Lotnisko Lizbona (LIS) - dojazd do centrum miasta

Lotnisko w Lizbonie oddalone jest od centrum miasta zaledwie o około 7 kilometrów. Dla większości turystów z Polski kluczową informacją jest to, że na lotnisku funkcjonują dwa terminale - Terminal 1 oraz Terminal 2.

Tanie linie Wizz Air i Ryanair lądują na Terminalu 2. Terminale połączone są ze sobą darmowym autobusem kursującym co 10 minut od 3:30 do 1:30. Przejazd trwa dosłownie kilka minut.

Może się zdarzyć, że wylądujemy na Terminalu 1, jednak niemal na pewno odlecimy z Terminala 2 (w przypadku korzystania z tanich linii). Warto wziąć to pod uwagę podczas planowania przyjazdu na lotnisko.

Informacje podstawowe

  • Nazwa: Port lotniczy Humberto Delgado

  • Nazwa w języku portugalskim: Aeroporto Humberto Delgado
  • Nazwa w języku angielskim: Humberto Delgado Airport
  • Kod IATA: LIS
  • Ilość terminali: 2
  • Strona WWW lotniska: aeroportolisboa.pt

Do Lizbony z Polski dolecimy linią Wizzair z lotnisk w Gdańsku, Katowic i Warszawy Okęcie. Linia Ryanair lata do Lizbony z lotnisk Kraków, Warszawa Modlin i Wrocław. Do Lizbony z Polski lata również narodowy portugalski przewoźnik TAP.

Na lotnisku działa darmowa sieć wifi.

Jak dojechać z lotniska w Lizbonie do centrum miasta?

Metro

Terminal 1 połączony jest ze stacją metra linii czerwonej linha Vermelha. Przejazd metrem jest najtańszym sposobem na dostanie się do centrum miasta, chociaż prawdopodobnie będziemy musieli przesiąść się na linię zieloną lub niebieską jeśli chcielibyśmy dojechać bliżej historycznego centrum.

Bilety zakupimy w automacie przed wejściem do metra. Można zapłacić kartą. Koszt przejazdu to 1,45€. Bilet 24-godzinny to wydatek 6,30€.

Jeśli jesteśmy pierwszy raz w Lizbonie musimy zapłacić za specjalną kartę (7 Colinas lub Viva Viagem) 0,50€. Jest to specjalna karta na którą nabijamy bilety.

Metro funkcjonuje od godziny 6:30 do 1:00 i jeździ co kilka lub maksymalnie kilkanaście minut.

Sprawdź też osobny artykuł: Komunikacja miejska w Lizbonie.

Autobusy miejskie

Lotnisko z miastem łączą również autobusy miejskie, które odjeżdżają spod hali przylotów Terminala 1. Maksymalny rozmiar bagażu możliwy do wniesienia na pokład to 50x40x20cm.

Ceny biletów są takie same jak w przypadku metra. Możliwy jest również zakup u kierowcy, taki bilet jest jednak droższy o 0,40€.

Konkretne obsługiwane linie można znaleźć na oficjalnej stronie lizbońskiej komunikacji miejskiej.

Autobusy - shuttle bus

W przypadku podróżowania z bagażami podróż w godzinach szczytu metrem może okazać się mecząca. W takiej sytuacji możemy rozważyć skorzystanie z usług autobusów wahadłowych kursujących z lotniska do różnych punktów w mieście.

Terravision

Jedną z firm oferujących taką usługę jest firma Terravision. Cena za przejazd w jedną stronę to 4€, a w dwie 6€ (oferta promocyjna).

Zakupu biletu możemy dokonać na oficjalnej stronie przewoźnika Terravision. Tam też znajdziemy aktualne rozkłady i ceny

Autobusy kursują od 7:30 do 23:00, co około 20-25 minut. Działają dwie linie:

Linia 1

AREEIRO (AV. ALM. GAGO COUTINHO) - ALAMEDA D. A. HENRIQUES TRAIN -PÇ. CHILE / AV. ALMIRANTE REIS - AV. ALMIRANTE REIS / R. ANGOLA - IGREJA DOS ANJOS - MARTIM MONIZ - PÇ. FIGUEIRA - PÇ. COMÉRCIO - CAIS DO SODRÉ TRAIN - PÇ. COMÉRCIO - ROSSIO TRAIN - RESTAURADORES TRAIN - AV. DA LIBERDADE - MQ. DE POMBAL / AV. FONTES P. MELO - PICOAS - SALDANHA - CAMPO PEQUENO / AV. DA REPÚBLICA - ESTAÇÃO ENTRECAMPOS TRAIN - AIRPORT T1 (DEPARTURES) PLANE - AIRPORT T2 (DEPARTURES) PLANE - AIRPORT (ARRIVALS) PLANE

Linia 2

AIRPORT (ARRIVALS) PLANE - ESTAÇÃO ENTRECAMPOS TRAIN - CAMPO PEQUENO / AV. DA REPÚBLICA - AV. DA REPÚBLICA - SALDANHA - PICOAS - MARQUÊS DE POMBAL - R. JOAQUIM ANTÓNIO AGUIAR - AV. JOSÉ MALHOA (POLÍCIA MUNICIPAL) - AV. JOSÉ MALHOA - SETE RIOS TRAIN BUS - AIRPORT T1 (DEPARTURES) PLANE - AIRPORT T2 (DEPARTURES) PLANE - AIRPORT (ARRIVALS) PLANE

Jak widać na rozkładzie autobus przejeżdża przez oba terminale.

Aerobus

Drugą z firm obsługujących połączenie centrum miasta z lotniskiem jest Aerobus. Działa w podobny sposób do Terravision. Oferuje przejazdy od 7:00 do 23:00 i posiada dwie linie, których trasy zostały dostosowane do popularnych lizbońskich hoteli. Autobus przejeżdża przez oba terminale.

Cena promocyjna biletów wynosi 3,60€ (normalna cena 4€, dzieci 4-10 lat 2€), razem z biletem powrotnym 5,40€ (normalna cena 6€, dzieci 4-10 lat 3€). Bilet po pierwszym użyciu ważny jest przez 24 godziny.

Zakup biletów możliwy jest na oficjalnej stronie Aerobus.

Taksówki

Zgodnie z informacją na oficjalnej stronie lotniska za przejazd taksówką powinniśmy zapłacić około 15€. Zawsze powinniśmy sprawdzić, czy taksówkarz używa taksometru i na koniec podróży poprośmy o rachunek. W nocy obowiązuje wyższa taryfa i opłata za przejazd będzie większa.

Ups... na naszej stronie są nieaktualne informacje? :( Daj nam o tym znać i pomóż innym czytelnikom! Dane kontaktowe znajdziesz w zakładce Kontakt.

Reklama