Podróże po Europie

Lotnisko Mediolan Malpensa (MXP). Sprawdź jak dojechać z lotniska do centrum Mediolanu.

Ostatnia aktualizacja: 20 lutego 2024

Lotnisko Mediolan-Malpensa jest drugim najbardziej obleganym portem lotniczym we Włoszech. Pod względem liczby obsłużonych pasażerów ustępuje tylko lotnisku Rzym Fiumicino.

Chociaż lotnisko Mediolan-Malpensa oddalone jest o około 50 km od Mediolanu, dojazd do centrum nie powinien sprawić nam większych problemów. Zostając z nami, znajdziecie odpowiedź na pytanie jak dojechać z lotniska Malpensa do centrum Mediolanu, a także dowiecie się ile zapłacicie za przejazd, w zależności od wybranego środka transportu.

Port lotniczy Mediolan-Malpensa - informacje podstawowe

Najważniejsze dane lotniska Mediolan-Malpensa:

  • pełna nazwa po angielsku: Milan Malpensa Airport
  • pełna nazwa po włosku: Aeroporto di Milano-Malpensa
  • Kod IATA - MXP
  • Adres: 21010 Ferno, Province of Varese, Włochy

Lotnisko Malpensa dysponuje dwoma terminalami pasażerskimi. Większość rejsów, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, odbywa się z nowoczesnego Terminala 1. To właśnie tam najprawdopodobniej wylądujemy. Terminal 2 jest głównie wykorzystywany przez linię EasyJet, która ma tu swoją bazę.

Lotnisko Mediolan-Malpensa znajduje się na terenie gminy Varese, na północny-zachód od Mediolanu. Co ciekawe, do niedawna niewielu Polaków korzystało z lotniska Malpensa, gdyż popularne w Polsce linie budżetowe lądowały przede wszystkim na położonym po przeciwnej stronie miasta lotnisku Mediolan-Bergamo. Obecnie połączenia z Polski na drugie największe włoskie lotnisko oferuje linia Wizzair, która lata z Krakowa.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie lotniska.

Jak dotrzeć z lotniska Malpensa do Mediolanu?

Do wyboru mamy trzy różne środki transportu. Najtańszym sposobem na transport z lotniska Malpensa do centrum Mediolanu jest skorzystanie z autobusów lotniskowych. Obsługują je różni przewoźnicy, a ich pojazdy wyruszają z lotniska co około 20-30 minut.

Drugą opcją jest pociąg Malpensa Express, którym dotrzemy na jeden z kilku dworców w Mediolanie. Najdroższą, ale też najwygodniejszą opcją, jest taksówka.

Ile kosztuje dojazd z lotniska Malpensa do centrum Mediolanu?

  • Autobusy lotniskowe: cena w jedną stronę 10€, w dwie strony 16€. Przewoźnik Terravision udostępnił naszym czytelnikom kod zniżkowy o wartości 5% - więcej informacji znajdziecie poniżej.
  • Pociąg Malpensa Express: cena w jedną stronę 13€, w dwie strony 20€.
  • Taksówka: cena w jedną stronę 104€.

Poniżej przedstawiamy szczegóły każdej z opcji.

Dojazd autobusem z lotniska Malpensa do centrum Mediolanu

Wszyscy przewoźnicy mają te same ceny i kursują na trasie lotnisko - dworzec centralny w Mediolanie (Milano Stazione Centrale), gdzie możemy przesiąść się na jedną z dwóch linii metra - M2 lub M3 (więcej: Komunikacja miejska w Mediolanie). W ich ofercie znajdują się darmowe bilety dla najmłodszych dzieci oraz ulgi dla starszych pociech, ale warto przed zakupem sprawdzić zakres wieku, dla jakiego one obowiązują.

Bilety na przejazd można nabyć online lub bezpośrednio po wylądowaniu. Dokonując zakupu wcześniej, unikniemy ewentualnych kolejek na miejscu oraz będziemy mieć pierwszeństwo w wejściu do autobusu.

Poniżej przedstawiamy trzy wybrane firmy, które dysponują rozbudowanymi stronami internetowymi w języku angielskim.

Autobus Terravision

Jednym z popularnych przewoźników obsługujących mediolańskie lotniska jest firma Terravision. Czas przejazdu ich autobusem wynosi około 50 minut. Cena biletu dla osoby dorosłej to 10€, a przy zakupie biletu w dwie strony zapłacimy 16€. Ulga dla dzieci obowiązuje od lat 5. do 12. roku życia (włącznie), a młodsze pociechy podróżują za darmo na kolanach opiekuna. Bilety zakupione online są ważne na kolejne przejazdy i nie ma konieczności ich drukowania – wystarczy wersja elektroniczna na telefonie komórkowym.

Firma Terravision udostępniła naszym czytelnikom kod zniżkowy PPE5TERRIT o wartości 5% na transfer z lotniska Mediolan Malpensa. Kod jest ważny do 31 maja 2024 roku.

Bilety na przejazd autobusem Terravision można zakupić na oficjalnej stronie przewoźnika, gdzie można również sprawdzić aktualny rozkład jazdy, lub bezpośrednio na miejscu w punkcie sprzedaży.

Ponieważ bilety zakupione online są ważne także na kolejne odjazdy autobusów, nie musimy martwić się ewentualnym opóźnieniem.

Wskazówka dla rodziców Pasażerowie z małymi dziećmi proszeni są o złożenie wózka i przekazanie go do luku bagażowego. Zaleca się więc posiadanie składanego wózka, natomiast dziecko powinno podróżować na kolanach opiekuna.

Autobus Autostradale - Malpensa Bus Express

Kolejnym autobusem, który kursuje między lotniskiem a dworcem głównym w Mediolanie, jest Malpensa Bus Express, obsługiwany przez firmę Autostradale. Czas przejazdu wynosi około 60 minut. Cena biletu dla osoby dorosłej to 10€, a przy zakupie od razu biletu w dwie strony zapłacimy 16€. Bilety można nabyć na oficjalnej stronie lub w punkcie sprzedaży na lotnisku.

Bilety ulgowe obowiązują dla dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Najmłodsi poniżej 2. roku życia podróżują bezpłatnie.

Malpensa Shuttle

Trzeci autobus obsługujący przejazdy do centrum to Malpensa Shuttle. Czas przejazdu wynosi około 50 minut. Cena biletu dla osoby dorosłej to 10€, a przy zakupie biletu w dwie strony zapłacimy 16€. Bilety zakupimy na oficjalnej stronie przewoźnika lub na pokładzie autobusu.

Malpensa Express - jak dojechać z lotniska do Mediolanu pociągiem?

Alternatywą do przejazdu autobusem jest pociąg Malpensa Express, który posiada stacje przy obu terminalach na lotnisku. Jego atutami są możliwość dojazdu do różnych dworców w Mediolanie oraz większy komfort podróży z wózkiem dziecięcym.

Pociąg Malpensa Express posiada dwie linie: jedna z nich jedzie w kierunku Milano Centrale oraz Milano Porta Garibaldi, podczas gdy druga dociera do Milano Cadorna. Obydwie linie zatrzymują się po drodze przy Milano Bovisa i Saronno.

Malpensa Express - informacje praktyczne

Pociągi Malpensa Express kursują regularnie przez cały tydzień, z częstotliwością co około 30 minut. Obsługiwane są przez lokalnego przewoźnika Trenord, który odpowiada za większość połączeń kolejowych w regionie Lombardia.

Czas przejazdu do stacji Milano Centrale wynosi około 51 minuty. Przejazd do Milano Cadorna zajmuje 37 minut.

Na stacjach Milano Centrale, Milano Cadorna oraz Milano Porta Garibaldi możemy przesiąść się na metro. Więcej informacji znajdziecie w naszym przewodniku Komunikacja miejska w Mediolanie.

Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 13€ i jest ważny przez trzy godziny, licząc od godziny odjazdu zapisanej na bilecie. W przypadku zakupu online dostępne są bilety w dwie strony w cenie 20€ (podróż powrotną musimy odbyć w ciągu 30 dni).

Dzieci poniżej 4. roku życia podróżują bezpłatnie. Bilety ulgowe są tańsze o połowę i obowiązują dla dzieci od 4. do 13. roku życia włącznie. Dostępny jest również bilet rodzinny w cenie 33€, na którym mogą podróżować dwie osoby dorosłe oraz dwójka dzieci w wieku pomiędzy 4. a 17. rokiem życia.

Bilety możemy wygodnie nabyć online lub na miejscu w kasie.

Aktualne rozkłady oraz informacje o biletach sprawdzimy na oficjalnej stronie przewoźnika

Taksówki

Postój taksówek znajduje się tuż przy wyjściu z hali odlotów. Za przejazd do centrum Mediolanu obowiązuje stała opłata wynosząca 104€. Nie należy ona do niskich, ale przed rozpoczęciem kursu mamy przynajmniej pewność co do ostatecznej ceny.

Listę obsługiwanych taksówek oraz cenników do innych obszarów można sprawdzić na oficjalnej stronie lotniska.

Jak dojechać z lotniska Malpensa nad Jezioro Como?

Port lotniczy Mediolan-Malpensa położony jest stosunkowo niedaleko słynnego Jeziora Como, do którego dojedziemy pociągiem z jedną lub dwoma przesiadkami. Czas przejazdu waha się pomiędzy 80 a 120 minut. Naszą stacją docelową jest Como S. Giovanni, która znajduje się w sercu największego miasta nad jeziorem (i niedaleko linii brzegowej). Podczas ostatniej aktualizacji naszego artykułu ceny za przejazd, w zależności od wybranej trasy, wynosiły pomiędzy 11€ a 18€.

Z lotniska możemy dojechać również na wschodni brzeg, do miasta Lecco. Czas przejazdu to około 2 godziny, a cena 18€ (czasem dostępne jest dodatkowo połączenie w cenie około 12€ wymagające dwóch przesiadek).

Aktualne ceny biletów oraz rozkłady znajdziemy na oficjalnej stronie włoskiego przewoźnika kolejowego.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama