Podróże po Europie

Lotnisko Mediolan-Bergamo (BGY). Jak dojechać do centrum Mediolanu oraz do Bergamo?

Ostatnia aktualizacja: 1 września 2023

Lotnisko Mediolan-Bergamo jest oddalone o około 5 km od dworca kolejowego w Bergamo, mniej więcej 6 km od historycznego centrum Bergamo oraz blisko 50 km od Mediolanu - miasta, które jest przeważnie głównym celem turystów korzystających z tego portu lotniczego.

Lotnisko w Bergamo należy do najbardziej obleganych we Włoszech. Na co dzień obsługuje głównie budżetowe linie lotnicze, a swoją bazę ma tu irlandzki Ryanair. Połączenia z Polski do Bergamo oferuje wspomniany Ryanair (z Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Modlina oraz Wrocławia) oraz Wizzair (z Warszawy).

Wybór lotniska Mediolan-Bergamo jako miejsce lądowania to doskonała propozycja dla osób szukających tanich lotów do Włoch i planujących odwiedzić Mediolan, atrakcje Lombardii (np. Jezioro Como, miasto Brescia, Jezioro Garda) lub popularne miasta w regionach sąsiadujących, takie jak na przykład Werona.

Port lotniczy Mediolan-Bergamo - podstawowe informacje

 • nazwa po angielsku: Orio al Serio International Airport / Il Caravaggio International Airport
 • nazwa po włosku: Aeroporto di Bergamo-Orio al Serio / Aeroporto Internazionale Il Caravaggio
 • kod IATA - BGY
 • adres: Via Aeroporto, 13, 24050 Orio al Serio BG, Włochy

Lotnisko w Bergamo występuje pod nazwą Orio al Serio, od nazwy gminy, na terenie której się znajduje, lub Caravaggio, w hołdzie słynnemu malarzowi, którego imieniem zostało oficjalnie nazwane.

Port dysponuje jednym dużym terminalem obsługującym wszystkie rodzaje lotów. Obszar przed kontrolą bezpieczeństwa nie jest zbyt duży, więc w czasie godzin szczytu może tam być tłoczno. Na szczęście liczba punktów kontroli jest wystarczająca, aby kolejki szybko się rozładowywały. Po przejściu kontroli, przestrzeń lotniska jest bardziej komfortowa. Znajdują się tam również restauracje, sklepy z lokalnym jedzeniem i alkoholami.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie.

Jak dojechać do Mediolanu z lotniska Mediolan-Bergamo?

Z lotniska w Bergamo do centrum Mediolanu można dojechać na dwa sposoby. Jeśli nie mamy dużego bagażu, nieco taniej może wyjść podróż łączona - autobusem miejskim i pociągiem regionalnym. Wygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z jednego z autobusów lotniskowych, które bezpośrednio zawiozą nas na główny dworzec w Mediolanie.

Autobus lotniskowy Terravision

Wygodnym sposobem na dojazd do Mediolanu są autobusy firmy Terravision, które co około 30-40 minut kursują na trasie lotnisko - dworzec Milano Centrale (dworzec główny w Mediolanie). Pierwszy autobus Terravision odjeżdża z lotniska po 5:00, a ostatni około 1:00 w nocy.

Podróż trwa mniej więcej 60 minut. Bilety warto kupić online, gdyż na miejscu mogą tworzyć się długie kolejki, a osoby z wcześniej zakupionym biletem mają pierwszeństwo. Przystanek autobusów lotniskowych znajduje się bezpośrednio po wyjściu z terminala.

Cena biletu w jedną stronę wynosi 10€. W przypadku zakupu od razu biletów w dwie strony zapłacimy 18€. Ulga dla dzieci w wysokości 50% obowiązuje od lat 5. do 12. roku życia (włącznie), a młodsze pociechy podróżują za darmo na kolanach opiekuna. Bilety zakupione online są ważne na kolejne przejazdy i nie ma konieczności ich drukowania – wystarczy wersja elektroniczna na telefonie komórkowym.

Bilet można zakupić na oficjalnej stronie przewoźnika Terravision.

Aktualne ceny i rozkłady jazdy autobusów dostępne są na oficjalnej stronie firmy Terravision.

Uwaga! Bilety zakupione online są ważne także na późniejsze odjazdy autobusów, więc nie musimy się martwić ewentualnym opóźnieniem.

Wskazówka dla rodziców Pasażerowie z małymi dziećmi proszeni są o złożenie wózka i oddanie go do luku bagażowego (musimy więc posiadać składany wózek). Dziecko podróżuje na kolanach rodzica.

Autobus lotniskowy OrioShuttle

Innym przewoźnikiem oferującym przejazdy na trasie lotnisko - dworzec główny w Mediolanie jest firma OrioShuttle. W ich przypadku cena biletu przy zakupie online wynosi również 10€, natomiast przy zakupie biletu na miejscu 12€

W przypadku OrioShuttle bilety ulgowe w cenie 50% możemy zakupić dla dzieci od 2. do 11. roku życia. Młodsze dzieci podróżują za darmo.

Autobus miejski + pociąg regionalny - najtańszy sposób na dojazd z lotniska w Bergamo do Mediolanu

Teoretycznie najtańszym sposobem na dojazd z lotniska Bergamo do Mediolanu jest połączenie autobusu miejskiego i pociągu regionalnego. Na początek korzystamy z autobusu miejskiego obsługiwanego przez firmę ATB, który w ciągu około 15 minut dowiezie nas do głównego dworca kolejowego w Bergamo. Przystanek autobusu znajduje się bezpośrednio przy wyjściu z terminala. Cena biletu to 3€ lub przy zakupie bezpośrednio w autobusie 3,50€. Następnie na dworcu przesiadamy się do pociągu regionalnego do Mediolanu, który w ciągu około 50 minut dowiezie nas do celu. Cena biletu na pociąg to 6€. W sumie za całą podróż zapłacimy więc 9€ lub 9,50€, co nie stanowi znacznej różnicy względem autobusu lotniskowego, jednak wymaga przesiadki.

Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że pociąg zatrzymuje się po drodze na kilku stacjach, co może ułatwić dojazd do punktu docelowego. Istotną wadą jest natomiast fakt, że do autobusu za darmo możemy zabrać tylko jedną sztukę bagażu o rozmiarach nie większych niż 20x40x60 cm. Jeśli nasz bagaż jest większy, lub mamy ze sobą więcej sztuk, musimy kupić dodatkowy bilet za każdą sztukę. Co więcej, rozmiar bagażu wnoszonego na pokład nie może przekroczyć 40x80x120 cm. Szczegółowy regulamin firmy ATB znajdziemy tutaj

Jeśli więc mamy ze sobą więcej bagażu, ostateczny koszt może być wyższy niż za bezpośredni przejazd autobusem lotniskowym.

Autobus z lotniska na dworzec - wskazówki praktyczne

 • kupujemy bilet na trzy strefy (Ticket 3 Zone - TARIFFA C) w cenie 3€, lub płacimy 3,50€ za przejazd bezpośrednio w autobusie (automat na pokładzie autobusu umożliwia płatności kartą),
 • bilety na autobus można zakupić na lotnisku w automacie na przystanku lub w punkcie informacji turystycznej,
 • na dworcu bilety nabędziemy w punkcie sprzedaży lub w automacie,
 • dzieci o wzroście poniżej 1 m podróżują za darmo w towarzystwie rodzica,
 • autobusy kursują regularnie, co około 20 minut (z częstotliwością dwukrotnie niższą w weekendy i święta)),
 • po wejściu do pojazdu należy natychmiast skasować bilet, który od tego momentu jest ważny przez 90 minut,
 • autobus miejski, po zatrzymaniu się na dworcu, kontynuuje trasę do centrum oraz do górnej części miasta, Città Alta,
 • do autobusu wsiadamy przodem, a wysiadamy pozostałymi wejściami.

Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Pociąg regionalny z dworca w Bergamo do Mediolanu- wskazówki praktyczne

 • rozkłady jazdy najlepiej jest sprawdzić na stronie Trenitalia,
 • bilety możemy zakupić online, aby zaoszczędzić czas na miejscu,
 • w przypadku zakupu biletu na miejscu, musimy go skasować w kasowniku na dworcu, zanim wejdziemy do pociągu Zasada ta nie obowiązuje przy zakupie biletu online, gdzie na wydruku znajduje się dokładna godzina odjazdu.

Jak dojechać z lotniska Mediolan-Bergamo do centrum Bergamo?

Do centrum Bergamo dojedziemy opisywanym przez nas w poprzednim punkcie autobusem miejskim, którego przystanek znajduje się naprzeciwko wyjścia z terminala. Autobusy kursują regularnie co około 20 minut i mniej więcej dwukrotnie rzadziej w weekendy i święta.

Pełna trasa autobusu:

 • Aeroporto Orio al Serio “Il Caravaggio” (lotnisko Orio al Serio “Il Caravaggio”)
 • Stazione Autolinee - przystanek na wprost dworca kolejowego - około 15 minut od lotniska
 • Porta Nuova (centrum miasta) - około 18 minut od lotniska,
 • Stazione Inferiore Funicolare (dolna stacja kolejki linowej kursującej do Górnego Miasta) - około 23 minuty od lotniska,
 • Città Alta - Colle Aperto (Górne Miasto) - około 30 minut od lotniska.

Niektóre z połączeń kończą bieg na dworcu kolejowym, gdzie z tym samym biletem możemy przesiąść się na autobus 1A jadący w stronę Górnego Miasta.

Pojedynczy bilet na przejazd ważny jest przez 90 minut i kosztuje 3€ lub 3,50€ przy zakupie w automacie na pokładzie (można zapłacić kartą). Pamiętajmy, że kupujemy bilet na trzy strefy (Ticket 3 Zone - TARIFFA C). Dostępne są również bilety 24-godzinne za 8,50€ oraz 72-godzinne za 14,50€. W ich przypadku możemy zabrać na pokład większy bagaż bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Bagaż Do autobusu za darmo możemy wnieść tylko jedną sztukę bagażu o rozmiarze nie większym niż 20x40x60 cm. Jeśli nasz bagaż jest większy, lub mamy ze sobą więcej sztuk, to za każdą z nich musimy dopłacić, kupując kolejny bilet. Co więcej, rozmiar bagażu wnoszonego na pokład nie może przekroczyć 40x80x120 cm. Dokładny regulamin autobusu znajdziemy tutaj. W przypadku biletów czasowych bagaż wnoszony na pokład jest za darmo.

Wskazówki praktyczne

 • bilety na autobus można zakupić na lotnisku w automacie na przystanku lub w punkcie informacji turystycznej,
 • dzieci o wzroście poniżej 1 m podróżują za darmo w towarzystwie rodzica,
 • po wejściu do pojazdu powinniśmy natychmiast skasować bilet, który od tego momentu jest ważny przez 90 minut,
 • do autobusu wsiadamy drzwiami frontowymi, a wysiadamy pozostałymi wejściami.

Jak dojechać z lotniska w Bergamo do innych miast i miejsc?

Jeżeli chcemy dotrzeć do innych miejsc w Lombardii (i nie tylko), mamy do wyboru dwie opcje. Pierwszą z nich jest kombinacja autobusu miejskiego (dojazd na dworzec) i pociągu, którą opisywaliśmy wcześniej. W ten sposób bezpośrednio dojedziemy m.in. do Brescii. Dostępność połączeń najlepiej jest sprawdzać na stronie Trenitalia, oficjalnej stronie włoskiego przewoźnika kolejowego. Szczegółowe informacje o podróży autobusem na dworzec znajdują się we wcześniejszej części artykułu, dlatego nie będziemy ich tutaj powtarzać.

Alternatywą są autobusy firmy Flixbus, które bezpośrednio z lotniska dowiozą nas do kilkudziesięciu miast. Dostępne połączenia możemy sprawdzić na tej mapie udostępnionej na stronie przewoźnika. Wystarczy odnaleźć punkt z oznaczeniem lotniska Mediolan-Bergamo i na niego kliknąć, aby na widoku pozostały jedynie dostępne połączenia.

Wskazówka praktyczna Taryfa biletowa firmy Flixbus działa na podobnej zasadzie jak w przypadku linii lotniczych – im wcześniej zakupimy bilet, tym będzie on tańszy. Różnice w cenie mogą być naprawdę duże, dlatego nie warto odkładać rezerwacji na ostatnią chwilę.

Jak dojechać z lotniska Bergamo do Brescii?

W tym przypadku najlepszym wyborem będzie dojazd autobusem miejskim na dworzec w Bergamo (koszt biletu 3€, czas podróży około 15 minut), a następnie przesiadka do pociągu regionalnego (koszt biletu 5€, czas podróży około godziny). Bilet możemy zakupić online lub w kasie.

Jak dojechać z lotniska Mediolan-Bergamo nad Jezioro Como?

Chcąc dotrzeć nad Jezioro Como, powinniśmy najpierw dojechać autobusem miejskim na dworzec w Bergamo. Stamtąd możemy przesiąść się na pociąg regionalny. Do wyboru mamy następujące opcje:

 • dojazd do miasta Como (dworzec Como S. Giovanni) z przesiadką w mieście Monza. Bilet kosztuje 7,10€, a czas podróży wynosi od godziny i 20 minut do godziny i 40 minut. Z Como możemy dojechać autobusem do innych miejscowości, takich jak: Bellagio, Tremezzo czy Menaggio; pociągi kursują co mniej więcej godzinę,
 • bezpośrednio dojazd do miasta Lecco, cena 3,80€, czas podróży to 40 minut,
 • przejazd z przesiadką w Lecco do innych miast wschodniego brzegu (m.in. Varenna, Bellano czy Colico).

Bilety kolejowe możemy zakupić online lub bezpośrednio na dworcu. Po zakupie biletu na dworcu, pamiętajmy o jego skasowaniu przed wejściem do pociągu!

Jak dojechać z lotniska Bergamo nad Jezioro Garda?

Jeśli chcemy dotrzeć nad Jezioro Garda, naszą podróż również zaczynamy od przejazdu na dworzec kolejowy w Bergamo. Następnie czeka nas podróż z co najmniej jedną przesiadką. Do wyboru mamy:

 • pociąg regionalny do Desenzano Del Garda-Sirmione (jedna przesiadka po drodze, cena od 7,10€, czas podróży około 100 minut),
 • pociąg regionalny do Peschiera Del Garda (po drodze jedna przesiadka, cena od 8,30€, czas podróży 90-100 minut),
 • dojazd pociągiem regionalnym do Brescii i przesiadka w autobus.

Jak dojechać z lotniska Mediolan-Bergamo do Werony?

Do Werony możemy dostać się bezpośrednio autobusem firmy Flixbus lub pociągiem z co najmniej jedną przesiadką. W obu wariantach wysiadać będziemy na stacji Verona Porta Nuova. Jeśli wybierzemy zielone autobusy firmy Flixbus, warto zakupić bilet z wyprzedzeniem.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama