Podróże po Europie

Gdzie spać w Mediolanie? Najlepsze dzielnice i polecane noclegi

Ostatnia aktualizacja: 11 marca 2024

Mediolan należy do najchętniej odwiedzanych miast nie tylko we Włoszech, ale w całej Europie. Jeśli dodamy do tego fakt, że stolica Lombardii jest światowym centrum mody i prężnym ośrodkiem biznesowym, nie powinno nas specjalnie zdziwić, że noclegi nie są w tym mieście tanie.

I chociaż dojazd z lotniska w Bergamo do centrum Mediolanu jest stosunkowo niedrogi, tak znalezienie noclegu w umiarkowanej cenie i z dobrymi warunkami może stanowić spore wyzwanie.

Na szczęście Mediolan posiada dobrze rozwiniętą sieć metra, w mieście kursują też tramwaje i autobusy. Nie zawsze przy małym budżecie warto upierać się na nocleg w historycznym centrum - czasem lepiej znaleźć coś dalej, ale blisko stacji metra lub innej komunikacji. W naszym artykule, korzystając z doświadczeń zebranych w trakcie wielokrotnych odwiedzin stolicy Lombardii, odpowiadamy na pytanie gdzie nocować w Mediolanie i na co zwrócić uwagę w trakcie poszukiwań noclegu.

Noclegi w Mediolanie - kilka słów wstępu

W Mediolanie znajdziemy najróżniejsze rodzaje zakwaterowania - od drogich hoteli (w mieście działa nawet jedyny 7-gwiazdkowy hotel w kraju), przez hotele sieciowe, hostele aż po pensjonaty i apartamenty. Pensjonaty i apartamenty mieszczą się często w przerobionych mieszkaniach w historycznych kamienicach lub rzadziej na całych piętrach.

Niestety, bardzo dużo noclegów w centrum Mediolanie, wśród tych będących w akceptowalnej dla polskiego turysty cenie, oferuje niski standard - pod względem czystości, oferowanych udogodnień czy ogrzewania w zimę. Zanim zdecydujecie się na niezbyt dobrze oceniane miejsce, dokładnie przeczytajcie komentarze wcześniejszych gości.

Naszym zdaniem nie warto skupiać się tylko na hotelach. Gwiazdki we Włoszech przyznawane są za konkretne udogodnienia (których akurat może brakować w naszym pokoju!) a nie za czystość czy ogólną jakość. Słabo oceniany hotel będzie gorszym wyjściem niż zadbany pensjonat czy hostel.

Niestety, najlepsze ceny dostępne są w pokojach ze współdzieloną łazienką. W przypadku małych i zadbanych pensjonatów, założonych w mieszkaniach posiadających zaledwie 2 czy 3 pokoje, takie warunki mogą być łatwiejsze do zaakceptowania. Na pewno dla niektórych turystów mniej komfortowa będzie sytuacja w większych hostelach czy hotelach.

W jakich dzielnicach najlepiej spać w Mediolanie?

Historyczne centrum miasta

Centro Storico jest idealnym miejscem na nocleg dla wszystkich naszych czytelników, którzy mają odpowiednio duży budżet - dla nas w sezonie jest tu zwyczajnie za drogo. Do najważniejszych atrakcji Mediolanu dojdziemy pieszo, do wyboru mamy też szeroki wachlarz knajp i restauracji - wszystko to jest szczególnie ważne przy krótkim wyjeździe. Pamiętajmy jednak, że historyczne centrum jest dość rozległe, więc spacery z jego najdalszych zakątków nie będą wcale aż tak krótkie!

Mając odpowiednio duży budżet możemy poszukać noclegów niedaleko katedry w Mediolanie czy reprezentacyjnej ulicy Via Monte Napoleone.

Mediolan - gdzie spać w historycznym centrum?

 • ApartHotel Bossi - bardzo dobrze oceniany hotel apartamentowy, oferujący pokoje z dostępem do kuchni z podstawowym wyposażeniem. Warunki są tu bardzo dobre, ale odstrasza cena, która jak na warunki mediolańskiego historycznego centrum nie jest paradoksalnie najwyższa! Obiekt jest jednak położony nieco dalej od głównych zabytków.
 • Niemal w sercu Centro Storico znajdziemy dobrze oceniany Aiello Rooms - San Babila. Jego ceny bazowe są bardzo wysokie, ale wielokrotnie widzieliśmy w nim promocje sięgające nawet 50%. Największą zaletą obiektu jest lokalizacja.
 • tutaj znajdziecie więcej noclegów w historycznym centrum Mediolanu. Uwaga! Historyczne centrum na stronie potraktowane jest bardzo szeroko, warto dokładnie sprawdzić mapę.
Wskazówka praktyczna: Według nas nie warto szukać noclegu w tej okolicy, jeśli ma się to odbyć kosztem rezygnacji z atrakcji lub wizyt w restauracjach. Tym bardziej, że w słabo ocenianych hotelach warunki potrafią być naprawdę kiepskie.

Na północ od Parku Sempione - najlepszy stosunek ceny do jakości

Szukając tańszego noclegu blisko centrum warto spojrzeć na obszar rozciągający się na północ od Parku Sempione. Okolica nie zachwyca atrakcjami historycznymi czy imponującą zabudową, ale znajdziemy tam w zamian trochę knajpek nastawionych bardziej na miejscowych niż turystów.

Obszar ten możemy podzielić na część zachodnią z osiedlem Sempione oraz część wschodnią z tzw. Chinatown, gdzie dawniej mieszkali przybysze z Azji. W części zachodniej może być trudniej o nocleg w budżetowej cenie, a w części wschodniej bywa dużo łatwiej o tańszy prywatny pensjonat lub mieszkanie przerobione na cele noclegowe. My sami chętnie rozpoczynamy poszukiwania noclegu od Chinatown - z naszego doświadczenia wynika, że najczęściej znajdziemy tam najlepszy stosunek ceny do jakości.

Noclegi w okolicy Parku Sempione - Chinatown

 • Leonardo Hotel Milan City Center - jedna z lepszych propozycji hotelowych biorąc pod uwagę stosunek ceny do warunków oraz lokalizacji. Sami się tu zatrzymaliśmy podczas jednego wyjazdu i zarówno lokalizacja, jak i warunki, nas zadowoliły. W sezonie jednak ceny rosną znacząco. Całkiem niedaleko znajduje się stacja metra, ale osoby aktywne dojdą stąd również do centrum pieszo. Całkiem niedaleko znajduje się świetna restauracja włoska - Il Santo Bevitore.
 • Mama House Milano - jeden z nowszych obiektów, który oferuje bardzo dobre warunki oraz cenę niższą niż Leonardo Hotel. Pewnie niedługo jego cena pójdzie mocniej do góry, ale sami planujemy się w nim zatrzymać podczas kolejnego wyjazdu.
 • Znajdź inne noclegi na północ od Parku Sempione
Wskazówki praktyczne: Do okolic katedry dojedziemy stąd metrem (linia fioletowa 5, z przesiadką) oraz liniami tramwajowymi 1 lub 14. Przed wybraniem noclegu warto sprawdzić położenie przystanków. Alternatywą będą długie spacery, ale warto pamiętać, że Park Sempione jest mało przyjemny wieczorem i powroty piesze z centrum przez park mogą być mało komfortowe.

Brera - jeden z najprzyjemniejszych zakątków Mediolanu

Jeśli mamy odpowiednio wysoki budżet, chcielibyśmy zatrzymać się w historycznym centrum, a do tego szukamy najbardziej autentycznej lokalizacji, warto poszukać noclegu w obrębie kwartału Brera. Turyści nakierowani na sztukę na pewno rozpoznają nazwę, ponieważ to właśnie tu znajduje się słynna Pinakoteka Brera. Brera wyróżnia się modnymi knajpkami i restauracjami, w których po pracy przebywają artyści i bogatsi mieszkańcy. To jedno z najprzyjemniejszych miejsc do wieczornego spacerowania w całym Mediolanie. Według nas to idealne miejsce, jeśli przyjeżdżamy do stolicy Lombardii na specjalną okazję i oszczędność nie jest naszym priorytetem.

Gdzie nocować w Mediolanie w dzielnicy Brera?

 • Locanda Resentin - apartament o wysokim standardzie. Całkiem niedaleko znajduje się stacja metra, którym raz dwa dojedziemy pod katedrę. Może to być dobry wybór w przypadku rocznicy lub innej specjalnej okazji.
 • Kolejną propozycją z wyższej półki jest apartament The Unique, posiadający oddzielną sypialnię i pokój dzienny.
 • więcej noclegów w dzielnicy Brera

Mediolan - gdzie spać w centrum w mniejszym budżecie? Okolice dworca głównego

Okolice mediolańskiego dworca głównego (Stazione Centrale) nie są może najprzyjemniejszym miejscem, a już na pewno wieczorem. Sam dworzec jest wręcz monumentalny i czasem kręcą się w jego okolicy różni ludzie. Z drugiej strony, okolica dworca ma też swoje plusy - można tu znaleźć nieco tańszy nocleg i będziemy mieć blisko do autobusu lotniskowego oraz do dworca w przypadku traktowania Mediolanu jako bazy wypadowej. Dojedziemy stąd też szybko komunikacją do serca historycznego centrum, choć niektóre hotele mogą być oddalone od stacji metra nawet o 600-900 m.

My nocowaliśmy blisko mediolańskiego dworca głównego podczas długiego, około tygodniowego wyjazdu - a ponieważ z reguły wychodzimy wcześnie rano i wracamy na długo po zapadnięciu zmroku, mogliśmy zobaczyć okolicę o różnych porach - i naprawdę, w porównaniu z wieloma innymi miastami, nie czuliśmy się w żaden sposób zagrożeni. Pewnie też dlatego nie jest tu wcale tak tanio, jak można by się spodziewać.

Gdzie spać w Mediolanie w okolicy dworca głównego?

 • My zatrzymaliśmy się w Hotelu Soperga, w najtańszym typie pokoju. Jak na cenę, obiekt oferuje schludne warunki i położony jest około 600 m od stacji metra Loreta. Do katedry można stąd było dojechać w około kwadrans, wliczając w to czas dojścia na stację. W jego okolicy czuliśmy się bezpiecznie.
 • Niezłe oceny zbiera Hotel Garda, a do tego czasami potrafi mieć naprawdę dobre oferty cenowe.
 • Innym dobrze ocenianym pensjonatem z umiarkowanymi cenami jest Guest House Brianza Room. Niestety, oferuje on tylko pokoje ze współdzieloną łazienką.
 • Znajdź inne noclegi w okolicy dworca głównego.
Wskazówka praktyczna: Wybierając nocleg obok dworca mimo wszystko warto sprawdzić komentarze innych gości odnośnie okolicy i bezpieczeństwa. Pojedyncze uliczki mogą cieszyć się gorszą renomą niż większość.

Gdzie spać w Mediolanie jeśli zależy nam na życiu nocnym - Navigli

Jeśli ważnym czynnikiem jest dla nas aktywne życie nocne oraz duży wybór knajp i restauracji nastawionych na miejscowych, to idealnym miejscem na szukanie noclegu jest obszar Navigli.

Kilka słów wprowadzeniaL Nazwa Navigli nawiązuje do historycznego systemu kanałów, którymi sprowadzano produkty do miasta. Dziś nazwa ta odnosi się do okolic zatoki Darsena i dwóch kanałów: Naviglio Grande oraz Naviglio Pavese. Obszar ten przeszedł olbrzymią metamorfozę i współcześnie jest zagłębiem knajp oraz restauracji tłumnie odwiedzanych przez miejscowych. Atmosfera jest tu zdecydowanie luźniejsza niż w drogich knajpach w historycznym centrum.

Przez dzielnicę przebiega zielona linia metra numer 2. Bliżej kanałów znajduje się stacja P.TA Genova FS, a trochę dalej na północ S. Agostino. Nie dojeżdża ona bezpośrednio pod najważniejsze atrakcje historycznego centrum, ale możemy się przesiąść lub przejść kawałek od okolic Zamku Sforzów. Jeśli chcielibyśmy przejść spacerem z obszaru Navigli pod katedrę, będziemy potrzebować na to około 40 minut.

Gdzie spać w Mediolanie w okolicy Navigli

Od Porta Romana na południowy wschód wzdłuż żółtej linii metra

XVI-wieczna brama Porta Romana była jednym z wjazdów do historycznego starego miasta. Obszar na południe od bramy jest typowo mieszkalny i nie ma tam zabytków ani szerokiego wyboru gastronomicznego.

Olbrzymimi zaletami tej części Mediolanu są jednak niższe ceny niż w historycznym centrum, lepszy stosunek ceny do standardu oraz bezpośredni dojazd żółtą linią metra pod samą katedrę. Bliżej Porta Romana działa trochę większych hoteli, natomiast dalej na południowy wschód to już typowa dzielnica mieszkalna i ciężej tu o turystów. Zasada jest taka, że czym dalej na południe, tym taniej. Okolica nie ma złej sławy, jednak wieczorem lepiej nie rzucać się strasznie w oczy w bocznych uliczkach.

Jeśli zdecydujemy się na tą część miasta, najlepiej szukać noclegu w okolicy jednej ze stacji metra, a jest ich kilka, między innymi: Crocetta, Lodi T.i.b.b, Brenta czy Corvetto.

Mediolan - gdzie spać? Propozycje w okolicy Porta Romana

Okolice dworca Garibaldiego

Okolica dworca Garibaldiego jest niemal całkowitym przeciwieństwem dworca głównego. Wyróżnia ją nowoczesna zabudowa (w co wpisuje się dzielnica biznesowa Porta Nuova), większy wybór hoteli w wysokim standardzie i typowo biznesowa atmosfera. Niestety, ceny też potrafią być diametralnie różne (po prostu wyższe).

Sam dworzec obsługuje wiele połączeń regionalnych. Przy dworcu działa zielona linia metra 2, a całkiem niedaleko znajdują się też przystanki linii fioletowej 5 i jeszcze trochę dalej linii żółtej 3.

W tygodniu przebywa tu wiele osób w celach biznesowych i ceny mogą być podobne do tych z historycznego centrum.

Gdzie spać w Mediolanie - budżetowe noclegi

Wschodnia strona Mediolanu

Jeśli szukamy bardziej budżetowych opcji, swoje wysiłki warto skierować na północny wschód Mediolanu, na przykład w kierunku dzielnicy Città Studi. Nazwa obszaru nawiązuje do znajdujących się tu wydziałów politechniki oraz uniwersytetu. Dominuje tu młodzież, a knajpki i restauracje nastawione są w sporej mierze na studentów.

Przez dzielnicę przejeżdża zielona linia metra - stacja Piola. Inną możliwością dojazdu do centrum jest tramwaj (np. linia 19). Na pewno warto przed wyborem noclegu sprawdzić dostępną komunikacje.

Sprawdź nocleg na obszarze Città Studi

Zachodnia strona Mediolanu

W celu znalezienia budżetowego noclegu możemy udać się też na zachód Mediolanu. Do wyboru mamy bardziej nowoczesny obszar Fiera, gdzie ceny niestety nie różnią się specjalnie od kwartałów okalających historyczne centrum miasta, oraz znajdującą się dalej na zachód dzielnicę mieszkalną San Siro.

Sprawdź noclegi na obszarze Fiera.

Dzielnicę San Siro na pewno kojarzą kibice piłkarscy - w jej zachodniej części znajduje się słynny stadion, na którym swoje mecze rozgrywają AC Milan oraz Inter. Noclegi w tej okolicy potrafią być dużo tańsze niż w historycznej części, a do centrum dojedziemy np. fioletową linią metra (5).

Musimy jednak pamiętać, że San Siro to zupełny brak atrakcji turystycznych (z wyjątkiem stadionu), a cała okolica wypełniona jest blokowiskami znanymi z polskich dużych miast. Nie zawsze dzielnica ta będzie przyjemna wieczorem, dlatego warto skrupulatnie zapoznać się z komentarzami pod względem bezpieczeństwa. Sprawdźmy też odległość do stacji metra lub inną komunikację. Uwaga! Ceny mogą tu znacznie wzrastać w czasie ważnych meczów obu mediolańskich klubów.

Znajdź nocleg w dzielnicy San Siro

Na co uważać szukając noclegu w Mediolanie?

Chociaż Mediolan jest miastem bezpiecznym, podczas poszukiwań noclegu dalej od centrum zawsze warto sprawdzić komentarze innych turystów pod kątem bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że w zimę w Mediolanie jest chłodno (jakież było nasze zaskoczenie, gdy w lutym po wylądowaniu na miejscu było zimniej niż w Polsce!). W przypadku niektórych noclegów w pokojach może panować chłód - zawsze sprawdźmy komentarze turystów z okresu, w którym sami wybieramy się do stolicy Lombardii.

Dobrze też sprawdzić odległość od najbliższej stacji metra. Jeśli do hotelu dojeżdżają tylko autobusy, powinniście wcześniej dokładnie sprawdzić rozkład i godziny ostatnich/pierwszych połączeń.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama