Podróże po Europie

Wzgórze Zamkowe w Budapeszcie

Jednym z najciekawszych obszarów dzisiejszego Budapesztu jest Wzgórze Zamkowe (Dzielnica Zamkowa), które zostało w całości wpisane na listę UNESCO. Główną atrakcją wzgórza jest Zamek Królewski (węg. Budavári Palota), nazywany również Zamkiem Buda.

Obszar zamkowy zdecydowanie odróżnia się od reszty miasta. Klimatyczne średniowieczne i barokowe uliczki, knajpki i kawiarnie, piękna zabudowa oraz brak pośpiechu - wszystko to odnajdziemy na Wzgórzu Zamkowym.

Wzgórze jest bardzo popularne wśród turystów, w środku dnia przy głównych atrakcjach możemy spodziewać się tłumów. Warto zaplanować na odwiedziny do kilku godzin, nawet jeśli nie planujemy wchodzić do muzeów ani płatnych atrakcji. Wejście na teren zamku jest darmowe, płatne są natomiast muzea.

Zamek

Pierwsza rezydencja w tym miejscu została zbudowana prawdopodobnie już w XIII wieku. Przez kolejne wieki kompleks był niszczony (w trakcie wojen z Turkami) i przebudowywany. W 1578 roku na terenie zamku (który w tamtym czasie był używany jako arsenał przez siły tureckie) miał miejsce wybuch niemal doszczętnie niszczący zamek w starej postaci. Finalne zniszczenia miały miejsce w 1686 roku, gdy zamek został odbity z rąk tureckich przez wojska Habsburgów.

W XVIII wieku, w trakcie ponownego panowaniu Habsburgów, rozpoczęto budowę nowego barokowego kompleksu pałacowego, który jednak został po raz kolejny zniszczony w trakcie walk o niepodległość w latach 1848-1849. Po odzyskaniu niepodległości rozpoczęła się rekonstrukcja i odbudowa zamku. Niestety, po raz kolejny kompleks został bardzo poważnie zniszczony podczas II Wojny Światowej i doprowadzony niemal do ruiny.

W środku nie zachowały się apartamenty królewskie ani inne sale wykorzystywane przez rodzinę królewską. Zamek po wojnie odbudowano jednocześnie zmieniając jego wcześniejszy wygląd. Dzisiaj w środku mieszczą się dwa muzea, Muzeum Historii Budapesztu (w środku zobaczymy piękną kaplicę zamkową) oraz Węgierska Galeria Narodowa.

Dzisiaj możemy spacerować po dziedzińcu zamkowym, który jest zarazem dobrym punktem widokowym na Budapeszt. Świetnym miejscem obserwacyjnym na miasto są mury, po których możemy swobodnie spacerować. Wchodzimy na nie schodami, możemy jednak skorzystać również z windy.

Węgierska Galeria Narodowa

Węgierska Galeria Narodowa (węg. Szépművészeti Múzeum) to kilkanaście tysięcy dzieł sztuki, zaczynając od X wieku aż do dziś, wystawionych na kilku piętrach i wielu salach. Bogata jest zwłaszcza kolekcja obrazów od XIX wieku w górę.

Na ostatnim piętrze Galerii można wejść na kopułę, która jest najwyższym punktem widokowym Wzgórzu Zamkowym.

Widok z kopuły Węgierskiej Galerii Narodowej w Budapeszcie
Widok z kopuły Węgierskiej Galerii Narodowej w Budapeszcie

Na wizytę w galerii powinniśmy zaplanować 2 do 4 godzin.

Godziny i dni otwarcia: wtorek-niedziela 10:00-18:00 (zamknięte w poniedziałek).

Muzeum Historii Budapesztu

W Muzeum Historii Budapesztu (węg. Budapesti Történeti Múzeum) wystawiono eksponaty cofające nas do czasów, gdy Buda i Pest były jeszcze samodzielnymi miastami. W środku zobaczymy również historyczną kaplicę zamkową.

Godziny i dni otwarcia: 1 marca do 31 października wtorek-niedziela 10:00-18:00 (zamknięte w poniedziałek), 1 listopada do 29 lutego wtorek-niedziela 10:00-16:00 (zamknięte w poniedziałek).

Ceny biletów wstępu różnią się w zależności od sezonu (niskiego i wysokiego):

  • dorośli (od 27. lat)- 1800 2000 HUF
  • osoby w wieku 6 - 26 lat oraz 62-70 lat - 900 - 1000 HUF

Fontanna Macieja

Sama fasada zamku specjalnie nie zachwyca, wyjątkiem jest tu jednak znajdująca się na tyłach zamku piękna fontanna przedstawiająca polowanie króla Macieja Korwina. Fontanna jest stosunkowo młoda, jej budowa zakończyła się w 1904 roku i była częścią prac rekonstrukcyjnych Pałacu Królewskiego.

Fontanna na Wzgórzu Zamkowym w Budapeszcie - polowanie króla Macieja Korwina
Fontanna na Wzgórzu Zamkowym w Budapeszcie - polowanie króla Macieja Korwina

Atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca Dzielnicy Zamkowej

Dzielnica zamkowa to nie tylko zamek i jego najbliższa okolica. Warto odejść kawałek i poszukać innych ciekawych miejsc.

Várkert bazár

U podnóża zamku znajduje się odnowiony kompleks ogrodowy wraz z kilkoma budynkami o nazwie Várkert bazár. Początki kompleksu to końcówka XIX-wieku. W latach 1875-1883 pod przewodnictwem architekta Miklósa Ybla zabudowano obszar, który miał służyć jako promenada po tej stronie Dunaju. Kompleks przez lata niszczał, jednak miasto zdecydowało się przywrócić mu dawny blask i w 2014 roku zakończyła się jego przebudowa.

[Ogrody Várkert bazár - Budapeszt]
[Ogrody Várkert bazár - Budapeszt]

Dziś ogród zachwyca, a odnowione budynki stają się wizytówką Budy. Na miejscu możemy zobaczyć oryginalne łaźnie żydowskie (mikveh) z XIII wieku.

Z terenu ogrodu możemy wjechać na zamek windą lub wejść klimatycznymi kazamatami.

Widok na Ogrody Várkert bazár z murów Zamku w Budapeszcie
Widok na Ogrody Várkert bazár z murów Zamku w Budapeszcie

Pałac prezydencki

Naprzeciwko głównej bramy wejściowej na zamek stoi Pałac Sándora, oficjalna siedziba Prezydenta Węgier. Pałac został poważnie zniszczony w trakcie działań wojennych i odbudowany dopiero po 1989 roku.

Zmiany warty przy pałacu odbywa się codziennie od 8:00 do 17:00 o każdej równej godzinie.

Plac Świętej Trójcy

Znajdujący się tuż przy kościele Macieja - Plac Świętej Trójcy jest jednym z najbardziej zatłoczonych miejsc całej Dzielnicy Zamkowej. To tutaj zbierają się zawsze największe tłumy turystów.

Na środku placu znajduje się imponująca Kolumna Świętej Trójcy. Została ona postawiona na początku XVIII wieku w intencji zakończonej zarazy oraz uniknięcia zarazy w przyszłości.

Muzeum farmacji

Muzeum Farmacji (MNM Arany Sas Patikamúzeum) jest jednym z najbardziej oryginalnych muzeów w całym Budapeszcie. Pomimo małego rozmiaru kolekcja eksponatów nie jest tak mała, dodatkowo same pomieszczenia muzeum zachęcają do odwiedzin. Obiekt mieści się pod adresem: Tàrnok u. 18.

  • od 15. marca do 31. października - wtorek - niedziela 10:30 - 18:00
  • od 1. listopada do 14. marca - wtorek - niedziela 10:30 - 16:00

Ceny biletów: dorośli 700 HUF, osoby w wieku 6-26 lat oraz 62-70 - 350 HUF

Kościół Macieja

Inną ważną atrakcją dzielnicy zamkowej jest Kościół Macieja (Mátyás templom), w którym odbywały się królewskie koronacje. Historia Kościoła Macieja sięga XIII wieku, i zachowało się kilka oryginalnych elementów z tego okresu, takich jakich portal czy wieża - chociaż dzisiejszy kształt świątyni jest efektem przebudowy z XIX wieku. W środku mieści się również małe muzeum.

Widok na Kościół Macieja w Budapeszcie
Widok na Kościół Macieja w Budapeszcie

Jego nazwa bezpośrednio nawiązuje do Króla Macieja, którego śluby miały miejsce w tym kościele. Świątynie z daleka wyróżnia kolor dachówek, bliźniaczo podobny do dachu katedry św. Szczepana w Wiedniu. W trakcie panowania Turków kościół został zamieniony na meczet.

Wejście do świątyni i muzeum jest płatne. Wizyty odbywają się: od poniedziałku do piątku pomiędzy 9:00 i 17:00, w soboty od 9:00 do 13:00 oraz w niedzielę od 12:00 do 17:00. Koszt biletów: dorośli 1500 HUF, seniorzy 60+ oraz studenci - 1000 HUF, bilet rodzinny (2 dorosłych + 1 dziecko) - 3500 HUF, dodatkowe dziecko (od 6 lat) - 200 HUF.

Wejście jest darmowe dla osób wchodzących w celu modlitwy.

Możliwe jest również wejście na wieże kościoła z której rozpościera się piękny widok na miasto. Co godzinę, od 10:00 do 17:00, możliwe jest wejście na górę z przewodnikiem (maksymalnie grupa może liczyć 15 osób). Koszt biletu: 1500 HUF (bilet ulgowy dla studentów i seniorów 1000 HUF), a bilety rodzinne (2 dorosłych + 1 dziecko) kosztują - 3500 HUF, dodatkowe dziecko (od 6 lat) - 200 HUF

Baszta Rybacka

Odwiedzając wzgórze zamkowe nie można opuścić także innej oryginalnej budowli, dobrze znanej Baszty Rybackiej. Pomimo swojego romańskiego wyglądu konstrukcja jest stosunkowo młoda, została wybudowana w latach 1895-1902. Część baszty można odwiedzić za darmo, płatne jest z kolei wejście na najwyższy poziom.

Na Baszcie Rybackiej mieszczą się małe knajpki z rozpościerającym się świetnym widokiem na miasto. Może to być idealne miejsce na krótki wypoczynek.

Muzeum Historii Muzyki

W Muzeum Historii Muzyki poznamy historię węgierskiej muzyki od XVIII wieku do dziś. Na wystawie instrumenty muzyczne, książki oraz inne eksponaty związane z muzyką. Nawet jeśli nie planujemy wejść do środka, warto zajrzeć na dziedziniec i zobaczyć piękną fasadę budynku mieszczącego muzeum (adres: Táncsics Mihály u. 7).

Godziny i dni otwarcia: wtorek-niedziela 10:00-18:00 (zamknięte w poniedziałki oraz od 23. do 26. i 30. grudnia, a także 1. stycznia) Bilety: dla dorosłych - 600 HUF, dzieci, studenci, seniorzy - 300 HUF, bezpłatnie dzieci poniżej 6. lat

Brama Wiedeńska

Brama Wiedeńska (Bécsi Kapú) to jedyna zachowana ze starych bram miejskich, znajduje się w północnej części dzielnicy. Na bramę można wejść, nie ma z niej jednak bardzo dobrego widoku na miasto ani samą dzielnicę. Obok bramy, poza murami, znajdziemy mały park i kilka ławeczek.

Obok bramy znajduje się masywny budynek - mieści się tu Archiwum Narodowe.

Gdzie zjeść?

Na tyłach kompleksu zamkowego stoi budka serwująca popularny wyrób cukierniczy Kürtőskalács (podobny produkt spotkamy również na Słowacji i w Czechach pod nazwą trdelnik).

Budka na Wzgórzu Zamkowym w Budapeszcie, w której kupimy 'Kürtőskalács'
Budka na Wzgórzu Zamkowym w Budapeszcie, w której kupimy 'Kürtőskalács'

Jeśli chcemy usiąść i odpocząć możemy wybrać się do kawiarni znajdującej się niedaleko kościoła Macieja w której zjemy lokalny deser i napijemy się kawy lub herbaty.

Informacje praktyczne

Jak dostać się na Wzgórze Zamkowe?

Sposób Dodatkowe informacje
Pieszo Trasa piesza nie jest bardzo skomplikowana, jest jednak stosunkowo długa z powodu swojego “zawinięcia”. Po drodze przejdziemy przez jedną z bram i zobaczymy kilka ciekawych fragmentów fortyfikacji. Trasa zaczyna się za Mostem Łańcuchowym i na górze wychodzimy na plac przez zamkiem. Istnieje również możliwość wejścia pieszego kazamatami z ogrodu Várkert bazár.
Kolejka (funicular) Kolejka kursuje od 7:30 do 22:00 co około 10 minut. Jej przystanek znajduje się tuż za Mostem Łańcuchowym. Ceny biletów: w jedną stronę (dorośli - 1200 HUF, dzieci 3-14 lat - 700 HUF) / w dwie strony (dorośli - 1800 HUF, dzieci 3-14 lat - 1200 HUF)
Winda Winda znajduje się na terenie ogrodu na obszarze Várkert bazár. Aby wjechać na samą górę będziemy musieli skorzystać z dwóch przejazdów.
Autobus Możemy również skorzystać z autobusu linii 16, 16A lub 116 (tzw. Várbusz, Autobusy Zamkowe). Autobusy te mają różne trasy, przejeżdżają jednak przez Wzgórze Zamkowe i zatrzymują się na różnych przystankach.

Reklama