Zoo w Budapeszcie - zwiedzanie, bilety, informacje praktyczne
Ogród Zoologiczny w Budapeszcie jest interesujące nie tylko ze względu na zamieszkujące go zwierzęta, lecz również w powodu zabytkowej architektury, którą zobaczymy na jego terenie. Zoo powstało na terenie parku miejskiego (Városliget).
Ogród został założony w 1866 roku i posiada status najstarszego na Węgrzech oraz jednego z najstarszych na świecie.
Artykuł jest częścią naszego przewodnika po największych atrakcjach Budapesztu.
Najważniejsze zabytki w zoo w Budapeszcie
Wchodząc do ogrodu głównym wejściem przechodzimy przez bramę przykrytą zieloną kopułą, której projekt wykonał w 1912 roku Kornél Neuschloss-Knüsli, utalentowany węgierski architekt. Kawałek za tym unikatowym wejściem zobaczymy "słoniarnię" jego projektu - obie budowle reprezentują styl secesyjny.
Innym wartym uwagi pawilonem pod względem architektonicznym jest palmiarnia (dom dla węży i krokodyli), co ciekawe wybudowana przez firmę Eiffla. Mimo zniszczeń w czasie II wojny światowej, zabudowa ogrodu została odbudowana i odnowiona, zachowując swój pierwotny charakter.
Podczas pobytu w zoo, oprócz architektury i zwierząt, podziwiać można również piękny ogród japoński.
Zwierzęta i atrakcje
W ZOO w Budapeszcie mieszka ponad 5000 zwierząt, reprezentujących kilkaset gatunków. Znajdziemy tam typowe dla ogrodów zoologicznych zwierzęta takie jak: tygrysy, niedźwiedzie grizzly i niedźwiedzie polarne, żyrafy, pingwiny, goryle, orangutany, a nawet lemury. Są też mniej znane gatunki, jak np. mrównik afrykański, który po raz pierwszy został rozmnożony w niewoli właśnie w Budapeszcie. Inne interesujące zwierzętami są m.in.: wombaty, hipopotamy czy antylopy. Spotkamy tam również niezbyt często występującą, jednak bardzo wdzięczną i piękną pandę małą.
Pawilon Madagaskaru
Lemury znajdują się w pawilonie, po którym możemy spacerować i podziwiać te zwierzęta bez żadnej dodatkowej siatki czy szyby. Po prostu przenosimy się w jednej chwili do ich świata, gdzie może się nawet zdarzyć (przy odrobinie szczęścia), że przejdą obok nas. Zazwyczaj jednak siedzą na gałęziach nad naszymi głowami, co również może być fascynujące.
Zwierzęta gospodarskie
Budapesztański park zaciekawi również miłośników zwierząt gospodarstw domowych. W ogrodzie wydzielona jest zagroda z krowami. Mając szczęście zobaczymy tam cielę, podczas naszej wizyty młoda krówka była bardzo chętna do głaskania.
Obok mieszkają również kozy, będące nie lada atrakcją, ponieważ można je spróbować nakarmić.
Strefy tematyczne
Dla większego zainteresowania niektórymi gatunkami i regionami, z których pochodzą, ogród wyodrębnił wewnątrz dodatkowo różne strefy, np.strefa sawanny, tropikalna, indyjska, australijska, czy też strefa nazwana János Xantus House na cześć pierwszego dyrektora zoo, która reprezentuje ona faunę i florę z regionu Południowo-Wschodniej Azji.
W pawilonie strefy sawanny dodatkową atrakcję czekającą na odwiedzających jest możliwość dotknięcia skorupy żółwia, sierść zebry czy skóry węża.
Żyrafy można karmić specjalnie przygotowaną do tego karmą, którą można dodatkowo zakupić na miejscu.
Foki
Foki żyjące w tym zoo razem ze swoimi opiekunami i trenerami dają wspaniały pokaz swoich umiejętności. Skaczą przez obręcze, odbijają piłkę, a nawet nią żonglują. Przedstawienie przyciąga tłumy, dlatego warto wcześniej zająć sobie dobre miejsce do oglądania.
Sala nietoperzy
Jedną z ciekawszych atrakcji jest pawilon z nietoperzami, podświetlony specjalnymi ultrafioletowymi lampami, gdzie nietoperze swobodnie sobie latają.
Magiczna góra
Innym wartym wzmianki miejscem jest Magiczna Góra, czyli ogromny pawilon w kształcie skały, gdzie w nowoczesny sposób zaprezentowano różne gatunki zwierząt oraz relację człowieka z naturą.
Ceny biletów
Bilet wstępu dla dorosłych kosztuje 5000 Ft (55,50 zł). Dzieci w wieku 2-18 lat oraz osoby po 65. roku życia mogą nabyć bilet ulgowy w cenie 3500 Ft (38,85 zł), a dla dzieci do 2 roku życia musimy nabyć wejściówkę za 400 Ft (4,44 zł).
Bilety te obowiązuje również do wejścia do Magicznej Góry oraz akwarium.
Dni i godziny otwarcia
Ogród czynny jest codziennie, jednak aktualne godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie zoo.
Jak dojechać?
Ogród znajduje się na terenie Lasku Miejskiego - Varosliget. Z centrum najwygodniej dojechać tu metrem - linią M1 (żółtą) do stacji Széchenyi fürdő. Stamtąd dojdziemy pieszo w dosłownie kilka minut. Na miejsce można też dojechać autobusem (wysiadamy na placu Bohaterów - Hősök Tere) lub trolejbusem.
Jeśli przyjeżdżacie samochodem pamiętajcie, że parking jest płatny.