Podróże po Europie

Zamek Maurów w Sintrze - zwiedzanie, historia, ciekawostki

Ostatnia aktualizacja: 24 lipca 2023

Położona wysoko ponad historycznym centrum Sintry twierdza, zwana Zamkiem Maurów (Castelo dos Mouros), przyciąga nie tylko turystów zainteresowanych historią, ale także tych poszukujących wspaniałych widoków.

Chociaż z dawnej warowni przetrwały jedynie ruiny, stanowi ona jedną z najważniejszych atrakcji Sintry. W naszym artykule poznacie historię tego znamienitego zabytku oraz otrzymacie praktyczne informacje dotyczące jego zwiedzania.

Widok na Zamek Maurów w Sintrze
Widok na Zamek Maurów w Sintrze

Historia Zamku Maurów

Tereny dzisiejszej Portugalii i Hiszpanii (w szczególności ich południowej części) przez wieki były zamieszkiwane przez Maurów. W ten sposób nazywano Arabów, którzy stworzyli państwo muzułmańskie na terenach dzisiejszej Andaluzji, a które rozrosło się na niemal cały Półwysep Iberyjski. W okresie swojej największej świetności wpływy Maurów sięgały aż do środkowej części Francji.

Zwiedzania Zamku Maurów w Sintrze - Castelo dos Mouros
Zwiedzania Zamku Maurów w Sintrze - Castelo dos Mouros

Na przełomie VIII i IX wieku, wznieśli oni fortecę dominującą nad dzisiejszą Sintrą. Jej funkcją była obrona lokalnej ludności muzułmańskiej, dla której okoliczne ziemie stanowiły istotny obszar rolniczy. Ze względu na swoje strategiczne położenie, twierdza ta pełniła również rolę doskonałego punktu obserwacyjnego.

Zamek Maurów w Sintrze - zwiedzanie
Zamek Maurów w Sintrze - zwiedzanie

Zapisy z tamtego okresu podkreślają bardzo dużą wagę zamku. Jego znaczenie były nawet większe od zamku w Lizbonie!

Pierwsza próba zdobycia fortecy przez chrześcijan nastąpiła już w 1093 roku, niedługo przed pierwszą wyprawą krzyżową. Jednak z powodu ograniczonych sił, udało się utrzymać zamek zaledwie przez rok. Kolejne natarcie miało miejsce podczas drugiej krucjaty w 1147 roku. Tym razem wojska dowodzone przez Alfonsa I Zdobywcę przejęły fortecę na stałe. Co ciekawe, znaczną część armii chrześcijańskiej stanowili pijacy i złodzieje.

Widok z wieży królewskiej Zamku Maurów na pozostałości tej fortecy
Widok z wieży królewskiej Zamku Maurów na pozostałości tej fortecy

Zamek Maurów w rękach chrześcijańskich

Chrześcijańscy władcy Portugalii nie byli szczególnie zainteresowani zdobytym zamkiem i powierzyli opiekę nad nim Zakonowi Templariuszy. Ci doświadczeni w bojach rycerze, wykorzystując swoje doświadczenia z Ziemi Świętej, umocnili zamek, budując wokół niego drugi pierścień murów.

Castelo dos Mouros przez kolejne dziesiątki lat był wzmacniamy i rozbudowywany, lecz mimo to stracił na znaczeniu względem zamku w Lizbonie. W kolejnych latach jego mieszkańcy woleli opuścić zamkowe mury i przenieść się do samej Sintry.

[Sintra - Zamek Maurów (Castelo dos Mouros) i wieża królewska]
[Sintra - Zamek Maurów (Castelo dos Mouros) i wieża królewska]

Przez następne stulecia zamek tak bardzo podupadł, że w XV wieku jego jedynymi mieszkańcami byli żydowscy osadnicy. Nieubłaganie niszczyły go nie tylko upływ czasu, ale też siły natury - w 1636 roku uderzenie pioruna wywołało olbrzymi pożar, a potężne trzęsienie ziemi 1755 roku zniszczyło znaczną część centralnych zabudowań. Dziś, podczas spaceru po dziedzińcu, można zobaczyć ogromne kawałki porozrzucanych kamieni, które są niemym świadkiem niegdysiejszej potęgi.

podczas zwiedzania Zamku Maurów - Sintra
podczas zwiedzania Zamku Maurów - Sintra
Podczas wejścia na wieżę królewską Zamku Maurów w Sintrze
Podczas wejścia na wieżę królewską Zamku Maurów w Sintrze

W XIX wieku król Ferdynand II postanowił przeprowadzić renowację pozostałości zamku i udostępnić je jako jedną z atrakcji ogrodów Pałacu Pena. Zamek Maurów zachował tę formę do dnia dzisiejszego. Ferdynand marzył o możliwości podziwiania zamku z jego ukochanego Pałacu Pena oraz o stworzeniu miejsca dla spacerów i odpoczynku dla zwykłych mieszkańców.

Widok na Pałac Pena z Zamku Maurów w Sintrze
Widok na Pałac Pena z Zamku Maurów w Sintrze

Zwiedzanie Zamku Maurów w Sintrze

Współcześnie zamek jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Sintry. Położony jest nieco niżej od Pałacu Pena, jednak bez problemu można pokonać dystans między nimi pieszo.

Naszym zdaniem na wizytę w Zamku Maurów warto zarezerwować pomiędzy 60 a 90 minut. Sporo czasu możemy spędzić na murach, podziwiając zapierające dech w piersiach widoki.
przed wejściem do Zamku Maurów w Sintrze
przed wejściem do Zamku Maurów w Sintrze

Na zamek prowadzi urokliwa ścieżka wśród drzew, która łączy wejście na teren obszaru zamkowego z głównym wejściem do samej twierdzy. Idąc nią miniemy niewielki kościół zbudowany w XII wieku, tuż po zdobyciu zamku, a także kryptę wybudowaną przez króla Ferdynanda II do przechowywania ludzkich kości znalezionych podczas prac restauracyjnych. Warto również zboczyć na chwilę ze szlaku, aby podejść do zewnętrznego pierścienia murów.

widok na jedną z wież podczas zwiedzania Zamku Maurów w Sintrze - Castelo dos Mauros
widok na jedną z wież podczas zwiedzania Zamku Maurów w Sintrze - Castelo dos Mauros

Zamek Maurów - atrakcje zwiedzania

Po przekroczeniu bramy zamkowej, napotkamy na niewiele zachowanych zabudowań. Wśród nielicznych budynków, które przetrwały do naszych czasów, znajdują się między innymi: resztki dawnej stajni oraz częściowo odbudowana cysterna, czyli budowla służąca do przechowywania wody. Warto zajrzeć do jej wnętrza, aby poczuć średniowieczny klimat.

Główną atrakcją zamku są rozległe mury i wieże, po których możemy spacerować i się na nie wdrapywać. Niektóre z nich położone są dość wysoko, więc warto zachować ostrożność i nie wychylać się zbytnio - szczególnie przy silnym wietrze.

Widok na Sintrę z Zamku Maurów
Widok na Sintrę z Zamku Maurów

Zamek Maurów w Sintrze - bilety i godziny otwarcia

  • Zamek Maurów jest czynny codziennie, z wyjątkiem 25 grudnia i 1 stycznia. Aktualne godziny otwarcia znajdziecie na oficjalnej stronie.
  • Cena biletu wstępu dla osoby dorosłej wynosi 8€. Dostępne są również bilety ulgowe. Aktualne ceny biletów sprawdzimy tutaj.
  • Bilety można nabyć na miejscu lub online.

Jak dostać się na Zamek Maurów?

Zamek jest położony na wzgórzu. Na miejsce możemy dostać się na dwa sposoby:

  • autobusem miejskim nr 434, który obsługiwany jest przez firmę Scotturb. Linia ta startuje spod dworca kolejowego i zatrzymuje się przy najważniejszych atrakcjach Sintry. W szczególnie tłoczne dni, może być jednak trudno znaleźć miejsce, jeżeli nie wsiądziemy na początku trasy (Zamek Maurów to przedostatni przystanek, kolejnym jest już Pałac Pena).
  • pieszo, jednak trasa jest dość wymagająca. Do przejścia będziemy mieć prawie 2 km pod górę, a wędrówka może zająć nam nawet do godziny. Choć wejście piesze jest męczące, to piękne widoki są jego niewątpliwą zaletą. Jeżeli dysponujemy odpowiednią ilością czasu i sił, warto rozważyć tę opcję. My osobiście zdecydowaliśmy się na zejście pieszo na dół.

Od pewnego czasu na drodze prowadzącej do zamku obowiązuje zakaz wjazdu dla prywatnych samochodów. Wjazd jest dozwolony wyłącznie dla autobusów turystycznych oraz samochodów należących do mieszkańców Sintry. Jeśli przyjedziecie tu autem, powinniście zostawić je na jednym z parkingów w historycznym centrum.

Więcej o poruszaniu się po Sintrze przeczytacie w naszym przewodniku Sintra - atrakcje i zwiedzanie
zwiedzanie Zamku Maurów - Sintra
zwiedzanie Zamku Maurów - Sintra

Galeria zdjęć z Zamku Maurów

na Zamku Maurów - Sintra
na Zamku Maurów - Sintra
Wnętrze kaplicy Sao Pedro de Penaferrim
Wnętrze kaplicy Sao Pedro de Penaferrim
Cysterna - Zamek Maurów w Sintrze
Cysterna - Zamek Maurów w Sintrze
Widok z Zamku Maurów w Sintrze - Castelo dos Mouros
Widok z Zamku Maurów w Sintrze - Castelo dos Mouros
podczas zwiedzania Zamku Maurów w Sintrze
podczas zwiedzania Zamku Maurów w Sintrze
Widok z Zamku Maurów w Sintrze
Widok z Zamku Maurów w Sintrze

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama