Podróże po Europie

Estadio da Luz - zwiedzanie stadionu Benfiki Lizbona

Ostatnia aktualizacja: 29 września 2022

Estadio da Luz to nowoczesny stadion Benfiki Lizbona, który powstał z okazji Mistrzostw Europy odbywających się w tym kraju w 2004 roku - na obiekcie tym rozegrano zresztą finał tego turnieju.

Stadion Estadio da Luz wraz z klubowym muzeum udostępniono do zwiedzania i są nie lada gratką dla wszystkich sympatyków futbolu.

Estadio da Luz - historia i pojemność

Oficjalna pojemność trybun Estadio da Luz to aż 65 647, a dotychczasowy rekord frekwencji wynosi 65 400 i został ustanowiony podczas meczu otwarcia rozegranego 25 października 2003 roku pomiędzy Benfiką a drużyną Nacional Montevideo z Urugwaju.

Trybuny stadionu Benfiki

Nowy stadion powstał w miejscu dawnego obiektu, który mógł pomieścić 78 000 widzów, a przed zamontowaniem miejsc siedzących nawet 120 000! Stary obiekt nie spełniał jednak nowoczesnych norm bezpieczeństwa ani nie umożliwiał pełnego wykorzystania potencjału biznesowego klubu.

Stadion od zewnątrz

Katedra Futbolu

Nazwa Estadio da Luz jest często niepoprawnie tłumaczona na Stadion Światła. Pomimo, że Luz rzeczywiście oznacza światło, to Estadio da Luz wywodzi się od dzielnicy Lizbony o tej samej nazwie. Kibice Benfiki nazywają natomiast swój stadion Katedrą.

Orzeł - symbol Benfiki

Symbolem Benfiki jest orzeł, który znajduje się w herbie klubu oraz przypomina o niezależności i sile. Orły to również przydomek Benfiki. Co jednak najbardziej zaskakujące - na terenie kompleksu sportowego klubu mieszkają trzy klubowe orły!

Przed każdym meczem na Estadio da Luz odbywa się ciekawy rytuał - jeden z orłów przelatuje nad stadionem i ląduje na środku boiska! W trakcie dobrej pogody, podczas zwiedzania stadionu możemy spotkać któregoś z tych dumnych ptaków na murawie lub w muzeum klubowym - gdzie znajdziemy jego "dom".

Orzeł na stadionie Benfiki

Zwiedzanie Estadio da Luz

Zwiedzanie stadionu Benfiki składa się z dwóch części.

 • odkrywania stadionu oraz pomieszczeń z przewodnikiem,
 • samodzielnego zwiedzania klubowego muzeum.

Zwiedzanie stadionu i pomieszczeń klubowych z przewodnikiem

Wycieczka po obiekcie odbywa się w dwóch językach - angielskim i portugalskim - dzięki czemu mamy dużo czasu na samodzielnie oglądanie i robienie zdjęć w momencie, gdy przewodnik zajmuje się drugą częścią grupy.

Cała wycieczka trwa około 60 minut.

Przewodnik jest kibicem i opowiada bardzo żywiołowo, widać, że praca sprawia mu przyjemność - prawdopodobnie można założyć, że jest tak również w przypadku pozostałych pracowników.

Środkowe trybuny stadionu Benfiki

Największe atrakcje wycieczki:

 • wizyta w szatni gości
 • wejście na murawę tunelem dla piłkarzy, w trakcie wejścia włączany jest bardzo głośny doping z głośników odpowiadający prawdziwemu wejściu piłkarzy
 • olbrzymie interaktywne muzeum, w którym można postrzelać na bramkę i obejrzeć film w interaktywnej windzie
 • wizyta na trybunach
 • wizyta na murawie - prawdopodobieństwo spotkania orła
 • wizyta w pomieszczeniach dla VIP-ów
 • wizyta na sali konferencyjnej

Szatnie Benfiki

Muzeum Benfiki - samodzielne odkrywanie historii klubu

Muzeum klubowe Benfiki jest jednym z najbardziej imponujących budynków tego typu w Europie! Nie ma w tym ani trochę przesady, gdyż budynek stojący obok stadionu ma kilka pięter oraz zajmuje powierzchnię ponad 4 000 metrów kwadratowych. Zwiedziliśmy wiele muzeów klubowych i trudno znaleźć wiele mogących konkurować z placówką Benfiki.

Muzeum Benfiki Lizbona

Muzeum zostało odwiedzone już przez masy turystów - przy wejściu znajduje się licznik odznaczający każdego przechodzącego przez bramkę.

W środku oprócz zbioru trofeów wszystkich sekcji klubowych, historycznych gadżetów, interaktywnych ekranów i wystaw znajdziemy tam trzy unikalne atrakcje. Są to:

 • interaktywna winda, jadąc którą w górę i w dół oglądamy film wyświetlany na trzech ścianach.
 • sala kinowa, w której oglądamy kolejny film - tym razem patrząc oczami orła lecącego nad Lizboną poznajemy historię klubu
 • możliwość strzelania na bramkę prawdziwą piłką, a broni wyświetlony na ścianie hologram

W muzeum zobaczymy też pomieszczenie mieszkalne... klubowych orłów! Nie zawsze jednak go tam spotkamy, a przy dobrej pogodzie prędzej znajdziemy go na murawie.

Klatka dla orła w muzeum klubowym

Można śmiało powiedzieć, że muzeum przypadnie do gustu nawet tym, którzy nie rozróżniają autu od rzutu rożnego ;)

Ile czasu spędzimy w muzeum?

Na spokojne zwiedzenie całości warto zaplanować przynajmniej godzinę, choć zapaleni kibice piłkarscy spędzą tu zapewne więcej czasu.

Sklep klubowy

Sklep klubowy Benfiki oferuje bardzo duży wybór produktów - oprócz zwykłych koszulek i bluz piłkarskich dostępnych jest bardzo dużo ubrań z serii casual do codziennego noszenia.

Dostępne są również wina, wyroby ze złota i srebra czy zegarki.

Wizyta na Estadio da Luz - informacje praktyczne

 • Muzeum oraz zwiedzanie stadionu są oddzielnie biletowane. Dostępny jest również tańszy bilet łączony. Aktualne ceny sprawdzicie tutaj.
 • dni i godziny otwarcia muzeum oraz wycieczek po stadionie sprawdzicie tutaj.
 • Stadion znajduje się około 8 kilometrów od centrum miasta, tuż przy stacji metra Colégio Militar lub Luz (linia niebieska). Na stadion i do muzeum wchodzi się od ulicy 2a Circular, przechodzimy tunelem i jesteśmy tuż przed obiektem. Bilety kupimy w sklepie klubowym lub online.
 • Na pełną wizytę (stadion+muzeum) warto zaplanować przynajmniej 2-2,5 godziny.

Tunel prowadzący na boisko Benfiki

Graffiti orła na stadionie Benfiki

Trybuny stadionu Benfiki

Tunel na obiekcie

Puchar w muzeum Benfiki

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama