Podróże po Europie

Cabo da Roca (Portugalia) - dojazd i zwiedzanie krańca kontynentalnej Europy

Ostatnia aktualizacja: 29 lipca 2023

Cabo da Roca (pol. Przylądek Roca) w Portugalii to najdalej na zachód wysunięty punkt kontynentalnej Europy. Jego klify, w najwyższych punktach, wznoszą się na wysokość blisko 144 metrów nad poziomem Oceanu Atlantyckiego. Rzymianie nazywali to miejsce Promontorium Magnum, czyli Wielkim Przylądkiem.

Portugalia - koniec Europy - przylądek Cabo da Roca
Portugalia - koniec Europy - przylądek Cabo da Roca

Cabo da Roca należy do najczęściej odwiedzanych przylądków Portugalii, a być może jest to najpopularniejszy przylądek na całym Półwyspie Iberyjskim. Na miejscu czeka na nas: malownicza przyroda, monumentalne klify, wystające z wody skały, a także 22 metrowa latarnia morska z XVIII wieku (najstarsza w Portugalii). No i oczywiście, jest to kraniec Europy!

Cabo da Roca - punkt widokowy i zwiedzanie

Wstęp na Cabo da Roca jest bezpłatny. Dla turystów przygotowano taras widokowy ozdobiony pomnikiem, do którego trzeba kawałek podejść od parkingu lub przystanku autobusowego.

Punkt widokowy oddzielony jest od przepaści betonowym murem, a pozostałą część trasy ochrania drewniana barierka. Warto jednak zachować ostrożność, ponieważ w niektórych miejscach barierka jest bardzo blisko stromego brzegu klifu.

Uwaga!

Zdecydowanie odradzamy podejmowania ryzyka przechodzenia przez barierki, gdyż często zrywa się wiatr i możemy stracić równowagę. Kilka lat temu głośno było o śmiertelnym wypadku pary Polaków, którzy postanowili zrobić sobie zdjęcie za barierką, a ostatecznie stracili równowagę i spadli. Za barierką pozostały ich dzieci, które były świadkami całego zdarzenia...

Widok z punktu widokowego - Cabo da Roca
Widok z punktu widokowego - Cabo da Roca

Sami zdecydowaliśmy się na zejście w dół wydeptaną ścieżką po lewej stronie i była to przyjemna wędrówka.

My zdecydowaliśmy się za to zejść w dół wydeptaną trasą po lewej stronie i była to przyjemna wędrówka. Trasa jest bezpieczna, ale pamiętajmy o zachowaniu ostrożności i przyjechaniu w odpowiednich butach.

Pogoda na Cabo da Roca

Warto też mieć na uwadze, że na miejscu zwykle jest chłodniej - średnio o kilka stopni - niż w Lizbonie. Często wieje tam mocny wiatr, a deszcz nie jest rzadkością. Nawet jeśli w Lizbonie jest słonecznie, po dojechaniu na miejsce możemy poczuć się jak w... Polsce w październiku!

Podczas wizyty na przylądku Roca - Cabo da Roca
Podczas wizyty na przylądku Roca - Cabo da Roca

Jak dojechać do Cabo da Roca z Lizbony lub Sintry?

Przylądek Cabo da Roca położony jest między Sintrą a Cascais. Podróżując tam samochodem, powinniśmy być gotowi na jazdę wąskimi uliczkami oraz mijanie na nich autobusów i innych aut.

Dojazd do Cabo da Roca komunikacją publiczną jest również prosty, lecz odrobinę czasochłonny. Dawniej trasę tę pokonywał autobus numer 403 przewoźnika Scotturb, ale od 2023 roku sytuacja uległa zmianie.

Obecnie do wyboru mamy dwie linie autobusowe obsługiwane przez przewoźnika Carris Metropolitana:

 • autobus 1253, który kursuje regularnie, przez większość dnia dwa lub trzy razy na godzinę. Przystanek znajduje się tuż obok głównego dworca kolejowego. Autobus zatrzymuje się po drodze na wielu przystankach, więc cała podróż zajmie nam około 45 minut.
 • autobus 1624, kursujący z Sintry do Cascais. Jego przystanek znajduje się przy dworcu Portela de Sintra, który oddalony jest o około kilometr od głównego dworca kolejowego. Czas przejazdu to około 40 minut.

Aktualny rozkład jazdy oraz listę przystanków znajdziecie na oficjalnej stronie przewoźnika. W pierwszym polu należy wybrać Sintrę, a następnie numer linii. Koszt biletu w jedną stronę wynosi 2,60 (11,21 zł) i można go nabyć u kierowcy.

Większość turystów zaczyna swoją podróż na dworcu głównym w Sintrze. Mimo że odległość między nim a Cabo da Roca to zaledwie kilkanaście kilometrów, droga może wydawać się dłuższa, ponieważ autobus jedzie powoli, skręcając co chwilę na krętych drogach. Trasa prowadzi przez wzniesienia Serra de Sintra - malownicze, niewielkie pasmo górskie. Autobus przejeżdża także przez kilka małych miasteczek

Dojazd do Cabo da Roca z Lizbony

Jeśli naszą podróż rozpoczynamy z Lizbony, możemy dojechać do Sintry pociągiem regionalnym, który odjeżdża z dworca Lisboa(Rossio). Czas przejazdu wynosi około 40 minut. Po przybyciu na dworzec główny w Sintrze możemy od razu przesiąść się w autobus 1253 lub spędzić trochę czasu zwiedzając wspaniałe atrakcje Sintry.

Rozkład jazdy pociągów sprawdzimy na oficjalnej stronie przewoźnika.

Przylądek Cabo da Roca - informacje praktyczne

 • Współrzędne geograficzne: 38.780395, -9.498977.
 • Na przylądku działa punkt informacji turystycznej, gdzie znajdują się również toalety i sklep z pamiątkami.
 • Dostępna jest też restauracja (ceny są dość wysokie), przy której również działa sklepik z pamiątkami.
 • Ze względu na silny wiatr na miejscu, zalecamy zabranie cieplejszego nakrycia głowy i odzieży chroniącej przed wiatrem.
 • Jeśli planujesz dalsze wędrówki, polecamy zabrać wygodne obuwie, które sprawdzi się na niewielkich wspinaczkach.

Widok na wzgórza znajdujące się przy Przylądku Roca.

Widok na wzgórza znajdujące się przy Przylądku Roca
Widok na wzgórza znajdujące się przy Przylądku Roca

Ciekawostki o Cabo da Roca

 • Wysokość klifu - do 144 metrów.
 • Lokalizacja - Park Narodowy Sintra–Cascais - Półwysep Iberyjski - Portugalia.
 • Przylądek Roca był dawniej uważany za "koniec świata".
 • Odległość od niego do Ameryki wynosi 5593 km (miejscem po drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego, do którego została zmierzona ta odległość, jest przylądek Henlopen w stanie Delaware).
 • W czasach wielkich odkryć geograficznych nazywano go Skałą Lizbony.

Pomnik przy Cabo da Roca

Niemal przy samym punkcie widokowym znajduje się pomnik, który jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tego miejsca.

Pomnik na Przylądku Roca
Pomnik na Przylądku Roca

Aqui, onde a terra se acaba e o mar começa

Gdzie ląd się kończy, a morze zaczyna

Cytat znajdujący się na pomniku pochodzi on z 3. pieśni eposu Os Lusĭadas, autorstwa portugalskiego poety, Luísa de Camõesa

Roślinność

 • sukulent – Carpobrotus edulis
 • zawciąg szerokolistny - Armeria pseudarmeria
 • goździk iberyjski - Dianthus cintranus
 • czystek - Cistus crispus
 • kolcolist - Ulex densus

Galeria zdjęć

Widok na XIX-wieczną latarnię, która znajduje się na przylądku.
Widok na XIX-wieczną latarnię, która znajduje się na przylądku.
latania na Przylądku Roca
latania na Przylądku Roca
Przylądek Cabo da Roca
Przylądek Cabo da Roca
Przylądek Roca
Przylądek Roca
Widok na pamiątkowy obelisk z tablicą od strony latarni.
Widok na pamiątkowy obelisk z tablicą od strony latarni.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama