Stockholm Pass (GoCity Stockholm) - recenzja karty turystycznej

Sztokholm to miasto pełne muzeów oraz ciekawych atrakcji. Niestety, ceny biletów wstępu do wielu z nich należą do wysokich. Jeśli podczas odwiedzin stolicy Szwecji planujemy aktywne zwiedzanie, to warto sprawdzić ofertę karty turystycznej GoCity Stockholm (dawniej Stockholm Pass), dzięki której możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Rodzaje oraz ceny kart GoCity Stockholm (Stockholm Pass)

Karta Stockholm Pass dostępna jest w wariancie dla dorosłych (od 16 lat) lub dla dzieci (6 - 15 lat).

Karta dostępna jest w czterech wersjach (stan na luty 2022):

  • 1-dniowej za 669 SEK (około 284 zł),
  • 2-dniowej za 989 SEK (około 421 zł),
  • 3-dniowej za 1209 SEK (około 514 zł),
  • 5-dniowej za 1569 SEK (około 668 zł).

Ceny kart dla dzieci wynoszą odpowiednio: 279 SEK, 349 SEK, 429 SEK oraz 559 SEK.

Sposób działania karty GoCity Stockholm (Stockholm Pass)

Karta ważna jest przez 24-, 48-, 72- lub 120-godzin licząc od momentu pierwszego użycia, które aktywuje kartę.

Karta umożliwia darmowe korzystanie z około 40 atrakcji w Sztokholmie i okolicy. Musimy jednak pamiętać, że każdy rodzaj kart posiada własny górny limit kwotowy dla sumy standardowych cen biletów wszystkich odwiedzonych atrakcji, którego nie możemy przekroczyć. Co to oznacza w praktyce? Jeśli górny limit kwotowy wynosi 2465 SEK, to możemy skorzystać z dziesięciu atrakcji w cenie 246 SEK lub dwudziestu w cenie 123 SEK.

Dla karty 1-dniowej górny limit wynosi 2465 SEK, dla 2-dniowej 3445 SEK, dla 3-dniowej 4405 SEK, a dla 5-dniowej 6245 SEK.

Karta nie umożliwia darmowego korzystania z transportu publicznego. Alternatywą są autobusy typu Hop-on, Hop-off Bus.

Gdzie zakupić kartę GoCity Stockholm (Stockholm Pass)?

Karta GoCity Stockholm (Stockholm Pass) dostępna jest wyłącznie w wersji cyfrowej i działa na zasadzie kodu QR w naszym telefonie. Dawniej istniała również wersja fizyczna, ale dostawca usługi po rebrandingu z niej zrezygnował.

Kartę można zakupić pod tym adresem.

Czy karta GoCity Stockholm (Stockholm Pass) się opłaca?

Na to pytanie nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Zasada jest jednak prosta - czym dłuższa wersja karty, tym jest ona bardziej opłacalna. W przypadku wersji jednodniowej stosunkowo trudno jest wyjść na plus, o ile oczywiście nie będziemy pędzić biegiem od jednej atrakcji do drugiej. W przypadku karty dwudniowej sytuacja wygląda już lepiej, a najłatwiej o oszczędności przy kartach 3- i 5-dniowych.

Przed decyzją o zakupie powinniśmy sprawdzić aktualną listę atrakcji. Ta każdego roku potrafi się zmieniać - niektóre z atrakcji wypadają, a inne są dodawane.

Warto też pamiętać, że w ofercie karty znajdują się nie tylko muzea, ale również droższe rejsy po sztokholmskich kanałach czy rejsy do atrakcji oddalonych od centrum miasta. Właściwie to właśnie rejsy są tym, co pozwala wyciągnąć z karty turystycznej najwięcej.

Najgorszym okresem na zakup karty jest zima, kiedy nie kursują promy wycieczkowe (m.in. do pałacu Drottningholm) oraz autobusy Hop-On, Hop-Off.

Z drugiej jednak strony - w grudniu, styczniu lub lutym pojawiają się czasem zniżki o wartości nawet 15% (sprawdzimy je na oficjalnej stronie), co może nam w niewielkim stopniu zrekompensować brak niektórych atrakcji.

Bez względu na okres roku zachęcamy jednak do dokładnego sprawdzenia listy atrakcji i samodzielnego obliczenia opłacalności karty.

Wskazówki

Kupując kartę Stockholm Pass warto zweryfikować godziny otwarcia atrakcji. Niektóre z nich mogą być otwarte dłużej, więc warto zostawić ją sobie na wieczór, dzięki czemu odwiedzimy więcej atrakcji w ciągu dnia.

Pamiętajmy również żeby sprawdzić, czy wybrana przez nas atrakcja nie wymaga wcześniejszej rezerwacji.

Atrakcje wchodzące w skład GoCity Stockholm (Stockholm Pass)

Atrakcje wchodzące w skład karty potrafią zmieniać się rok do roku. Dokładną ich listę (wraz z cenami, co ułatwia wyliczenie opłacalności) najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie pod tym adresem.


Reklama