Budapeszt - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Budapeszt w ostatnich latach stał się jednym z najbardziej popularnych kierunków turystycznych wśród polskich turystów. Stosunkowo tani dojazd, ciekawe atrakcje, smaczna kuchnia i rozsądne ceny - te atuty przyciągają nad Dunaj całe zastępy turystów z Polski.

Budapeszt jest wspaniałym miastem, pełnym historii, tej pozytywnej, ale i smutnej z czasów powojennych. Węgrzy są bardzo przyjaznymi ludźmi, dobrze nastawionymi do Polaków, dzięki czemu nasz wyjazd do stolicy Węgier powinien być bardzo przyjemnym przeżyciem.

Wybierasz się do Budapesztu? Sprawdź nasz artykuł: Gdzie spać w Budapeszcie? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele.

Jak zwiedzać Budapeszt?

Gdy mamy odpowiednią ilość czasu i sił - możemy zwiedzać historyczną część Budapesztu na własnych nogach. Jeśli jednak chcielibyśmy przemieszczać się środkami komunikacji publicznej - najlepiej skorzystać z metra, w Budapeszcie w tym momencie działają 4 linie.

Warto tutaj wspomnieć o historycznej linii numer 1, przechodzącej pod Aleją Andrassyego. Ta liczącą zaledwie 4,4 kilometra linia została otworzona w 1896 roku, co czyni ją jedną z najstarszych linii metra w Europie.

Do dzisiaj linia 1 zachowała swój historyczny charakter, wagony oraz same stacje wyglądają jakby żywcem wyjęte z początków XX wieku. Uwaga! Nie zapomnijmy kupić biletów, na każdej stacji przy wejściu stoją kontrolerzy.

Ciekawym doświadczeniem może być również moment, w którym zdamy sobie sprawę z głębokości stacji, znajdują się one praktycznie pod poziomem ulicy.

Wszystkie bilety (pojedyncze i okresowe) są papierkowe i musimy je skasować przed skorzystaniem z transportu. Kupując bilet czasowy sprzedawca wydrukuje nam bilet z godziną zakupu jako godzina początkowa. [aktualizacja 2017]

Tramwaj numer 2 [aktualizacja 2017]

Oryginalnym sposobem na zwiedzenie Budapesztu jest podróż tramwajem linii 2. Tramwaj przejeżdża trasę od okolic Parlamentu (przystanek Jászai Mari tér) aż do Nowego Teatru i Pałacu Sztuki (przystanek Közvágóhíd) jadąc wzdłuż Dunaju.

Tramwaje wodne [aktualizacja 2017]

Ciekawym sposobem transportu jest skorzystanie z tramwaju wodnego obsługiwanego przez oficjalnego przewoźnika miejskiego BKV. Jeśli mamy odpowiednią ilość czasu możemy przepłynąć niemal całą długość miasta. Obsługiwane linie to: D11, D12 i D13.

Z tramwaju wodnego możemy skorzystać posiadając bilet czasowy (w dni powszednie, linie D11 i D12) lub zakupując specjalny bilet na tramwaj wodny (linia D13 w weekendy, linie D11 i D12 w dni powszednie).

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Budapesztu?

Przy dobrym planie, powinnismy być w stanie zobaczyć najważniejsze atrakcje (także wchodząc do środka do niektórych z nich) w 2 dni, chociaż trzeba uczciwie przyznać - że poznamy w takim wypadku Budapeszt bardzo pobieżnie.

Jeśli planujemy poznać miasto lepiej i bez pośpiechu, najlepiej zaplanować wyjazd na 4 do 6 dni.

Zwiedzanie Budapesztu

Przez wielu nazywany Paryżem Wschodu, Budapeszt jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie, lecz również jednym z najważniejszych pod względem historycznego wpływu na nasz kontynent. Miasto niemal w całej historycznej części zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO (na listę wpisane zostały: Dzielnica Zamkowa, Aleja Andrassyego oraz zabudowy na brzegu Dunaju).

Wzgórze zamkowe

Najważniejszym historycznym obszarem dzisiejszego Budapesztu jest Wzgórze Zamkowe w całości wpisane na listę UNESCO. Główną atrakcją wzgórza jest Zamek Królewski (węg. Budavári Palota), nazywany również Zamkiem Buda.

Niestety, sam zamek został bardzo zniszczony podczas wojny. W środku nie zachowały się apartamenty królewskie ani inne sale wykorzystywane przez rodzinę królewską. W trakcie odbudowy zmieniono także jego wcześniejszy wygląd. Dzisiaj w środku mieszczą się dwa muzea, Muzeum Historii Budapesztu (w środku zobaczymy piękną kaplicę zamkową) oraz Węgierska Galeria Narodowa. Na ostatnim piętrze Galerii można wejść na kopułę, która jest najwyższym punktem widokowym Wzgórzu Zamkowym.

Na tyłach zamku nie powinniśmy przegapić pięknej fontanny przedstawiającej polowanie króla Macieja Korwina.

!Fontanna na Wzgórzu Zamkowym - polowanie króla Macieja Korwina
Fontanna na Wzgórzu Zamkowym - polowanie króla Macieja Korwina

Na wzgórze możemy dostać się od Mostu Łańcuchowego piechotą lub korzystając z klimatycznej kolejki kursującej raz na 10 minut w górę i w dół. Trasa piesza nie jest bardzo skomplikowana, jest jednak stosunkowo długa z powodu swojego “zawinięcia”. Od jakiegoś czasu możliwe jest również wjechanie windą lub przejście tunelem zaczynając od ogrodów zamkowych.

To właśnie od neorenesansowego ogrodu oraz grupy budynków znajdujących się poniżej wzgórza zamkowego możemy zacząć zwiedzanie okolicy. Kompleks ten nazywa się Várkert bazár i w 2014 roku zakończyła się jego przebudowa. Początki kompleksu to końcówka XIX-wieku. W latach 1875-1883 pod przewodnictwem architekta Miklósa Ybla zbudowano obszar, który miał służyć jako promenada po tej stronie Dunaju.

!Ogrody Várkert bazár w Budapeszcie
Ogrody Várkert bazár w Budapeszcie

Wejście do pomieszczeń zamkowych jest płatne, można natomiast bez opłaty wejść i pospacerować po dziedzińcu, na którym napijemy się grzanego wina i zjemy popularny wyrób cukierniczy Kürtőskalács (podobny produkt spotkamy również na Słowacji i w Czechach pod nazwą trdelnik), mając równocześnie świetny widok na miasto. Niedaleko zamku znajduje się mniej znana atrakcja, Labirynt Zamku Królewskiego. W labiryncie pospacerujemy podziemnymi jaskiniami i poznamy trochę mroczniejszą część miasta.

Inną ważną atrakcją dzielnicy zamkowej jest Kościół Macieja, w którym odbywały się królewskie koronacje. Historia Kościoła Macieja sięga XIII wieku, i zachowało się kilka oryginalnych elementów z tego okresu, takich jakich portal czy wieża - chociaż dzisiejszy kształt świątyni jest efektem przebudowy z XIX wieku.

Odwiedzając wzgórze zamkowe nie można opuścić także innej oryginalnej budowli, dobrze znanej Baszty Rybackiej. Pomimo swojego romańskiego wyglądu konstrukcja jest stosunkowo młoda, została wybudowana w latach 1895-1902. Część baszty można odwiedzić za darmo, płatne jest z kolei wejście na najwyższy poziom. [aktualizacja 2017]

Więcej zdjęć oraz atrakcji ze znajdziecie w osobnym artykule: Wzgórze Zamkowe w Budapeszcie.

Muzea oraz ważne atrakcje

Szczególne godne polecenia jest Węgierskie Muzeum Narodowe (węg. Magyar Nemzeti Múzeum) oraz znajdująca się niedaleko Wielka Synagoga (węg. Dohány utcai zsinagóga/nagy zsinagóga). Fani sztuki mogą zainteresować się z kolei Węgierską Galerią Narodową (węg. Szépművészeti Múzeum) oraz Pałacem Sztuki (węg. Műcsarnok Kunsthalle) - słynącym jako muzeum sztuki współczesnej.

Aleja Andrassyego - jedna z najpiękniejszych ulic Europy

Znajdująca się na liście UNESCO Andrássy út (Aleja Andrassyego) wręcz zachwyca, szczególnie w słoneczny dzień. Mając więcej czasu warto wygospodarować chwilę i przejść od słynnego Placu Bohaterów aż pod Bazylikę św. Stefana, wcześniej dojeżdżając tam historyczną pierwszą linią metra.

Po drodze spotkamy wiele pięknych budynków przypominających o historycznym znaczeniu Węgier, to tu mieszczą się modne sklepy, restauracje oraz ambasady.

Sympatycy historii najnowszej powinni odwiedzić znajdujące się przy Andrássy út 60 Terror Háza, czyli Muzeum Terroru, opisujące historię okupacji rosyjskiej po II Wojnie Światowej. Miejsce jest nowoczesne, ale zarazem pełne zadumy - przy samym wejściu znajdziemy czołg. Niestety, pomimo udostępnienia przetłumaczonych materiałów bez znajomości języka węgierskiego ciężko zapoznać się ze wszystkimi wystawami, nie powinno to nas jednak zniechęcać.

Miejscem mniej znanym, jednak godnym polecenia, jest znajdujący się na dachu jednego z budynków bar 360. Bar mieści się pomiędzy stacjami Oktogon oraz Opera, na górę wjeżdżamy windą. Niestety, czym bliżej wieczoru, tym więcej chętnych i trzeba swoje odstać w kolejce do windy. Z góry widać świetnie Bazylikę, warto zaplanować czas tak, aby załapać się na zachód słońca.

Więcej informacji o słynnej alei przygotowaliśmy w artykule Andrássy út czyli Aleja Andrassyego

Plac Bohaterów

Plac Bohaterów (węg. Hősök tere) jest jednym z najważniejszych placów w stolicy Węgier. Pomimo, że powstał dopiero w 1929 roku jako pomnik poległych w I Wojnie Światowej, stał się symbolem Węgrów i to tutaj odbywały się najważniejsze demonstracje oraz masowe spotkania ludności w trakcie ważnych wydarzeń dla kraju.

Głównym elementem placu są dwie kolumnady z rzeźbami ważnych postaci w historii kraju, a pomiędzy nimi góruje wysoka kolumna. Jeśli chcemy zrobić zdjęcie warto przyjechać tu z samego rana, zanim zjawią się większe grupy turystów.

Bazylika św. Stefana

Aleję Andrassyego z jednej strony zamyka Plac Bohaterów, a z drugiej imponująca Bazylika św. Stefana. Ta stosunkowo młoda budowla (konsekrowana w 1905 roku) jest największą świątynią Budapesztu mogącą pomieścić nawet 8500 wiernych.

!Bazylika św. Stefana w Budapeszcie
Bazylika św. Stefana w Budapeszcie

Wejście do środka jest darmowe, płatne jest natomiast odwiedzenie skarbca oraz wejście na kopułę (z pięknym widokiem). Można skorzystać ze schodów lub windy. [aktualizacja 2017]

W samym kościele zobaczymy również jedną z najważniejszych węgierskich relikwii, prawicę św. Stefana. W kaplicy przechowującej relikwię jest ciemno i światło włączane jest za symboliczną opłatą.

Niedaleko Bazyliki znajduje się budynek węgierskiej Opery Narodowej. Opera jest możliwa do zwiedzania z przewodnikiem w języku angielskim. W ciągu 40 minut poznamy historię budowli, zobaczymy sale dla gości, loże królewskie oraz wejdziemy na widownię. Ciekawą atrakcją jest wejście na balkon z którego dobrze widać fasadę opery oraz znajdujący się naprzeciwko oryginalny budynek neorenesansowy. Niestety, budynek ten niszczeje, chociaż są plany jego remontu i otworzenia eksluzywnego hotelu. Kiedyś w tym budynku rezydował zespół operowy.

Za małą dopłatą na koniec zwiedzania możliwe jest uczestniczenie w krótkim występie artysty operowego - występ odbywa się na głównych schodach.

Parlament [aktualizacja 2017]

Węgierski Parlament (węg. Országház) jest chyba najczęściej spotykanym symbolem Budapesztu widocznym na najróżniejszych fotografiach i pocztówkach. Sam budynek zapiera dech w piersi, szczególnie widziany z drugiej strony Dunaju. Parlament jest największym budynkiem na Węgrzech i zarazem najwyższym budynkiem w samym Budapeszcie.

Parlament w Budapeszcie

Sam budynek jest stosunkowo młody, budowę rozpoczęto na 1000-lecie istnienia Węgier w 1896 roku i zakończono w 1904 roku). Przez cały okres budowy pracowało ponad 100 tysięcy osób, użyto 40 kilogramów złota oraz 40 milionów cegieł. Parlament stoi przy wielkim Placu Kossutha Lajosa. Plac został wyremontowany i dziś jest miejscem spotkań mieszkańców. Będąc na miejscu trudno przegapić piękny budynek znajdujący się naprzeciwko parlamentu z charakterystycznymi rzeźbami na dachu - dziś mieści się tam Muzeum Etnograficzne.

Nie każdy odwiedzający Budapeszt jednak wie, że istnieje możliwość zwiedzenia parlamentu z przewodnikiem. W trakcie wizyty zobaczymy najważniejsze sale, salę głosowań czy słynne schody prowadzące do głównej hali. Informacje o biletach oraz godzinach znajdziemy na oficjalnej stronie. Bilety możemy zakupić online na stronie lub na miejscu w kasach biletowych.

Rozpoczęcie zwiedzania oraz kasy biletowe znajdują się po prawej stronie parlamentu, musimy zejść schodami na dół do nowoczesnego centrum informacji.

Dla odwiedzających udostępniono darmowe muzeum przedstawiające historie Węgier oraz węgierskiego parlamentaryzmu. W środku zobaczymy również wystawy poświęcone czasom wojennym oraz komunistycznym. Dla Polaków ciekawostką może być węgierska flaga z czasów powstania w 1956 roku przechowywana przez naszych rodaków. Na miejscu warto poprosić o przewodnik audio w języku polskim.

Na samym placu przed parlamentem znajduje się również darmowe Lapidarium (trzeba zejść schodami w dół), w którym przedstawiono różne fragmenty fasady parlamentu.

Będąc w okolicy parlamentu warto pospacerować na Plac Wolności (Szabadság tér) z monumentem poświęconym oswobodzeniu Węgier przez sowietów. Dookoła samego placu możemy zaobserwować kilka ciekawych architektonicznie budynków - takich jak budynek Węgierskiego Banku Narodowego czy Ambasada Stanów Zjednoczonych. Przy wyjściu z placu, idąc w stronę parlamentu stoi pomnik amerykańskiego prezydenta Ronalda Reagana. Po drugiej stronie placu stanął dyskusyjny pomnik ku czci ofiar nazizmu. Do dzisiaj przy pomniku odbywają się protesty i wywieszone są plakaty informacyjne w różnych językach. Wielu Węgrów uznało ten pomnik za próbę wybielenia historii ich kraju i umniejszenia ich współpracy z nazistowskimi Niemcami.

Pomiędzy parlamentem a Placem Wolności znajduje się malutki Skwer Męczenników (Vértanúk tere). Na jego środku postawiono oryginalny monument ku pamięci Imre Nagy’ego, który został stracony po powstaniu w 1956 roku.

VII Dzielnica - Miasto Elżbiety

Siódma dzielnica Budapesztu, nazywana potocznie Miastem Elżbiety (nazwa węgierska Erzsébetváros), to dziś jedno z najciekawszych miejsc w stolicy Węgier. Ta zamieszkiwana niegdyś przez Żydów dzielnica po wojnie niszczała i pogrążała się w ruinie. Dopiero pod koniec XX-wieku dzielnica zaczęła odzyskiwać moc witalną stając się najpopularniejszym i najmodniejszym obszarem stolicy Węgier.

Największym zabytkiem dzielnicy jest Wielka Synagoga (Nagy Zsinagoga). Jest to największa w Europie czynna synagoga (i druga największa na świecie). Wielką Synagogę możemy zwiedzić, na miejscu czeka na nas wycieczka z przewodnikiem, który opowie nam historię budowli oraz smutną historię Żydów i getta w Budapeszcie. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa około 45 minut. Nie zapomnijmy na koniec odwiedzić muzeum, które znajduje się na lewo od wejścia - musimy dojść do końca i wejść schodami do góry. Przed wejściem zobaczymy rozpiskę wycieczek, jeśli jesteśmy wcześniej możemy samodzielnie pozwiedzać cały kompleks lub udać się najpierw do muzeum.

Dla każdego kto odwiedził jedną z synagog europejskich wnętrze Wielkiej Synagogi na pierwszy rzut oka wyda się inne i jednocześnie znajome - swoją architekturą przypomina kościół chrześcijański. Za projekt odpowiadał austriacki architekt Ludwig Förster, projektant m.in. obwodnicy (Ring) Wiednia. Pomimo wielu zniszczeń wojennych Wielka Synagoga została nienaruszona, Alianci wiedzieli o niej i jej nie bombardowali. Niestety, wykorzystywali to Niemcy ukrywając nadajniki w wieżach świątyni.

Na terenie synagogi znajduje się także cmentarz oraz dziedziniec z pomnikami pamiątkowymi.

To co przyciąga do VII Dzielnicy to oferta kulturalna i restauracyjna. Wyróżniają się tu tzw. bary w ruinach, czyli knajpy lub całe grupy knajp otworzone na dziedzińcach i wewnątrz opuszczonych budynków. Najbardziej znanym z miejsc jest Szimpla Kert (w wolnym tłumaczeniu Wolny Ogród) - które słynie z bardzo oryginalnego wystroju i luźnej atmosfery. Jest to również miejsce w którym spotkamy wielu turystów.

Tuż obok Szimpla Kert znajduje się Street Food Karavan, obszar z food truckami i ulicznym jedzeniem. Niestety, jest to miejsce bardzo nastawione na turystów - co można odczuć w cenach oraz atmosferze.

Jeśli chcemy znaleźć inne bary i ciekawe miejsca - wystarczy przespacerować się żywą ulicą Kiraly utca. Interesującym obszarem jest również odchodzącą od tej ulicy grupa połączonych ze sobą dziedzińców o nazwie Gozsdu Udvar. Znajdziemy tam kolorowe knajpki i luźną atmosferę.

Termy i łaźnie

Budapeszt od zawsze słynął jako miejsce uzdrowiskowe z wieloma łaźniami oraz termami. Już za czasów rzymskich, a później tureckich, powstały tu pierwsze termy.

Dzisiaj korzystanie z term jest nieodłączną częścią życia miasta i mieszkańców, nikogo nie dziwi ta forma rozrywki. Turyści często korzystają z łaźni na wzgórzu Gellérta - z powodu ich historii oraz oryginalnej zabudowy.

Innymi popularnymi łaźniami są te Dagály oraz Széchenyi (największy kompleks termalny w Europie).

Miasto nad Dunajem

Budapeszt podzielony jest przez drugą największą rzekę Europy, Dunaj. Dzisiejszy Budapeszt powstał w 1873 roku z połączenia trzech miast - dwa z nich, Buda i Peszt, oddzielone od siebie były właśnie Dunajem.

Zabudowa brzegów Dunaju została wpisana na listę dziedzictwa UNESCO i jest idealnym miejscem do spacerów, bez względu na wybraną stronę. Spacerując wzdłuż rzeki możemy na trafić na wzruszający Pomnik Pamięci Ofiar Holokaustu, buty pozostawione tuż przy brzegu.

Mając czas powinnismy także przespacerować Mostem Łańcuchowym, który szczególnie podświetlony wieczorem nabiera niesamowitego klimatu. Naprzeciwko mostu znajdziemy słynny hotel Gresham Palace. Pomimo, że to komercyjny hotel, możemy poprosić pracownika i powinien pozwolić nam zajrzeć do środka do głównego holu - mając trochę szczęścia zobaczymy jeden z najpiękniejszych budynków Budapesztu od środka.

!Widok na Most Łańcuchowy ze wzgórza zamkowego w Budapeszcie
Widok na Most Łańcuchowy ze wzgórza zamkowego w Budapeszcie

Wyspa św. Małgorzaty

Na północ od Mostu Łańcuchowego znajduje się jedno z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców, słynna wyspa św. Małgorzaty (węg. Margit-sziget). Wyspa ma niecałe 3 kilometry długości, i w większości jest jednym dużym parkiem otoczonym ścieżkami (w tym ścieżką dostosowaną dla biegaczy biegnącą dookoła wyspy). Na wyspę możemy wejść mostem św. Małgorzaty (węg. Margit híd) lub mostem Arpada (węg. Árpád híd).

Rejs statkiem [aktualizacja 2017]

Jedną z najbardziej popularnych atrakcji, szczególnie w ciepły dzień, jest rejs po Dunaju. Możemy skorzystać albo z tramwaju wodnego, albo z usług jednej z firm oferujących rejsy turystyczne. Główną różnicą jest możliwość słuchania przewodnika audio w trakcie rejsu - w niemal każdym statku turystycznym powinien być dostępny przewodnik w języku polskim oraz brak przystanków po drodze.

Taką usługę turystyczną oferuje m.in. firma Legenda (oficjalna strona przewoźnika ). Możliwy jest zwykły rejs turystyczny trwający godzinę i 10 minut, rejs z przerwą na wyspie św. Małgorzaty (po wyjściu możemy wrócić innym statkiem) oraz rejs nocny. W cenę rejsu wliczony jest napój.

Warto przespacerować się nabrzeżem po stronie Pestu i rozejrzeć się za promocjami oraz innymi firmami. Może się zdarzyć tak, że oferta cenowa lub trasa innej firmy bardziej przypadnie nam do gustu.

Hale targowe

Pomimo obecności wielu marketów i dyskontów mieszkańcy Budapesztu nadal uwielbiają hale targowe, w których zaopatrują się w świeże oraz lokalne produkty. Kiedyś w mieście było wiele małych targowisk, jednak na przełomie XIX i XX wieku zbudowano duże hale które wyparły mniejsze targowiska.

Hala targowa podzielona jest na stoiska, przy którym sprzedawane są produkty z danej grupy - warzywa i owoce, sery, wina, pieczywo. W niemal każdej hali spotkamy również knajpki z jedzeniem - zarówno szybkim do zjedzenia langoszem, jak i gulaszem, kiełbasą czy innymi daniami węgierskimi. Nawet jeśli nie planujemy zakupów, warto zajść do środka i zobaczyć jak to wygląda w praktyce.

Najbardziej znaną z hali targowych jest Centralna Hala Tatgowa (Nagy Vásárcsarnok), która znajduje się tuż przy Moście Wolności (Szabadság híd). Sam budynek z zewnątrz przypomina dworzec. W środku na dolnym poziomie zakupimy dowolne produkty spożywcze, a na piętrze w dobrych cenach zjemy szybkie dania kuchni węgierskiej. Niestety, hala ta jest głównie oblegana przez turystów, szczególnie w przypadku górnej części.

Innym popularnym targiem jest targ Klauzál (Klauzál tér 11.), który został zbudowany w 1897 roku w miejsce spalonego teatru. Ostatnia renowacja hali zakończyła się w 2015 roku i widać to na pierwszy rzut oka - hala oraz stoiska są nowoczesne. Na miejscu kupimy miejscowe produkty - pieczywo, wędliny, wina czy sery.

Inne popularne hale targowe (mniej nastawione na turystów) to:

  • Hold utcai Vásárcsarnok és Belvárosi Piac (znajduje się niedaleko parlamentu, targ centralny)
  • Hunyadi Ter (znajduje się przy Andrássy út, niedaleko muzeum Terror Háza)

Zielony Budapeszt

Za zielone płuca Budapesztu można uznać znajdujący się tuż za Placem Bohaterów Park Miejski (węg. Városliget).

Największa atrakcją parku jest Zamek Vajdahunyad, czyli jedna z ciekawszych koncepcji na otwarte muzeum na świecie. Nie znając historii tego miejsca, od razu w oczy rzuca się różnorodność budynków. Nic dziwnego, w 1896 roku, z okazji 1000 lecia istnienia Węgier, zbudowano tutaj tymczasowe repliki budynków z różnych epok. Koncept tak zachwycił mieszkańców, że w latach 1904-1908 powstały trwałe wersje zbudowanych wcześniej zabytków. Dziś to jedno z ulubionych miejsc spacerów mieszkańców, a zarazem miejsce wręcz bajkowe.

Wejście na teren zamku jest darmowe, w środku mieści się Węgierskie Muzeum Rolnictwa. [aktualizacja 2017]

W Parku Miejskim znajdziemy również sztuczne jezioro, na którym można popływać na wypożyczonej łódce lub usiąść w kawiarni, oraz ogród zoologiczny. ZOO w Budapeszcie zostało założone w 1866 roku i jest jednym z najstarszych ogrodów na świecie. W środku spotkamy wiele historycznych budynków, z których najbardziej wyróżnia się słoniarnia.

Relacja z wizyty w zoo w Budapeszcie

Wzgórze Gellerta

Jednym z najlepszych punktów widokowych w Budapeszcie jest wysokie na 235 metrów wzgórze Gellerta. Znajduje się tylko kawałek od dzielnicy zamkowej, najlepiej dostać się tam spod Mostu Wolności (węg. Szabadság híd), który sam w sobie jest wart zobaczenia.

Droga na górę nie jest skomplikowana, chociaż powinniśmy naszykować się na pewien wysiłek fizyczny. W trakcie wejścia na szczyt możemy odwiedzić Kościół w Skale (węg. Szent Iván-barlang). To oryginalne miejsce powstało zaledwie ponad 100 lat temu, chociaż wygląda niczym istniejące w tym miejscu od wieków.

!Kościół w Skale - Wzgórze Gellerta w Budapeszcie
Kościół w Skale - Wzgórze Gellerta w Budapeszcie

W trakcie II Wojny Światowej kościół służył jako szpital oraz kryjówka dla walczących, a po wojnie został zarekwirowany przez komunistów. W 1991 roku Kościół w Skale został znów otwarty i odbywają się w nim normalne msze święte.

Na szczycie wzgórza znajduje się cytadela oraz górujący nad miastem Pomnik Wolności. Niestety, na teren cytadeli nie można wejść - warto jednak podejść na górę i popatrzyć w stronę Wzgórza Zamkowego. Wzdłuż cytadeli stoją stoiska z jedzeniem oraz pamiątkami dla turystów.

Oryginalną atrakcją jest malutki Ogród Filozofii (Filozófusok kertje) znajdujący się na północno-zachodnim rogu wzgórza. Na miejscu czekają na nas rzeźby słynnych filozofów - w tym Buddy, Jezusa Chrystusa czy Mahamatmy Gandhiego.

Więcej o punktach widokowych Budapesztu znajdziesz w artykule: Punkty widokowe Budapesztu.

Jozevfaros

Ósma dzielnica Budapesztu, Jozevfaros, nie jest najpopularniejszym miejscem wśród turystów. A szkoda! Jest to obszar mniej żywy niż siódma dzielnica, jednak ma swój urok i znajdziemy tam kilka ciekawych miejsc, w tym wiele pałaców - niegdyś dzielnica była miejscem zamieszkałym przez arystokracje (znajdowało się tu ponad 30 pałaców).

Największą atrakcją dzielnicy jest biblioteka miejska Ervin Szabó (Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár), która mieści się w XIX-wiecznym neobarokowym pałacu. Najstarsza część biblioteki jest możliwa do zwiedzenia i jest to jedna z największych ukrytych perełek Budapesztu.

Za biblioteką warto przespacerować ulicą Reviczky ut. do placu Mikszáth Kálmán (Mikszáth Kálmán tér) i dalej Krúdy Gyula u. - znajdziemy tam knajpki i restauracje.

Będąc na miejscu starajmy się nie zbaczać z zadbanych uliczek, dodatkowo pamiętajmy, że najwięcej ciekawych miejsc znajduje się niedaleko biblioteki oraz za budynkiem Węgierskiego Muzeum Narodowego. Czym dalej w głąb dzielnicy, tym okolica staje się mniej ciekawa.

Obuda

Obuda jest jednym z mniej znanych obszarów Budapesztu. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że kiedyś Obuda była samodzielnym miastem i dopiero w 1873 roku połączyła się z Budą i Pesztem tworząc dzisiejszy Budapeszt. Dzisiaj miejscem wartym odwiedzenia jest klimatyczny stary plac miejski, który zachował historyczny klimat. Jedną z jego ozdób jest pomnik kobiet z parasolkami. W niektóre ciepłe dni odbywają się tu koncerty, imprezy i targi lokalnych produktów.

Kiedyś w miejscu dzisiejszej Obudy znajdowało się rzymskie miasto Aquincum. Do dzisiaj na całym terenie Obudy odnajdziemy m.in. ruiny rzymskich amfiteatrów oraz ruiny innych zabudowań (np term czy budynków mieszkalnych).

!Wojskowy amfiteatr w Budapeszcie (Aquincumi katonai amfiteátrum)
Wojskowy amfiteatr w Budapeszcie (Aquincumi katonai amfiteátrum)

Ruiny amfiteatrów znajdziemy:

  • koło przystanku autobusowego Nagyszombat utca (ruiny są otoczone ulicami i budynkami mieszkalnymi) [Aquincumi katonai amfiteátrum]
  • koło przystanku autobusowego Aquincum H (mniejsze, znajdują się wewnątrz parku)

Małe muzeum archeologiczne (muzeum Thermae Maiores, czyli ruiny łaźni) odnajdziemy z kolei na terenie przejścia podziemnego obok Flórián tér. W samym przejściu wystawiono rzeźby i płyty nagrobne.

Część znalezisk archeologicznych (monety, narzędzia) została wystawiona w małym muzeum Aquincum.

Jarmark bożonarodzeniowy w Budapeszcie

Podobnie jak w innych krajach tej części Europy tak i w Budapeszcie tradycja jarmarków adwentowych związana jest z czasami Habsburgów. Być może z tego też powodu zwyczaj zamarł podczas rządów socjalistów uznany jako obcy i postfeudalny. Jarmarki powróciły w latach 90. XX wieku i trzeba przyznać, że cieszą się dziś wielką popularnością. W przypadku Budapesztu trudno mówić o jednej imprezie, tutaj w zasadzie każda większa dzielnica organizuje swój własny jarmark. Ten najbardziej znany odbywa się pod bazyliką św. Stefana (Szent István Bazilika). Tutaj ustawia się największą choinkę, zakładane są kramy i organizowana jest ślizgawka (całość trwa od listopada aż do końca roku). Oficjalna strona www jarmarku adwentowego to: LINK.

Informacji na temat imprez z innych częściach miasta najlepiej szukać na stronach promujących miasto lub w węgierskich serwisach informacyjnych. Jarmarki startują w różnych porach adwentu (niektóre już po Bożym Narodzeniu) i raczej nie trwają tak długo jak ten spod Bazyliki. W 2018 roku w Budapeszcie turyści mogli odwiedzić około dziesięciu takich miejsc (Ferenc Ter, hotel Four Seasons Gresham Palace, plac Vörösmarty, Király Street, Gozsdu-udvar, Liszt Ferenc tér, rynek Óbudy itp.).

Jak oszczędzić pieniądze odwiedzając Budapeszt?

Ceny w Budapeszcie można porównać do cen w Polsce, różnice są na poziomie 5-15%, działa to w obie strony, czasem taniej jest w Budapeszcie, czasem w Polsce - wszystko zależy od produktu i lokalizacji. Warto uważać na standardowe pułapki turystyczne, czyli lokale i sklepy blisko najważniejszych atrakcji turystycznych, oraz na małe sklepiki z małym wyborem - tam na pewno przepłacimy.

Jedzenie w lokalnych restauracjach i knajpkach

Czym bliżej historycznej części miasta, tym restauracje i knajpy stają się droższe - szczególnie w przypadku kuchni innej niż węgierska. Powinniśmy szukać miejsc przypominających nasze małe restauracje lub bary mleczne, w środku zjemy świeży i pyszny gulasz w naprawdę rozsądnej cenie.

Więcej informacji o tym co zjeść w Budapeszcie i na Węgrzech?

Karta Budapest Card [aktualizacja 2017]

Gdy planujemy odwiedzić wiele popularnych atrakcji, warto zapoznać się z kartą turystyczną Budapest Card umożliwiająca darmowe korzystanie z transportu publicznego, darmowy wstęp do niektórych muzeów oraz jednorazowe wejście do łaźni.

Przed przyjazdem warto przeliczyć czy zakup tej karty jest dla nas opłacalny.

Darmowe atrakcje [aktualizacja 2017]

Pomimo, że wejście do najważniejszych atrakcji jest płatne, możemy cieszyć się piękną architekturą całkowicie za darmo. Nawet jeśli nie planujemy wejść na teren zamku, możemy odwiedzić dziedziniec z którego rozpościera się piękny widok na druga stronę miasta.

Darmowe jest również wejście na część Baszty Rybackiej, czy wejście na teren Zamku Vajdahunyad. Gdy nie mamy wiele czasu, warto po prostu pokręcić się po mieście i poznawać jego uroki.

Bezpieczeństwo

Pomimo, że Węgry uważane są za bezpieczny kraj, warto zachować ostrożność wieczorem, na odległych przystankach i stacjach metra, oraz “gubiąc” się poza turystycznym centrum.

Uważajmy również na kieszonkowców w środkach komunikacji publicznej oraz miejscach turystycznych.

Na co uważać podczas odwiedzin Budapesztu?

Poniedziałki

Wiele muzeów oraz atrakcji jest zamkniętych w poniedziałek, w tym m.in. Terror Haza. Powinniśmy wziąć to pod uwagę w trakcie planowania wyjazdu, szczególnie, gdy chcemy przyjechać jedynie na 1 lub 2 dni.

Picie piwa pod chmurką

Nie jest niczym dziwnym spotkać mieszkańców pijących piwo na świeżym powietrzu. Warto pamiętać, że nie jest to legalne. Na ulicy raczej jest to ignorowane, w środkach komunikacji publicznej możemy jednak otrzymać mandat.

Opłata za serwis

W wielu restauracjach w Budapeszcie do rachunku doliczana jest kwota za serwis - wynosi ona 10 do 12,5%. W niektórych miejscach opłata doliczana jest jedynie dla grup powyżej 6 osób, jednak nie jest to reguła i w wielu miejscach kwota doliczana jest bez względu na liczebność. Warto to sprawdzić przed zamówieniem.

Znajomość języka angielskiego

Wśród młodych mieszkańców Budapesztu znajomość angielskiego stoi na poprawnym lub dobrym poziomie. Nie powinnismy również mieć problemów w hotelach czy restauracjach w punktach turystycznych. Niestety, gorzej sprawa wygląda wśród starszych mieszkańców - co szczególnie jest odczuwalne w kioskach, sklepach czy mniej turystycznych restauracjach.

Okolice dworców - szczególnie wieczorem

Jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc w Budapeszcie są szeroko rozumiane okolice dworców po zmroku lub wcześnie rano - kręcą się tam czasem osoby szukających łatwego zarobku na turystach.


Reklama