Quinta da Regaleira - zwiedzanie ogrodu i pałacu milionera w Sintrze

Masoni, wielkie pieniądze i jeszcze większe tajemnice. Wszystko to ubrane w ramy stylu neo-manuelińskiego sprawia, że Quinta da Regaleira jest miejscem niezwykłym i wyróżniającym się z otoczenia. Nawet biorąc pod uwagę fakt, że znajduje się w pełnej zabytków Sintrze.


Studnia Inicjacji - Quinta da Regaleira w Sintrze

Posidałość milionera

Słowo quinta w wolnym tłumaczeniu oznacza niewielką posiadłość położoną poza miastem (w Polsce byłby to więc “dworek”). Ziemie na których dziś znajduje się tajemniczy park i rezydencja były niegdyś własnością tutejszych wicehrabiów. Później trafiły w ręce kupców, a następnie w ręce milionera Antonio Augusto Carvalho Monteiro. To właśnie od niego wzięła się popularna alternatywna nazwa zabytku, czyli “Pałac Milionera”.


!Pałac milionera - Quinta da Regaleira w Sintrze
Pałac milionera - Quinta da Regaleira w Sintrze

Od entomologa do milionera

Monteiro urodził się w Rio de Janeiro. Pochodził z bogatej rodziny o portugalskich korzeniach. Fortuna rodziców pozwoliła mu rozwijać swoje entomologiczne zainteresowania, a także wydawać olbrzymie pieniądze na starodruki (m. in. poezje Camoesa, którego Monteiro uwielbiał) i dzieła sztuki.

!Spacer po ogrodach Quinta da Regaleira w Sintrze
Spacer po ogrodach Quinta da Regaleira w Sintrze

Trzeba jednak przyznać, że późniejszy właściciel Quinta da Regaleira nie tylko wydawał, ale też zarabiał. Doskonale odnajdywał się na brazylijskich rynkach i wkrótce dzięki kawie i kamieniom szlachetnym pomnożył pieniądze swoich przodków. W końcu miał ich już tyle, że mógł opuścić niespokojną Brazylię i osiąść na stałe w Portugalii. W kupionej za 25 tysięcy realów Quinta da Regaleira postanowił dać upust swej bogatej wyobraźni.


!Ukryte miejsca w ogrodzie Quinta da Regaleira w Sintrze
Ukryte miejsca w ogrodzie Quinta da Regaleira w Sintrze

Masoni i różokrzyżowcy

Zarówno rezydencja jak i otaczający ją ogród miały być wizualizacją fascynacji i zainteresowań Monteiro. I właśnie dlatego wypełniają je elementy łączące się bezpośrednio z masonerią czy różokrzyżowcami. Architektem tego założenia był Luigi Manini (znany między innymi z projektu pałacu królewskiego Bucaco w Mealhadzie), który wprowadził tu wiele elementów neo-manuelińskich.

!W jednej z jaskiń ogrodów Quinta da Regaleira w Sintrze
W jednej z jaskiń ogrodów Quinta da Regaleira w Sintrze

Sprostał wymaganiom milionera i dziś ogród interpretuje się jako symboliczne przedstawienie wszechświata. Trudno w kilku zdaniach opisać to niezwykłe założenie, bo czegóż tu nie ma? Jest i Studnia Inicjacji (z której nie pobierano nigdy wody, a którą wykorzystywano do odprawiania masońskich rytuałów), jest tajemnicza Kaplica Trójcy Przenajświętszej (udekorowana krzyżami templariuszy), jest sieć podziemnych tuneli i jaskinia Ledy i wreszcie jest sama rezydencja, w której dziś znajduje się muzeum masonerii. Nic więc dziwnego, że Quinta da Regaleira zrobiła duże wrażenie na twórcach filmu “Dziewiąte wrota” i dzięki temu pojawiła się w kilku kadrach tego mrocznego thrillera.


Quinta da Regaleira w Sintrze

Dalsze losy

Rezydencję ukończono na dziesięć lat przed śmiercią milionera. Jego ostatnią wolą było spocząć w Lizbonie. Zażyczył też sobie żeby klucz do drzwi grobowca otwierał również wrota Quinta da Regaleira. Posiadłość szybko zmieniła właściciela, aby następnie przejść w ręce japońskiej firmy AOKI. Przez ten czas nie była udostępniania turystom. Dopiero w 1997 roku została odkupiona przez włodarzy Sintry i od tego czasu można ją zwiedzać. Została również wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

!Jedna z wieżyczek w ogrodzie Quinta da Regaleira w Sintrze
Jedna z wieżyczek w ogrodzie Quinta da Regaleira w Sintrze

Zwiedzanie i informacje praktyczne

Ogród przyciąga wielu turystów z całego świata. Odwiedzający zachęcani są do odwiedzin pięknymi zdjęciami znajdującymi się w internecie. Jednym z najbardziej znanych symboli tego ogrodu jest Studnia Inicjacji (znana również jako Studnia Wtajemniczenia lub też Odwrócona Wieża), której fotografie najbardziej poruszają naszą wyobraźnię. Należy jednak w tym momencie szczerze powiedzieć, iż niestety większość obrazów tego elementu parku zostało "upiększonych" w programach graficznych. Ważne, aby o tym pamiętać, ponieważ często możemy czuć się później "oszukani" widokiem studni.

!Kaplica w parku Quinta da Regaleira w Sintrze
Kaplica w parku Quinta da Regaleira w Sintrze

Na zwiedzanie najlepiej przeznaczyć 1-2 godziny. Park jest dosyć duży i mieści w sobie wiele ukrytych miejsc. Można również wejść na wieżyczki, z których będziemy mogli podziwiać zarówno park z pałacem, jak i okolicę, np. Pałac Pena i Zamek Maurów.

Przy wejściu, w kasie biletowej możemy dostać bezpłatną mapkę, którą warto mieć podczas zwiedzania. Na terenie znajdziemy podziemne przejścia, tunele i jaskinie, nie wszystkie miejsca są oświetlona, dlatego jeśli chcemy do nich wejść, należy uważać a nawet zaopatrzyć się wcześniej w jakieś oświetlenie. Warto założyć dobre obuwie oraz zachować szczególną ostrożność ze względu np. na występujące kałuże.

Quinta da Regaleira - SIntra

Dni i godziny otwarcia

Ogrody Quinta da Regaleira czynne są codziennie, godziny otwarcia zależą od miesiąca wizyty.

miesiące czynne od - do ostatnie wejście
styczeń, listopad, grudzień 10:00 - 17:30 17:00
luty, marzec, październik 10:00 - 18:30 18:00
kwiecień - wrzesień 10:00 - 20:00 19:00

!Jaskinie i oczka wodne w ogrodzie Quinta de Regaleira w Sintrze
Jaskinie i oczka wodne w ogrodzie Quinta de Regaleira w Sintrze

Ceny biletów wstępu

  • dorośli (bilet normalny) - 6,00 Euro
  • dzieci 9 - 14 lat - 3,00 Euro
  • uczniowie powyżej 15 lat - 4,00 Euro
  • seniorzy (65+) - 4,00 Euro
  • bilet rodzinny - 18,00 Euro
  • dzieci do 8. roku życia - bezpłatnie

!Studnia Inicjacji w Quinta da Regaleira w Sintrze
Studnia Inicjacji w Quinta da Regaleira w Sintrze

Reklama