Podróże po Europie

Komunikacja miejska w Mediolanie - metro, bilety, autobusy

Ostatnia aktualizacja: 30 sierpnia 2023

Komunikacja miejska w Mediolanie jest obsługiwana przez firmę ATM (Azienda Trasporti Milanesi). Po mieście możemy poruszać się jednym z kilku środków transportu: metrem, autobusami, liniami tramwajowymi czy kolejkami podmiejskimi.

W naszym przewodniku zgromadziliśmy najważniejsze informacje, które pomogą Ci w poruszaniu się po Mediolanie. Zostając z nami dowiesz się, między innymi:

 • ile kosztują bilety komunikacji miejskiej w Mediolanie,
 • w jakich środkach transportu obowiązują płatności zbliżeniowe,
 • jak kasować bilety w metrze i innych typach transportu.

Dojazdy z lotnisk

Mediolan praktycznie - nie przegap innych naszych artykułów

Jak działa komunikacja miejska w Mediolanie?

W Mediolanie oraz na otaczającym go obszarze metropolitalnym obowiązuje zintegrowany system biletowy (STIBM, wł. Sistema Tariffario Integrato del Bacino di Mobilità). Jest on oparty na podziale na strefy - Mediolan oraz otaczający go obszar metropolitalny podzielono na 9 stref. Sam Mediolan mieści się w trzech pierwszych strefach (1-3).

Mimo że na terenie obszaru metropolitalnego możemy zakupić bilet jednorazowy na dwie strefy (w cenie 1,80€; bilet ważny jest przez 75 minut), to nie obowiązuje on w samym mieście Mediolan, gdzie minimalnymi obowiązującymi biletami są te trzystrefowe.

System działa tak, że koszt przejazdu dla każdej kolejnej strefy zwiększa się o 0,40€ oraz o dodatkowe 15 minut jazdy. Dlatego bilet pojedynczy dla samego Mediolanu kosztuje 2,20€ i jest ważny przez 90 minut.

Jeśli zamierzamy poruszać się wyłącznie po Mediolanie, nie musimy przejmować się podziałem na strefy, ponieważ wystarczy kupować jeden rodzaj biletów.

Bilety komunikacji miejskiej w Mediolanie

Bilet jednorazowy umożliwia korzystanie ze wszystkich dostępnych środków transportu (autobusy, tramwaje, metro, kolejka podmiejska) i pozwala na nieograniczone przesiadki w obrębie wyznaczonej sieci, także w metrze. Należy jednak pamiętać, że przekroczenie określonego czasu ważności biletu będzie skutkować problemami z wyjściem przez bramki metra. W takim przypadku konieczne będzie dokupienie suplementu do biletu. Automaty biletowe znajdują się na każdej stacji metra.

Wskazówka praktyczna Jeśli planujesz korzystać z komunikacji kilkukrotnie w ciągu dnia, warto rozważyć zakup biletu 24-godzinnego lub 3-dniowego. Bilet trzydniowy jest ważny do końca trzeciego dnia od chwili pierwszego użycia. Na przykład: skasowanie biletu 3-dniowego w środę o godzinie 20:00 oznacza, że pozostaje on ważny do północy w piątek. Alternatywą jest zakup pakietu 10 biletów jednorazowych. Ta opcja jest nieco tańsza niż nabycie biletów pojedynczo.

Bilety należy skasować na początku naszej podróży, a także podczas każdej przesiadki. Bilety papierowe wkładamy do kasownika. Bilety magnetyczne (ze specjalnym paskiem) przykładamy do terminala. W metrze bilety kasujemy również podczas opuszczania stacji. Bilety powinniśmy mieć zawsze ze sobą, aby móc je okazać kontrolerom.

Poniżej przedstawiamy tabelkę cen komunikacji miejskiej w Mediolanie dla strefy 1-3.

Rodzaj biletu Cena
Bilet pojedynczy ważny przez 90-minut 2,20€
Karnet 10-ciu biletów pojedynczych 19,50€
Bilet 24-godzinny 7,60€
Bilet 3-dniowy 13€

Dzieci poniżej 14. roku życia mogą podróżować za darmo.

Gdzie kupimy bilety mediolańskiej komunikacji miejskiej?

Bilety można nabyć między innymi:

 • w automatach biletowych na stacjach metra (przyjmują gotówkę oraz karty),
 • za pomocą oficjalnej aplikacji ATM Milano,
 • w autoryzowanych punktach sprzedaży (zazwyczaj w kioskach oznaczonych literą T, które czasem znajdują się w barach obok przystanków),
 • w punktach informacyjnych na stacjach metra.

Biletów nie zakupimy na pokładzie.

Pay as you go - alternatywne płatności za przejazdy

Od jakiegoś czasu w mediolańskim transporcie publicznym funkcjonuje system pay as you go, który jest dobrze znany czytelnikom korzystającym z komunikacji miejskiej w Londynie. W środkach transportu obsługiwanych przez firmę ATM nie musimy już kupować biletów papierowych ani instalować dedykowanej aplikacji.

Wystarczy przyłożyć naszą kartę płatniczą do terminala, aby system automatycznie pobrał opłatę za przejazd. W autobusie lub tramwaju czynność tę wykonujemy przy wchodzeniu do pojazdu, natomiast w przypadku metra - podczas wchodzenia na stację, a także przy jej opuszczaniu.

Dzienny limit wydatków: Co ważne, podczas czwartej podróży system automatycznie przestawia się na bilet dzienny, więc tego dnia nie pobierze z naszego konta więcej niż 7,60€.

Środki transportu w komunikacji miejskiej w Mediolanie

Metro w Mediolanie

Mediolan dysponuje rozwiniętą siatką metra, na którą składa się 5 linii oraz 121 stacji.

Linie metra:

 • M1 - czerwona,
 • M2 - zielona,
 • M3 - żółta,
 • M4 - niebieska,
 • M5 - fioletowa

Pierwszy odcinek linii M4 został oddany do użytku w listopadzie 2022 roku, choć cała linia nie jest jeszcze w pełni ukończona. Jej głównym celem jest połączenie lotniska Linate z centrum Mediolanu. Składy poruszające się tą linią są sterowane automatycznie.

Schemat linii metra dostępny jest pod tym adresem.

Tramwaje

Choć większość tras tramwajowych w Mediolanie obsługują nowoczesne składy, istnieją wyjątki od tej reguły. Niektóre linie tramwajowe korzystają ze specjalnych historycznych pojazdów o żółtym kolorze. Ich wnętrza zachowują wygląd sprzed około 100 lat. Przykładem takiej linii historycznej jest linia numer 1, przebiegająca przez znaczną część historycznego centrum miasta.

Aplikacje ułatwiające korzystanie z komunikacji miejskiej w Mediolanie

Planner podróży

Firma ATM udostępniła planner podróży, który pozwala na znalezienie optymalnej trasy pomiędzy dowolnymi dwoma miejscami. Znajdziemy go pod pod tym adresem. Znacznie wygodniej może być jednak skorzystać z aplikacji moovit lub map Google.

Aplikacja ATM Milano

Kolejnym interesującym narzędziem jest wspomniana wcześniej aplikacja ATM Milano. Umożliwia ona sprawdzanie tras, lokalizacji przystanków, natężenia ruchu, a także dokonanie zakupu biletu.

Więcej informacji na oficjalnej stronie.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama