Podróże po Europie

Lotnisko Lizbona (LIS) - dojazd do centrum miasta

Ostatnia aktualizacja: 22 maja 2022

Lotnisko w Lizbonie jest głównym portem lotniczym w Portugalii i jednocześnie jednym z najbardziej obleganych w Europie.

Lotnisko oddalone jest od centrum o zaledwie 7 kilometrów i dojazd do miasta nie powinien sprawić nam większych kłopotów.

Port lotniczy Lizbona - Informacje podstawowe

  • Nazwa: Port lotniczy Humberto Delgado
  • Nazwa w języku portugalskim: Aeroporto Humberto Delgado
  • Nazwa w języku angielskim: Humberto Delgado Airport
  • Kod IATA: LIS
  • Ilość terminali: 2
  • Strona WWW lotniska: aeroportolisboa.pt

Dla większości turystów z Polski kluczową informacją jest ta, że na lotnisku funkcjonują dwa terminale: Terminal 1 (T1) oraz Terminal 2 (T2). Terminal 2 przeznaczony jest do odlotów tanich linii lotniczych takich jak Ryanair, Wizzair czy easyJet. Wszystkie przyloty oraz odloty tradycyjnych przewoźników obsługiwane są w Terminalu 1.

Połączenie pomiędzy oboma terminalami zapewnia darmowy autobus wahadłowy, który kursuje co około 10 minut od 3:00 rano do 1:30 w nocy. Czas przejazdu to zaledwie 3 minuty. Warto mieć to na uwadze jeśli planujemy pojawić się na lotnisku w ostatniej chwili.

Do Lizbony dolecimy z Polski linią Wizzair z lotniska Warszawa Okęcie lub linią Ryanair z Krakowa, Modlina i Wrocławiu. Do Lizbony latają również LOT oraz narodowy portugalski przewoźnik TAP.

Na lotnisku działa darmowa sieć wifi.

Jak dojechać z lotniska w Lizbonie do centrum miasta?

Metro - najwygodniejszy sposób na dojazd z lotniska do centrum Lizbony

Bezpośrednio przy Terminalu 1 znajduje się stacja metra linii czerwonej (linha Vermelha). Przejazd metrem jest najwygodniejszym sposobem na dostanie się do śródmieścia, ale jeśli chcielibyśmy dojechać bliżej historycznego centrum, to będziemy musieli przesiąść się na jednej z trzech ostatnich stacji. Na stacji Alameda przesiądziemy się na linię zieloną, na Saldanha na żółtą, a na São Sebastião na niebieską.

Pociągi kursują regularnie co kilka-kilkanaście minut od godziny 6:30 rano do 1:00 w nocy. Czas przejazdu do centrum to około 20 minut plus ewentualna przesiadka.

Koszt biletu na pojedynczy przejazd to 1,50€. Dostępne są również bilety 24-godzinne w cenie 6,45€, które pozwalają na nielimitowane podróże metrem, autobusami oraz tramwajami. Bilety zakupimy w automacie przed wejściem do metra. Można zapłacić kartą.

Jeśli przylatujemy do Lizbony po raz pierwszy musimy wiedzieć, że bilety nabijamy na specjalną kartę o nazwie 7 Colinas lub Viva Viagem. Jej koszt (0,50€) ponosimy tylko przy pierwszym zakupie, a przy kolejnych podróżach po prostu nabijamy na nią kolejne bilety.

Alternatywnym sposobem płatności jest zapping, który polega na nabiciu odpowiedniej sumy na kartę, z której następnie pobierana jest opłata za przejazd. W takim wypadku koszt pojedynczej podróży wyniesie nas 1,35€. Minimalna kwota doładowania to 3€.

Autobusy miejskie

Alternatywą dla metra są autobusy miejskie, które odjeżdżają spod hali przylotów Terminala 1. Musimy jednak pamiętać, że dopuszczalny rozmiar bagażu możliwy do wniesienia na pokład to tylko 50x40x20cm (z większym kierowca może odmówić nam wejścia).

Ceny biletów są takie same jak w przypadku metra i również nabijamy je na kartę 7 Colinas lub Viva Viagem, choć w przypadku autobusu możliwy jest również zakup u kierowcy w droższej cenie 2€.

Konkretne obsługiwane linie można znaleźć na mapie udostępnionej naoficjalnej stronie lizbońskiego przewoźnika Carris.

Taksówki

Zgodnie z informacją na oficjalnej stronie lotniska za przejazd taksówką do centrum powinniśmy zapłacić do około 15€. Nie zaszkodzi jednak przed wejściem do taksówki pokazać adres docelowy i zapytać o szacowaną cenę.

Zawsze powinniśmy też się upewnić, czy taksówkarz używa taksometru i na koniec podróży poprośmy o rachunek. W nocy obowiązuje wyższa taryfa i opłata za przejazd będzie większa.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama