Podróże po Europie

Hamburg - atrakcje, zabytki i zwiedzanie słynnego miasta portowego

Ostatnia aktualizacja: 16 kwietnia 2023

Hamburg, miasto o kupieckim dziedzictwie i hanzeatyckiej przeszłości, mimo licznych zniszczeń wojennych wciąż kryje w sobie ślady dawnych czasów oraz oferuje masę atrakcji turystycznych. Jednocześnie stanowi ogromną metropolię, drugą pod względem liczby mieszkańców w Niemczech.

Położony nad rzeką Łabą, w pobliżu jej ujścia do Morza Północnego, Hamburg szczyci się największym portem morskim w kraju. Co ciekawe jest on usytuowany nieopodal centrum miasta, co podkreśla strategiczne znaczenie tego miejsca. W naszym przewodniku opisaliśmy najciekawsze miejsca w Hamburgu, które warto zwiedzić.

Jak zwiedzać Hamburg?

Mimo że lwia część największych atrakcji Hamburga mieści się na obszarze historycznego centrum, to jest ono na tyle rozległe, że przy krótkim pobycie dobrym pomysłem może być zapoznanie się z działaniem tutejszego transportu publicznego - do wyboru mamy autobusy, kolej podziemną i naziemną oraz tramwaje wodne.

Jeśli nie planujemy ruszać się jednak poza centrum nie musi to być wcale koniecznie, choć powinniśmy wtedy liczyć się ze spacerami trwającymi nawet kilkadziesiąt minut.

Jeśli przyjeżdżamy do Hamburga pociągiem, to wysiadamy na położonym na skraju centrum miasta dworcu głównym (Hamburg Hbf).

Zwiedzanie Hamburga
Zwiedzanie Hamburga

Co warto zobaczyć w Hamburgu? Największe atrakcje oraz zabytki

Speicherstadt - hamburska dzielnica spichlerzy

Speicherstadt (pol. Miasto Spichlerzy) to wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego obszar wypełniony neogotyckimi modernistycznymi magazynami wzniesionymi z wykorzystaniem czerwonej cegły. Jest to największy kompleks magazynowy świata, który co ciekawe powstał dopiero pod koniec XIX stulecia, kiedy zdecydowano o utworzeniu strefy wolnocłowej - przechowywano tu m.in. kakao, herbatę czy piwo.

Hamburskie Miasto Szpichlerzy
Hamburskie Miasto Szpichlerzy

Dzielnica Speicherstadt ciągnie się na długości około 1,5 km i przedzielona jest kanałami. Tutejsza zabudowa ucierpiała znacznie w trakcie II wojny światowej, ale została pieczołowicie odbudowana. Współcześnie w części budynków działają muzea miejskie, hotele oraz lokale gastronomiczne, ale wiele z nich wciąż pełni swoją oryginalną funkcję magazynową. Zwiedzanie Hamburga nie może się obejść bez spaceru po tej okolicy!

Front budynków skierowany jest w stronę ulicy, a tył w stronę kanału, gdzie ładowano towary. Magazyny powstały na fundamentach wzmocnionych drewnianymi palami - podobną strategię stosowano chociażby w Amsterdamie.

Das Miniatur Wunderland - park miniatur w Hamburgu

Największą atrakcją Hamburga na terenie Speicherstadt jest park miniatur Wunderland, który należy jednocześnie do najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Niemczech. Na monumentalnej powierzchni odwzorowano tu znaczną część Europy (m.in. znane miejsca z Niemiec, Włoch czy Szwajcarii), a całość z każdym rokiem się powiększa.

Park miniatur szczyci się stworzeniem największego modelu kolejki makietowej na świecie. Na całość makiety składa się około: 260 000 figurek, 4100 budynków, 9000 pojazdów kołowych, 1000 pociągów i 42 samoloty (plus latające balony).

Na spokojne zwiedzenie całości warto zaplanować nawet do dwóch godzin.

Fragment modelu kolejki
Fragment modelu kolejki

Muzeum samochodów PROTOTYP

Kolejną atrakcją Miasta Szpichlerzy jest Automuseum PROTOTYP, czyli swoisty raj dla wszystkich fanów czterech kółek - muzeum poświęcone historii motoryzacji. Rdzeń kolekcji stanowią unikatowe samochody wykonane przez firmy Volkswagen i Porsche, w tym przede wszystkim auta sportowe, wyścigowe oraz prototypy. Oprócz nich zobaczymy klasyki oraz pojazdy innych marek (takich jak Bentley czy Alfa Romeo).

Wizyta w Muzeum samochodów PROTOTYP
Wizyta w Muzeum samochodów PROTOTYP

Muzeum Morskie - Internationales Maritimes Museum Hamburg

Hamburg może pochwalić się jednym z najwspanialszych muzeów poświęconych tematyce morskiej na świecie - Internationales Maritimes Museum Hamburg. Placówka w swoich bogatych zbiorach posiada m.in.: modele (statków, łódek, promów), obrazy i grafiki o tematyce morskiej, mundury, mapy i atlasy, a także broń ze statków z różnych epok i urządzenia nawigacyjne oraz wiele, wiele innych.

Wskazówka praktyczna Wszystko to w dziewięciopiętrowym budynku, na zwiedzanie którego warto zaplanować dużo czasu - naszym zdaniem przynajmniej dwie godziny.
Wystawa modeli statków w Muzeum Morskim
Wystawa modeli statków w Muzeum Morskim

Filharmonia nad Łabą i HafenCity

HafenCity to wypełniona nowoczesną zabudową portowa dzielnica biznesowo-mieszkalna Hamburga. Do najważniejszych tutejszych realizacji należy słynny gmach Filharmonii nad Łabą (Elbphilharmonie). Składa się on z dwóch jakby niezależnych części - dawnego spichlerza wykorzystanego jako podstawy oraz ustawionego na nim szklanej nadbudówki z salą koncertową.

Filharmonia na stałe wpisała się do hamburskiego krajobrazu
Filharmonia na stałe wpisała się do hamburskiego krajobrazu

Zwiedzanie gmachu Filharmonii nad Łabą

Trudno o lepsze połączenie historii miasta z nowoczesnością niż hamburska filharmonia. Jeśli chcielibyśmy dowiedzieć się o niej więcej oraz zobaczyć sale koncertową, to możemy wybrać się na trwającą około 90 minut wycieczkę z przewodnikiem. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie.

Kościół św. Michała i punkt widokowy na wieży

Kościół Główny św. Michała (Hauptkirche Sankt Michaelis) należy do najbardziej znanych obiektów sakralnych w Hamburgu. Wzniesiona w połowie XVIII wieku świątynia uważana jest zresztą za jedną z najpiękniejszych barokowych realizacji kościelnych w Niemczech. W krypcie kościoła pochowano nawet kilka tysięcy osób.

Większość turystów przybywa tu jednak nie w celu podziwiania architektury sakralnej, a chcąc dostać się na wysoką dzwonnice świątyni, skąd rozpościera się panoramiczny widok na miasto.

Punkt widokowy - wskazówki praktyczne

Na platformę widokową dostać się można częściowo windą lub wejść schodami pokonując 453 stopnie. Druga opcja jest o tyle ciekawa, że po drodze będziemy mogli podziwiać pomieszczenia wieży. Widoki na miasto podziwiamy z wysokości 106 m (Wysokość całej konstrukcji przekracza 132 m).

Taras widokowy jest atrakcją płatną. Aktualne ceny biletów znajdziecie tutaj. Dostępny jest również bilet łączony z kryptą.

Widok z wieży
Widok z wieży

Ruiny kościoła św. Mikołaja oraz wieża

W Starym Mieście w Hamburgu przed wojną istniało pięć kościołów zwanych głównymi. Jednym z nich był kościół św. Mikołaja (niem. Ehemalige Hauptkirche St. Nikolai in Hamburg), który został zniszczony w trakcie bombardowań i do naszych czasów przetrwały wyłącznie ruiny jego wieży oraz prezbiterium pozostawione jako miejsce pamięci.

Na wieży utworzono popularny taras widokowy, który znajduje się na wysokości 76 m. Całkowita wysokość wieży to ponad 147 m - w latach 1874-76 budowla posiadała tytuł najwyższego budynku świata. Na górę wjeżdżamy windą. Aktualne dni i godziny otwarcia sprawdzimy na tej stronie.

Ratusz w Hamburgu

Hamburski ratusz stanowi świadectwo zamożności Hamburga. Ten eklektyczny gmach przywodzący na myśl zamek powstał pod koniec XIX stulecia i możemy w nim zaobserwować wpływy wielu stylów architektonicznych: baroku, renesansu oraz gotyku.

Przed ratuszem rozpościera się długi plac ratuszowy (Rathausmarkt), na którym organizowane są najważniejsze wydarzenia jak targ bożonarodzeniowy. Plac oraz ratusz stoją powstały tuż obok przebiegu rzeki Alster.

Nie przegap w Hamburgu!

Większość turystów ogląda hamburski ratusz wyłącznie od zewnątrz, to warto wiedzieć, że organizowane są w nim wycieczki z przewodnikiem, które szczerze polecamy, gdyż wnętrza budowli zachwycają. Podczas zwiedzania zobaczymy m.in. salę balową oraz pomieszczenia wykorzystywane przez miejskich włodarzy oraz parlamentarzystów. Aktualne godziny wycieczek możemy sprawdzić tutaj.

Rejsy kanałami oraz po porcie w Hamburgu

Trudno nam wyobrazić sobie odwiedziny Hamburga bez wybrania się na któryś z rejsów. Do wyboru mamy kilka różnych możliwości - dużą popularnością cieszą się rejsy po kanałach, które pozwalają zobaczyć dzielnicę Speicherstadt z innej perspektywy, ale nam najbardziej do gustu przypadł rejs po obszarze portowym, podczas którego mogliśmy na własne oczy zobaczyć rozmach największego niemieckiego portu.

Rejsy takie oferuje kilka firm. Jeśli posiadamy kartę turystyczną (Hamburg Pass lub TurboPass), to po prostu wybieramy opcję, która się do niej zalicza. W innym przypadku możemy dopasować trasę oraz warunki do naszych oczekiwań.

Alter Elbtunnel (Stary Tunel Łaby) i spacer pod rzeką

Do mniej oczywistych atrakcji Hamburga należy z kolei tzw. Stary Tunel Łaby (Alter Elbtunnel) o długości około 420 m, który przechodzi pod rzeką łącząc ze sobą dzielnicę mieszkalną St. Pauli z dokami oraz stocznią. Tunel przechodzi 24 m pod wodą i umożliwia przejście piesze oraz przejazd samochodem.

Alter Elbtunnel w Hamburgu
Alter Elbtunnel w Hamburgu

Patrząc przez współczesne realia tunel niczym specjalnie się nie wyróżnia, ale w momencie inauguracji w 1911 roku stanowił unikatową nowinkę technologiczną.

Po przejściu na drugą stronę warto udać się na punkt widokowy Aussichtspunkt - Steinwerder, skąd obejrzymy panoramę St. Pauli, a podczas dłuższego odpoczynku będziemy mieli okazję podziwiać przepływające przez rzekę statki.

Widok w stronę St. Pauli z przeciwnej strony Łaby
Widok w stronę St. Pauli z przeciwnej strony Łaby

Nabrzeże Landungsbrücken

Do najbardziej urokliwych zakątków przy Łabie należy wypełnione zabytkowymi budynkami oraz restauracjami nabrzeże Landungsbrücken. To włąśnie tu znajduje się wejście do wspomnianego wcześniej tunelu Alter Elbtunnel i to stąd ruszają liczne rejsy wycieczkowe.

W działających tu lokalach możemy zjeść różne rybne przysmaki, w tym oczywiście bałtyckiego śledzia.

Nie przegap w Hamburgu

Świetny punkt widokowy na port oraz zabudowę nabrzeża odnajdziemy na darmowym tarasie widokowym Stintfang Aussichtsplattform.

Widok na zabudowę Landungsbrücken
Widok na zabudowę Landungsbrücken

Fischmarkt - hamburski targ rybny

Tradycja targu rybnego w Hamburgu ma już trzy stulecia. Organizowany jest on w każdą niedzielę od 5:00 rano do 9:30. Kramy ustawione są wzdłuż Łaby i przyciągają tłumy turystów oraz miejscowych.

Muzeum Sztuki w Hamburgu (Hamburger Kunsthalle) i słynny Wędrowiec nad morzem mgły

Hamburska galeria sztuki należy najważniejszych placówek tego typu w całych Niemczech. Mimo że tutejsze zbiory obejmują dzieła od gotyku po czasy współczesne (a wśród nich obrazy takich mistrzów jak Rembrandt oraz Claude Lorrain), to turystów przyciągają przede wszystkim dzieła XIX-wiecznych niemieckich malarzy romantycznych. Ozdobą kolekcji jest słynne dzieło Caspara Davida Friedricha "Wędrowiec nad morzem mgły".

Jeziora Alster

W samym centrum Hamburga powstały dwa sztuczne jeziora utworzone przez rzekę Alster. Mniejsze z nich - Binnenalster - znajduje się praktycznie w samym centrum i znane jest ze stworzonej w jej centralnej części fontanny. Drugie z nich, Aussenalster, położone jest już nieco dalej.

Dzielnica St. Pauli - rozrywkowa strona Hamburga

Hamburg to nie tylko historia, zabytki i atrakcje turystyczne. To również rozrywka i atmosfera tętniącej życiem metropolii. Miejscem, które zdecydowanie warto odwiedzić wieczorem, jest dzielnica St. Pauli (słynąca kiedyś przede wszystkim jako portowa dzielnica “czerwonych latarni”, później jako stolica punków, alternatywnej muzyki i nieszablonowego podejścia do życia).

Dostaniemy się tam bardzo łatwo - wystarczy wysiąść przy stacji metra o tej samej nazwie (St. Pauli), która położona jest tuż obok stadionu klubu piłkarskiego FC St. Pauli.

Mimo że współcześnie St. Pauli powoli przesiąka komercja, to pozwala na odpoczynek przy piwie po ciężkich dniu zwiedzania. Możemy tam również trafić na bardzo dobre jedzenie z food trucków oraz kupić pamiątki ze słynną “czaszką”. Te ostatnie są jednak bardzo drogie, a sklepy z pamiątki są zdecydowanie nastawione na turystów z cięższym portfelem.

Dzielnica uchodzi za bezpieczną, ale mimo to po zmroku warto poruszać się tłocznymi ulicami, zamiast skręcać w opuszczone zakamarki.

Dzielnica Portugalska (Portugiesenviertel)

Niewielka Portugiesenviertel należy do ciekawszych zakątków Hamburga. Obszar ten swoją nazwę zawdzięcza temu, że w okolicy tej osiedlało się wielu przybyszów z południa Europy. Dziś działa tu wiele świetnie ocenianych restauracji, które pozwalają przenieść się na Półwysep Iberyjski.

Minusem są jednak wysokie, nawet jak na Hamburg, ceny.

Atrakcje Hamburga dla ambitnych

Dzielnica Kontorhaus (Kontorhausviertel)

Dzielnica Kontorhaus, podobnie jak Miasto Szpichlerzy, trafiła na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Co prawda tutejsze zabudowania nie są tam malownicze, ale stanowią unikatowy przykład architektury biurowej początków XX wieku, która dopiero co rodziła się w miastach portowych.

Do najciekawszych gmachów należą: Chilehaus (ta ceglana budowla zachwyci każdego sympatyka architektury), Miramarhaus, Meßberghof oraz Sprinkenhof (warto rzucić okiem na dziedziniec).

Zwiedzanie statków i jednostek pływających

Także osoby lubiące zwiedzać od środka różne statki i okręty znajdą w Hamburgu coś dla siebie. Do wyboru mamy cztery propozycje warte uwagi:

  • Rickmer Rickmers Museum Ship - trzymasztowiec z końca XIX wieku zamieniony po około 100 latach służby w statek-muzeum - pierwotnie wykorzystywano go do transportu ryżu oraz bambusów z Hong Kongu.
  • Cap San Diego - 159 m statek towarowy z 1961 roku, który jest prawdopodobnie największym statkiem-muzeum świata. W trakcie zwiedzania jednostki będziemy mogli zajrzeć do wszystkich jej zakamarków.
  • U-Boot Museum Hamburg - nazwa jest trochę myląca, gdyż jest to muzeum radzieckiego okrętu podwodnego z okresu zimnej wojny, w którym poznamy z bliska surowe warunki życia marynarzy. Obiekt możemy zwiedzić samemu lub z przewodnikiem, który pokaże nam również niedostępne obszaru okrętu.
  • Feuerschiff - latarniowiec, który nie został zamieniony w muzeum, a pełni dziś funkcję baru, restauracji oraz hotelu.

Zwiedzanie stadionu Volksparkstadion

Fani piłki nożnej również znajdą w Hamburgu coś dla siebie. Do zwiedzania z przewodnikiem udostępniony jest arena drużyny HSV Hamburg - stadion Volksparkstadion.

Zegar wskazujący czas obecności drużyny HSV w Bundeslidze - my odwiedziliśmy stadion jeszcze przed niespodziewanym spadkiem Hamburczyków
Zegar wskazujący czas obecności drużyny HSV w Bundeslidze - my odwiedziliśmy stadion jeszcze przed niespodziewanym spadkiem Hamburczyków

Zwiedzanie Hamburga - wskazówki praktyczne

Ile czasu zaplanować na zwiedzanie Hamburga?

Hamburg jest idealnym miastem na weekendowy wypad - w tym czasie damy spokojnie radę odwiedzić najważniejsze muzea, wybrać się na rejs oraz skorzystać z lokalnej oferty gastronomicznej. Jeśli jednak wolelibyśmy mniej się śpieszyć, to zaplanujmy lepiej trzy dni.

Kiedy najlepiej odwiedzić Hamburg?

Zdecydowanie w weekend, ponieważ w niedzielę odbywa się słynny targ rybny oraz będziemy mogli wziąć udział w zwiedzaniu ratusza z przewodnikiem przywdziewającym tradycyjny strój.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama