Podróże po Europie

Komunikacja miejska w Mediolanie - metro, bilety, autobusy

Ostatnia aktualizacja: 29 stycznia 2024

Komunikacja miejska w Mediolanie jest obsługiwana przez firmę ATM (Azienda Trasporti Milanesi). Po mieście możemy poruszać się jednym z kilku środków transportu: metrem, autobusami, liniami tramwajowymi czy kolejkami podmiejskimi.

W naszym przewodniku zgromadziliśmy najważniejsze informacje, które pomogą Ci w poruszaniu się po Mediolanie. Zostając z nami dowiesz się, między innymi:

 • ile kosztują bilety komunikacji miejskiej w Mediolanie,
 • w jakich środkach transportu obowiązują płatności zbliżeniowe,
 • jak kasować bilety w metrze i innych typach transportu.

Dojazdy z lotnisk

Mediolan praktycznie - nie przegap innych naszych artykułów

Jak działa komunikacja miejska w Mediolanie?

W Mediolanie oraz na otaczającym go obszarze metropolitalnym obowiązuje zintegrowany system biletowy (STIBM, wł. Sistema Tariffario Integrato del Bacino di Mobilità). Jest on oparty na podziale na strefy - Mediolan oraz otaczający go obszar metropolitalny podzielono na 9 stref. Sam Mediolan mieści się w trzech pierwszych strefach (1-3).

Mimo że na terenie obszaru metropolitalnego możemy zakupić bilet jednorazowy na dwie strefy (w cenie 1,70€; bilet ważny jest przez 75 minut), to nie obowiązuje on w samym mieście Mediolan, gdzie minimalnymi obowiązującymi biletami są te trzystrefowe.

System działa tak, że koszt przejazdu dla każdej kolejnej strefy zwiększa się o 0,40€ lub 0,50€ oraz o dodatkowe 15 minut jazdy. Dlatego bilet pojedynczy dla samego Mediolanu kosztuje 2,20€ i jest ważny przez 90 minut.

Wskazówka: Jeśli zamierzasz poruszać się wyłącznie po Mediolanie, nie musisz przejmować się podziałem na strefy. Wystarczy, że będziesz kupować jeden rodzaj biletu, który kosztuje 2,20€.

Bilety komunikacji miejskiej w Mediolanie

Bilet jednorazowy umożliwia korzystanie ze wszystkich dostępnych środków transportu (autobusy, tramwaje, metro, kolejka podmiejska) i pozwala na nieograniczone przesiadki w obrębie wyznaczonej sieci, także w metrze. Należy jednak pamiętać, że przekroczenie określonego czasu ważności biletu będzie skutkować problemami z wyjściem przez bramki metra. W takim przypadku konieczne będzie dokupienie suplementu do biletu. Automaty biletowe znajdują się na każdej stacji metra.

Wskazówka praktyczna Jeśli planujesz korzystać z komunikacji kilkukrotnie w ciągu dnia, warto rozważyć zakup biletu 24-godzinnego lub 3-dniowego. Bilet trzydniowy jest ważny do końca trzeciego dnia od chwili pierwszego użycia. Na przykład: skasowanie biletu 3-dniowego w środę o godzinie 20:00 oznacza, że pozostaje on ważny do północy w piątek. Alternatywą jest zakup pakietu 10 biletów jednorazowych. Ta opcja jest nieco tańsza niż nabycie biletów pojedynczo.

Bilety należy skasować na początku naszej podróży, a także podczas każdej przesiadki. Bilety papierowe wkładamy do kasownika. Bilety magnetyczne (ze specjalnym paskiem) przykładamy do terminala. W metrze bilety kasujemy również podczas opuszczania stacji. Bilety powinniśmy mieć zawsze ze sobą, aby móc je okazać kontrolerom.

Poniżej przedstawiamy tabelkę cen komunikacji miejskiej w Mediolanie dla strefy 1-3.

Rodzaj biletu Cena
Bilet pojedynczy ważny przez 90-minut 2,20€
Karnet 10-ciu biletów pojedynczych 19,50€
Bilet 24-godzinny 7,60€
Bilet 3-dniowy 13€

Dzieci poniżej 14. roku życia mogą podróżować za darmo.

Gdzie kupimy bilety mediolańskiej komunikacji miejskiej?

Bilety można nabyć między innymi:

 • w automatach biletowych na stacjach metra (przyjmują gotówkę oraz karty),
 • za pomocą oficjalnej aplikacji ATM Milano,
 • w autoryzowanych punktach sprzedaży (zazwyczaj w kioskach oznaczonych literą T, które czasem znajdują się w barach obok przystanków),
 • w punktach informacyjnych na stacjach metra.

Biletów nie zakupimy na pokładzie.

Pay as you go - alternatywne płatności za przejazdy

Od jakiegoś czasu w mediolańskim transporcie publicznym funkcjonuje system pay as you go, który jest dobrze znany czytelnikom korzystającym z komunikacji miejskiej w Londynie. W środkach transportu obsługiwanych przez firmę ATM nie musimy już kupować biletów papierowych ani instalować dedykowanej aplikacji.

Wystarczy przyłożyć naszą kartę płatniczą do terminala, aby system automatycznie pobrał opłatę za przejazd. W autobusie lub tramwaju czynność tę wykonujemy przy wchodzeniu do pojazdu, natomiast w przypadku metra - podczas wchodzenia na stację, a także przy jej opuszczaniu. Jeśli pominiecie którykolwiek z kroków, system może pobrać opłatę dodatkową. W przypadku metra wynosi ona 1,30€ (gdy zapomnicie użyć karty przy wyjściu) lub 2,80€ (gdy karta nie zostanie odbita przy wejściu na stację).

Dzienny limit wydatków: Co ważne, podczas czwartej podróży system automatycznie przestawia się na bilet dzienny, więc tego dnia nie pobierze z naszego konta więcej niż 7,60€. Limit ten obowiązuje w strefach 1-3, czyli w samym mieście Mediolan.

Pamiętajcie, że środki z Waszego konta mogą zostać pobrane nawet do 3 dni od dnia przejazdu.

Środki transportu w komunikacji miejskiej w Mediolanie

Metro w Mediolanie

Mediolan dysponuje rozwiniętą siatką metra, na którą składa się 5 linii oraz 121 stacji.

Linie metra:

 • M1 - czerwona,
 • M2 - zielona,
 • M3 - żółta,
 • M4 - niebieska,
 • M5 - fioletowa

Pierwszy odcinek linii M4 został oddany do użytku w listopadzie 2022 roku, choć cała linia nie jest jeszcze w pełni ukończona. Jej głównym celem jest połączenie lotniska Linate z centrum Mediolanu. Składy poruszające się tą linią są sterowane automatycznie.

Schemat linii metra dostępny jest pod tym adresem.

Tramwaje

Choć większość tras tramwajowych w Mediolanie obsługują nowoczesne składy, istnieją wyjątki od tej reguły. Niektóre linie tramwajowe korzystają ze specjalnych historycznych pojazdów o żółtym kolorze. Ich wnętrza zachowują wygląd sprzed około 100 lat. Przykładem takiej linii historycznej jest linia numer 1, przebiegająca przez znaczną część historycznego centrum miasta.

Aplikacje ułatwiające korzystanie z komunikacji miejskiej w Mediolanie

Planner podróży

Firma ATM udostępniła planner podróży, który pozwala na znalezienie optymalnej trasy pomiędzy dowolnymi dwoma miejscami. Znajdziemy go pod pod tym adresem. Znacznie wygodniej może być jednak skorzystać z aplikacji moovit lub map Google.

Aplikacja ATM Milano

Kolejnym interesującym narzędziem jest wspomniana wcześniej aplikacja ATM Milano. Umożliwia ona sprawdzanie tras, lokalizacji przystanków, natężenia ruchu, a także dokonanie zakupu biletu.

Więcej informacji na oficjalnej stronie.

Rowery miejskie - BikeMi

Alternatywnym środkiem transportu w Mediolanie są rowery miejskie. Za obsługę systemu odpowiada firma BikeMi.

Usługa skupia się na krótkotrwałych wypożyczeniach. Rower w niższej cenie można wypożyczyć maksymalnie na 2 godziny. Pierwsze pół godziny jest darmowe, każde kolejne kosztuje 0,50€. Czyli koszt wypożyczenia roweru na dwie godziny to 1,50€ (nie licząc kosztu abonamentu). Po przekroczeniu dwóch godzin płacimy 2€ za każdą kolejną rozpoczętą godzinę.

Aby móc korzystać z rowerów, należy mieć aktywny abonament. Turystom oferowane są dwa typy subskrypcji - dzienna (4,50€) oraz tygodniowa (9€). Abonament możemy zakupić bezpośrednio na oficjalnej stronie. Do rejestracji wymagana jest karta kredytowa.

BikeMi posiada bardzo dużo stacji wypożyczeń, które znajdziecie na mapie na oficjalnej stronie dostawcy.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama