Podróże po Europie

Wyspa Rugia (Rügen) - atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne

Ostatnia aktualizacja: 10 czerwca 2024

Położona blisko granicy z Polską wyspa Rugia to moc atrakcji zarówno dla tych, którzy szukają dzikiej przyrody, wypoczynku na plażach lub spotkań z historią. Słabo poznana przez zwiedzających z naszego kraju może okazać się prawdziwą perełką na turystycznym szlaku.

Rugia to największa z niemieckich wysp. Ma ponad 900 kilometrów kwadratowych powierzchni więc drugą co do wielkości wyspę Uznam przewyższa tym samym ponad dwukrotnie. Oblewają ją wody Bałtyku, a od granicy z Polską dzieli jedynie około 100 kilometrów (w linii prostej jeszcze mniej). Administracyjnie przynależy do powiatu Vorpommern-Rügen oraz landu Meklemburgia-Pomorze Przednie (niem. Mecklenburg-Vorpommern).

Wyspę zamieszkuje ponad 70 tysięcy ludzi z czego spora część w takich miastach jak: Bergen auf Rügen, Putbus, Sassnitz czy Binz. W pobliżu znajdują się takie wyspy jak Ummanz, Hiddensee, Vilm czy nieco dalsza wyspa Uznam. Rugia połączona jest z lądem stałym mostem we wpisanym na listę UNESCO mieście Stralsund. Rozwija się tu rolnictwo, hodowla i rybołówstwo, ale położenie wyspy, jej historia i zachowane lasy sprawiają, że wielu rugijczyków żyje dziś z turystyki.

Kap Arkona - Wyspa Rugia, Niemcy
Kap Arkona - Wyspa Rugia, Niemcy

Historia

Po Wielkiej Wędrówce Ludów obszary dzisiejszej Rugii zostały zajęte przez słowiańskie plemię Ranów. Tutaj zbudowali oni swoje grody i tutaj rządzili niepodzielnie przez kilkaset lat, prowadząc walki z Duńczykami i Cesarstwem Niemieckim. Przez pewien czas (w XII wieku) Rugia stanowiła lenno polskiego księcia Bolesława Krzywoustego. Kres słowiańskiego władania na wyspie to rok 1168 i zdobycie Arkony przez wojska duńskie. Od tego czasu wyspa pozostawała we władaniu Duńczyków, aby ostatecznie przejść pod panowanie książąt pomorskich z rodu Gryfitów. Kolejna zmiana przynależności związana była z wojną trzydziestoletnią - władzę nad Rugią przejęli Szwedzi. Ostatecznie dawne słowiańskie ziemie znalazły się pod panowaniem pruskim i weszły w skład państwa niemieckiego.

W przeciwieństwie do terenów północnych Niemiec Rugia uniknęła zniszczeń w czasie II wojny światowej. Nie było tu wielkich ośrodków miejskich czy ważnych fabryk, w dodatku Niemcy nie zdecydowali się na obronę wyspy. W 1953 roku władze socjalistycznej Niemieckiej Republiki Demokratycznej rozpoczęły Akcję "Róża" - wielu właścicieli hoteli, pensjonatów i taksówek z wyspy zostało aresztowanych pod zarzutem działalności na szkodę władzy ludowej. W rzeczywistości chodziło o przejęcie i upaństwowienie dobrze prosperujących i przynoszących zyski firm. Dziś nikt już nie nastaje na branżę hotelową, stąd wyspa ma całkiem sporo do zaoferowania przyjeżdżającym tu turystom.

Przyroda Rugii
Przyroda Rugii

Wyspa Rugia - największe atrakcje

Park Narodowy Jasmund oraz Tron Królewski

Pod ogólnym wpisem na liście UNESCO, o nazwie "Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy" kryje się kilkanaście zachowanych zespołów leśnych całego kontynentu. Jednym z nich jest leżący w północnej części Rugii Park Narodowy Jamsund (Nationalpark Jasmund).

Poza lasem bukowym obejmuje on przepiękne kredowe klify, które na swoich obrazach uwiecznił niemiecki malarz romantyczny Caspar David Friedrich. Najsłynniejsze z jego "rugijskich" dzieł nosi tytuł "Skały kredowe na Rugii" (znajduje się ono obecnie w Museum Oskar Reinhart w Zurychu).

Przez kompleks leśny prowadzą liczne szlaki piesze i rowerowe. Można tu również zwiedzić nowoczesne centrum edukacyjne, w którym poznamy wszystkie procesy, jakie towarzyszyły powstawaniu tego cudu natury. Bilet wstępu do centrum obejmuje również wejście na najsłynniejszy tutejszy punkt widokowy czyli Tron Królewski (Königsstuhl). Jeśli nie chcemy płacić możemy udać się na inny punkt widokowy w Jasmund jak chociażby ten o nazwie Victoria-Sicht.

Do Tronu Królewskiego możemy dojechać autobusem z miast Sassnitz lub Hagen.

Więcej informacji praktycznych znajdziecie w naszym dedykowanym artykule Park narodowy Jasmund (Nationalpark Jasmund) na wyspie Rugia.
Królewski Tron (Königsstuhl), Park Narodowy Jasmund - Wyspa Rugia, Niemcy
Królewski Tron (Königsstuhl), Park Narodowy Jasmund - Wyspa Rugia, Niemcy

Sassnitz

Sassnitz jest chętnie wybierane przez turystów jako baza wypadowa do parku narodowego. Samo miasteczko również oferuje jednak nieco atrakcji. Należy do nich Erlebniswelt U-Boot - brytyjska łódź podwodna z lat 60. poprzedniego stulecia, która została przekształcona na muzeum. Warto podejść również do latarni morskiej (Leuchtturm Sassnitz), do której dojdziemy po długim falochronie. Chociaż nie należy ona do zabytków najwyższej klasy, znajdziemy przy niej przyjemny widok na okolicę.

Najpopularniejszy szlak turystyczny wyruszający z miasta prowadzi do rybackiej wioski Lohme. Ta 12,5-kilometrowa trasa oferuje przepiękne widoki i nie wymaga wcale świetnej formy fizycznej. Napiszemy wprost: wędrówka tym szlakiem to niesamowite doświadczenie!

Dodatkową atrakcją jest rejs wycieczkowy z portu w Sassnitz, podczas którego możliwe jest podziwianie białych klifów z morza.

Kap Arkona

Wszyscy miłośnicy historii Słowian powinni koniecznie udać się na ten, wysunięty na północ, przylądek.

To właśnie na owej niedostępnej skale niegdyś wznosiła się Arkona - potężny gród plemienia Ranów. Osada słynęła ze świątyni Świętowita i plemiennego skarbca. Została zniszczona podczas najazdu Duńczyków w 1168 roku. Dziś po dawnym grodzie pozostały jedynie potężne wały. W okolicy znajduje się także latarnia morska oraz dawny bunkier, pełniący dziś funkcję muzeum. Warto również zejść na plażę lub przejść się trasą wokół stromego urwiska, z pięknym widokiem na Bałtyk.

Latarnia morska - Kap Arkona, Wyspa Rugia, Niemcy
Latarnia morska - Kap Arkona, Wyspa Rugia, Niemcy

Prora

Leżąca blisko popularnych kąpielisk (Sassnitz i Bintz) Prora również przyciąga turystów swoimi pięknymi plażami. Wielu zaskakuje, ciągnący się przez ponad cztery kilometry wzdłuż morskiego brzegu, wysoki na kilka pięter kompleks mieszkalny. To dawny nazistowski ośrodek wypoczynkowy, który miał przyjmować w swe podwoje przedstawicieli aparatu władzy. Na skutek wybuchu wojny budynek nie został ukończony. Dziś w jego części mieści się schronisko młodzieżowe. Inne budynki zaadaptowano na mieszkania prywatne. Część jednak nadal stoi pusta i czeka na remont.

Niedaleko miejscowości powstało Centrum Natury na Rugii (Naturerbe Zentrum Rügen), z olbrzymią wieżą, której konstrukcja pozwala turystom spacerować ponad koronami drzew. Placówka przygotowana jest na przyjęcie rodzin z dziećmi oraz osób niepełnosprawnych.

Plaża w Prora - Wyspa Rugia, Niemcy
Plaża w Prora - Wyspa Rugia, Niemcy

Bergen auf Rügen

Centralnie położone miasteczko jest często omijane przez turystów, którzy wykorzystują je tylko jako punkt przesiadkowy. Można tu jednak zobaczyć kilka interesujących zabytków, jak chociażby stare domy o konstrukcji muru pruskiego.

Jednak najcenniejszą budowlą miasta jest gotycko-romański kościół mariacki (St.-Marien-Kirche). Koniecznie trzeba rzucić okiem na pokryte malowidłami wnętrze - najstarsze polichromie pochodzą z XIII wieku! U dołu fasady, na wysokości gruntu zobaczymy dziwaczną humanoidalną rzeźbę. Historycy sztuki do dziś spierają się kogo przedstawia ta postać. Według jednej teorii to pogański książę, według innej bóg Świętowit. Część badaczy widzi w ręku postaci krzyż. Można jednak zaryzykować stwierdzenie, że to jedno z najstarszych dzieł sztuki na całej wyspie.

Dom z muru praskiego w Bergen auf Rügen - Wyspa Rugia, Niemcy
Dom z muru praskiego w Bergen auf Rügen - Wyspa Rugia, Niemcy

Göhren

Nieco spokojniejsze od gwarnego Binz czy Sassnitz, Göhren przyciąga tych plażowiczów, którzy poszukują też nieco spokoju. Miejscowość leży na południowo-wschodnim krańcu Rugii, przy niewielkim cyplu wdzierającym się w morze. Zachowało się tu kilka interesujących zabytków - głównie przedwojennych willi. Turyści mogą zobaczyć też zabytkowe budynki wiejskie, jakich niegdyś wiele było na wyspie. Tworzą one niewielki skansen Mönchguter Museen.

Skansen - okolice Göhren, Wyspa Rugia, Niemcy
Skansen - okolice Göhren, Wyspa Rugia, Niemcy

Pałac Granitz i inne rezydencje

W XIX wieku wraz z rozwojem turystyki na wyspie pojawiało się coraz więcej wczasowiczów. Budowano pierwsze wille, które mogły przyjąć gości. Pojawiały się również wystawne rezydencje wznoszone przez miejscowych arystokratów.

Najsłynniejszy z nich to neorenesansowy pałacyk myśliwski Granitz, wzniesiony w XIX wieku przez księcia Putbus Wilhelma Malte. Nie przetrwał do dziś pałac w Putbus, ale turyści mogą przespacerować się po dawnym parku, należącym do tej zburzonej w latach 60. rezydencji. W okolicach Parku Narodowego Jasmund znajduje się niewielki pałacyk Ranzow, który w swych podwojach mieści dziś hotel i restaurację.

Rugijska Kolejka Wąskotorowa

Do popularnych atrakcji należy lokalna zabytkowa, parowa kolejka wąskotorowa Rügensche Bäderbahn. Przejeżdża ona przez kilka rugijskich miejscowości, w tym Putbus, Binz, Sellin, Baabe i Göhren. Cena za przejazd zależy od odległości i niestety podróż od stacji początkowej do końcowej należy do bardzo drogich przyjemności (jej koszt to 15€). Za przejazd dwóch stacji zapłacimy jednak 3€.

Atrakcje dla dzieci

Oprócz wędrówek pieszych i przejażdżki kolejką wąskotorową, Rugia oferuje jeszcze kilka świetnych atrakcji dla dzieci. Zaliczają się do nich Park Dinozaurów w Glowe (Dinosaurierland Rügen) oraz baseny Ahoi Rügen w Ostseebad Sellin (AHOI Rügen Bade- & Erlebniswelt), z kilkoma zjeżdżalniami i miejscami przeznaczonymi dla młodszych odwiedzających.

Inne atrakcje Rugii

To oczywiście nie wszystkie interesujące miejsca, które warto odwiedzić na Rugii. Zachowało się tu całkiem sporo stanowisk archeologicznych z różnych epok (istnieje możliwość zamówienia wycieczki po tych miejscach dla grup zorganizowanych (link) ). Warto wybrać się na wyspę Hiddensee, na której zachowało się sporo zabytkowego budownictwa.

Plaże

Większość ludzi przyjeżdża na Rugię latem, aby odpocząć na tutejszych plażach. Niektóre z nich są szerokie i piaszczyste, dzięki czemu przyciągają wielu turystów. Trzeba jednak pamiętać, że część wybrzeża jest tu kamienista i raczej nie nadaje się na leniwy wypoczynek.

Podobnie rzecz się ma ze spacerami - aby przejść plażą pod Kap Arkona czy pod Königsstuhl będziemy potrzebowali naprawdę dobrych butów! Warto też poszukać informacji na temat plaż nad wyspowymi zatokami - przypominają one raczej brzegi jeziora i w sezonie mogą pokrywać się gęstą roślinnością. Za najładniejsze rugijskie plaże uważane są: Juliusruh, Glowe, Ostseebad Binz, Ostseebad Sellin, Ostseebad Baabe i Ostseebad Thiessow.

Plaża w zatoce, okolice Dranske - Wyspa Rugia, Niemcy
Plaża w zatoce, okolice Dranske - Wyspa Rugia, Niemcy

Jak dotrzeć na wyspę?

Wbrew pozorom nie jest to takie proste zadanie. Najbliższe lotniska obsługiwane przez tanie linie lotnicze to Hamburg i Szczecin. Punktem, z którego najłatwiej będzie dostać się na wyspę będzie wpisane na listę UNESCO średniowieczne miasto Stralsund. Odjeżdżają stąd pociągi do Sassnitz i Ostseebad. Autobusami ze Stralsund dojedziemy do Putbus.

Stralsund posiada bezpośrednie połączenie kolejowe ze Świnoujściem. Inną opcją jest przedostanie się na wyspę ze Szczecina. Dzięki biletowi kolejowemu na podróż po landzie Mecklenburg-Vorpommern (strefa biletu to także Szczecin) może tam dotrzeć stosunkowo tanio, ale musimy wziąć pod uwagę przesiadkę w mieście Pasewalk. Cena biletu uzależniona jest od liczby podróżujących możemy ją sprawdzić na oficjalnej stronie niemieckich kolei.

Jak poruszać się po wyspie?

Wyspa ma bardzo dobrze zorganizowaną sieć autobusową oraz linie kolejowe. Poruszanie się autobusami może na pierwszy rzut oka wydać się nieco skomplikowane. Zgodnie z ustaleniami, które weszły w życie w maju 2018 roku, Rugię podzielono na szereg stref, od których uzależniony jest koszt biletu. Koszt przejazdu do danej strefy uwzględniony został w tabeli zamieszczonej na oficjalnej stronie lokalnego przedsiębiorstwa komunikacyjnego VRR. Dokładną mapę wszystkich połączeń autobusowych znajdziemy na stronie VVR pod tym linkiem.

Linie autobusowe posiadają również bilety specjalnie, tygodniowe i dobowe. Możemy nabyć na dworcach w Bergen i Stralsund, u kierowców autobusów oraz w niektórych sklepach w Stralsund.

Kap Arkona - Wyspa Rugia, Niemcy
Kap Arkona - Wyspa Rugia, Niemcy

Bilety ulgowe przysługują dzieciom i młodzieży w wieku od 6 do 14 lat. Dzieci do lat 6 podróżują za darmo (do czwórki dzieci na jednego opiekuna). Ulgi obejmują również studentów i młodzież uczącą się - jednak regulamin nie wspomina nic o honorowaniu legitymacji zagranicznych uczelni (trudna zatem powiedzieć jak zareaguje na nie ewentualna kontrola). Wyszukiwarkę połączeń możemy znaleźć tutaj a poszczególne rozkłady jazdy tu.

Podczas zwiedzania Rugii możemy skorzystać również z tutejszych linii kolejowych. Oferują one połączenia na odcinkach Stralsund - Sassnitz i Stralsund – Ostseebad, ze stacjami w kilku większych miejscowościach po drodze (np. Prora, Bergen auf Rügen, Sagard lub Lancken).

Atrakcją samą w sobie jest jak już wspomnieliśmy podróż zasilaną parą koleją wąskotorową Rasender Roland. Łączy ona Putbus i Göhren (część połączeń dociera też do Lauterbach Mole).

Z Putbus do Bergen dojedziemy również nowoczesną koleją szynową. Jeśli zdecydujemy się na podróż własnym samochodem musimy pamiętać, że darmowe parkingi nie są na Rugii czymś powszechnym.

Przykładowe ceny połączeń pomiędzy wybranymi miejscowościami:

  • Autobus Sassnitz - Putgarten (Kap Arkona) - 9,90€
  • Autobus Stralsund - Gohren - 10,80€
  • Autobus Sassnitz - Tron Królewski (Königsstuhl) 2,60€
  • Bilet tygodniowy na całą Rugię (strefa Q) - 57,70€
  • Hiddensee Ticket (bilet jednodniowy na całą Rugię i prom na wyspę Hiddensee) - 25,50€ (15€ ulgowy)
  • Przejazd koleją wąskotorową na pełnej trasie (Lauterbach Mole - Göhren) - 15€
  • Kolej regionalna Stralsund - Bergen auf Rügen - 9,90€

Promy i inne wycieczki

Część miejscowości na wyspie posiada połączenia promowe. Jest to szczególnie istotne w przypadku wyspy Hiddensee, na którą nie dotrzemy inaczej niż statkiem. Podobnie rzecz ma się z niewielką wysepką Vilm stanowiącą obecnie rezerwat przyrody (zwiedzać może ją tylko ograniczona liczba turystów).

Widok na wyspę Hiddensee
Widok na wyspę Hiddensee

Poza tym stosunkowo popularne są krajoznawcze wycieczki statkami wokół Königsstuhl czy Kap Arkona.

Firma obsługująca większość rejsów wycieczkowych na Rugii to Adler-Schiffe. Statki wyruszają z portu w Sassnitz – szczegółowe informacje znajdziemy na stronie przewoźnika.

Rejsy na Hiddensee wykonuje Reederei Kipp. Dostaniemy się tam z miejscowości Breege. Informacje dotyczące wszystkie oferowanych kursów znajdziemy na stronie firmy.

Przykładowe ceny rejsów i lotów:

  • Rejs statkiem obok klifów Königsstuhl (statek wypływa z Sassnitz) - 22€
  • Podróż z Breege do Vitte - 26,50€

Na Rugii możemy też… polatać samolotem. Loty turystyczne wykonywane są z niewielkiego lotniska w okolicach Bergen auf Rügen.

Kiedy wyjechać?

Wiele zależy od tego, co planujemy robić podczas naszej wizyty na wyspie. Jeśli decydujemy się głównie na plażowanie to najlepszy będzie lipiec i sierpień. Ci, którzy nie lubią tłumów mogą zaryzykować czerwiec lub wrzesień. Sezon turystyczny na wyspie zaczyna się już z końcem kwietnia. Interesująca może być wizyta na Rugii zimą, ale pamiętajmy, że wiele atrakcji turystycznych będzie wtedy nieczynna, a liczba połączeń autobusowych zdecydowanie mniejsza.

Rugia (Rügen) - noclegi

Ze względu na swoje położenie, jak i popularność wśród Niemców, Rugia jest dość droga z perspektywy polskiego turysty. Noclegi warto rezerwować z dużym wyprzedzeniem, gdyż ich liczba, wraz ze zbliżaniem się sezonu urlopowego drastycznie spada. Podczas rezerwacji należy bardzo dokładnie wczytać się w ofertę - wiele hoteli i pensjonatów posiada ukryte opłaty np. za sprzątanie. Tańszą opcją są noclegi pod namiotami, ale ich ceny również mogą niemile zaskoczyć.

Aby ułatwić Wam wybór miejsca do spania, korzystając z osobistych doświadczeń, przygotowaliśmy przewodnik Rugia - gdzie spać? Najlepsze miasta i polecane noclegi

Ceny na Rugii

Nie ma co się oszukiwać, oprócz noclegów także inne kategorie produktów nadwyrężą nasz budżet.

Atrakcje także nie należą do najtańszych, chociaż przy rozsądnym planowaniu wyjazdu nie powinny zbytnio naruszyć naszych funduszy. Kilka zabytków z wyspy możemy zwiedzić za darmo.

Nieco lepiej jest w przypadku restauracji - w miejscowościach turystycznych wybór lokali jest dość duży i powinien zadowolić tych, którzy preferują fast foody, jak i tych którzy poszukują czegoś bardziej wykwintnego.

[Lietzow - Wyspa Rugia, Niemcy]
[Lietzow - Wyspa Rugia, Niemcy]

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama