Stockholm Pass - recenzja karty tuystycznej

Sztokholm to miasto pełne muzeów oraz ciekawych atrakcji. Niestety, ceny biletów wstępu do wielu z nich należą do wysokich. Jeśli podczas odwiedzin stolicy Szwecji planujemy aktywne zwiedzanie, to warto sprawdzić kartę turystyczną Stockholm Pass, dzięki której możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Rodzaje kart Stockholm Pass

Karta Stockholm Pass dostępna jest w wariancie dla dorosłych (od 16 lat) lub dla dzieci (5 - 15 lat). Karta dostępna jest w wersji: 1-, 2-, 3- oraz 5-dniowej.

Stockholm Pass

Sposób działania karty Stockholm Pass

Karta umożliwia darmowe korzystanie z ponad 60 atrakcji w Sztokholmie i okolicy.

Karta ważna jest przez 24-, 48-, 72- lub 120-godzin licząc od momentu pierwszego użycia, które aktywuje kartę.

Ceny karty Stockholm Pass

rodzaj karty cena dla dorosłych (Adult Pass) rodzaj karty cena dla dzieci (Child Pass)
1 Day Adult Pass 719 SEK / ok. 288 PLN 1 Day Child Pass 359 SEK / ok. 143 PLN
2 Day Adult Pass 1019 SEK / ok. 408 PLN 2 Day Child Pass 509 SEK / ok. 203 PLN
3 Day Adult Pass 1250 SEK / ok. 501 PLN 3 Day Child Pass 625 SEK / ok. 250 PLN
5 Day Adult Pass 1619 SEK / ok. 649 PLN 5 Day Child Pass 815 SEK / ok. 327 PLN

Dopłata do komunikacji publicznej (Stockholm travelcard)

Kupując kartę Stockholm Pass online możemy domówić kartę travelcard, która umożliwia korzystanie z komunikacji publicznej. Karta travelcard występuje w dwóch wariantach: 24- i 72-godzinnym. Warto jednak pamiętać, że nie jest to żadna specjalna oferta, a zwykła karta sztokholmskiej komunikacji publicznej, o której napisaliśmy więcej w artykule Komunikacja miejska w Sztokholmie: bilety, środki transportu, informacje praktyczne

W zależności od rodzaju karty Stockholm Pass dostępne są następujące warianty karty travelcard:

  • 1 Day Pass - 24-godzinna karta travelcard,
  • 2 Day Pass - dwie 24-godzinne karty travelcard,
  • 3 Day Pass - 72-godzinna karta travelcard,
  • 5 Day Pass - dwie 72-godzinne karty travelcard.

Ceny kart travelcard:

  • karta 24-godzinna dla osób dorosłych - 155 SEK (około 62 zł),
  • karta 24-godzinna dla dzieci i młodzieży - 105 SEK (około 42 zł),
  • karta 72-godzinna dla osób dorosłych - 310 SEK (około 124 zł),
  • karta 72-godzinna dla dzieci i młodzieży - 210 SEK (około 84 zł),

Gdzie zakupić kartę Stockholm Pass?

Kartę możemy zakupić na miejscu lub online. Kupując online mamy do wyboru dwie możliwości: fizyczna dostawa lub mobilna karta Stockholm Pass. W pierwszym przypadku otrzymamy fizyczną kartę oraz książeczkę z listą wszystkich atrakcji. Zestaw ten może zostać wysłany pod nasz adres domowy w Polsce (koszt 90 SEK), ale możemy go też odebrać za darmo w jednym z punktów obsługi w samym Sztokholmie.

Przy opcji mobilnej otrzymamy po prostu na adres e-mail voucher z kodem QR, który będzie skanowany przy wejściu do muzeum.

Kartę można zakupić pod tym adresem.

Czy karta Stockholm Pass się opłaca?

Na to pytanie nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Zasada jest jednak prosta - czym dłuższa wersja karty, tym jest ona bardziej opłacalna. W przypadku wersji jednodniowej stosunkowo trudno jest wyjść na plus, o ile oczywiście nie będziemy pędzić biegiem od jednej atrakcji do drugiej. W przypadku karty dwudniowej sytuacja wygląda już lepiej, a najłatwiej o oszczędności przy kartach 3- i 5-dniowych.

Przed decyzją o zakupie powinniśmy sprawdzić aktualną listę atrakcji. Ta każdego roku potrafi się zmieniać - niektóre z atrakcji wypadają, a inne są dodawane.

Warto też pamiętać, że w ofercie karty znajdują się nie tylko muzea, ale również droższe rejsy po sztokholmskich kanałach czy rejsy do atrakcji oddalonych od miasta.

Naszym zdaniem najgorszym okresem na zakup karty jest zima. Nie kursują wtedy promy wycieczkowe, m.in. do pałacu Drottningholm. Z drugiej jednak strony - w grudniu, styczniu lub lutym pojawiają się czasem zniżki o wartości nawet 15% (tylko online), co może nam w niewielkim stopniu zrekompensować brak niektórych atrakcji.

Bez względu na okres roku zachęcamy jednak do dokładnego sprawdzenia listy atrakcji i samodzielnego obliczenia opłacalności karty.

Wskazówki

Kupując kartę Stockholm Pass warto zweryfikować godziny otwarcia atrakcji. Do późnych godzin otwarta jest chociażby Fotografiska, więc możemy zostawić ją sobie na wieczór, po długim dniu zwiedzania. Oprócz tego park rozrywki Gröna Lund czynny jest do późnych godzin (Uwaga! park czynny jest jedynie w sezonie letnim; przed planowaną wizytą należy sprawdzić aktualne daty i godziny otwarcia).

Czytelnikom rozważającym korzystanie z komunikacji miejskiej polecamy nasz artykuł o stacjach metra w Sztokholmie, czyli kolejnej atrakcji szwedzkiej stolicy. Sztokholmskie metro jest czasami nazywane nawet najdłuższą galerią sztuki na świecie.

Atrakcje wchodzące w skład Stockholm Pass

Atrakcje wchodzące w skład karty potrafią zmieniać się rok do roku. Dokładną ich listę (wraz z cenami, co ułatwia wyliczenie opłacalności) najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie pod tym adresem.


Reklama