Podróże po Europie

Akwizgran: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Zwiedzanie miasta Karola Wielkiego

Ostatnia aktualizacja: 28 kwietnia 2024

Akwizgran (niem. Aachen) to jedno z najbardziej wysuniętych na zachód niemieckich miast. Współcześnie kojarzone jest ze swoich gorących źródeł oraz jako ważny ośrodek uniwersytecki.

Spacerując po uliczkach tutejszego starego miasta trudno uwierzyć, że niegdyś Akwizgran był siedzibą Karola Wielkiego i stanowił centrum pierwszego od czasów rzymskich europejskiego imperium. Większość reliktów tamtych czasów została zmieciona z powierzchni ziemi w trakcie nalotów aliantów. Szczęśliwie uchowała się zabytkowa katedra, której kaplica pałacowa przyciąga wszystkich zainteresowanych architekturą karolińską.

Jak zwiedzać Akwizgran?

Pomiędzy wszystkimi opisywanymi przez nas atrakcjami Akwizgranu swobodnie można przemieszczać się pieszo, choć w niektórych przypadkach powinniśmy liczyć się z nawet 20 minutowym spacerem.

Serce miasta stanowi plac Katschhof, po obu stronach którego dumnie stoją dwa najważniejsze zabytki w mieście - ratusz oraz katedra - i to właśnie tam powinniśmy rozpocząć nasze zwiedzanie. Tym bardziej, że także wiele innych opisanych przez nas atrakcji mieści się dosłownie kilka kroków dalej. W sezonie świątecznym na Katschhof organizowany jest targ bożonarodzeniowy.

Akwizgran praktycznie

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Akwizgranu?

Na odwiedzenie wszystkich najważniejszych atrakcji Akwizgranu spokojnie wystarczy nam jeden dobrze rozplanowany dzień. Dłuższy pobyt ma sens przede wszystkim dla tych czytelników, którzy chcieliby zwiedzić wszystkie muzea i zasmakować tutejszych przyjemności w łaźniach i SPA. Mimo wszystko raczej nie warto traktować Akwizgranu jako jedynego odwiedzanego miasta (chyba, że bardzo zależy nam na zobaczeniu katedry i skarbca) - według nas znacznie lepszym rozwiązaniem jest potraktowanie dawnej stolicy państwa Karola Wielkiego jako jednego z etapów dłuższej podróży po zachodzie Niemiec.

Jak dojechać się do Akwizgranu?

Najwygodniej jest dolecieć tanimi liniami do Kolonii, gdzie przesiądziemy się w pociąg lub autobus i w mniej niż dwie godziny będziemy na miejscu.

Co warto zobaczyć w Akwizgranie? Największe atrakcje i zabytki

Katedra w Akwizgranie - perła architektury karolińskiej

Trudno wyobrazić sobie przewodnik po Akwizgranie, który nie rozpoczyna się od wspomnienia o tutejszej katedrze. Po tym jak Karol Wielki wybrał miasto na swoją siedzibę rozpoczął budowę okazałego Pałacu Karolińskiego z oktagonalną kaplicą pałacową, która z czasem została przekształcona w widoczną dziś katedrę. Akwizgran stał się dla króla także miejscem pochówku.

Przez 595 lat (od 936 do 1531 roku) w akwizgrańskiej katedrze odbywały się koronację władców Świętego Cesarstwo Rzymskiego. Koronowano tutaj 30 królów i 12 królowych.
Wnętrze katedry
Wnętrze katedry

Katedra oraz sąsiadujący z nią skarbiec są największymi atrakcjami Akwizgranu. Jej wartość doceniła organizacja UNESCO wpisując zabytek na listę dziedzictwa kulturowego jako jedną z pierwszych 12 pozycji.

Zwiedzanie katedry - co powinniśmy wiedzieć?

Wejście do katedry jest darmowe. Wypełnione mozaikami i innymi wspaniałymi zabytkami wnętrze świątyni trudno opisać słowami. Właściwie porównać by ją można wyłącznie do bazyliki świętego Witalisa w Rawennie (na której była zresztą wzorowana) lub bazyliki św. Marka w Wenecji. Na spokojne jej poznanie warto zaplanować dłuższą chwilę, żeby mieć szansę wyłapania różnych smaczków.

Szczególną uwagę warto zwrócić na relikwiarz ustawiony przed ołtarzem głównym - jest to Marienschrein (dosłownie relikwiarz Maryjny), w którym przechowywano cztery Wielkie Relikwie Akwizgrańskie: szatę Maryi, chustę w którą owinięto głowę Jana Chrzciciela, pieluszki dzieciątka Jezus i przepaskę biodrową Chrystusa.

Wycieczka z przewodnikiem - chór oraz tron cesarski

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku położonego na drugiej kondygnacji chóru, gdzie stoi tron cesarski (zwany również tronem Karola Wielkiego) wykorzystywany niegdyś podczas koronacji. Chcąc go zobaczyć musimy wziąć udział w płatnej (bilet kosztuje 6€) i trwającej około 45 minut wycieczce z przewodnikiem. Aktualne dni i godziny zwiedzania najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie katedry - w trakcie ostatniej aktualizacji naszego przewodnika wycieczki po angielsku odbywały się tylko o 14:00. Bilet kupujemy w dniu wizyty w punkcie informacji na miejscu.

Warto jednak pamiętać, że tron jest surowy i ma wartość bardziej historyczną niż dekoracyjną, ale samemu nie poznamy katedry tak dobrze jak z wykwalifikowanym przewodnikiem.

Więcej o dziejach słynnej świątyni przeczytacie w naszym artykule Katedra w Akwizgranie - historia, zwiedzanie i informacje praktyczne
widok na Katedrę w Akwizgranie
widok na Katedrę w Akwizgranie

Skarbiec katedralny

Zwiedzanie katedry najlepiej połączyć z wizytą w sąsiednim skarbcu (Domschatzkammer Aachen), w którym zobaczymy wiele zabytkowych relikwiarzy oraz innych wspaniałych dzieł sztuki sakralnej (w sumie około 130 różnych eksponatów). Skarbiec powinien zadowolić wszystkich tych, których interesuje tematyka wczesnego średniowiecza - właściwie to niełatwo o inne muzeum prezentujące wspanialsze eksponaty z tej tematyki.

Do największych skarbów tutejszych zbiorów należą:

  • tzw. sarkofag Prosepiny - rzymski grobowiec z III wieku, w którym pochowano Karola Wielkiego w katedrze,
  • popiersie Karola Wielkiego będące relikwiarzem przechowującym fragment jego czaszki,
  • Krzyż Lotara - słynny krzyż procesyjny z końca X wieku,
  • obiekty wykorzystywane w trakcie koronacji cesarskich (w tym wspaniały ewangeliarz),
  • nóż do polowań wraz z rogiem z kości słoniowej - przedmioty te mogły należeć do pierwszego cesarza,
  • i wiele innych wspaniałych relikwiarzy oraz arcydzieł sztuki złotniczej.

Skarbiec - informacje praktyczne

Skarbiec zwiedzamy samodzielnie. Osoby zainteresowane tematem spokojnie spędzą w skarbcu nawet godzinę.

Bilet wstępu kosztuje 7€, jednak polecamy Wam dodatkowo wypożyczyć przynajmniej jeden przewodnik audio w języku angielskim (cena 3€), by móc dowiedzieć się więcej o poszczególnych eksponatach. Informacje o godzinach otwarcie również najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie.

Ratusz i jego wielka sala bankietowa

Naprzeciwko katedry stoi drugi z najważniejszych miejskich zabytków - gotycki ratusz. Jego dzisiejszy wygląd jest świadectwem bogatej historii miasta. Powstał on w XIV wieku na fundamentach dawnego pałacu Karola Wielkiego (z okresu karolińskiego pochodzi wschodnia wieża - warto rzucić na nią okiem!). W miejscu tym, najpierw w pałacu, a później w rozległej gotyckiej hali ratusza - od 936 do 1531 roku odbywały się oficjalne bankiety zwoływane po koronacji cesarza. Na pamiątkę tamtych czasów w sali koronacyjnej wystawiono replikę cesarskich regaliów władzy. Ratusz ucierpiał w trakcie bombardowań ale odbudowano go bez utraty zabytkowego charakteru.

Ratusz w Akwizgranie - informacje praktyczne

Słynna salę koronacyjną możemy zwiedzić po zakupie biletu wstępu w cenie 6€. Osoby do 21. roku życia włącznie sa uprawnione do bezpłatnego wstępu - oferta ta dotyczy wszystkich miejskich muzeów.

W ramach wejściówki będziemy też mogli zobaczyć zabytkowe pomieszczenia na parterze oraz obejrzeć wizualizację wcześniejszego pałacu. Nie zapomnijmy zapytać o przewodnik audio w języku polskim.

Aktualne dni i godziny zwiedzania można znaleźć na oficjalnej stronie ratusza.

Wskazówka praktyczna: Jeśli planujecie aktywne zwiedzanie Akwizgranu, warto rozważyć zakup biletu łączonego "Six for six" w cenie 14€, który umozliwia jednokrotne wejście do sześciu placówek - w tym do muzeum Ludwig, Centre Charlemagne oraz do domu Couvena.
widok na jedną ze stron Ratusza w Akwizgranie
widok na jedną ze stron Ratusza w Akwizgranie

Oczekiwania a rzeczywistość

Dla sporej grupy osób wizyta w dawnej stolicy Karola Wielkiego może okazać się zawodem, ponieważ miały one znacznie większe oczekiwania od miasta z tak bogatą historią. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w okresie II wojny światowej Akwizgran był pierwszym miastem zajętym przez aliantów, a jego zabudowa została zniszczona w ponad 70%.

Centre Charlemagne

Położone przy placu Katschhof (pod numerem 1) Centre Charlemagne jest nową atrakcją na turystycznej mapie Akwizgranu. To interaktywne muzeum skupia się co prawda na całej historii miasta, ale największy nacisk położony został na osobę Karola Wielkiego, który dał podwaliny pod dzisiejszy kształt Europy.

Muzeum to wchodzi w skład oferty biletu muzealnego "Six for six".

Rynek (Marktplatz)

Po północnej stronie ratusza rozciąga się historyczny rynek (Marktplatz), na środku którego stanęła fontanna z pomnikiem Karola Wielkiego (Karlsbrunnen). W każdy wtorek oraz czwartek na placu organizowane jest targowisko.

Stary Ratusz

Kolejnym śladem po średniowiecznej historii miasta jest wzniesiony w latach 60. XIII wieku budynek zwany Grashaus. Był on pierwszym miejskim ratuszem, a jego nazwa odnosi się prawdopodobnie do trawiastego terenu otaczającego dawniej budynek. Po wzniesieniu nowego ratusza stary gmach został przekształcony w sąd oraz więzienie - z czym wiąże się druga hipoteza odnośnie jego nazwy, ponieważ mogła ona wywodzić się od szaleńczych krzyków skazańców.

Zabytek na co dzień nie jest dostępny do zwiedzania, ale możemy spróbować napisać pod adres museumspaedagogik@mail.aachen.de (lub skorzystać z formularza na tej stronie) i sprawdzić, czy podczas naszego przyjazdu nie odbywają się żadne wycieczki z przewodnikiem. Nam niestety się to nie udało!

Elisenbrunnen i gorące źródła w Akwizgranie

Akwizgran słynie ze swoich gorących źródeł. Ich właściwości lecznicze znane były już w czasach starożytnych, a oswojeni z termami Rzymianie założyli tu miasteczko uzdrowiskowe.

Bardzo możliwe, że występowanie gorących źródeł przekonało Karola Wielkiego do przeniesienia do Akwizgranu swojej siedziby. Na pewno posiadał on własny kompleks termalny. Chcąc uhonorować to dziedzictwo w XIX wieku wzniesiono neoklasyczny gmach z dwoma fontannami pitnymi nazwany Elisenbrunnen (na cześć córki bawarskiego króla Maksymiliana I), który czerpie wodę z tzw. cesarskich gorących źródeł. Jednym z projektantów budowli był Karl Friedrich Schinkel - najbardziej utalentowany z niemieckich architektów klasycystycznych.

Dziś trudno wyobrazić sobie wizytę w Akwizgranie bez stanięcia naprzeciwko Elisenbrunnen (warto jednak zdawać sobie sprawę, że jest to powojenna rekonstrukcja) i spróbowania tutejszej wody o zdrowotnych właściwościach. Warto jednak wspomnieć, że woda z tego źródła zawiera spore ilości siarki, więc każdy kto odwiedził kiedyś Krynicę Zdrój na pewno domyśla się, jakich zapachów można spodziewać się na miejscu...

Termy Karola - idealne miejsce na relaks

W mieście i okolicy istnieje dziś kilka kompleksów termalnych. Do najbardziej znanych z nich należą położone tuż obok historycznego centrum Termy Karola (Carolus Thermen), gdzie na odwiedzających czekają m.in.: basen na świeżym powietrzu, basen pod dachem, kilkanaście saun oraz szeroki wybór gastronomiczny.

Puppenbrunnen - ruchoma fontanna

Położona nieopodal katedry fontanna lalek powstała w 1975 roku i przedstawia historię miasta w pigułce. Co ciekawe, stworzono ją w ten sposób, że sami możemy ustawić części ciała postaci, a czasami zdziwić się zobaczywszy w jakich pozycjach "lalki" zostały zostawione przez wcześniejszych odwiedzających ;-)

Dom Couvena - sprawdźmy jak żyli dawni mieszkańcy Akwizgranu

Muzeum w domu Couvena jest kolejnym miejscem pozwalającym odkryć historię miasta. Chociaż budynek ten nie pochodzi ze średniowiecza, bowiem powstał "dopiero" w XVII wieku (i w kolejnym stuleciu został odrestaurowany w stylu rokoko), to pozwala na własne oczy przekonać się jak wyglądały warunki mieszkalne bogatych mieszczan w XVIII i XIX stuleciu.

Wnętrza mieszkalne wypełnione są meblami oraz zdobieniami (m.in. w popularnym dla miast niemieckich stylu znanym jako biedermeier). Oprócz apartamentów zobaczymy również historyczne wyposażenie apteki.

Muzeum to wchodzi w skład oferty biletu muzealnego "Six for six".

Plac Hof i rzymski portyk

Spacerując po niewielkim historycznym centrum łatwo przegapić trójkątny plac Hof (o ile nie odwiedzamy położonego przy nim Domu Couvena), który powstał w miejscu rzymskiego kompleksu termalnego. Pamiątką po tym dziedzictwie jest kopia rzymskiego portyku (oryginał przechowywany jest w muzeum LVR Museum w Bonn).

Bramy Ponttor i Marschiertor - śladem pozostałości dawnych murów obronnych

Średniowieczny Akwizgran otoczony był pierścieniem fortyfikacji obronnych, a wstęp do miasta możliwy był wyłącznie jedną z bram. Co prawda same mury na przestrzeni wieków zniknęły, jednak zachowały się niektóre z bram, które przypominają o dawnej wielkości miasta.

Brama Ponttor oddalona jest kawałek drogi spacerem od rynku i służy dziś jako przejście dla mieszkańców. Wraz z nią przetrwał również fragment samego muru.

Wysoka brama Marschiertor leży po przeciwnej stronie historycznego centrum. Pochodzi ona z XIII stulecia i wyróżnia się swoim rozmiarem - dawniej przechowywano w niej broń potrzebną do obrony miasta.

Ludwig Forum - muzeum sztuki nowoczesnej

To położone nieco na uboczu muzeum sztuki nowoczesnej powinno przypaść do gustu miłośnikom sztuki najnowszej. Placówka powstała w przekształconym budynku przemysłowym, dzięki czemu uzyskano dużo miejsca na wystawy oraz instalacje.

Pamiętajmy tylko, że wystawy się zmieniają i nie zawsze zobaczymy to samo co odwiedzający z wcześniejszych lat. Aby sprawdzić, które aktualnie dzieła są wystawiane, wystarczy wejść na oficjalną stronę muzeum.

Suermondt-Ludwig-Museum

Druga miejska galeria sztuki skupia się na pracach z wcześniejszych epok. Placówka posiada w swoich zbiorach rzeźby (m.in. średniowieczne prace Tilmana Riemenschneide, które nas przyciągnęły) oraz obrazy. Kolekcja malarstwa rozciąga się od XVI do XX wieku. Do najbardziej znanych wystawianych tu artystów należą Anthony van Dyck, Frans Hals oraz Aelbrecht Bouts. Część wystawy poświęcono współczesnym artystom niemieckim takim jak August Macke, który najlepsze lata twórcze spędził w nieodległym Bonn.

Miasto czekolady i słodkości

Spacerując po Akwizgranie raz po raz napotkamy sklepy z wyrobami z czekolady oraz z innymi słodkościami, które pomimo wysokich cen są zazwyczaj wypełnione klientami.

Nie powinno nas to dziwić, gdyż Akwizgran od dawna słynie z produkcji czekolady. To właśnie w tym mieście w 1857 roku jeden z włoskich cukierników wyprodukował pierwszy baton czekoladowy w Niemczech.

Jeśli lubimy produkty marki Lindt, możemy wybrać się do sklepu firmowego działającego przy fabryce czekolady (Lindt Werksverkauf Aachen), gdzie zakupimy większość wytwarzanych przez nich wyrobów.

Smakołyki na sklepowych witrynach w Akwizgranie
Smakołyki na sklepowych witrynach w Akwizgranie

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama