Podróże po Europie

Niemcy - informacje praktyczne

Osatnia aktualizacja: 28 kwietnia 2024

Niemcy wciąż nie są najpopularniejszym kierunkiem turystycznym wśród Polaków, ale z roku na rok się to zmienia i coraz więcej osób odkrywa zabytki oraz skarby przyrody u naszych zachodnich sąsiadów.

Miasta i miejsca

Na naszym blogu opisaliśmy dotychczas następujące miasta i miejsca:

Bawaria:

Top atrakcje w Niemczech:

Mniej znane miejsca w Niemczech:

  • Budziszyn,
  • Miśnia,
  • Park narodowy Jasmund - dawny las bukowy na wyspie Rugia,
  • Opactwo Maria Laach - romański klasztor benedyktynów,
  • Rostock - dawne miasto kupieckie (jedno z miast założycieli Hanzy) z dobrze zachowanym systemem średniowiecznych murów obronnych,
  • Stralsund - położone blisko polskiej granicy urokliwe historyczne miasto portowe znane z zabytków z czerwonej cegły,
  • Wismar - miasto o średniowiecznej historii wpisane na listę UNESCO,
  • Wyspa Poel - niewielka wyspa na Morzu Bałtyckim znana z malowniczej scenerii.

Niemcy praktycznie

Co warto wiedzieć przed odwiedzinami Niemiec?

Popularność płatności gotówkowych

Niemcy są rozwiniętym krajem, jednak postęp technologiczny wciąż nie spowodował w tym kraju całkowitego odejścia od płatności gotówkowych na rzecz płatności elektronicznych. Nadal wiele transakcji odbywa się gotówką i jest ona ważnym środkiem rozliczeniowym.

Mimo że w wielu miejscach w Niemczech można płacić kartą, to nie zawsze będzie to karta kredytowa wystawiona przez Visę lub Mastercard. W użyciu są za to specjalne karty debetowe wystawiane przez niemieckie banki. Karty te oznaczane są skrótem EC (Electronic Cash). Pytając o możliwość płatności kartą zawsze dodawajmy informację o tym, że jest to karta kredytowa lub wystawiona w zagranicznym banku - a najlepiej pokażmy naszą kartę sprzedawcy. Płatność kartą w Niemczech często oznacza po prostu możliwość płatności kartą EC.

Godziny i dni otwarcia sklepów

W Niemczech obowiązuje bardzo restrykcyjne prawo regulujące dni i godziny otwarcia sklepów. Nie jest one jednolite dla wszystkich landów, choć jest bardzo podobne i w większości spójne.

W niedzielę sklepy (spożywcze i inne) są zamknięte. Tyczy się to również popularnych ulic z markowymi sklepami i wielu centrów handlowych. Jest to jedna z największych niespodzianek dla osób odwiedzających Niemcy po raz pierwszy i przyjeżdżających akurat w niedzielę lub sobotę w późniejszych godzinach.

Gdzie w Niemczech można zrobić zakupy w niedzielę?

Na szczęście istnieje kilka wyjątków i teoretycznie jest możliwość zakupienia podstawowych produktów spożywczych lub napojów. Otwarte są sklepy przy stacjach benzynowych, na dworcach oraz lotniskach - i czasami będą to placówki dużych sieci handlowych.

Jeśli mamy szczęście, niektóre niedziele są niedzielami handlowymi, podczas których sklepy otwarte są również w ten dzień. Takich niedziel jest kilka w roku, w każdym landzie wygląda to inaczej.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama