Podróże po Europie

Komunikacja miejska w Mediolanie - metro, bilety, autobusy

Ostatnia aktualizacja: 10 lipca 2022

Komunikacja miejska w Mediolanie obsługiwana jest przez firmę ATM (Azienda Trasporti Milanesi). Po mieście możemy poruszać się jednym z kilku środków transportu: metrem, autobusami, liniami tramwajowymi czy kolejkami podmiejskimi.

Wybierasz się do stolicy Lombardii? Sprawdź nasz przewodnik po atrakcjach Mediolanu.

Dojazdy z lotnisk

Mediolan praktycznie - nie przegap innych naszych artykułów

Jak działa komunikacja miejska w Mediolanie?

W Mediolanie oraz otaczającym go obszarze metropolitalnym wprowadzono zintegrowany system biletowy (STIBM, wł. Sistema Tariffario Integrato del Bacino di Mobilità). Działa on na bazie stref - Mediolan oraz otaczający go obszar metropolitalny podzielono na 9 stref. W samym Mediolanie znalazły się 3 strefy (1-3).

Mimo że na terenie obszaru metropolitalnego możemy zakupić bilet jednorazowy na dwie strefy (w cenie 1,60€; bilet ważny jest przez 75 minut), to nie dotyczy to samego miasta Mediolan, gdzie minimalnymi obowiązującymi biletami są te trzystrefowe.

System działa tak, że każda kolejna strefa to koszt dodatkowy w wysokości 0,40€ oraz dodatkowe 15 minut jazdy. W przypadku samego Mediolanu bilety kosztują więc 2€ i ważne są przez 90 minut.

Jeśli nie ruszamy się poza sam Mediolan, to nie musimy martwić się o strefy i wystarczy kupować jeden rodzaj biletów.

Bilety komunikacji miejskiej w Mediolanie

Bilet jednorazowy umożliwia korzystanie ze wszystkich dostępnych środków transportu (autobusy, tramwaje, metro, kolejka podmiejska) i zezwala na dowolne przesiadanie się w obrębie sieci, także w metrze. Pamiętajmy jednak, że jeśli przekroczymy czas podróży, to nie zostaniemy wypuszczeni przez bramki metra i będziemy musieli dokupić suplement do biletu.

Jeśli chcemy korzystać z komunikacji kilka razy dziennie warto rozważyć kupno biletu 24-godzinnego lub 3-dniowego. Bilet 3-dniowy ważny jest do końca trzeciego dnia, licząc od momentu pierwszego użycia. Przykład: Jeśli skasujemy bilet 3-dniowy w środę o 20:00, to będzie on ważny do piątku do 24:00.

Bilety papierowe musimy skasować przy pierwszym skorzystaniu z środka komunikacji miejskiej. W przypadku kart magnetycznych musimy skasować ją po każdym wejściu do pojazdu. W przypadku metra bilety kasuje również na bramce podczas opuszczania stacji.

Dostępne są również paczki biletów pozwalające na nieznaczną oszczędność. Poniżej przedstawiamy tabelkę cen komunikacji miejskiej w Mediolanie dla strefy 1-3.

Rodzaj biletu Cena
Bilet pojedynczy ważny przez 90-minut 2€
Karnet 10-ciu biletów pojedynczych 18€
Bilet 24-godzinny 7€
Bilet 3-dniowy 12€

Dzieci poniżej 14. roku życia mogą podróżować za darmo.

Gdzie kupimy bilety mediolańskiej komunikacji miejskiej?

Bilety możemy zakupić w oficjalnej aplikacji ATM Milano lub w autoryzowanych punktach sprzedaży (przede wszystkim w kioskach oznaczonych literą T, które czasem znajdują się w barach obok przystanków) w automatach lub punktach informacyjnych na stacjach metra. Biletów nie zakupimy na pokładzie.

Pay as you go - alternatywne płatności w metrze

Od jakiegoś czasu w mediolańskim metrze obowiązuje system pay as you go znany chociażby z Londynu. W kolejce podziemnej nie musimy już kupować biletów papierowych ani instalować specjalnej aplikacji - wystarczy odbić naszą zbliżeniową kartę płatniczą przy wejściu i wyjściu z metra, a system sam pobierze opłatę za przejazd.

Co ważne - przy czwartej podróży system automatycznie przestawia się na bilet dzienny i nie pobierze z karty więcej niż 7€.

Środki transportu w komunikacji miejskiej w Mediolanie

Metro w Mediolanie

Mediolan posiada rozwiniętą siatkę metra, na którą składają się 4 linie (wkrótce 5) oraz 113 stacji.

Linie metra:

  • M1 - czerwona
  • M2 - zielona
  • M3 - żółta
  • M5 - fioletowa

Pomiędzy 2022 a 2023 rokiem powinna zostać oddana do użytku piąta linia M4 (linia niebieska). Połączy m.in. lotnisko Linate z centrum miasta.

Schemat linii metra dostępny jest pod tym adresem.

Tramwaje

Większość tras tramwajowych w Mediolanie obsługują nowoczesne składy. Są jednak zasady od tej reguły. Niektóre linie tramwajowe obsługiwane są przez specjalne historyczne pojazdy (w kolorze żółtym). W środku składy wyglądają identycznie jak około 100 lat temu. Przykładem linii historycznej jest linia numer 1, która przejeżdża przez dużą część historycznego centrum.

Aplikacje ułatwiające korzystanie z komunikacji miejskiej w Mediolanie

Planner podróży

Firma ATM udostępniła planner podróży umożliwiający znalezienie trasy pomiędzy dowolnymi dwoma punktami. Znajdziemy go pod pod tym adresem. Znacznie wygodniej może być jednak skorzystać z aplikacji moovit lub map Google.

Aplikacja ATM Milano

Innym ciekawym rozwiązaniem jest wspomniana już aplikacja ATM Milano. Umożliwia sprawdzenie tras, przystanków, natężenia ruchu oraz zakup biletu.

Więcej informacji na oficjalnej stronie.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama