Podróże po Europie

Jak podróżować po Niemczech? Pociągi, autobusy i komunikacja miejska

Ostatnia aktualizacja: 2018

Niemcy są siódmym największym państwem w Europie pod względem zajmowanego obszaru, a najciekawsze miasta porozrzucane są nierównomiernie w różnych miejscach kraju. Jeśli chcemy odwiedzić kilka z nich, musimy często przejechać kilkaset kilometrów.

Na szczęście podróżowanie pomiędzy niemieckimi miastami nie jest skomplikowane, warto jednak wiedzieć, jak najlepiej zorganizować podróż, wydać najmniej pieniędzy i spędzić jak najmniej czasu w podróży. Niestety, często dwa ostatnie warunki będą się wzajemnie wykluczać.

[Niemcy - Berlin - Brama Brandenburska]
[Niemcy - Berlin - Brama Brandenburska]

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze środki transportu u naszych zachodnich sąsiadów.

Pociągi w Niemczech

Najwygodniejszym i najszybszym środkiem komunikacji w Niemczech są pociągi. Są szybkie, wygodne, i z reguły przyjeżdzają na czas, chociaż spóźnienia przynajmniej kilku minutowe są na porządku dziennym. Niestety, z reguły będą one również najdroższe.

Większość tras w Niemczech obsługiwanych jest przez narodowego przewoźnika, Deutsche Bahn. Podobnie jak w Polsce, w Niemczech wprowadzony został podział tras ze względu na odległość oraz jakość taboru.

Najdroższym typem pociągów są pociągi InterCityExpress (w skrócie ICE), które łączą największe miasta koleją szybkich prędkości. Pociągi te są nowe, szybkie, w środku mamy dużo miejsca oraz pełną wygodę. Niestety, są one bardzo drogie - przykładowo pociąg relacji Berlin - Monachium kupowany z miesięcznym wyprzedzeniem to koszt ponad 50 EUR.

Jeśli chcemy przejechać krótszą odległość, np w obrębie jednego landu, skorzystamy z pociągów regionalnych (RE, RB lub S-Bahn). Warto pamiętać, że w wielu przypadkach bilet regionalny pozwala również na skorzystanie z komunikacji miejskiej, aby dostać się na dworzec. Niestety, bilety na pociągi regionalne również nie są tanie - przykładowo pociąg relacji Akwizgran-Bonn kupowany z miesięcznym wyprzedzeniem to koszt 19 EUR.

Bilety możemy kupić przez Internet, lub bezpośrednio na dworcu w specjalnych automatach. Ta druga opcja jest trochę droższa, warto więc kupić bilet korzystając ze strony online. Zakupiony bilet otrzymujemy na adres e-mail i możemy go pokazać na ekranie komórki lub wcześniej go wydrukować. Koszt biletu zakupionego na dworcu będzie przynajmniej 2 EUR droższy.

Kupując bilety odpowiednio wcześniej w sieci możemy załapać się na Sparpreis, czyli na specjalnie oferty - zaczynające się nawet od 29 EUR dla pociągów typu ICE, lub zaczynające się od 19 EUR dla tras poniżej 250 kilometrów (jak w powyższym przykładzie Akwizgran-Bonn). Niestety, dla najpopularniejszych tras tych biletów jest mało i trzeba naprawdę planować podróż z dużym wyprzedzeniem.

Jak jeździć tanio pociągami w Niemczech?

Na szczęście w przypadku dłuższych podróży lub zwiedzania większej ilości miejsc możliwe jest zmniejszenie kosztów zakupu biletów pociągowych korzystając z jednej z kilku dostępnych opcji:

BahnCard

Karta zniżkowa, która umożliwia zakup biletów z 25%, 50% lub 100% zniżką. Karta uprawniająca do zniżki na 25% kosztuje 62 EUR, na 50% 255 EUR, z kolei na 100% 4090 EUR. Ostatnią wersję przedstawiamy jako ciekawostkę, raczej żaden turysta z niej nie skorzysta.

Karta jest wysyłana na adres domowy, jednak otrzymujemy ją również na adres e-mail, skąd możemy ją wydrukować i zacząć używać od razu po zakupie.

German Rail Pass

Karta pozwalająca na dowolne jeżdżenie pociągami przez 3, 4, 5, 7 lub 10 dni w okresie jednego miesiąca, lub podróżowanie codziennie przez 5, 10 lub 15 dni. Osoby poniżej 26 roku życia mają zniżki, również bilet dla dwóch osób jest tańszy niż dwa kupione oddzielnie.

Niestety, sytuacja z German Rail Pass nie jest tak różowa jak na pierwszy rzut oka wygląda. W szybkich pociągach ICE lub IC (tańsza wersja pociągów ICE, która zatrzymuje się na większej ilości przystanków) musimy dokonać dodatkowo płatnej rezerwacji miejsc, podobnie w pociągach nocnych.

Mimo dużej wygody, cena karty jest dość wysoka. Przy 3 dniach dla osoby dorosłej w drugiej klasie cena wynosi aż 191 EUR. Czym większa ilość dni, tym karta opłaca się bardziej.

Więcej na oficjalnej stronie pod tym linkiem.

Länder-Ticket

Jest to specjalny bilet, która pozwala na podróżowanie przez jeden dzień w obrębie jednego landu. W teorii cena biletu zależy od landu, ale zaczyna się juz od 23 EUR (w niektórych przypadkach cena jest wyższa, np. cena dla landu Nadrenia Północna-Westfalia wynosi 29 EUR). Na karcie mogą jeździć maksymalnie 4 osoby (w niektórych przypadkach 5). Za każdą dodatkową osobę musimy dopłacić od 3 do 7 EUR w zależności od landu, w niektórych (np. Hesja (Hessen)) dostępne są bilety na których podróżuje 5 osób w jednej cenie (bez dopłat).

Dużą zaletą tego biletu jest możliwość korzystania również z miejskiej komunikacji publicznej. Niestety, w tygodniu (poniedziałek-piątek) podróż można zacząć najwcześniej o godzinie 9:00. W weekendy (sobota-niedziela) nie ma takich ograniczeń. Bilet jest ważny do godziny 3:00 następnego dnia.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie.

Bilet weekendowy, czyli Schönes-Wochenende-Ticket

Bilet pozwala na podróżowanie jeden dzień w trakcie weekendu pociągami regionalnymi, zaczynając od północy w piątek, a kończąc o 3 w nocy w poniedziałek. Kosztuje 40 EUR, mogą z niego skorzystać 4 osoby, ale za każdą kolejną musimy dopłacić 4 EUR. Dzieci poniżej 15 lat mogą dołączyć za darmo.

Quer-durchs-Land-Ticket

Ciekawe rozwiązania, pozwala na podróżowanie przez jeden dzień po terenie całych Niemczech. Kosztuje 44 EUR, mogą z niej skorzystać 4 osoby, ale za każdą kolejną musimy dopłacić 8 EUR. Dzieci poniżej 15 lat mogą dołączyć za darmo. Niestety, oferta dotyczy tylko pociągów regionalnych. W przeciwieństwie do biletu weekendowego, można z niego skorzystać jedynie od poniedziałku do piątku.

Autobusy w Niemczech

Najtańszym środkiem transportu międzymiastowego w Niemczech wydają się autobusy. Do wyboru mamy kilka popularnych linii: Eurolines, FlixBus czy znany z Wielkiej Brytanii MegaBus.

Przed wyjazdem do Niemiec warto wcześniej sprawdzić połączenie pomiędzy miastami, czasem warto wybrać dłuższą trasę pod względem kilometrów, aby móc skorzystać z połączeń autobusowych.

Czy autobusy są naprawdę tańsze od pociągów? Zdecydowanie! Przykładowe ceny za jedną osobę w jedną stronę (wyszukane z wyprzedzeniem jednego miesiąca)

Ceny są rozsądne, musimy jednak pamiętać, że podobnie jak w przypadku linii lotniczych - aby skorzystać z niskich cen, bilety musimy kupić odpowiednio wcześniej.

Oczywiście nie możemy zapominać, że przejazdy autobusowe zajmą nam zdecydowanie więcej czasu, np. przejazd trasą Berlin - Frankfurt trwa od 7 do 8 godzin.

Warto też zawsze sprawdzić ceny na kilku popularnych liniach, często różnica pomiędzy przewoźnikami wynosi kilkadziesiąt procent. Oprócz oficjalnych stron przewoźników możemy skorzystać z jednej z porównywarek, na przykład z serwisu https://www.busradar.com/ lub https://www.checkmybus.com/germany.

Do autobusu bezpłatnie możemy zabrać duży bagaż, który zostanie umieszczony w luku podczas wsiadania do autobusu.

Loty krajowe w Niemczech

Ciekawą opcją są loty krajowe, które mogą okazać się tańsze od pociągów. Przykładowo, lot z Berlina do Kolonii może kosztować około 100 zł od osoby linią RyanAir, i zajmuje około półtorej godziny. Pamiętajmy jednak, że nie jest to finalny czas podróży, do lotniska musimy dojechać odpowiednio wcześniej, poddać się kontroli i następnie dojechać z lotniska docelowego do miasta.

Niestety, stosunkowo mało miast jest osiągalnych samolotem, są to głównie największe metropolię, jak Berlin, Kolonia czy Dusseldorf. Tanie linie obsługujące loty krajowe to: Air Berlin, Germanwings, EasyJet oraz Ryanair.

Zakup biletów na tanie linie niczym nie różni się od zakupu biletu na autobus, czym szybciej to zrobimy, tym mniej zapłacimy. Pamiętajmy również, że tanie linie lotnicze zezwalają jedynie na mały bagaż podręczny.

Inne środki transportu

Własny samochód

Do Niemiec bez problemu możemy się wybrać własnym samochodem. Niemieckie autostrady są uważane za jedne z najlepszych na świecie, do tego sieć autostrad jest bardzo rozbudowana. Pamiętajmy, że mimo powszechnej opinii, na wielu odcinkach są limity prędkości.

Chwilowo niemieckie autostrady są darmowe, jest to jednak kwestią czasu, gdy pojawią się opłaty, które na dziś zablokowane zostały przez Unię Europejską.

Carpooling - czyli wspólne przejazdy

Dość popularnym sposobem transportu w Niemczech jest carpooling, czyli wspólne przejazdy. Najlepiej będzie skorzystać z popularnej strony BlaBlaCar.

Pamiętajmy, że podróżując po Niemczech, szczególnie nie znając niemieckiego, nie jesteśmy u siebie. Warto wcześniej napisać do kierowcy z pytaniem, czy nie ma problemu z zabraniem kogoś, kto nie zna niemieckiego. Pozwoli to na uniknięcie późniejszych nieporozumień.

Ceny są porównywalne do tych autobusowych, jednak możemy dogadać się z kierowcą, aby odebrał nas i odwiózł pod podany adres. Olbrzymim minusem z kolei jest brak możliwości rezerwacji z dużym wyprzedzeniem, kierowcy z reguły ogłaszają się kilka dni przed przejazdem, musimy się też dostosować do godzin pasujących kierowcy.

Reklama