Zwiedzanie stadionu Benfiki Lizbona - Estadio da Luz

Nowoczesny stadion Benfiki Lizbona jest kolejnym dużym obiektem w Portugalii wybudowanym z okazji Mistrzostw Europy w 2004 roku odbywających się w tym kraju. Rozegrano na nim finał tego turnieju.

Jego oficjalna pojemność to aż 65 647, a dotychczasowy rekord frekwencji 65 400 został ustanowiony podczas meczu otwarcia rozegranego 25 października 2003 roku pomiędzy Benfiką a drużyną z Urugwaju, Nacionalem Montevideo.

Trybuny stadionu Benfiki

Nowy stadion powstał w miejscu poprzedniego obiektu, który mógł pomieścić 78 000 widzów, a przed zamontowaniem miejsc siedzących nawet 120 000! Stary obiekt nie spełniał jednak nowoczesnych norm bezpieczeństwa, ani nie umożliwiał pełnego wykorzystania potencjału biznesowego klubu.

Stadion od zewnątrz

Nazwa Estadio da Luz jest często niepoprawnie tłumaczona na Stadion światła. Pomimo, że Luz rzeczywiście oznacza światło, nazwa obiektu faktycznie nawiązuje do dzielnicy Lizbony. Kibice Benfiki nazywają natomiast swój stadion Katedrą.

Zwiedzanie stadionu Benfiki jest bardzo przyjemnym doświadczeniem. Odbywa się w dwóch językach, angielskim i portugalskim, dzięki czemu mamy dużo czasu na samodzielnie oglądanie i robienie zdjęć w momencie, gdy przewodnik opowiada w drugim języku.

Przewodnik jest kibicem i opowiada bardzo żywiołowo, widać, że praca sprawia mu przyjemność - prawdopodobnie można założyć, że jest tak również w przypadku pozostałych pracowników.

Środkowe trybuny stadionu Benfiki

Orzeł

Symbolem klubu jest orzeł, który znajduje się na herbie oraz jest głównym przydomkiem Benfiki. Ma przypominać o niezależności i sile.

Przed każdym meczem na Estadio da Luz odbywa się ciekawy rytuał, klubowy orzeł przelatuje nad stadionem i ląduje na środku boiska! W trakcie dobrej pogody możemy orła spotkać na murawie, lub w muzeum klubowym - gdzie znajdziemy jego “dom”. W tym momencie klub posiada trzy orły.

Orzeł na stadionie Benfiki

Najciekawsze atrakcje

  • wizyta w szatni gości
  • wejście na murawę tunelem dla piłkarzy, w trakcie wejścia włączany jest bardzo głośny doping z głośników odpowiadający prawdziwemu wejściu piłkarzy
  • olbrzymie interaktywne muzeum, w którym można postrzelać na bramkę i obejrzeć film w interaktywnej windzie
  • wizyta na trybunach
  • wizyta na murawie - prawdopodobieństwo spotkania orła
  • wizyta w pomieszczeniach dla VIP-ów
  • wizyta na sali konferencyjnej

Szatnie Benfiki

Muzeum Benfiki

Muzeum klubowe Benfiki jest jednym z najbardziej imponujących budynków tego typu na świecie! Nie ma w tym ani trochę przesady, budynek stojący obok stadionu ma kilka pięter oraz zajmuje powierzchnię ponad 4 000 metrów kwadratowych.

Muzeum Benfiki Lizbona

Do dzisiaj odwiedziło je ponad 150 000 odwiedzających, przy wejściu znajduje się licznik odznaczający każdego przechodzącego przez bramkę.

W środku oprócz zbioru trofeów wszystkich sekcji klubowych, historycznych gadżetów, interaktywnych ekranów i wystaw znajdziemy tam trzy unikalne atrakcje:

  • interaktywna winda, jadąc którą w górę i w dół oglądamy film wyświetlany na trzech ścianach.
  • sala kinowa, w której oglądamy kolejny film - tym razem patząc oczami orła lecącego nad Lizboną poznajemy historię klubu
  • możliwość strzelania na bramkę prawdziwą piłką, a broni wyświetlony na ścianie hologram

W muzeum znajdziemy pomieszczenie mieszkalne.. klubowych orłów! Nie zawsze jednak go tam spotkamy, przy dobrej pogodzie prędzej znajdziemy go na murawie.

Klatka dla orła w muzeum klubowym

Można śmiało powiedzieć, że muzeum przypadnie do gustu nawet tym, którzy nie rozróżniają autu od rzutu rożnego ;)

Sklep klubowy

Sklep klubowy Benfiki oferuje bardzo duży wybór produktów - oprócz zwykłych koszulek i bluz piłkarskich dostępnych jest bardzo dużo ubrań z serii casual do codziennego noszenia.

Dostępne są również wina, wyroby ze złota i srebra, czy zegarki.

Informacje praktyczne [aktualizacja marzec 2018]

Stadion znajduje się około 8 kilometrów od centrum miasta, tuż przy stacji metra Colégio Militar lub Luz linii niebieskiej. Na stadion i do muzeum wchodzi się od ulicy 2a Circular, przechodzimy tunelem i jesteśmy tuż przed obiektem. Bilety kupuje się sklepie klubowym.

Zwiedzać stadion można codziennie o 10:00 do 17:00/17:30, co 20-30 minut wchodzi kolejna grupa. Nie można zwiedzać stadionu w dzień meczu. Nie można również zwiedzać obiektu 2 dni przed meczem europejskich pucharów, warto sprawdzić przed przyjazdem terminarz Benfiki.

Muzeum jest otwarte codziennie od 10:00 do 18:00.

Koszt biletu to 12,50€, wejście razem z muzeum kosztuje 17,50€. Zwiedzanie trwa 60 minut, w muzeum możemy spędzić drugie tyle czasu.

kto muzeum stadion muzeum + stadion
dorośli (14 - 64 lat) 10,00€ 12,50€ 17,50€
dzieci (3-13 lat) 4,00€ 5,00€ 7,00€
seniorzy 65+ 6,00€ 7,50€ 11,50€
bilet rodzinny 20,00€ 25,00€ 38,00€

Tunel prowadzący na boisko Benfiki

Graffiti orła na stadionie Benfiki

Trybuny stadionu Benfiki

Tunel na obiekcie

Puchar w muzeum Benfiki


Reklama