Podróże po Europie

Lotnisko Mediolan-Bergamo (BGY). Jak dojechać do centrum Mediolanu oraz do Bergamo?

Ostatnia aktualizacja: 10 marca 2023

Lotnisko Mediolan-Bergamo oddalone jest o około 5 km od dworca kolejowego w Bergamo, o mniej więcej o 6 km od historycznego centrum Bergamo oraz o blisko 50 km od Mediolanu, które to miasto jest przeważnie głównym celem turystów wybierających ten port lotniczy.

Lotnisko w Bergamo należy do najbardziej obleganych portów lotniczych we Włoszech. Na co dzień obsługuje głównie budżetowe linie lotnicze, a swoją bazę ma tu irlandzki Ryanair. Połączenia z Polski do Bergamo w swojej ofercie mają wspomniany Ryanair (z Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Modlina oraz Wrocławia) oraz Wizzair (z Warszawy).

Wybór lotniska Mediolan-Bergamo jako miejsce lądowania jest doskonałą propozycja dla tych, którzy szukają tanich lotów do Włoch i planują odwiedzić Mediolan, atrakcje Lombardii (np. Jezioro Como, miasto Brescia, Jezioro Garda) lub popularne miasta w regionach sąsiadujących (jak chociażby Werona).

Port lotniczy Mediolan-Bergamo - podstawowe informacje

 • nazwa po angielsku: Orio al Serio International Airport / Il Caravaggio International Airport
 • nazwa po włosku: Aeroporto di Bergamo-Orio al Serio / Aeroporto Internazionale Il Caravaggio
 • kod IATA - BGY
 • adres: Via Aeroporto, 13, 24050 Orio al Serio BG, Włochy

Lotnisko w Bergamo nazywane jest lotniskiem Orio al Serio (jest to nazwa gminy, w granicach której się znajduje) lub lotniskiem Caravaggia, gdyż taką nadano mu oficjalną nazwę w hołdzie słynnemu malarzowi.

Port posiada jeden duży terminal dla wszystkich rodzajów lotów. Obszar przed kontrolą bezpieczeństwa nie należy do największych, przez co w czasie największego obłożenia potrafi się tam robić tłoczno. Na szczęście liczba punktów kontroli jest na tyle duża, że kolejki w miarę szybko się rozładowują. Po przejściu kontroli lotnisko jest już bardziej przestronne. Znajdziemy tam także knajpki, sklepy z lokalnym jedzeniem i alkoholami.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie.

Jak dojechać do Mediolanu z lotniska Mediolan-Bergamo?

Z lotniska w Bergamo do centrum Mediolanu możemy dojechać na dwa sposoby. W przypadku braku dużego bagażu nieco taniej zapłacimy za podróż łączoną - autobusem miejskim oraz pociągiem regionalnym. Wygodniej będzie nam jednak skorzystać z któregoś z autobusów lotniskowych, które dowiozą nas bezpośrednio na mediolański dworzec główny.

Autobus lotniskowy Terravision

Popularną opcją na dojazd do Mediolanu są autobusy firmy Terravision, które co około 30-40 minut kursują na trasie lotnisko - dworzec Milano Centrale (dworzec główny w Mediolanie). Pierwszy autobus Terravision rusza z lotniska po 5:00, a ostatni około 1:00 w nocy.

Czas trwania podróży to mniej więcej 60 minut. Bilety najlepiej zakupić on-line, ponieważ na miejscu tworzą się długie kolejki, a pierwszeństwo mają osoby z zakupionym biletem. Przystanek autobusów lotniskowych znajduje się od razu po wyjściu z terminala.

Cena biletu w jedną stronę to koszt 10€. W przypadku zakupu od razu biletów w dwie strony zapłacimy 18€ Dzieci poniżej 5. roku życia podróżują bezpłatnie.

Zakupu biletu można dokonać na oficjalnej stronie przewoźnika Terravision.

Aktualne ceny i rozkłady jazdy autobusów można sprawdzić na oficjalnej stronie przewoźnika Terravision.

Uwaga! Bilety zakupione online są ważne także na kolejne odjazdy autobusów, więc nie musimy się martwić ewentualnym opóźnieniem.

Wskazówka dla rodziców Pasażerowie z małymi dziećmi proszeni są o złożenie wózka i oddanie go do luku bagażowego (musimy więc posiadać składany wózek), a dziecko podróżuje na kolanach.

Autobus lotniskowy OrioShuttle

Innym przewoźnikiem oferującym przejazdy na trasie lotnisko - dworzec główny w Mediolanie jest firma OrioShuttle. W ich przypadku cena biletu przy zakupie online wynosi również 10€, a przy zakupie biletu na miejscu 12€

Autobus miejski + pociąg regionalny - najtańszy sposób na dojazd z lotniska w Bergamo do Mediolanu

Teoretycznie najtańszym sposobem na dojazd z lotniska Bergamo do Mediolanu jest podróż łączona. Jej pierwszym etapem jest przejazd autobusem miejskim obsługiwanym przez firmę ATB, który w około 15 minut dowiezie nas do głównego dworca kolejowego w Bergamo. Przystanek autobusu znajduje się bezpośrednio przy wyjściu z terminala. Cena biletu to 2,60€ (bilety kupowane na pokładzie kosztują 3€). Następnie na dworcu przesiadamy się w pociąg regionalny do Mediolanu, który w około 50 minut dowiezie nas na miejsce. Cena biletu na pociąg to 5,80€. W sumie za całą podróż zapłacimy więc 8,40€ lub 8,80€, więc nie jest to jakaś wielka różnica biorąc pod uwagę wymóg przesiadki.

Zaletą tego rozwiązania jest jednak fakt, że pociąg zatrzymuje się po drodze na kilku stacjach, więc czasami możemy łatwiej dojechać do punktu docelowego. Istnieje też jednak jedna istotna wada - do autobusu za darmo możemy wnieść tylko jedną sztukę bagażu o rozmiarze nie większym niż 20x40x60 cm. Jeśli nasz bagaż jest większy, lub mamy ze sobą więcej sztuk, to za każdą z nich musimy dopłacić kupując kolejny bilet. Co więcej, rozmiar bagażu wnoszonego na pokład nie może przekroczyć 40x80x120 cm. Szczegółowy regulamin firmy ATB znajdziemy tutaj

Jeśli więc mamy ze sobą więcej rzeczy, to ostatecznie zapłacimy więcej niż za bezpośredni przejazd autobusem lotniskowym.

Autobus z lotniska na dworzec - wskazówki praktyczne

 • kupujemy bilet na trzy strefy (Ticket 3 Zone - TARIFFA C) w cenie 2,60€ lub bezpośrednio w autobusie za 3€ (w autobusie w maszynie zapłacimy kartą),
 • na lotnisku bilety na autobus zakupimy w automacie na przystanku lub w punkcie informacji turystycznej.
 • na dworcu bilety zakupimy w punkcie sprzedaży lub w automacie,
 • dzieci o wzroście poniżej 1 m podróżują za darmo w towarzystwie rodzica,
 • autobusy kursują regularnie co około 20 minut (i około dwa razy rzadziej w weekendy oraz święta),
 • od razu po wejściu do pojazdu powinniśmy skasować bilet, który od tego momentu ważny jest przez 90 minut,
 • autobus miejski po zatrzymaniu się na lotnisku jedzie dalej do centrum oraz do górnego miasta Città Alta,
 • do autobusu wsiadamy przodem, a wysiadamy pozostałymi wejściami.

Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Pociąg regionalny z dworca w Bergamo do Mediolanu- wskazówki praktyczne

 • rozkłady jazdy najlepiej jest sprawdzać na stronie Trenitalia,
 • bilety możemy zakupić online, żeby nie tracić czasu na miejscu,
 • w przypadku zakupu biletu na miejscu powinniśmy skasować go w kasowniku na dworcu zanim wejdziemy do pociągu (zasada ta nie obowiązuje przy zakupie biletu online, gdzie na wydruku znajduje się dokładna godzina odjazdu).

Jak dojechać z lotniska Mediolan-Bergamo do centrum Bergamo?

Do centrum Bergamo dojedziemy opisywanym już w poprzednim punkcie autobusem miejskim, którego przystanek znajduje się naprzeciwko wyjścia z terminala. Autobusy kursują regularnie co około 20 minut i mniej więcej dwa razy rzadziej w weekendy i święta.

Pełna trasa autobusu:

 • Aeroporto Orio al Serio “Il Caravaggio” (lotnisko Orio al Serio “Il Caravaggio”)
 • Stazione Autolinee - przystanek na wprost dworca kolejowego - około 15 minut od lotniska
 • Porta Nuova (centrum miasta) - około 18 minut od lotniska,
 • Stazione Inferiore Funicolare (dolna stacja kolejki linowej kursującej do Górnego Miasta) - około 23 minuty od lotniska,
 • Città Alta - Colle Aperto (Górne Miasto) - około 30 minut od lotniska.

Niektóre z połączeń kończą bieg na dworcu kolejowym, gdzie z tym samym biletem możemy przesiąść się na autobus 1A jadący w stronę Górnego Miasta.

Pojedynczy bilet na przejazd ważny jest przez 90 minut i kosztuje 2,60€ lub 3€ przy zakupie w automacie na pokładzie (możliwość płatności kartą). Pamiętajmy, że kupujemy bilet na trzy strefy (Ticket 3 Zone - TARIFFA C). Dostępne są również bilety 24-godzinne za 4€ oraz 72-godzinne za 7€.

Bagaż Do autobusu za darmo możemy wnieść tylko jedną sztukę bagażu o rozmiarze nie większym niż 20x40x60 cm. Jeśli nasz bagaż jest większy, lub mamy ze sobą więcej sztuk, to za każdą z nich musimy dopłacić kupując kolejny bilet. Co więcej, rozmiar bagażu wnoszonego na pokład nie może przekroczyć 40x80x120 cm. Dokładny regulamin autobusu znajdziemy tutaj. W przypadku biletów czasowych bagaż wnoszony na pokład jest za darmo.

Wskazówki praktyczne

 • na lotnisku bilety zakupimy w automacie na przystanku lub w punkcie informacji turystycznej, a na dworcu w punkcie sprzedaży lub w automacie,
 • dzieci o wzroście poniżej 1 m podróżują za darmo w towarzystwie rodzica,
 • od razu po wejściu do pojazdu powinniśmy skasować bilet, który od tego momentu ważny jest przez 90 minut,
 • autobus miejski po zatrzymaniu się na lotnisku jedzie dalej do centrum oraz do górnego miasta Città Alta,
 • do autobusu wsiadamy przodem, a wysiadamy pozostałymi wejściami.

Jak dojechać z lotniska w Bergamo do innych miast i miejsc?

Chcąc dojechać do innych miejsc w Lombardii (i nie tylko) mamy do wyboru dwie opcje. Pierwsza z nich to opisywana wcześniej kombinacja autobusu miejskiego (dojazd na dworzec) i przesiadka w pociąg. W taki sposób bezpośrednio dojedziemy m.in. do Brescii. Dostępność połączeń najlepiej jest sprawdzać na stronie Trenitalia (oficjalna strona włoskiego przewoźnika). Więcej szczegółów o podróży autobusem na dworzec opisaliśmy w we wcześniejszej części artykułu, więc nie będziemy już tego powtarzać.

Alternatywą są autobusy firmy Flixbus, które bezpośrednio z lotniska dowiozą nas do kilkudziesięciu miast. Dostępne połączenia możemy sprawdzić na tej mapie udostępnionej na stronie przewoźnika. Wystarczy odnaleźć kropkę z lotniskiem Mediolan-Bergamo i ją kliknąć, żeby na widoku pozostały jedynie dostępne połączenia.

Wskazówka praktyczna Taryfa biletowa firmy Flixbus działa podobnie jak w przypadku linii lotniczych - czyli z czym większym wyprzedzeniem zakupimy bilet, tym będzie taniej. Różnice potrafią być naprawdę duże, więc nie odkładajmy rezerwacji na ostatnią chwilę.

Jak dojechać z lotniska Bergamo do Brescii?

W tym przypadku najlepszym wyborem będzie dojazd autobusem miejskim na dworzec w Bergamo (koszt biletu 2,60€, czas podróży około 15 minut) oraz przesiadka w pociąg regionalny (koszt biletu 5€, czas podróży około godziny). Bilet możemy zakupić online lub w kasie.

Jak dojechać z lotniska Mediolan-Bergamo nad Jezioro Como?

Chcąc dojechać nad Jezioro Como powinniśmy najpierw dojechać autobusem miejskim na dworzec w Bergamo, a tam możemy przesiąść się w pociąg regionalny. Do wyboru mamy:

 • dojazd do miasta Como (dworzec Como S. Giovanni) z przesiadką w mieście Monza, cena 7,10€, czas podróży od godziny i 20 minut do godziny i 40 minut; z Como możemy dojechać autobusem do innych miejscowości, m.in.: Bellagio, Tremezzo czy Menaggio; pociągi kursują co mniej więcej godzinę,
 • bezpośrednio do miasta Lecco, cena 3,80€, czas podróży to 40 minut,
 • z przesiadką w Lecco do innych miast zachodniego brzegu (m.in. Varenna, Bellano czy Colico).

Bilety kolejowe możemy zakupić online lub bezpośrednio na dworcu. Po zakupie biletu na dworcu pamiętajmy o jego skasowaniu przed wejściem do pociągu!

Jak dojechać z lotniska Bergamo nad Jezioro Garda?

W przypadku chęci dostania się nad Jezioro Garda naszą podróż również zaczynamy od przejazdu na dworzec kolejowy w Bergamo. Następnie czeka nas podróż z przynajmniej jedną przesiadką. Do wyboru mamy:

 • pociąg regionalny do Desenzano Del Garda-Sirmione (po drodze jedna przesiadka, cena od 7,10€, czas podróży około 100 minut),
 • pociąg regionalny do Peschiera Del Garda (po drodze jedna przesiadka, cena od 8,30€, czas podróży 90-100 minut),
 • dojazd pociągiem regionalnym do Brescii i przesiadka w autobus.

Jak dojechać z lotniska Mediolan-Bergamo do Werony?

Do Werony możemy dostać się bezpośrednio autobusem firmy Flixbus lub pociągiem z przynajmniej jedną przesiadką. W obu wariantach wysiadać będziemy na stacji Verona Porta Nuova. W przypadku wyboru zielonego autobusu firmy Flixbus dobrze jest zakupić bilet z wyprzedzeniem.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama