"Ostatnia Wieczerza" Leonardo da Vinci - bilety, informacje praktyczne oraz kilka słów o obrazie

Na świecie znanych i cenionych jest wielu artystów, jednym z nich jest Włoch Leonardo da Vinci, którego prace przyciągają wielu amatorów sztuki oraz wynalazków. Działalność tego człowieka pozostawiła po sobie wiele pamiątek, które możemy obecnie oglądać w muzeach i galeriach. Prawdopodobnie najsłynniejszą pracą była Mona Lisa (do obejrzenia w Luwrze), w Polsce popularnością cieszy się jednak bardziej Dama z gronostajem (Dama z łasiczką), która znajduje się właśnie w polskich zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie (wcześniej w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie).

!Ostatnia Wieczerza - Leonardo da Vinci
Ostatnia Wieczerza - Leonardo da Vinci

Historia i ciekawostki

Malarz, architekt, filozof, muzyk, matematyk - ogólnie człowiek o wielu umiejętnościach - Leonardo da Vinci był osobą, której życie dzieli się na pięć głównych okresów (florencki pierwszy, mediolański pierwszy, florencki drugi, mediolański drugi oraz rzymski).

Pierwszy mediolański okres w życiu włoskiego malarza podarował światu niezwykłe dzieło, które było najważniejszym przedsięwzięciem tego etapu.

W latach 1495 - 1498 powstawało malowidło ścienne Ostatnia Wieczerza w refektarzu przy kościele Santa Maria delle Grazie. Imponujące jest nie tylko malowidło ale również jego wymiary: 460 cm × 880 cm.

Dzieło to jeden z wielu eksperymentów malarskich Leonarda, który, odstąpił od tradycyjnej techniki al fresco (sposób malowania ściennego - na świeżym, wilgotnym tynku) i użył tempery na suchym tynku.

Pod koniec XX wieku (1980–2000) malowidło zostało poddane gruntownej konserwacji, pozwalającej dotrzeć do oryginalnych fragmentów sławnej kompozycji Leonarda da Vinci. Należy pamiętać, iż obraz wiele przeszedł, poieważ był wielokrotnie konserwowany i przemalowywany, a także uległ uszkodzeniom podczas nalotów wojennych.

Opis obrazu

Ostatnia wieczerza przedstawia dobrze znane wydarzenie biblijne, jest to moment, w którym Chrystus wypowiada słowa: „Zaprawdę powiadam wam, że jeden z was mnie zdradzi”. W tej scenie Jezus czeka na reakcję otaczających go apostołów.

Malarz przez długi czas (prawdopodobnie przez dwa lata) poszukiwał osób mogących zostać modelami do tej sceny. Problemem była jego wizja co do wizerunku apostołów, najtrudniejszym było bowiem znalezienie twarzy, która według niego byłaby tak złą, by nadawać się na prezentację oblicza Judasza. Tak długi czas oczekiwania irytował już nieco zamawiających malowidło mnichów, dlatego artysta został pośpieszany w tym względzie, a jego odpowiedzią na popędzanie była groźba, że twarz Judasza przyjmie rysy ich przeora.

Symbolika obrazu ściśle jest związana z cyfrą trzy, która przede wszystkim nawiązuje w wierze chrześcijańskiej do Trójcy Świętej. Kolejnym odwołaniem się to liczby 3 jest pogrupowanie Apostołów w małe 3-osobowe grupki. Doszukując się kolejnych odniesień możemy jeszcze zauwważyć trzy okna za Jezusem.

Gdzie zobaczyć obraz?

"Ostatnia Wieczerza" Leonardo da Vinci znajduje się w budynku refektarza (czyli w budynku przyklasztornym) przy kościele Santa Maria delle Grazie w Mediolanie.

Informacje praktyczne (aktualizacja 2017)

Popularność dzieła wiąże się z nieco utrudnionym do niego dostępem. Bilety najwygodniej zarezerwować jest online, szczególnie w sezonie. Wejściówki pojawiają się na stronie internetowej pod tym adresem. W sekcji CENACOLO VINCIANO klikamy Buy, potem na nowej stronie znów klikamy Buy w górną zakładkę.

Koszt wejścia dla osoby dorosłej to 10€ plus dodatkowa opłata 2€ za rezerwację online. Rezerwacji dokonujemy na konkretny dzień oraz godzinę. Warto śledzić stronę, ponieważ bilety pojawiają się na 2 do nawet 8-12 tygodni przed planowanymi odwiedzinami. Czasem możliwy jest zakup biletu na dzień następny.

Uwaga! Na stronie dokonujemy rezerwacji. Konkretny bilet musimy odebrać na 20 minut przed wybraną godziną. Inaczej rezerwacja przepadnie.

Bilety możemy zakupić również na miejscu. Pula nie jest duża, wchodzą w nią m.in. rezerwacje nieodebrane. Wiele osób, szczególnie poza sezonem, nie miało problemu z zakupem na miejscu. Nie jest to jednak reguła i możemy nie załapać się na wejściówkę. Bilety dostępne są od 8:15 danego dnia.


Reklama


Zobacz nasze inne artykuły z Mediolanu

Zobacz nasze inne artykuły z Włoch