Lizbona - atrakcje, zwiedzanie, zabytki. Co warto zobaczyć w Lizbonie?
Lizbona to stolica Portugalii i największe miasto tego słonecznego oraz wysuniętego na zachód kraju, które słynie z dekoracji z płytek azulejos, smacznej kuchni oraz pagórkowatej topografii.
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że Lizbona nie znajduje się bezpośrednio przy Oceanie Atlantyckim, tylko nad rzeką Tag, która dopiero do oceanu wpływa. Co więcej, niemal całe nabrzeże w obrębie historycznej części miasta zostało zabudowane i chcąc wybrać się na plażę musimy zaplanować więcej czasu i ruszyć się poza centrum.
- Jak zwiedzać Lizbonę?
- Zwiedzanie Lizbony - kilka słów wstępu
- Atrakcje w Lizbonie, zabytki, ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć w Lizbonie?
- Zamek św. Jerzego - zwiedzanie najsłynniejszych lizbońskich ruin
- Katedra (Sé) w Lizbonie
- Plac Praça do Comércio - łuk triumfalny oraz multimedialna historia miasta
- Praça do Município oraz lizboński ratusz
- Elevador Santa Justa - zabytkowa winda w Lizbonie
- Belém - punkt obowiązkowy podczas zwiedzania Lizbony!
- Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos)
- Wieża Torre de Belém
- Pomnik Odkrywców - trzecia największa atrakcja Belém
- Alfama - zwiedzanie najstarszej dzielnicy Lizbony
- Mercado da Ribeira i inne atrakcje Cais do Sodré
- Muzeum Azulejos i płytki azulejos w Lizbonie
- Oceanarium w Parque das Nações
- Wieża Vasco da Gama i spacer wzdłuż wybrzeża
- Avenida da Liberdade - spacer po słynym bulwarze
- Co warto zrobić w Lizbonie? Przejechać się historycznym tramwajem!
- Miradouro - lizbońskie tarasy widokowe
- Muzea w Lizbonie i oferta kulturalna
- Zwiedzanie stadionów piłkarskich
- Atrakcje i zabytki Lizbony poza utartym szlakiem
- Sztuka uliczna w Lizbonie
- Pałac São Bento i okolica
- Kościoły i zabytki Chiado
- Plac Rossio i okolica
- Ajuda z widokiem na słynny Most 25 Kwietnia (lizboński Golden Gate)
- Bairro Alto - rozrywkowa strona Lizbony
- Plaże w Lizbonie
- Parki Lizbony
- Muzyka Fado w Lizbonie
- Atrakcje w Lizbonie poza miastem
- Sintra ze wspaniałymi pałacami oraz ogrodami
- Cabo da Roca - kraniec kontynentalnej Europy
- Cascais
- Almada
- Zwiedzanie Lizbony - wskazówki i informacje praktyczne
- Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Lizbony?
- Korzystanie z komunikacji miejskiej w Lizbonie
- Zakup karty LisboaCard
- Na co uważać podczas odwiedzin Lizbony?
- Kiedy najlepiej odwiedzić Lizbonę?
Lizbona - miasto naznaczone tragedią
Lizbona przez wieki korzystała z dynamicznego rozwoju Królestwa Portugalii, którego podstawowym bodźcem do wzrostu była potęga morska. Dzięki przewadze na morzach i oceanach kwitł handel, rozwijano kolonie, a zysk wykorzystywano do wznoszenia wspaniałych gmachów publicznych oraz kościołów w stolicy.
Dynamiczny rozwój miasta zatrzymało tragiczne trzęsienie ziemi z 1755 roku, nazywane również Wielkim Trzęsieniem. W trakcie klęski żywiołowej w gruz obróciło się nawet 80% zabudowy miasta i zginęło 25% ludności. Znając te liczby można łatwo wyobrazić sobie jak wiele historycznych zabytków zostało bezpowrotnie straconych i dlaczego tak mało przetrwało wspaniałych przykładów architektury manuelińskiej, która całymi garściami czerpała z dziedzictwa mauretańskiego.
Niektóre z obszarów, jak Baixa, zostały całkowicie przebudowane. Do dziś możemy na własne oczy zobaczyć efekty żywiołu zwiedzając chociażby ruiny zamku św. Jerzego czy kościoła Igreja do Carmo.
Jak zwiedzać Lizbonę?
Przed przyjazdem do Lizbony powinniśmy przede wszystkim uświadomić sobie fakt, że miasto położone jest na bardzo nierównym terenie. Z tego powodu warto rozważyć przynajmniej częściowe korzystanie z komunikacji miejskiej, szczególnie w miesiące letnie. Wchodzenie wszędzie pieszo może okazać się męczące, chociaż dla osób będących w dobrej formie fizycznej nie powinno być wielkim problemem. Niełatwo będą mieli jednak rodzice z wózkami dziecięcymi!
Zwiedzanie piesze najłatwiejsze jest w obrębie historycznego Baixa oraz nabrzeża, ale już w przypadku Chiado czeka nas wchodzenie w górę i schodzenie w dół. Nie mówiąc nic o Alfamie, która w całości jest połączeniem wielu labiryntów prowadzących raz to w górę, raz w dół.
Zwiedzanie Lizbony - kilka słów wstępu
Lizbona, podobnie jak Rzym i kilka innych miast, zbudowało swoją legendę jako miasto powstałe na siedmiu wzgórzach (7 Colinas). Dziś z powodu gęstej zabudowy nie jest to aż tak widoczne (a i wzgórz tak naprawdę jest więcej), warto jednak pamiętać o tym planując odwiedziny stolicy Portugalii.
Największe atrakcje Lizbony porozrzucane są po kilku różnych obszarach. Poniżej opisaliśmy pokrótce trzy z nich.
- Baixa, czyli Dolne Miasto, od którego zwiedzanie Lizbony rozpoczyna wielu turystów. To jedna z najlepiej zaplanowanych urbanistycznie dzielnic w Europie, która swoją obecną formę otrzymała po wielkim trzęsieniu. Odnajdziemy tu plac Plac Praça do Comércio oraz wiele muzeów
- Alfama - najstarsza dzielnica Lizbony zbudowana na wzgórzu, która słynie z wąskich uliczek oraz pędzących przez nią zabytkowych tramwajów,
- Belém - położona dalej od centrum dzielnica z zachowanymi najwspanialszymi przykładami architektury manuelińskiej, w tym Klasztorem Hieronimitów. Dojedziemy tam komunikacją publiczną.
Atrakcje w Lizbonie, zabytki, ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć w Lizbonie?
Zamek św. Jerzego - zwiedzanie najsłynniejszych lizbońskich ruin
Zamek św. Jerzego (Castelo de São Jorge) jest już zamkiem niestety tylko z nazwy. Po trzęsieniu ziemi z dawnej fortecy Maurów zostały jedynie mury oraz ruiny. Warto jednak znaleźć czas i odwiedzić fortecę, która w przeszłości broniła miasta. Z góry rozpościera się wspaniały widok, a już szczególnie przy zachodzie słońca.
Na miejscu możemy zakupić wino i delektować się widokiem. Fani historii na pewno ucieszą się z kolei możliwością spaceru po murach. U góry zobaczymy także niewielkie resztki historycznego pałacu królewskiego. Ciekawą atrakcją kompleksu zamkowego jest możliwość zejścia długimi schodami na wieżę Torre de São Lourenço.
Katedra (Sé) w Lizbonie
Drugim najbardziej znanym zabytkiem historycznego centrum jest katedra Sé, która przetrwała wszystkie klęski żywiołowe. Świątynia powstała w XII wieku w stylu romańskim, ale w kolejnych wiekach była przebudowywana i zyskała cechy gotyckie.
Katedra znajduje się u stóp Alfamy i jest najstarszym kościołem Lizbony. Wejście do wnętrza katedry jest płatne, w ramach zakupu biletu będziemy mogli też wejść do skarbca oraz na dziedziniec otoczony krużgankiem, gdzie zobaczymy fragmenty meczetu stojącego wcześniej w tym miejscu.
Bilet wstępu kosztuje 5,00 € (23,35 zł). W katedrze dostępny jest też darmowy obszar dla osób przybywających wyłącznie w celu modlitwy.
Aktualne dni i godziny otwarcia sprawdzimy na oficjalnej stronie świątyni.
Plac Praça do Comércio - łuk triumfalny oraz multimedialna historia miasta
Położony bezpośrednio przy nabrzeżu rzeki Tag Praça do Comércio to najsłynniejszy plac w Lizbonie. Ma on formę prostokąta, a jego bok od strony wody jest niezabudowany. Na środku placu stoi pomnik konny króla José I - jeśli dobrze mu się przyjrzymy, to pod końskimi kopytami ujrzymy zgniatane węże.
Nazwa placu nawiązuje do handlu. To tutaj mieściły się najważniejsze urzędy związane z komercyjną częścią miasta - urząd celny oraz inne biura obsługujące port. Odnajdziemy tu punkt informacji turystycznej (strona zachodnia) oraz Lisboa Story Centre (strona wschodnia), czyli interaktywne muzeum poświęconym dziejom miasta. Jedną z najciekawszych części muzeum jest film 4D przedstawiający trzęsienie ziemi z 1755 roku.
Po północnej stronie placu stoi brama miejska będąca zarazem łukiem triumfalnym - Arco da Rua Augusta. Początkowo budynek był zaprojektowany jako dzwonnica, jednak zdecydowano się zamienić go na łuk triumfalny symbolizujący skuteczną odbudowę miasta po tragicznym w skutkach trzęsieniu. Jeśli dobrze się przyjrzymy wypatrzymy herb Portugalii oraz rzeźbę Vasco da Gamy.
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że możemy wjechać na górę łuku triumfalnego, gdzie utworzono punkt widokowy. Jeśli chcielibyście spojrzeć na Praça do Comércio z góry - nie ma lepszego miejsca.
Praça do Município oraz lizboński ratusz
Kierując się na zachód ulicą Rua do Arsenal trafimy na plac Praça do Município, przy którym stoi ratusz miejski - Paços do Concelho de Lisboa. Neoklasyczny gmach ratusza powstał w latach 1865-1880. Wcześniejszy budynek magistratu znajdujący się w tym samym miejscu był niszczony przez pożar w 1863 roku oraz jeszcze wcześniej przez trzęsienie ziemi. Władze miejskie podczas przebudowy nie oszczędzały na bogatych zdobieniach pomieszczeń, czego najlepszym przykładem są Złota Sala i “Sala Szlachecka”.
Sporadycznie po ratuszu odbywają się darmowe wycieczki z przewodnikiem. Dawniej odbywały się one o 11:00 w pierwszą niedzielę miesiąca i nie wymagały rezerwacji, ale warto to zweryfikować na miejscu.
Elevador Santa Justa - zabytkowa winda w Lizbonie
Przechodząc przez Arco da Rua Augusta przechodzimy do turystycznej części Baixy, czyli równolegle do siebie ułożonych uliczek ze sklepami i kawiarniami. Jest to strefa typowo turystyczna i ceny są wysokie. Niemal w środku dzielnicy znajduje się słynna winda Elevador Santa Justa, niestety niemal zawsze ustawiają się przed nią długie kolejki.
Winda zaprojektowana została przez jednego z uczniów Gustawa Eiffla i stanowi jeden z najważniejszych zabytków techniki w Lizbonie. I co ciekawe, jest to jedyna winda pionowa w Lizbonie, gdyż pozostałe wjazdy na górę obsługiwane są przez kolejki linowo-terenowe.
Winda posiada dodatkowo płatny taras widokowy, z którego rozpościera się piękny widok na centrum miasta.
Nie przegap
Dosłownie kilka kroków od górnej stacji windy odnajdziemy ruiny gotyckiego kościoła Karmelitów (Igreja do Carmo), przy którym powstało muzeum archeologiczne.
Belém - punkt obowiązkowy podczas zwiedzania Lizbony!
Jednym z najbardziej malowniczych obszarów w całej Lizbonie jest położona kawałek od centrum dzielnica Belém. W przeszłości odpływali stąd marynarze (odkrywcy) oraz handlarze. To stąd Vasco da Gama wyruszył w swoją podróż do Indii, skąd przywiózł nową przyprawę - pieprz.
Warto podkreślić, że właśnie w Belém znajdują się jedyne dwa zabytki Lizbony wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Pastel de nata - najsłynniejszy lokalny przysmak
Będąc w Lizbonie warto zacząć dzień od kawy i spróbowania słynnego lizbońskiego wypieku - Pastel de nata, czyli tarty z budyniowym nadzieniem.
Odwiedzając Belém koniecznie znajdźmy chwilę na odwiedziny w kawiarni Pastéis de Belem (adres: R. Belém 84-92), gdzie już w 1837 roku rozpoczęto produkcje słynnych wypieków. Niemal zawsze przed kawiarnią są kolejki. Jeśli nie mamy czasu żeby usiąść w środku możemy zakupić paczkę wypieków na wynos.
Dzielnica Belém znajduje się około 6 kilometrów od centrum miasta. Dojedziemy tam tramwajem numer 15, który jedzie wzdłuż nabrzeża. Stacja początkowa to plac Praça do Comércio.
Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos)
Wspaniały klasztor będący arcydziełem portugalskiego późnego gotyku (wspomnianego już stylu manuelińskiego) dla wielu jest najważniejszym punktem podczas odwiedzin Lizbony. Już sama fasada i główna brama prowadząca do kościoła zachwycają, jednak dopiero wewnątrz kompleksu można zobaczyć prawdziwe cuda architektury, w tym przede wszystkim przepięknie zdobione krużganki.
Podczas zwiedzania kościoła nie przegapmy grobowców dwóch ważnych Portugalczyków - Vasco da Gamy oraz poety Luísa de Camões.
Wejście do kościoła jest darmowe, płatne jest natomiast wejście na teren klasztoru. W trakcie zwiedzania klasztoru będziemy mogli wejść na wewnętrzny taras kościoła i spojrzeć na jego wnętrze z góry. Jako ciekawostkę można podać fakt, że to właśnie w klasztorze powstały słynne Pastel de nata.
Wieża Torre de Belém
Pocztówkowa wieża Belém jest jednym z najpiękniejszych budynków tego typu w całej Europie. Budowla została wzniesiona w wodzie i prowadzi do niej drewniany most. W trakcie zwiedzania wieży możemy wejść na górę i popatrzyć na okolicę. Warto wspomnieć, iż Józef Bem (twórca Legionu Polskiego w Portugalii) był w niej więziony w 1833 roku.

Wskazówka praktyczna
Jeśli chcemy odwiedzić obie atrakcje możemy zakupić bilet łączony, dzięki czemu nie będziemy musieli drugi raz stać w kolejce. Najlepiej zwiedzanie zacząć od wizyty w Klasztorze Hieronimitów.
Pomnik Odkrywców - trzecia największa atrakcja Belém
Trzecim najbardziej znanym zabytkiem w Belém jest Pomnik Odkrywców, który jest jednocześnie punktem widokowym. Na górę wjeżdżamy windą. Na fasadzie oryginalnej budowli umieszczono postacie najbardziej zasłużone w historii Portugalii. Z góry zobaczymy wmurowaną w podłogę placu Różę wiatrów.
Na odwiedziny Belém powinniśmy zaplanować około połowy dnia. Jeśli będziemy mieć więcej czasu możemy rozważyć wizytę w Muzeum Morskim (Museu da Marinha), gdzie zobaczymy modele statków oraz królewskie łodzie.
Alfama - zwiedzanie najstarszej dzielnicy Lizbony
Najbardziej znaną i najczęściej opisywaną dzielnicą Lizbony jest historyczna Alfama. Labirynty uliczek, różniące się jeden od drugiego budynki, zniszczone płytki azulejos, pranie wywieszone na zewnątrz czy ściany pomalowane graffiti. Na pewno Alfama ma swój niepowtarzalny klimat, który odróżnia ją od reszty miasta. Szukając porównania w Europie można by ją przyrównać do niektórych dzielnic Neapolu.
Alfama jest najstarszą dzielnicą Lizbony. Obszar rozwinął w trakcie panowania Maurów, i nawet nazwa pochodzi z języka arabskiego - oznacza łaźnie. W późniejszych wiekach miasto przesunęło się na zachód, a Alfama w pewnym momencie znalazła się za murami miasta. Cały obszar zamieszkiwali rybacy oraz biedota, stąd tak niska, nierówna i stosunkowo nieskomplikowana zabudowa. Zabudowa Alfamy nie ucierpiała tak jak inne dzielnice, dzięki czemu zachowała swój oryginalny klimat.
Wjazd tramwajem
Alfamę najlepiej odwiedzić w dzień i pospacerować gwarnymi uliczkami pieszo. Ciekawym rozwiązaniem może być wjazd na górę historycznym tramwajem 28 i następnie zejście pieszo. Pamiętajmy, że Alfama jest w niektórych miejscach stroma i wejście pod górę może sprawić kłopot odwiedzającym w gorszej formie fizycznej.
Atrakcje i zabytki Alfamy:
- Katedra Sé;
- Casa dos Bicos (adres: Rua dos Bacalhoeiros 10) - czyli dom kolców. Dom z jedną z najciekawszych fasad w całej Alfamie. Cały front budynku pokryty jest piramidkami wyglądającymi niczym kolce. Koncepcja wzorowana była na włoskim renesansie;
- Klasztor São Vicente de Fora (Klasztor św. Wincenta za murami) - kompleks klasztorny, zdecydowanie warty odwiedzenia. Na dachu znajduje się punkt widokowy z świetnym widokiem na całą Alfamę. W trakcie zwiedzania kompleksu zobaczymy m.in. prace stworzone z płytek azulejos, krypty dynastii Braganza, marmurową zakrystię czy historyczną cysternę. Nawet gdy nie planujemy wejść do środka warto podejść i zobaczyć imponującą późnorenesansową fasadę. Jeśli zastanawiamy się nad wyborem jednej atrakcji do odwiedzenia w Alfamie oprócz katedry, to właśnie klasztor św. Wincenta wydaje się być najlepszym wyborem;
- Miradouro das Portas do Sol taras widokowy niemal w samym sercu Alfamy;
- Miradouro de Santa Luzia - punkt widokowy znajdujący się zaledwie kawałek drogi od Miradouro das Portas do Sol;
- Panteon - miejsce pochówku oraz upamiętnienia słynnych Portugalczyków. Mieści się w historycznym kościele Igreja de Santa Engrácia. Wchodząc do środka możemy wejść również na punkt widokowy na dachu.
- Tramwaj 28 - tak jak sugerowaliśmy w sekcji Tramwaje warto zastanowić się nad rozpoczęciem trasy od pierwszego przystanku;
- Museu do Teatro Romano - stanowisko archeologiczne rzymskiego teatru. W środku nie zobaczymy jednak nic więcej niż fragmenty ścian i kamienie.
Odwiedzając ten historyczny obszar nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem tawerny lub restauracji. Wieczorami w niektórych knajpkach odbywają się koncerty fado na żywo.
Na co uważać w Alfamie?
Alfama poza głównymi szlakami staje się mniej przyjemna po zmroku. Wiele uliczek jest nieoświetlonych i możemy natrafić na nieprzyjemne grupki. Warto wziąć to pod uwagę także szukając noclegu, warto sprawdzić wcześniej okolicę i opinie gości.
Mercado da Ribeira i inne atrakcje Cais do Sodré
W obrębie niewielkiego obszaru znanego jako Cais do Sodré znajdziemy największy lizboński targ z żywnością - Mercado da Ribeira, który rozpoczął działalnośc już w 1892 roku. Na miejscu zakupimy świeże owoce morza, mięso, warzywa, owoce i inne miejscowe przysmaku. Rynek otwarty jest od 6:00 do 14:00 (od poniedziałku do soboty). Nawet jeśli nie planujemy zakupów spożywczych warto podejść i zobaczyć oryginalny budynek z dachem w kształcie kopuły.
Słynne targowisko w 2014 roku zostało rozbudowana o część gastronomiczną (Time Out Market). Na niemałej hali znajdziemy knajpki, kawiarnie i tawerny, w których zjemy świeże dania, desery i napijemy się wina lub piwa. Ceny są zróżnicowane, od miejsc droższych, po takie na niemal każdą kieszeń. W słoneczny dzień możemy również usiąść przy stoliku kawiarnianym na zewnątrz. Obszar gastronomiczny czynny jest od późnych godzin wieczornych.
Cais do Sodré - mniej znany zakątek Lizbony
Cais do Sodré to obszar omijany często przez turystów. Znajduje się tuż przy nabrzeżu, dosłownie kawałek na zachód od placu Praça do Comércio. W przeszłości znajdowała się tu stocznia oraz tawerny oblegane przez marynarzy. Nazwa dzielnicy pochodzi od bogatej rodziny Sodré trudniącej się handlem morskim.
Dużo knajpek, restauracji oraz kawiarni znajdziemy przy dwóch równoległych do siebie ulicach, Rua dos Remolares oraz R. Nova do Carvalho. Na końcu drugiej z nich możemy zobaczyć historyczny plac Praça de São Paulo z kościołem Igreja de São Paulo. Warto wejść do środka i zobaczyć bogate zdobienia i freski sufitowe. Budynek kościoła ucierpiał podczas trzęsienia ziemi, został jednak odbudowany w 1768 roku.
Muzeum Azulejos i płytki azulejos w Lizbonie
Będąc w Lizbonie nie sposób nie zauważyć słynnych kafelków azulejoz, czyli ceramicznych płytek pokrytych różnymi wzorami. Połączone ze sobą tworzą kolorowe mozaiki lub całe panoramy. Wygląd azulejo niemal bliźniaczo przypomina znane na całym świecie płytki produkowane w holenderskim Delft. Najwięcej dekoracji tego typu spotkamy podczas spaceru po Alfamie lub Bairro Alto.
A gdzie zobaczymy najznamienitsze przykłady i wzory w jednym miejscu? W znajdującym się kawałek poza centrum muzeum Museu Nacional do Azulejo. Na ostatnim piętrze wystawiany jest tam olbrzymi skarb - długa panorama Lizbony przedstawiająca miasto sprzed trzęsienia ziemi! Muzeum mieści się w starym klasztorze z krużgankami. Możliwy do odwiedzenia na miejscu jest historyczny bogato zdobiony kościół Igreja Madre de Deus.
Bardzo bogatą kolekcję wzorów z płytek zobaczymy również w Klasztorze São Vicente de Fora w Alfamie.

Oceanarium w Parque das Nações
Parque das Nações (w wolnym tłumaczeniu Park Narodów) powstał z okazji Wystawy Światowej w 1998 roku (Expo ’98) i reprezentuje nowoczesną twarz Lizbony.
Największą atrakcją parku jest olbrzymie oceanarium. W środku czeka na nas dwupiętrowy zbiornik, w którym pływają tysiące morskich stworzeń. Rekiny, płaszczki, koniki morskie - to tylko część morskich istnień zamieszkujących to ogromne akwarium. Oprócz głównego zbiornika w oceanarium wartymi zobaczenia są wybieg dla pingwinów oraz kanał morski, w którym wypatrzymy m.in. wydrę. Bilety są drogie, ale atrakcja jest jednak warta swojej ceny. Obok akwarium znajduje się popularne wśród młodszych odwiedzających muzeum nauki Pavilhão do conhecimento.
Wieża Vasco da Gama i spacer wzdłuż wybrzeża
Kompleks Parque das Nações znajduje się tuż przy wodzie i ciągnie się wzdłuż nabrzeża. Najprzyjemniejszym sposobem poruszania się po okolicy jest spacer nowoczesną trasą ciągnącą się wzdłuż wybrzeża. Ciekawą opcją jest również przejażdżka kolejką szynową Telecabine Lisboa jadącą od oceanarium (przystanek Passeio de Neptuno) do wieży Vasco da Gama (przystanek Passeio das Tágides). Przejazd osoby dorosłej w obie strony kosztuje 9€.
Wieża Vasco da Gama jest bardzo ciekawym przykładem nowoczesnej architektury. Ma wysokość 145 metrów i kształt żagla, przy okazji przylega do znajdującego się przed nią nowoczesnego hotelu. Na szczycie wieży znajduje się nowoczesny panoramiczny punkt widokowy, niestety jest chwilowo zamknięty z powodu renowacji.
Spoglądając na północ ciężko nie zauważyć mostu Vasco da Gamy. Jest to najdłuższy most w Europie, jego całkowita długość to ponad 12 kilometrów. Konstrukcja wygląda naprawdę imponująco.
Jak dojechać do Parku Narodów? Najlepiej czerwoną linią metra. Jeśli planujemy wybrać się do oceanarium powinniśmy wysiąść na nowoczesnej stacji Oriente znajdującej się przy nowoczesnym dworcu Gare do Oriente. Od stacji do oceanarium musimy przejść około 10-15 minut.
Jeśli chcemy dostać się w okolicę wieży Vasco da Gamy należy wysiąść na stacji Moscavide.
Avenida da Liberdade - spacer po słynym bulwarze
Avenida da Liberdade, czyli Aleja Wolności, to najsłynniejszy bulwar w Lizbonie. Powstał on pod koniec XIX wieku i swoim układem nawiązuje do Pól Elizejskich w Paryżu.
Warto poświęcić chwilę i przespacerować ulicę od początku do końca. Podczas spaceru zobaczymy piękne fasady drogich sklepów, kawiarnie, pomniki, czy ulicznych sprzedawców kasztanów.
Jeśli w trakcie spaceru będziemy się dobrze rozglądać odnajdziemy jeden polski akcent - popiersie Fryderyka Chopina.
Co warto zrobić w Lizbonie? Przejechać się historycznym tramwajem!
Jednym z najczęściej pojawiających się motywów na zdjęciach oraz pocztówkach z Lizbony jest żółty tramwaj. Dziś w Lizbonie działa 5 linii tramwajowych, które w większości obsługiwane są przez historyczne małe tramwaje o nazwie Remodelado i służą bardziej za atrakcję turystyczną niż realną część transportu miejskiego wykorzystywaną przez mieszkańców.
Najbardziej znaną historyczną linią tramwajową jest linia nr 28. W trakcie 45-minutowego przejazdu przejedziemy przez wiele historycznych dzielnic, takich jak Alfama, Estrela, Sao Bento czy Graca. Tramwaj przejeżdża obok katedry i przez plac Portas do Sol, skąd możemy spacerem udać się na zamek św. Jerzego. Tramwaje Remodelado są oryginalne. Ulepszono tylko część ich mechanizmów, takich jak np. hamulce. W sezonie tramwaje są niemal zawsze zapchane, z reguły jedyną szansą na zajęcie miejsca siedzącego jest wejście na pierwszym przystanku.
Rozkład jazdy lizbońskich tramwajów
Aktualne rozkłady jazdy znajdziemy na oficjalnej stronie przewoźnika. Musimy tylko w polu Types wybrać Classic Trams.
Wśród lizbońskich linii tramwajowych trzeba wspomnieć również o:
- linii nr 12 - czterokilometrowa linia tramwajowa wykonująca kółko po Alfamie i Baixie. Tramwaj ma część trasy wspólnej z tramwajem 28, cały przejazd trwa około 20 minut. Linia ta jest często mniej zatłoczona i możliwe jest znalezienie miejsca siedzącego przed wjechaniem do Alfamy.
- linii nr 15 - linia obsługiwana przez nowoczesne tramwaje niskopodłogowe. Przejeżdża nabrzeżem z centrum Lizbony do dzielnicy Belém.
Jak zapłacić za przejazd tramwajem w Lizbonie?
Bilet na przejazd możemy zakupić w tramwaju u kierowcy (cena to 3,00 € (14,01 zł))lub skorzystać z biletu nabitego na kartę przedpłaconą. W przypadku tramwaju jadącego do Belém możliwy jest zakup biletu w maszynie wewnątrz pojazdu.
Miradouro - lizbońskie tarasy widokowe
Biorąc pod uwagę tutejsze ukształtowanie terenu nikogo nie powinno dziwić, że stolica Portugalii punktami widokowymi stoi. Mają one nawet w portugalskim swoją nazwę: Miradouro. Jeśli na mapie szukamy najlepszych punktów widokowych, powinniśmy rozglądać się właśnie za słowem Miradouro.
Raczej nie uda nam się zobaczyć wszystkich tarasów widokowych w mieście. Są one rozsiane po całej Lizbonie, jednak na pewno uda się nam odwiedzić niektóre z nich:
- Miradouro de Santa Catarina - świetny punkt widokowy skierowany w stronę rzeki Tag i idealne miejsce do oglądania zachodu słońca. Pobyt na miejscu urozmaicają uliczni grajkowie.
- Miradouro de Sao Pedro de Alcantara - jeden z najbardziej popularnych punktów obserwacyjnych w Lizbonie. Rozpościera się z niego dobry widok na centrum miasta. Na górę możemy wjechać windą Elevador da Glória. Na tarasie znajdują się ławeczki, fontanna, kawiarnia oraz stoiska drobnych handlarzy. Oryginalną atrakcją jest plansza przedstawiająca widoczną panoramę w formie.. płytek azulejo.
- Elevador de Santa Justa - winda w samym centrum miasta. Na szczycie znajduje się punkt widokowy. Dodatkowo, winda sama w sobie jest atrakcją turystyczną - jest to jedyna winda w Lizbonie, która porusza się w pionie. Niestety, z reguły na dole będą czekać na nas długie kolejki.
- Miradouro das Portas do Sol - taras widokowy niemal w samym sercu Alfamy. W ciągu dnia są tu nieprzebrane tłumy, pod wieczór robi się puściutko. Widok jest na rzekę i dolną część Alfamy.
- Miradouro de Santa Luzia - punkt widokowy znajdujący się zaledwie kawałek drogi od Miradouro das Portas do Sol. Oprócz widoków warto tu podejść i zobaczyć piękne zdobienia z płytek azulejo.
- Miradouro Sophia de Mello - jeden z najwyższych punktów widokowych w mieście. Nazwany na cześć poetki Sophii de Mello Breyner Andresen, która uwielbiała patrzeć na Lizbonę właśnie z tego miejsca. Jest oddalony od rzeki i pozwala na lepsze całościowe spojrzenie na zabudowę miasta.
Muzea w Lizbonie i oferta kulturalna
Muzea wymienione w innych częściach naszego artykułu nie są jedynymi placówkami godnymi odwiedzenia. Lizbona jako stolica kraju wyróżnia się dużą ilością i różnorodnością placówek kulturalnych.
Poniżej przedstawiliśmy niektóre z nich:
- Narodowe Muzeum Powozów (Museu dos Coches) - największa w Portugalii kolekcja powozów, którymi przez wieki przemieszczali się możni i bogaci. Niektóre z eksponatów są prawdziwymi dziełami sztuku. Muzeum znajduje się w dzielnicy Belém. Dostępne są bilety łączone z innymi historycznymi atrakcjami.
- Muzeum Sztuki Antycznej (Museu Nacional de Arte Antiga) - muzeum znajduje się w budynku Palácio de Alvor-Pombal. W środku zobaczymy obrazy i dekoracje z XV-XVIII wieku, w tym olbrzymią kolekcję dzieł portugalskich mistrzów. Fanów malarstwa zainteresować może to, że w środku znajdziemy m.in. portret św. Hieronim autorstwa Albrechta Dürera oraz tryptyk Kuszenie św. Antoniego autorstwa Hieronymusa Boscha. Za najbardziej wartościowe prace muzeum uznawane są tzw. Panele św. Wincenta autorstwa Nuno Gonçalvesa z XV wieku.
- Museu Calouste Gulbenkian - pomimo niepozornej nazwy, muzeum nazwane imieniem magnata Calouste Gulbenkiana (który przekazał swoje zbiory Portugalii) jest jedną z najważniejszych placówek poświęconych sztuce w całej Europie. Zgromadzone zbiory zaczynają się od eksponatów z czasów antycznych i kończą się na XIX wieku. Zobaczymy tu m.in. rzeźby z antycznej Grecji, mumie z antycznego Egiptu, dywany z XVII-wiecznej Turcji, piękne drewniane meble oraz obrazy takich mistrzów jak Rubens czy Monet.
- Muzeum Orientu (Museu do Oriente) - Portugalia dzięki swoim wyprawom morskim docierała do dalekich lądów, w tym do Azji oraz Dalekiego Wschodu. Muzeum Orientu przedstawia wiele eksponatów z tamtych rejonów, które zostały przywiezione do Europy w trakcie wypraw handlowych albo z portugalskich kolonii, takich jak Makau. Na miejscu zobaczymy m.in. kolekcje samurajskich zbroi czy wyrobów z terakoty.
- Campo Pequeno - czynna arena walk byków. Można ją zwiedzić w trakcie samodzielnej wycieczki podczas której odwiedzimy małe muzeum ze strojami torreadorów, wejdziemy na górne piętro trybuny oraz przejdziemy się tunelem na parterze. Arena stoi przy dużym i nowoczesnym centrum handlowym. Walki byków odbywają się w czwartki wieczorem podczas miesięcy letnich. Jeśli interesuje nas takie przedstawienie powinniśmy wcześniej sprawdzić daty występów.
- Muzeum Marionetek (Museu da Marioneta) - w tym założonym w 1987 roku muzeum poznamy historię oraz zobaczymy marionetki wykorzystywane w przedstawieniach w teatrze marionetek.
Zwiedzanie stadionów piłkarskich
Lizbona w swoich sympatiach klubowych podzielona jest niemal na pół - na kibiców Benfiki oraz Sportingu. Oba kluby zyskały nowoczesną infrastrukturę dzięki Mistrzostwom Europy w 2004 roku, które były rozgrywane na ich obiektach. Dziś każdy ze stadionów możemy zwiedzić w trakcie wycieczki z przewodnikiem, podczas których wejdziemy na trybuny, do szatni oraz na poziom murawy. Przy obu arenach znajdują się muzea, które możemy odwiedzić niezależnie od wycieczki.
Ciekawszy z perspektywy turysty jest na pewno stadion Benfiki Estadio da Luz. Symbolem klubu jest orzeł, który przed każdym meczem wlatuje na środek boiska. Tak naprawdę klub opiekuje się trzema orłami. Podczas spaceru na płycie boiska lub w muzeum klubowym powinniśmy zobaczyć jednego z nich. Obok stadionu znajduje się piętrowe muzeum klubu, które jest jedną z najciekawszych placówek tego typu w całej Europie. W ciągu dnia odbywa się kilka wycieczek w języku angielskim. Muzeum zwiedzamy samodzielnie.
Stadion Sportingu Lizbona nosi nazwę Estadio Jose Alvalade. Obiekt ten co ciekawe powstał jako część kompleksu Alvalade XXI, w którym znajduje się także kino oraz nowoczesne centrum handlowe. Stadion jest mniej nowoczesny niż obiekt derbowego rywala. Wycieczki są przeprowadzane w języku portugalskim oraz angielskim.
Muzeum Sportingu jest zdecydowanie mniej imponujące od muzeum Benfiki. W środku duża część wystawy poświęcona jest najbardziej znanemu piłkarzowi wywodzącemu się z klubu, czyli Cristiano Ronaldo.
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w Lizbonie istnieje trzeci klub, C.F. Os Belenenses, który został założony w 1919 roku. Drużyna swoje mecze rozgrywa na obiekcie Estádio do Restelo. Niestety, nie jest on możliwy do zwiedzenia. Jeśli mielibyśmy ochotę zobaczyć go z góry, stosunkowo dobry widok jest z Pomnika Odkrywców w dzielnicy Belém.
Atrakcje i zabytki Lizbony poza utartym szlakiem
Sztuka uliczna w Lizbonie
Nie każdy ceni sztukę uliczną, ale w przypadku Lizbony trudno nie zauważyć, że wiele prac faktycznie upiększa miasto (może z wyjątkiem amatorskich bazgrołów w obrębie Alfamy).
Jeśli chcemy zobaczyć sztukę uliczną najwyższej klasy możemy udać się w okolicę dworca Santa Apolonia lub przejść się aleją Fontes Pereira de Melo przy stacji metra Picoas.
W przypadku dworca Santa Apolonia najlepiej udać się na zachód nabrzeżem w stronę centrum i poszukać niesamowitych futurystycznych prac artystów o pseudonimach Pixelpancho oraz Vhils.
Z kolei budynki przy alei Fontes Pereira de Melo brały udział w 2010 roku w projekcie Crono. Jego głównym celem była rewitalizacja zapuszczonych obszarów miejskich. W jaki sposób? Zaproszono znanych artystów sztuki ulicznej i poproszono o pokrycie budynków dużymi pracami. Trzeba uczciwie przyznać, że wyszło to dobrze. Niestety, niektóre fragmenty budynków po zakończeniu projektu zostały pokryte przez amatorów brzydkimi pracami, co trochę popsuło efekt końcowy.
Pałac São Bento i okolica
Na terenie dzielnicy Estrela stoi jedna z najbardziej imponujących budowli Lizbony - neoklasyczny Pałac Bento (Palacete de São Bento). Dziś urzęduje w nim portugalski parlament. Początkowo znajdował się tu klasztor, który uległ poważnym zniszczeniom w trakcie trzęsienia ziemi, a po rewolucji w 1820 roku został przejęty przez władze państwowe. Od tamtego czasu parlament przeszedł kilka renowacji i dziś jest jednym z najbardziej znanych budynków w stolicy Portugalii.
Niestety, wycieczki z przewodnikiem po pomieszczeniach pałacu organizowane są niezmiennie rzadko. Możemy natomiast zajrzeć do środka w dni, kiedy obraduje portugalski parlament.
Kawałek od Pałacu São Bento znajdziemy Bazylikę Basílica da Estrela oraz ogrody Jardim da Estrela.
Kościoły i zabytki Chiado
Na zachód od Baixy rozciąga się położony na wzgórzu i górujący nad dolnym miastem obszar Chiado. Jego nazwa pochodzi od małego placu Largo do Chiado, który z kolei nazwany został pseudonimiem poety António Ribeiro. Przy placu stoją dwa barokowe kościoły, Igreja do Loreto oraz Igreja de Nossa Senhora da Encarnaçao, oba zniszczone w trakcie trzęsienia. W środku drugiego z nich warto rozejrzeć się za pracami na płytkach azulejo. Jeśli mamy odpowiednio dużo czasu warto zajrzeć do obu z nich.
Dzisiejszy kształt dzielnicy i mnogość imponujących budynków sakralnych to efekt decyzji Ferdynanda I z XIV wieku. Władca zdecydował się powiększyć historyczną część Lizbony i zbudował nowy mur miejski, który oddzielił Chiado od dzisiejszej dzielnicy Bairro Alto. Główna brama miejska Portas de Santa Catarina znajdowała się właśnie na placu Chiado.
Atrakcje Lizbony i zabytki na terenie Chiado:
- Największym skarbem Chiado jest barokowy kościół św. Rocha (Igreja de Sao Roque), który jako jeden z nielicznych nie ucierpiał tak mocno w trakcie tragicznego trzęsienia. Ten niepozorny od zewnątrz budynek w środku skrywa prawdziwe skarby. Niesamowite zdobienia ścienne i sufitowe, piękne kaplice, relikwiarze. Sufit został pokryty techniką Trompe-l'œil mającą na celu stworzenia trójwymiarowej iluzji. Wejście do kościoła jest darmowe.
- Przy kościele znajduje się muzeum Museu de São Roque, które poświęcono św. Rochowi oraz zakonowi Jezuitów. Jeśli chcemy zacząć zwiedzanie Chiado od kościoła św. Rocha możemy wjechać na górę windą Ascensor da Glória (rusza z placu Praça dos Restauradores).
- Wartym polecenia miejscem do odwiedzenia są ruiny gotyckiego kościoła należącego do klasztoru Karmelitów (Igreja do Carmo), który został zniszczony w trakcie trzęsienia ziemi. Zachowały się ściany budynku, zapadł się natomiast cały dach. W środku znajduje się muzeum archeologiczne w miejscu starego ołtarza. W zbiorach muzeum są m.in. egipskie mumie oraz antyczna ceramika.
W okolice ruin Igreja do Carmo możemy wjechać windą Elevador de Santa Justa (od stacji do przejśia pozostanie nam dosłownie kilkadziesiąt metrów).
Plac Rossio i okolica
Kierując się na północ od Baixy dojdziemy do obszaru nazwanego Rossio, czyli do okolic placu Praça de D. Pedro IV, który nazywany jest właśnie placem Rossio. Nazwa Rossio oznacza obszar wspólny, miejsce w którym zbierali się w przeszłości mieszkańcy. Na placu zobaczymy między innymi fontannę Rossio Meydanı. Przy placu znajdują się teatr Teatro Nacional D. Maria II oraz stacja kolejowa Rossio.
Jeśli przejdziemy przecznicę na wschód dojdziemy do placu Praça da Figueira z olbrzymim monumentem króla Jana I na koniu.
Ajuda z widokiem na słynny Most 25 Kwietnia (lizboński Golden Gate)
Ajuda to obszar znajdujący się na wzgórzu tuż nad Belém. Dzielnica często omijana przez turystów, chociaż posiada kilka ciekawych atrakcji zachęcających do wizyty. Jednym z największych atutów Ajudy jest położenie. Dobrze widać stąd Belém, Most 25 Kwietnia oraz rzekę Tag.
Dumą Ajudy jest ogród botaniczny Jardim Botânico d’Ajuda, który działa od 1768 roku i jest najstarszym ogrodem botanicznym w Portugalii (i jednym z najstarszych w Europie). Ozdobą parku jest barokowa fontanna znajdująca się na drugim poziomie.
Tuż obok stoi neoklasyczny pałac Palácio Nacional da Ajuda. Pałac zbudowany został po trzęsieniu ziemi w 1755 roku i był siedzibą władców Portugalii do czasów rewolucji w 1910 roku. W środku zobaczymy mieszankę styli. Za jedno z najbardziej imponujących pomieszczeń uchodzi majestatyczna sala jadalna. Rezydencja możliwa jest do zwiedzenia. Przed pałacem stoi pomnik zamordowanego w zamachu króla Carlosa I.
Jak dostać się do Ajudy?
Do Ajudy najlepiej dojechać historycznym tramwajem numer 18. Jeśli chcemy wejść pieszo z Belém musimy szykować się na męczący spacer pod górę.
Bairro Alto - rozrywkowa strona Lizbony
Na zachód od Chiado znajduje się Bairro Alto, jedna z bardziej żywych i oryginalnych dzielnic Lizbony. Obszar ten w przeszłości znajdował się poza murami miejskimi. Dziś w labiryntach uliczek znajdziemy modne sklepy (np. przy ulicy Rua do Norte), knajpki i restauracje oraz luźny klimat. W przeciwieństwie do Baixy imprezowe życie w Bairro Alto trwa do późnej nocy. W przeszłości przesiadywała tu miejscowa bohema, dziś jest to ulubione miejsce na relaks zarówno dla młodych, jak i starszych mieszkańców.
Miejscem spotkań w Bairro Alto jest plac Praça Luís de Camões, na środku którego stoi pomnik poety Luísa de Camõesa. Plac uznawany jest za miejsce przedzielające dzielnicę Chiado i Bairro Alto. Przy placu zatrzymuje się tramwaj numer 28.
Będąc na miejscu warto wejść wgłąb dzielnicy i podejść do punktu widokowego Miradouro de Santa Catarina ze świetnym widokiem na rzekę Tag.
Plaże w Lizbonie
Tak jak napomknęliśmy już wcześniej - Lizbona nie leży bezpośrednio nad oceanem, tylko nad rzeką Tag. Nie oznacza to jednak, że nie możemy w krótkim czasie znaleźć się na piaszczystej plaży! Wystarczy skorzystać z komunikacji publicznej.
Wielu turystów odwiedzających Lizbonę wybiera jedną z plaż na wybrzeżu pomiędzy nadmorskimi miastami Cascais oraz Estoril. Łatwo i niedrogo dojedziemy tam w krótkim czasie pociągiem regionalnym. W sezonie powinniśmy spodziewać się tam jednak tłumów.
Inną z popularnych plaż jest znajdująca się bliżej miasta Praia do Carcavelos. Co ciekawe, przy plaży znajduje się wojskowy kompleks Forte de São Julião da Barra. Niestety, forteca jest zamknięta dla zwiedzających. Wzdłuż plaży i w miasteczku znajduje się wiele kawiarni i restauracji.
Na plaże dojechać możemy pomarańczową linią podmiejską Linha de Cascais. Wysiadamy na stacji Carcavelos i musimy przejść trochę ponad kilometr na samą plażę.
Kilometry długich plaż znajdziemy także po zachodniej stronie Almady, w nadmorskim resorcie Costa da Caparica, gdzie dostaniemy się promem wyruszającym z Cais do Sodré.
Jeśli zależy nam na mniejszej ilości osób (chociaż w sezonie nadal nie tak bardzo małej) możemy pomyśleć o wybraniu się na jedną z plaż znajdujących się kawałek za Cascais, Praia da Cresmina lub Praia de Guincho. Dojechać tam możemy ze stacji kolejowej Cascais jednym z autobusów.
Parki Lizbony
Klimat Lizbony sprzyja zieleni. W obrębie miasta znajdziemy kilka parków, w których możemy odpocząć lub spędzić czas z dala od zgiełku samochodów i tysięcy turystów.
Największym parkiem Lizbony jest Park Monsanto (Parque Florestal de Monsanto). Park, chociaż lepszą nazwą może być las, rozciąga się na obszarze 10 kilometrów kwadratowych (jest największym parkiem miejskim w Europie) i w jego skład wchodzą dwa wzgórza. Cały obszar jest terenem chronionym. Jest to idealne miejsce dla każdego, kto chciałby odpocząć od klimatu metropolii i jednocześnie liczy na aktywny wypoczynek. Z góry, z wielu punktów widokowych, rozpościera się wspaniały widok na miasto. Przy dobrej pogodzie zobaczymy Most 25 Kwietnia w pełnej krasie, a przy bardzo dobrej widoczności nawet Atlantyk.
Park podzielony został na kilka obszarów, w tym na park ekologiczny, Parque do Alvito i Parque do Alvito (obszary rekreacyjne z atrakcjami dla dzieci) czy Parque dos Moinhos de Santana, gdzie zobaczymy... młyny. Parque dos Moinhos oznacza w wolnym tłumaczeniu Park Młynów.
Popularna atrakcją wśród miejscowych oraz turystów jest lizboński ogród zoologiczny, który działa od 1884 roku. Największymi atrakcjami zoo są występy delfinów i lwów morskich oraz koala. W ogrodzie działa oryginalna atrakcja - kolejka linowa przejeżdżająca nad dużym obszarem parku. W trakcie przejażdżki stoimy w wagoniku.
Więcej: ZOO w Lizbonie
Inne ciekawe parki Lizbony:
- Park Parque Eduardo VII - największy park w centrum miasta. Powstał na wzniesieniu, dlatego lepiej zacząć wizytę od jego górnej części i schodzić w dół. Rozciąga się w formie prostokąta od placu/ronda Praça Marquês de Pombal aż do ogrodu Jardim Amália Rodrigues. Teren na górnej części określany jest punktem widokowym Miradouro do Parque Eduardo VII. Na środku Praça Marquês de Pombal stoi pomnik Sebastião José de Carvalho e Melo, jednego z ważniejszych premierów Portugalii (1750-1777), z lwem u swojego boku.
- Jardim do Torel - malutki park znajdujący się na jednym z historycznych wzgórz Lizbony, tuż nad reprezentacyjną aleją Av. da Liberdade. W ogrodzie nie powinniśmy natrafić na wielu turystów. Na górę możemy wjechać windą Ascensor do Lavra i wejść od ulicy R. Júlio de Andrade. Widoki z góry może nie są imponujące, jest to jednak świetne miejsce na krótki odpoczynek.
- Jardim da Estrela - park znajdujący się tuż obok barokowej bazyliki Basílica da Estrela. Park jest bardzo zadbany, w środku natrafimy na rzeźby znanych artystów, małe oczko wodne, wiele egzotycznych roślin. Do parku dojedziemy tramwajem 25 lub 28.
Muzyka Fado w Lizbonie
Wydawać by się mogło, że w ciepłej Portugalii królować powinna muzyka żywa i dynamiczna. Nic bardziej mylnego! Najbardziej charakterystyczną muzyką Lizbony jest nastrojowe i nostalgiczne fado (słowo to oznacza przeznaczenie). Piosenki skupiają się na smutnych aspektach życia, trudach miłości i rozczarowaniach. Śpiewane są jedynie w języku portugalskim.
Charakterystyka fado może nie brzmieć zachęcająco, nie powinno nas to jednak zrażać. Warto wybrać się któregoś wieczoru do restauracji lub knajpy z muzyką na żywo. Gdzie najlepiej poszukać lokalu? Zdecydowanie w Alfamie lub Bairro Alto. Wybór jest szeroki, warto jednak przed przyjazdem poszukać lokalu z dobrymi ocenami. Pamiętajmy o rezerwacji! W przypadku najpopularniejszych miejsc wieczory z muzyką na żywo są dostępne tylko dla klientów z wcześniejszą rezerwacją.
Lizbończycy w trakcie koncertu nie zwracają uwagi na artystę lub artystkę. Śpiew fado jest tłem, które wprowadza w odpowiedni nastrój. Brawa i owacje powinny poczekać na koniec występu.
Jeśli chcielibyśmy poznać lepiej historię muzyki Fado i posłuchać wykonawców z różnych epok - nie ma lepszego miejsca do odwiedzenia niż znajdujące się w Alfamie Muzeum Fado (Museo do Fado). W środku przedstawiono muzykę fado ze wszystkich stron, od historii, przez stroje i kulturę, aż po samą muzykę.
Atrakcje w Lizbonie poza miastem
Sintra ze wspaniałymi pałacami oraz ogrodami
Zdaniem wielu najlepszym co można zrobić będąc w Lizbonie jest... wsiąść w pociąg i pojechać do niedalekiej Sintry. Miasto to słynie ze swojej części historycznej, gdzie na turystów czekają m.in.:
- położony na szczycie wzgórza kolorowy Pałac Pena,
- ruiny imponującego zamku Maurów,
- tajemniczy ogród Quinta da Regaleira,
- oraz wiele innych atrakcji.
Do Sintry możemy dojechać pociągiem regionalnym, który startuje z dworca Rossio.
Cabo da Roca - kraniec kontynentalnej Europy
Wiele osób wybierając się do Sintry decyduje się także na podjechanie do Cabo da Roca (przylądek Roca), czyli na najbardziej wysunięty na zachód punkt kontynentalnej Europy. Dojechać tam możemy autobusem odjeżdżającym z dworca w Sintrze.
Uwaga
jest tam zawsze o kilka stopni chłodniej niż w Lizbonie i pogoda jest bardziej wietrzna. Pamiętajmy o tym szczególnie w miesiącach zimowych.

Cascais
Oprócz Sintry to Cascais jest najczęstszym wyborem turystów planujących jednodniowy wypad poza Lizbonę. Dawniej było to miasteczko rybackie, a dziś przypomina bardziej kurort wakacyjny.
Na miejscu oprócz historycznej zabudowy czekają na nas kilometry plaż oraz wiele restauracji. Najbardziej żywym obszarem jest marina. Kawałek na zachód od mariny znajduje się majestatyczny klif Boca do Inferno. Warto przespacerować się tam pieszo malowniczą trasą Av. Rei Humberto II de Itália.
Cascais to nie tylko plaże i restauracje. Na miejscu odwiedzić możemy chociażby pałac Palácio da Cidadela służący w przeszłości jako rezydencja wakacyjna rodziny królewskiej. Do odwiedzenia możliwa jest także biało-niebieska latarnia morska Santa Marta. W środku znajduje się dziś małe muzeum.
Do Cascais możemy dojechać pociągiem regionalnym. Wyruszamy z dworca Cais do Sodre.
Almada
Spoglądając na drugą stronę rzeki Tag zobaczymy pas zabudowań. Nie jest to jednak dzielnica Lizbony, a niezależne miasto Almada. Obie miejscowości połączone są słynnym Mostem 25 Kwietnia (Ponte 25 de Abril), który swoim wyglądem przypomina słynny Golden Gate Bridge z San Francisco.
Najbardziej znaną atrakcją Almady jest słynna statua Jezusa górująca nad znajdującym się przed nią sanktuarium Jezusa Króla (Santuario Nacional de Cristo Rei). Imponująca konstrukcja od razu budzi skojarzenia ze statuą Jezusa z Rio de Janeiro. I nie ma się czemu dziwić, pomysł na kształt sanktuarium powstał po wizycie kardynała Lizbony w Brazylii.
Sanktuarium każdego dnia jest celem pielgrzymek z różnych krańców Europy. Pielgrzymi z Polski przyjeżdżają tu zobaczyć relikwię św. Faustyny Kowalskiej. Sanktuarium otoczone jest placem, z którego rozpościera się bardzo dobry widok na Lizbonę. Na placu postawiono m.in. statuy Maryi Panny oraz pomnik krzyża. Wejście na plac jest darmowe.
Dla niektórych turystów głównym celem przyjazdu jest wjazd na górę statuy Jezusa, gdzie znajduje się najlepszy punkt widokowy na Lizbonę. Przy dobrej pogodzie z góry zobaczymy okolicę w promieniu 20 kilometrów. Statua Jezusa ma wysokość 28 metrów. Samo sanktuarium zostało jednak zbudowano na najwyższym wzniesieniu Almady, na wysokości ponad 100 metrów nad poziomem morza. Punkt widokowy znajduje się tuż pod główną częścią statuy. Wjechać na górę możemy windą, koszt to 6€. Nie każdy decyduje się wjechać na górę statuy, dla wielu odwiedzających darmowy widok z placu jest wystarczający.
Dojazd do Almady i sanktuarium nie jest skomplikowany. Musimy wsiąść na statek ze statek ze stacji Cais do Sodré do portu Cacilhas, a następnie przesiąść się w autobus i dojechać do przystanku Cristo Rei (oddzielny bilet zakupimy u kierowcy).
Jeśli mamy więcej czasu, możemy zastanowić się nad zwiedzeniem także portu Cacilhas, gdzie znajdziemy dwie ciekawe atrakcje związane z morzem:
- Fragatę D. Fernando II e Gloria (adres: Av. Aliança Povo M.F.A 15 - statek muzeum. Portugalska fregata pływającą w latach 1845-1878, która przepłynęła kulę ziemską 5 razy.
- Łódź podwodną Barracuda - historyczna łódź podwodna umieszczona w suchym doku. Niestety nie można wejść do środka.
Zwiedzanie Lizbony - wskazówki i informacje praktyczne
Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Lizbony?
Biorąc pod uwagę czas spędzony w samolocie i ilość atrakcji Lizbony wydaje się, że warto przeznaczyć przynajmniej 3 dni na bardziej szczegółowe poznanie miasta. Rozsądnym okresem na zwiedzenie najważniejszych dzielnic oraz wyprawę poza miasto do Cascais i Sintry powinno być 4-5 dni.
Korzystanie z komunikacji miejskiej w Lizbonie
Komunikacja miejska w Lizbonie to nowoczesne metro, zabytkowe tramwaje, autobusy, kolejki szynowe (nazywane też windami, m.in. Elevador da Glória) a także windy, np. - Elevador de Santa Justa.
Jeśli chcemy korzystać z metra musimy zakupić specjalną kartę przedpłaconą Viva viagem card lub kartę 7 colinas. Karta kosztuje 0,50€ i możemy zakupić ją w automatach lub w punktach obsługi, a następnie nabijamy na nią środki. Co ważne, karta może działać w różnych trybach: biletu jednorazowego (ładujemy dokładną kwotę), karty dziennej oraz w trybie tzw. zappingu. W jednym momencie na karcie możemy mieć aktywny tylko jeden tryb/rodzaj biletu.
Więcej o samej karcie można znaleźć na oficjalnej stronie lizbońskiego metra.
W autobusach, tramwajach oraz w windach możemy zakupić droższy bilet na pokładzie lub skorzystać z karty przedpłaconej. Do autobusu wchodzimy pierwszymi drzwiami. W przypadku windy Santa Justa kupując bilet w kasie musimy zakupić bilet od razu w dwie strony.
Jeśli planujemy wybrać się także do Sintry i Cascais możemy pomyśleć o zakupie biletu Train and Bus (przed zakupem karty warto dobrze policzyć opłacalność zakupu. Bilety opłacane z karty przedpłaconej do Sintry i Cascais kosztują 2,20€ w jedną stronę), który pozwala na nielimitowane podróżowanie przez 24 godziny po Lizbonie oraz korzystanie z komunikacji do: Sintry, Cascais, Azambuja oraz Sado w cenie 10,15€ (na tej stronie możemy sprawdzić rozkład www.cp.pt.
Zakup karty LisboaCard
Jeśli planujemy odwiedzić więcej atrakcji i korzystać codziennie z komunikacji miejskiej możemy zastanowić się nad zakupem oficjalnej karty turystycznej LisboaCard. Karta oferuje darmowe korzystanie z komunikacji miejskiej (wlicza się dojazd pociągiem do Sintry), darmowe wejście do niektórych atrakcji (w tym do Klasztoru Hieronimitów oraz Torre de Belém) oraz zniżki do innych (np. 15% zniżki do oceanarium).
Lista zniżek oraz darmowych atrakcji dostępna jest pod tym adresem. Kartę możemy zakupić na stronie i odebrać w jednym z punktów informacji turystycznej.
Na co uważać podczas odwiedzin Lizbony?
-
poniedziałki - niemal wszystkie najważniejsze muzea są zamknięte w poniedziałek. Dotyczy to także zabytków takich jak Klasztor Hieronimitów.
-
Próby sprzedaży narkotyków -w obrębie dzielnicy Baixa zdarza się, że młodzi ludzie podchodzą do turystów oferując narkotyki. Nie są groźni i powinniśmy zwyczajnie odmawiać lub nie zwracać na nich uwagi.
-
kieszonkowcy - w niektórych miejscach w Lizbonie kieszonkowcy są wręcz plagą. Dotyczy to przede wszystkim historycznych tramwajów, innych środków komunikacji publicznej oraz zatłoczonych placów i atrakcji. Zawsze trzymajmy portfel dobrze ukryty i nigdy nie zostawiajmy niczego na widoku.
-
wieczory w Alfamie - Alfama na zdjęciach i pocztówkach zawsze wygląda żywo i kolorowo. Niestety, wieczorem większość dzielnicy zamiera i nie jest najprzyjemniejszym miejscem do spacerów. Zawsze starajmy się tam trzymać głównych szlaków i nie wchodźmy w ciemne, puste i wąskie uliczki.
Kiedy najlepiej odwiedzić Lizbonę?
W lipcu i sierpniu przez większość czasu świeci słońce i jest małe prawdopodobieństwo deszczu, temperatura może jednak przekraczać cały czas 30 stopni.
Idealnym okresem na odwiedziny Lizbony wydaje się być druga połowa września i maja oraz pierwsza połowa czerwca. Nie jest wtedy aż tak gorąco, a prawdopodobieństwo opadów nie jest duże.
Listopad i grudzień to często promocje lotnicze oraz tańsze hotele, w tym okresie jednak często i obficie pada. Przy krótkim wyjeździe możemy mieć pecha i trafić na bezustannie padający deszcz. Statystycznie w styczniu i lutym dni deszczowych jest podobna ilość, opady są jednak mniej obfite.