Miśnia (Niemcy) - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Miśnia dość powszechnie kojarzona jest z manufakturą porcelany. Większość wycieczek poprzestaje jedynie na zwiedzaniu tego (skądinąd fascynującego) muzeum. A przecież poza porcelaną miasto może się poszczycić piękną, malowniczą starówką, katedrą i jednym z najstarszych niemieckich zamków.

!Miśnia - widok na miasto
Miśnia - widok na miasto

Krótka historia miasta

Historia Miśni jest nierozerwalnie związana z położonym na wyniosłym wzgórzu zamkiem. Miał go założyć Henryk Ptasznik kiedy umacniał swoje panowanie nad terenami wydartymi spod władzy Słowian. Jednak osada, która powstała pod warownią zamieszkana była w dużej mierze przez ludność słowiańską. Z racji tego, że na początku XI wieku toczyły się tu walki z młodym państwem Piastów, taki skład etniczny owych ziem stanowił dla cesarstwa niemieckiego poważny problem. Dość boleśnie dało się to odczuć w 1002 roku kiedy to Słowianie wygnali niemieckich strażników i otworzyli bramy nadchodzącym wojskom Chrobrego. Jednak już wkrótce ten ważny gród odpadł od Polski.

Próba zdobycia miasta przez Mieszka II w roku 1015 zakończyła się fiaskiem, ale obfitowała w wiele dramatycznych epizodów. Niemieccy artyści szczególnie chętnie przedstawiali to opisane w kronikach wydarzenie: Margrabia Herman widząc jak jego nader szczupła garstka obrońców słabnie, zwątpił w ocalenie, rzucił się na ziemię i błagał o zmiłowanie Chrystusa (...) następnie zaś przywołał na pomoc niewiasty. Te stanęły na szańcach i rzucając stąd kamienie wsparły mężczyzn. Ogień, który podłożono, ugasiły z braku wody miodem i, Bogu dzięki, poskromili wściekłość i zuchwałość wroga.

Jednak polscy królowie i książęta często wybierali się w podróż do tego grodu. Tak było w roku 1046 kiedy to Kazimierz Odnowiciel w obecności cesarza pogodził się z księciem Siemomysłem, i w 1071 roku kiedy to Bolesław Szczodry obiecał płacić trybut ze Śląska władcy Czech.

Co ciekawe od XI do XIV wieku biskupstwo w Miśni podlegało arcybiskupstwu gnieźnieńskiemu i dopiero po ustąpieniu Jana Kietlicza przeszło pod bezpośrednią zwierzchność Watykanu.

Czas dojrzałego średniowiecza to gwałtowny rozwój miasta. Powstały wtedy imponujące budowle kamienne, rozwinęły się cechy rzemieślnicze, a do Miśni ściągało wielu niemieckich osadników. Wszystko to prowadziło jednak do marginalizowania społeczności słowiańskiej - w roku 1424 władze miasta wydały zakaz posługiwania się językiem łużyckim.

!Miśnia - zamek
Miśnia - zamek

Wiek XVI przyniósł rozwój sukiennictwa i reformację. Mimo, że rządzący częścią Saksonii Fryderyk Mądry wspierał Lutra to książę Miśni Jerzy Brodaty stał po stronie katolicyzmu. Dopiero objęcie władzy przez Henryka Pobożnego doprowadziło do zmiany tego stanu rzeczy. Sekularyzacji uległy majątki kościelne, a nowy władca stworzył w Miśni świeckie gimnazjum.

Rozwój miasta zahamowała wojna trzydziestoletnia. Niezdecydowana postawa Jana Jerzego I sprawiła, że na Saksonię najechały wojska szwedzkie. Miśnia z ważnego i istotnego grodu zaczęła chylić się ku upadkowi i tracić swoje znaczenie na rzecz Drezna. Ożywieniem gospodarczym okazało się założenie w zamku rezydencyjnym manufaktury porcelany w 1710 roku. Wkrótce miśnieńskie "białe złoto" stało się sławne na całym świecie.

W roku 1760 nad rzeką Łabą doszło do bitwy Austriaków z Prusakami. Mimo zwycięstwa tych pierwszych starcie pod Miśnią nie zmieniło losów wojny siedmioletniej. Miasto ucierpiało podczas wojen napoleońskich i dopiero od lat trzydziestych XIX wieku notujemy szybki rozwój przemysłu na tych obszarach.

Spore zniszczenia przyniosła miastu ostatnia wojna. Hitlerowcy chcieli uczynić z Miśni miasto-twierdzę. Nie bacząc na to, że Armia Czerwona przekroczyła już Łabę rozpoczęto wysadzanie mostów. Eksplozje zrujnowały wiele zabytkowych budynków w centrum, ale na szczęście mieszkańcy gwałtownie zaprotestowali przeciwko samobójczej obronie. Tylko dzięki ich zdecydowanej postawie Miśnia nie została obrócona w gruzy.

Nie masz jeszcze noclegu w Miśni? Sprawdź aktualne oferty i promocje na stronie Booking.com (kliknij tutaj aby sprawdzić!)
Reklama


Najważniejsze zabytki

Manufaktura Porcelany i Muzeum

Nie da się ukryć, że to właśnie do Manufaktury ściąga większość turystów odwiedzających Miśnię. Założona przez króla Polski Augusta II Sasa instytucja przyczyniła się do rozsławienia miasta na cały świat. W 1863 roku otrzymała ona nowy obiekt - nieco oddalony od centrum. Aby dostać się do muzeum należy wysiąść z pociągu na stacji Meißen Altstadt, a po przekroczeniu niewielkiego dopływu Łaby skręcić w lewą stronę.

Więcej: Manufaktura porcelany w Miśni - zwiedzanie i informacje praktyczne.

!Manufaktura porcelany w Miśni
Manufaktura porcelany w Miśni

Katedra świętego Jana i świętego Donata

Dwie czarne wieże, które wyłaniają się znad białej bryły zamku rezydencyjnego to właśnie miśnieńska katedra. Pierwszy kościół na tym wzgórzu powstał już w drugiej połowie X wieku i od razu pełnił funkcję świątyni katedralnej. Wiązało się to z misją chrystianizacyjną na terenach wydartych Serbołużyczanom. Około roku 1250 podjęto decyzję o przebudowie kościoła w stylu gotyckim. Podobnie jak większość gotyckich katedr także i ta powstawała setki lat. Największym problemem dla budowniczych okazały się dwie wysokie wieże. W roku 1415 we wznoszoną konstrukcję uderzył piorun i budowy nie ukończono. W XVI wieku kościół został przejęty przez protestantów. Ostatnim biskupem był Jan IX von Haugwitz. Wprawdzie w XX wieku papież Benedykt XV odnowił diecezję, ale siedziba hierarchów została przeniesiona do Budziszyna.

!Katedra w Miśni
Katedra w Miśni

Wnętrze katedry świętego Jana i Donata może na pierwszy rzut oka wydać się skromne i ubogie (luteranizm choć chętnie sięgał po zdobienia rzadko kiedy stosował ich nadmiar). Warto jednak zwrócić uwagę na gotyckie posągi przedstawiające świętych i fundatorów kościoła (co niezbyt częste - są one barwne), ozdobne lektorium i przepiękny portal Kaplicy Książęcej. Jest to miejsce pochówku tutejszej linii Wettynów.

Wstęp do katedry jest płatny. Bilet wspólny do katedry i zamku kosztuje 10,50€ - normalny / 5,50€ - ulgowy. Nawet jeśli nie chcemy zwiedzać kościoła warto podejść do kas - znajdują się one przy niewielkim, niezwykle klimatycznym ogrodzie i podcieniach prowadzących do wnętrza kościoła.

!Miśnia - ogród przy katedrze
Miśnia - ogród przy katedrze

Zamek rezydencyjny Albrechtsburg

Mieszkańcy Miśni z dumą powtarzają, że ich Albrechtsburg to najstarszy zamek rezydencyjny na terenie Niemiec. Jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy. Budowla powstała w czasach kiedy zamki posiadały głównie funkcje obronne. Ten zaś miał przede wszystkim służyć książętom Ernestowi i Albrechtowi jako mieszkanie i miejsce przyjmowania ważnych gości. Niestety wraz ze zmianami politycznymi Albrechtsburg szybko stracił na znaczeniu i przez wiele lat stał pusty. Życie zawitało do jego komnat na krótko na początku XVIII wieku kiedy to umieszczono tu manufakturę porcelany. Jednak już w roku 1863 manufaktura otrzymała nowy budynek, a zamek miał odtąd pełnić funkcję muzeum. Pierwsi zwiedzający mogli obejrzeć Albrechtsburg w roku 1881.

!Podczas zwiedzania Zamku w Miśni
Podczas zwiedzania Zamku w Miśni

Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania zamku:

  • Sklepienie kryształowe i klatka schodowa - Zamek wybudowano w stylu późnogotyckim, a jego architektem był Arnold z Westfalii. Postanowił on zrezygnować ze stosowanych w budowlach gotyckich żeber i zastąpić je wysklepkami o ostrych krawędziach. Wodze fantazji popuścił również podczas tworzenia klatki schodowej - jest ona znacznie szersza niż te które spotykamy w budowlach obronnych i wyposażona w liczne okna. Nietypowa kamienna poręcz wręcz wije się wokół słupa stanowiącego punkt centralny schodów.

  • Malowidła - Wprawdzie pochodzą one z XIX wieku, ale swą plastycznością przyciągają wzrok turystów. Umieszczone na ścianach obrazy przedstawiają najważniejsze sceny z życia Wettynów i z historii Saksonii. Zobaczymy tu więc porwanie książąt Ernesta i Albrechta, ślub Jana Fryderyka i księżniczki Sybilli, założenie zamku, ale też obronę Miśni przed wojskami polskimi!

  • Kaplica - Również stanowi rekonstrukcję z XIX wieku, ale bardzo dobrze pokazuje gotyckie bogactwo barw.

Wstęp na zamek jest płatny. Bilet kosztuje 8,00€ - normalny / 4,00€ ulgowy). Bilety można nabyć razem z wejściówkami do Manufaktury porcelany lub do katedry. Zwiedzanie zamku jest możliwe również w języku polskim, przy zakupie biletu otrzymujemy bezpłatny przewodnik dźwiękowy.

!Wnętrze zamku w Miśni
Wnętrze zamku w Miśni

Kościół NMP (Frauenkirche)

Późnogotycka świątynia znajduje się w samym centrum miasta, tuż przy niewielkim ale urokliwym rynku. Początkowo w tym miejscu znajdowała się niewielka kaplica. Jednak szybki rozwój Miśni sprawił, że miasto potrzebowało nowej świątyni. Najważniejszy zabytek tego kościoła pochodzi z czasów znacznie późniejszych. Jest nim carillon, którego dzwony (umieszczone w oknie wieży) wykonano z… porcelany! Odzywają się one sześć razy dziennie (6:30, 8:30 i później co trzy godziny aż do 20:30) wygrywając nabożne melodie.

Stare Miasto

Trzeba przyznać, że miśnieńska starówka jest jedną z najpiękniejszych w całej Saksonii. Liczne renesansowe i barokowe kamienice tworzą swoisty labirynt. Wiele z nich mieści w swych podwojach nastrojowe restauracje, hotele czy sklepy z pamiątkami.

!Miśnia - widok na miasto
Miśnia - widok na miasto

Jak dojechać do Miśni?

Do Miśni najłatwiej dostać się pociągiem z Drezna. Biorąc pod uwagę częstotliwość kursowania pociągów w Saksonii oraz dobre połączenie Drezna z polskimi miastami - wycieczka do kolebki europejskiej porcelany nie powinna być trudna do zrealizowania.


Reklama