Podróże po Europie

Gdzie spać w Lizbonie? Najlepsze dzielnice i polecane hotele

Lizbona dzięki większej ofercie lotów z Polski stała się ostatnio jednym z popularniejszych kierunków turystycznych. Pomimo że loty są droższe niż do najtańszych europejskich destynacji, to do odwiedzin zachęcą różnorodna i rozbudowana lizbońska oferta noclegowa.

Gdzie spać w Lizbonie? Krótka charakterystyka dzielnic

Wybierając się do Lizbony warto szukać noclegu stosunkowo blisko centrum lub niedaleko przystanków komunikacji publiczej. Najlepszym wyjściem może być dla nas nocleg blisko jednej ze stacji nowoczesnego metra.

Pamiętajmy, że Lizbona położona jest na wzgórzach i może zdarzyć się tak, że wybierzemy nieświadomie nocleg do którego będziemy musieli się codziennie wdrapywać w mocnym słońcu. Na szczęście mapy Google pozwalają dziś sprawdzić zarówno odległość jak i różnicę wysokości pomiędzy dwoma punktami.

Ścisłe centrum miasta

Za centrum Lizbony możemy uznać dzielnicę Baixa, która jest dziś też głównym obszarem turystycznym stolicy Portugalii. Próżno szukać tu lokalnego klimatu oraz budżetowych noclegów, ale za przemawia bliskość do najważniejszych atrakcji i komunikacji publicznej oraz płaskie położenie. Baixa to w dużej mierze drogie sklepy i knajpki nastawione na turystów oraz ciągły tłok.

Na zachód od Baixy stopniowo w górę wznosi się dzielnica Chiado. Jest tu mniej oficjalnie niż w samej Baixie i spotkamy w Chiado więcej lokalsów i zwykłych sklepów czy knajpek. Obie dzielnicę nie zajmują rozległego obszaru i traktowane są często jako jedna całość.

Przykładem dobrze ocenianego noclegu w tej okolicy jest hotel Safira, który oferuje tańsze pokoje ze współdzieloną łazienką i droższe z prywatną.

Znajdź noclegi na obszarze Baixa lub Chiado

Nad Chiado wznosi się bardzo popularna wśród miejscowych dzielnica Bairro Alto, czyli zagłębie klubów i restauracji. Na pewno nikt rozsądny nie poleci Bairro Alto rodzinom z dziećmi ani rannym ptaszkom, ponieważ mając pecha do samego rana będziemy słyszeć hałasy bawiących się imprezowiczów. Jeśli jednak chcemy być blisko życia nocnego, to obszar ten może być dla nas idealny. Pamiętajmy też, że prawdopodobnie będziemy musieli pospacerować trochę góra-dół.

Sprawdź noclegi na obszarze dzielnicy Bairro Alto.

Na północ od Bairro Alto rozciąga się inna przyjemna i spokojniejsza część miasta - Principe Real, która będzie także świetnym obszarem na znalezienie noclegu.

Alfama

Wąskie uliczki, przyjemne punkty widokowe, wiele restauracji z graną na żywo lokalną muzyką fado oraz niepowtarzalny klimat najstarszej dzielnicy miasta - wszystko to dobrze charakteryzuje Alfamę i każdy odwiedzający stolicę Portugalii powinien pojawić się tu choć raz. Nie zawsze jednak nocleg w tej okolicy będzie najlepszym wyjściem, a jeśli już - to powinniśmy szukać czegoś niżej (np. bliżej katedry), bliżej głównych ulic (jak Rua Limoeiro czy Largo São Martinho) lub w zagłębiu knajp niedaleko Kościoła św. Miguela (Igreja de São Miguel).

Czym dalej na wschód, tym uwidacznia się kilka minusów Alfamy. Niektóre uliczki są wieczorem słabo oświetlone (lub w ogóle), do części prowadzi labirynt przejść, a sama dzielnica jest dość stroma i niektóre obszary po zmroku wręcz zamierają. Inna sprawa, że od kiedy Alfama stała się obszarem typowo turystycznym rdzenni mieszkańcy w dużej mierze się stąd wynieśli.

Na szczęście oprócz zatłoczonych historycznych tramwajów po dzielnicy jeżdżą też autobusy, ale często do przystanku będziemy mieć kawałek pieszo.

Nie chcielibyśmy w tym miejscu nikogo zniechęcać. Sami podczas jednego pobytu zatrzymaliśmy się w Alfamie, natomiast warto zdawać sobie sprawę ze specyfiki tej dzielnicy. Na pewno warto poczytać komentarze innych gości pod kątem poczucia bezpieczeństwa i komunikacji. W Alfamie nie znajdziemy wielu hoteli, przeważają tu mieszkania na wynajem w historycznych budynkach (czyli bez windy). No i ceny nie są już dziś tak niskie jak jeszcze kilka lat temu.

Znajdź nocleg na obszarze Alfamy.

Coraz częściej turyści znajdują nocleg w dzielnicy Mouraria, która graniczy z Alfamą i umiejscowiona jest na północ od zamku św. Jerzego. Za dzielnicą przemawiają często tańsze apartamenty. Ma ona swój urok, ale jest dość mocno zaniedbana i zdecydowanie nie każdemu przypadnie do gustu w przypadku wieczornych (lub samotnych) powrotów.

Na północ od centrum - Avenida da Liberdade

Na północ od ścisłego centrum miasta rozciąga się długa na ponad kilometr reprezentacyjna promenada Lizbony - Avenida da Liberdade. Aleja ciągnie się stopniowo w górę w stronę północną aż do Parku Edwarda VII (Parque Eduardo VII). Avenida da Liberdade wypełniona jest drogimi sklepami, knajpkami i restauracjami. Generalnie jest to obszar mniej turystyczny, a spotkamy tu przede wszystkim pracujących lizbończyków.

Co prawda na dojście piesze do centrum potrzeba stąd nawet 30 minut, ale możemy też korzystać z metra.

Znajdź noclegi w okolicy Avenida da Liberdade

Na zachód od centrum

Dalej na zachód od centrum znajdują się typowe dzielnice mieszkalne, w tym m.in.: historyczna dzielnica Lapa, popularny obszar mieszkalny Alcântara czy znajdującą się jeszcze dalej Ajuda. Pomimo pewnej oferty bardziej budżetowych noclegów nie jest to na pewno najtańszy z możliwych obszarów miasta. Plusem jest większa cisza i spokój niż w centrum.

Wszystkie ze wspomnianych przed chwilą dzielnic pną się w górę patrząc od Tagu. Do centrum dojedziemy z nich autobusem lub tramwajem.

Przykładem dobrze ocenianego noclegu blisko centrum jest hostel Back to Lisbon Hostel. Niestety, oferuje on pokoje ze współdzieloną łazienką. Zaletą jest śniadanie wliczone w cenę, chociaż akurat w Lizbonie taki dodatek jest często spotykany.

Jeszcze dalej na zachód odnajdziemy słynącą z zabytków i muzeów dzielnicę Belém. Niestety, wybór noclegów jest tu niewielki i ceny są dość wysokie. Do centrum z Belém dojedziemy nowoczesnym tramwajem. Przykładem noclegu w tej okolicy jest Setubalense.

Na co uważać szukając noclegu w Lizbonie?

Na pewno warto upewnić się, że nasz nocleg nie znajduje się po drugiej stronie Tagu, np. w mieście Almada. Dojazdy z południowej strony rzeki są o wiele trudniejsze niż z dalszych obszarów samej Lizbony, a oszczędność w cenie może nam wyjść bokiem w biletach komunikacji i zwyczajnej stracie czasu.

Innym czynnikiem jest zima, kiedy to w nocy potrafi być chłodno i wietrznie. Z tego powodu w niektórych mieszkankach czy hotelach może być nawet zimno. Warto sprawdzić oceny gości z okresu w którym sami się wybieramy.

Reklama