Ostatnia Wieczerza Leonardo da Vinci - bilety, informacje praktyczne oraz kilka słów o obrazie

Wielu turystów wybierających się do Mediolanu pragnie zobaczyć jedno z najbardziej znanych światowych dzieł sztuki: Ostatnią Wieczerzę (wł. Il Cenacolo) pędzla samego Leonardo da Vinci.

Słynne malowidło ścienne renesansowego mistrza ozdabia historyczny refektarz (dawną jadalnię) przy kościele Santa Maria delle Grazie, który obecnie pełni funkcje muzeum zarządzanego przez władze publiczne.

!Ostatnia Wieczerza - Leonardo da Vinci
Ostatnia Wieczerza - Leonardo da Vinci

Historia

Malarz, architekt, filozof, muzyk, matematyk - ogólnie człowiek o wielu umiejętnościach - Leonardo da Vinci był osobą, której życie możemy podzielić na pięć głównych okresów (florencki pierwszy, mediolański pierwszy, florencki drugi, mediolański drugi oraz rzymski).

Pierwszy mediolański okres w życiu włoskiego malarza podarował światu niezwykłe dzieło, które było najważniejszym przedsięwzięciem tego etapu.

W latach 1495 - 1498 Leonardo tworzył malowidło ścienne Ostatnia Wieczerza, które ozdobiło refektarz (jadalnie) przy dominikańskim kościele Santa Maria delle Grazie. Imponujące jest nie tylko kunszt samego malowidła, ale również jego wymiary: 460 cm × 880 cm. Pracę zlecił Ludwik Sforza (Ludovico il Moro).

Ostatnia Wieczerza - Refektarz kościoła Santa Maria delle Grazie w Mediolanie

Ostatnia Wieczerza była jednym z wielu eksperymentów malarskich Leonarda, który odstąpił od tradycyjnej techniki al fresco (sposób malowania ściennego - na świeżym, wilgotnym tynku) i użył tempery na suchym tynku. Dla niektórych czytelników może to być zaskoczeniem, ale przez zastosowanie tej techniki Ostatnia Wieczerza nie jest freskiem.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że słynne malowidło miało wiele szczęścia w trakcie wojennej zawieruchy. Cały Mediolan w 1943 roku był wielokrotnie bombardowany, a alianckie naloty zniszczyły m.in. słynną La Scalę czy Galerię Wiktora Emanuela II. Bomby spadły zresztą też na klasztor przy kościele Santa Maria delle Grazie, co doprowadziło do zawalenia dachu refektarza. Na szczęście słynne malowidło przetrwało dzięki zabezpieczeniu go workami z piaskiem.

Pod koniec XX wieku (1980–2000) malowidło zostało poddane gruntownej konserwacji, pozwalającej dotrzeć do oryginalnych fragmentów początkowej kompozycji. Należy pamiętać, iż obraz wiele przeszedł, ponieważ był wielokrotnie konserwowany i przemalowywany, a także uległ uszkodzeniom podczas nalotów wojennych.

Ostatnia Wieczerza (refektarz kościoła Santa Maria delle Grazie w Mediolanie

Opis obrazu

Ostatnia wieczerza przedstawia dobrze znane wydarzenie biblijne, jest to moment, w którym Chrystus wypowiada słowa: "Zaprawdę powiadam wam, że jeden z was mnie zdradzi". W tej scenie Jezus czeka na reakcję otaczających go apostołów.

Malarz przez długi czas (prawdopodobnie przez dwa lata) poszukiwał osób mogących zostać modelami do tej sceny. Problemem była jego wizja co do wizerunku apostołów, najtrudniejszym było bowiem znalezienie twarzy, która według niego byłaby tak złą, by nadawać się na prezentację oblicza Judasza. Tak długi czas oczekiwania irytował już nieco zamawiających malowidło mnichów, dlatego artysta został pośpieszany w tym względzie, a jego odpowiedzią na popędzanie była groźba, że twarz Judasza przyjmie rysy ich przeora.

Ostatnia Wieczerza (refektarz kościoła Santa Maria delle Grazie w Mediolanie

Symbolika obrazu ściśle jest związana z cyfrą trzy, która przede wszystkim nawiązuje w wierze chrześcijańskiej do Trójcy Świętej. Kolejnym odwołaniem się to liczby 3 jest pogrupowanie Apostołów w małe 3-osobowe grupki. Doszukując się kolejnych odniesień możemy jeszcze zauważyć trzy okna za Jezusem.

Ciekawostki o Ostatniej Wieczerzy

  • Przed postacią Judasza artysta namalował (słabo dziś widoczną) rozsypaną sól, która na obszarze dzisiejszych Włoch symbolizowała pech lub nieszczęście.
  • Leonardo da Vinci był człowiekiem wszechstronnym i zajmował się także muzyką - całkiem niedawno odkryto, że dłonie wraz z częścią obiektów ułożonych na stole reprezentują nuty; co ciekawe, trzeba je czytać od prawej do lewej, czyli właśnie tak jak Leonardo pisał na co dzień.
  • Bezpośrednio pod postacią Jezusa znajduje się łuk, który powstał w XVII wieku w trakcie dorabiania drzwi do pomieszczenia, przez co usunięto nogi Syna Bożego.

Gdzie znajduje się Ostatnia Wieczerza?

Ostatnia Wieczerza Leonardo da Vinci znajduje się na ścianie budynku refektarza (jadalni, w budynku przyklasztornym) przy kościele Santa Maria delle Grazie w Mediolanie.

!Refektarz kościoła Santa Maria delle Grazie w Mediolanie
Refektarz kościoła Santa Maria delle Grazie w Mediolanie

Zwiedzanie

[aktualizacja 2020]

Budynek refektarza nie jest dziś własnością kościoła, a pełni funkcje muzeum narodowego. Do tego popularność dzieła powoduje, że niełatwo o bilety. Przez sześć dni w tygodniu turyści (w grupach po 18 osób) wpuszczani są na zaledwie 15 minutowe okienka. Chcąc obejrzeć słynne malowidło powinniśmy zarezerwować i opłacić bilety z odpowiednim wyprzedzeniem. W innym wypadku będziemy zdani na łut szczęścia - nie zawsze uda się nam zakupić bilet na miejscu (szczególnie w sezonie letnim).

Zwiedzanie możliwe jest od wtorku do soboty od 8:15 do 19:00 (ostatnie wejście o 18:45), i w niedzielę od 14:00 do 19:00 (ostatnie wejście o 18:45). Turyści mogą przebywać w środku przez niecałe 15 minut. Warto pamiętać, że godzina naszego okna czasowego to moment, w którym wchodzimy do refektarza. Na miejscu musimy pojawić się jednak przynajmniej 10 minut wcześniej. Najpierw czeka nas kontrola podobna do tej lotniskowej. Do środka nie wejdziemy z dużymi bagażami (walizki, plecaki) ani z żadnym płynem. Plecaki możemy zostawić w przechowalni w znajdującej się tuż obok, w kasie biletowej.

!Refektarz i Ostatnia Wieczerza (refektarz kościoła Santa Maria delle Grazie w Mediolanie)
Refektarz i Ostatnia Wieczerza (refektarz kościoła Santa Maria delle Grazie w Mediolanie)

Po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa zostaniemy wpuszczeni do specjalnego pomieszczenia - poczekalni, gdzie czekamy na nasze okienko.

Po wejściu do środka może nas zaskoczyć rozmiar malowidła. Ostatnia Wieczerza zajmuje całą szerokość i niemal całą wysokość ściany. Mimo że jadalnia jest stosunkowo długim pomieszczeniem, to nawet stojąc na środku będziemy dobrze widzieli twarze Chrystusa i apostołów.

Dla części odwiedzających niespodzianką mogą być również kolory. Malowidło mimo renowacji jest znacznie bardziej wyblakłe niż na zdjęciach czy obrazach dostępnych w sieci.

Całą przeciwległą ścianę zajmuje fresk pt. Ukrzyżowanie Chrystusa pędzla Giovanni Donato da Montorfano. Warto poświęcić mu chwilę, ponieważ umieszczona na nim ilość postaci i szczegółów jest imponująca.

W środku możemy swobodnie robić zdjęcia (bez opcji flash). Bezpośrednio przed Ostatnią Wieczerzą umieszczono tablice z imionami apostołów. Około 2 minuty przed zakończeniem naszego okna czasowego komunikaty informują o zbliżającym się zakończeniu wizyty, po czym pracownik zaczyna powoli kierować odwiedzających do wyjścia.

!Refektarz kościoła Santa Maria delle Grazie w Mediolanie
Refektarz kościoła Santa Maria delle Grazie w Mediolanie

Bilety

[aktualizacja lipiec 2021]

Zakup biletów online

Jedynym pewnym sposobem na zakup biletu jest rezerwacja online. Wejściówki pojawiają się na stronie firmy Vivaticket pod tym adresem (musimy zjechać na dół do kalendarza). Jest to jedyna oficjalna strona, na której możemy zakupić bilety. Na zielono na kalendarzu zaznaczone są dni, podczas których zostały jeszcze wolne miejsca.

Wolne terminy na konkretne miesiące pojawiają się najczęściej z dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Na przykład w 2021 roku bilety na sierpień i wrzesień pojawiły się 31 lipca. Powinniśmy śledzić zapowiedziany dzień pojawienia się kalendarza i od razu zarezerwować planowaną datę odwiedzin. Konkretny dzień pojawienia się kalendarza na nowy okres znajdziemy w sekcji Bookings' openings.

Niestety, pula biletów online zazwyczaj rozchodzi się błyskawicznie. Wszystkie wolne terminy potrafią zostać zarezerwowane do 24 godzin od momentu pojawienia się w systemie.

Nie powinniśmy jednak od razu zrażać się gdy nie będzie już biletów na planowany przez nas dzień wizyty. W takim przypadku warto co jakiś czas zaglądać lub odświeżać stronę, gdyż czasem zwalniają się pojedyncze miejsca, i to nawet na dzień następny. W ciągu dnia wolne pojedyncze miejsca mogą pojawić się nawet kilka razy.

Koszt biletu dla osoby dorosłej to 15€ plus dodatkowa opłata 2€ za rezerwację online. Rezerwacji dokonujemy na konkretny dzień oraz godzinę.

Aby dokonać rezerwacji musimy posiadać konto w systemie Vivaticket. Sugerujemy założyć je wcześniej i wypełnić wszystkie zgody, dzięki czemu nie będzie to nas blokowało w momencie pojawienia się wolnych terminów.

Uwaga! Na stronie dokonujemy rezerwacji. Konkretny bilet musimy odebrać na 20 minut przed wybraną godziną wizyty - inaczej rezerwacja przepadnie. Najbezpieczniej jest przyjść jeszcze wcześniej, żeby nie utknąć w zbyt długiej kolejce. Przy odbiorze biletu musimy pokazać dokument tożsamości.

Zakup biletów na miejscu

UWAGA! W czasie trwania pandemii bilety na miejscu mogą być niedostępne.

Jeśli nie uda nam się zakupić biletów online, to możemy spróbować podejść do kas biletowych (w budynku tuż obok refektarza), gdzie w przeszłości dostępna była ograniczona pula biletów wstępu. Nie ma niestety gwarancji, że uda nam się dostać wejściówkę, ale warto spróbować. Naszym zdaniem najlepiej przyjść z samego rana, kiedy pula biletów może być największa. My będąc chwilę po otwarciu (chwilę po 8:00) w marcu 2019 roku dostaliśmy bilet na godzinę 10:15.

Cena biletu zakupionego na miejscu to 15€.

Wejście razem z wycieczką z przewodnikiem

Ostatnią Wieczerzę możemy także zobaczyć kupując jedną z drogich wycieczek z przewodnikiem - np. łączoną wycieczkę Ostatnia Wieczerza + Biblioteka Ambrozjańska. Jeśli chcielibyśmy znaleźć dostępne wycieczki to powinniśmy w wyszukiwarce internetowej szukać po frazie last supper guided tour.

Sami niestety nie mamy doświadczeń z żadną z firm i nie jesteśmy w stanie polecić konkretnej wycieczki.


Reklama