Pałac Pena w Sintrze - historia i informacje praktyczne

Słowo romantyzm (w znaczeniu kulturowym) kojarzy się nam głównie z literaturą. Rzadziej przywołuje na myśl dzieła Artura Grottgera czy Eugene’a Delacroixa. Jeszcze rzadziej zaś kojarzymy je z architekturą. Pałac Narodowy Pena z portugalskiej Sintry to najlepszy przykład tego, że architektura tego nurtu istniała i zachwyca do dziś!

Pałac Pena w Sintrze (Portugalia)

Pałac Pena uważany jest przez wielu za najpiękniejszy budynek tego typu w Europie. Wpływ na to na pewno mają jego niesamowite kolory, a także położenie, pałac góruje nad okolicą.

Kolorowy pałac Pena w Sintrze

Pałac otoczony jest olbrzymim, niemal 200 hektarowym, parkiem. Teren parku jest nierówny, wyróżniają się w nim wzniesienia (na jednym z nich wypatrzymy krzyż), oraz kręte ścieżki. Park jest idealnym miejscem do pieszych wędrówek, a miłośnicy natury na pewno docenią różnorodność występującej tu roślinności.

Park wokół pałacu Pena

Zwiedzanie Pałacu Pena

Pałac Pena oraz otaczający go park są otwarte dla zwiedzających przez cały rok. Możemy odwiedzić sam park lub zwiedzić go i wejść również do wnętrza pałacu.

Kompleks pałacowym to nie same wnętrza ani fasady, to także taras widokowy na okolicę. Trzeba uczciwie przyznać, że widoki z niemal każdego miejsca pałacu, zarówno z punktów widokowych, jak i otaczających go murów, są niesamowite.

Widok z murów pałacu Pena

W samym pałacu nie forsując tempa spędzimy około dwóch godzin. Jeśli chcemy wejść wgłąb parku, to biorąc pod uwagę jego rozmiar możemy spacerować po nim i cały dzień.

Parque da Pena

Zakochany władca nie zapomniał też o miejscu, w którym będzie można odpocząć od trudów sprawowania władzy. W tym calu nakazał urządzić pałacowy park. Założenie przypomina bardziej mroczny las niż typowy park. Dzięki specyficznemu klimatowi w Sintrze mogą rosnąć takie gatunki jak cyprysik Lawsona, miłorząb chiński czy kryptomeria japońska. Uwagę zwracają hodowane czarne łabędzie i nietypowa fontanna (złożona z ceramicznych płytek zwanych azulejos).

Historia

Na początku była… kaplica.

Zanim zbudowano pałac, na wzgórzu umiejscowiona była kaplica poświęcona Matce Boskiej Penenskiej. Miejsce to jako idealne do medytacji religijnych upodobała sobie Eleonora de Viseau. W późniejszych latach król Manuel I sprowadził na wzgórze eremitów hieronimitów. Zakon ten cieszył się szczególnymi łaskami Manuela, nie dziwne więc, że władca oddał im także część Sintry (a po swej śmierci nakazał pochować się w klasztorze tego zgromadzenia w Lizbonie). Niewielkie eremy przetrwały do XVIII wieku, kiedy to cały kompleks spłonął od uderzenia pioruna. Ruiny straszyły swym stanem do XIX wieku, kiedy to zwróciły uwagę Ferdynanda II Koburga.

!Kaplica w Pałacu Pena w Sintrze
Kaplica w Pałacu Pena w Sintrze

Małżeński tron

Ferdynand II Koburg de facto nigdy nie był królem. W 1836 roku ożenił się z królową Portugalii Marią II i do końca swego życia pełnił rolę “małżonka królowej” bądź też regenta (przed rozpoczęciem panowania Piotra V oraz po jego niespodziewanej śmierci na tyfus). Okres ten był dla Portugalii wyjątkowo ciężki. Kraj znosił właśnie skutki nieudanej ustawy sekularyzacyjnej - na rynku pojawiły się posiadłości kościoła katolickiego, ale ludność nie miała pieniędzy aby te dobra nabyć. Ziemia kumulowała się więc w rękach najbogatszych co prowadziło do pogorszenia, i tak już nie najlepszych, nastrojów społecznych. Co więcej królowa nie była dobrą władczynią. Podziwiano jej energię i dbałość o dzieci, ale prowadzenie polityki oceniano bardzo źle. Maria była tendencyjna, opierała się na cudzoziemcach, ministrów mianowała ze względu na osobiste sympatie, a nie zasługi. Doprowadziło to do kilku kryzysów, zagrożenia abdykacją, a nawet interwencji obcych mocarstw.

Pałac Pena - Sintra

W tej zawikłanej sytuacji Ferdynand II Koburg radził sobie jak umiał. Jednak z czasem zaczął odsuwać się od życia politycznego nacisk kładąc na rozwój kultury. Jednym z pierwszych przejawów tego zwrotu Ferdynanda II była decyzja o budowie Pałacu Pena.

!Spacer po ogrodach, wokół Pałacu Pena w Sintrze
Spacer po ogrodach, wokół Pałacu Pena w Sintrze

Architekt amator

Architektem odpowiedzialnym za budowę Pałacu Pena był Wilhelm Ludwig von Eschwege. Człowiek ten nigdy nie odebrał należytego wykształcenia w dziedzinie jaką przyszło mu się zająć. Był geologiem, właścicielem i zarządcą hut oraz wojskowym. Często jednak podróżował po świecie i być może ten fakt oraz otwarty umysł sprawiły, że ze swego zadania wywiązał się koncertowo.

!Przed wejściem do Pałacu Pena w Sintrze
Przed wejściem do Pałacu Pena w Sintrze

Dalsze losy

Królowa Maria II nie spędziła w pałacu zbyt wiele czasu. Zmarła w 1853 roku (budowę Pałacu Pena ukończono w 1847, choć prace wykończeniowe trwały jeszcze po śmierci królowej) po urodzeniu jedenastego dziecka. Zlekceważyła ostrzeżenia lekarzy, którzy sugerowali, że tak liczne ciąże nadwątlają zdrowie władczyni. Ferdynand II Koburg zmuszony był wstąpić na tron aż do czasu osiągnięcia pełnoletności przez swego najstarszego syna. Królestwo wiązało duże nadzieje z młodym Piotrem V. Zapowiadał się na wybitnego, wszechstronnego władcę, który wyprowadzi Portugalię z kryzysu. Tak się jednak nie stało bo młody król zmarł na tyfus w wieku dwudziestu czterech lat.

Zwiedzanie Pałacu Pena w Sintrze

W 1869 roku Fredynand II Koburg ożenił się ponownie. Jego wybranką była kobieta spoza arystokratycznego światka - Elisa Hensler. Małżeństwo było morganatyczne (tj. status społeczny Elisy nie polepszył się) nie dość bowiem, że wybranka Ferdynanda była śpiewaczką operową to jeszcze posiadała dziecko, którego ojciec nie był znany. Władca jednak tak ukochał swoją drugą żonę, że zapisał jej w testamencie Pałac Pena i Zamek Maurów. Po jego śmierci rodzina królewska chcąc odzyskać owe budowle musiała zapłacić Elisie 410 milionów rei!

!Królewska jadalnia - zwiedzanie Pałacu Pena w Sintrze
Królewska jadalnia - zwiedzanie Pałacu Pena w Sintrze

W 1910 roku w Portugalii doszło do skierowanej przeciwko monarchii rewolucji. Po jej zwycięstwie pałac przeszedł na własność państwa. Królowa Amelia Orleańska spędziła tu swoją ostatnią noc przed udaniem się na wygnanie. Sam pałac zaś został zmieniony w muzeum. Znajduje się również na liście UNESCO.

!Widok z Pałacu Pena na Zamek Maurów w Sintrze
Widok z Pałacu Pena na Zamek Maurów w Sintrze

Styl czy style?

W przewodnikach znajdziecie informacje, że pałac został wybudowany w stylu romantycznym. To prawda, trzeba jednak pamiętać, że romantyzm nader chętnie łączył w sobie różne nurty. Możemy więc znaleźć tutaj sale i elementy neogotyckie, neorenesansowe, neomauretańskie czy neomanuelińskie (to charakterystyczny dla Portugalii styl odwołujący się do manuelizmu, późnośredniowiecznego nurtu w sztuce tego kraju związanego z panowaniem króla Manuela I Szczęśliwego).

Sintra - Pałac Pena - podczas zwiedzania

Informacje praktyczne

Dojazd

Dojazd do pałacu jest stosunkowo prosty, gdy dostaniemy się już do Sintry. Wystarczy wsiąść do autobusu linii 434, który objeżdża wszystkie najważniejsze atrakcje Sintry i wraca na przystanek początkowy. Pałac Pena jest ostatnim przystankiem na liście. Autobus jeździ 4 razy na godzinę w okresie letnim, z reguły jednak jest w nim wielu turystów.

Koszt biletu dziennego na autobus to 5€.

Można również wejść, droga jest jednak stroma i może zmęczyć nawet wysportowanego turystę.

Godziny otwarcia

Pałac otwarty jest od 9:45 do 19:00, ostatnie wejście o 18:15 Park otwarty jest od 9:30 do 20:00, ostatnie wejście o 19:00

Ceny biletów wstępu

Wejście do pałacu, podobnie jak do innych atrakcji w Sintrze, nie jest tanie. Jeśli chcemy zaoszczędzić, możemy pomyśleć o zakupie wejściówek do większej ilości atrakcji online.

Typ biletu Cena dla dorosłych Cena dla dzieci i młodzieży (do 18 lat)
Park 7,50€ 6,50€
Pałac i Park 14,00€ 12,50€
Pałac i Park (9:30 do 10:30) 13,00€ 11,50€

!Malutki dziedziniec na terenie Pałacu Pena w Sintrze
Malutki dziedziniec na terenie Pałacu Pena w Sintrze

Reklama