Podróże po Europie

Sintra w Portugalii - atrakcje, zwiedzanie, zabytki

Ostatnia aktualizacja: 29 lipca 2023

Sintra, leżąca w niewielkiej odległości od Lizbony, przyciąga tłumy turystów planujących jednodniowe wycieczki ze stolicy. Jej magiczny charakter, kształtowany jest przez kolorowe pałace, malownicze ogrody i fascynujące ruiny, które tworzą unikalną atmosferę tego miejsca.

Urok Sintry potęguje jej malownicze położenie - miasto bowiem rozciąga się u podnóża gór Serra de Sintra. Wszystkie najważniejsze atrakcje Sintry skupione są na niewielkim obszarze. Co więcej, w bliskiej odległości znajduje się Cabo da Roca – przylądek, który jest najbardziej na zachód wysuniętym punktem kontynentalnej Europy.

Pałac Pena w Sintrze
Pałac Pena w Sintrze

Sintra - kilka słów wprowadzenia

Sintra, przez wieki służąca jako letnia rezydencja portugalskich monarchów, ma bogatą historię. Przed wyzwoleniem regionu spod panowania Maurów, na jej terenie znajdował się arabski pałac, na miejscu którego stoi obecnie Pałac Narodowy, oraz górująca nad nim twierdza (Castelo dos Mouros).

XIX wiek stanowił przełom w historii Sintry. To właśnie wtedy powstał Pałac Pena, jeden z najznakomitszych przykładów romantyzmu w architekturze portugalskiej, a także poza jej granicami. Majestatyczna rezydencja otoczona została parkiem, stylizowanym na dawne epoki. W tym samym czasie wybudowano również wiele innych willi i pałaców, dzięki czemu Sintra stała się ulubionym miejscem odpoczynku dla portugalskiej elity. Do istotnych elementów nowych pałaców należały ogrody, które charakteryzowały się obecnością różnych ukrytych detali, takich jak groty, rzeźby czy fontanny.

Niektórzy turyści twierdzą nawet, że Sintra dostarczyła im lepszych doznań niż sama stolica Portugalii. Czy jest to przesadne stwierdzenie, powinien ocenić każdy odwiedzający na własną rękę.

Pałac milionera - Quinta da Regaleira w Sintrze
Pałac milionera - Quinta da Regaleira w Sintrze

Jak zwiedzać Sintrę?

Odkrywanie Sintry na piechotę jest możliwe, aczkolwiek może okazać się dość wymagające. Wszystkie najważniejsze atrakcje leżą na wyższym poziomie niż stacja kolejowa, a takie miejsca jak Zamek Maurów czy Pałac Pena zlokalizowane są na stromych zboczach góry (Pałac Pena stanął właściwie na jej szczycie). Jedynie historyczne centrum miasta, które jest oddalone o ponad kilometr od dworca, nie wymaga wspinaczki pod górę ani długich spacerów.

Na szczęście, istnieje dogodne połączenie autobusowe między stacją kolejową w Sintrze a głównymi zabytkami. Autobus turystyczny numer 434 regularnie kursuje na tej trasie, a więcej szczegółów na jego temat znajdziecie w dalszej części naszego przewodnika.

Zwiedzanie Sintry - godziny otwarcia atrakcji oraz ceny biletów

W chwili ostatniej aktualizacji naszego przewodnika, praktycznie wszystkie najważniejsze atrakcje Sintry czynne były codziennie z wyjątkiem 25 grudnia oraz 1 stycznia.

Aktualne godziny otwarcia wraz z cenami biletów do wszystkich najważniejszych miejsc sprawdzimy na tej stronie. Jeśli chodzi o kompleks Quinta da Regaleira, informacje praktyczne sprawdzicie tu.

Co warto zobaczyć w Sintrze? Największe atrakcje Sintry oraz mniej znane miejsca

Chociaż Sintra jest stosunkowo niewielkim miastem, można tu znaleźć wiele zabytków najwyższej klasy. Wiele z nich trafiło na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO pod wspólnym wpisem "Krajobraz Kulturowy Sintry".

Na liście UNESCO znalazły się między innymi takie obiekty jak: Pałac Narodowy, Pałac Pena, Pałac Monserrate, Pałac Ribafrias, Pałac de Seteais (obecnie luksusowy hotel), ruiny zamku Maurów oraz Quinta da Regaleira.

Pałac i Park Pena - bajkowa rezydencja portugalskiego króla

Główna atrakcja Sintry, Pałac Pena wraz z przylegającym do niego ogrodem, majestatycznie góruje nad miastem, znajdując się na wysokości 470 metrów. Kompleks ten powstał w połowie XIX wieku za panowania króla Ferdynanda II i obecnie jest uważany za jeden z najważniejszych przykładów romantyzmu w architekturze. Budynek pałacu wyróżnia się swoją kolorową fasadą, która często jest porównywana przez turystów do magicznych zamków z bajek Disneya. Niemniej imponujące są przyległe do niego ogrody, które rozciągają się na przestrzeni niemal 200 hektarów!

Atrakcje Sintry - Pałac Pena
Atrakcje Sintry - Pałac Pena

Wnętrze pałacu może nie robić takiego wrażenia jak rezydencje królewskie z okresu renesansu czy baroku, jednak z pewnością wiele osób zainteresują warunki, w jakich do niedawna żyli władcy Portugalii. Dodatkową atrakcją jest możliwość wejścia na jeden z tarasów widokowych, skąd roztacza się przepiękna panorama okolicy.

Zwiedzanie Pałacu Pena - wskazówki praktyczne

Jeśli planujemy odwiedzić kompleks Pena, możemy wybrać jedną z dwóch opcji: zakup biletu łączonego, który umożliwia zwiedzanie zarówno parku, jak i wnętrz pałacu, lub ograniczyć się do zakupu biletu tylko do parku.

Zwiedzanie wnętrz pałacowych powinno zająć Wam około 45-60 minut. Szacowanie czasu potrzebnego na odkrywanie parku może być trudniejsze. Jeśli planujecie jedynie krótki spacer po najbliższej okolicy, wystarczy Wam kilkadziesiąt minut. Jeżeli chcecie jednak ruszyć w głąb parku, to ze względu na jego ogrom parku, wędrówka może zająć nawet kilka godzin.

Uwaga! Już jakiś czas temu wprowadzono wymóg wcześniejszej rezerwacji dnia oraz godziny wizyty w Pałacu Pena. Najlepiej zrobić to online z wyprzedzeniem. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie

Do Pałacu Pena dojedziemy autobusem numer 434.

Widok z murów pałacu Pena
Widok z murów pałacu Pena

Zamek Maurów (Castelo dos Mouros)

Poniżej Pałacu Pena dumnie wznoszą się ruiny Zamku Maurów. Twierdza ta powstała około IX wieku, jeszcze w czasach panowania Maurów nad Półwyspem Iberyjskim. Jej głównym zadaniem, podobnie jak innych fortów wybudowanych przez Arabów na wzgórzach otaczających ich miasta, było zapewnienie ochrony głównemu pałacowi. Ów pałac, w Sintrze, znajdował się na miejscu dzisiejszego Pałacu Narodowego.

Zwiedzanie Zamku Maurów w Sintrze
Zwiedzanie Zamku Maurów w Sintrze

Po rekonkwiście, zamek przeszedł w ręce władców chrześcijańskich, ale stopniowo zaczął tracić na znaczeniu. Niszczyły go nie tylko wpływ upływającego czasu, ale również siły natury, w tym tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi z 1755 roku.

Zwiedzanie Zamku Maurów - wskazówki praktyczne

Ze wspaniałej, niegdyś potężnej warowni, do naszych czasów przetrwały jedynie ruiny murów, wież i nielicznych pomieszczeń. Niemniej jednak, nawet te relikty z pewnością przypadną do gustu entuzjastom średniowiecznych twierdz. Pozostali odwiedzający z całą pewnością docenią zapierające dech w piersiach widoki, które roztaczają się z zamkowych murów na malowniczą okolicę.

Planując zwiedzanie zamku, zarezerwujmy na to pomiędzy 60 a 90 minut. Pomimo tego, że pozostało niewiele do oglądania, to teren założenia jest dość rozległy. Ponadto, warto poświęcić trochę czasu na podziwianie panoramy Sintry z zamkowych murów.

W okolice zamku dojedziemy autobusem numer 434. Należy jednak pamiętać, że od przystanku autobusowego czekać nas jeszcze będzie kilkunastominutowy spacer do głównej bramy prowadzącej do zamku.

Podczas wejścia na wieżę królewską Zamku Maurów w Sintrze
Podczas wejścia na wieżę królewską Zamku Maurów w Sintrze

Pałac Narodowy (Palacio Nacional)

Pałac Narodowy, znany również jako Pałac Sintry, usytuowany jest w samym sercu historycznego centrum miasta. Pałac w tej lokalizacji prawdopodobnie istniał już około X wieku podczas rządów arabskich. W XII wieku Sintra została przejęta przez siły chrześcijańskie, a kompleks po rekonkwiście przekształcono w siedzibę portugalskiej rodziny królewskiej.

Z pierwotnej, mauretańskiej konstrukcji nic się jednak nie zachowało, a dzisiejsza forma kompleksu jest wynikiem przebudowy z XV i XVI wieku. Kompleks łączy w sobie wiele stylów, między innymi mudéjar (połączenie arabskich zdobień i chrześcijańskiej architektury, charakteryzujące się wzorami z płytek azulejo oraz geometrycznymi stiukami) oraz styl gotycki z elementami manuelińskimi. Pałac poważnie ucierpiał podczas trzęsienia ziemi w Lizbonie w 1755 roku i wiele pomieszczeń przeszło renowację, zachowując jednak oryginalne założenia architektoniczne.

Pałac Narodowy - Sintra
Pałac Narodowy - Sintra

Dziś, zwiedzając wnętrza pałacu, możemy podziwiać piękne, zdobione pokoje (w tym Salę Herbów - Sala dos Brasões), historyczną kuchnię, barwną kaplicę palatyńską oraz inne pomieszczenia, które wykorzystywane były przez portugalskich monarchów. Sam pałac pełnił głównie funkcję letniej rezydencji dla członków rodziny królewskiej. Na świat przyszedł w nim Alfons V, król Portugalii.

Zwiedzanie Pałacu Narodowego - informacje praktyczne

Na zwiedzenie pałacu powinniśmy zarezerwować około godzinę.

Quinta da Regaleira - tajemniczy ogród z elementami masońskimi

Mniej niż kilometr na wschód od Pałacu Narodowego, ukryta jest jedna z najbardziej tajemniczych atrakcji Sintry - Quinta da Regaleira. Posiadłość ta składa się z dwóch głównych elementów: urokliwego pałacyku oraz rozległych ogrodów. Choć pałac nie dorównuje przepychem królewskim rezydencjom, w jego wnętrzach można podziwiać różnorodne eksponaty, autentyczne zdobienia i dekoracje.

Słowo quinta w wolnym tłumaczeniu oznacza niewielką posiadłość położoną poza miastem (w Polsce byłby to więc "dworek"). Tereny, na których obecnie znajduje się tajemniczy park i rezydencja, niegdyś były własnością lokalnych wicehrabiów. W późniejszym czasie przeszły w ręce kupców, a następnie trafiły do milionera Antonio Augusto Carvalho Monteiro. Od niego pochodzi popularna, alternatywna nazwa zabytku - "Pałac Milionera".

Spacer po ogrodach Quinta da Regaleira
Spacer po ogrodach Quinta da Regaleira

Prawdziwym magnesem na zwiedzających jest ogromny ogród, wyróżniający się licznymi ukrytymi atrakcjami, grotami i tajemniczymi przejściami. Zarówno rezydencja, jak i otaczający ją ogród, stanowią wizualizację fascynacji i zainteresowań Monteiro. I właśnie dlatego wypełniają je elementy łączące się bezpośrednio z masonerią czy różokrzyżowcami.

Główną atrakcją ogrodu jest Studnia Inicjacji, która była dawniej miejscem odprawiania rytuałów masońskich. Poza tym, w ogrodach można odkryć wiele malowniczych punktów widokowych oraz Kaplicę Trójcy Przenajświętszej.

Zwiedzanie Quinta da Regaleira - wskazówki praktyczne

Na zwiedzanie całego kompleksu Quinta da Regaleira, który obejmuje pałac i ogrody, powinniśmy zarezerwować około 2 godzin. Niektórzy turyści potrafią spędzić tu jednak znacznie więcej czasu. Szczególnie trudno jest przewidzieć, ile czasu pochłonie nam eksploracja ogrodu - odkrywanie jego ukrytych zakątków jest bowiem niezwykle fascynujące! Z naszej perspektywy zdecydowanie warto rozpocząć zwiedzanie od ogrodów, ponieważ to właśnie w nich najprawdopodobniej spędzimy najwięcej czasu.

Na miejscu warto wypożyczyć płatny przewodnik audio. Aby zaoszczędzić czas, zalecamy zakup biletów online, dzięki czemu unikniemy stania w kolejce do kasy biletowej.

Przed zdecydowaniem się na odwiedzenie Quinta da Regaleira, nie sugerujmy się jednak zdjęciami Studni Inicjacji dostępnymi w Internecie. Wiele z nich jest poddanych znacznej obróbce graficznej, co może skutkować zawodem na miejscu!

Uwaga! Quinta de Regaleira nie dysponuje własnym parkingiem. Jeśli poruszamy się samochodem, musimy zaparkować go w Sintrze.

Studnia Inicjacji w Quinta da Regaleira w Sintrze - bez filtrów nie robi aż takiego wrażenia
Studnia Inicjacji w Quinta da Regaleira w Sintrze - bez filtrów nie robi aż takiego wrażenia

Spacer uliczkami starego miasta i lokalne przysmaki w Casa Piriquita

Podczas pobytu w Sintrze warto zarezerwować czas na spacer po uliczkach starego miasta i skosztować lokalnych przysmaków. Szczególnie polecamy odwiedzenie Casa Piriquita, gdzie można skosztować kruchych ciasteczek travesseiros (ich nazwa w języku portugalskim oznacza poduszkę). Piekarnia Piriquita, założona w 1862 roku, od początku jest prowadzona przez jedną rodzinę.

Innym tradycyjnym smakiem Sintry dostępnym w Casa Piriquita są słodkie babeczki wypełnione twarogiem, nazywane, queijadas.

Atrakcje w Sintrze poza utartym szlakiem - pałace, muzea i ciekawe miejsca

  • Chalet da Condessa, dom i ogród hrabiny Edla - ten malowniczy, drewniany dom w stylu alpejskim znajduje się całkiem niedaleko Pałacu Pena. O jego budowie zadecydowała druga żona Fernanda II, Elise Hensler (hrabina Edla), której zamarzyło się posiadanie własnego azylu kawałek od głównej rezydencji. Dom, który niestety uległ zniszczeniu w pożarze kilkanaście lat temu i został później odrestaurowany, oraz otaczający go oryginalny ogród, są dostępne do zwiedzania. Uwaga! Jeśli zdecydujecie się na odwiedziny zarówno tego zabytku, jak i Pałacu Pena, sprawdźcie możliwości zakupu wspólnego biletu do obu miejsc.

  • Palácio de Monserrate, Pałac Monserrate - XIX-wieczny pałac o unikalnej architekturze, łączącej elementy neogotyku z mudéjar. Oprócz pałacu, część kompleksu stanowi też romantyczny park, który kryje w sobie takie atrakcje jak: groty, wodospady, a nawet ruiny antycznej kaplicy. Do pałacu z centrum miasta lub z dworca dojedziemy autobusem numer 435.

  • Convento dos Capuchos, Klasztor Kapucynów - ruiny XVI-wiecznego klasztoru, zamieszkiwanego przez kilku mnichów aż do początku XIX wieku*. Mnisi żyli w niewielkich, niekomfortowych celach, z dala od zgiełku zewnętrznego świata. Niestety, dojazd do klasztoru komunikacją publiczną nie należy do najprostszych.

Wciąż mało? W Sintrze są jeszcze muzea!

Wśród atrakcji Sintry znajdują się również muzea. Do najciekawszych z nich zaliczamy Muzeum Sztuki (Museu das Artes), kompaktowe Muzeum Historii Naturalnej (Museu de História Natural), a także działające od 2016 roku Muzeum Mediów (Museu das Notícias, ang. NewsMuseum).

Przylądek Roca (Cabo da Roca), czyli co warto zobaczyć w okolicy Sintry?

Przylądek Roca, choć nie leży w samej Sintrze, jest od niej oddalony o zaledwie 14 kilometrów. Dla wielu turystów odwiedzenie tego najdalej na zachód wysuniętego punktu kontynentalnej Europy może stanowić nie lada gratkę. Majestatyczne klify wznoszące się na ponad 140 metrów, roztaczający się stamtąd widok na ocean, a także malownicze trasy spacerowe - to wszystko powinno przyciągnąć miłośników przyrody.

Przylądek Roca (okolice Sintry)
Przylądek Roca (okolice Sintry)
Pamiętajmy jednak, że na miejscu może panować wietrzna i chłodna pogoda - różnica temperatury w porównaniu do Lizbony może wynosić nawet kilka stopni. Podczas gdy w stolicy Portugalii panuje słoneczna i przyjemna aura, na Cabo da Roca możemy natknąć się na zimny i silny wiatr. Dbajmy również o swoje bezpieczeństwo i unikajmy zbliżania się do krawędzi klifów. Niestety, to miejsce jest znane z tragicznych wypadków, w tym jednego, który dotknął naszych rodaków.

Cabo da Roca - wskazówki praktyczne

Na przylądek Roca można dojechać autobusem numer 1253 firmy Carris Metropolitana, który odjeżdża z dworca kolejowego w Sintrze. Autobus jedzie do Cabo da Roca i tam zawraca. Czas przejazdu wynosi około 45 minut. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie przewoźnika.

Alternatywnie, można skorzystać z linii 1624 tego samego przewoźnika, która jedzie do Cascais. Przystanek tej linii znajduje się przy dworcu Portela de Sintra. W tym przypadku czas przejazdu jest krótszy i wynosi około 40 minut, ale autobus ten jeździ nieco rzadziej.

Więcej informacji praktycznych znajdziecie w naszym artykule Cabo da Roca - koniec kontynentalnej Europy
Latarnia na Cabo da Roca
Latarnia na Cabo da Roca

Zwiedzanie Sintry - wskazówki i informacje praktyczne

Nasze wskazówki dla czytelników planujących wizytę w Sintrze.

  • Jeśli chcemy uniknąć tłumów i długich kolejek w komunikacji, powinniśmy starać się przyjechać jak najwcześniej, aby skorzystać z jednego z pierwszych kursów.
  • Planując poruszanie się pieszo, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie oraz ubrania przystosowane do dłuższych wędrówek. W ciepłych miesiącach warto mieć ze sobą zapas wody. Mimo iż temperatura może być nieco niższa niż w Lizbonie, nadal powinno być tu ciepło.
  • Jeśli planujemy odwiedzić jedno z nielicznych muzeów w Sintrze, pamiętajmy, że są one zamknięte w poniedziałki. Pozostałe ważne atrakcje dostępne są siedem dni w tygodniu.
  • Jeśli przyjeżdżamy samochodem, zwróćmy uwagę na położenie parkingów - więcej informacji znajdziemy tutaj. Często najlepszym (a w przypadku niektórych atrakcji, takich jak Pałac Pena i Zamek Maurów, jedynym możliwym) rozwiązaniem jest pozostawienie samochodu na parkingu i dalsze poruszanie się transportem publicznym.

Autobusy turystyczne w Sintrze - jak poruszać się pomiędzy atrakcjami

Do najważniejszych atrakcji Sintry dotrzemy autobusem turystycznym numer 434 (Circuito da Pena), który obsługiwany jest przez firmę Scotturb. Autobus wyrusza z dworca kolejowego, najpierw kierując się do historycznego centrum (z przystankiem przy Pałacu Narodowym), a następnie do Zamku Maurów i Pałacu Pena. Wracając autobus omija Zamek Maurów.

Linia 434 kursuje kilka razy w ciągu godziny, ale w godzinach szczytu korzysta z niej wiele osób, więc powinniśmy być przygotowani na długie kolejki.

Dostępnych jest kilka rodzajów biletów:

  • bilety jednorazowe na jeden przejazd,
  • bilety powrotne (umożliwiające jednokierunkowy przejazd na górę i w dół - między Pałacem Pena a Zamkiem Maurów przechodzimy pieszo),
  • bilety 24-godzinne na wszystkie autobusy obsługiwane przez przewoźnika Scotturb (w tym również 435),
  • bilety łączone na pociąg z Lizbony oraz autobusy firmy Scotturb (więcej informacji znajdziecie tutaj).

Dokładny rozkład wraz z listą przystanków znajdziemy oficjalnej stronie przewoźnika. Minusem autobusu jest to, że nie zatrzymuje się bezpośrednio przy rezydencji Quinta da Regaleira, ale bez problemu dojdziemy tam spacerem z historycznego centrum miasta.

Innym autobusem, który może przydać się turystom, jest linia 435. Podobnie jak 434, wyrusza z dworca lub z historycznego centrum, a następnie zatrzymuje się przy ogrodzie Quinta da Regaleira oraz przy pałacach Monserrate i Seteais.

Kolejność zwiedzania

W sezonie (i nie tylko), Sintrę odwiedza mnóstwo turystów, z których wielu korzysta z komunikacji publicznej, w szczególności z autobusu numer 434. Dawniej najlepszą wskazówką była sugestia, żeby rozpocząć zwiedzanie od Pałacu Pena i kierować się w dół - przeciwnie niż robi większość.

Jednak od momentu wprowadzenia obowiązkowej rezerwacji godziny wizyt w Pałacu Pena, ruch turystyczny jest rozkładany bardziej równomiernie. Mimo to, wciąż preferujemy zaczynać dzień od najwyżej położonej atrakcji i następnie kierować się w dół.

Parkingi w Sintrze - dojazd samochodem

Znaczny obszar Sintry został zamknięty dla ruchu samochodowego - autami mogą poruszać się wyłącznie mieszkańcy. Ograniczenia obejmują między innymi fragmenty historycznego centrum oraz drogę do Pałacu Pena oraz na Zamek Maurów, do których dostaniemy się jedynie autobusem czy pieszo.

W Sintrze znajduje się kilka parkingów, na których możemy zostawić nasz samochód. Informacje o ich lokalizacji oraz godzinach otwarcia znajdziemy na tej stronie.

Jak dojechać do Sintry z Lizbony ?

Sintra położona jest zaledwie 20 kilometrów na północny zachód od Lizbony. Ze stolicy Portugalii najłatwiej dojechać tu pociągiem regionalnym z lizbońskiego dworca Rossio. Wysiadamy na ostatniej stacji (Sintra). Za bilet zapłacimy około 2,30€, a czas przejazdu to mniej więcej 45 minut.

Pierwszy pociąg z Lizbony odjeżdża tuż po godzinie 6:00, a ostatni powraca około północy. W ciągu dnia pociągi kursują nawet co 10 minut. Aktualny rozkład możemy sprawdzić na oficjalnej stronie portugalskiej kolei. W polu "From" wpisujemy Lisboa - Rossio, w polu "To" Sintra.

Bilety można zakupić na dworcu - w kasie lub automacie, a także online za pośrednictwem aplikacji.

Bilety do atrakcji Sintry

Wybierając się do Sintry, mamy do wyboru kilka wariantów zakupu biletów do najpopularniejszych atrakcji. Bilety można nabyć bezpośrednio w kasach biletowych lub, nieco taniej, online na oficjalnej stronie. **Pamiętajmy jednak, że dla Pałacu Pena konieczna jest rezerwacja online zarówno daty, jak i godziny wizyty.

Innym rozwiązaniem, które może przypaść do gustu niektórym turystom, jest karta Sintra Green Card oferowana przez portugalskie koleje CP. Karta ta zapewnia przejazd z Lizbony do Sintry, umożliwia korzystanie z autobusu numer 434 w Sintrze oraz daje prawo wstępu do Pałacu i Parku Pena, Pałacu Narodowego oraz jednego z muzeów (do wyboru: Natural History Museum, Ferreira de Castro Museum House, Anjos Teixeira Museum House, Leal da Câmara Museum House lub MU.SA - Sintra Art Museum).

Cena karty zależy od sezonu i występuje w dwóch wariantach. Pamiętajcie jednak, że nie obejmuje ona wstępu do Zamku Maurów ani do ogrodów Quinta da Regaleira.

Kartę możemy zakupić w kasie biletowej na dworcu. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie produktu.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Sintry?

Dla wielu turystów jednodniowa wizyta w Sintrze jest wystarczająca. Pozwala na odwiedzenie trzech, ewentualnie czterech atrakcji przy bardzo szybkim tempie, a nawet na krótką wycieczkę do przylądka Roca (Cabo da Roca). W takim przypadku pamiętajmy jednak, żeby dotrzeć do Sintry jak najwcześniej, aby zdążyć na pierwszy autobus do Cabo da Roca i wrócić na czas.

Nie warto jednak przygotowywać zbyt intensywnego programu na jednodniową wizytę - niektóre z atrakcji wymagają poświęcenia większej ilości czasu. Na przykład, Pałac Pena oddalony jest kawałek od wejścia do Parku Pena, dlatego powinniśmy zarezerwować przynajmniej kilkanaście minut na dotarcie do celu i powrót. Na ogrody Quinta da Regaleira potrzebujemy jeszcze więcej czasu.

Jeżeli planujemy odwiedzić jak najwięcej atrakcji w ciągu jednego dnia, najpierw sprawdźmy godziny otwarcia poszczególnych miejsc. Na tej podstawie możemy zaplanować nasz dzień. Aktualne godziny otwarcia można znaleźć na oficjalnej stronie.

Jeżeli natomiast nie chcemy się spieszyć, najlepiej zarezerwować na pobyt w Sintrze dwa dni. Noclegi nie są tanie, ale możemy zatrzymać się w Lizbonie lub w innym miejscu na trasie linii kolejowej, i dojeżdżać na miejsce niedrogim pociągiem.

Punkt informacji turystycznej

Główny punkt informacji turystycznej Sintry znajdziemy w historycznym centrum miasta pod adresem Praça República 23.

Na miejscu otrzymamy mapę i wszystkie niezbędne informacje.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama