Komunikacja miejska w Mediolanie - metro, bilety, autobusy

Za komunikacje miejską w Mediolanie odpowiada firma ATM (Azienda Trasporti Milanesi). Poruszać po mieście możemy się jednym z kilku środków transportu - metrem, autobusami oraz liniami tramwajowymi.

Metro w Mediolanie

Komunikacja miejska w Mediolanie jest na wysokim poziomie. Przede wszystkim ma rozwiniętą siatkę metra (4 linie, 113 stacji).

Linie metra:

  • M1 - czerwona
  • M2 - zielona
  • M3 - żółta
  • M5 - fioletowa

W 2022 roku powinna zostać oddana do użytku piąta linia M4 (linia niebieska). Połączy m.in. lotnisko Linate z centrum miasta.

Schemat linii metra dostępny jest pod tym adresem.

Tramwaje

Większość tras tramwajowych w Mediolanie obsługują nowoczesne składy. Są jednak zasady od tej reguły. Niektóre linie tramwajowe obsługiwane są przez specjalne historyczne pojazdy (w kolorze żółtym). W środku składy wyglądają identycznie jak około 100 lat temu. Przykładem linii historycznej jest linia numer 1, która przejeżdża przez dużą część historycznego centrum.

Bilety

Bilet jednorazowy ważny jest przez 90 minut i umożliwia korzystanie z całej miejskiej sieci (autobusy, tramwaje, metro, kolejka podmiejska). Uwaga! Stacja Rho Fieramilano znajduje się poza strefą miejską i dojazd tam wymaga zakupu specjalnego biletu.

Bilet jednorazowy umożliwia jeden przejazd metrem lub kolejką podmiejską. Jako jeden przejazd traktowane jest wejście do metra przez bramki, przejazd jedną lub większą ilością linii, wyjście bramką z metra. Jeśli wyjdziemy ze stacji korzystając z bramki, to nie będziemy mogli na tym samym bilecie pojechać kolejny raz metrem. Możemy za to bez limitów przesiadać się na stacjach przecinających linie, dopóki przemieszczenie się pomiędzy peronami nie wymaga przejścia przez bramkę.

Ograniczenia takie nie występują w przypadku autobusów oraz tramwajów, które możemy zmieniać dowolną ilość razy w czasie trwania ważności biletu.

Jeśli chcemy korzystać z metra kilka razy dziennie warto rozważyć kupno biletu 24- lub 48-godzinnego. Dostępne są również paczki biletów pozwalające na nieznaczną oszczędność. Pamiętajmy, że chcąc dostać się na teren Rho Fiera musimy zakupić specjalny bilet.

Dzieci do lat 10 mogą podróżować z opiekunem za darmo. Jeden opiekun może podróżować maksymalnie z dwójką dzieci.

Bilet pojedynczy 90-minutowy 1,50€
Karnet 10-ciu bilet pojedynczych (90-minutowych) 13,80€
Bilet pojedynczy poza centrum do Rho Fiera 2,50€
Bilet poza centrum do Rho Fiera (w dwie strony) 5,00€
Bilet 24-godzinny 4,50€
Bilet 48-godzinny 8,25€

Bilety papierowe musimy skasować przy pierwszym skorzystaniu z środka komunikacji miejskiej. W przypadku kart magnetycznych musimy skasować ją po każdym wejściu do pojazdu. W przypadku metra bilety kasuje również przy wysiadaniu.

Bilety kupimy w kioskach (oznaczonych T, czasem znajdują się w barach) oraz w automatach lub punktach informacyjnych na stacjach metra. Biletów nie zakupimy na pokładzie.

Planner podróży

Firma ATM udostępniła planner podróży umożliwiający znalezienie trasy pomiędzy dowolnymi dwoma punktami. Znajdziemy go pod pod tym adresem.

Aplikacja ATM Milano

Innym ciekawym rozwiązaniem jest aplikacja ATM Milano. Umożliwia sprawdzenie tras, przystanków, natężenia ruchu oraz zakup biletu.

Więcej informacji na oficjalnej stronie.


Reklama