Mediolan - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Mediolan, stolica Lombardii oraz drugie co do wielkości miasto we Włoszech. Mediolan w Polsce kojarzony jest przede wszystkim jako centrum mody oraz siedziba słynnych klubów piłkarskich - Interu i A.C. Milan.

Wielu turystów czuje się zawiedzionych odwiedzinami Mediolanu. Częstą opinią jest zdanie "Mediolan nie wygląda jak włoskie miasto!". Żeby zrozumieć ten fenomen trzeba cofnąć się o kilka wieków w przeszłość. Na początku XVIII wieku Mediolan przeszedł pod panowanie Imperium Habsburgów (czyli protoplasty Cesarstwa Austriackiego) i pozostało pod wpływami Austrii aż do drugiej połowy XIX wieku (z przerwą w czasach napoleońskich) i włączenia do Zjednoczonego Królestwa Włoch.

To właśnie w tym okresie powstało w Mediolanie wiele pałaców (oraz m.in. słynna La Scala) i miasto zostało przebudowane. Stolicę Lombardii można częściowo porównać architekturą do Triestu, czyli innego włoskiego miasta będącego przez dłuższy czas pod panowaniem austriackim.

Mediolan oferuje wiele atrakcji i zabytków najwyższej klasy. Oprócz słynnej katedry (Duomo) oraz znanego malowidła Ostatnia Wieczerza stworzonego przez Leonardo da Vinci znajdziemy tu pałace, historyczne kościoły czy muzea wypełnione dziełami sztuki światowej klasy.

Niestety, sam Mediolan nie jest najprzyjemniejszym miastem do odwiedzenia. To olbrzymia metropolia, często szara i ponura, która potrafi przytłoczyć. Najbardziej zadowoleni z odwiedzin stolicy Lombardii będą ci, którzy wybrali się tu z konkretnym planem i nastawieniem na obcowanie z tutejszymi zabytkami. Rozczarowani mogą być ci, którzy chcieli odwiedzić włoskie miasto i poczuć typowo włoską atmosferę.

Wybierasz się do Mediolanu? Sprawdź nasz artykuł: Gdzie spać w Mediolanie? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele.

!Katedra w Mediolanie
Katedra w Mediolanie

Jak zwiedzać Mediolan?

Historyczna część Mediolanu, czyli teren otoczony w przeszłości średniowiecznymi murami, nie zajmuje bardzo rozległego obszaru. Nie powinnismy mieć większych problemów z poruszaniem się głównie pieszo.

Jeśli potrzebujemy dostać się jednak gdzieś szybciej lub pojechać trochę dalej - w Mediolanie funkcjonuje dobrze rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej.

Więcej: Komunikacja miejska w Mediolanie - informacje praktyczne

Rowery

Interesującym sposobem na zwiedzanie Mediolanu jest skorzystanie z rowerów miejskich. Za ich obsługę odpowiada firma BikeMi.

Założeniem usługi są krótkoterminowe wypożyczenia. Maksymalnie możemy pobrać rower na 2 godziny. Pierwsze pół godziny jest darmowe, każde kolejne kosztuje 0,50€.

Jeśli chcemy skorzystać z roweru musimy posiadać ważny abonament. Dla turystów dostępne są dwa rodzaje subskrypcji - dzienna (2,50€) oraz tygodniowa (6€). Do utworzenia abonamentu wymagana jest karta kredytowa.

BikeMi posiada bardzo dużo stacji, co można zobaczyć na mapie na oficjalnej stronie dostawcy.

Punkt informacji turystycznej

Punkt informacji turystycznej InfoMilano znajduje się w słynnej Galerii Vittorio Emanuele II, od strony Piazza Della Scala, pod adresem Galleria Vittorio Emanuele II 92).

Otrzymamy tam mapy i niezbędne informacje, w tym m.in. daty oraz godziny wycieczek z przewodnikiem do mediolańskich pałaców.

Punkt otwarty jest przez cały rok:

 • poniedziałek - piątek 9:00-19:00
 • sobota 9:00-18:00
 • niedziela oraz święta 10:00-18:00
 • zamknięte 25 grudnia oraz 1 stycznia

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Mediolanu?

Aby zobaczyć najważniejsze atrakcje Mediolanu przy dobrej organizacji powinny wystarczyć nam nawet dwa dni. Jest to miasto idealne na krótki wypad, np. weekendowy. Jeśli jednak chcemy odwiedzić większość najważniejszych muzeów, poczuć klimat miasta i chociaż na chwilę zajrzeć do najważniejszych kościołów - i tydzień może okazać się zbyt krótki.

Wydaje się, że 5 dni powinno być optymalnym okresem umożliwiającym lepsze poznanie miasta. Z jednej strony tyle czasu pozwoli poznać miasto dokładniej i zobaczyć spokojnie najważniejsze atrakcję, a z drugiej zagwarantuje, że nie będziemy musieli oglądać wszystkiego w biegu.

Kiedy najlepiej odwiedzić Mediolan?

Najlepszymi miesiącami na odwiedziny Mediolanu wydają się być druga połowa kwietnia, maj oraz druga połowa września. Zaczyna się już wtedy robić przyjemnie ciepło i nie ma jeszcze aż tylu turystów. Lipiec to miesiąc, kiedy tłumy są największe. Z kolei w sierpniu wielu Mediolańczyków wyjeżdża na urlop.

Pamiętajmy, że Mediolan leży na północy Włoch i zimy potrafią być tu mroźne. Podobnie jak koniec jesieni czy początek wiosny. Jest wtedy mgliście, deszczowo i mało przyjemnie. Z drugiej strony atrakcje są mniej oblegane.

Zwiedzanie Mediolanu

Zwiedzanie Mediolanu nie jest trudne. Historyczna część (w przeszłości otoczona murami) nie zajmuje bardzo dużego obszaru. Spacerując po historycznej części miasta raz po raz natrafimy na tablicę informacyjne w języku angielskim oraz włoskim. Dowiemy się z nich o historii danego miejsca.

Jeśli naszą wizytę w stolicy Lombardii rozpoczynamy od dworca głównego Milano Centrale możemy poczuć się lekko przytłoczeni. Ten masywny budynek zbudowany w pierwszej połowie XX wieku jest jednym z najbardziej obleganych dworców w całej Europie. Rokrocznie korzysta z niego ponad 100 milionów pasażerów.

Lekko oszołomieni możemy być także spacerując ulicą Via Montenapoleone słynącą ze sklepów i butików najdroższych marek odzieżowych.

Katedra oraz Plac Katedralny

Bezsprzecznie najważniejszym punktem Mediolanu jest Plac Katedralny (Piazza del Duomo), którego największym skarbem jest imponującą katedra (Duomo). Dojedziemy tu metrem - stacja Duomo, linie M1 oraz M3.

Katedra jest jednym z największym kościołów świata. I na pewno jednym z najpiękniejszych. Olbrzymia pięknie zdobiona fasada potrafi zachwycić niemal każdego. Wejście do katedry od jakiegoś czasu jest biletowane i przed wejściem musimy zakupić bilet.

!Podczas wizyty na dachu Katedry w Mediolanie
Podczas wizyty na dachu Katedry w Mediolanie

Dla wielu to jednak nie sama katedra jest największą atrakcją stolicy Lombardii, tylko możliwość wejścia na jej dach. Powinien być to obowiązkowy punkt w naszym planie zwiedzania Mediolanu. Na dach możemy wjechać windą lub wejść schodami (wersja tańsza). Najlepiej przybyć od razu na otwarcie, wtedy kolejki są mniejsze. Od 11:00-12:00 (szczególnie w sezonie) kolejki zaczynają być bardzo długie.

Więcej: Katedra w Mediolanie - historia i informacje praktyczne

Jeśli interesuje nas historia możemy odwiedzić dodatkowo Muzeum Katedralne (razem z kościołem Chiesa di San Gottardo in Corte) oraz część archeologiczną.

Muzeum katedralne znajduje się w budynku Palazzo Reale (Pałac Królewski) po południowej stronie Placu Katedralnego. W muzeum dowiemy się więcej o historii katedry i zobaczymy olbrzymią kolekcję rzeźb. Z muzeum możemy przejść do historycznej kaplicy zamkowej, czyli do kościoła Chiesa di San Gottardo in Corte.

Pałac Królewski nie pełni dziś już żadnej oficjalnej roli. W środku odbywają się wystawy czasowe. Chociaż była rezydencja władców Mediolanu ucierpiała znacznie podczas bombardowań, to w środku nadal możemy poczuć majestatyczny klimat budynku.

Na placu naprzeciwko świątyni stoi masywny pomnik Vittorio Emanuele II na koniu. Po zachodniej stronie placu, zaraz za rzędem budynków, znajdziemy historyczny plac Piazza dei Mercanti. Łatwo go przegapić, a jest to jeden z najciekawszych historycznych placów w Mediolanie.

Będąc na miejscu uważajmy na kieszonkowców. Wieczorem w okolicach katedry kręci się również dużo nieprzyjemnych osób.

Galeria Vittorio Emanuele II

Drugim słynnym budynkiem znajdującym się przy Placu Katedralnym jest Galeria Vittorio Emanuele II. Można bez przesady stwierdzić, że jest to jedna z najpiękniejszych galerii handlowych świata.

!Szklana kopuła w Galerii Wiktora Emanuela II w Mediolanie
Szklana kopuła w Galerii Wiktora Emanuela II w Mediolanie

Wystrój w środku przypomina bardziej pałac aniżeli rząd sklepów. Po wejściu do środka warto podnieść głowę i wyglądać dekoracji ściennych oraz sufitowych. Sama galeria ma dziś jednak charakter typowo komercyjny. Znajdziemy tu drogie sklepy, znane sieciówki traktujące posiadanie sklepu w takiej lokalizacji jako reklamę oraz kawiarnie. No i tłumy ludzi.

Najprzyjemniej zajrzeć do środka wieczorem lub rano, kiedy nie ma jeszcze/już tylu odwiedzających. Jako ciekawostkę można podać fakt, że w galerii znajduje się… jedyny na świecie hotel 7 gwiazdkowy. Jego nazwa to The TownHouse Galleria. Na obszarze hotelu znajduje się muzeum poświęcone Leonardo da Vinci.

Odwiedzając galerię nie zdziwmy się widokiem ludzi depczących i kręcących się na pięcie. Według legendy powinniśmy stanąć na byku, czyli herbie odwiecznego rywala z Turynu, i okręcić się wokół własnej osi na jego przyrodzeniu. Powinno nam to zapewnić pomyślność.

Więcej: Wizyta w galerii Wiktora Emmanuela II w Mediolanie

La Scala

Po przeciwnej stronie Galerii Vittorio Emanuele II znajduje się plac Piazza Della Scala oraz słynna opera La Scala (Teatro alla Scala). Sam budynek jest ciekawy, chociaż nie można powiedzieć, żeby fasada zachwycała. Jeśli chcielibyśmy dowiedzieć się więcej o operze oraz historii budynku możemy wybrać się do Muzeum Teatro alla Scala. Podczas zwiedzania możemy zajrzeć na audytorium z jednego z boksów. Niestety, w trakcie prób lub występów możliwość taka nie jest dostępna. Warto o to zapytać przed zakupem biletu.

Niektóre firmy oferują wycieczki z przewodnikiem po budynku opery. Jeśli chcielibyśmy skorzystać z takiej oferty to koniecznie sprawdźmy plan wycieczki. Wiele z firm nie oferuje niczego więcej niż wizyta w muzeum i spojrzenie na salę z poziomu boksu. Lepszym wyborem (i tańszym) może być zakup książki i samodzielnie poczytanie o historii obiektu.

Na środku placu Piazza Della Scala stoi wysoki pomnik słynnego Leonardo da Vinci.

Zamek Sforzów

Drugim najbardziej znanym z zabytków Mediolanu jest słynny Zamek Sforzów (Castello Sforzesco). Kompleks powstał w pierwszej połowie XV wieku na zlecenie Franciszka I Sforzy. Zamek został zbudowany na pozostałościach XV wiecznej fortyfikacji.

Podobnie jak niektóre inne zamki we Włoszech twierdza została zamieniona na muzeum, a precyzyjniej na grupę muzeów. Znajdziemy tu m.in. Muzeum Sztuki, Galerię (Pinakotekę), Muzeum Instrumentów czy chociażby wystawy broni, oraz wiele, wiele więcej. Najlepiej na wizytę przeznaczyć minimum 3 godziny, nie będziemy musieli się wtedy śpieszyć.

Na terenie zamku znajduje się rzeźba Michała Anioła Rondanini Pietà. Niestety, w jednym momencie w pomieszczeniu przechowującym dzieło może przebywać maksymalnie 30 osób. W sezonie na miejscu mogą być długie kolejki

Wejście na teren kompleksu (na dziedziniec) jest darmowe. Płacimy za wejście do środka i odwiedzenie muzeów. W trakcie zwiedzania przejdziemy m.in. po zamkowych murach. Do zamku wejdziemy za darmo w pierwszy i trzeci wtorek miesiąca po godzinie 14:00. [stan na 11 lutego 2020]

!Zamek Sforzów w Mediolanie - podczas zwiedzania
Zamek Sforzów w Mediolanie - podczas zwiedzania

Jeśli chcielibyśmy odwiedzić zamek zaraz po wizycie na Placu Katedralnym najlepiej przejść pieszo - najpierw ulicą Piazza dei Mercanti oraz dalej Via Dante. Odległość pomiędzy Placem Katedralnym a zamkiem to trochę ponad kilometr, w około 20 minut powinniśmy być na miejscu.

Park Sempione oraz łuk triumfalny Arco della Pace

Na zachód od Zamku Sforzów rozpoczyna się olbrzymi park miejski - Park Sempione (Parco Sempione). Sam park jest przyjemnym miejscem na odpoczynek w ciepły dzień, chociaż czasem wydaje się być mało przyjazny ze względu na przebywające tam towarzystwo. Szczególnie wieczorem i w chłodniejszy dzień atmosfera może nie być najlepsza. Na terenie parku znajduje się m.in. małe akwarium (atrakcja głównie dla dzieci) oraz Muzeum La Triennale di Milano poświęcone współczesnej sztuce wystroju (designu).

Na zachodnim krańcu parku, na środku placu Piazza Sempione, stoi jeden z bardziej oryginalnych mediolańskich zabytków - łuk triumfalny Arco della Pace, czyli Łuk Pokoju. Struktura powstała na zlecenie Napoleona. Początkowo łuk miał nosić nazwę Łuku Zwycięstwa, plany te pokrzyżowała jednak abdykacja cesarza.

!Arco della Pace - łuk triumfalny w Mediolanie
Arco della Pace - łuk triumfalny w Mediolanie

Ostatnia Wieczerza

Najbardziej znanym zabytkiem Mediolanu jest słynne malowidło ścienne Ostatnia Wieczerza autorstwa słynnego Leonardo da Vinci. Znajdziemy je w budynku refektarza (czyli w budynku przyklasztornym) przy kościele Santa Maria delle Grazie. Będąc na miejscu nie zapomnijmy zajrzeć do samej świątyni. Kościół został wpisany na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Bilety najwygodniej zarezerwować jest online, szczególnie w sezonie. Wejściówki pojawiają się na stronie internetowej pod tym adresem. W sekcji CENACOLO VINCIANO klikamy Buy, potem na nowej stronie znów klikamy Buy w górną zakładkę.

Koszt wejścia dla osoby dorosłej to 10€ (do 31.01.2020) / 15€ (od 01.02.2020) plus dodatkowa opłata 2€ za rezerwację online. Rezerwujemy konkretny dzień oraz godzinę. Warto śledzić stronę, bilety pojawiają się na 2 do nawet 8-12 tygodni przed planowanymi odwiedzinami. Czasem możliwy jest zakup biletu na dzień następny. [stan na styczeń 2020]

Uwaga! Na stronie dokonujemy rezerwacji. Konkretny bilet musimy odebrać na 20 minut przed wybraną godziną. Inaczej rezerwacja przepadnie.

Więcej o samym obrazie można przeczytaj jeszcze w osobnym artykule: "Ostatnia Wieczerza" Leonardo da Vinci.

Bazylika San Lorenzo Maggiore oraz rzymskie ślady

Ciekawym obszarem, szczególnie dla sympatyków historii, jest najbliższa okolica bazyliki San Lorenzo Maggiore (św. Warzyńca).

!Mediolan - Bazylika San Lorenzo Maggiore (Bazylika św. Wawrzyńca)
Mediolan - Bazylika San Lorenzo Maggiore (Bazylika św. Wawrzyńca)

Już sama bazylika jest zabytkiem najwyższej klasy. Świątynia została konsekrowana na samym początku V wieku, co czyni ją jednym z najstarszych istniejących kościołów wczesnochrześcijańskich. Najstarsze fragmenty budowli są datowane na drugą połowę IV wieku.

Budynek nie zachował się w pierwotnym kształcie, nadal jednak w środku możemy zobaczyć kilka oryginalnych fragmentów. Środkowa część świątyni ma kształt ośmiokąta. Interesująca jest również kaplica św. Aquilino, która w przeszłości prawdopodobnie miała pełnić funkcję rzymskiego mauzoleum. W środku zachowały się fragmenty oryginalnej mozaiki. Warto wejść do środka i poczuć historyczny klimat.

Świątynia otwarta jest od poniedziałku do soboty od 8:00 do 18:30 i w niedzielę od 9:00 do 19:00.

Przed kościołem stoją rzymskie kolumny nazywane przez miejscowych kolumnami św. Wawrzyńca - Colonne di San Lorenzo. Kolumn jest 16. Zostały prawdopodobnie przetransferowane tu w IV wieku z pogańskiej świątyni lub łaźni.

!Mediolan - Kolumny św. Wawrzyńca - Colonne di San Lorenzo
Mediolan - Kolumny św. Wawrzyńca - Colonne di San Lorenzo

Plac od strony południowej zamyka średniowieczna brama miejska Porta Ticinese. Kawałek za murami znajduje się mały otwarty park archeologiczny (Parco Archeologico, adres: Via De Amicis) z pozostałościami rzymskiego amfiteatru.

Kościoły w Mediolanie

W Mediolanie, podobnie jak w dowolnym mieście we Włoszech, nie zabraknie nam kościołów do odwiedzenia. Jest ich niemal 50. Oprócz opisanych w poprzednich sekcjach jeszcze kilka jest wartych polecenia. Pamiętajmy, że to jedynie skrócona lista.

 • Bazylika św. Ambrożego (Basilica di Sant’Ambrogio, adres: Piazza Sant'Ambrogio 15) - romański kościół zbudowany w latach 1129-1140. Jest to jedna z najstarszych świątyń w mieście. Zachwyca przede wszystkim wewnętrzny dziedziniec otoczony krużgankami. W kościele możemy odwiedzić kryptę. Obok budynku stoi rzymska kolumna która zgodnie z legendą miała być świadkiem walki świętego z diabłem.

 • Kościół św. Maurycego (Chiesa di San Maurizio al Monastero Maggiore, adres: Corso Magenta 15) - kościół był w przeszłości częścią klasztoru św. Maurycego. Ten niepozorny budynek skrywa w środku niesamowite freski i dekoracje. Jeśli mielibyśmy oprócz katedry wybrać jeden kościół do odwiedzenia, powinien to być właśnie Kościół św. Maurycego.

 • Kościół św. Bernardyna od Kości (San Bernardino alle Ossa, adres: Verziere 2) - ten z pozoru nie wyróżniający się niczym kościół skrywa w środku mroczną tajemnicę. Jeśli zaraz po wejściu skręcimy w prawo dojdziemy do małego ossuarium ze ścianą pokrytą kośćmi oraz czaszkami. W przeszłości obok kościoła znajdował się szpital oraz cmentarz, stąd decyzja o stworzeniu pomieszczenia, w którym można było przechowywać ludzkie szczątki.

!Ossuarium w Kościele św. Bernardyna od Kości - San Bernardino alle Ossa (Mediolan)
Ossuarium w Kościele św. Bernardyna od Kości - San Bernardino alle Ossa (Mediolan)
 • Bazylika św. Stefana (Basilica di Santo Stefano Maggiore, adres: Via della Signora 3/a) - tuż obok kościoła św. Bernardyna stoi większa bazylika. Warto zajrzeć do środka. Ochrzczony został tu słynny Caravaggio.

Wejście do kościołów jest darmowe.

Inne zabytki i ciekawe miejsca

Oprócz atrakcji i zabytków wymienionych w pozostałych sekcjach w Mediolanie znajdziemy jeszcze przynajmniej kilka interesujących miejsc wartych odwiedzenia. Miasto słynie np. z pięknych i bogato zdobionych pałaców. Niestety, niemal wszystkie dostępne są jedynie podczas nieregularnych wycieczek z przewodnikiem. Aby sprawdzić możliwe daty powinniśmy skontaktować się zarządcą obiektu poprzez wiadomość e-mail lub spróbować skontaktować się z centrum informacji turystycznej.

 • Palazzo Marino (adres: Piazza della Scala 2) - w budynku Palazzo Marino od 1861 roku znajduje się ratusz miejski. Budynek powstawał etapami. Jego projekt stworzył w 1558 roku architekt Galeazzo Alessi, jednak już w 1570 roku prace zostały przerwane przed pełnym zakończeniem prac. Budowę zakończono dopiero w XIX wieku. Pałac w środku jest prawdziwym dziełem sztuki - zaczynając od majestatycznej sali głównej aż po mniejsze pomieszczenia udekorowane freskami, malowidłami czy tapetami sprowadzanymi prosto z Brukseli. Pałac można zwiedzać od poniedziałku do piątku podczas wycieczki z przewodnikiem. Zwiedzanie jest darmowe, musimy jednak wcześniej dokonać rezerwacji pod adresem e-mail DSCOM.VisitePalazzoMarino@comune.milano.it.

 • Ca' Granda (adres: Via Festa del Perdono 7) - jeden z mniej znanych skarbów Mediolanu. Olbrzymi kompleks w przeszłości był jednym z pierwszych szpitali publicznych w Europie. Jego budowę zlecił w połowie XV wieku Franciszek Sforza. Dziś swoją siedzibę ma tu uniwersytet. Kompleks zachwyca m.in. dziedzińcem oraz głównym portalem. Ca' Granda uważany jest za jeden z najlepszych przykładów lombardzkiego renesansu. Budowla bardzo ucierpiała w trakcie II Wojny Światowej, udało się jednak przywrócić kompleks do dawnej świetności. Fraza Ca' Granda oznacza po prostu "Duży Budynek".

 • Cimitero Monumentale di Milano (adres: Piazzale Cimitero Monumentale) - cmentarz monumentalny w Mediolanie jest na pewno miejscem wartym odwiedzenia. W pewnym sensie nekropolia przypomina swoistą galerię sztuki. Wiele pięknych rzeźb zobaczymy w tutejszym panteonie nazywanym Famedio, od którego w bok odchodzą wypełnione grobami krużganki. Interesującą częścią nekropolii jest cmentarz żydowski. Na teren cmentarza wejdziemy bez opłat. Otwarty jest od wtorku do niedzieli (bez poniedziałku).

 • Porta Romana (adres: 45.452220, 9.202069) - pomimo swojej nazwy brama nie pochodzi z czasów rzymskich. Powstała w 1596 roku i była częścią tzw. murów hiszpańskich. Porta Romana to również nazwa otaczającej bramę dzielnicy.

 • Porta Venezia - jeden z przyjemniejszych obszarów w Mediolanie, ze słynną ulicą Corso di Porta Venezia. Na teren Porta Venezia prowadzi neoklasyczna brama z XIX wieku o takiej samej nazwie. Znajdziemy tu muzea, piękne pałace oraz duży park miejski Giardini Pubblici. Fani drogich marek również nie powinni się tu nudzić.

 • Casa Galimberti (Via Marcello Malpighi 3) - jeden z ciekawszych nowych budynków w mieście. Budynek powstał w latach 1903-1905 i został zaprojektowany w stylu Art Nouveau przez włoskiego architekta Giovanni Battista Bossi’ego. Budynek możemy zobaczyć od zewnątrz.

 • Palazzo Borromeo (adres: Piazza Borromeo 12) - XIII-wieczny pałac znajdujący się przy placu o tej samej nazwie. Istnieje możliwość odwiedzenia wewnętrznego dziedzińca.

 • Palazzo Clerici (adres: Via Clerici 5) - XVII wieczny pałac, który słynie z galerii udekorowanej freskami Giambattisty Tiepolo. Pałac oraz galeria możliwe są do odwiedzenia w trakcie wycieczek z przewodnikiem. Wycieczki są darmowe, jednak nie odbywają się regularnie. Najlepiej napisać pod adres ispi.eventi@ispionline.it i zapytać o planowane terminy.

 • Palazzo Visconti (adres: Via Cino del Duca 8) - pałac uważany za jeden z najpiękniejszych w całym Mediolanie. Jego wnętrze udekorowane jest w stylu mediolańskiego rokoko. Powstał w XVII wieku na zlecenie bogatego hiszpańskiego arystokraty Carlo Bolagnos. Niestety, dziś pałac wynajmowany jest na różne okazje i nie jest otwarty dla zwiedzających. Jedyną możliwością odwiedzenie pokoi pałacowych jest wybranie się tam z wycieczką organizowaną przez zewnętrzną firmę - np. MIGUIDI lub Milanoguida.

Muzea w Mediolanie

Mediolan słynie ze swoich muzeów oraz galerii sztuki. Odwiedzając stolicę Lombardii warto rozważyć odwiedzenie przynajmniej niektórych z nich. W tej sekcji przygotowaliśmy kilka przykładów placówek wartych uwagi.

 • Pinakoteka Brera (Pinacoteca di Brera, adres: Via Brera 28) - najważniejsza galeria sztuki w Mediolanie i jedna z ważniejszych w całej Europie. W każdy pierwszy czwartek miesiąca wejście od 18:00 do 22:15 możliwe jest za symboliczną opłatą 2€. W 2017 roku wejścia w cenie 2€ od 18:00 do 22:15 możliwe są także w inne dni - 26 września, 24 października, 31 października, 18 listopada oraz 13 grudnia. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie pod tym adresem. Wybierając się do galerii warto zaplanować trochę czasu na spacer po dzielnicy Brera, która jest jednym z najbardziej klimatycznych obszarów w całym mieście. Brera uznawana jest za artystyczne serce miasta.

 • Pinakoteka Ambrosiana (Pinacoteca Ambrosiana, adres: Piazza Pio XI) - galeria sztuki skupiająca się na XV i XVII wieku. Placówka powstała w 1618 roku po tym jak kardynał Federico Borromeo zdecydował się przekazać swoje bogate zbiory. W środku na ponad 20 salach zobaczymy prace takich mistrzów jak Leonardo da Vinci, Caravaggio, Rafael czy Titian. W budynku pałacowym znajduje się jedna z najstarszych publicznych bibliotek świata. Zobaczymy tu słynny Codex Atlanticus Leonarda.

 • Muzeum Nauki Leonardo da Vinci (Museo Nazionale Scienza e Tecnologia Leonardo da Vinci, adres: Via San Vittore 21) - mediolańskie muzeum poświęcone rozwojowi nauki jest jedną z ciekawszych placówek tego typu w Europie. Oprócz części poświęconej słynnemu Leonardo zobaczymy tu również łódź podwodną czy wystawę historycznych lokomotyw. W jednej z sal możemy zobaczyć i wypróbować pomysły słynnego wynalazcy, co na pewno przypadnie do gustu młodszym odwiedzającym.

!Łódź podwodna - Muzeum Nauki Leonardo da Vinci w Mediolanie
Łódź podwodna - Muzeum Nauki Leonardo da Vinci w Mediolanie
 • Miejskie muzeum archeologiczne (Civico Museo Archeologico, adres: Corso Magenta 15) - muzeum znajduje się w byłym kompleksie klasztornym San Maurizio Maggiore. W środku zobaczymy m.in. ruiny rzymskiego domu oraz wiele antycznych artefaktów, takich jak wazy, monety, statuy czy rzeźby - głównie z Mediolanu i okolic, ale także z innych regionów świata.

 • Galeria włoska (Gallerie d’Italia, Piazza della Scala 6) - galeria sztuki skupiająca się na XIX i XX wieku. Muzeum mieści się w historycznych pałacach, tuż obok opery La Scala.

Karta muzeów (Tourist MuseumCard) [aktualizacja wrzesień 2019]

Jeśli interesują nas głównie muzea możemy zainteresować się specjalną kartą Tourist MuseumCard - która pozwala na 72 godzinny (3 dni od momentu skasowania) wstęp do kilku muzeów w Mediolanie. Jej koszt to 12€ dla osoby. Karta pozwala na nielimitowany wstęp do każdego z muzeów, czyli możemy ulubione muzea odwiedzać więcej niż raz.

W ramach karty możemy odwiedzić między innymi: zamek Sforzów, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Archeologiczne, Akwarium, Pałac Morando (Muzeum Mody), Muzeum Risorgimento, Galerię Sztuki Nowoczesnej oraz Muzeum XX wieku (Museo del ‘900). Niestety, nie wejdziemy z nią do żadnej z najważniejszych galerii sztuki ani do muzeum katedralnego.

Kartę możemy zakupić w kasie każdego z muzeów z listy.

Więcej informacji (po włosku) na oficjalnej stronie - link.

Sportowy Mediolan

Fani piłki nożnej mogą odwiedzić słynny stadion San Siro. Stadion jest duży, jednak tylko mała część pomieszczeń udostępniona jest turystom. Stadion zwiedzamy samodzielnie. W trakcie wycieczki wejdziemy na trybuny, do szatni obu mediolańskich klubów oraz do muzeum. Niestety, muzeum skupia się na obiekcie i jest bardzo małe.

Po odwiedzinach można poczuć spory niedosyt, o ile nie jesteśmy sympatykami jednej z mediolańskich ekip.

Więcej: Zwiedzanie stadionu San Siro w Mediolanie.

Dużo oryginalniejszą budowlą wydaje się być nowoczesna siedziba AC Milanu - Casa Milan. Sam budynek ma.. kształt buta. Znajdziemy w nim muzeum klubowe oraz oficjalny sklep.

Mediolańskie kanały (Naviglio)

Mało osób planując wyjazd do Mediolanu zdaje sobie sprawę, że miasto to posiada własny system kanałów. System o nazwie Navigli składał się z pięciu kanałów, które służyły do transportu towarów do miasta. Dziś kanały nie pełnią już komercyjnej funkcji i zostały w ciekawy sposób zagospodarowane. Wzdłuż kanałów powstały dziesiątki knajpek oraz restauracji. I to tu odbywa się nocne życie lokalsów. Dotyczy to szczególnie dwóch kanałów wpływających do zatoki Darsena - Naviglio Grande oraz Naviglio Pavese. Przy okazji, w każdą ostatnią niedzielę miesiąca nad kanałem Naviglio Grande odbywa się targ antyków Mercatone dell’Antiquariato, który rozciąga się na długości dwóch kilometrów.

Najłatwiej dostać się tu metrem linii M2, stacja Porta Genova FS.

Przy wschodniej granicy Darseny możemy zobaczyć neoklasyczną bramę miejską Porta Ticinese. Podobnie jak Łuk Pokoju została zbudowana w czasach napoleońskich.

Jak oszczędzić pieniądze podczas odwiedzin Mediolanu?

Mediolan nie należy do najtańszych włoskich miast. Dotyczy to szczególnie noclegów, knajp oraz niektórych atrakcji. Warto przed przyjazdem dobrze zaplanować budżet i sprawdzić różne możliwości kart turystycznych czy biletów czasowych komunikacji miejskiej.

Więcej o cenach w Mediolanie: Ceny w Mediolanie

Darmowe niedziele

W Mediolanie do muzeów publicznych wejdziemy za darmo w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Niestety, zdarzają się wyjątki od tej reguły. W 2016 roku miasto zawiesiło darmowe wejście w lipcu. Jeśli nastawiamy się na ten dzień możemy napisać do miejskiej informacji turystycznej i zapytać o dostępność darmowych placówek.

Milano Card [aktualizacja wrzesień 2019]

Jeśli zależy nam na odwiedzeniu większej ilości atrakcji oraz chcemy korzystać z komunikacji miejskiej, warto rozważyć zakup karty MilanoCard. Karta ta umożliwia darmową komunikację oraz zapewnia zniżki (lub nawet darmowe wejścia) do niektórych atrakcji. Karta 24-godzinna kosztuje 11€, 48-godzinna 17€, a 72-godzinna 19€.

Warto przeliczyć samemu opłacalność oferty. Nie dla każdego zakup akurat tej karty będzie opłacalny.

W przypadku niektórych atrakcji, jak wejście na dach katedry, posiadając kartę MilanoCard możemy zakupić bilet bez kolejki.

Niedawno operator karty MilanoCard przygotował wersję MAXI. Kosztuje ona 79€ i umożliwia darmowy dostęp do wielu drogich atrakcji - w tym wejście na dach katedry, wizytę w operze La Scala czy na stadionie San Siro. Niestety, karta jest ważna tylko 48 godzin. [aktualizacja wrzesień 2019]

Więcej o karcie znajdziecie na oficjalnej stronie karty MilanoCard.

Darmowy internet

Miasto Mediolan udostępniło dwa warianty darmowego internetu:

 • Free Wi-Fi indoor - dostępny w budynkach publicznych
 • Open Wi-Fi Milano - dostępny na terenie historycznego centrum miasta

Niestety, druga wersja ma pewne mankamenty. Działa wolno, czasem w ogóle, chociaż na pewno jeśli poszukamy zasięgu uda się nam skorzystać z sieci w momencie awaryjnym.

Omijajmy knajpki koło dworca głównego oraz katedry

Ceny są tam zawyżone i jedzenie nie należy do najlepszych. Są to typowe pułapki na turystów. Lepiej odejść trochę dalej, a najlepiej sprawdzić oceny na którymś z serwisów z ocenami restauracji.

Warto przyjechać poza sezonem

Najlepszymi miesiącami na odwiedziny Mediolanu są kwiecień oraz maj. Jeśli jednak chcemy zaoszczędzić, powinniśmy odwiedzić Mediolan w marcu, październiku, a nawet lutym. Pogoda może nie rozpieszczać, za to będzie mniej turystów i ceny zakwaterowania będą na bardziej dostępnym poziomie.

Piękne kościoły

Praktycznie wszystkie kościoły w Mediolanie są darmowe. Warto wybrać przynajmniej kilka z nich i zajrzeć do środka - w wielu z nich poczujemy się w jak najlepszym muzeum.

Zakwaterowanie

Hotele w Mediolanie są dość drogie przez cały rok. Na szczęście sieć metra sięga stosunkowo daleko, dzięki czemu możemy znaleźć hotel lub apartament dalej od centrum z dobra komunikacją.

Bezpieczeństwo

Mediolan w swojej turystycznej części jest miastem bezpiecznym, w którym nic złego nie powinno nas spotkać. Niestety, wiele osób nie czuje się w Mediolanie bezpiecznie. Zdarzają się różnego rodzaju zaczepki słowne. Warto uważać na kieszonkowców i złodziei, szczególnie na i w okolicy dworca głównego, oraz w zatłoczonych miejscach. Wieczorem lub wcześnie rano lepiej omijać najbliższą okolicę dworca i parki miejskie.

Na co uważać w trakcie odwiedzin Mediolanu?

Kolejki do wejścia na dach katedry

Jeśli chcemy wejść na dach katedry to najlepiej przyjść chwilę przed otwarciem, aby nie stać w bardzo długiej kolejce. Wycieczki z reguły pojawiają się około 11:00 i wtedy kolejki ciągną się na dziesiątki metrów.

Poniedziałek

Niemal wszystkie muzea zamknięte są w poniedziałki. Dotyczy to nawet historycznego cmentarza monumentalnego.

Odpowiedni ubiór i robienie zdjęć w kościołach

Do większości kościołów w Mediolanie nie wejdziemy nieodpowiednio ubrani. W przypadku kobiet spódnica lub spodnie powinny być niemal do kolan, w przypadku obu płci ramiona powinny być zasłonięte.

W niektórych kościołach jest zakaz robienia zdjęć. Warto zapytać pracowników czy możemy zrobić zdjęcie na pamiątkę - w wielu przypadkach zgodzą się z uśmiechem.

Pogoda

Pogoda w Mediolanie jest zmienna, często pada deszcz - nawet w okresie letnim. Warto zabrać ze sobą parasol lub małą kurtkę przeciwdeszczową. W miesiącach zimowych może być bardzo zimno. Pogoda w tym okresie jest mglista, co dotyczy także wczesnej wiosny i późnej jesieni.

Ruch uliczny

Czasem może się wydawać, że światła na przejściach dla Włochów nie istnieją. Idą kiedy im wygodniej - z tym swoim podniesieniem ręki jakby od niechcenia w kierunku kierowców. Także kierowcy skuterów nie mają w zwyczaju oglądać się na boki, powinniśmy być czujni.

Sierpień

Wiele małych biznesów zamkniętych jest w sierpniu, a większość mieszkańców właśnie wtedy wybiera się na urlop. Nie dotyczy to dużych hoteli, restauracji w miejscach turystycznych czy najważniejszych atrakcji.

Znajomość języka angielskiego

Pomimo, że Mediolan to jedna z globalnych stolic mody i zakupów, oprócz najważniejszych atrakcji i hoteli znajomość angielskiego nie stoi wśród mieszkańców na najwyższym poziomie. Włosi z reguły jednak są pomocni i nawet bez znajomości angielskiego starają się jakoś nam pomóc.


Reklama