Podróże po Europie

Quinta da Regaleira - zwiedzanie ogrodu i pałacu milionera w Sintrze

Ostatnia aktualizacja: 1 lipca 2023

Masoni, wielkie pieniądze i jeszcze większe tajemnice. Wszystko to ubrane w ramy stylu neo-manuelińskiego sprawia, że Quinta da Regaleira jest miejscem niezwykłym i wyróżniającym się z otoczenia. Nawet biorąc pod uwagę fakt, że znajduje się w pełnej zabytków Sintrze, należy do największych atrakcji tego miasta.

W naszym przewodniku przeczytacie nie tylko o historii tego intrygującego kompleksu, ale też dowiecie się wszystkiego o jego zwiedzaniu.

Studnia Inicjacji - Quinta da Regaleira w Sintrze
Studnia Inicjacji - Quinta da Regaleira w Sintrze

Quinta da Regaleira - historia posiadłości ekscentrycznego milionera

Słowo quinta w wolnym tłumaczeniu oznacza niewielką posiadłość położoną poza miastem (w Polsce byłby to więc "dworek"). Ziemie na których dziś znajduje się tajemniczy park i rezydencja były niegdyś własnością tutejszych wicehrabiów. Później trafiły w ręce kupców, a następnie w ręce milionera Antonio Augusto Carvalho Monteiro. To właśnie od niego wzięła się popularna alternatywna nazwa zabytku, czyli “Pałac Milionera”.

Pałac milionera - Quinta da Regaleira w Sintrze
Pałac milionera - Quinta da Regaleira w Sintrze

Od entomologa do milionera

Monteiro urodził się w Rio de Janeiro. Pochodził z bogatej rodziny o portugalskich korzeniach. Fortuna rodziców pozwoliła mu rozwijać swoje entomologiczne zainteresowania, a także wydawać olbrzymie pieniądze na starodruki (m. in. poezje Camoesa, którego Monteiro uwielbiał) i dzieła sztuki.

Trzeba jednak przyznać, że późniejszy właściciel Quinta da Regaleira nie tylko wydawał, ale też zarabiał. Doskonale odnajdywał się na brazylijskich rynkach i wkrótce dzięki kawie i kamieniom szlachetnym pomnożył pieniądze swoich przodków. W końcu miał ich już tyle, że mógł opuścić niespokojną Brazylię i osiąść na stałe w Portugalii. W kupionej za 25 tysięcy realów Quinta da Regaleira postanowił dać upust swej bogatej wyobraźni.

Ukryte miejsca w ogrodzie Quinta da Regaleira w Sintrze
Ukryte miejsca w ogrodzie Quinta da Regaleira w Sintrze

Masoni i różokrzyżowcy - architektura ogrodów Quinta da Regaleira

Zarówno rezydencja jak i otaczający ją ogród miały być wizualizacją fascynacji i zainteresowań Monteiro. I właśnie dlatego wypełniają je elementy łączące się bezpośrednio z masonerią czy różokrzyżowcami. Architektem tego założenia był Luigi Manini (znany między innymi z projektu pałacu królewskiego Bucaco w Mealhadzie), który wprowadził tu wiele elementów neo-manuelińskich.

Jaskinie i oczka wodne w ogrodzie Quinta de Regaleira w Sintrze
Jaskinie i oczka wodne w ogrodzie Quinta de Regaleira w Sintrze

Manini sprostał wymaganiom milionera i dziś ogród interpretuje się jako symboliczne przedstawienie wszechświata. Nic więc dziwnego, że Quinta da Regaleira zrobiła duże wrażenie na twórcach filmu "Dziewiąte wrota" i dzięki temu pojawiła się w kilku kadrach tego mrocznego thrillera.

Dalsze losy

Rezydencję ukończono na dziesięć lat przed śmiercią milionera. Jego ostatnią wolą było spocząć w Lizbonie. Zażyczył też sobie żeby klucz do drzwi grobowca otwierał również wrota Quinta da Regaleira. Posiadłość szybko zmieniła właściciela, aby następnie przejść w ręce japońskiej firmy AOKI. Przez ten czas nie była udostępniania turystom. Dopiero w 1997 roku została odkupiona przez włodarzy Sintry i od tego czasu można ją zwiedzać. Została również wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Quinta de Regaleira - co kryje tajemniczy ogród?

Trudno w kilku zdaniach opisać to niezwykłe założenie, bo czegóż tu nie ma? Poniżej przedstawiliśmy kilka miejsc znajdujących się na trasie zwiedzania ogrodów Quinta de Regaleira, które zasługują na szczególną uwagę.

Studnia Inicjacji

Najbardziej znanym elementem ogrodu, a zarazem jego symbolem, jest Studnia Inicjacji, z której nie pobierano nigdy wody, a która była wykorzystywana do odprawiania masońskich rytuałów. Często turyści decydują się na kupno biletu wstępu do Quinta de Regaleira, inspirowani zdjęciami tego miejsca znalezionymi w internecie.

Musimy jednak szczerze przyznać, że niestety wiele zdjęć tej atrakcji zostało "upiększonych" za pomocą programów graficznych lub filtrów. Pamiętajmy o tym, bo może się zdarzyć, że rzeczywisty widok studni negatywnie nas zaskoczy i odbiegnie od naszych oczekiwań, co może prowadzić do rozczarowania. Niemniej jednak, jest to nadal fascynująca atrakcja, która powinna zaciekawić miłośników tajemniczych rytuałów.

Studnia Inicjacji w Quinta da Regaleira w Sintrze - zdjęcie bez obróbki graficznej
Studnia Inicjacji w Quinta da Regaleira w Sintrze - zdjęcie bez obróbki graficznej

Niedokończona Studnia

Ciekawostką jest, na terenie Quinta da Regaleira znajduje się jeszcze jedna studnia, określana mianem "Niedokończonej". Ma ona 15 m głębokości i składa się z pięciu poziomów. Według nas, była ona równie klimatyczna, co sama Studnia Inicjacji!

Podziemne tunele i jaskinie

Dla wielu turystów największą atrakcją Quinta da Regaleira stanowi sieć podziemnych tuneli i jaskiń, rozciągających się pod ogrodami. Kiedyś istniało do nich kilka wejść, jednak dziś podziemia odkrywamy wchodząc poprzez Studnię Inicjacji, a opuszczamy je przez jedyne dostępne wyjście.

Część z podziemnych przestrzeni stanowi naturalne jaskinie, ale większa część kompleksu została wykopana w trakcie budowy kompleksu. W przeszłości do jaskiń można było dostać się, krocząc po kamieniach umieszczonych w wodzie. Sprawiło nam to trochę problemów, ale jednocześnie dużo frajdy! Niestety, ostatnio natknęliśmy się na informację, że obecnie nie jest to możliwe. Co za szkoda!

W jednej z jaskiń ogrodów Quinta da Regaleira w Sintrze
W jednej z jaskiń ogrodów Quinta da Regaleira w Sintrze

Kaplica Trójcy Przenajświętszej

Inny fascynujący zabytek, to tajemnicza Kaplica Trójcy Przenajświętszej, której wnętrza udekorowano motywem krzyży templariuszy.

Charakterystycznym elementem zabytku jest wieżyczka utrzymana w stylu gotyckim. Nietypowym, ale również interesującym faktem jest to, że krypta kaplicy została połączona ukrytym tunelem z rezydencją.

Kaplica w parku Quinta da Regaleira w Sintrze
Kaplica w parku Quinta da Regaleira w Sintrze

Brama Strażników (Portal dos Guardiões)

Ta pięknie zdobiona konstrukcja pełniła dwie funkcje. Po pierwsze, służyła jako brama prowadząca do środkowego poziomu Studni Inicjacji, a wejścia do niej strzegły statuy Trytonów.

Poza tym, dzięki swojemu kształtowi, budowla mogła być również wykorzystywana jako otwarty teatr.

Quinta da Regaleira w Sintrze
Quinta da Regaleira w Sintrze

Na wież budowli znajduje się punkt widokowy.

Wejście na punkt widokowy
Wejście na punkt widokowy

Pałac Milionera

Wreszcie na terenie ogrodu zlokalizowana jest sama rezydencja, w której dziś znajduje się muzeum masonerii. W środku zachowało się nieco interesujących dekoracji, ale do zobaczenia jest niestety niewiele.

Na trasie zwiedzania znajduje się wyłącznie główne, niższe piętro pałacu. Wyższe kondygnacje otwarte są wyłącznie podczas wystaw czasowych oraz na czas specjalnych wydarzeń.

Zwiedzanie Quinta da Regaleira - co powinniśmy wiedzieć?

Quinta da Regaleira jest miejscem, które przyciąga turystów z całego świata, zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy to bywa tu naprawdę tłoczno. Ogrody zwiedzamy samodzielnie, dlatego przed wizytą warto pobrać mapę lub specjalną aplikację z oficjalnej strony. Na miejscu możemy wypożyczyć przewodnik audio, a także wziąć udział w wycieczce z przewodnikiem.

Bilety możemy nabyć w kasie bądź online na oficjalnej stronie. Zakup z wyprzedzeniem daje nam pewność, że nie zmarnujemy czasu stojąc w kolejce do kasy. Chociaż nie zawsze tworzą się długie kolejki, czasem się to zdarza!

Ile czasu powinniśmy przeznaczyć na zwiedzanie Quinta da Regaleira? Z naszego doświadczenia wynika, że na wizytę najlepiej zarezerwować od 90 do 120 minut, choć niektórzy spędzają tu nawet nieco dłużej. Park jest dosyć obszerny i posiada wiele skrytych zakątków. Możemy też wspiąć się na wieżyczki, z których podziwiać będziemy nie tylko park z pałacem, ale także okolicę, w tym chociażby Pałac Pena.
Quinta da Regaleira - Sintra
Quinta da Regaleira - Sintra

Quinta da Regaleira - wskazówki i informacje praktyczne

  • Atrakcja położona jest na obrzeżach historycznego centrum
  • Quinta de Regaleira nie dysponuje własnym parkingiem. Jeśli poruszamy się samochodem, musimy zaparkować go w Sintrze. Na miejsce z centrum najlepiej podejść pieszo, ponieważ autobus jedzie bardzo długo i bywa zatłoczony. Od dworca do wejścia do atrakcji są niespełna 2 km.
  • Dni i godziny otwarcia Quinta da Regaleira - Ogrody Quinta da Regaleira czynne są codziennie, godziny otwarcia zależą od miesiąca wizyty. Aktualny harmonogram najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie.
  • Aby zwiedzić ogród bez tłumów, idealnym wyborem będzie dotarcie na miejsce tuż po jego otwarciu lub późnym popołudniem. W godzinach szczytu niektóre miejsca, jak schody w Studni Inicjacji, bywają przepełnione turystami.
  • Bilety możemy zakupić w kasie lub online na tej stronie. Zakup z wyprzedzeniem pozwoli nam na ominięcie kolejek w kasie,
  • w ogrodzie organizowane są dodatkowo płatne wycieczki z przewodnikiem - informacje o cenach oraz ich kalendarzu znajdziecie tu.
Jedna z wieżyczek w ogrodzie Quinta da Regaleira w Sintrze
Jedna z wieżyczek w ogrodzie Quinta da Regaleira w Sintrze

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama