Sintra (Portugalia) - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Historyczne centrum miasta wyróżniające się kolorowymi domkami, niesamowite zamki i pałace na różnych wysokościach, tajemnicze ogrody, a całkiem niedaleko najbardziej wysunięty na zachód punkt kontynentalnej Europy - niewielka Sintra to bez wątpienia miejsce, które warto odwiedzić będąc w niedalekiej Lizbonie. Urokowi miasta sprzyja też samo położenie - Sintra rozbudowała się u stóp gór o tej samej nazwie (Serra de Sintra).

Sintra przez wieki znana była jako letnia siedziba portugalskich władców. Przed odbiciem regionu z rąk Maurów w Sintrze znajdował się arabski pałac (dziś w tym miejscu stoi Pałac Narodowy) oraz górująca nad nim twierdza (Castelo dos Mouros).

XIX wiek to przełom w historii Sintry. To wtedy powstał Pałac Pena, czyli jeden z najlepszych przykładów romantyzmu w architekturze. Imponujący pałac otoczony został parkiem zainspirowanym stylem dawnych epok. W tym czasie powstały też inne wille i pałace, a Sintra stała się jednym z ulubionych miejsc odpoczynku wśród portugalskich wyższych klas. Ważnym atrybutem nowych pałaców były ogrody, które charakteryzowały się występowaniem różnych ukrytych elementów, takich jak groty, rzeźby czy fontanny.

Wśród turystów można nawet spotkać się ze stwierdzeniem, że Sintra była dla nich lepszym doświadczeniem niż sama stolica Portugalii. Czy tak jest naprawdę, o tym każdy turysta powinien przekonać się sam.

!Pałac Pena w Sintrze
Pałac Pena w Sintrze

Jak zwiedzać Sintrę?

Sintrę można zwiedzać pieszo, ale nie należy to do najprostszych zadań. Niemal każda atrakcja znajduje się powyżej poziomu stacji kolejowej - a Zamek Maurów czy Pałac Pena znajdują się na szczycie wysokiej i dość stromej góry. Pałac Pena położony jest nawet na jej najwyższym punkcie! Samo historyczne stare miasto znajduje się ponad kilometr od dworca kolejowego i znajduje się na podobnej wysokości.

Jeśli planujemy poruszać się pieszo powinniśmy mieć ze sobą odpowiednie obuwie i pozostałe ubranie przystosowane do dłuższych wędrówek. W ciepłe miesiące weźmy ze sobą zapas wody. Pomimo troszkę mniejszej temperatury niż w Lizbonie nadal powinno być tu ciepło.

Jeśli zależy nam na odwiedzeniu nielicznych muzeów Sintry weźmy pod uwagę, że te zamknięte są w poniedziałek. Pozostałe najważniejsze atrakcje czynne są siedem dni w tygodniu.

Jeśli przyjeżdżamy samochodem pamiętajmy, że trasa prowadzącą w górę do Pałacu Pena jest jednokierunkowa.

Komunikacja publiczna (aktualizacja kwiecień 2018)

W Sintrze kursuje autobus turystyczny numer 434 (Circuito da Pena) obsługiwany przez firmę Scotturb. Autobus rusza spod stacji kolejowej i jedzie najpierw do historycznego centrum (zatrzymuje się przy Pałacu Narodowym), a później do Zamku Maurów i Pałacu Pena. Wracając autobus omija Zamek Maurów. Linia 434 kursuje kilka razy w ciągu godziny, ale w środku dnia z autobusów korzysta bardzo dużo osób. Pierwszy autobus rusza trochę po 9:00 i najlepiej celować właśnie w niego. W autobusie możemy zakupić bilet na pojedynczy przejazd lub bilet powrotny umożliwiający wsiadanie i wysiadanie na trasie prowadzącej w górę wraz z powrotem za 5€.

Dokładny rozkład wraz z listą przystanków znajdziemy oficjalnej stronie przewoźnika. Minusem autobusu jest to, że nie zatrzymuje się bezpośrednio przy rezydencji Quinta da Regaleira. Najlepiej dostać się tam spacerem z historycznego centrum miasta.

Innym autobusem przydatnym dla turystów jest 435. Podobnie jak 434 rusza z dworca lub z historycznego centrum i zatrzymuje się przy ogrodzie Quinta da Regaleira oraz przy pałacach Monserrate i Seteais.

!Pałac milionera - Quinta da Regaleira w Sintrze
Pałac milionera - Quinta da Regaleira w Sintrze

Kolejność zwiedzania

W sezonie (i nie tylko) Sintrę odwiedzają tłumy. Większość z nich korzysta z komunikacji publicznej (autobus 434) i ich trasa zwiedzania wygląda tak samo: zaczynają od historycznego centrum i Pałacu Narodowego, później idą pieszo do ogrodów Quinta da Regaleira, i dalej jadą linią 434 do Zamku Maurów i Pałacu Pena. Oznacza to, że autobusy jadące w górę w pierwszej połowie dnia potrafią być zapchane i możemy czasem nie mieć możliwości wejścia do środka.

Czasem warto trochę odwrócić trasę zwiedzania. Dlatego (o ile nie koliduje to nam z resztą planu) możemy zacząć od położonych najwyżej Pałacu Pena i Zamku Maurów, a dopiero później skierować się w dół. W takim wypadku w autobusie powinno być zawsze dla nas miejsce, a w samych atrakcjach powinno być luźniej.

!Zwiedzanie Zamku Maurów w Sintrze
Zwiedzanie Zamku Maurów w Sintrze

Dojazd z Lizbony [aktualizacja kwiecień 2018]

Sintra położona jest zaledwie 20 kilometrów na północny zachód od Lizbony. Dojedziemy tam pociągiem regionalnym z lizbońskiego dworca Rossio. Wysiadamy na ostatniej stacji (Sintra). Za bilet zapłacimy około 2,25€, a czas przejazdu to około 45 minut.

Pierwszy pociąg rusza z Lizbony chwilę po 6:00. Ostatni pociąg wraca około północy. W ciągu dnia pociągi kursują nawet co 10 minut. Dokładny rozkład możemy sprawdzić na oficjalnej stronie portugalskiej kolei. W polu "From" wpisujemy Lisboa - Rossio, w polu "To" Sintra.

Bilety kupimy w kasie lub w automacie na dworcu.

Bilety do atrakcji [aktualizacja kwiecień 2018]

Wybierając się do Sintry mamy kilka możliwości zakupu biletów do najpopularniejszych atrakcji. Najprostszym (i najdroższym) wyjściem jest zakup każdego biletu osobno w kasach.

Możemy też zakupić bilety do atrakcji na oficjalnej stronie organizacji zarządzającej dziedzictwem Sintry. Przy zakupie online otrzymujemy zniżki w zależności od ilości wybranych atrakcji. Przy dwóch atrakcjach jest to 5%, przy 3 6%, przy 4 7%, itd.

Inną opcją dla niektórych turystów jest zakup karty Sintra Green Card, którą oferuje portugalska kolej CP. Karta taka umożliwia przejazd z Lizbony do Sintry, korzystanie z autobusu 434 w Sintrze oraz wejście do Pałacu i Parku Pena, Pałacu Narodowego oraz jednego z muzeów (Natural History Museum, Ferreira de Castro Museum House, Anjos Teixeira Museum House, Leal da Câmara Museum House and MU.SA (Sintra Art Museum)).

Cena karty zależy od sezonu i kosztuje od 27€ do 31€. Pamiętajmy, że karta nie oferuje wejścia do Zamku Maurów i do ogrodów Quinta da Regaleira.

Więcej: Oficjalna strona karty. Kartę możemy zakupić w kasie biletowej na dworcu.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Sintry?

Większość turystów wpada do Sintry na jeden dzień. Jest to odpowiedni czas na odwiedzenie 3 atrakcji (4 przy bardzo szybkim tempie) i ewentualne pojechanie na chwilę na przylądek Roca (Cabo da Roca). Pamiętajmy tylko, że w takim wypadku musimy przyjechać do Sintry jak najwcześniej, żeby złapać pierwszy autobus do Cabo da Roca i wrócić z powrotem. Na pewno nie warto mieć zbyt napiętego planu w trakcie jednodniowej wizyty - niektóre z atrakcji wymagają więcej czasu. Pałac Pena znajduje się kawałek drogi od wejścia na teren Parku Pena i powinniśmy mieć w zapasie kilkadziesiąt minut na samo dojście na miejsce i powrót. Więcej czasu potrzebujemy też na ogrody Quinta da Regaleira.

Jeśli chcemy odwiedzić jak najwięcej jednego dnia sprawdźmy najpierw godziny otwarcia poszczególnych atrakcji i na ich podstawie zaplanujmy dzień. Dokładne godziny możemy znaleźć na oficjalnej stronie.

Jeśli nie chcemy się śpieszyć to najlepiej zaplanujmy sobie na miejscu dwa dni. Noclegi nie są tanie, ale możemy dwa razy niedrogo dojechać do Sintry z Lizbony.

!Przylądek Roca (okolice Sintry)
Przylądek Roca (okolice Sintry)

Punkt informacji turystycznej

Główny punkt informacji turystycznej Sintry znajdziemy w historycznym centrum miasta pod adresem Praça República 23. Punkt otwarty jest codziennie od 9:30 do 18:00 (w sierpniu do 19:00).

Na miejscu otrzymamy mapę i wszystkie niezbędne informacje.

Zwiedzanie Sintry

Mimo że Sintra jest stosunkowo niewielka to znajdziemy tu wiele zabytków najwyższej klasy. Kilka z nich wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO pod jednym wpisem reprezentującym Krajobraz Kulturowy Sintry.

We wpisie na liście UNESCO znalazły się w m.in.: Pałac Narodowy, Pałac Pena, Pałac Monserrate, Pałac Ribafrias, Pałac Seitas (dziś luksusowy hotel), ruiny zamku Maurów czy Quinta da Regaleira.

Będąc w Sintrze warto chwilę pospacerować uliczkami starego miasta i spróbować jednego z lokalnych przysmaków. My polecamy udać się do Casa Piriquita i spróbować kruchych ciastek travesseiros (co oznacza z portugalskiego poduszkę). Piekarnia Piriquita założona została w 1862 roku i od początku prowadzona jest przez jedną rodzinę. Innym lokalnym przysmakiem dostępnym w Casa Piriquita są słodkie babeczki wypełnione twarogiem o nazwie queijadas.

Zabytki i atrakcje Sintry

Pałac Narodowy (Palacio Nacional)

Pałac Narodowy (nazywany też po prostu Pałacem Sintry) znajduje się w samym historycznym centrum miasta. Pałac w tym miejscu istniał już prawdopodobnie około X wieku podczas rządów arabskich. W XII wieku Sintra została odbita przez siły chrześcijańskie i kompleks po rekonkwiście stał się siedzibą portugalskiej rodziny królewskiej.

Z pierwotnej konstrukcji nic się jednak nie zachowało, a dzisiejszy kształt kompleksu to przede wszystkim efekt XV i XVI-wiecznej przebudowy. Kompleks łączy w sobie wiele stylów, w tym styl mudéjar (połączenie zdobień arabskich z architekturą chrześcijańską, wyróżniający się m.in. wzorami z płytek azulejo i geometrycznymi stiukami) oraz styl gotycki z elementami manuelińskimi. Pałac ucierpiał w trakcie lizbońskiego trzęsienia ziemi w 1755 roku i wiele pomieszczeń przebudowano, ale trzymając się oryginalnych założeń.

!Pałac Narodowy - Sintra
Pałac Narodowy - Sintra

Dziś zwiedzając pomieszczenia pałacowe możemy zobaczyć piękne zdobione pokoje (w tym Salę Herbów - Sala dos Brasões), historyczną kuchnię, kolorową kaplicę palatyńską i inne pomieszczenia wykorzystywane przez portugalskich władców. Sam pałac służył głównie jako letnia rezydencja dla członków rodziny królewskiej.

Quinta da Regaleira

Niecały kilometr na wschód od Pałacu Narodowego znajdziemy jedno z najbardziej oryginalnych miejsc w Sintrze - posiadłość Quinta da Regaleira. Rezydencja powstała dopiero na początku XX wieku i była własnością magnata António Augusto Carvalho Monteiro. Co ciekawe, sam właściciel nosił przydomek "Milioner", a miejscowi jego posiadłość nazywali Pałacem Milionera.

Rezydencja składa się z dwóch części - z pałacu (willi) oraz ogrodów. Pałac jest przyjemnym miejscem, ale nie powinniśmy oczekiwać tutaj przepychu znanego z rezydencji królewskich. W pomieszczeniach zobaczymy różne eksponaty i oryginalne zdobienia oraz wystrój.

Główną atrakcją tego miejsca jest rozległy ogród, który wyróżnia się wieloma ukrytymi elementami, grotami i przejściami. Główną atrakcją ogrodu jest Studnia Inicjacji, gdzie dawniej odprawiano masońskie rytuały. W ogrodach znajdziemy także różne punkty widokowe i Kaplicę Trójcy Przenajświętszej. Spokojnie możemy spędzić w parku ponad godzinę.

Przed wizytą w Quinta da Regaleira nie sugerujmy się zdjęciami w Internecie. Większość z nich poddana została znacznej obróbce graficznej i na miejscu możemy czuć się zawiedzeni.

Więcej: Quinta da Regaleira - historia oraz zwiedzanie ogrodu i pałacu milionera w Sintrze

!Studnia Inicjacji w Quinta da Regaleira w Sintrze
Studnia Inicjacji w Quinta da Regaleira w Sintrze

Zamek Maurów (Castelo dos Mouros)

Zdecydowanie wyżej, nad historycznym centrum Sintry, góruje dawny Zamek Maurów. Twierdza powstała około IX wieku w trakcie panowania Arabów (Maurów) nad Półwyspem Iberyjskim i podobnie jak w innych muzułmańskich miastach broniła głównego pałacu, który znajdował się w miejscu dzisiejszego Pałacu Narodowego. Po rekonkwiście zamek przeszedł w ręce władców chrześcijańskich, ale powoli tracił na znaczeniu. Niszczył go zarówno upływ czasu jak i natura, w tym tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi z 1755 roku.

Dziś z zamku zostały jedynie ruiny murów, wież i pojedynczych pomieszczeń. Mimo to sympatycy dawnych twierdz powinni być zadowoleni z wizyty. Pozostali powinni docenić świetne widoki z zamkowych murów na całą okolicę.

Pod wejście na teren zamku podjedziemy autobusem. Musimy tylko pamiętać, że po wejściu na teren kompleksu czeka na nas kilkunastominutowy spacer do głównej bramy prowadzącej do zamku.

Więcej: Zwiedzanie Zamku Maurów w Sintrze

!Podczas wejścia na wieżę królewską Zamku Maurów w Sintrze
Podczas wejścia na wieżę królewską Zamku Maurów w Sintrze

Pałac i Park Pena

Kilkaset metrów nad wejściem do Zamku Maurów odnajdziemy kolejny (i dla części turystów najważniejszy) z zabytków Sintry - olbrzymi Park Pena oraz wznoszący się na najwyższym punkcie (na wysokości 470 metrów) pałac o tej samej nazwie.

Kompleks powstał w połowie XIX wieku podczas panowania króla Ferdynanda II. Dziś uznawany jest za jeden z najważniejszych przykładów romantyzmu w architekturze. Budynek pałacu wyróżnia się swoją różnokolorową fasadą, którą turyści potrafią przyrównywać do magicznych zamków z bajek Disneya.

Wybierając się do kompleksu Pena musimy zdawać sobie sprawę, że funkcjonują w nim różne bilety. Możemy odwiedzić sam park albo wejść do parku i zwiedzić również pałac. Wnętrze pałacu nie zachwyca może aż tak jak renesansowe lub barokowe królewskie rezydencje, ale wielu turystów na pewno zaciekawi to, w jaki sposób jeszcze do niedawna wyglądała rezydencja władców Portugalii. Inną atrakcją pałacu jest możliwość wejścia na jeden z tarasów widokowych, z których rozpościerają się piękne widoki.

Warto wiedzieć, że park otaczający pałac rozciąga się na niemal 200 hektarów. Od samego wejścia do parku do głównej bramy pałacowej mamy ponad 500 metrów spaceru prowadzącego lekko pod górę. Jeśli chcielibyśmy wejść dalej w głąb parku to spokojnie na wizytę możemy zaplanować nawet 2 do 3 godzin. Same ogrody i park wyróżniają się różnymi fontannami i rzeźbami (bliżej pałacu), oraz pomnikiem i widocznym z daleka krzyżem (dalej na południe). Pod sam pałac możemy podjechać też wahadłowym autobusem hybrydowym.

Więcej: Pałac Pena w Sintrze - historia i informacje praktyczne

!Pałac Pena w Sintrze
Pałac Pena w Sintrze

Inne pałace, muzea i ciekawe miejsca

Dom i ogród hrabiny Edla (Chalet da Condessa) - ten drewniany dom w stylu alpejskim znajduje się całkiem niedaleko Pałacu Pena. O jego budowie zadecydowała druga żona Fernando II, Elise Hensler (hrabina Edla), której zamarzyło się posiadanie własnego azylu kawałek od głównej rezydencji. Oprócz możliwości wejścia do domku, który niestety spalił się kilkanaście lat temu i został odrestaurowany, przyjemnym doświadczeniem może być spacer po oryginalnym ogrodzie. Uwaga! Jeśli zdecydujemy się na odwiedziny tej atrakcji oraz Pałacu Pena pamiętajmy o możliwości zakupu wspólnego biletu do obu miejsc.

Pałac Monserrate (Palácio de Monserrate) - XIX-wieczny pałac wyróżniającym się ciekawym połączeniem neogotyku z elementami mudéjar. Oprócz pałacu częścią kompleksu jest również park pełen różnych romantycznych elementów takich jak: groty, wodospady czy nawet ruiny antycznej kaplicy. Do pałacu z centrum lub z dworca dojedziemy autobusem numer 435.

Klasztor Kapucynów (Convento dos Capuchos) - ruiny XVI-wiecznego klasztoru, w którym aż do początku XIX wieku zawsze mieszkało kilku mnichów. Mnisi przebywali w małych niewygodnych celach i oddaleni byli od świata zewnętrznego. Niestety, żaden z autobusów miejskich nie dojeżdża w okolice klasztoru. (aktualizacja marzec 2018)

W Sintrze znajdziemy też muzea, w tym m.in.: Muzeum Sztuki (Museu das Artes), niewielkie Muzeum Historii Naturalnej (Museu de História Natural) czy działające od 2016 roku Muzeum Mediów (Museu das Notícias, ang. NewsMuseum).

Przylądek Roca (Cabo da Roca)

Przylądek Roca nie leży przy samej Sintrze, a oddalony jest od niej o około 14 kilometrów. Mimo to dla wielu turystów odwiedzenie najdalej wysuniętej części kontynentalnej Europy może być nie lada gratką. Majestatyczne i wysokie na ponad 140 metrów klify, widok na ocean, trasy spacerowe - wszystko to powinno zachęcić do odwiedzin każdego sympatyka natury.

Pamiętajmy tylko, że na miejscu może być wietrznie i chłodno. Różnica temperatury to kilka stopni. W Lizbonie może być słonecznie i przyjemnie, a na Cabo da Raco będzie czekał na nas zimny i mocny wiatr. Pamiętajmy też o bezpieczeństwie i nie stawaniu zbyt blisko klifów, zdarzają się w tym miejscu wypadki śmiertelne (jeden z najtragiczniejszych wypadów dotyczył niestety naszych rodaków...).

Na przylądek Roca dojedziemy z dworca kolejowego Sintry autobusem numer 403 w kierunku Cascais. Rozkłady znajdziemy pod tym adresem. Uważajmy na literkę a, która oznacza, że autobus nie zatrzymuje się przy przylądku Roca. [aktualizacja kwiecień 2018]

Więcej: Cabo da Roca - koniec kontynentalnej Europy

!Latarnia na Cabo da Roca
Latarnia na Cabo da Roca

Reklama