Podróże po Europie

Cabo da Roca (Portugalia) - dojazd i zwiedzanie końca kontynentalnej Europy

Ostatnia aktualizacja: 28 września 2022

Cabo da Roca (pol. Przylądek Roca) w Portugalii to najdalej wysunięty na zachód punkt kontynentalnej Europy. Jego klify w najwyższych punktach wznoszą się na wysokość 144 metrów nad poziomem Oceanu Atlantyckiego, a Rzymianie nazywali go Promontorium Magnum czyli Wielkim Przylądkiem.

Portugalia - koniec Europy - przylądek Cabo da Roca
Portugalia - koniec Europy - przylądek Cabo da Roca

Cabo da Roca należy do najczęściej odwiedzanych przylądków Portugalii, a możliwe, że jest to najczęściej odwiedzany przylądek na całym Półwyspie Iberyjskim. Na miejscu czekają na nas: malownicza przyroda, monumentalne klify, wystające z wody skały oraz 22 m latarnia morska z XVIII wieku (najstarsza w Portugalii). No i oczywiście kraniec Europy!

Cabo da Roca - punkt widokowy i zwiedzanie

Wstęp na Cabo da Roca jest bezpłatny, a dla turystów przygotowano taras widokowy ozdobiony pomnikiem, do którego musimy kawałek podejść od parkingu/przystanku autobusowego.

Punkt widokowy oddzielony jest od przepaści betonowym murem, a pozostałą część trasy ochrania drewniana barierka. Należy jednak uważać, w niektórych miejscach barierka jest bardzo blisko stromego zakończenia klifu.

Uwaga!

Szczerze odradzamy podejmowania ryzyka przechodzenia przez barierki, gdyż często zrywa się wiatr i możemy stracić równowagę. Kilka lat temu głośno było o śmiertelnym wypadku pary Polaków, którzy chcieli zrobić zdjęcie za barierkami, a ostatecznie stracili równowagę i spadli. Za barierką pozostały jednak obserwujące całe zajście dzieci...

Widok z punktu widokowego - Cabo da Roca
Widok z punktu widokowego - Cabo da Roca

My zdecydowaliśmy się za to zejść w dół wydeptaną trasą po lewej stronie i była to przyjemna wędrówka. Trasa jest bezpieczna, jednak pamiętajmy o zachowaniu ostrożności i ubierzmy odpowiednie buty.

Pogoda na Cabo da Roca

Warto również pamiętać, że na miejscu jest zimniej - średnio nawet o kilka stopni - niż w Lizbonie, a do tego często wieje mocny wiatr i pada deszcz. W Lizbonie może być słonecznie, a po dojechaniu na miejsce możemy poczuć się jak w... Polsce w październiku!

Podczas wizyty na przylądku Roca - Cabo da Roca
Podczas wizyty na przylądku Roca - Cabo da Roca

Jak dojechać do Cabo da Roca z Lizbony lub Sintry?

Przylądek Cabo da Roca znajduje się pomiędzy Sintrą a Cascais. Jeśli przyjeżdżamy samochodem, to jedyne czego powinniśmy się obawiać, to jazda wąskimi uliczkami oraz mijanie na nich autobusów i innych aut.

Dojazd do Cabo da Roca komunikacją publiczną również jest prosty, lecz odrobinę czasochłonny. Tuż obok punktu informacji turystycznej swój przystanek ma autobus numer 403 kursujący pomiędzy dworcem kolejowym w Sintrze a Cascais. Obsługuje go lokalny przewoźnik Scotturb. Aktualny rozkład jazdy znajdziecie na ich oficjalnej stronie.

Uwaga! Zwróćmy uwagę na literkę a, która przy godzinie oznacza, że dany kurs nie zatrzymuje się przy Cabo da Roca!)

Większość turystów wsiada na dworcu w Sintrze. Mimo że odległość pomiędzy nim a Cabo da Roca to zaledwie kilkanaście kilometrów, to droga wydaje się dłuższa, ponieważ autobus jedzie powoli, co chwila zakręcając na bardzo krętych dróżkach. Trasa przebiega przez wzniesienia Serra de Sintra - niewielkie i bardzo malownicze pasemko górskie. Autobus przejeżdża także przez malutkie miasteczka. Przejazd trwa około 40 min.

Dojazd do Cabo da Roca z Lizbony

Jeśli naszą podróż rozpoczynamy z Lizbony możemy dojechać do Sintry pociągiem regionalnym startującym z dworca Lisboa(Rossio). Czas przejazdu to około 40 minut. Po dojechaniu na miejsce możemy od razu przesiąść się w autobus 403 lub spędzić trochę czasu zwiedzając wspaniałe atrakcje Sintry.

Rozkład jazdy pociągów sprawdzimy na oficjalnej stronie przewoźnika.

Nieco bardziej skomplikowana jest kwestia biletów za przejazdy. Do wyboru mamy właściwie kilka opcji i powinniśmy sami rozważyć, która najbardziej nam się opłaca.

Są to m.in.:

 • bilet jednorazowy na przejazd autobusem 403 kosztuje 4,35 (21,04 zł), możemy zakupić go u kierowcy,
 • bilet hop on/hop off w cenie 11,50 (55,63 zł) (promocyjna cena do końca 2022 roku), który pozwala na dowolne podróżowanie autobusami firmy Scotturb - opcja przydatna jeśli planujemy dodatkowo zwiedzanie Sintry - więcej informacji tutaj,
 • bilet Train&Bus w cenie 16,00 (77,39 zł) ważny przez jeden dzień, który pozwala na dojazd/powrót pociągiem z Lizbony oraz podróżowanie autobusami firmy Scotturb. Bilet ten nabijamy na kartę przedpłaconą Viva Viagem (wykorzystaną w lizbońskim transporcie publicznym). Więcej informacji znajdziecie na tej stronie

Przylądek Cabo da Roca - informacje praktyczne

 • współrzędne geograficzne: 38.780395, -9.498977
 • na przylądku działa informacja turystyczna, w której znajdziemy także toaletę i sklep z pamiątkami
 • dostępna jest także restauracja (ceny są wysokie), a przy niej także sklepik z pamiątkami
 • na miejscu jest bardzo wietrznie, dlatego zachęcamy do zabrania cieplejszego nakrycia, a także chroniącego przed wiatrem
 • jeśli chcemy zajść trochę dalej to polecamy zabrać dobre obuwie, które nadaje się do małych wspinaczek

Widok na wzgórza znajdujące się przy Przylądku Roca.

Widok na wzgórza znajdujące się przy Przylądku Roca
Widok na wzgórza znajdujące się przy Przylądku Roca

Ciekawostki o Cabo da Roca

 • wysokość klifu - do 144 metrów,
 • lokalizacja - Park Narodowy Sintra–Cascais - Półwysep Iberyjski - Portugalia,
 • Przylądek Roca był uważany dawniej za koniec świata,
 • odległość pomiędzy nim a Ameryką wynosi 5593 km (miejscem po drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego, do którego została zmierzona ta odległość jest przylądek Henlopen w stanie Delaware);
 • W czasach wielkich odkryć geograficznych nazywano go Skałą Lizbony;

Pomnik przy Cabo da Roca

Niemal przy samym punkcie widokowym stoi pomnik, który jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów tego miejsca.

[Pomnik na Przylądku Roca]
[Pomnik na Przylądku Roca]

Aqui, onde a terra se acaba e o mar começa

Gdzie ląd się kończy, a morze zaczyna

Cytat znajdujący się na pomniku pochodzi on z 3. pieśni eposu Os Lusĭadas portugalskiego poety Luísa de Camõesa

Roślinność

 • sukulent – Carpobrotus edulis
 • zawciąg szerokolistny - Armeria pseudarmeria
 • goździk iberyjski - Dianthus cintranus
 • czystek - Cistus crispus
 • kolcolist - Ulex densus

Galeria zdjęć

Widok na XIX-wieczną latarnię, która znajduje się na przylądku.
Widok na XIX-wieczną latarnię, która znajduje się na przylądku.
latania na Przylądku Roca
latania na Przylądku Roca
Przylądek Cabo da Roca
Przylądek Cabo da Roca
Przylądek Roca
Przylądek Roca
Widok na pamiątkowy obelisk z tablicą od strony latarni.
Widok na pamiątkowy obelisk z tablicą od strony latarni.

Reklama