Podróże po Europie

ZOO w Lizbonie

Ostatnia aktualizacja: 29 września 2022

Ogród zoologiczny należy do popularnych atrakcji Lizbony i powinien przypaść do gustu wszystkich fanom zwierząt. Do najpopularniejszych mieszkańców zoo zalicza się koala australijski, którego nie zobaczymy nazbyt często w europejskich zwierzyńcach. Na miejscu będziemy też mogli udać się na pokaz delfinów oraz przejechać się... kolejką linową!

Zoo to nie jedyna atrakcja związana ze zwierzętami w stolicy Portugalii - znacznie większą popularnością cieszy się Oceanarium w Lizbonie, posiadające status największego oceanarium na kontynencie europejskim.
koala australijski w ZOO w Lizbonie
koala australijski w ZOO w Lizbonie
foka w ZOO w Lizbonie
foka w ZOO w Lizbonie

Historia i ciekawostki

Jardim Zoológico de Lisboa czyli ZOO w Lizbonie swoją działalność rozpoczęło już w roku 1884, a pomysł o jego stworzeniu powstał dwa lata wcześniej. Inauguracja ogrody miała miejsce 28. maja 1884 roku i tego dnia w zwierzyńcu znajdowało się już ponad 1100 zwierząt. Część z nich została ofiarowana przez portugalską Rodzinę Królewską, a wiele przez innych portugalskich dygnitarzy.

Od 1992 roku lizbońskie ZOO jest częścią Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów - EAZA.

wizyta w ZOO w Lizbonie
wizyta w ZOO w Lizbonie

Zwierzęta w ogrodzie zoologicznym w Lizbonie

W ZOO w Lizbonie możemy spotkać naprawdę dużą ilość zwierząt i podglądać ich zachowanie podczas zabawy, leniuchowania czy jedzenia. Spotkamy tam znane i lubiane przez wszystkich lwy, słonie, szympansy, żyrafy, ale też jaguary oraz lemury. Co więcej w tym ogrodzie zoologicznym zobaczymy także tygrysy: tygrysy sumatrzańskie, syberyjskie oraz białe tygrysy.

tygrys w ZOO w Lizbonie
tygrys w ZOO w Lizbonie

Z gatunków mniej znanych, a coraz bardziej podziwianych zobaczyć można m.in. bongo, pandę małą, okapi,. Nie zabrakło tam również miejsca dla aligatorów i hipopotamów.

ZOO zamieszkuje także duża ilość interesujących ptaków, np. kakadu, bociany, sowy oraz papugi i pelikany.

szympansy w ZOO w Lizbonie
szympansy w ZOO w Lizbonie

Koala australijski - jeden z najbardziej znanych mieszkańców lizbońskiego zoo

Koala australijski to jedno z rzadziej spotykanych zwierząt w europejskich ogrodach zoologicznych. Gatunek ten występuje w Australii, więc aby go spotkać w jego rodzinnych stronach czeka nas długa podróż. Jednak w ZOO w Madrycie czy Lizbonie można go zobaczyć na żywo bez konieczności podróżowania poza nasz kontynent.

koala australijski w ZOO w Lizbonie
koala australijski w ZOO w Lizbonie

Delfiny

Delfinów nie spotyka się często w ogrodach zoologicznych. W Lizbonie można je zobaczyć i posłuchać jak się porozumiewają. Te piękne ssaki działają na wielu płaszczyznach niczym ssaki. Są bardzo mądre i chętnie współpracują z opiekunami.

Biały tygrys

Biały tygrys, którego można zobaczyć w ZOO w Lizbonie, podczas pierwszego spotkania (z tak umaszczonym tygrysem) może zrobić na nas naprawdę piorunujące wrażenie. W tym zwierzyńcu podziwiać go możemy przez siatkę, trzeba tutaj uważać na dzieci, żeby nie podchodziły zbyt blisko ogrodzenia - nadal jest to groźny drapieżnik i może je wystraszyć.Choć swoim osobliwym wyglądam może wydawać się tylko dużym, niegroźnym kotem.

biały tygrys w ZOO w Lizbonie
biały tygrys w ZOO w Lizbonie

Atrakcje zoo w Lizbonie

Zoo w Lizbonie oferuje odwiedzającym jeszcze kika dodatkowych atrakcji takich jak występy i karmienie zwierząt czy... możliwość przejażdżki kolejką linową!

Aktualny harmonogram większości występów sprawdzimy na oficjalnej stronie ogrodu.

Widok na wybieg lwów z kolejki linowej typu 'cable car' w ZOO w Lizbonie
Widok na wybieg lwów z kolejki linowej typu 'cable car' w ZOO w Lizbonie

Zatoka delfinów

podczas pokazu delfinów - ZOO w Lizbonie
podczas pokazu delfinów - ZOO w Lizbonie

"Zatoka delfinów" (Baia dos Golfinhos) to miejsce, w którym możemy podziwiać występ delfinów , podczas którego występują razem z fokami i lwami morskimi. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy akceptuje tego typu rozrywkę, ale pamiętajmy, że lizbońskie zoo prowadzi badania i bierze udział w programach konserwacji gatunków.

Jeśli chcemy wziąć udział w pokazie powinniśmy sprawdzić wcześniej godzinę występów i pojawić się na miejscu chwilę wcześniej, żeby móc zająć miejsce na trybunach.

foki podczas pokazu w ZOO w Lizbonie
foki podczas pokazu w ZOO w Lizbonie

Karmienie pelikanów

Karmienie pelikanów to dosyć oryginalna "atrakcja", te ciekawe ptaki wyglądają wtedy jak podczas kręcenie filmów dokumentalnych. Praktycznie "walczą" między sobą o jedzenie. Najlepiej ustawić się odrobinę dalej, żeby przypadkiem nie oberwać ogromnym i silnym skrzydłem.

podczas karmienia pelikanów
podczas karmienia pelikanów

Kolejka linowa nad ogrodem

Chcielibyście spojrzeć na wybiegi i zwierzęta z góry? Nic trudnego! Ponad lizbońskim ogrodem kursuje kolejka linowa teleferico, która podczas około 20 minutowej przejażdżki pozwoli nam obejrzeć wszystko z innej perspektywy.

Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Podczas przejazdu kolejką linową nad ZOO w Lizbonie
Podczas przejazdu kolejką linową nad ZOO w Lizbonie

Zoo w Lizbonie - informacje praktyczne

Lizboński ogród zoologiczny otwarty jest codziennie. Godziny otwarcia zależą od sezonu. Aktualne godziny najlepiej jest sprawdzić na oficjalnej stronie.

wizyta w ZOO w Lizbonie
wizyta w ZOO w Lizbonie

Ceny biletów wstępu

Aktualne ceny biletów sprawdzimy na oficjalnej stronie. Bilety możemy nabyć nieco taniej online lub kupić w cenie regularnej w kasie.

Jak dojechać do zoo w Lizbonie?

Adres:Praça Marechal Humberto Delgado, Sete-Rios, 1549-004 Lisboa, Portugal

Na miejsce możemy dojechać:

  • metrem - niebieska linia do stacji Jardim Zoológico;
  • autobusem - do przystanku w pobliżu zoo - Sete-Rios (ok 10 metrów od bramy) podjeżdża kilka autobusów miejskich,
  • pociągiem - do stacji Sete-Rios (znajduje się ok 100 metrów od bramy wejściowej);
wizyta w ZOO w Lizbonie
wizyta w ZOO w Lizbonie

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama