Komunikacja miejska w Mediolanie - metro, bilety, autobusy

Za komunikacje miejską w Mediolanie odpowiada firma ATM (Azienda Trasporti Milanesi). Po mieście możemy poruszać się jednym z kilku środków transportu: metrem, autobusami, liniami tramwajowymi czy kolejkami podmiejskimi.

Metro w Mediolanie

Komunikacja miejska w Mediolanie jest na wysokim poziomie. Przede wszystkim ma rozwiniętą siatkę metra (4 linie, 113 stacji).

Linie metra:

  • M1 - czerwona
  • M2 - zielona
  • M3 - żółta
  • M5 - fioletowa

W 2022 roku powinna zostać oddana do użytku piąta linia M4 (linia niebieska). Połączy m.in. lotnisko Linate z centrum miasta.

Schemat linii metra dostępny jest pod tym adresem.

Tramwaje

Większość tras tramwajowych w Mediolanie obsługują nowoczesne składy. Są jednak zasady od tej reguły. Niektóre linie tramwajowe obsługiwane są przez specjalne historyczne pojazdy (w kolorze żółtym). W środku składy wyglądają identycznie jak około 100 lat temu. Przykładem linii historycznej jest linia numer 1, która przejeżdża przez dużą część historycznego centrum.

Bilety

15 lipca 2019 roku wprowadzono nowy, zintegrowany system biletowy (STIBM, wł. Sistema Tariffario Integrato del Bacino di Mobilità), który działa na bazie stref. Mediolan oraz otaczający go obszar metropolitalny podzielono na 9 stref. W samym Mediolanie znalazły się 3 strefy (1-3).

Z perspektywy turysty wiele się jednak nie zmieniło (oprócz podwyżki cen biletów). Mimo że na terenie obszaru metropolitalnego możemy zakupić bilet jednorazowy na dwie strefy (w cenie 1,60€; bilet ważny jest przez 75 minut), to nie dotyczy to samego miasta Mediolan, gdzie minimalnymi obowiązującymi biletami są te trzystrefowe.

System działa tak, że każda kolejna strefa to koszt dodatkowy w wysokości 0,40€ oraz dodatkowe 15 minut jazdy. W przypadku samego Mediolanu bilety kosztują więc 2€ i ważne są przez 90 minut.

Bilet jednorazowy umożliwia korzystanie z całej miejskiej sieci (autobusy, tramwaje, metro, kolejka podmiejska).

Po zmianie systemu bilet jednorazowy zezwala na dowolne przesiadanie się w obrębie sieci, także w metrze. Pamiętajmy jednak, że jeśli przekroczymy czas podróży, to nie zostaniemy wypuszczeni przez bramki metra i będziemy musieli dokupić suplement do biletu.

Jeśli chcemy korzystać z komunikacji kilka razy dziennie warto rozważyć kupno biletu 24-godzinnego lub 3-dniowego. Bilet 3-dniowy ważny jest do końca trzeciego dnia, licząc od momentu pierwszego użycia. Przykład: Jeśli skasujemy bilet 3-dniowy w środę o 20:00, to będzie on ważny do piątku do 24:00.

Dostępne są również paczki biletów pozwalające na nieznaczną oszczędność.

Dzieci poniżej 14. roku życia mogą podróżować za darmo.

Poniżej przedstawiamy tabelkę cen w przypadku miasta Mediolan (strefy 1-3).

Bilet pojedynczy ważny przez 90-minut 2€
Karnet 10-ciu biletów pojedynczych 18€
Bilet 24-godzinny 7€
Bilet 3-dniowy 12€

Bilety papierowe musimy skasować przy pierwszym skorzystaniu z środka komunikacji miejskiej. W przypadku kart magnetycznych musimy skasować ją po każdym wejściu do pojazdu. W przypadku metra bilety kasuje również przy wysiadaniu.

Bilety kupimy w kioskach (oznaczonych T, czasem znajdują się w barach) oraz w automatach lub punktach informacyjnych na stacjach metra. Biletów nie zakupimy na pokładzie.

Planner podróży

Firma ATM udostępniła planner podróży umożliwiający znalezienie trasy pomiędzy dowolnymi dwoma punktami. Znajdziemy go pod pod tym adresem.

Aplikacja ATM Milano

Innym ciekawym rozwiązaniem jest aplikacja ATM Milano. Umożliwia sprawdzenie tras, przystanków, natężenia ruchu oraz zakup biletu.

Więcej informacji na oficjalnej stronie.


Reklama