Stockholm Pass - recenzja karty tuystycznej

Sztokholm to miasto pełne muzeów oraz ciekawych atrakcji. Niestety, ceny biletów wstępu do wielu z nich należą do wysokich. Jeśli podczas odwiedzin stolicy Szwecji planujemy aktywne zwiedzanie, to warto sprawdzić kartę turystyczną Stockholm Pass, dzięki której możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Rodzaje kart Stockholm Pass

Karta Stockholm Pass dostępna jest w wariancie dla dorosłych (od 16 lat) lub dla dzieci (5 - 15 lat). Karta dostępna jest w wersji: 1-, 2-, 3- oraz 5-dniowej.

Stockholm Pass

Sposób działania karty Stockholm Pass

Karta umożliwia darmowe korzystanie z ponad 60 atrakcji w Sztokholmie i okolicy.

Karta ważna jest przez 24-, 48-, 72- lub 120-godzin licząc od momentu pierwszego użycia, które aktywuje kartę.

Gdzie zakupić kartę Stockholm Pass?

Kartę możemy zakupić na miejscu lub online. Kupując online mamy do wyboru dwie możliwości: fizyczna dostawa lub mobilna karta Stockholm Pass. W pierwszym przypadku otrzymamy fizyczną kartę oraz książeczkę z listą wszystkich atrakcji. Zestaw ten może zostać wysłany pod nasz adres domowy w Polsce (koszt 90 SEK), ale możemy go też odebrać za darmo w jednym z punktów obsługi w samym Sztokholmie. W przypadku zakupu online, często na stronie dostępne są zniżki zakup karty.

Przy opcji mobilnej otrzymamy po prostu na adres e-mail voucher z kodem QR, który będzie skanowany przy wejściu do muzeum. [stan na styczeń 2020]

Kartę można zakupić pod tym adresem.

Czy karta Stockholm Pass się opłaca?

Na to pytanie nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Zasada jest jednak prosta - czym dłuższa wersja karty, tym jest ona bardziej opłacalna. W przypadku wersji jednodniowej stosunkowo trudno jest wyjść na plus, o ile oczywiście nie będziemy pędzić biegiem od jednej atrakcji do drugiej. W przypadku karty dwudniowej sytuacja wygląda już lepiej, a najłatwiej o oszczędności przy kartach 3- i 5-dniowych.

Przed decyzją o zakupie powinniśmy sprawdzić aktualną listę atrakcji. Ta każdego roku potrafi się zmieniać - niektóre z atrakcji wypadają, a inne są dodawane.

Warto też pamiętać, że w ofercie karty znajdują się nie tylko muzea, ale również droższe rejsy po sztokholmskich kanałach czy rejsy do atrakcji oddalonych od miasta.

Naszym zdaniem najgorszym okresem na zakup karty jest zima. Nie kursują wtedy promy wycieczkowe, m.in. do pałacu Drottningholm. Z drugiej jednak strony - w grudniu, styczniu lub lutym pojawiają się czasem zniżki o wartości nawet 15% (tylko online), co może nam w niewielkim stopniu zrekompensować brak niektórych atrakcji.

Bez względu na okres roku zachęcamy jednak do dokładnego sprawdzenia listy atrakcji i samodzielnego obliczenia opłacalności karty.

Wskazówki

Kupując kartę Stockholm Pass warto zweryfikować godziny otwarcia atrakcji. Do późnych godzin otwarta jest chociażby Fotografiska, więc możemy zostawić ją sobie na wieczór, po długim dniu zwiedzania.

Czytelnikom rozważającym korzystanie z komunikacji miejskiej polecamy nasz artykuł o stacjach metra w Sztokholmie, czyli kolejnej atrakcji szwedzkiej stolicy. Sztokholmskie metro jest czasami nazywane nawet najdłuższą galerią sztuki na świecie.

Atrakcje wchodzące w skład Stockholm Pass

Atrakcje wchodzące w skład karty potrafią zmieniać się rok do roku. Dokładną ich listę (wraz z cenami, co ułatwia wyliczenie opłacalności) najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie pod tym adresem.


Reklama