Podróże po Europie

Gdzie spać w Mediolanie? Najlepsze dzielnice i popularne noclegi

Ostatnia aktualizacja: 22 kwietnia 2023

Mediolan należy do najczęściej odwiedzanych miast w Europie i w zależności od roku jest drugim lub trzecim najczęściej odwiedzanym miastem we Włoszech. Biorąc też pod uwagę to, że Mediolan jest światowym centrum mody i ważnym ośrodkiem biznesowym nie powinno nas specjalnie dziwić, że noclegi nie są w tym mieście tanie.

I chociaż dojazd z lotniska w Bergamo do centrum Mediolanu jest tani, tak znalezienie noclegu w dobrej dla nas cenie i z dobrymi warunkami może już nie być takie proste.

Na szczęście Mediolan ma dobrze rozwiniętą sieć metra, w mieście kursują też tramwaje i autobusy. Nie zawsze przy małym budżecie warto upierać się na nocleg w historycznym centrum - czasem lepiej znaleźć coś dalej ale blisko stacji metra. W naszym artykule na bazie doświadczeń z naszych kilkukrotnych odwiedzin stolicy Lombardii odpowiadamy na pytanie gdzie nocować w Mediolanie i na co zwrócić uwagę w trakcie poszukiwań noclegu.

Noclegi w Mediolanie - kilka słów wstępu

W Mediolanie znajdziemy najróżniejsze rodzaje zakwaterowania - dd drogich hoteli (w mieście znajduje się nawet jedyny 7-gwiazdkowy hotel w kraju), przez hotele sieciowe, hostele aż po pensjonaty i apartamenty. Pensjonaty i apartamenty znajdują się często w historycznych kamienicach w przerobionych mieszkaniach lub rzadziej na całych piętrach.

Niestety, bardzo dużo noclegów w centrum Mediolanie będących w akceptowalnej dla polskiego turysty cenie oferuje bardzo niski poziom - pod względem czystości, oferowanych udogodnień czy ogrzewania w zimę. Jeśli zdecydujemy się na niezbyt dobrze oceniane miejsce to dokładnie przeczytajmy komentarze.

Naszym zdaniem nie warto skupiać się tylko na hotelach. Gwiazdki we Włoszech przyznawane są za konkretne udogodnienia (których akurat może brakować w naszym pokoju!) a nie za czystość czy ogólną jakość. Słabo oceniany hotel będzie gorszym wyjściem niż zadbany pensjonat czy hostel.

Na pewno najlepsze ceny dostępne są w pokojach ze współdzieloną łazienką. W przypadku małych i zadbanych pensjonatów, stworzonych w mieszkaniach posiadających zaledwie 2 czy 3 pokoje, takie warunki mogą być łatwiejsze do zaakceptowania. Na pewno dla niektórych turystów mniej komfortowa będzie sytuacja w większych hostelach czy hotelach.

W jakich dzielnicach najlepiej spać w Mediolanie?

Historyczne centrum miasta

Centro Storico jest idealnym miejscem na nocleg dla wszystkich turystów, którzy mają odpowiednio duży budżet. Do najważniejszych atrakcji Mediolanu dojdziemy pieszo, do wyboru mamy też szeroki wachlarz knajp i restauracji - wszystko to jest szczególnie ważne przy krótkim wyjeździe. Pamiętajmy jednak, że historyczne centrum jest dość rozległe, więc spacery z jego najdalszych zakątków nie będą wcale aż tak krótkie!

Mając odpowiednio duży budżet możemy poszukać noclegów niedaleko katedry w Mediolanie czy reprezentacyjnej ulicy Via Monte Napoleone.

Mediolan - gdzie spać w historycznym centrum?

  • ApartHotel Bossi - bardzo dobrze oceniany hotel apartamentowy z pokojami z dostępem do kuchni z podstawowym wyposażeniem. Warunki są tu bardzo dobre, ale odstrasza cena, która jak na warunki mediolańskiego historycznego centrum nie jest paradoksalnie najwyższa! Obiekt jest jednak położony nieco dalej od głównych zabytków.
  • na dalekim obrzeżach Centro Storico znajdziemy Hotel Crivi's położony tuż obok stacji metra. Czasem pojawiają się w nim naprawdę dobre ceny.
  • tutaj znajdziecie więcej noclegów w historycznym centrum Mediolanu. Uwaga! Historyczne centrum na stronie potraktowane jest bardzo szeroko, warto dokładnie sprawdzić mapę.
Wskazówka praktyczna Według nas nie warto szukać noclegu w tej okolicy jeśli ma się to odbyć kosztem rezygnacji z atrakcji lub gastronomii. Tym bardziej, że w słabo ocenianych hotelach warunki potrafią być naprawdę kiepskie.

Na północ od Parku Sempione - najlepszy stosunek ceny do jakości

Szukając tańszego noclegu blisko centrum możemy spojrzeć na obszar na północ od Parku Sempione. Okolica nie zachwyca atrakcjami historycznymi czy imponującą zabudową, ale znajdziemy tam za to trochę knajpek nastawionych bardziej na miejscowych.

Obszar ten możemy podzielić na część zachodnią z osiedlem Sempione oraz część wschodnią z tzw. Chinatown, gdzie dawniej mieszkali przybysze z Azji. W części zachodniej może być trudniej o nocleg w budżetowej cenie, a w części wschodniej bywa dużo łatwiej o tańszy prywatny pensjonat lub mieszkanie przerobione na cele noclegowe. My sami chętnie rozpoczynamy poszukiwania noclegu od Chinatown, bo z naszego doświadczenia wynika, że najczęściej znajdziemy tam najlepszy stosunek ceny do jakości.

Noclegi w okolicy Parku Sempione - Chinatown

W okolicę katedry dojedziemy stąd metrem (linia fioletowa 5, z przesiadką) oraz liniami tramwajowymi 1 lub 14.Przed wybraniem noclegu warto sprawdzić położenie przystanków. Alternatywą będą długie spacery, ale warto pamiętać, że Park Sempione jest mało przyjemny wieczorem i powroty piesze z centrum przez park mogą być mało komfortowe.

Brera - jeden z najprzyjemniejszych zakątków Mediolanu

Jeśli mamy odpowiednio wysoki budżet, chcielibyśmy zatrzymać się w historycznym centrum i szukamy najbardziej autentycznej lokalizacji warto poszukać noclegu w obrębie osiedla Brera. Turyści nakierowani na sztukę na pewno rozpoznają nazwę, ponieważ to właśnie tu znajduje się słynna Pinakoteka Brera. Brera wyróżnia się modnymi knajpkami i restauracjami, w których po pracy przebywają artyści i bogatsi mieszkańcy.

Gdzie nocować w Mediolanie w dzielnicy Brera?

Mediolan - gdzie spać w centrum w mniejszym budżecie? Okolice dworca głównego

Okolice mediolańskiego dworca głównego (Stazione Centrale) nie są może najprzyjemniejszym miejscem, a już na pewno wieczorem. Sam dworzec jest wręcz monumentalny i czasem kręcą się w jego okolicy różni ludzie. Z drugiej strony okolica dworca ma też swoje plusy - można tu znaleźć nieco tańszy nocleg i mamy blisko do autobusu lotniskowego lub dworca w przypadku traktowania Mediolanu jako bazy wypadowej. Dojedziemy stąd też szybko komunikacją do serca historycznego centrum, choć niektóre hotele mogą być oddalone od metra o 600-800 m.

My nocowaliśmy blisko mediolańskiego dworca głównego podczas około tygodniowego wyjazdu - a że z reguły wychodzimy wcześnie rano i wracamy na długo po zapadnięciu zmroku, to mogliśmy zobaczyć okolicę o różnych porach - i naprawdę w porównaniu z wieloma innymi miastami nie czuliśmy się w żaden sposób zagrożeni. Ta charakterystyka ma na pewno wpływ na to, że nie jest tu wcale tak tanio, jak można by się spodziewać.

Gdzie spać w Mediolanie w okolicy dworca głównego?

Wskazówka praktyczna Wybierając nocleg obok dworca mimo wszystko warto sprawdzić komentarze innych gości odnośnie okolicy i bezpieczeństwa.

Gdzie spać w Mediolanie jeśli zależy nam na życiu nocnym - Navigli

Jeśli ważnym czynnikiem jest dla nas aktywne życie nocne oraz duży wybór knajp czy restauracji nastawionych na miejscowych to idealnym miejscem na szukanie noclegu jest obszar Navigli.

Kilka słów wprowadzenia Nazwa Navigli nawiązuje do historycznego systemu kanałów którymi sprowadzano produkty do miasta. Dziś nazwa ta odnosi się do okolic zatoki Darsena i dwóch kanałów: Naviglio Grande oraz Naviglio Pavese. Obszar ten przeszedł olbrzymią metamorfozę i dziś jest zagłębiem knajp oraz restauracji tłumnie odwiedzanych przez miejscowych. Atmosfera jest tu zdecydowanie luźniejsza niż w drogich knajpach w historycznym centrum.

Przez dzielnicę przebiega zielona linia metra numer 2. Bliżej kanałów znajduje się stacja P.TA Genova FS, a trochę dalej na północ S. Agostino. Nie dojeżdża ona bezpośrednio pod najważniejsze atrakcje historycznego centrum, ale możemy się przesiąść lub przejść kawałek od okolic Zamku Sforzów. Jeśli chcielibyśmy przejść spacerem z obszaru Navigli pod katedrę potrzebujemy około 40 minut.

Gdzie spać w Mediolanie w okolicy Navigli

Od Porta Romana na południowy wschód wzdłuż żółtej linii metra

XVI-wieczna brama Porta Romana była jednym z wjazdów do historycznego starego miasta. Obszar na południe od bramy jest typowo mieszkalny, nie ma tu zabytków ani dużego wyboru gastronomicznego.

Olbrzymim plusem tego obszaru są niższe ceny niż w historycznym centrum oraz bezpośredni dojazd żółtą linią metra pod samą katedrę. Bliżej Porta Romana działa trochę większych hoteli, natomiast dalej na południowy wschód to już typowa dzielnica mieszkalna i ciężej tu o turystów. Zasada jest taka, że czym dalej na południe tym taniej. Okolica nie ma złej sławy, jednak wieczorem lepiej nie rzucać się strasznie w oczy w odchodzących uliczkach.

Jeśli zdecydujemy się na tą część miasta to najlepiej szukać noclegu właśnie w okolicy jednej ze stacji metra, a jest ich kilka, m.in.: Crocetta, Lodi T.i.b.b, Brenta czy Corvetto.

Dobrym wyborem w tej okolicy może być Sigieri Residence Milano. Jest on oddalony o około 10 minut spacerem od stacji metra (skąd dojedziemy do katedry w kilka minut) oraz 7 minut przystanku tramwajowego.

Więcej propozycji noclegów w okolicy bramy Porta Romana znajdziecie tutaj

Okolice dworca Garibaldiego

Okolica dworca Garibaldiego jest niemal całkowitym przeciwieństwem dworca głównego. Wyróżnia ją nowoczesna zabudowa (w co wpisuje się dzielnica biznesowa Porta Nuova), większy wybór hoteli w wysokim standardzie i typowo biznesowa atmosfera. Niestety, ceny też potrafią być diametralnie różnie (wyższe).

Sam dworzec obsługuje wiele połączeń regionalnych. Przy dworcu działa zielona linia metra 2, a całkiem niedaleko znajdują się też przystanki linii fioletowej 5 i jeszcze trochę dalej linii żółtej 3.

W tygodniu przebywa tu wiele osób w celach biznesowych i ceny mogą być podobne do tych z historycznego centrum.

Gdzie spać w Mediolanie - budżetowe noclegi

Wschodnia strona Mediolanu

Jeśli szukamy bardziej budżetowych opcji możemy skierować się na północny wschód Mediolanu, np. w kierunku dzielnicy Città Studi. Nazwa obszaru nawiązuje do znajdujących się tu wydziałów politechniki oraz uniwersytetu. Dominuje tu młodzież, a knajpki i restauracje nastawione są bardziej na studentów.

Na obszarze dzielnicy znajduje się stacja metra Loreto obsługująca czerwoną linię (1) oraz linię zieloną (2). Bardziej na południe znajdziemy też stację linii zielonej (Piola). Inną możliwością dojazdu do centrum jest tramwaj (np. linia 19). Na pewno warto przed wyborem noclegu sprawdzić dostępną komunikacje.

Sprawdź nocleg na obszarze Città Studi

Zachodnia strona Mediolanu

W celu znalezienia budżetowego noclegu możemy udać się też na zachód Mediolanu. Do wyboru mamy bardziej nowoczesny obszar Fiera, gdzie ceny niestety nie różnią się aż tak od innych obszarów okalających historyczne centrum miasta, oraz znajdującą się dalej na zachód dzielnicę mieszkalną San Siro.

Sprawdź noclegi na obszarze Fiera.

Dzielnicę San Siro na pewno kojarzą kibice piłkarscy - w jej zachodniej części znajduje się słynny stadion na którym swoje mecze rozgrywają AC Milan oraz Inter. Noclegi w tej okolicy potrafią być dużo tańsze niż w historycznej części, a do centrum dojedziemy np. fioletową linią metra (5).

Musimy jednak pamiętać, że San Siro to zupełny brak atrakcji turystycznych (z wyjątkiem stadionu) i okolica wypełniona jest blokowiskami znanymi z polskich dużych miast. Nie zawsze dzielnica ta będzie przyjemna wieczorem, zawsze warto dobrze sprawdzić komentarze pod względem bezpieczeństwa. Sprawdźmy też odległość do stacji metra lub inną komunikację. Uwaga! Ceny mogą tu znacznie wzrastać w czasie ważnych meczów obu mediolańskich klubów.

Znajdź nocleg w dzielnicy San Siro

Na co uważać szukając noclegu w Mediolanie?

Pomimo że Mediolan jest miastem bezpiecznym to szukając noclegu dalej od centrum zawsze warto sprawdzić komentarze innych turystów pod kątem bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że w zimę w Mediolanie jest zimno. W przypadku niektórych noclegów może być też zimno w pokoju - zawsze sprawdźmy komentarze turystów z okresu w którym się wybieramy do stolicy Lombardii.

Dobrze też sprawdzić odległość od najbliższej stacji metra. Jeśli do hotelu dojeżdżają tylko autobusy warto wcześniej dobrze sprawdzić rozkład i godziny ostatnich/pierwszych połączeń.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama