Podróże po Europie

Miniatur Wunderland - zwiedzanie parku miniatur w Hamburgu

Ostatnia aktualizacja: 16 kwietnia 2023

W samym sercu Hamburga znajduje się wyjątkowe miejsce, które zachwyca zarówno mieszkańców, jak i turystów - Miniatur Wunderland. Ten park miniatur przeniesie nas w fascynującą podróż przez Europę oraz świat w skali mikro, oferując niezwykłe wrażenia wizualne i emocjonalne.

Świat w miniaturze

[park miniatur w Hamburgu - Miniatur Wunderland]
[park miniatur w Hamburgu - Miniatur Wunderland]

Miniatur Wunderland czyli tłumacząc na polski miniaturowa kraina cudów przedstawia wybrane obszary świata w pomniejszeniu. Wszystko to na ogromnych makietach rozmieszczonych na trzech piętrach. Park miniatur to doskonała atrakcja na rodzinną wycieczkę, ponieważ może wciągnąć na długie godziny zarówno starszych, jak i najmłodszych odwiedzających. Biorąc to pod uwagę nie ma co się dziwić, że miniaturowy świat należy do czołówki największych atrakcji Hamburga.

Park miniatur to oryginalny sposób na poznanie zaprezentowanych tu miejsc, miast i krain. Na makiety nie składają się tylko budynki, ale również otaczająca je natura, zieleń (pojedyncze drzewa, a nawet całe lasy), góry, a także morza i rzeki. Na makietach najciekawszym elementem jest długa kolejka, jednak nie zabrakło tam też innych pojazdów: samochodów, traktorów, wózków widłowych, a nawet kilkudziesięciu latających samolotów i przemierzających przestworza balonów. W tym zminiaturyzowanym świecie wypatrzymy też postacie ludzi, zwierzęta oraz różne magiczne i fantastyczne stworzenia.

Park miniatur w Hamburgu - Miniatur Wunderland
Park miniatur w Hamburgu - Miniatur Wunderland

Miniaturowy świat to cały ogrom dopracowanych detali - postacie zainstalowane na makietach są odpowiednio ubrane i w zależności od miejsca (w grube kurtki lub w kostiumy kąpielowe - jeśli leżą na plaży). Całość została starannie dopracowana i wygląda realistycznie.

park miniatur w Hamburgu - Miniatur Wunderland
park miniatur w Hamburgu - Miniatur Wunderland

Najdłuższy model kolejki

Park miniatur w Hamburgu - Miniatur Wunderland
Park miniatur w Hamburgu - Miniatur Wunderland

Nasz najbardziej w Miniatur Wunderland zachwycił model najdłuższej na świecie kolejki makietowej! Liczby mówią same za siebie: łączna długość torów na makietach to około 15 400 metrów (docelowo ma osiągnąć długość nawet 20 000 metrów). Liczba pociągów wynosi około 1 040 sztuk. Te imponujące liczby sprawiają, że park miniatur każdego roku odwiedzają miliony turystów.

Obiekty, miasta, kraje

Model świata przedstawia wiele atrakcyjnych miejsc oraz związanych z nimi detalami - często są to miasta, dworce, góry czy wybrane budynki (np. stadion czy ogromne lotnisko Knuffingen).

[park miniatur w Hamburgu - Miniatur Wunderland]
[park miniatur w Hamburgu - Miniatur Wunderland]

Wybudowane makiety przedstawiają m.in. Szwajcarię (góry, zamek, fabryka czekolady, DJ-BOBO na scenie), Niemcy (w tym Niemcy środkowe, Bawaria i Zamek Neuschwanstein, Hamburg, Skandynawię, Austrię, Monako i Prowansję, Wenecję, Rio de Janeiro czy Stany Zjednoczone.

Zaskakujące są pomysły twórców na interesujące detale - na planszach umieszczone są postacie, figurki oraz różne elementy przedstawiające często nietypowe i ciekawe sceny, których można szukać godzinami.

przekrój filharmonii w Hamburgu
przekrój filharmonii w Hamburgu

Przykładowe to:

 • kontrola policyjna,
 • szkielet dinozaura,
 • grający w koszykówkę kosmici,
 • bałwan podczas wizyty w toalecie,
 • poszukiwanie zwłok w rzece,
 • grający na rogach alpejskich,
 • stado owiec tamujące ruch,
 • demonstracja,
 • wypadek narciarski,
 • turniej rycerski.

Efekty specjalne

Jeśli znuży Was oglądanie statycznych makiet to nic nie szkodzi - przy ogromnych planszach, na bokach obok barierek znajdują się opisane przyciski (w sumie ponad 150), dzięki którym możemy uruchomić różne dodatkowe animacje i sceny. Świecący się na zielono guzik jest gotowy do użycia, a jeśli miga, to oznacza, że został już uruchomiony.

Co ciekawe - w całym obiekcie zmieniają się światła, dając przy tym efekt zmiany pór dnia, w jednej chwili mamy dzień, który zamienia się powoli w noc.
nocna scena w parku miniatur - Miniatur Wunderland Hamburg
nocna scena w parku miniatur - Miniatur Wunderland Hamburg

Przykładowe efekty:

 • wyścig wózków paletowych na planszy "Lotnisko Knuffingen",
 • strzał do bramki - plansza "Imitech Arena",
 • zawody traktorzystów - "Bawaria",
 • trębacz na wieży - "Michel",
 • kolejki linowe - plansza "Austria".

Fakty i ciekawostki

Chcesz wiedzieć ile drzew znajduje się na makiecie, a może jak długi jest tor. Poniżej przedstawiamy aktualne statystyki

Park miniatur w Hamburgu - Miniatur Wunderland
Park miniatur w Hamburgu - Miniatur Wunderland

Park miniatur zaplanował kolejne rozbudowy o nowe, interesujące makiety - część z nich można czasami podziwiać w nieskończonej jeszcze formie przez szyby podczas przechodzenia po obiekcie.

powierzchnia makiet / plansz ok 1,500 m²
długość torów 15 400 metrów
pociągi 1040
samochody 9250
lampy uliczne ponad 385 000
postacie 260 000
drzewa 130 000
czas budowy 760 000 godzin
Park miniatur w Hamburgu - Miniatur Wunderland
Park miniatur w Hamburgu - Miniatur Wunderland

Miniatur Wunderland w Hamburgu - informacje praktyczne

Park miniatur Miniatur Wunderland, rozmieszczony na trzech kondygnacjach, zajmuje obecnie obszar blisko 1 500 m², a jego powierzchnia wciąż się powiększa. Dlatego naszym zdaniem warto zarezerwować co najmniej 2 godziny, aby spokojnie zobaczyć wszystkie atrakcje. Jeśli jednak planujemy zwiedzać dokładniej i bez pośpiechu, warto przeznaczyć na tę wizytę jeszcze więcej czasu.

Obiekt mieści się w historycznym budynku dawnych spichlerzy, rozciągając się na 2., 3. i 4. piętrze. Wystawa znajduje się na poziomach 3. i 4., podczas gdy na drugim piętrze zlokalizowane są wejście, informacja, kasy biletowe, sklepik, bistro oraz kino dla dzieci. Ponadto, na tym samym piętrze dostępne są poczekalnia, toalety, miejsce do podgrzewania jedzenia dla dzieci oraz szatnia.

Ceny biletów

W momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu bilety dla dorosłych kosztowały 20€, a dla dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia 12,50€. Dzieci, których wzrost nie przekroczył jeszcze 1 m wchodzą za darmo.

Aktualny cennik znajdziemy na oficjalnej stronie.

Dni i godziny otwarcia

Park miniatur otwarty jest codziennie. Aktualne godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie atrakcji.

Park miniatur w Hamburgu - Miniatur Wunderland
Park miniatur w Hamburgu - Miniatur Wunderland

Lokalizacja

Adres: Miniatur Wunderland Hamburg Kehrwieder 2-4, Block D 20457 Hamburg – Speicherstadt

Dojazd: Informacja dla osób posługujących się nawigacją - najlepiej wpisać adres: Kehrwieder 4, 20457 Hamburg.

Najbliżej położoną stacją metra jest Baumwall - linia żółta U3.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama