Podróże po Europie

Sintra w Portugalii - atrakcje, zwiedzanie, zabytki

Ostatnia aktualizacja: 25 września 2022

Położona niedaleko Lizbony Sintra stanowi wśród turystów ulubione miejsce na jednodniowy wypad ze stolicy. Sintra określana jest czasem słowem "magiczna", a wszystko to przez jej wielobarwne pałace, ogrody oraz ruiny. Do tego całkiem niedaleko znajduje się Cabo da Roca, czyli kraniec kontynentalnej Europy.

Urokowi miasta sprzyja też samo położenie - Sintra rozbudowała się u stóp gór o tej samej nazwie (Serra de Sintra), a wszystkie najważniejsze atrakcje Sintry rozrzucone są po w sumie niewielkim obszarze historycznego centrum.

Pałac Pena w Sintrze
Pałac Pena w Sintrze

Sintra - kilka słów wprowadzenia

Sintra przez wieki znana była jako letnia siedziba portugalskich władców. Przed odbiciem regionu z rąk Maurów w Sintrze znajdował się arabski pałac (dziś w tym miejscu stoi Pałac Narodowy) oraz górująca nad nim twierdza (Castelo dos Mouros).

XIX wiek to przełom w historii Sintry. To wtedy powstał Pałac Pena, czyli jeden z najlepszych przykładów romantyzmu w portugalskiej (a może i europejskkiej) architekturze. Imponująca rezydencja otoczona została parkiem zainspirowanym stylem dawnych epok. W tym czasie powstały też inne wille i pałace, a Sintra stała się jednym z ulubionych miejsc odpoczynku wśród portugalskich wyższych klas. Ważnym atrybutem nowych pałaców były ogrody, które charakteryzowały się występowaniem różnych ukrytych elementów, takich jak groty, rzeźby czy fontanny.

Wśród turystów można nawet spotkać się ze stwierdzeniem, że Sintra była dla nich lepszym doświadczeniem niż sama stolica Portugalii. Czy tak jest naprawdę, o tym każdy turysta powinien przekonać się sam.

Jak zwiedzać Sintrę?

Sintrę można zwiedzać pieszo, ale nie należy to do najprostszych zadań. Niemal każda atrakcja znajduje się powyżej poziomu stacji kolejowej - a Zamek Maurów czy Pałac Pena położone są na wyższych poziomach wysokiej i dość stromej góry (Pałac Pena stoi właściwie na jej szczycie). Tylko historyczne stare miasto, które oddalone jest o ponad kilometr od dworca kolejowego, znajduje się na podobnej wysokości.

Na szczęście pomiędzy dworcem kolejowym w Sintrze a najważniejszymi zabytkami porusza się autobus turystyczny numer 434, o którym napisaliśmy więcej w dalszej części artykułu.

Największe atrakcje Sintry. Co warto zobaczyć w Sintrze?

Mimo że Sintra jest stosunkowo niewielka to znajdziemy tu wiele zabytków najwyższej klasy. Kilka z nich wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO pod jednym wpisem reprezentującym Krajobraz Kulturowy Sintry.

We wpisie na liście UNESCO znalazły się w m.in.: Pałac Narodowy, Pałac Pena, Pałac Monserrate, Pałac Ribafrias, Pałac Seitas (dziś luksusowy hotel), ruiny zamku Maurów czy Quinta da Regaleira.

Zwiedzanie Sintry - godziny otwarcia atrakcji oraz ceny biletów

W momencie ostatniej aktualizacji naszego przewodnika praktycznie wszystkie najważniejsze atrakcje Sintry były czynne codziennie z wyjątkiem 25 grudnia oraz 1 stycznia.

Aktualne godziny otwarcia wraz z cenami biletów do wszystkich najważniejszych miejsc sprawdzimy na tej stronie. W przypadku kompleksu Quinta da Regaleira informacje praktyczne sprawdzicie tu.

Pałac i Park Pena - bajkowa rezydencja portugalskiego króla

Wysoko ponad miastem, na wysokości 470 m, odnajdziemy największą atrakcję Sintry - Pałac Pena wraz z otaczającym go rozległym ogrodem. Kompleks powstał w połowie XIX wieku podczas panowania króla Ferdynanda II. Dziś uznawany jest za jeden z najważniejszych przykładów romantyzmu w architekturze. Budynek pałacu wyróżnia się swoją różnokolorową fasadą, którą turyści potrafią przyrównywać do magicznych zamków z bajek Disneya. Nie mniej ciekawe są otaczające go ogrody zajmujące powierzchnię niemal 200 hektarów.

Chcąc odwiedzić kompleks Pena możemy zakupić bilet łączony do parku i pomieszczeń pałacu lub wyłącznie do parku. Wnętrze pałacu nie zachwyca może aż tak jak renesansowe lub barokowe królewskie rezydencje, ale wielu turystów na pewno zaciekawi to, w jaki sposób jeszcze do niedawna wyglądała rezydencja władców Portugalii. Inną atrakcją pałacu jest możliwość wejścia na jeden z tarasów widokowych, z których rozpościerają się piękne widoki.

Uwaga! Od jakiegoś czasu chcąc odwiedzić Pałac Pena musimy zarezerwować wcześniej dzień oraz godzinę wizyty. Więcej informacji znajdziecie tutaj
Atrakcje Sintry - Pałac Pena
Atrakcje Sintry - Pałac Pena

Zamek Maurów (Castelo dos Mouros)

Nieco poniżej Pałacu Pena dumnie stoją ruiny Zamku Maurów. Twierdza ta powstała około IX wieku w trakcie panowania Arabów (Maurów) nad Półwyspem Iberyjskim i podobnie jak w innych muzułmańskich miastach broniła głównego pałacu, który znajdował się w miejscu dzisiejszego Pałacu Narodowego. Po rekonkwiście zamek przeszedł w ręce władców chrześcijańskich, ale powoli tracił na znaczeniu. Niszczył go zarówno upływ czasu jak i natura, w tym tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi z 1755 roku.

Dziś z zamku zostały jedynie ruiny murów, wież i pojedynczych pomieszczeń. Mimo to sympatycy dawnych twierdz powinni być zadowoleni z wizyty. Pozostali powinni docenić świetne widoki z zamkowych murów na całą okolicę.

Pod wejście na teren zamku podjedziemy autobusem. Musimy tylko pamiętać, że po wejściu na teren kompleksu czeka na nas kilkunastominutowy spacer do głównej bramy prowadzącej do zamku.

Podczas wejścia na wieżę królewską Zamku Maurów w Sintrze
Podczas wejścia na wieżę królewską Zamku Maurów w Sintrze

Pałac Narodowy (Palacio Nacional)

Pałac Narodowy (nazywany też po prostu Pałacem Sintry) stoi w samym historycznym centrum miasta. Pałac w tym miejscu istniał już prawdopodobnie około X wieku podczas rządów arabskich. W XII wieku Sintra została odbita przez siły chrześcijańskie i kompleks po rekonkwiście stał się siedzibą portugalskiej rodziny królewskiej.

Z pierwotnej konstrukcji nic się jednak nie zachowało, a dzisiejszy kształt kompleksu to przede wszystkim efekt XV i XVI-wiecznej przebudowy. Kompleks łączy w sobie wiele stylów, w tym styl mudéjar (połączenie zdobień arabskich z architekturą chrześcijańską, wyróżniający się m.in. wzorami z płytek azulejo i geometrycznymi stiukami) oraz styl gotycki z elementami manuelińskimi. Pałac ucierpiał w trakcie lizbońskiego trzęsienia ziemi w 1755 roku i wiele pomieszczeń przebudowano, ale trzymając się oryginalnych założeń.

Pałac Narodowy - Sintra
Pałac Narodowy - Sintra

Dziś zwiedzając pomieszczenia pałacowe możemy zobaczyć piękne zdobione pokoje (w tym Salę Herbów - Sala dos Brasões), historyczną kuchnię, kolorową kaplicę palatyńską i inne pomieszczenia wykorzystywane przez portugalskich władców. Sam pałac służył głównie jako letnia rezydencja dla członków rodziny królewskiej.

Spacer uliczkami starego miasta i lokalne przysmaki

Będąc w Sintrze warto chwilę pospacerować uliczkami starego miasta i spróbować jednego z lokalnych przysmaków. My polecamy udać się do Casa Piriquita i skosztować kruchych ciastek travesseiros (co oznacza z portugalskiego poduszkę). Piekarnia Piriquita założona została w 1862 roku i od początku prowadzona jest przez jedną rodzinę. Innym lokalnym przysmakiem dostępnym w Casa Piriquita są słodkie babeczki wypełnione twarogiem o nazwie queijadas.

Quinta da Regaleira - tajemniczy ogród z elementami masońskimi

Niecały kilometr na wschód od Pałacu Narodowego odnajdziemy jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Sintrze - posiadłość Quinta da Regaleira, która składa się z dwóch części: pałacu (willi) oraz ogrodów. Pałac jest przyjemnym miejscem, ale nie powinniśmy oczekiwać tutaj przepychu znanego z rezydencji królewskich. W pomieszczeniach zobaczymy różne eksponaty i oryginalne zdobienia oraz wystrój.

Główną atrakcją tego miejsca jest rozległy ogród, który wyróżnia się wieloma ukrytymi elementami, grotami i przejściami. Główną atrakcją ogrodu jest Studnia Inicjacji, gdzie dawniej odprawiano masońskie rytuały. W ogrodach znajdziemy także różne punkty widokowe i Kaplicę Trójcy Przenajświętszej. Spokojnie możemy spędzić w parku ponad godzinę.

Wskazówka

Przed decyzją o wizycie w Quinta da Regaleira nie sugerujmy się zdjęciami studni dostępnymi w Internecie. Większość z nich poddana została znacznej obróbce graficznej i na miejscu możemy czuć się zawiedzeni.

Studnia Inicjacji w Quinta da Regaleira w Sintrze - bez filtrów nie robi aż takiego wrażenia
Studnia Inicjacji w Quinta da Regaleira w Sintrze - bez filtrów nie robi aż takiego wrażenia

Sintra poza utartym szlakiem - inne pałace, muzea i ciekawe miejsca

 • Dom i ogród hrabiny Edla (Chalet da Condessa) - ten drewniany dom w stylu alpejskim znajduje się całkiem niedaleko Pałacu Pena. O jego budowie zadecydowała druga żona Fernanda II Elise Hensler (hrabina Edla), której zamarzyło się posiadanie własnego azylu kawałek od głównej rezydencji. Oprócz możliwości wejścia do domku, który niestety spalił się kilkanaście lat temu i został odrestaurowany, przyjemnym doświadczeniem może być spacer po oryginalnym ogrodzie. Uwaga! Jeśli zdecydujemy się na odwiedziny tej atrakcji oraz Pałacu Pena pamiętajmy o możliwości zakupu wspólnego biletu do obu miejsc.

 • Pałac Monserrate (Palácio de Monserrate) - XIX-wieczny pałac wyróżniającym się ciekawym połączeniem neogotyku z elementami mudéjar. Oprócz pałacu częścią kompleksu jest również park pełen różnych romantycznych elementów takich jak: groty, wodospady czy nawet ruiny antycznej kaplicy. Do pałacu z centrum lub z dworca dojedziemy autobusem numer 435.

 • Klasztor Kapucynów (Convento dos Capuchos) - ruiny XVI-wiecznego klasztoru, w którym aż do początku XIX wieku zawsze mieszkało kilku mnichów. Mnisi przebywali w małych niewygodnych celach i oddaleni byli od świata zewnętrznego. Niestety, dojazd do klasztoru komunikacją publiczną jest utrudniony.

Mało? W Sintrze są jeszcze muzea! W Sintrze znajdziemy też muzea, w tym m.in.: Muzeum Sztuki (Museu das Artes), niewielkie Muzeum Historii Naturalnej (Museu de História Natural) czy działające od 2016 roku Muzeum Mediów (Museu das Notícias, ang. NewsMuseum).

Co warto zobaczyć w okolicy Sintry? Przylądek Roca (Cabo da Roca)!

Przylądek Roca nie leży co prawda w samej Sintrze, ale oddalony jest od niej o zaledwie około 14 kilometrów, a dla wielu turystów odwiedzenie najdalej wysuniętej części kontynentalnej Europy może być nie lada gratką. Majestatyczne i wysokie na ponad 140 metrów klify, widok na ocean, trasy spacerowe - wszystko to powinno zachęcić do odwiedzin każdego sympatyka natury.

Pamiętajmy tylko, że na miejscu może być wietrznie i chłodno - różnica temperatury z Lizboną wynosi do kilku stopni. W stolicy Portugalii może być słonecznie i przyjemnie, a na Cabo da Raco będzie czekał na nas zimny i mocny wiatr. Dbajmy też o swoje bezpieczeństwie i nie stawajmy zbyt blisko klifów, ponieważ zdarzają się w tym miejscu wypadki śmiertelne (jedno z najtragiczniejszych zdarzeń dotyczyło niestety naszych rodaków...).

Na przylądek Roca dojedziemy z dworca kolejowego Sintry autobusem numer 403 w kierunku Cascais. Więcej informacji znajdziemy na oficjalnej stronie przewoźnika. Uwaga! Szukając rozkładów upewnijmy się, wybrany kurs zatrzymuje się przy przylądku Roca!

Latarnia na Cabo da Roca
Latarnia na Cabo da Roca

Zwiedzanie Sintry - informacje i wskazówki praktyczne

Jeśli...

 • chcemy choć trochę ominąć kolejki i tłumy w komunikacji przyjedźmy jak najszybciej, żeby skorzystać z jednego z pierwszych kursów,
 • planujemy poruszać się pieszo powinniśmy mieć ze sobą odpowiednie obuwie i pozostałe ubranie przystosowane do dłuższych wędrówek. W ciepłe miesiące weźmy ze sobą zapas wody. Pomimo troszkę mniejszej temperatury niż w Lizbonie nadal powinno być tu ciepło.
 • zależy nam na odwiedzeniu nielicznych muzeów Sintry weźmy pod uwagę, że te zamknięte są w poniedziałek. Pozostałe najważniejsze atrakcje czynne są siedem dni w tygodniu.
 • przyjeżdżamy samochodem pamiętajmy żeby sprawdzić położenie parkingów - więcej informacji znajdziecie tutaj, ponieważ najlepszym rozwiązaniem (i w przypadku niektórych atrakcji jedynym możliwym) jest pozostawienie tam auta i dalsze poruszanie się transportem publicznym.

Autobusy turystyczne w Sintrze - jak poruszać się pomiędzy atrakcjami

Do najważniejszych atrakcji Sintry dowiezie nas autobus turystyczny numer 434 (Circuito da Pena) obsługiwany przez firmę Scotturb. Autobus rusza spod stacji kolejowej i jedzie najpierw do historycznego centrum (zatrzymuje się przy Pałacu Narodowym), a później do Zamku Maurów i Pałacu Pena. Wracając autobus omija Zamek Maurów.

Linia 434 kursuje kilka razy w ciągu godziny, ale w środku dnia z autobusów korzysta bardzo dużo osób i powinniśmy liczyć się z długimi kolejkami. W autobusie obowiązują:

 • bilety pojedyncze na jeden przejazd,
 • bilety powrotne (umożliwiający jeden przejazd na górę, i jeden w dół - pomiędzy Pałacem Pena a Zamkiem Maurów przechodzimy wtedy pieszo),
 • bilety 24-godzinne na wszystkie autobusy obsługiwane przez przewoźnika Scotturb (w tym również 435),
 • bilety łączone na pociąg z Lizbony oraz autobusy firmy Scotturb (więcej informacji znajdziecie tutaj).

Dokładny rozkład wraz z listą przystanków znajdziemy oficjalnej stronie przewoźnika. Minusem autobusu jest to, że nie zatrzymuje się bezpośrednio przy rezydencji Quinta da Regaleira, ale spokojnie dojdziemy tam spacerem z historycznego centrum miasta.

Innym autobusem przydatnym dla turystów jest 435. Podobnie jak 434 rusza z dworca lub z historycznego centrum i zatrzymuje się przy ogrodzie Quinta da Regaleira oraz przy pałacach Monserrate i Seteais.

Pałac milionera - Quinta da Regaleira w Sintrze
Pałac milionera - Quinta da Regaleira w Sintrze

Kolejność zwiedzania

W sezonie (i nie tylko) Sintrę odwiedzają tłumy, którzy korzystają tłumnie z komunikacji publicznej (autobus 434). Dawniej najlepszą wskazówką była sugestia, żeby rozpocząć zwiedzanie od Pałacu Pena i kierować się w dół - przeciwnie niż robi większość.

Od momentu wprowadzenia obowiązkowej rezerwacji dni i godziny wizyty w Pałacu Pena ruch turystyczny jest rozprowadzany bardziej równomiernie, choć my mimo wszystko wciąż wolelibyśmy zacząć dzień od najwyższej atrakcji i następnie kierować się w dół.

Zwiedzanie Zamku Maurów w Sintrze
Zwiedzanie Zamku Maurów w Sintrze

Jak dojechać do Sintry z Lizbony ?

Sintra położona jest zaledwie 20 kilometrów na północny zachód od Lizbony. Ze stolicy Portugalii dojedziemy tu pociągiem regionalnym z lizbońskiego dworca Rossio. Wysiadamy na ostatniej stacji (Sintra). Za bilet zapłacimy około 2,30€, a czas przejazdu to około 45 minut.

Pierwszy pociąg rusza z Lizbony chwilę po 6:00. Ostatni pociąg wraca około północy. W ciągu dnia pociągi kursują nawet co 10 minut. Dokładny rozkład możemy sprawdzić na oficjalnej stronie portugalskiej kolei. W polu "From" wpisujemy Lisboa - Rossio, w polu "To" Sintra.

Bilety kupimy w kasie, w automacie na dworcu lub w aplikacji online.

Bilety do atrakcji Sintry

Wybierając się do Sintry mamy kilka możliwości zakupu biletów do najpopularniejszych atrakcji - możemy to zrobić w kasach lub nieco taniej online na oficjalnej stronie. **Pamiętajmy tylko o obowiązkowej rezerwacji online dnia oraz godziny wizyty w Pałacu Pena.

Inną opcją dla niektórych turystów jest zakup karty Sintra Green Card, którą oferuje portugalska kolej CP. Karta taka umożliwia przejazd z Lizbony do Sintry, korzystanie z autobusu 434 w Sintrze oraz wejście do Pałacu i Parku Pena, Pałacu Narodowego oraz jednego z muzeów (Natural History Museum, Ferreira de Castro Museum House, Anjos Teixeira Museum House, Leal da Câmara Museum House and MU.SA (Sintra Art Museum)).

Cena karty zależy od sezonu i występuje w dwóch wariantach. Pamiętajmy, że karta nie oferuje wejścia do Zamku Maurów i do ogrodów Quinta da Regaleira.

Więcej: Oficjalna strona karty. Kartę możemy zakupić w kasie biletowej na dworcu.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Sintry?

Większość turystów wpada do Sintry na jeden dzień. Jest to odpowiedni czas na odwiedzenie 3 atrakcji (4 przy bardzo szybkim tempie) i ewentualne pojechanie na chwilę na przylądek Roca (Cabo da Roca). Pamiętajmy tylko, że w takim wypadku musimy przyjechać do Sintry jak najwcześniej, żeby złapać pierwszy autobus do Cabo da Roca i wrócić z powrotem. Na pewno nie warto mieć zbyt napiętego planu w trakcie jednodniowej wizyty - niektóre z atrakcji wymagają więcej czasu. Pałac Pena znajduje się kawałek drogi od wejścia na teren Parku Pena i powinniśmy mieć w zapasie przynajmniej kilkanaście minut na samo dojście na miejsce i powrót. Więcej czasu potrzebujemy też na ogrody Quinta da Regaleira.

Jeśli chcemy odwiedzić jak najwięcej jednego dnia sprawdźmy najpierw godziny otwarcia poszczególnych atrakcji i na ich podstawie zaplanujmy dzień. Aktualne godziny możemy znaleźć na oficjalnej stronie.

Jeśli nie chcemy się śpieszyć to najlepiej zaplanujmy sobie na miejscu dwa dni. Noclegi nie są tanie, ale możemy dwa razy niedrogo dojechać do Sintry z Lizbony.

Przylądek Roca (okolice Sintry)
Przylądek Roca (okolice Sintry)

Punkt informacji turystycznej

Główny punkt informacji turystycznej Sintry znajdziemy w historycznym centrum miasta pod adresem Praça República 23.

Na miejscu otrzymamy mapę i wszystkie niezbędne informacje.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama