Akwizgran (Niemcy) - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Akwizgran, czyli najbardziej wysunięte na zachód niemieckie miasto, znane jest dziś przede wszystkim jako ważny ośrodek naukowy oraz miasto uzdrowiskowe z gorącymi źródłami. Niegdyś Akwizgran był jednak jednym z najważniejszych miast Europy.

Zwiedzanie Akwizgranu

A skąd tak duże znaczenie miasta w historii Europy? Karol Wielki, władca Imperium Karolińskiego, wybrał Akwizgran na swoją siedzibę, przez co miasto stało się centrum pierwszego od czasów rzymskich prawdziwego imperium.

W czasach Karola Wielkiego powstał Pałac Karoliński ze słynną oktagonalną kaplicą znajdującą się w dzisiejszej katedrze. To właśnie katedra, oraz przylegający do niej skarbiec, są największą atrakcją miasta - katedra została wpisana na listę dziedzictwa światowego UNESCO jako jedna z pierwszych 12 pozycji. Wnętrza katedry nie da się opisać słowami, widok w środku zapiera dech w piersiach, jeśli mamy możliwość powinniśmy spędzić tam dłuższą chwilę.

Więcej: Katedra w Akwizgranie - historia i informacje praktyczne

!widok na Katedrę w Akwizgranie
widok na Katedrę w Akwizgranie

Przez 595 lat ( 936 -1531) w akwizgrańskiej katedrze odbywały się koronację władców Świętego Cesarstwo Rzymskiego. Koronowano tutaj 30 królów i 12 królowych.

Katedra ma budowę kondygnacyjną, a na wyższej kondygnacji znajdziemy tron Karola Wielkiego. Niestety, aby go zobaczyć, musimy wziąć udział w zorganizowanym zwiedzaniu, które odbywa się kilka razy każdego dnia. W dni powszednie o: 11:00, 12:00, 13:00, 14:30 oraz o 16:30 (w lecie dodatkowo o 17:30). Weekendowe godziny to: 13:00, 14:00, 15:00 oraz 16:00 (w lecie dodatkowo o 17:00).

Należy podejść kilka minut wcześniej pod punkt informacyjny, naprzeciwko wejścia do skarbca. Zwiedzanie trwa około 45 minut. Koszt biletu wynosi 4,00 Euro.

Jeśli mamy odpowiednio dużo czasu i interesuje nas wczesne średniowiecze, również skarbiec powinien spełnić nasze oczekiwania. W środku znajdziemy wiele historycznych i religijnych relikwiarzy i eksponatów.

Jak dojechać się do Akwizgranu?

Do Akwizgranu z Polski możemy dostać się na kilka sposobów:

  • pociągiem lub autobusem z Kolonii, gdzie ląduje wiele tanich linii
  • dojeżdżając z holenderskiego lotniska Maastricht-Aachen - dokąd dostaniemy się tanimi liniami z wielu miast Polski.

Średniowieczny Akwizgran

Niestety, mimo olbrzymich oczekiwań po mieście z taką historią, w Akwizgranie nie zachowało się tak wiele obiektów jak w niektórych miastach Europy. Podczas II Wojny Światowej Akwizgran był pierwszym miastem zajętym przez aliantów i miasto zostało zniszczone w blisko 70%.

Największą atrakcją po katedrze jest rynek, wraz z imponującym ratuszem, zbudowanym w 1350 roku w miejscu wcześniejszej twierdzy. Ratusz może zwiedzać samodzielnie, na miejscu można wypożyczyć przewodnik audio w języku polskim. Możliwe jest wejście na piętro do olbrzymiej hali (w której odbywały się uczty po koronacjach oraz z okazji innych ważnych zdarzeń) oraz zwiedzanie historycznych pomieszczeń na parterze. Ratusz został częściowo zburzony w trakcie wojny, po odbudowie nie stracił jednak swojego charakteru.

!widok na jedną ze stron Ratusza w Akwizgranie
widok na jedną ze stron Ratusza w Akwizgranie

Będąc na miejscu warto podejść kawałek do budynku Starego Ratusza, The Grashaus, datowanego na 1267 rok. Niestety, starego ratusza nie można zwiedzać z ulicy, należy się wcześniej skontaktować mailowo pod adres museumspaedagogik@mail.aachen.de i sprawdzić dostępne terminy.

Pozostała część starego miasta nie jest olbrzymia, możemy w ciągu godziny lub dwóch bez większego problemu przespacerować po każdej z uliczek. Wiele z nich zachowało swój klimat, znajdziemy tam również klimatyczne knajpki i sklepy ze słodyczami (z których miasto słynie). Powinniśmy również trafić na jedną z ciekawszych rzeźb w Europie, Puppenbrunnen, którą sami możemy ustawić. Czasem możemy się zdziwić zobaczywszy w jakich pozycjach postacie zostały zostawione przez wcześniejszych odwiedzających ;)

Kulturalny Akwizgran

W Akwizgranie coś dla siebie znajda również fani sztuki oraz muzeów. My ze swojej strony polecić możemy znajdujące się niedaleko ratusza muzeum Couvena, czyli historyczny dom zamieniony na muzeum, w którym zobaczymy jak wyglądały wnętrza domów w tym mieście w XVIII wieku, szczególnie warta odnotowania jest kuchnia z oryginalnymi zastawami oraz sprzętami.

Każdy zainteresowany sztuką nowoczesną powinien zainteresować się odwiedzinami Ludwig Forum. W środku nie znajdziemy wielu instalacji, część z nich jest ruchoma, warto wcześniej sprawdzić bieżące instalacje. Samo muzeum mieści się w starym budynku przemysłowym, dzięki czemu niektóre z wystaw w środku są olbrzymie.

Kolejnym muzeum jest muzeum sztuki Suermondt Ludwig, gdzie znajdziemy obrazy z wielu epok. Nie znajdziemy tutaj jednak wybitnych obrazów, warto przed wizytą sprawdzić, czy kolekcje oraz tematy nas interesują.

Słodkie miasto

Spacerując po Akwizgranie raz po raz napotkamy sklepy z wyrobami z czekolady oraz z innymi słodkościami, które są zawsze pełne klientów, pomimo stosunkowo wysokich cen. Skąd takie zainteresowanie? Akwizgran od zawsze słynął z wyrobów z czekolady, to tutaj w 1857 roku jeden z włoskich cukierników wyprodukował pierwszy baton czekoladowy w Niemczech.

Jeśli lubimy słodkości spróbujmy niektórych wyrobów, nie możemy tego zagwarantować, ale tutejsze wyroby powinny zadowolić wszystkich smakoszy.

!smakołyki na sklepowych witrynach w Akwizgranie
smakołyki na sklepowych witrynach w Akwizgranie

Bramy miejskie

Pamiątką po średniowiecznej sile i wielkości miasta są dwie pozostałe bramy wjazdowe do miasta, Ponttor oraz Marschiertor. Pierwsza z nich znajduje się kawałek drogi spacerem od rynku, i zachowana jest z kawałkiem muru, dziś służy jako przejście dla mieszkańców.

Druga znajduje się po drugiej stronie miasta, trzeba kawałek do niej podejść z centrum, lub podjechać, jeśli jednak interesuje nas średniowiecza zabudowa, zdecydowanie warto poświęcić czas i ją zobaczyć.

Ile czasu potrzebujemy na zwiedzenie miasta?

Akwizgran dla większość może być odwiedzony w jeden dzień, w dwa do trzech dni powinniśmy być w stanie odwiedzić wszystkie atrakcje, w tym główne muzea miasta. Dobrym pomysłem jest umieszczenie Akwizgranu na trasie dłuższej podróży.

SPA i uzdrowisko

Już w czasach rzymskich dzisiejszy Akwizgran był znany jako miejsce uzdrowiskowe z powodu swoich gorących źródeł. Dziś również w mieście i okolicy znajdziemy miejsca, gdzie możemy wypocząć i podreperować zdrowie, chociaż ceny są zdecydowanie wysokie.


Reklama