Podróże po Europie

Wzgórze Zamkowe w Budapeszcie - atrakcje, zwiedzanie, historia

Ostatnia aktualizacja: 16 lipca 2024

Jednym z najciekawszych obszarów współczesnego Budapesztu jest Wzgórze Zamkowe (nazywane również Dzielnicą Zamkową), które zostało w całości wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Główną atrakcją wzgórza jest Zamek Królewski (węg. Budavári Palota), nazywany również Zamkiem Buda, a także kościół Macieja oraz Baszta Rybacka.

Obszar zamkowy zdecydowanie odróżnia się od reszty miasta. Klimatyczne średniowieczne i barokowe uliczki, knajpki i kawiarnie, piękna zabudowa oraz brak pośpiechu w godzinach wieczornych - wszystko to odnajdziemy na Wzgórzu Zamkowym.

Wzgórze jest bardzo popularne wśród turystów, dlatego w środku dnia przy głównych atrakcjach możemy spodziewać się tłumów. Warto zaplanować na odwiedziny nawet do kilku godzin, nawet jeśli nie planujemy wchodzić do muzeów ani płatnych atrakcji.

Artykuł jest częścią naszego przewodnika po największych atrakcjach Budapesztu

Zamek Królewski w Budapeszcie

Pierwsza rezydencja w tym miejscu została zbudowana prawdopodobnie już w XIII wieku. Przez kolejne wieki kompleks był niszczony w trakcie wojen z Turkami i przebudowywany. W 1578 roku na terenie zamku (który w tamtym czasie był używany jako arsenał przez siły tureckie) doszło do wybuchu, który niemal doszczętnie zniszczył budowlę w jej pierwotnej postaci. Finalne jego los został przypieczętowany w 1686 roku, gdy został on odbity z rąk tureckich przez wojska Habsburgów.

W XVIII wieku, w trakcie panowaniu Habsburgów, rozpoczęto budowę nowego barokowego kompleksu pałacowego, który został jednak ponownie zniszczony w trakcie walk o niepodległość w latach 1848-1849. Po odzyskaniu niepodległości rozpoczęła się rekonstrukcja i odbudowa zamku. Niestety, po raz kolejny kompleks poważnie ucierpiał podczas II wojny światowej, kiedy został doprowadzony niemalże do ruiny.

Z powodu trudnej historii wewnątrz nie zachowały się apartamenty królewskie ani inne sale wykorzystywane przez rodzinę królewską. Zamek po wojnie odbudowano jednocześnie zmieniając jego wcześniejszy wygląd.

Zwiedzanie Zamku w Budapeszcie

Dzisiaj wewnątrz zamku działają dwa muzea: Muzeum Historii Budapesztu (w środku zobaczymy piękną kaplicę zamkową) oraz Węgierska Galeria Narodowa. Aby je odwiedzić należy zakupić bilet wstępu.

Ponadto możemy swobodnie (bezpłatnie) spacerować po dziedzińcu zamkowym, który jest zarazem jednym z najlepszych punktów widokowych w Budapeszcie. Przed frontową elewacją rozciąga się taras widokowy z pomnikiem konnym Eugeniusza Sabaudzkiego. Świetnym miejscem obserwacyjnym na miasto są mury, po których możemy się przespacerować.

Istnieje również możliwość zwiedzania krypt zamkowych (węg. Nádori kripta) z przewodnikiem, gdzie pochowano przedstawicieli węgierskiej gałęzi dynastii Habsburgów.

Węgierska Galeria Narodowa

Węgierska Galeria Narodowa (węg. Magyar Nemzeti Galéria) posiada w swoich zbiorach kilkanaście tysięcy dzieł sztuki datowanych od średniowiecza aż do czasów niemal współczesnych. Najważniejsze z eksponatów wystawione zostały na kilku piętrach oraz wielu zamkowych salach. Bogata jest zwłaszcza kolekcja obrazów od XIX wieku w górę.

Na spokojne zwiedzenie Galerii Narodowej warto zaplanować około dwóch godzi Na ostatnim piętrze Galerii można wejść na kopułę, która jest najwyższym punktem widokowym Wzgórzu Zamkowym.

Widok z kopuły Węgierskiej Galerii Narodowej w Budapeszcie
Widok z kopuły Węgierskiej Galerii Narodowej w Budapeszcie

Muzeum Historii Budapesztu

W Muzeum Historii Budapesztu (węg. Budapesti Történeti Múzeum) wystawiono eksponaty cofające nas do czasów, gdy Buda i Pest były jeszcze samodzielnymi miastami. Do największych atrakcji tego położonego w południowo-wschodnim skrzydle zamku należy historyczna kaplica zamkowa.

Kolekcja nie każdemu może jednak przypaść do gustu, ponieważ skupia się głównie na motywach związanych z samym zamkiem. Na nas duże wrażenie zrobiły rzeźby z czasów, gdy zamek był jeszcze gotycki, a także tekstylia.

Na spokojne zwiedzenie muzeum warto zarezerwować sobie około 60-75 minut.

Fontanna Macieja

Fasada zamku nie jest specjalnie zachwycająca. Wyjątkiem jest położona na tyłach kompleksu piękna fontanna przedstawiająca polowanie króla Macieja Korwina. Wodotrysk ten jest stosunkowo młody, gdyż jego budowa zakończyła się w 1904 roku i była częścią prac rekonstrukcyjnych Pałacu Królewskiego.

Fontanna na Wzgórzu Zamkowym w Budapeszcie - polowanie króla Macieja Korwina
Fontanna na Wzgórzu Zamkowym w Budapeszcie - polowanie króla Macieja Korwina

Największe atrakcje Wzgórza Zamkowego

Dzielnica Zamkowa to nie tylko zamek i jego najbliższa okolica. Warto wybrać się na dłuższy spacer po całym wzgórzu, aby zobaczyć inne ciekawe miejsca.

Várkert bazár

U podnóża zamku rozciąga się odnowiony kompleks ogrodowy wraz z kilkoma budynkami o nazwie Várkert bazár. Początki tego założenia sięgają końcówki XIX-wieku. W latach 1875-1883, pod przewodnictwem architekta Miklósa Ybla, zabudowano obszar, który miał służyć jako promenada po tej stronie Dunaju. Kompleks przez lata niszczał, jednak miasto zdecydowało się przywrócić mu dawny blask i w 2014 roku zakończyła się jego przebudowa.

Ogrody Várkert bazár - Budapeszt
Ogrody Várkert bazár - Budapeszt

Dziś ogród zachwyca, a odnowione budynki stają się wizytówką Budy. Na miejscu możemy zobaczyć oryginalne łaźnie żydowskie (mikveh) z XIII wieku. Z terenu ogrodu możemy wjechać na zamek windą lub przejść klimatycznymi kazamatami.

Widok na Ogrody Várkert bazár z murów Zamku w Budapeszcie
Widok na Ogrody Várkert bazár z murów Zamku w Budapeszcie

Pałac prezydencki

Naprzeciwko głównej bramy wejściowej na zamek stoi Pałac Sándora, oficjalna siedziba prezydenta Węgier. Pałac został poważnie zniszczony w trakcie działań wojennych i odbudowany dopiero po 1989 roku.

Zmiany warty przy pałacu odbywa się codziennie od 8:30 do 17:00 o każdej równej godzinie (10:00, 11:00 itp). W południe ceremonii towarzyszy oprawa dźwiękowa.

Kościół Macieja

Jednym z największych zabytków dzielnicy zamkowej jest Kościół Macieja (węg. Mátyás templom), w którym odbywały się dawniej królewskie koronacje. Jego historia sięga XIII wieku i zachowało się kilka oryginalnych elementów z tego okresu, takich jakich portal czy wieża. Dzisiejszy kształt świątyni jest jednak w dużej mierze efektem przebudowy z XIX wieku

Nazwa kościoła nawiązuje wprost do Króla Macieja, którego śluby miały miejsce w tym kościele. Świątynię z daleka wyróżnia kolor dachówek, bliźniaczo podobny do dachu katedry św. Szczepana w Wiedniu. W trakcie panowania Turków kościół został zamieniony na meczet.

Kościół Macieja oferuje odwiedzającym dwie atrakcje:

  • Zwiedzanie wnętrz świątyni, które jest płatne - bilet kosztuje 2900 Ft (32,19 zł). Na spokojne zwiedzenie świątyni wystarczy nam około 30 minut.
  • Oddzielnie biletowaną atrakcją jest możliwość wejścia na wieżę - cena biletu to 3400 Ft (37,74 zł). W ciągu dnia regularnie odbywają się wycieczki z przewodnikiem dla małych grup, podczas których można wejść na taras widokowy położony na wysokości około 45 m. Wycieczki trwają krótko, bo zaledwie 10 minut, a na bilecie będziemy mieć wypisaną godzinę wizyty (powinniśmy pojawić się 5 minut wcześniej). Polecamy Wam zakupić bilet wcześniej online na oficjalnej stronie kościoła, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, a chętnych do wejścia na wieżę zawsze jest sporo.
Widok na Kościół Macieja w Budapeszcie
Widok na Kościół Macieja w Budapeszcie

Baszta Rybacka

Zwiedzając Wzgórze Zamkowe nie można ominąć innej charakterystycznej budowli, czyli popularnej Baszty Rybackiej. Pomimo swojego romańskiego wyglądu konstrukcja jest stosunkowo młoda, bowiem została wybudowana w latach 1895-1902.

Na Baszcie Rybackiej działają małe knajpki z rozpościerającym się świetnym widokiem na miasto. Może to być idealne miejsce na krótki wypoczynek.

Informacje praktyczne

Dolne poziomy Baszty Rybackiej są dostępne za darmo i otwarte przez cały rok. Górne poziomy są płatne, ale tylko w sezonie letnim do 19:00 - przez resztę czasu możemy wejść na nie za darmo.

Baszta Rybacka w Budapeszcie
Baszta Rybacka w Budapeszcie

Plac Świętej Trójcy

Położony przy Kościele Macieja Plac Świętej Trójcy jest jednym z najbardziej zatłoczonych miejsc całej Dzielnicy Zamkowej. To tutaj zbierają się zawsze największe tłumy turystów.

Na środku placu znajduje się imponująca Kolumna Świętej Trójcy. Została ona postawiona na początku XVIII wieku w intencji zakończonej zarazy oraz uniknięcia podobnych tragedii w przyszłości.

Muzeum farmacji

Muzeum Farmacji (MNM Arany Sas Patikamúzeum) jest jednym z najbardziej nieoczywistych muzeów w całym Budapeszcie. Pomimo małego rozmiaru kolekcja eksponatów jest zaskakująco duża, a dodatkowo same pomieszczenia muzeum zachęcają do odwiedzin. Obiekt mieści się pod adresem: Tàrnok u. 18.

Brama Wiedeńska

Brama Wiedeńska (Bécsi Kapú) to jedyna zachowana ze starych bram miejskich. Znajdziemy ją w północnej części dzielnicy. Na bramę można wejść, nie ma z niej jednak bardzo dobrego widoku na miasto ani samą dzielnicę. Obok bramy, poza murami, znajdziemy mały park i kilka ławeczek.

Obok bramy znajduje się masywny budynek - mieści się tu Archiwum Narodowe.

Muzeum Historii Muzyki

W Muzeum Historii Muzyki poznamy historię węgierskiej muzyki od XVIII wieku do dziś. Na wystawie prezentowane są instrumenty muzyczne, książki oraz inne eksponaty związane z muzyką. Placówka również nie należy do największych, ale powinna zainteresować miłośników tej tematyki. Nawet jeśli nie planujemy wejść do środka, warto zajrzeć na dziedziniec i zobaczyć piękną fasadę budynku mieszczącego muzeum (adres: Táncsics Mihály u. 7).

Gdzie zjeść?

Na tyłach kompleksu zamkowego stoi budka serwująca popularny wyrób cukierniczy Kürtőskalács (podobny produkt spotkamy również na Słowacji i w Czechach pod nazwą trdelnik).

Budka na Wzgórzu Zamkowym w Budapeszcie, w której kupimy 'Kürtőskalács'
Budka na Wzgórzu Zamkowym w Budapeszcie, w której kupimy 'Kürtőskalács'

Jeśli chcemy usiąść i odpocząć możemy wybrać się do kawiarni znajdującej się niedaleko kościoła Macieja w której zjemy lokalny deser i napijemy się kawy lub herbaty.

Informacje praktyczne

Jak dostać się na Wzgórze Zamkowe?

Zamek w Budapeszcie położony jest na wysokości około 70 metrów. Możemy się do niego jednak dostać na kilka sposobów. Poniżej opisaliśmy najpopularniejsze z nich.

Sposób Dodatkowe informacje
Pieszo Wprawdzie trasa piesza nie jest specjalnie trudna do pokonania, to jednak w gorący dzień może zmęczyć, a do tego jest stosunkowo długa z powodu swojego "zawinięcia". Po drodze przejdziemy przez jedną z bram i zobaczymy kilka ciekawych fragmentów fortyfikacji. Trasa zaczyna się za Mostem Łańcuchowym, a na górze wychodzimy na plac przez zamkiem. Czas przejścia to około 20 minut. Istnieje również możliwość wejścia pieszego kazamatami z ogrodu Várkert bazár.
Kolejka (funicular) Kolejka jest jednoczesnie szybkim sposobem dotarcia na górę (wjazd trwa zaledwie 95 sekund), jak i bardzo drogim - opłata za przejazd w dwie strony wynosi aż 5000 Ft (55,50 zł).
Winda Winda znajduje się na terenie ogrodu na obszarze Várkert bazár. Aby wjechać na samą górę będziemy musieli skorzystać z dwóch przejazdów.
Autobus Możemy również skorzystać z autobusu linii 16, 16A lub 116 (tzw. Várbusz, Autobusy Zamkowe). Autobusy te mają różne trasy, przejeżdżają jednak przez Wzgórze Zamkowe i zatrzymują się na różnych przystankach. Więcej informacji o poruszaniu się po stolicy znajdziecie w naszym artykule Komunikacja miejska w Budapeszcie.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama