Cabo da Roca (Portugalia) - koniec kontynentalnej Europy

Cabo da Roca czyli Przylądek Roca - to najdalej wysunięty na zachód punkt kontynentalnej Europy.

Portugalia - koniec Europy - przylądek Cabo da Roca

Przylądek należy do najczęściej odwiedzanych przylądków Portugalii, a możliwe, że jest to najczęściej odwiedzany przylądek na całym półwyspie Iberyjskim. Musimy jednak uprzedzić fanów imponującej architektury, że oprócz pięknej przyrody, klifu, latarni (z XIX wieku) i oczywiście końca Europy nic więcej tam nie znajdziemy!

Widoki rekompensują jednak cały trud poświęcony na dostanie się do tego miejsca. Klify w najwyższych miejscach wznoszą się ponad 100 metrów nad poziomem wody.

Rzymianie nazywali ten punkt Promontorium Magnum czyli Wielki Przylądek.

Widok z punktu widokowego - Cabo da Roca

Główny punkt widokowy oddzielony jest od przepaści betonowym murem, a pozostałą część trasy oddziela drewniana barierka. Należy jednak uważać, w niektórych miejscach barierka jest bardzo blisko stromego zakończenia klifu. Nie polecamy również przechodzenia przez barierki, często zrywa się wiatr i możemy stracić równowagę. Niestety głośno było o śmiertelnym wypadku pary Polaków, którzy chcieli zrobić zdjęcie za barierkami, stracili równowagę i spadli.

My zdecydowaliśmy się za to zejść na dół wydeptaną trasą po lewej stronie i było to fajne przeżycie. Trasa jest bezpieczna, jednak pamiętajmy o zachowaniu ostrożności i ubierzmy odpowiednie buty.

Warto również pamiętać, że na miejscu jest zimniej - średnio o kilka stopni - niż w Lizbonie, często wieje mocny wiatr i pada deszcz. W Lizbonie może być słonecznie, a po dojechaniu na miejsce możemy poczuć się jak w... Polsce w październiku!

Podczas wizyty na przylądku Roca - Cabo da Roca

Praktyczne informacje o Cabo da Roca:

wysokość klifu

144 metry

lokalizacja

Park Narodowy Sintra–Cascais - Półwysep Iberyjski - Portugalia

ciekawostki

 • Przylądek Roca był uważany dawniej za koniec świata;
 • Odległość pomiędzy nim - a Ameryką - wynosi 5593 km (miejscem po drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego, do którego została zmierzona ta odległość jest przylądek Henlopen w stanie Delaware);
 • W czasach wielkich odkryć geograficznych nazywano go Skałą Lizbony;

roślinność

 • sukulent – Carpobrotus edulis
 • zawciąg szerokolistny - Armeria pseudarmeria
 • goździk iberyjski - Dianthus cintranus
 • czystek - Cistus crispus
 • kolcolist - Ulex densus

współrzędne geograficzne

38°46′51,82″N 9°30′02,00″W


Niemal przy samym punkcie widokowym stoi pomnik, który jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów tego miejsca.

Pomnik na Przylądku Roca

„Aqui, onde a terra se acaba e o mar começa "

„Gdzie ląd się kończy, a morze zaczyna”

Cytat znajdujący się na pomniku pochodzi on z 3. pieśni eposu Os Lusĭadas portugalskiego poety Luísa de Camões.

Widok na XIX-wieczną latarnię, która znajduje się na przylądku. latania na Cabo da Roca

latania na Przylądku Roca

Przylądek Cabo da Roca

Przylądek Roca

Widok na pamiątkowy obelisk z tablicą od strony latarni. Widok na pamiątkowy obelisk z tablicą od strony latarni

Dodatkowe informacje

 • na przylądku działa informacja turystyczna, w której znajdziemy także toaletę i sklep z pamiątkami
 • dostępna jest także restauracja (ceny są wysokie), a przy niej w środku także sklepik z pamiątkami
 • na miejscu jest bardzo wietrznie, dlatego zachęcamy do zabrania cieplejszego nakrycia, a także chroniącego przed wiatrem
 • jeśli chcemy zajść trochę dalej to polecamy zabrać dobre obuwie, które nadaje się do małych wspinaczek

Widok na wzgórza znajdujące się przy Przylądku Roca. Widok na wzgórza znajdujące się przy Przylądku Roca

Dojazd i ceny biletów (aktualizacja 2017)

Dojazd do Cabo da Roca komunikacją publiczną jest prosty, jednak odrobinę czasochłonny, poniżej przedstawiamy dojazd z Lizbony (przez Sintrę) i oraz bezpośrednio z Sintry wraz z cenami biletów.

Odległość pomiędzy Lizboną a przylądkiem to około 42 km, a od Sintry to zaledwie 14 km. Droga wydaje się dłuższa, ponieważ autobus z Sintry jedzie powoli, co chwila zakręcając na bardzo krętych dróżkach.

Trasa przebiega przez wzniesienia Serra de Sintra - niewielkiego i bardzo malownicze pasemko górskie. Autobus przejeżdża także przez malutkie miasteczka. Przejazd trwa ok 40 min. Więcej informacji poniżej.

dojazd z Lizbony

Najlepiej dojechać pociągiem do Sintry. Sintra jest ostatnim przystankiem, więc nie ma obaw, że przegapimy stację. Pociągi odjeżdżające w tym kierunku zaczynają swoją trasę od Lisboa(Rossio). Bezpośrednie połączenie pomiędzy stacją początkową i końcową wynosi 40 minut.

Tutaj można sprawdzić rozkład jazdy pociągów:link

wersja A. - jeśli zamierzasz oprócz Cabo da Roca zwiedzić również Sintrę, np. zamki znajdujące się na wzgórzach i skorzystać z tamtejszej komunikacji, to najlepszym rozwiązaniem będzie zakup biletu - Train&Bus na trasę Lizbona – Sintra – Cascais, który obejmuje przejazd (w obie strony) pociągiem z Lizbony do Sintry, przejazdy po Sintrze, w tym także dojazd na Cabo da Roca i przejazd do Cascais. Jego cena to 15,00 Euro, bilet możliwy do zakupienia w kasie biletowej na stacji Lisboa Rossio. Kupujemy go na kartę z możliwością zapping, jeśli jeszcze nie mamy takiej karty, to należy do ceny biletu doliczyć 0,50 Euro.

Wersja A jest dużo bardziej wygodna, ponieważ kupujemy bilet raz na cały dzień i nie musimy się martwić o zakup dodatkowych biletów czy o to, że u kierowcy bilet jest droższy a doładowania karty zaczynają się od kwoty 10,00 Euro. Co więcej na tym bilecie możemy się poruszać po Sintrze a także dojechać do Cascais.
wersja B - dojazd z Lizbony to koszt ok 2,15 Euro, w dwie strony wyniesie to 4,30 Euro. Skorzystać można z naładowanej karty z opcją zapping bądź kupić bilet w kasie biletowej czy specjalnym automacie.

dojazd z Sintry

Jeśli to właśnie Sintra jest początkiem naszej podróży na Przylądek Roca, a później nie planujemy większego zwiedzania i podróżowania, to najlepszym rozwiązaniem będzie zakup biletu jednorazowego (możliwość kupienia w autobusie), który ładujemy na specjalnych kartach (takich samych jak w Lizbonie), jednak taryfy obowiązują tutaj różne i trzeba posiadać kolejną kartę, którą doładować możemy kwotą od 10,00 Euro. Bilet na autobus 403 jadący do Casais a zatrzymujący się na Cabo da Roca kupowany u kierowcy to koszt 4,05 Euro, natomiast kwota, która jest pobierana z doładowanej karty to 1,40 Euro.

Rozkład autobusu linii 403 (a także innych linii) znajduje się na tej stronie: link, poniżej screen:

Rozkład jazdy autobusu 403 z Sintry w kierunku Cascais Rozkład jazdy autobusu 403 do Cabo da Roca z Sintry

Rozkład jazdy autobusu 403 z Cascais w kierunku Sintry przez Cabo da Roca: Rozkład jazdy autobusu 403 z Cascais w kierunku Sintry przez Cabo da Roca

wyjaśnienie: a. Nie jedzie do Cabo da Roca b. Działa między Azoia Fontanna i Cascais Terminal

UWAGA: Jak czytać rozkład? Poniżej znajduje się trasa linii 403, na której zaznaczone są minuty przejazdów pomiędzy poszczególnymi odcinkami, dlatego autobus, który z Cascais wyrusza o 20:40 na przystanku przy Cabo da Roca będzie ok godziny 21:00.

Trasa autobusu 403: Trasa autobusu 403 jadącego do Cabo da Roca


inne

 • z centrum Sintry na Cabo da Roca kursują również turystyczne autobusy City Sightseeing Sintra;

Reklama