Zwiedzanie Zamku Maurów w Sintrze

Widok na Zamek Maurów w Sintrze

Jaka jest najlepsza możliwa lokalizacja dla zamku? To wydaje się dość oczywiste, wzgórze lub jego szczyt, najlepiej takie, na które ciężko się dostać. Stosowali się do tej zasady już starożytni Grecy, z podobnego założenia wyszli Maurowie, którzy zbudowali swoją fortecę na wzgórzu, w dzisiejszym portugalskim mieście Sintra.

Dzisiaj z zamku pozostały ruiny, głównie mury oraz wieże. Mimo to, nadal jest wspaniałą atrakcją dla zwiedzających, szczególnie tych lubiących średniowieczny klimat. Istotnym atutem jest jego położenie, z murów roztacza się wspaniały widok na Sintrę, a w bezchmurny dzień widać nawet ocean.

Zamek Maurów w Sintrze - zwiedzanie

Historia Zamku Maurów (Castelo dos Mouros)

Tereny dzisiejszej Portugalii i Hiszpanii (ich południowej części) przez wieki były zamieszkiwane przez Maurów, czyli Arabów, którzy stworzyli państwo muzułmańskie na terenach dzisiejszej Andaluzji, a które rozrosło się na niemal cały Półwysep Iberyjski. W czasach swojej świetności państwo Maurów wpływami sięgało aż do środkowej części Francji.

zwiedzania Zamku Maurów w Sintrze - Castelo dos Mouros

Na przełomie VIII-IX wieku zbudowali oni fortecę górująca nad dzisiejszą Sintrą, której zadaniem była obrona okolicznej ludności przed najeźdźcami. Okolice Sintry dla ludności muzułmańskiej były istotnym obszarem rolniczym, a twierdza miała służyć do ich obrony oraz jako doskonały punkt obserwacyjny.

Zapisy z tamtego okresu podkreślają bardzo dużą wagę zamku, jego znaczenie były nawet większe od zamku w Lizbonie.

Pierwsza próba zdobycia fortecy przez Chrześcijan odbyła się w 1093 roku, tuż przed I wyprawą krzyżową. Z powodu zbyt małych sił udało się utrzymać zamek jedynie rok. Kolejna próba nastąpiła w trakcie drugiej krucjaty, w 1147 roku, tym razem udało się zdobyć fortecę na stałe wojskom Alfonsa I Zdobywcy. Co ciekawe, dużą część armii po stronie chrześcijańskiej stanowili pijacy oraz złodzieje.

Widok z wieży królewskiej Zamku Maurów na pozostałości tej fortecy

Chrześcijańscy władcy nie docenili jednak nowej twierdzy, chociaż zamek przez kolejne dziesiątki lat był rozbudowywany i utrzymywany, to stracił na znaczeniu względem zamku w Lizbonie, a w kolejnych latach mieszkańcy woleli opuszczać go i przenieść się do samej Sintry.

Sintra - Zamek Maurów (Castelo dos Mouros) i wieża królewska

Przez następne wieki zamek tracił na znaczeniu, a w XV wieku jedynymi mieszkańcami byli żydowscy osadnicy. Oprócz czasu, doświadczyła go również natura - w 1636 roku uderzenie pioruna spowodowało olbrzymi pożar, a wielkie trzęsienie ziemi 1755 roku zniszczyło znaczną część środkowych zabudowań. Dzisiaj spacerując po dziedzińcu widzimy olbrzymie kawałki rozrzuconych kamieni, które od tamtego czasu nieskładnie leżą wspominając o niegdysiejszej potędze.

!Podczas wejścia na wieżę królewską Zamku Maurów w Sintrze
Podczas wejścia na wieżę królewską Zamku Maurów w Sintrze

W XIX wieku król Ferdynand II zdecydował się odrestaurować pozostałości zamku i udostępnić go jako jedną z atrakcji ogrodów Pałacu Pena, i w tej formie został do dzisiaj. Marzeniem Ferdynanda było móc oglądać zamek z ukochanego Pałacu Pena, oraz stworzenie miejsca do spacerów oraz odpoczynku dla zwykłych mieszkańców.

!Widok na Pałac Pena z Zamku Maurów w Sintrze
Widok na Pałac Pena z Zamku Maurów w Sintrze

Zwiedzanie Zamku Maurów

widok na jedną z wież podczas zwiedzania Zamku Maurów w Sintrze - Castelo dos Mauros

Dzisiaj zamek jest jedną z głównych atrakcji Sintry, znajduje się tuż przed Pałacem Pena - można przejść pomiędzy nimi spokojnie piechotą. Najlepiej zarezerwować sobie około dwóch godzin na odwiedziny, dużo czasu można spędzić na murach oglądając zapierające dech w piersiach widoki.

Widok na Sintrę z Zamku Maurów

Na zamek prowadzi ciekawa droga wśród drzew, która łączy wejście na teren obszaru zamkowego z głównym wejściem do zamku.

!Brama wejściowa do Zamku Maurów
Brama wejściowa do Zamku Maurów

podczas zwiedzania Zamku Maurów - Sintra

Idąc tą drogą spotkamy mały kościół zbudowany w XII wieku, tuż po zdobyciu zamku, oraz kryptę zbudowaną przez króla Ferdynanda II w celu przechowywania ludzkich kości znalezionych w trakcie prac restauracyjnych. Można trochę odbić i podejść do zewnętrznego kręgu murów.

!Wnętrze kaplicy Sao Pedro de Penaferrim
Wnętrze kaplicy Sao Pedro de Penaferrim

Widok z Zamku Maurów - Sintra

W środku znajdziemy mało zabudowań, pozostałości po stajni oraz częściowo odbudowany budynek do przechowywania wody (cysterna), warto wejść do środka, i poczuć średniowieczny klimat.

!Cysterna - Zamek Maurów w Sintrze
Cysterna - Zamek Maurów w Sintrze

Widok z Zamku Maurów w Sintrze - Castelo dos Mouros

Główną atrakcją są mury i wieże, po których możemy spacerować i się wdrapywać. Niektóre z nich są bardzo wysoko, więc warto uważać, i się zbytnio nie wychylać - szczególnie przy dużym wietrze.

podczas zwiedzania Zamku Maurów w Sintrze

Informacje praktyczne

Widok z Zamku Maurów w Sintrze

Dojazd:

Zamek znajduje się na wzgórzu, do którego można dostać się na trzy sposoby:

  • autobusem miejskim, który zatrzymuje się na kilku przystankach po drodze, w tłoczny dzień może być jednak ciężko dostać się do środka na środkowych przystankach, następnym przystankiem jest Pałac Pena
  • piechotą, droga jest dość ciężka i możemy się zmęczyć - jednak widoki są przyjemne i mając czas i siłę można wybrać ten rodzaj transportu
  • samochodem, jeśli nie straszne nam podjazdy i zakręty, oraz jesteśmy autem, ten środek transportu może być odpowiedni, pozwala zaparkować niedaleko wejścia

zwiedzanie Zamku Maurów - Sintra

Cena i bilety:

taryfa biletowa cena
bilet dla dorosłych (18-64) 8,00 Euro
bilet dla młodych (6-17) 6,50 Euro
bilet dla seniorów (65+) 6,50 Euro

przed wejściem do Zamku Maurów w Sintrze

Możliwe jest zakupienie biletów on-line (z małą zniżką) lub skorzystanie z biletów łączonych oferujących drobny rabat.

Przykład dla biletów dla dorosłych: * bilet do Zamku Maurów = 8,00 Euro * bilet do Pałacu Pena i ogrodów = 14,00 Euro * bilet łączony do Zamku Maurów + Pałacu Pena (i ogrodów) = 20,90 Euro (zamiast 22,00Euro)

na Zamku Maurów - Sintra

Dni i godziny otwarcia:

  • codziennie, oprócz 25. grudnia i 1. stycznia
  • w okresie zimowym od 10:00 do 18:00 (ostatnie wejście do 17:00)
  • w okresie letnim od 09:30 do 20:00 (ostatnie wejście do 19:00)

Reklama