Lizbona - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Lizbona, stolica Portugalii i największe miasto tego słonecznego oraz wysuniętego na zachód kraju. Wyjazd do Lizbony w przeszłości był albo kosztowny, albo wymagał większego sprytu podczas szukania połączeń łączonych. Na szczęście taka sytuacja jest już historią i dziś dzięki tanim liniom możemy dolecieć tam bez większych problemów i w rozsądnej cenie.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że Lizbona nie znajduje się bezpośrednio przy Oceanie Atlantyckim, tylko nad rzeką Tag, która dopiero do oceanu wpływa. Co więcej, niemal całe nabrzeże w obrębie historycznej części miasta zostało zabudowane i chcąc wybrać się na plażę musimy zaplanować więcej czasu i ruszyć się poza centrum.

Miasto przez wieki korzystało z dynamicznego rozwoju Królestwa Portugalii, którego kluczowym bodźcem do wzrostu była morska potęga. Dzięki przewadze na morzach i oceanach kwitł handel oraz możliwe było rozwinięcie kolonii.

Dynamiczny rozwój miasta zatrzymało tragiczne trzęsienie ziemi z 1755 roku, nazywane również Wielkim Trzęsieniem. W trakcie klęski żywiołowej zniszczone zostało ponad 80% zabudowy miasta i zginęło 25% ludności. Znając te liczby można sobie wyobrazić jak wiele historycznych zabytków zostało bezpowrotnie zniszczonych. Niektóre z obszarów, jak Baixa, zostały całkowicie przebudowane. Do dziś możemy na własne oczy zobaczyć efekty żywiołu, m.in. oglądając ruiny zamku św. Jerzego czy ruiny kościoła Igreja do Carmo.

!Lizbona - widok na miasto z Zamku św. Jerzego
Lizbona - widok na miasto z Zamku św. Jerzego

Wybierasz się do Lizbony?

Lizbona

Gdzie spać w Lizbonie? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Sprawdź nasz przewodnik po dzielnicach Lizbony. Dowiedz się gdzie i w jaki sposób szukać noclegu w stolicy Portugalii.

Jak zwiedzać Lizbonę?

Przed przyjazdem do Lizbony powinniśmy przede wszystkim uświadomić sobie fakt, że miasto położone jest na bardzo nierównym terenie. Z tego powodu warto rozważyć przynajmniej częściowe korzystanie z komunikacji miejskiej, szczególnie w miesiące letnie. Wchodzenie wszędzie pieszo może okazać się męczące, chociaż dla osób będących w dobrej formie fizycznej nie powinno być wielkim problemem.

Zwiedzanie piesze łatwe jest w obrębie historycznego Baixa oraz nabrzeża, ale już w przypadku Chiado czeka nas wchodzenie w górę i schodzenie w dół. Nie mówiąc nic o Alfamie, która cała jest połączeniem wielu labiryntów prowadzących raz to w górę, raz w dół.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Lizbony?

Biorąc pod uwagę czas spędzony w samolocie i rozmiar oraz położenie Lizbony wydaje się, że potrzeba przynajmniej 3 dni na bardziej szczegółowe poznanie miasta. Rozsądnym okresem na zwiedzenie najważniejszych dzielnic oraz wyprawę poza miasto powinno być 4-6 dni.

Jeśli chcielibyśmy zobaczyć wszystkie najważniejsze muzea i zabytki powinniśmy zaplanować wyjazd na 7 lub więcej dni.

Kiedy najlepiej odwiedzić Lizbonę?

W lipcu i sierpniu przez większość czasu świeci słońce i jest małe prawdopodobieństwo deszczu, temperatura może jednak przekraczać cały czas 30 stopni.

Idealnym okresem na odwiedziny Lizbony wydaje się być druga połowa września i maja oraz pierwsza połowa czerwca. Nie jest wtedy aż tak gorąco, a prawdopodobieństwo opadów nie jest duże.

Listopad i grudzień to często promocje lotnicze oraz tańsze hotele, w tym okresie jednak często i obficie pada. Przy krótkim wyjeździe możemy mieć pecha i trafić na bezustannie padający deszcz. Statystycznie w styczniu i lutym dni deszczowych jest podobna ilość, opady są jednak mniej obfite.

Korzystanie z komunikacji miejskiej w Lizbonie

Komunikacja miejska w Lizbonie to nowoczesne metro, zabytkowe tramwaje, autobusy, kolejki szynowe (nazywane też windami, m.in. Elevador da Glória) a także windy, np. - Elevador de Santa Justa.

Jeśli chcemy korzystać z metra musimy zakupić specjalną kartę przedpłaconą Viva viagem card lub kartę 7 colinas. Karta kosztuje 0,50€ i możemy ją zakupić w automatach lub w punktach obsługi. Następnie ją naładować. Co ważne, karta może działać w różnych trybach: biletu jednorazowego (ładujemy dokładną kwotę), karty dziennej oraz w trybie tzw. zappingu. W jednym momencie na karcie możemy mieć aktywny tylko jeden tryb/rodzaj biletu.

Więcej szczegółowych informacji znajdziecie w artykule: Komunikacja miejska w Lizbonie.

A więcej o samej karcie (po angielsku) można znaleźć na oficjalnej stronie lizbońskiego metra.

W autobusach, tramwajach oraz w windach możemy zakupić droższy bilet na pokładzie lub skorzystać z karty przedpłaconej. Do autobusu wchodzimy pierwszymi drzwiami. W przypadku windy Santa Justa kupując bilet w kasie musimy zakupić bilet od razu w dwie strony.

Jeśli planujemy wybrać się także do Sintry i Cascais możemy pomyśleć o zakupie biletu Train and Bus (przed zakupem karty warto dobrze policzyć opłacalność zakupu. Bilety opłacane z karty przedpłaconej do Sintry i Cascais kosztują 2,20€ w jedną stronę), który pozwala na nielimitowane podróżowanie przez 24 godziny po Lizbonie oraz korzystanie z komunikacji do: Sintry, Cascais, Azambuja oraz Sado w cenie 10,15€ (na tej stronie możemy sprawdzić rozkład www.cp.pt.

Sprawdź też artykuł: Metro w Lizbonie - najciekawsze stacje i informacje praktyczne

Historyczne tramwaje w Lizbonie

Jednym z najczęściej pojawiających się motywów na zdjęciach oraz pocztówkach z Lizbony jest żółty tramwaj. Dziś w Lizbonie działa 5 linii tramwajowych, które w większości obsługiwane są przez historyczne małe tramwaje o nazwie Remodelado i służą bardziej za atrakcję turystyczną niż realną część transportu miejskiego wykorzystywaną przez mieszkańców.

!Lizbona - słynne żółte tramwaje
Lizbona - słynne żółte tramwaje

Najbardziej znaną historyczną linią tramwajową jest linia nr 28. W trakcie 45-minutowego przejazdu przejedziemy przez wiele historycznych dzielnic, takich jak Alfama, Estrela, Sao Bento czy Graca. Tramwaj przejeżdża obok katedry i przez plac Portas do Sol, skąd możemy spacerem udać się na zamek św. Jerzego. Tramwaje Remodelado są oryginalne. Ulepszono tylko część ich mechanizmów, takich jak np. hamulce. W sezonie tramwaje są niemal zawsze zapchane, z reguły jedyną szansą na zajęcie miejsca siedzącego jest wejście na pierwszym przystanku.

Tramwaje linii 28 zaczynają jeździć o 5:00 a kończą o 23:00. W środku dnia w ciągu godziny tramwaje odjeżdżają kilkukrotnie.

Więcej: Rozkład jazdy linii 28 Martim Moniz - Prazeres / Rozkład jazdy linii 28 Campo Ourique (Prazeres) - Martim Moniz.

Wśród lizbońskich linii tramwajowych trzeba wspomnieć również o:

 • linii nr 12 - czterokilometrowa linia tramwajowa wykonująca kółko po Alfamie i Baixie. Tramwaj ma część trasy wspólnej z tramwajem 28, cały przejazd trwa około 20 minut. Linia ta jest często mniej zatłoczona i możliwe jest znalezienie miejsca siedzącego przed wjechaniem do Alfamy.
 • linii nr 15 - linia obsługiwana przez nowoczesne tramwaje niskopodłogowe. Przejeżdża nabrzeżem z centrum Lizbony do dzielnicy Belém.

Bilet na przejazd możemy zakupić w tramwaju u kierowcy, wtedy będą odrobinę droższe lub skorzystać z biletu nabitego na kartę przedpłaconą. W przypadku tramwaju jadącego do Belém możliwy jest zakup bilety w maszynie wewnątrz pojazdu.

Zwiedzanie Lizbony

Lizbona, podobnie jak Rzym i kilka innych miast, zbudowało swoją legendę jako miasto powstałe na siedmiu wzgórzach (7 Colinas). Dziś z powodu gęstej zabudowy nie jest to aż tak widoczne (a i wzgórz tak naprawdę jest więcej), warto jednak pamiętać o tym planując odwiedziny stolicy Portugalii.

Lizbona jest miastem nowoczesnym, chociaż wiele miejsc (w tym słynna Alfama) wygląda na bardzo zaniedbane. Lizbona jest też miastem specyficznym. Znajdziemy tu z jednej strony wspaniałe dzieła sztuki w muzeach i przykłady najwybitniejszej architektury w Belém, a z drugiej strony całe ulice wyglądająca jakby zaraz miały się rozpaść lub zawalić.

Za dwa najbardziej znane zabytki miasta uchodzą katedra Sé oraz zamek św. Jerzego. Katedra znajduje się u stóp Alfamy i jest najstarszym kościołem Lizbony. Wejście do wnętrza katedry jest darmowe, płatne jest wejście do skarbca oraz na dziedziniec otoczony krużgankiem. Cena nie jest jednak wysoka i zdecydowanie warto wejść na tyły katedry by zobaczyć masywny krużganek. Na środku dziedzińca znajduje się stanowisko archeologiczne z fragmentami meczetu, który wcześniej stał w tym miejscu.

Zamek św. Jerzego (Castelo de São Jorge) jest już zamkiem niestety tylko z nazwy. Po trzęsieniu ziemi z dawnej fortecy Maurów zostały jedynie mury oraz ruiny. Warto jednak znaleźć czas i odwiedzić fortecę, która w przeszłości broniła miasta. Z góry rozpościera się świetny widok, szczególnie przy zachodzie słońca. Na miejscu możemy zakupić wino i delektować się widokiem. Fani historii na pewno ucieszą się z kolei możliwością spaceru po murach. U góry zobaczymy także małe ruiny historycznego pałacu królewskiego.

Ciekawą atrakcją kompleksu zamkowego jest możliwość zejścia długimi schodami na wieżę Torre de São Lourenço.

Będąc w Lizbonie warto zacząć dzień od kawy i spróbowania słynnych lizbońskich wypieków, Pastel de nata, czyli tarty z budyniowym nadzieniem.

Więcej informacji o tym przysmaku w osobnym artykule: Pastel de nata.

!Słynne Pastel de Nata (Pastel de Belem)
Słynne Pastel de Nata (Pastel de Belem)

Baixa

Baixa, czyli Dolne Miasto, to jeden z pierwszych celów niemal każdego turysty odwiedzającego Lizbonę. Przy okazji warto wspomnieć, że jest to jedna z najlepiej zaplanowanych urbanistycznie dzielnic w Europie. Ogromny wpływ na dzisiejszy kształt Baixy miało trzęsienie ziemi w 1755 roku, które niemal doszczętnie ją zniszczyło i wymusiło całkowitą przebudowę.

Patrząc od strony rzeki Tag Baixa zaczyna się od olbrzymiego Praça do Comércio, czyli placu w formie prostokąta, którego jeden z boków (od strony wody) jest niezabudowany. Na środku placu stoi pomnik króla José I na koniu. Jeśli dobrze się przyjrzymy to pod końskimi kopytami ujrzymy zgniatane węże.

Nazwa placu nawiązuje do handlu. To tutaj mieściły się najważniejsze urzędy związane z komercyjną częścią miasta - urząd celny oraz inne biura obsługujące port. Dziś znajdziemy tu Muzeum Lizbony, Punkt informacji turystycznej (strona zachodnia) oraz Lisboa Story Centre (strona wschodnia). Lisboa Story Centre powstało stosunkowo niedawno, bo w 2012 roku, i jest interaktywnym muzeum poświęconym historii Lizbony. Jedną z najciekawszych części muzeum jest film 4D przedstawiający trzęsienie ziemi z 1755 roku.

Po północnej stronie placu stoi brama miejska będąca zarazem łukiem triumfalnym - Arco da Rua Augusta. Początkowo budynek był zaprojektowany jako dzwonnica, jednak zdecydowano się zamienić go na łuk triumfalny symbolizujący skuteczną odbudowę miasta po tragicznym w skutkach trzęsieniu. Jeśli dobrze się przyjrzymy zobaczymy herb Portugalii czy rzeźbę Vasco da Gamy.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że możemy wjechać na górę łuku na punkt widokowy. Jeśli chcielibyście spojrzeć na Praça do Comércio z góry - nie ma lepszego miejsca.

Idąc na zachód ulicą Rua do Arsenal trafimy na plac Praça do Município, przy którym stoi ratusz miejski - Paços do Concelho de Lisboa. Neoklasyczny budynek ratusza powstał w latach 1865-1880. Wcześniejszy budynek magistratu znajdujący się w tym samym miejscu był niszczony przez pożar w 1863 roku oraz jeszcze wcześniej przez trzęsienie ziemi. Władze miejskie podczas przebudowy nie oszczędzały na bogatych zdobieniach pomieszczeń, czego najlepszym przykładem są Złota Sala i “Sala Szlachecka”. Ratusz można zwiedzać, niestety tylko w pierwszą niedzielę miesiąca o godzinie 11:00. Wejście jest darmowe, ale najlepiej pojawić się chwilę wcześniej. Budynek warto również zobaczyć od zewnątrz.

Przechodząc przez Arco da Rua Augusta przechodzimy do turystycznej części Baixy, czyli równolegle do siebie ułożonych uliczek ze sklepami i kawiarniami. Jest to strefa typowo turystyczna i ceny są wysokie. Niemal w środku dzielnicy znajduje się słynna winda Elevador Santa Justa, niestety niemal zawsze ustawiają się przed nią długie kolejki.

Uważajmy na zaczepiających młodych ludzi próbujących sprzedać nam narkotyki. Najlepiej ich ominąć i nie wdawać się w dyskusje.

!Lizbona - widok na Łuk Triumfalny Arco da Rua Augusta
Lizbona - widok na Łuk Triumfalny Arco da Rua Augusta

Rossio

Kierując się na północ od Baixy dojdziemy do obszaru nazwanego Rossio, czyli do okolic placu Praça de D. Pedro IV, który nazywany jest właśnie placem Rossio. Nazwa Rossio oznacza obszar wspólny, miejsce w którym zbierali się w przeszłości mieszkańcy. Na placu zobaczymy między innymi fontannę Rossio Meydanı. Przy placu znajdują się teatr Teatro Nacional D. Maria II oraz stacja kolejowa Rossio.

Jeśli przejdziemy przecznicę na wschód dojdziemy do placu Praça da Figueira z olbrzymim monumentem króla Jana I na koniu.

Avenida da Liberdade

Wychodząc z północnej strony placu Rossio wejdziemy na długi bulwar Avenida da Liberdade, co oznacza Aleję Wolności. Bulwar został wybudowany pod koniec XIX wieku i swoim układem nawiązuje do Pól Elizejskich w Paryżu.

Warto poświęcić chwilę i przespacerować ulicę od początku do końca. Podczas spaceru zobaczymy piękne fasady drogich sklepów, kawiarnie, pomniki, czy ulicznych sprzedawców kasztanów.

Jeśli w trakcie spaceru będziemy się dobrze rozglądać odnajdziemy też nasz polski akcent, popiersie Fryderyka Chopina.

Więcej: Spacer po Avenida da Liberdade w Lizbonie

Chiado

Na zachód od Baixy znajduje się obszar nazywany Chiado, położony na wzgórzu i górujący nad dolnym miastem. Nazwa Chiado pochodzi od małego placu Largo do Chiado, który z kolei nazwany został pseudonimiem poety António Ribeiro. Przy placu stoją dwa barokowe kościoły, Igreja do Loreto oraz Igreja de Nossa Senhora da Encarnaçao, oba zniszczone w trakcie trzęsienia. W środku drugiego z nich warto rozejrzeć się za pracami na płytkach azulejo. Jeśli mamy odpowiednio dużo czasu warto zajrzeć do obu z nich.

Dzisiejszy kształt dzielnicy i mnogość imponujących budynków sakralnych to efekt decyzji Ferdynanda I z XIV wieku. Władca zdecydował się powiększyć historyczną część Lizbony i zbudował nowy mur miejski, który oddzielił Chiado od dzisiejszej dzielnicy Bairro Alto. Główna brama miejska Portas de Santa Catarina znajdowała się właśnie na placu Chiado.

Największym skarbem Chiado jest barokowy kościół św. Rocha (Igreja de Sao Roque), który jako jeden z nielicznych nie ucierpiał tak mocno w trakcie tragicznego trzęsienia. Ten niepozorny od zewnątrz budynek w środku skrywa prawdziwe skarby. Niesamowite zdobienia ścienne i sufitowe, piękne kaplice, relikwiarze. Sufit został pokryty techniką Trompe-l'œil mającą na celu stworzenia trójwymiarowej iluzji. Wejście do kościoła jest darmowe.

Przy kościele znajduje się muzeum Museu de São Roque, które poświęcono św. Rochowi oraz zakonowi Jezuitów. Jeśli chcemy zacząć zwiedzanie Chiado od kościoła św. Rocha możemy wjechać na górę windą Ascensor da Glória (rusza z placu Praça dos Restauradores).

Oryginalnym miejscem do odwiedzenia są ruiny kościoła Igreja do Carmo, który został zniszczony w trakcie trzęsienia ziemi. Zachowały się ściany budynku, zapadł się natomiast cały dach. W środku znajduje się muzeum archeologiczne w miejscu starego ołtarza. W zbiorach muzeum są m.in. egipskie mumie oraz antyczna ceramika. Jak najlepiej dostać się pod ruiny? Wjechać windą Elevador de Santa Justa i przejść dosłownie kilkadziesiąt metrów.

Bairro Alto

Na zachód od Chiado znajduje się Bairro Alto, jedna z bardziej żywych i oryginalnych dzielnic Lizbony. Obszar ten w przeszłości znajdował się poza murami miejskimi. Dziś w labiryntach uliczek znajdziemy modne sklepy (np. przy ulicy Rua do Norte), knajpki i restauracje oraz luźny klimat. W przeciwieństwie do Baixy imprezowe życie w Bairro Alto trwa do późnej nocy. W przeszłości przesiadywała tu miejscowa bohema, dziś jest to ulubione miejsce na relaks zarówno dla młodych, jak i starszych mieszkańców.

Miejscem spotkań w Bairro Alto jest plac Praça Luís de Camões, na środku którego stoi pomnik poety Luísa de Camões. Plac uznawany jest za miejsce przedzielające dzielnicę Chiado i Bairro Alto. Przy placu zatrzymuje się tramwaj numer 28.

Będąc na miejscu warto wejść wgłąb dzielnicy i podejść do punktu widokowego Miradouro de Santa Catarina ze świetnym widokiem na rzekę Tag.

Estrela i Pałac São Bento

Po zachodniej stronie Bairro Alto, w dzielnicy Estrela, stoi jedna z najbardziej imponujących budowli Lizbony - neoklasyczny Pałac Bento (Palacete de São Bento). Dziś urzęduje w nim portugalski parlament. Początkowo znajdował się tu klasztor, który uległ poważnym zniszczeniom w trakcie trzęsienia ziemi, a po rewolucji w 1820 roku został przejęty przez władze państwowe. Od tamtego czasu parlament przeszedł kilka renowacji i dziś jest jednym z najbardziej znanych budynków w stolicy Portugalii.

Niestety, w tym momencie nie są dostępne wycieczki z przewodnikiem po pokojach parlamentu. Możemy natomiast zajrzeć do środka w dni, kiedy obraduje portugalski parlament.

Kawałek od Pałacu São Bento znajdziemy Bazylikę Basílica da Estrela oraz ogrody Jardim da Estrela.

Cais do Sodré

Cais do Sodré to obszar, który często jest omijany przez turystów. Znajduje się tuż przy nabrzeżu, dosłownie kawałek na zachód od placu Praça do Comércio. W przeszłości znajdowała się tu stocznia oraz tawerny oblegane przez marynarzy. Nazwa dzielnicy pochodzi od bogatej rodziny Sodré trudniącej się handlem morskim.

W obrębie tej niewielkiej dzielnicy znajdziemy największy lizboński targ z żywnością, Mercado da Ribeira, funkcjonujący tu od 1892 roku. Na miejscu zakupimy świeże owoce morza, mięso, warzywa, owoce i inne miejscowe przysmaku. Rynek otwarty jest od 6:00 do 14:00 (od poniedziałku do soboty). Nawet jeśli nie planujemy zakupów spożywczych warto podejść i zobaczyć oryginalny budynek z dachem w kształcie kopuły.

W 2014 rynek został rozbudowany o część gastronomiczną (Time Out Market). W olbrzymiej hali znajdziemy knajpki, kawiarnie i tawerny, w których zjemy świeże dania, desery i napijemy się wina lub piwa. Ceny są zróżnicowane, od miejsc droższych, po takie na niemal każdą kieszeń. W słoneczny dzień możemy również usiąść przy stoliku kawiarnianym na zewnątrz. Część gastronomiczna otwarta jest od 10:00 do północy (lub do 2:00 w nocy od czwartku do soboty).

Dużo knajpek, restauracji oraz kawiarni znajdziemy przy dwóch równoległych do siebie ulicach, Rua dos Remolares oraz R. Nova do Carvalho. Na końcu drugiej z nich możemy zobaczyć historyczny plac Praça de São Paulo z kościołem Igreja de São Paulo. Warto wejść do środka i zobaczyć bogate zdobienia i freski sufitowe. Budynek kościoła ucierpiał podczas trzęsienia ziemi, został jednak odbudowany w 1768 roku.

Alfama

Najbardziej znaną i najczęściej opisywaną dzielnicą Lizbony jest historyczna Alfama. Labirynty uliczek, różniące się jeden od drugiego budynki, zniszczone płytki azulejo, pranie wywieszone na zewnątrz czy ściany pomalowane graffiti.. Na pewno Alfama ma swój niepowtarzalny klimat, który odróżnia ją od reszty miasta. Szukając porównania w Europie można by ją przyrównać do niektórych dzielnic Neapolu.

Alfama jest najstarszą dzielnicą Lizbony. Obszar rozwinął w trakcie panowania Maurów, i nawet nazwa pochodzi z języka arabskiego - oznacza łaźnie. W późniejszych wiekach miasto przesunęło się na zachód, a Alfama w pewnym momencie znalazła się za murami miasta. Cały obszar zamieszkiwali rybacy oraz biedota, stąd tak niska, nierówna i stosunkowo nieskomplikowana zabudowa. Zabudowa Alfamy nie ucierpiała tak jak inne dzielnice, dzięki czemu zachowała swój oryginalny klimat.

Alfamę najlepiej odwiedzić w dzień i pospacerować gwarnymi uliczkami pieszo. Ciekawym rozwiązaniem może być wjazd na górę historycznym tramwajem 28 i następnie zejście pieszo. Pamiętajmy, że Alfama jest w niektórych miejscach stroma i wejście pod górę może sprawić kłopot odwiedzającym w gorszej formie fizycznej.

Atrakcje i zabytki Alfamy:

 • Katedra Sé;
 • Casa dos Bicos (adres: Rua dos Bacalhoeiros 10) - czyli dom kolców. Dom z jedną z najciekawszych fasad w całej Alfamie. Cały front budynku pokryty jest piramidkami wyglądającymi niczym kolce. Koncepcja wzorowana była na włoskim renesansie;
 • Klasztor Monastery of São Vicente de Fora (Klasztor św. Wincenta za murami) - kompleks klasztorny, zdecydowanie warty odwiedzenia. Na dachu znajduje się punkt widokowy z świetnym widokiem na całą Alfamę. W trakcie zwiedzania kompleksu zobaczymy m.in. prace stworzone z płytek azulejo, krypty dynastii Braganza, marmurową zakrystię czy historyczną cysternę. Nawet gdy nie planujemy wejść do środka warto podejść i zobaczyć imponującą późnorenesansową fasadę;
 • Miradouro das Portas do Sol taras widokowy niemal w samym sercu Alfamy;
 • Miradouro de Santa Luzia - punkt widokowy znajdujący się zaledwie kawałek drogi od Miradouro das Portas do Sol;
 • Panteon - miejsce pochówku oraz upamiętnienia słynnych Portugalczyków. Mieści się w historycznym kościele Igreja de Santa Engrácia. Wchodząc do środka możemy wejść również na punkt widokowy na dachu. Jeśli zastanawiamy się nad wyborem jednej atrakcji, klasztor św. Wincenta wydaje się ciekawszym miejscem do odwiedzenia;
 • Tramwaj 28 - tak jak sugerowaliśmy w sekcji Tramwaje warto zastanowić się nad rozpoczęciem trasy od pierwszego przystanku;
 • Museu do Teatro Romano - stanowisko archeologiczne rzymskiego teatru. W środku nie zobaczymy jednak nic więcej niż kawałki ścian i kamieni.

Odwiedzając ten historyczny obszar nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem tawerny lub restauracji. Wieczorami w niektórych knajpkach odbywają się koncerty fado na żywo.

Alfama poza głównymi szlakami staje się mniej przyjemna po zmroku. Wiele uliczek jest nieoświetlonych i możemy natrafić na nieprzyjemne grupki. Warto wziąć to pod uwagę także szukając noclegu, warto sprawdzić wcześniej okolicę i opinie gości.

Belém

Jednym z najbardziej malowniczych obszarów w całej Lizbonie jest na pewno Belém. W przeszłości odpływali stąd marynarze (odkrywcy) oraz handlarze. To stąd Vasco da Gama wyruszył w swoją podróż do Indii, skąd przywiózł nową przyprawę - pieprz.

Warto podkreślić, że właśnie w Belém znajdują się jedyne dwa zabytki Lizbony wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

 • Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos) - piękny klasztor, który dla wielu jest najważniejszym punktem podczas odwiedzin Lizbony. Już sama fasada i główna brama prowadząca do kościoła zachwycają, jednak dopiero w środku można zobaczyć prawdziwe cuda architektury, w tym przede wszystkim oryginalnie zdobione krużganki. Wejście do kościoła jest darmowe, płatne jest natomiast wejście na teren klasztoru. W trakcie zwiedzania klasztoru będziemy mogli wejść na wewnętrzny taras kościoła i spojrzeć na jego wnętrze z góry. Jako ciekawostkę można podać fakt, że to właśnie w klasztorze powstały słynne Pastel de nata.

 • Wieża Torre de Belém - pocztówkowa wieża Belém jest jednym z najpiękniejszych budynków tego typu w całej Europie. Wieża znajduje się w wodzie i prowadzi do niej drewniany most. W trakcie zwiedzania wieży możemy wejść na górę i popatrzyć na okolicę. Warto wspomnieć, iż Józef Bem (twórca Legionu Polskiego w Portugalii), był tu więziony w 1833 roku.

!Wieża Torre de Belem - Lizbona
Wieża Torre de Belem - Lizbona

Jeśli chcemy odwiedzić obie atrakcje możemy zakupić bilet łączony, dzięki czemu nie będziemy musieli drugi raz stać w kolejce. Najlepiej zwiedzanie zacząć od wizyty w Klasztorze Hieronimitów.

Trzecim najbardziej znanym zabytkiem w Belém jest Pomnik Odkrywców, który jest jednocześnie punktem widokowym. Na górę wjeżdżamy windą. Na fasadzie oryginalnej budowli umieszczono postacie najbardziej zasłużone w historii Portugalii. Z góry zobaczymy wmurowaną w podłogę placu Różę wiatrów.

Na odwiedziny Belém powinniśmy zaplanować około połowy dnia. Koniecznie znajdźmy chwilę na odwiedziny w kawiarni Pastéis de Belem (adres: R. Belém 84-92), gdzie już w 1837 roku rozpoczęto produkcje słynnych wypieków. Niemal zawsze przed kawiarnią są kolejki. Jeśli nie mamy czasu żeby usiąść w środku możemy zakupić paczkę wypieków na wynos. Jeśli będziemy mieć więcej czasu możemy rozważyć wizytę w Muzeum Morskim (Museu da Marinha), gdzie zobaczymy modele statków oraz królewskie łodzie.

Dzielnica Belém znajduje się około 6 kilometrów od centrum miasta. Dojedziemy tam tramwajem numer 15, który jedzie wzdłuż nabrzeża. Stacja początkowa to plac Praça do Comércio.

Więcej: Dzielnica Belem w Lizbonie

Ajuda

Ajuda to obszar znajdujący się na wzgórzu tuż nad Belém. Dzielnica często omijana przez turystów, chociaż posiada kilka ciekawych atrakcji zachęcających do wizyty. Jednym z największych atutów Ajudy jest położenie. Dobrze widać stąd Belém, Most 25 Kwietnia oraz rzekę Tag.

Dumą Ajudy jest ogród botaniczny Jardim Botânico d’Ajuda. Ogród działa od 1768 roku i jest najstarszym ogrodem botanicznym w Portugalii (i jednym z najstarszych w Europie). Ozdobą parku jest barokowa fontanna znajdująca się na drugim poziomie.

Tuż obok stoi neoklasyczny pałac Palácio Nacional da Ajuda. Pałac zbudowany został po trzęsieniu ziemi w 1755 roku i był siedzibą władców Portugalii do czasów rewolucji w 1910 roku. W środku zobaczymy mieszankę styli. Za jedno z najbardziej imponujących pomieszczeń uchodzi majestatyczna sala jadalna.

Rezydencja możliwa jest do zwiedzenia codziennie oprócz poniedziałku i świąt państwowych. Przed pałacem stoi pomnik zamordowanego w zamachu króla Carlosa I.

Do Ajudy najlepiej dojechać historycznym tramwajem numer 18. Jeśli chcemy wejść pieszo z Belém musimy szykować się na trudny spacer pod górę.

Parque das Nações oraz Oceanarium

Parque das Nações (w wolnym tłumaczeniu Park Narodów), to zdecydowanie najbardziej nowoczesna część Lizbony. Nie zawsze tak było, rejon został przebudowany i zmodernizowany dopiero w latach 90. w związku z Wystawą Światową z 1998 roku (Expo ’98).

Największą atrakcją parku jest olbrzymie oceanarium. W środku czeka na nas dwupiętrowy zbiornik, w którym pływają tysiące morskich stworzeń. Rekiny, płaszczki, koniki morskie - to tylko część morskich istnień zamieszkujących ogromne akwarium. Oprócz głównego zbiornika w oceanarium wartymi zobaczenia są wybieg dla pingwinów oraz kanał morski, w którym wypatrzymy m.in. wydrę. Bilety są drogie, atrakcja jest jednak warta tej ceny. Obok akwarium znajduje się popularne wśród młodszych odwiedzających muzeum nauki Pavilhão do conhecimento.

!Podczas wizyty w Oceanarium w Lizbonie
Podczas wizyty w Oceanarium w Lizbonie

Więcej: Oceanarium w Lizbonie

Kompleks Parque das Nações znajduje się tuż przy wodzie i ciągnie się wzdłuż nabrzeża. Najprzyjemniejszym sposobem poruszania się po okolicy jest spacer nowoczesną trasą ciągnącą się wzdłuż wybrzeża. Ciekawą opcją jest również przejażdżka kolejką szynową Telecabine Lisboa jadącą od oceanarium (przystanek Passeio de Neptuno) do wieży Vasco da Gama (przystanek Passeio das Tágides). Przejazd osoby dorosłej w obie strony kosztuje niecałe 6€.

Wieża Vasco da Gama jest bardzo ciekawym przykładem nowoczesnej architektury. Ma wysokość 145 metrów i kształt żagla, przy okazji przylega do znajdującego się przed nią nowoczesnego hotelu. Na szczycie wieży znajduje się nowoczesny panoramiczny punkt widokowy, niestety jest chwilowo zamknięty z powodu renowacji.

Spoglądając na północ ciężko nie zauważyć mostu Vasco da Gamy. Jest to najdłuższy most w Europie, jego całkowita długość to ponad 12 kilometrów. Konstrukcja wygląda naprawdę imponująco.

Jak dojechać do Parku Narodów? Najlepiej czerwoną linią metra. Jeśli planujemy wybrać się do oceanarium powinniśmy wysiąść na nowoczesnej stacji Oriente znajdującej się przy nowoczesnym dworcu Gare do Oriente. Od stacji do oceanarium musimy przejść około 10-15 minut.

Jeśli chcemy dostać się w okolicę wieży Vasco da Gamy należy wysiąść na stacji Moscavide.

Azulejo

Będąc w Lizbonie nie sposób nie zauważyć słynnych kafelków azulejo, czyli ceramicznych płytek pokrytych różnymi wzorami. Połączone ze sobą płytki tworzą kolorowe mozaiki lub całe panoramy. Wygląd azulejo niemal bliźniaczo przypomina znane na całym świecie płytki produkowane w przeszłości Holandii, w miasteczku Delft. Najwięcej dekoracji tego typu spotkamy podczas spaceru po Alfamie lub Bairro Alto.

Gdzie zobaczymy najznamienitsze przykłady i wzory w jednym miejscu? W znajdującym się kawałek poza centrum muzeum Museu Nacional do Azulejo. Na ostatnim piętrze znajdziemy tam olbrzymi skarb - długą panoramę Lizbony sprzed trzęsienia ziemi! Muzeum mieści się w starym klasztorze z krużgankami. Możliwy do odwiedzenia na miejscu jest historyczny bogato zdobiony kościół Igreja Madre de Deus.

Bardzo bogatą kolekcję wzorów z płytek zobaczymy również w Klasztor Monastery of São Vicente de Fora w Alfamie.

!Słynne płytki Azulejo w Lizbonie
Słynne płytki Azulejo w Lizbonie

Więcej: Azulejo - czyli magia ceramicznych płytek w Lizbonie

Miradouro, czyli tarasy widokowe

Biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu, na którym znajduje się Lizbona nikogo nie powinno dziwić, że stolica Portugalii punktami widokowymi stoi. Mają one nawet w portugalskim swoją nazwę: Miradouro. Jeśli na mapie szukamy najlepszych punktów widokowych, powinniśmy rozglądać się właśnie za słowem Miradouro.

Raczej nie uda nam się zobaczyć wszystkich tarasów widokowych w mieście. Są one rozsiane po całej Lizbonie, jednak na pewno uda się nam odwiedzić niektóre z nich:

 • Miradouro de Santa Catarina - świetny punkt widokowy skierowany w stronę rzeki Tag i idealne miejsce do oglądania zachodu słońca. Pobyt na miejscu urozmaicają uliczni grajkowie.
 • Miradouro de Sao Pedro de Alcantara - jeden z najbardziej popularnych punktów obserwacyjnych w Lizbonie. Rozpościera się z niego dobry widok na centrum miasta. Na górę możemy wjechać windą Elevador da Glória. Na tarasie znajdują się ławeczki, fontanna, kawiarnia oraz stoiska drobnych handlarzy. Oryginalną atrakcją jest plansza przedstawiająca widoczną panoramę w formie.. płytek azulejo.
 • Elevador de Santa Justa - winda w samym centrum miasta. Na szczycie znajduje się punkt widokowy. Dodatkowo, winda sama w sobie jest atrakcją turystyczną - jest to jedyna winda w Lizbonie, która porusza się w pionie. Niestety, z reguły na dole będą czekać na nas długie kolejki.
 • Miradouro das Portas do Sol - taras widokowy niemal w samym sercu Alfamy. W ciągu dnia są tu nieprzebrane tłumy, pod wieczór robi się puściutko. Widok jest na rzekę i dolną część Alfamy.
 • Miradouro de Santa Luzia - punkt widokowy znajdujący się zaledwie kawałek drogi od Miradouro das Portas do Sol. Oprócz widoków warto tu podejść i zobaczyć piękne zdobienia z płytek azulejo.
 • Miradouro Sophia de Mello - jeden z najwyższych punktów widokowych w mieście. Nazwany na cześć poetki Sophii de Mello Breyner Andresen, która uwielbiała patrzeć na Lizbonę właśnie z tego miejsca. Jest oddalony od rzeki i pozwala na lepsze całościowe spojrzenie na zabudowę miasta.

Więcej o innych punktach widokowych Lizbony: Punkty widokowe Lizbony

Muzea i oferta kulturalna

Muzea wymienione w innych sekcjach nie są jedynymi placówkami godnymi odwiedzenia. Lizbona jako stolica kraju wyróżnia się dużą ilością i różnorodnością placówek kulturalnych.

Poniżej przedstawiliśmy niektóre z nich:

 • Narodowe Muzeum Powozów (Museu dos Coches) - największa w Portugalii kolekcja powozów, którymi przez wieki przemieszczali się możni i bogaci. Niektóre z eksponatów są prawdziwymi dziełami sztuku. Muzeum znajduje się w dzielnicy Belém. Dostępne są bilety łączone z innymi historycznymi atrakcjami.
 • Museu Calouste Gulbenkian - pomimo niepozornej nazwy, muzeum nazwane imieniem magnata Calouste Gulbenkiana (który przekazał swoje zbiory Portugalii) jest jedną z najważniejszych placówek poświęconych sztuce w całej Europie. Zgromadzone zbiory zaczynają się od eksponatów z czasów antycznych i kończą się na XIX wieku. Zobaczymy tu m.in. rzeźby z antycznej Grecji, mumie z antycznego Egiptu, dywany z XVII-wiecznej Turcji, piękne drewniane meble oraz obrazy takich mistrzów jak Rubens czy Monet.
 • Muzeum Orientu (Museu do Oriente) - Portugalia dzięki swoim wyprawom morskim docierała do dalekich lądów, w tym do Azji oraz Dalekiego Wschodu. Muzeum Orientu przedstawia wiele eksponatów z tamtych rejonów, które zostały przywiezione do Europy w trakcie wypraw handlowych albo z portugalskich kolonii, takich jak Makau. Na miejscu zobaczymy m.in. kolekcje samurajskich zbroi czy wyrobów z terakoty.
 • Muzeum Sztuki Antycznej (Museu Nacional de Arte Antiga) - muzeum znajduje się w budynku Palácio de Alvor-Pombal. W środku zobaczymy obrazy i dekoracje z XV-XVIII wieku, w tym olbrzymią kolekcję dzieł portugalskich mistrzów. Fanów malarstwa zainteresować może to, że w środku znajdziemy m.in. portret św. Hieronim autorstwa Albrechta Dürera oraz tryptyk Kuszenie św. Antoniego autorstwa Hieronymusa Boscha. Za najbardziej wartościowe prace muzeum uznawane są tzw. Panele św. Wincenta autorstwa Nuno Gonçalvesa z XV wieku.
 • Campo Pequeno - czynna arena walk byków. Można ją zwiedzić w trakcie samodzielnej wycieczki podczas której odwiedzimy małe muzeum ze strojami torreadorów, wejdziemy na górne piętro trybuny oraz przejdziemy się tunelem na parterze. Arena stoi przy dużym i nowoczesnym centrum handlowym. Walki byków odbywają się w czwartki wieczorem podczas miesięcy letnich. Jeśli interesuje nas takie przedstawienie powinniśmy wcześniej sprawdzić daty występów.
 • Muzeum Marionetek (Museu da Marioneta) - w tym założonym w 1987 roku muzeum poznamy historię oraz zobaczymy marionetki wykorzystywane w przedstawieniach w teatrze marionetek.

Sportowa Lizbona

Lizbona w swoich sympatiach klubowych podzielona jest niemal na pół - na kibiców Benfiki oraz Sportingu. Oba kluby zyskały nowoczesną infrastrukturę dzięki Mistrzostwom Europy w 2004 roku, które były rozgrywane na obu obiektach. Obydwa stadiony możemy zwiedzić w trakcie wycieczki z przewodnikiem, podczas których wejdziemy na trybuny, do szatni oraz na poziom murawy. Przy obu arenach znajdują się muzea, które możemy odwiedzić niezależnie od wycieczki.

Ciekawszym z perspektywy turysty jest na pewno stadion Benfiki, Estadio da Luz. Symbolem klubu jest orzeł, który przed każdym meczem wlatuje na środek boiska. Tak naprawdę klub opiekuje się trzema orłami. Podczas spaceru na płycie boiska lub w muzeum klubowym powinniśmy zobaczyć jednego z nich. Obok stadionu znajduje się piętrowe muzeum klubu, które jest jedną z najciekawszych placówek tego typu w całej Europie. W ciągu dnia odbywa się kilka wycieczek w języku angielskim. Muzeum zwiedzamy samodzielnie.

Więcej: Zwiedzanie stadionu Benfiki Lizbona - Estadio da Luz

Obiekt Sportingu Lizbona nosi nazwę Estadio Jose Alvalade. Stadion powstał jako część kompleksu Alvalade XXI, w którym znajduje się także kino oraz nowoczesne centrum handlowe. Stadion jest mniej nowoczesny niż obiekt derbowego rywala. Wycieczki są przeprowadzane w języku portugalskim oraz angielskim.

Muzeum Sportingu jest zdecydowanie mniej imponujące od muzeum Benfiki. W środku duża część wystawy poświęcona jest najbardziej znanemu piłkarzowi wywodzącemu się z klubu, czyli Cristiano Ronaldo.

Więcej: Zwiedzanie stadionu Sportingu Lizbona - Estadio Jose Alvalade

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w Lizbonie istnieje trzeci klub, C.F. Os Belenenses, który został założony w 1919 roku. Drużyna swoje mecze rozgrywa na obiekcie Estádio do Restelo. Niestety, nie jest on możliwy do zwiedzenia. Jeśli mielibyśmy ochotę zobaczyć go z góry, stosunkowo dobry widok jest z Pomnika Odkrywców w dzielnicy Belém.

Plaże

Tak jak napisaliśmy wcześniej, Lizbona nie leży bezpośrednio nad oceanem, tylko nad rzeką Tag. Nie oznacza to jednak, że nie możemy w krótkim czasie znaleźć się na piaszczystej plaży! Wystarczy skorzystać z komunikacji publicznej.

Wielu turystów odwiedzających Lizbonę wybiera jedną z plaż na wybrzeżu pomiędzy nadmorskimi miastami Cascais oraz Estoril. Łatwo dojedziemy tam w krótkim czasie pociągiem regionalnym (cena z kartą przedpłaconą to 2,20€ w jedną stronę). W sezonie powinniśmy spodziewać się tam jednak tłumów.

Inną z popularnych plaż jest znajdująca się bliżej miasta Praia do Carcavelos. Co ciekawe, przy plaży znajduje się wojskowy kompleks Forte de São Julião da Barra. Niestety, forteca jest zamknięta dla zwiedzających. Wzdłuż plaży i w miasteczku znajduje się wiele kawiarni i restauracji.

Na plaże dojechać możemy pomarańczową linią podmiejską Linha de Cascais. Wysiadamy na stacji Carcavelos i musimy przejść trochę ponad kilometr na samą plażę.

Kilometry długich plaż znajdziemy także po zachodniej stronie Almady, w nadmorskim resorcie Costa da Caparica. Dojazd jest tam troszkę bardziej skomplikowany. Musimy skorzystać z promu przy stacji Cais do Sodré do portu Cacilhas (można zapłacić kartą przedpłaconą). Później wsiadamy w autobus 127 i jedziemy aż do przystanku Fonte da Telha (oddzielny bilet zakupimy u kierowcy). Rozkład jazdy autobusu 127 dostępny jest pod tym adresem.

Jeśli zależy nam na mniejszej ilości osób (chociaż w sezonie nadal nie tak bardzo małej) możemy pomyśleć o wybraniu się na jedną z plaż znajdujących się kawałek za Cascais, Praia da Cresmina lub Praia de Guincho. Dojechać tam możemy ze stacji kolejowej Cascais jednym z autobusów wahadłowych numer 405 lub 415 w kierunku Guincho.

Zielona Lizbona

Klimat Lizbony sprzyja zieleni. W obrębie miasta znajdziemy kilka parków, w których możemy odpocząć lub spędzić czas z dala od zgiełku samochodów i tysięcy turystów.

Największym parkiem Lizbony jest Park Monsanto (Parque Florestal de Monsanto). Park, chociaż lepszą nazwą może być las, rozciąga się na obszarze 10 kilometrów kwadratowych (jest największym parkiem miejskim w Europie) i w jego skład wchodzą dwa wzgórza. Cały obszar jest terenem chronionym. Jest to idealne miejsce dla każdego, kto chciałby odpocząć od klimatu metropolii i jednocześnie liczy na aktywny wypoczynek. Z góry, z wielu punktów widokowych, rozpościera się wspaniały widok na miasto. Przy dobrej pogodzie zobaczymy Most 25 Kwietnia w pełnej krasie, a przy bardzo dobrej widoczności nawet Atlantyk.

Park podzielony został na kilka obszarów, w tym na park ekologiczny, Parque do Alvito i Parque do Alvito (obszary rekreacyjne z atrakcjami dla dzieci) czy Parque dos Moinhos de Santana, gdzie zobaczymy.. młyny. Parque dos Moinhos oznacza w wolnym tłumaczeniu Park Młynów.

Park znajduje się w obrębie miasta, możemy dojechać tam autobusem linii 711, wysiadamy na przystanku Monsanto. Rozkład jazdy autobusu 711 z centrum Lizbony.

Popularna atrakcją wśród miejscowych oraz turystów jest lizboński ogród zoologiczny, który działa od 1884 roku. Największymi atrakcjami zoo są występy delfinów i lwów morskich oraz koala. W ogrodzie działa oryginalna atrakcja - kolejka linowa przejeżdżająca nad dużym obszarem parku. W trakcie przejażdżki stoimy w wagoniku.

Więcej: ZOO w Lizbonie

Inne ciekawe parki Lizbony:

 • Park Parque Eduardo VII - największy park w centrum miasta. Powstał na wzniesieniu, dlatego lepiej zacząć wizytę od jego górnej części i schodzić w dół. Rozciąga się w formie prostokąta od placu/ronda Praça Marquês de Pombal aż do ogrodu Jardim Amália Rodrigues. Teren na górnej części określany jest punktem widokowym Miradouro do Parque Eduardo VII. Na środku Praça Marquês de Pombal stoi pomnik Sebastião José de Carvalho e Melo, jednego z ważniejszych premierów Portugalii (1750-1777), z lwem u swojego boku.
 • Jardim do Torel - malutki park znajdujący się na jednym z historycznych wzgórz Lizbony, tuż nad reprezentacyjną aleją Av. da Liberdade. W ogrodzie nie powinniśmy natrafić na wielu turystów. Na górę możemy wjechać windą Ascensor do Lavra i wejść od ulicy R. Júlio de Andrade. Widoki z góry może nie są imponujące, jest to jednak świetne miejsce na krótki odpoczynek.
 • Jardim da Estrela - park znajdujący się tuż obok barokowej bazyliki Basílica da Estrela. Park jest bardzo zadbany, w środku natrafimy na rzeźby znanych artystów, małe oczko wodne, wiele egzotycznych roślin. Do parku dojedziemy tramwajem 25 lub 28.

Almada

Spoglądając na drugą stronę rzeki zobaczymy pas zabudowań. Nie jest to jednak dzielnica Lizbony, a niezależne miasto Almada. Obie miejscowości połączone są słynnym Mostem 25 Kwietnia (Ponte 25 de Abril), który swoim wyglądem przypomina słynny Golden Gate Bridge z San Francisco.

Najbardziej znaną atrakcją Almady jest słynna statua Jezusa górująca nad znajdującym się przed nią sanktuarium Jezusa Króla (Santuario Nacional de Cristo Rei). Imponująca konstrukcja od razu budzi skojarzenia ze statuą Jezusa z Rio de Janeiro. I nie ma się czemu dziwić, pomysł na kształt sanktuarium powstał po wizycie kardynała Lizbony w Brazylii. Sanktuarium powstało w podzięce za brak zniszczeń kraju podczas II Wojny Światowej.

Sanktuarium każdego dnia jest celem pielgrzymek z różnych krańców Europy. Pielgrzymi z Polski przyjeżdżają tu zobaczyć relikwię św. Faustyny Kowalskiej. Sanktuarium otoczone jest placem, z którego rozpościera się bardzo dobry widok na Lizbonę. Na placu postawiono m.in. statuy Maryi Panny oraz pomnik krzyża. Wejście na plac jest darmowe.

Dla niektórych turystów głównym celem przyjazdu jest wjazd na górę statuy Jezusa, gdzie znajduje się najlepszy punkt widokowy na Lizbonę. Przy dobrej pogodzie z góry zobaczymy okolicę w promieniu 20 kilometrów. Statua Jezusa ma wysokość 28 metrów. Samo sanktuarium zostało jednak zbudowano na najwyższym wzniesieniu Almady, na wysokości ponad 100 metrów nad poziomem morza. Punkt widokowy znajduje się tuż pod główną częścią statuy. Wjechać na górę możemy windą, koszt to 6€. Nie każdy decyduje się wjechać na górę statuy, dla wielu odwiedzających darmowy widok z placu jest wystarczający.

Dojazd do Almady i sanktuarium nie jest skomplikowany. Musimy wsiąść na statek ze statek ze stacji Cais do Sodré do portu Cacilhas (można skorzystać z karty przedpłaconej), później w autobus 101 do przystanku Cristo Rei (oddzielny bilet zakupimy u kierowcy).

Jeśli mamy więcej czasu, możemy zastanowić się nad zwiedzeniem także portu Cacilhas, gdzie znajdziemy dwie ciekawe atrakcje związane z morzem:

 • Fragatę D. Fernando II e Gloria (adres: Av. Aliança Povo M.F.A 15 - statek muzeum. Portugalska fregata pływającą w latach 1845-1878, która przepłynęła kulę ziemską 5 razy.
 • Łódź podwodną Barracuda - historyczna łódź podwodna umieszczona w suchym doku. Niestety nie można wejść do środka.

Sztuka uliczna

Nie każdy ceni sztukę uliczną. W przypadku Lizbony trzeba jednak uczciwie przyznać, że wiele prac faktycznie upiększa miasto (może z wyjątkiem amatorskich malowideł w obrębie Alfamy).

Jeśli chcemy zobaczyć sztukę uliczną najwyższej klasy możemy udać się w okolicę dworca Santa Apolonia lub przejść się aleją Fontes Pereira de Melo przy stacji metra Picoas.

W przypadku dworca Santa Apolonia najlepiej udać się na zachód nabrzeżem w stronę centrum i poszukać niesamowitych futurystycznych prac artystów o pseudonimach Pixelpancho oraz Vhils.

Z kolei budynki przy alei Fontes Pereira de Melo brały udział w 2010 roku w projekcie Crono. Jego głównym celem była rewitalizacja zapuszczonych obszarów miejskich. W jaki sposób? Zaproszono znanych artystów sztuki ulicznej i poproszono o pokrycie budynków dużymi pracami. Trzeba uczciwie przyznać, że wyszło to dobrze. Niestety, niektóre fragmenty budynków po zakończeniu projektu zostały pokryte przez amatorów brzydkimi pracami, co trochę popsuło efekt końcowy.

!Street art w Lizbonie
Street art w Lizbonie

Więcej: Street Art Lizbona - ciekawe prace

Fado

Wydawać by się mogło, że w ciepłej Portugalii królować powinna muzyka żywa i dynamiczna. Nic bardziej mylnego! Najbardziej charakterystyczną muzyką Lizbony jest nastrojowe i nostalgiczne fado. Słowo fado oznacza przeznaczenie. Piosenki skupiają się na smutnych aspektach życia, trudach miłości i rozczarowaniach. Śpiewane są jedynie w języku portugalskim.

Charakterystyka fado może nie brzmieć zachęcająco, nie powinno nas to jednak zrażać. Warto wybrać się któregoś wieczoru do restauracji lub knajpy z muzyką na żywo. Gdzie najlepiej poszukać lokalu? Zdecydowanie w Alfamie lub Bairro Alto. Wybór jest szeroki, warto jednak przed przyjazdem poszukać lokalu z dobrymi ocenami. Pamiętajmy o rezerwacji! W przypadku najpopularniejszych miejsc wieczory z muzyką na żywo są dostępne tylko dla klientów z wcześniejszą rezerwacją.

Lizbończycy w trakcie koncertu nie zwracają uwagi na artystę lub artystkę. Śpiew fado jest tłem, które wprowadza w odpowiedni nastrój. Brawa i owacje powinny poczekać na koniec występu.

Zdarza się, że w czasie występów na żywo do rachunku doliczana jest dodatkowa kwota, chociaż zdarza się tak przede wszystkim w restauracjach. Sprawdźmy wcześniej menu, aby nie mieć niemiłej niespodzianki.

Jeśli chcielibyśmy poznać lepiej historię muzyki Fado i posłuchać wykonawców z różnych epok - nie ma lepszego miejsca do odwiedzenia niż znajdujące się w Alfamie Muzeum Fado (Museo do Fado). W środku przedstawiono muzykę fado ze wszystkich stron, od historii, przez stroje i kulturę, aż po samą muzykę.

Więcej: Muzyka fado w Portugalii - historia i ciekawostki

Poza miastem

Sintra

Zdaniem wielu najlepszym co można zrobić będąc w Lizbonie jest.. wsiąść w pociąg i pojechać do niedalekiej Sintry. W tym położonym na wzgórzu mieście znajdziemy piękny Pałac Pena z otaczającymi go ogrodami, ruiny imponującego zamku Maurów, Pałac Sintry czy tajemniczy ogród Quinta da Regaleira. Jeśli planujemy zobaczyć kilka z nich powinnismy zaplanować na wyjazd cały dzień i przyjechać wcześnie rano. Każda z atrakcji znajduje się na innej wysokości. Spacer pomiędzy nimi zajmuje dużo czasu, a autobusy są często przepełnione. Dobrą strategią wydaje się rozpoczęcie wizyty od znajdującego się na samej górze Pałacu Pena, następnie przejście do Zamku Maurów i stamtąd zjazd mniej zatłoczonym autobusem do ogrodów Quinta da Regaleira.

Do Sintry możemy dojechać pociągiem regionalnym. Cena z kartą przedpłaconą to 2,20€ w jedną stronę. Pociągi odjeżdżają z dworca Rossio.

Więcej artykułów o atrakcjach Sintry: Sintra

Wiele osób wybierając się do Sintry decyduje się także na pojechanie do Cabo da Roca (przylądek Roca), czyli na najbardziej wysunięty na zachód punkt kontynentalnej Europy. Dojechać tam możemy autobusem odjeżdżającym z dworca w Sintrze. Uwaga: jest tam zawsze o kilka stopni chłodniej niż w Lizbonie i pogoda jest bardziej wietrzna. Pamiętajmy o tym szczególnie w miesiącach zimowych.

Więcej: Cabo da Roca - dojazd i informacje praktyczne

Cascais

Oprócz Sintry to Cascais jest najczęstszym wyborem turystów planujących jednodniowy wypad poza Lizbonę. A czym tak naprawdę jest Cascais? Jest to miasteczko wypoczynkowe, dziś jedno z najbogatszych w kraju. Przed rozkwitem turystyki Cascais było typowym miasteczkiem rybackim.

Na miejscu oprócz historycznej zabudowy czekają na nas kilometry plaż oraz wiele restauracji. Najbardziej żywym obszarem jest marina. Kawałek na zachód od mariny znajduje się majestatyczny klif Boca do Inferno. Warto przespacerować się tam pieszo malowniczą trasą Av. Rei Humberto II de Itália.

Cascais to nie tylko plaże i restauracje. Na miejscu odwiedzić możemy chociażby pałac Palácio da Cidadela służący w przeszłości jako rezydencja wakacyjna rodziny królewskiej. Do odwiedzenia możliwa jest także biało-niebieska latarnia morska Santa Marta. W środku znajduje się dziś małe muzeum.

Do Cascais możemy dojechać pociągiem regionalnym. Cena z kartą przedpłaconą to 2,15€ w jedną stronę. Wyruszamy z dworca Cais do Sodre.

Jak oszczędzić pieniądze odwiedzając Lizbonę?

Lizbona z perspektywy polskiego turysty nie jest najdroższą europejską destynacją. Ceny wielu produktów, komunikacji czy atrakcji są z reguły kilkanaście procent wyższe niż ceny w Polsce.

Najdroższą częścią wycieczki, szczególnie w sezonie, będą noclegi. Warto odpowiednio wcześniej rozpocząć poszukiwania zakwaterowania.

Więcej o cenach w stolicy Portugalii: Ceny w Lizbonie

Darmowe niedziele

Większość muzeów i historycznych atrakcji w Lizbonie jest dostępnych za darmo w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

Niektóre z placówek, np. Museu da Marioneta, dostępne są za darmo w każdą niedzielę rano (Museu da Marioneta od 10:00 do 13:00). W przeszłości zasada ta dotyczyła większej ilości atrakcji, dziś niestety większość muzeów wprowadziła jeden darmowy dzień w miesiącu.

Zakup karty LisboaCard

Jeśli planujemy odwiedzić więcej atrakcji i korzystać codziennie z komunikacji miejskiej możemy zastanowić się nad zakupem oficjalnej karty turystycznej LisboaCard. Karta oferuje darmowe korzystanie z komunikacji miejskiej (wlicza się dojazd pociągiem do Sintry), darmowe wejście do niektórych atrakcji (w tym do Klasztoru Hieronimitów oraz Torre de Belém) oraz zniżki do innych (np. 15% zniżki do oceanarium).

Lista zniżek oraz darmowych atrakcji dostępna jest pod tym adresem. Kartę możemy zakupić na stronie i odebrać w jednym z punktów informacji turystycznej.

Nim zdecydujemy się zakupić kartę pamiętajmy o dokładnym przeliczeniu i sprawdzeniu, czy finalnie się nam opłaca.

Ceny (2017)

Typ Cena Cena (dzieci 4-15 lat)
Karta 24-godzinna 19€ 12€
Karta 48-godzinna 32€ 18€
Karta 72-godzinna 40€ 21€

Bezpieczeństwo

Lizbona w części odwiedzanej przez turystów jest miastem bezpiecznym. Napady rabunkowe i inne pospolite przestępstwa zdarzają się tu rzadko. Występują tu za to problemy związane z miastami turystycznymi - kieszonkowcy oraz oszuści. Odwiedzając stolicę Portugalii powinniśmy zachować rozsądek i pilnować swojej własności.

Na co uważać podczas odwiedzin Lizbony?

Poniedziałki

Niemal wszystkie najważniejsze muzea są zamknięte w poniedziałek. Dotyczy to także zabytków takich jak Klasztor Hieronimitów.

Próby sprzedaży narkotyków

Często w obrębie dzielnicy Baixa młodzi ludzie podchodzą do turystów oferując narkotyki. Nie są groźni i powinniśmy zwyczajnie odmawiać lub nie zwracać na nich uwagi.

Kieszonkowcy

W niektórych miejscach w Lizbonie kieszonkowcy są wręcz plagą. Dotyczy to przede wszystkim historycznych tramwajów, innych środków komunikacji publicznej oraz zatłoczonych placów i atrakcji. Zawsze trzymajmy portfel dobrze ukryty i nigdy nie zostawiajmy niczego na widoku.

Wieczory w okolicy dworców

Dworce w nocy i wczesnym rankiem nie są najbardziej bezpiecznymi miejscami w Lizbonie. Jeśli nie musimy, nie wybierajmy się tam po zmroku.

Wieczory w Alfamie

Alfama na zdjęciach i pocztówkach zawsze wygląda żywo i kolorowo. Niestety, wieczorem większość dzielnicy zamiera i nie jest najprzyjemniejszym miejscem do spacerów. Zawsze starajmy się tam trzymać głównych szlaków i nie wchodźmy w ciemne, puste i wąskie uliczki.

Różnica czasowa

Łatwo o tym zapomnieć, ale będąc w Portugalii pamiętajmy o cofnięciu zegarka o godzinę.

Upały

Jeśli wybieramy się do Lizbony w szczycie wakacji pamiętajmy o odpowiedniej profilaktyce - pijmy często wodę, szukajmy cienia, smarujmy odsłonięte części ciała kremem z filtrem i zabierzemy ze sobą z Polski nakrycie na głowę. Czasami z powodu bliskości wody nie odczuwamy w pełni ciepła i bardzo łatwo się “przegrzać”.


Reklama