Drezno (Niemcy) - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Leżące blisko granicy z Polską Drezno przyciąga do siebie turystów wieloma zabytkami, świetnymi zbiorami sztuki, interesującą historią i… imprezami w dzielnicy Neustadt. Warto chociaż na jeden dzień wybrać się do stolicy Saksonii i zobaczyć miasto, w którym rezydowali królowie polscy i przebywali nasi najwybitniejsi twórcy udający się na emigrację.

Wybierasz się do Drezna? Sprawdź nasz artykuł: Gdzie spać w Dreźnie? Garść praktycznych informacji i przykładowe noclegi.

!Drezno - Tarasy Bruhla
Drezno - Tarasy Bruhla

Krótka historia Drezna

Nazwa stolicy Saksonii najprawdopodobniej związana jest z jej pochodzeniem i pochodzi z języka starołużyckiego. Językoznawcy nie mogą jednak dojść do porozumienia czy pierwotne znaczenie nazwy odnosiło się do osady leśnej czy osady na bagnach. Samo jej pochodzenie nie powinno nas dziwić - tereny te były zamieszkałe przez plemiona Słowian Połabskich a dokładniej przez Serbołużyczan. Dopiero agresywna polityka króla Henryka Ptasznika i cesarza Ottona I doprowadziła do włączenia tych ziem w granice Niemiec. Niewielkie Drezno znalazło się w granicach tak zwanej marchii miśnieńskiej. Czasy nie były spokojne, a okolica bywała często pustoszona przez wojska polskie (przez krótki czas należała nawet do Bolesława Chrobrego). Zwłaszcza wyprawa Mieszka II z 1028 roku szczególnie mocno dała się we znaki mieszkańcom Saksonii. Kronikarz wspomina, że po przejściu piastowskich wojsk nie chciała rosnąć nawet trawa.

Lepsze czasy dla Drezna przyszły wraz z kolejnymi wiekami. Trudno dziś powiedzieć kiedy uzyskało ono prawa miejskie, ale najprawdopodobniej stało się to w XIII lub w XIV wieku. Jednak prawdziwa dobra passa zaczęła się po przejęciu władzy przez ród Wettynów. Po wygaśnięciu dynastii askańskiej tytuł elektora Rzeszy uzyskał Fryderyk I Kłótnik. Wkrótce książęta zaczęli coraz częściej przebywać w Dreźnie aby ostatecznie przenieść doń swoją siedzibę.

Nastąpił też rozwój kulturalny miasta - stworzono orkiestrę dworską i gabinet osobliwości. Regres związany z wojną trzydziestoletnią, wielkim pożarem oraz epidemią dżumy został zażegnany w 1697 roku.

Ówczesny elektor saski przeszedł na katolicyzm i przy poparciu koronowanych głów Europy został królem Polski jako August II. Jego rządy są nad Wisłą oceniane negatywnie, ale z perspektywy Saksonii ich bilans wygląda znacznie lepiej. Król ożywił życie kulturalne, budował wspaniałe pałace i kościoły, ściągał zabytki sztuki, a co najważniejsze to za jego rządów udało się wyprodukować białą europejską porcelanę. Rozwijano również szkolnictwo i wojskowość.

Drezno uznano za królewsko-polskie miasto rezydencjonalne. Znacznie gorzej wypadły rządy jego następcy znanego w Polsce jako August III. Początkowo kontynuował on politykę kulturalną ojca otwierając między innymi Galerię Drezdeńską. Za czasów jego rządów Prusacy dwukrotnie zdobyli Drezno przejmując przy okazji polskie stemple mennicze (miało to katastrofalne skutki dla polskiej gospodarki). Wprawdzie trzecie oblężenie nie zakończyło się sukcesem agresorów, ale splądrowane miasto nigdy nie odzyskało swej dawnej pozycji.

W epoce napoleońskiej Saksonia po początkowej walce z Napoleonem przeszła na stronę Francuzów. Jej władca Fryderyk August I został królem nowego organizmu politycznego Królestwa Saksonii. To właśnie w Dreźnie Napoleon proklamował Księstwo Warszawskie. Wprawdzie już w 1813 roku cesarz Francuzów pokonał pod miastem swych wrogów, ale losów wojny nie zdołano już odwrócić. W XIX wieku do miasta trafiło wielu przedstawicieli polskiej emigracji. Przebywał tu Fryderyk Chopin a Adam Mickiewicz napisał III część “Dziadów”. Kilkadziesiąt lat później w mieście osiedlił się tu Józef Ignacy Kraszewski.

Drezno stało się ośrodkiem ruchów wolnościowych i liberalnych, a jednocześnie szybko rozwijał się przemysł. Powstała też potężna twierdza Alberstadt. Podczas II wojny światowej wymordowano większość ludności żydowskiej. W dniach 13-15 lutego 1945 alianci dokonali nalotów dywanowych na miasto obracając w perzynę zabytkową starówkę i zabijając około 25 tysięcy ludzi. Odbudowa Drezna trwała wiele lat, a jej efekty choć imponujące budzą wiele kontrowersji (w barokową starówkę wkomponowano wiele szpecących socrealistycznych budowli). Miasto kilkukrotnie doświadczyło - duże zniszczenia przyniosła ta z 2002 roku. W 2009 roku Drezno zniknęło z listy UNESCO z powodu budowy mostu, który zdaniem ekspertów zakłócił krajobraz Łaby. Zdaniem władz miasta nie wpłynęło to jednak na ruch turystyczny.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Drezna?

Nie da się ukryć - Drezno można zwiedzić szybko albo dokładnie. Jeśli chcemy zobaczyć wszystkie większe muzea, przejść się po starówce i wybrać do dzielnicy Neustadt to weekendowy wypad zdecydowanie nie wystarczy.

Karty do zwiedzania miasta (aktualizacja luty 2018)

Istnieje wiele rodzajów Dresden Welcome Card. Niektóre z nich umożliwiają darmowe przejazdy komunikacją miejską i zniżki na wstępy (Dresden City Card - 12,00€ / 17,00€ / 25,00€ za wersje 1-, 2-, lub 3-dniową), inne umożliwiają darmowe poruszanie się po regionie (Drezno Regio Card - 20,00€ / 35,00€ / 45,00€). Są też karty wstępów do drezdeńskich muzeów (Drezno Muzeum Card - 22,00€ za wersję dwudniową i wstęp do 14 placówek i 29,00€ za wstęp do 27 placówek przez cztery dni).

Więcej o informacji i aktualności dotyczące kart można znaleźć na oficjalnej stronie miasta - dresden.de - Dresden Welcome Card.

Zwiedzanie Drezna

Wewnętrzne Stare Miasto

Dzielnica, w której znajdują się najsłynniejsze zabytki Drezna, zniszczona podczas nalotów dywanowych, a następnie odbudowana, dziś ściąga rzesze turystów. W bezpośrednim sąsiedztwie Łaby będziemy mogli spacerować po malowniczej promenadzie zwanej Tarasami Brühla. Niegdyś w tym miejscu wznosił się pałac wszechwładnego ministra Augusta III - Henryka Brühla. Człowiek ten, znany z licznych malwersacji finansowych i znienawidzony przez polską szlachtę, zarządzał saskim skarbcem, a teren na którym wyznaczono tarasy otrzymał w nagrodę za wprowadzenie podatku od przyrostu majątku. Na wschodnim krańcu tarasów w dużym, neoklasycznym budynku dawnego zbrojowni mieści się Albertinum (Tzschirnerpl. 2) czyli świetna kolekcja sztuki od XIX do XX wieku. Zobaczymy tu płótna niemieckich romantyków (w tym całą salę słynnego Caspara Davida Friedricha), monumentalny tryptyk "Wojna" Ottona Dixa, "Martwą naturę z pigwami" Van Gogha czy obrazy Oskara Kokoschki (więcej w osobnym artykule: Albertinum - muzeum sztuki w Dreźnie).

Tarasy kończą się w okolicach katedry św. Trójcy (Kathedrale Ss. Trinitatis, Schloßstraße 24; otwarta dla zwiedzających do godziny 17, w niedziele do godziny 16). [aktualizacja maj 2019] Nazywana też kościołem dworskim, budowla została wzniesiona przez Augusta III Sasa. Co ciekawe barokowy kościół zaprojektowano tak aby w środku mogły przemieszczać się procesje - prawo Saksonii zabraniało bowiem katolikom kultu publicznego. Wewnątrz zlokalizowano kryptę Wettynów - pochowano tu m.in. króla Polski Augusta III oraz serce jego ojca Augusta II. Sam wystrój może wydawać się nieco ubogi, należy jednak pamiętać, że świątynia bardzo poważnie ucierpiała podczas nalotów na Drezno. Zniszczenia próbowano uzupełnić dziełami sztuki współczesnej, ale efekt nie wszystkim przypadł do gustu (sporo emocji budzi rzeźba "Pieta" umieszczona w jednej z kaplic - dziwaczna postać trzyma na rękach ruiny miasta zamiast ciała Jezusa).

!Drezno - Galeria Starych Mistrzów i słynne aniołki z Madonny Sykstyńskiej Rafaela Santi
Drezno - Galeria Starych Mistrzów i słynne aniołki z Madonny Sykstyńskiej Rafaela Santi

Nieco dalej od kościoła rozciąga się plac Teatralny, którego dwa skrzydła zamykają gmach Opery oraz pałac Zwinger zbudowany przez Augusta II Mocnego. Poza jednym z najważniejszych drezdeńskich muzeów czyli Galerią Starych Mistrzów (zbiory od późnego średniowiecza do końca XVIII wieku ze słynną Madonną Sykstyńską Rafaela Santi) mieści się tu również kolekcja porcelany czyli Porzellansammlung i Salon Matematyczno-Fizyczny.

Po przeciwnej stronie Sophienstrasse widać Zamek Rezydencyjny. Na jego północnej ścianie namalowano kilkudziesięciometrowy pochód władców Saksonii. W samym Zamku mieszczą się liczne placówki muzealne. Należy tu wymienić przede wszystkich: Zbrojownię, Komnatę Turecką, Gabinet Numizmatyczny i Historyczne oraz Nowe Zielone Sklepienie.

Te dwie ostatnie wystawy to zbiory dzieł sztuki użytkowej z kolekcji władców Saksonii. Zamek posiada też doskonały punkt widokowy na drezdeńską starówkę. Wewnętrzne Stare Miasto posiada jeszcze dwa interesujące kościoły protestanckie: Kościół Marii Panny, który był zrujnowany jeszcze w latach 90 ubiegłego wieku oraz Kościół św. Krzyża.

!Drezno - Zbrojownia
Drezno - Zbrojownia

Stare Miasto

Nie zachowało się tu tak wiele zabytkowych obiektów jak w Wewnętrznym Starym Mieście. Warto jednak udać się do Grosser Garten - pięknego parku miejskiego, w centrum którego znajduje się uroczy barokowy pałac. Całość powstała w XVII wieku i pierwotnie nosił cechy ogrodu francuskiego. Dziś po wielu rozbudowach to jeden z największych zielonych obszarów miasta. Posiada własną kolejkę wąskotorową, którą można dojechać w różne części parku. Na południowym skraju parku umiejscowiono drezdeński Ogród Zoologiczny.

Drezdeńskie Zoo wyróżnia się przede wszystkim licznymi gatunkami afrykańskimi. W 2017 roku urodził się tu młody orangutan, karakal oraz irbis śnieżny. W Zoo żyje też koala australijski. Z ciekawych obiektów tej części miasta warto wymienić Deutsches Hygiene-Museum prezentujące (również w formie przystępnej dla młodych turystów) tajniki ludzkiego ciała.

Neustadt

Zewnętrzne i Wewnętrzne Nowe Miasto to istny miks tradycji i nowoczesności. Jego południowa część to przede wszystkim piękne stare kamienice i pałace. Możemy tu zobaczyć między innymi Pałac Japoński (mieszczący Muzeum Etnograficzne i Muzeum Historii Naturalnej), a także słynnego Złotego Jeźdźca czyli pozłacany pomnik przedstawiający króla Augusta II Sasa. Im dalej jednak od Łaby tym bardziej zmienia się charakter dzielnicy. Wprawdzie tę część Neustadt wytyczono już w XVIII wieku, ale jej zabudowa pochodzi głównie z czasów szybkiego rozwoju gospodarczego na przełomie XIX i XX wieku. Niekiedy styl w jakim zbudowano tutejsze kamienice nazywany jest grynderskim. Znajdziemy tu hipsterskie puby, miejsca spotkań anarchistów, alternatywne kluby czy siedziby lewicowych organizacji.

!Drezno - Złoty Jeździec
Drezno - Złoty Jeździec

Z ciekawych budynków wymienić należy: Pfunds Molkerei i Kunsthofpassage. Ten pierwszy to dawny sklep mleczarski (z końca XIX wieku), którego właściciel ozdobił w fantazyjne neorenesansowe wzory. Ten drugi to dziedziniec zaprojektowany przez kilku współczesnych architektów. Na najciekawszej z fasad umieszczono specjalne trąby i rury - kiedy pada deszcz instalacja wygrywa melodię.

Północna część dzielnicy to z kolei zabytkowe wille i niewielkie pałacyki. W jednym z nich mieści się Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego. O charakterze Zewnętrznego Nowego Miasta najlepiej świadczy fakt, że nie obowiązuje tu cisza nocna!

!Drezno - budynek Kunsthofpassage ze specjalnymi trąbkami i rurami na fasadzie, która gra podczas deszczu
Drezno - budynek Kunsthofpassage ze specjalnymi trąbkami i rurami na fasadzie, która gra podczas deszczu

Łaba

Tereny otaczające Łabę to według planu zagospodarowania przestrzennego miasta obszary zalewowe. Jak się jednak okazuje nawet taki system zabezpieczeń nie jest w stu procentach skuteczny. W 2002 roku rzeka wdarła się do miejskich piwnic oraz kanałów i w ten sposób zalała drezdeńskie Stare Miasto. Na co dzień jednak obszary te są dla drezdeńczyków miejscem spaceru, jogingu i wypoczynku. Nadrzeczne ścieżki ciągną się przez wiele kilometrów i jeśli trafimy na dobrą pogodę są świetnym miejscem na chwilę wytchnienia od miejskiego zgiełku.

Po Łabie pływają też stylizowane na dawne epoki parowce. Rejs nie jest zbyt drogi, a co ciekawe statkiem można pokonać dystans od Seusslitz przez Miśnię, Drezno, Pillnitz aż do Bad Schandau. Opłata zależy od odległości jaką pokonujemy np. jedna strefa taryfowa (przykładowo z Radebul do Rasewitz czyli z zachodnich na wschodnie przedmieścia miasta) to koszt 11,00€, dwie strefy to 16,00€, trzy to 22,00€. Bilet powrotny 5,00€. [aktualizacja luty 2018]

Znacznie droższą atrakcją jest lot sterowcem o zachodzie słońca. Taka podniebna przejażdżka to niezapomniane wrażenia, ale też koszt od 135,00€ wzwyż (przy ośmiu rezerwujących). [aktualizacja luty 2018]

Przedmieścia

Poza głównymi dzielnicami znajduje się jeszcze kilka interesujących obiektów. Przede wszystkim należy tu wymienić pałac Pillnitz, w którym przez pewien czas mieszkała faworyta Augusta II Sasa - hrabina Cosel.

W dzielnicy Friedrichstadt znajduje się nietypowy budynek nazywany meczetem (choć nigdy nie pełnił funkcji religijnych) - dawna siedziba fabryki tytoniu.

!Drezno - Zamek Rezydencyjny - malowidło: Pochód Władców Saksonii
Drezno - Zamek Rezydencyjny - malowidło: Pochód Władców Saksonii

Drezno nocą

Rzecz jasna w mieście jest co robić nawet po zamknięciu wszystkich muzeów. Aby napić się dobrego piwa, zjeść coś w modnej knajpce czy poszaleć w klubie najlepiej wybrać się do dzielnicy Neustadt. Tutaj ściągają turyści, ale także drezdeńska bohema. Ci którzy preferują nieco spokojniejsze doznania mogą przejść się wzdłuż Łaby i podziwiać pięknie iluminowaną starówkę.

Na co uważać w Dreźnie?

Przede wszystkim należy pamiętać, że w komunikacji miejskiej Drezna bilety kupuje się z reguły u kierowców. Niewiele jest też automatów do sprzedaży biletów, a te które istnieją nie zawsze przyjmują banknoty o dużym nominale. Jeśli wybiera się pociągiem w podróż pamiętajmy, że kupiony w automacie bilet musimy skasować w kasowniku na stacji - w pociągu nie będzie takiej możliwości.

W przypadku muzeów lepiej przed planowaną wizytą sprawdzić w który dzień są one nieczynne. I tak na przykład pałacu Zwinger nie zwiedzimy w poniedziałki, Zamku Rezydencyjnego we wtorki, Albertinum i pałacu Pillnitz w poniedziałki.

Drezno jest stosunkowo bezpiecznym miastem choć podczas nocnej wizyty na Neustadt lepiej mieć oczy szeroko otwarte.

Jak oszczędzać pieniądze w Dreźnie?

Poza kartą miejską warto pomyśleć o bilecie na wszystkie Państwowe Zbiory Sztuki w Dreźnie. Jednodniowy bilet kosztuje 19,00€, dwudniowy 27,00€. Osoby mieszkające w stolicy Saksonii lub planujące kilka wypadów do miasta w ciągu roku mogą zdecydować się na bilet roczny (cena 50,00€). [aktualizacja luty 2018]

Sprawdź też artykuł: Ceny w Dreźnie.

Okolica

Sprawna i dobrze zorganizowana sieć kolei powoduje, że warto rozważyć wycieczki po okolicy. Interesujące mogą okazać się pełne zabytków pobliskie miasta jak chociażby Miśnia czy Budziszyn.


Reklama


Zobacz nasze inne artykuły z Drezna

Zobacz nasze inne artykuły z Niemiec