Podróże po Europie

Lotnisko Mediolan Malpensa (MXP): dojazd do i z centrum Mediolanu

Ostatnia aktualizacja: 2 marca 2022

Lotnisko Mediolan-Malpensa jest drugim najbardziej obleganym portem lotniczym we Włoszech, który pod względem liczby obsłużonych pasażerów ustępuje tylko rzymskiemu lotnisku Fiumicino.

Lotnisko Mediolan-Malpensa oddalone jest o około 50 km od Mediolanu, ale dojazd do centrum nie powinien sprawić nam większych problemów, o czym przekonacie się w dalszej części artykułu.

Port lotniczy Mediolan-Malpensa

Najważniejsze dane lotniska Mediolan-Malpensa:

  • pełna nazwa po angielsku: Milan Malpensa Airport
  • pełna nazwa po włosku: Aeroporto di Milano-Malpensa
  • Kod IATA - MXP
  • Adres: 21010 Ferno, Province of Varese, Włochy
  • Ilość terminali: 2.

Lotnisko Mediolam-Malpensa leży na terenie gminy Varese, na północny-zachód od Mediolanu.

Jeszcze do niedawna niewielu Polaków trafiało na lotnisko Malpensa, gdyż popularni w Polsce budżetowi przewoźnicy lądowali tylko na położonym po przeciwnej stronie miasta lotnisku Mediolan-Bergamo. Obecnie połączenia z Polski na drugie największe włoskie lotnisko obsługuje linia Wizzair - z Gdańska, Katowic, Krakowa oraz Warszaw (Chopin).

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie lotniska.

Jak dojechać z lotniska Mediolan Malpensa do centrum miasta?

Autobusy - najtańszy sposób na dojazd z lotniska Malpensa do centrum Mediolanu

Najbardziej budżetowym sposobem na dostanie się do centrum miasta jest skorzystanie z autobusów wahadłowych, które obsługiwane są przez kilku przewoźników regularnie wyruszających z lotniska co około 20-30 minut. Wszyscy przewoźnicy kursują na trasie lotnisko - dworzec centralny w Mediolanie (Milano Stazione Centrale) i mają te same ceny. Przewoźnicy ci oferują również darmowe bilety dla najmłodszych dzieci oraz ulgi dla starszych pociech, ale warto przed zakupem sprawdzić zakres wieku, dla jakiego one obowiązują.

Poniżej przedstawiliśmy trzy wybrane firmy, które posiadają rozbudowane strony internetowe w języku angielskim.

Autobus Terravision

Jednym z popularnych przewoźników obsługujących mediolańskie lotniska jest firma Terravision. Czas przejazdu ich autobusem to około 50 minut. Cena biletu dla osoby dorosłej wynosi 10€ (przy zakupie od razu bilety w dwie strony zapłacimy 16€). Ulga dla dzieci obowiązuje od lat 5. do 12. roku życia (włącznie). Bilety zakupione online ważne są także na kolejne przejazdy. Biletu nie musimy drukować - wystarczy nam wersja do pokazania na telefonie komórkowym.

Bilety na przejazd autobusem Terravision można zakupić na oficjalnej stronie przewoźnika (gdzie sprawdzimy również rozkład jazdy) lub na miejscu w punkcie sprzedaży.

Autobus Malpensa Bus Express

Kolejnym autobusem kursującym na trasie lotnisko - dworzec główny w Mediolanie jest Malpensa Bus Express obsługiwany przez firmę Autostradale. Czas przejazdu to około 60 minut. Cena biletu dla osoby dorosłej wynosi 10€ (przy zakupie od razu bilety w dwie strony zapłacimy 16€). Bilety zakupimy na oficjalnej stronie lub w punkcie sprzedaży na lotnisku.

Malpensa Shuttle

Trzeci autobus obsługujący przejazdy do centrum to Malpensa Shuttle. Czas przejazdu to około 50 minut. Cena biletu dla osoby dorosłej wynosi 10€ (przy zakupie od razu bilety w dwie strony zapłacimy 16€). Bilety zakupimy na oficjalnej stronie przewoźnika lub na pokładzie autobusu.

Pociąg Malpensa Express

Alternatywą do przejazdu autobusem jest pociąg Malpensa Express, którego stacja znajduje się przy obu terminalach. Jego zaletą jest fakt, że dojedziemy nim do różnych mediolańskich dworców. Musimy tylko pamiętać, że jedna z linii jedzie w kierunku Milano Centrale oraz Milano Porta Garibaldi, a druga Milano Cadorna. Obie linie przejeżdżają przez Milano Bovisa.

Pociągi Malpensa Express kursują regularnie przez siedem dni w tygodniu. Czas przejazdu do stacji Milano Centrale to około 54 minuty.

Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 13€. Bilet jest ważny przez trzy godziny od zakupu. Dzieci poniżej 4. roku życia podróżują za darmo. Bilety ulgowe (połowa ceny) obowiązują dla dzieci od 4. do 13. roku życia włącznie. Dostępny jest również bilet rodzinny w cenie 33€, na którym mogą podróżować dwie osoby dorosłe oraz dwójka dzieci w wieku pomiędzy 4. a 17. rokiem życia.

Aktualne rozkłady oraz informacje o biletach sprawdzimy na oficjalnej stronie przewoźnika

Taksówki

Postój taksówek znajduje się przy wyjściu z hali odlotów. Za przejazd do centrum Mediolanu obowiązuje stała opłata w wysokości 95€. Nie należy ona do niskich, ale przed rozpoczęciem kursu mamy przynajmniej pewność co do ostatecznej ceny.

Listę obsługiwanych taksówek oraz cenników do innych obszarów można sprawdzić na oficjalnej stronie lotniska.

Jak dojechać z lotniska Malpensa nad Jezioro Como?

Port lotniczy Mediolan-Malpensa położony jest stosunkowo niedaleko słynnego Jeziora Como, do którego dojedziemy pociągiem z jedną lub dwoma przesiadkami. Czas przejazdu waha się pomiędzy 80 a 120 minut. Naszą stacją docelową jest Como S. Giovanni, która znajduje się w sercu największego miasta nad jeziorem (i niedaleko linii brzegowej). Podczas ostatniej aktualizacji artykułu ceny za przejazd, w zależności od wybranej trasy, wynosiły pomiędzy 10,90€ a 17,80€.

Z lotniska możemy dojechać również na wschodni brzeg, do miasta Lecco. Czas przejazdu to około 2 godziny, a cena 17,80€.

Aktualne ceny biletów oraz rozkłady znajdziemy na oficjalnej stronie włoskiego przewoźnika kolejowego.

Reklama