Londyn - zwiedzanie, zabytki i atrakcje turystyczne

Londyn to stolica i największe miasto w Anglii oraz w Wielkiej Brytanii. Przez wielu uważane za kulturalne i rozrywkowe centrum Europy. Londyn oferuje tak wiele, że jeśli chcielibyśmy zobaczyć wszystko i odwiedzić każdą jego atrakcję, to i półroczne odwiedziny mogą okazać się niewystarczające.

Populacja Londynu stabilnie zbliża się do 10 milionów (w tym momencie zamieszkuje go już ponad 9 milionów mieszkańców), a samo miasto jest swoistym międzynarodowym tyglem. Znajdziemy tu każdą możliwą kuchnię i zaobserwujemy chyba każdą istniejącą kulturę.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że historia miasta sięga czasów prehistorycznych. Swoją osadę mieli tu również Rzymianie po inwazji w 43 roku naszej ery. W II wieku rzymski Londyn (Londinium) zamieszkiwało blisko 60 000 osób.

Miasto ponownie zaczęło zyskiwać na znaczeniu w średniowieczu. Z tego okresu pochodzą między innymi Opactwo Westminsterskie oraz twierdza Tower (oba kompleksy wpisane zostały na światową listę dziedzictwa UNESCO). Oprócz nich na liście UNESCO znajdują się jeszcze dwie inne atrakcje: Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew oraz kompleks Old Royal Naval College w Greenwich.

Londyn jest jednym z niewielu miast, które naprawdę żyją całą dobę. Nieważne o której godzinie znajdziemy się w centrum miasta, dookoła nas będzie głośno i gwarno. Warto pokręcić się wieczorem i zobaczyć miasto właśnie z tej strony, szczególnie dotyczy to Soho.

Wybierasz się do Londynu? Sprawdź nasz artykuł: Gdzie spać w Londynie? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Tower Bridge w Londynie

Jak zwiedzać Londyn?

Najprzyjemniejszym sposobem zwiedzania Londynu jest połączenie intensywnych spacerów z korzystaniem z komunikacji publicznej do przemieszczania się do bardziej oddalonych atrakcji. Większa część historycznego Londynu jest bez problemu dostępna pieszo, chociaż niektóre z atrakcji będą wymagały od nas nieco dłuższego dojazdu.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Londynu?

Londyn może być idealną miejscem na krótki wypad weekendowy, jak i na długie dwutygodniowe wakacje. Wszystko zależy od atrakcji, które chcielibyśmy odwiedzić i zobaczyć.

Na pewno nie warto planować odwiedzin zbyt wielu atrakcji na raz. Kolekcje londyńskich muzeów są naprawdę obszerne i nie uda nam się w sposób satysfakcjonujący zwiedzić na szybko wszystkich najważniejszych placówek.

Darmowe muzea, drogie atrakcje i karta turystyczna The London Pass

Londyn charakteryzuje się darmowymi muzeami publicznymi oraz bardzo drogimi pozostałymi atrakcjami (pałace, prywatne galerie sztuki, wycieczki po stadionach). Jeśli zależy nam bardziej na drugich z nich, to możemy zainteresować się kartą turystyczną The London Pass, która oferuje darmowe wejścia do wielu popularnych atrakcji. Nie należy ona do tanich, więc warto wcześniej dobrze przeliczyć jej opłacalność. Więcej informacji znajdziecie na oficjalniej stronie karty lub w naszym artykule The London Pass - recenzja karty turystycznej.

Kiedy najlepiej odwiedzić Londyn?

Jeśli zależy nam na pogodzie powinnismy rozważyć odwiedziny Londynu od maja do września. Niestety, w tym okresie oprócz nas na miejscu będą całe tłumy turystów i zwiedzanie może nie być zbyt przyjemne. Niektóre atrakcje związane z monarchią brytyjską, jak np. Pałac Buckingham, są udostępniane do odwiedzin jedynie w miesiącach wakacyjnych.

W miesiącach zimowych, od listopada do lutego, turystów jest zdecydowanie mniej i zwiedzanie historycznych atrakcji oraz muzeów jest znacznie przyjemniejsze. Zdarza się, że w płatnych atrakcjach są jedynie pojedyncze osoby. Wyjątkiem jest tu druga połowa grudnia, czyli okres świąteczny. W tym czasie Londyn staje się kolorowy i przyciąga wielu turystów.

W zimę niezbyt przyjemne mogą być spacery nad Tamizą oraz wizyty w ogrodach i parkach. Tereny zielone w tym okresie potrafią wyglądać szaro i przygnębiająco.

Komunikacja miejska w Londynie

Komunikacja miejska w Londynie na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowana oraz trudna do zrozumienia. Zdecydowanie warto przed przyjazdem zapoznać się ze sposobem płatności za bilety oraz z różnymi środkami transportu, dzięki czemu zmniejszymy poziom stresu podczas odwiedzin stolicy Anglii.

W tym celu przygotowaliśmy oddzielny artykuł opisujący w sposób praktyczny korzystanie z komunikacji miejskiej w stolicy Anglii. Zachęcamy do zapoznania się z nim przed wyjazdem: Komunikacja miejska w Londynie - informacje praktyczne.

Rowery miejskie [aktualizacja czerwiec 2019]

Bardziej oryginalnym sposobem na zwiedzanie Londynu jest jazda na rowerze. Miasto jest bardzo przyjazne dla podróżujących na jednośladach i może pochwalić się wieloma kilometrami tras rowerowych. W podróżowaniu rowerem pomaga chociażby aplikacji map Google, na której możemy wytyczyć trasę pomiędzy dwoma punktami przyjazną dla rowerów.

W Londynie działa też rozbudowany system rowerów miejskich. Do wypożyczenia jest ponad 11 000 jednośladów, które rozlokowano na 750 stacjach.

Za rowery miejskie odpowiada firma Transport for London (TfL). Mapę stacji możemy znaleźć na tej stronie. Po kliknięciu na kropkę wyświetli się nam lista wolnych rowerów dla konkretnej stacji.

Sposób działania systemu jest zbliżony do innych europejskich miast. Koszt wypożyczenia składa się z dwóch części: opłaty stałej za możliwość korzystania z roweru przez 24 godziny (koszt 2£) oraz opłat za czas jazdy.

Pierwsze 30 minut każdej jazdy (od momentu pobrania roweru do przyłączenia go z powrotem do stacji dokującej) jest darmowe. Każde kolejne 30 minut kosztuje już jednak . Najlepiej więc tak zaplanować trasę zwiedzania, żeby nasze przejażdżki były krótkie. Niestety, minusem takiego rozwiązania jest fakt, że nie w każdej stacji załapiemy się na dostępne rowery.

Sam proces wypożyczenia roweru jest stosunkowo prosty. Potrzebujemy jedynie karty kredytowej lub debetowej, z którą podchodzimy do terminala przy stacji. Po dokonaniu rezerwacji otrzymamy kod, który umożliwia nam pobranie roweru. Podczas jednej rezerwacji możemy pobrać do 4 rowerów.

Zwiedzanie Londynu

Londyn oferuje odwiedzającym całą masę atrakcji i ciekawych miejsc. Od zabytków, przez stadiony i nowoczesne osiedla biznesowe, aż po muzea najwyższej klasy. Przed przyjazdem warto zapoznać się z dostępnymi możliwościami i rozsądnie przygotować plan zwiedzania.

Pałac Buckingham, monument królowej Wiktorii i uroczysta zmiana warty

Dla wielu turystów największym z symboli brytyjskiej rodziny królewskiej w Londynie jest Pałac Buckingham, który od 1837 roku pełni funkcje oficjalnej siedziby monarchy. Budynek pałacu na pewno imponuje swoim rozmiarem - na 77 tysiącach metrów kwadratowych zmieszczono kilkaset komnat i pomieszczeń.

Niektórych czytelników może ucieszyć fakt, że apartamenty i sam pałac udostępniane są do zwiedzenia, choć niestety nie każdy z odwiedzających Londyn będzie mieć taką możliwość. Apartamenty królewskie dostępne są do odwiedzenia tylko przez 10 tygodni w roku (od 20 lipca do 29 września [ostatnia aktualizacja czerwiec 2019]), a bilety wejściowe należą do do bardzo drogich. Na tej stronie można sprawdzić dokładne godziny wstępu oraz zakupić bilet.

Przez cały rok możemy odwiedzić za to znajdujące się kawałek dalej królewskie stajnie (ang. The Royal Mews), w których wystawione są m.in. powozy należące do brytyjskiej monarchii. Pomiędzy stajniami a pałacem stoi charakterystyczny budynek mieszczący The Queen's Gallery (pol. Galeria Królowej), czyli galerię sztuki ze zbiorami należącymi do korony. Oprócz kolekcji stałej (m.in. dzieła starych mistrzów oraz kolekcji zdobień w środku) w środku organizowane są wystawy czasowe. Niestety, w przeciwieństwie do wielu innych galerii sztuki w Londynie, wejście do Galerii Królowej jest biletowane.

Uroczysta zmiana warty

Przez większość roku uroczysta zmiana warty odbywa się co drugi dzień (w poniedziałki, środy, piątki i soboty) o godzinie 11:00. W miesiące letnie (z reguły od maja do lipca) uroczysta zmiana warty organizowana jest codziennie. [ostatnia aktualizacja czerwiec 2019]

Uwaga! W przypadku złej pogody oraz podczas różnych ważnych wydarzeń państwowych ceremonia zmiany warty może być odwołana. Szczegółowy terminarz można sprawdzić na oficjalnej stronie brytyjskiej armii pod tym adresem.

W trakcie zmiany warty nowi strażnicy przejmują od tych ustępującym im miejsca obowiązek ochrony królowej. W trackie uroczystej ceremonii gra muzyka, a gwardziści ubrani są w swoje tradycyjne stroje: czarne spodnie, czerwone tuniki i wysokie czarne czapki.

Nie każdy turysta zdaje sobie sprawę z faktu, że w Londynie i to całkiem niedaleko ma miejsce jeszcze jedna uroczysta zmiana warty. Zmiana konnych Strażników Życia Królowej (ang. The Queen’s Life Guard) odbywa się na największym londyńskim placu defilad Horse Guards Parade, który znajduje się po wschodniej stronie parku St James's Park. Dawniej plac był częścią pałacu Whitehall i odbywały się na nim najróżniejsze wydarzenia, w tym chociażby rokroczne obchody urodzin słynnej królowej Elżbiety I czy turnieje rycerskie.

Co warte odnotowania, ten rozległy plac jeszcze w latach 90. poprzedniego wieku wykorzystywany był jako parking. Dopiero tragiczny w skutkach atak terrorystyczny doprowadził do decyzji o przywróceniu placu czysto reprezentacyjnej funkcji.

Ceremonia na placu Horse Guards Parade odbywa się codziennie: od poniedziałku do soboty o 11:00 i w niedzielę o 10:00. Uwaga! Godziny oraz dni mogą ulec zmianie. Dokładne informacje o zmianach w terminarzu można sprawdzić na tej stronie.

Monument królowej Wiktorii

Na początku XX wieku naprzeciwko Pałacu Buckingham wzniesiono imponujący monument w hołdzie królowej Wiktorii (ang. Queen Victoria Memorial), który jest dziś jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w Londynie. Mierzący 25 metrów wysokości i zakończony złotą statuą pomnik powstawał przez ponad 20 lat. Jego projektantem był Thomas Brock. Monument po raz pierwszy odsłonięto 16 maja 1911 roku, a prace budowlane trwały od 1901 (projekt powstał kilka miesięcy po śmierci królowej) aż do 1924 roku.

Na północ monumentu rozciąga się przyjemny park Green Park (pol. Zielony Park), w którym możemy odpocząć od tłumów turystów oraz ukryć się przed słońcem.

Wejścia do parku strzeże bogato zdobiona Brama Kanady (ang. Canada Gate), która powstała jako integralna część pomnika Królowej Wiktorii. Nazwa bramy nie jest zresztą przypadkowa - jest to prezent przekazany przez władzę Kanady, która w tamtym czasie była częścią Imperium Brytyjskiego. Blisko wejścia do parku wzniesiono Canada Memorial, czyli skromny pomnik mający upamiętnić milion kanadyjskich żołnierzy (w tym blisko 100 tysięcy ofiar), którzy walczyli u boku Brytyjczyków w trakcie I i II wojny światowej.

Pomnik ma kształt granitowej płyty pokrytej liśćmi klonu (jeden z najważniejszych symboli Kanady) z brązu.

Westminster

!Pałac Westminster w Londynie
Pałac Westminster w Londynie

Westminster to dzielnica zajmująca rozległy obszar środkowej części Londynu po północnej stronie Tamizy. W przeszłości Westminster był niezależnym miastem. W dzisiejsze granice dzielnicy wchodzą m.in. Pałac i Opactwo Westminsterskie oraz Pałac Buckingham. Dziś większość turystów swoje pierwsze kroki w Londynie kieruje właśnie w okolicę słynnego Pałacu Westminsterskiego.

Pałac Westminsterski znany jest chyba wszystkim i kojarzy się z charakterystyczną Wieżą Elżbiety. Nie kojarzycie nazwy? Wieża Elżbiety jest mylnie nazywaną Big Benem. A skąd ten błąd? Big Ben to nazwa wielkiego dzwonu zegarowego znajdującego się na górnych poziomach wieży. Nazwa potoczna stała się tak popularna, że już niemal nikt nie używa oryginalnego i poprawnego nazewnictwa.

W kompleksie urzęduje brytyjski parlament. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że Pałac Westminsterski w dzisiejszym kształcie powstał dopiero w latach 1840-1870. Średniowieczny pałac stojący w tym miejscu spłonął w 1834 roku.

Tuż obok Wieży Wiktorii (Victoria Tower) stoi jeden z ostatnich zachowanych elementów starego pałacu - XIV wieczna wieża Jewel Tower. Struktura powstała w 1365 roku i początkowo przechowywano tu skarby Edwarda III. Wieżę można zwiedzić. W środku zobaczymy oryginalną architekturę budynku oraz małą wystawę.

Pałac Westminsterski możliwy jest do zwiedzenia w trakcie 90-minutowej wycieczki z przewodnikiem. Bilety możemy zakupić online lub w kasach (pamiętajmy, że w sezonie może zabraknąć miejsc). Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie brytyjskiego parlamentu.

Znajdujące się po zachodniej stronie Pałacu Westminsterskiego Opactwo Westminsterskie to jedno z najważniejszych miejsc w historii Anglii. W murach opactwa odbywają się koronacje władców Anglii. Pierwsza miała miejsca już w 1066 roku, kiedy to koronowano Wilhelma Zdobywcę. W środku znajdziemy miejsca pochówki wielu słynnych Brytyjczyków, w tym Williama Szekspira, Williama Blake’a, Isaaca Newtona czy niesamowity grobowiec Elżbiety I.

Niestety, wejście do Opactwa Westminsterskiego nie należy do tanich.

!Opactwo Westminster w Londynie (źródło: http://www.westminster-abbey.org/)
Opactwo Westminster w Londynie (źródło: http://www.westminster-abbey.org/)

Więcej: Opactwo Westminster - historia, ciekawostki i informacje praktyczne.

Na północ od pałacu oraz opactwa znajdziemy przyjemny plac Parliament Square Garden otoczony rzeźbami (w tym statuą Winstona Churchilla). Po zachodniej stronie placu możemy obejrzeć fasadę brytyjskiego Sądu Najwyższego, od południowej kościół św. Małgorzaty, a po jego północnej stronie stoi budynek rządowy w podziemiach którego w trakcie wojny urzędowały władze brytyjskie. Dziś kompleks (Churchill War Rooms) jest udostępniony turystom. Znajdziemy w nim również muzeum Churchilla.

St James's Park

St James's Park to jeden z najprzyjemniejszych parków miejskich w Londynie. Patrząc na mapę można powiedzieć, że oddziela Pałac Buckingham od siedziby premiera przy 10 Downing Street, czyli władzę królewską od władzy wykonawczej. Przez środek parku przepływa małe jezioro. W parku spotkamy spacerujących mieszkańców czy podchodzące bez strachu wiewiórki. Podczas spaceru w żaden sposób nie odczujemy, że znajdujemy się w sercu wielkiej metropolii.

Na wschód od parku stoi budynek królewskiej konnicy Horse Guards. Sam budynek jest warty zobaczenia od zewnątrz, a w jego środku mieści się dziś Muzeum Kawalerii (The Household Cavalry Museum).

Trafalgar Square

Jednym z najbardziej charakterystycznych placów w Londynie jest Trafalgar Square. Plac nazwany został na cześć zwycięskiej bitwy morskiej z 1805 roku, podczas której wyspiarze pokonali zjednoczone siły Francji oraz Królestwa Hiszpanii. Plac pełnił ważną funkcję w mieście już od XIII wieku, kiedy to znajdowały się tu królewskie stajnie.

Na środku placu stoi kolumna admirała Nelsona otoczona przez cztery lwy, a obok niej znajdują się fontanny. Najważniejszym budynkiem przy placu jest brytyjska Galeria Narodowa, jedna z najważniejszych galerii sztuki na świecie. Plac jest swoistym centrum artystycznym. Okupują go uliczni grajkowie oraz artyści, niektórzy malują piękne prace kredą na chodniku.

Na plac Trafalgar Square z okolic Pałacu Westminsterskiego najlepiej przejść spacerem ulicą Whitehall, która otoczona jest pięknymi budynkami oraz pomnikami (m.in. pomnikiem na część kobiet żyjących w trakcie II Wojny Światowej)

Po drodze zobaczymy m.in. salę bankietową (Banqueting House), która jest ostatnią pozostałością po historycznym pałacu Whitehall. W środku możemy obejrzeć sufit ozdobiony pracami namalowanymi przez Piotra Rubensa.

Naprzeciwko Banqueting House znajduje się wejście do budynku Horse Guards przed którym stoją gwardziści na koniach.

Królewski Londyn

Z czym nierozłączenie kojarzą się Londyn oraz Wielka Brytania? Dla wielu pierwszą odpowiedzią będzie monarchia brytyjska oraz królowa.

Nie powinno nas dziwić, że w Londynie znajdziemy kilka miejsc związanych z bogatą historią brytyjskiej korony.

Chyba najbardziej znanym z nich jest Pałac Buckingham, przed którym niemal codziennie (odbywa się z reguły co drugi dzień) zbierają się setki turystów czekających na zmianę warty.

!Londyn - Twierdza Tower of London
Londyn - Twierdza Tower of London

Innymi zabytkami związanymi z monarchią są m.in.

 • Tower of London - twierdza, która w przeszłości służyła jako więzienie. Dziś w skarbcu przechowywane są królewskie regalia;
 • Pałac Hampton Court - pałac będący od 1528 roku w rękach monarchii. Do pałacu przynależą ogrody ze słynnym labiryntem żywopłotowym;
 • Pałac Kensington (Kensington Palace) - rezydencja królewska od XVII wieku, dziś w środku znajduje się m.in. królewska galeria sztuki;
 • Zamek Windsor - królewska rezydencja od 1110 roku. Wykorzystywana do dziś przez rodzinę królewską.

Więcej informacji o tych i innych królewskich zabytkach Londynu wraz z informacjami praktycznymi umieściliśmy w artykule: Królewski Londyn - zabytki związane z monarchią brytyjską.

!Zamek Windsor - okolice Londynu
Zamek Windsor - okolice Londynu

Średniowieczny Londyn

Pomimo bogatej historii miasta dziś w Londynie nie spotkamy wielu budynków z czasów średniowiecza. Jest to efekt przede wszystkim Wielkiego Pożaru z 1666 roku, który strawił większość miasta. Nie oznacza to jednak, że żadna średniowieczna zabudowa się nie zachowała. Oprócz zabytków wymienionych w poprzednich sekcjach w dobrym stanie zachowało się jeszcze przynajmniej kilka budynków.

Niektóre z nich:

 • Guildhall (adres: Gresham St) - historyczny ratusz miejski. Najstarszy zachowany budynek świecki w Londynie. Powstał w 1411 roku. Dziś nie urzęduje już tu miejski magistrat, budynek jednak nadal pełni funkcje reprezentacyjne. Wizytówką kompleksu jest monumentalna Wielka Hala. Możemy zajrzeć do środka, o ile nie odbywa się tam żadna impreza. Zachwyca także piękna fasada.
 • Pałac Lambeth (adres: 5 Lambeth Palace Rd) - XIII-wieczna siedziba biskupa Canterbury. Znajduje się zaledwie kawałek spacerem od Pałacu Westminsterskiego, jednak po drugiej stronie Tamizy. Do pałacu przynależą krypta oraz kaplica. Wejścia do kompleksu strzeże brama mieszkalna (Morton's Tower) z czasów Tudorów. Niestety, pałac nie jest dostępny do zwiedzania “z ulicy”. Czasami odbywają się wycieczki z przewodnikiem - więcej informacji na oficjalnej stronie. Do pałacu przynależą najstarsze prywatne ogrody w mieście. Można je odwiedzić w każdy pierwszy piątek miesiąca od 12:00 do 15:00 (od 7 kwietnia do 1 września). Za wejście zapłacimy 5£, w środku otrzymamy jednak kawę lub herbatę.
 • The Charterhouse (adres: Charterhouse Square) - kompleks Charterhouse powstał w 1348 roku i służył jako klasztor. Mieszkali w nim mnisi nazywający siebie Braćmi. Zachowany jest w bardzo dobrym stanie, znajduje się jednak kawałek od centrum. Kompleks można zwiedzać w trakcie wycieczki z przewodnikiem. Więcej informacji pod tym adresem. Możemy również samodzielnie odwiedzić darmowe muzeum oraz kaplicę.

Niektóre z kościołów z okresu średniowiecznego umieściliśmy w sekcji Kościoły w Londynie (niżej).

W Londynie zachowało się także kilka innych śladów z czasów sprzed Wielkiego Pożaru. Niektóre z nich to:

 • Kamień londyński - London Stone (adres: 111 Cannon Street) - jednym z bardziej zagadkowych zabytków Londynu jest… kamień, który znajduje się dziś ukryty za kratą w dolnej części fasady jednego z budynków. Pierwsze wzmianki o kamieniu pochodzą z X wieku. Prawdopodobnie służył jako kamień milowy już od czasów rzymskich.
 • Wieża kościoła All Hallows Staining (adres: London EC3R 7AE) - kościół znajdujący się w tym miejscu przetrwał Wielki Pożar, jednak zaledwie pięć lat później się zawalił. Z całej świątyni przetrwała jedynie wieża. W 1674 roku zdecydowano się na odbudowę. Dwa wieki później, w 1870 roku, podjęto decyzje połączeniu kościoła z niedalekim St Olave Hart Street. Efektem tej decyzji była rozbiórka All Hallows Staining. Na szczęście zdecydowano się oszczędzić wieżę, która dziś dumnie stoi wśród nowoczesnych biurowców. Wieża ma mniej więcej 700 lat.
 • Pałac Winchester - Winchester Palace (adres: Pickfords Lane) - fragment pozostałości XIII-wiecznego pałacu będącego niegdyś rezydencją biskupa Winchester. Zachował się dosłownie fragment ściany z rozetą oraz fragment podłogi, który został oddzielony od ulicy. Pałac przetrwał Wielki Pożar, zniszczył go jednak inny pożar w 1814 roku. Tuż obok znajduje się muzeum stworzone w miejscu historycznego średniowiecznego więzienia The Clink (The Clink Prison Museum). Nie każdemu jednak ta atrakcja przypadnie do gustu. W środku nie zobaczymy oryginalnych pomieszczeń tylko małe wystawy mający odwzorować klimat tej mrocznej placówki (np. woskowe głowy czy ubrane manekiny). Według niektórych muzeum to typowa pułapka turystyczna.

W celu upamiętnienia Wielkiego Pożaru przy Moście Londyńskim powstał olbrzymi monument w formie doryckiej kolumny - Monument to the Great Fire of London (nazywany przez mieszkańców po prostu Monumentem - The Monument). Istnieje możliwość wejścia na szczyt pomnika.

II Wojna Światowa w Londynie

Wielka Brytania odegrała wielką rolę w trakcie II Wojny Światowej. Sam Londyn był wielokrotnie bombardowany w trakcie Bitwy o Brytanię.

W trakcie nalotów władze brytyjskie ukrywały się w specjalnych bunkrach zbudowanych pod budynkami rządowymi, tuż przy Pałacu Westminsterskim. Stworzono tam całe centrum dowodzenia. Po wojnie kompleks został na kilkadziesiąt lat szczelnie zamknięty. Dziś możemy zwiedzić podziemne pomieszczenia (Churchill War Rooms) wyglądające identycznie jak w sierpniu 1945 roku, dokładnie tak jak w momencie zamknięcia. Na miejscu przejdziemy przez podziemne tunele i zajrzymy do pomieszczeń odgrodzonych szybą. Na końcu wejdziemy do muzeum poświęconemu Winstonowi Churchillowi, w którym przedstawiono życie tego barwnego polityka i przywódcy.

Inną ważną atrakcją związaną z okresem wojennym jest statek-muzeum HMS Belfast. Nazwa wywodzi się od nazwy stolicy Irlandii Północnej, gdzie w tamtejszej stoczni statek został zbudowany. Jednostka od początku brała udział w działaniach wojennych, w tym podczas operacji D-Day w Normandii. Dziś możemy wejść do środka i przejść niemal po wszystkich pomieszczeniach.

Spacerując po mieście powinniśmy wielokrotnie trafić na pomniki oraz miejsca pamięci żołnierzy oraz ofiar obu wojen. Kilka z nich znajduje się wzdłuż Tamizy.

Muzea wojskowe wraz z informacjami praktycznymi opisaliśmy w artykule: Muzea wojskowe w Londynie - informacje praktyczne.

Kulturalny Londyn

Londyn już w XIX wieku zasłynął jako miasto stawiające na kulturę i sztukę. To wtedy powstały muzea wokół Exhibition Road, a jeszcze wcześniej założono słynne na całym świecie Muzeum Brytyjskie.

Co godne pochwały, muzea publiczne w Wielkiej Brytanii są darmowe i dostępne dla wszystkich. Dzięki temu każdy ma możliwość obcowania ze sztuka oraz historią Europy i świata.

Do najbardziej znanych placówek kulturalnych należą:

 • Muzeum Brytyjskie z imponującą kolekcją eksponatów przedstawiających rozwój ludzkości od czasów starożytnych,
 • Galeria Narodowa z kolekcją największych europejskich mistrzów,
 • Muzeum Historii Naturalnej z kolekcją skamienielin oraz szkieletów dinozaurów,
 • Muzeum Wiktorii i Alberta, czyli największe na świecie muzeum sztuki, dekoracji oraz rzemiosła artystycznego.

!Szkielet dinozaura w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie (Natural History Museum)
Szkielet dinozaura w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie (Natural History Museum)

Wymienione powyżej muzea to tylko część oferty kulturalnej Londynu. Więcej placówek wraz z adresami oraz godzinami otwarcia znajdziecie w artykule: Muzea w Londynie - informacje praktyczne.

Jeśli lubimy oryginalne miejsca to powinniśmy rozważyć wizytę w odbudowanym drewnianym teatrze Szekspira - Shakespeare's Globe Theatre. W środku staniemy pod sceną i na trybunach, poznamy historię teatru oraz zrozumiemy jak wyglądały występy w czasach tego słynnego artysty. Zwiedzanie możliwe jest jedynie podczas wycieczki z przewodnikiem. W jej trakcie dowiemy się na przykład dlaczego miejsca przy scenie były tymi najtańszymi.

Kościoły Londynu

Londyn kojarzony jest z dwoma kościołami - Opactwem Westminsterskim oraz katedrą św. Pawła (St Paul's Cathedral). Jeśli będziemy chcieli odwiedzić obie z nich możemy doznać lekkiego szoku - są to jedne z dwóch najdroższych atrakcji w mieście!

Opactwo Westminsterskie jest miejscem koronacji królów angielskich. Oprócz tej świątyni istnieje tylko jeden kościół, w którym odbyła się koronacja angielskiego króla - jest to kościół Church of the Holy Rude w Stirling, tuż obok zamku. W Opactwie Westminsterskim pochowano także wiele ważnych osobistości z historii Anglii i Imperium Brytyjskiego.

Więcej: Opactwo Westminster - historia, ciekawostki i informacje praktyczne.

Katedra św. Pawła to jeden z najważniejszych kościołów anglikańskich. Znajduje się w obrębie City of London. Budowa świątyni zakończyła się w 1710 roku. Odwiedzając katedrę możemy wejść także na punkt widokowy.

Inne londyńskie świątynie warte uwagi:

 • Temple Church - słynny okrągły kościół Templariuszy. Sławę zdobył poprzez książkę Kod da Vinci Dana Browna.
 • All Hallows-by-the-Tower - najstarszy kościół w Londynie. Został zniszczony podczas wojny, w krypcie znajduje się jednak muzeum z wieloma historycznymi artefaktami.
 • Katedra Southwark - świątynia została katedrą dopiero w 1905 roku, jednak jej początki sięgają XI wieku.
 • Katedra Westminsterska - główna świątynia katolicka Wielkiej Brytanii. Jej budowa rozpoczęła się pod koniec XIX wieku.

Soho

Najbardziej żywym obszarem w centrum Londynu jest bez wątpienia Soho, które znajduje się w obrębie dzielnicy Westminster. To tu kwitnie życie nocne i kulturalne. Teatry, kluby, puby - żadnej z tych rozrywek w Soho nie brakuje. Warto pospacerować po Soho bez większego planu, raz po raz zobaczymy oryginalne fasady czy zdobienia teatrów lub pubów. W okresach przedświątecznych ulica jest zawsze udekorowana.

Różne atrakcje Soho:

 • M&M's World - kilkupiętrowy sklep poświęcony słynnym drażetkom. W środku możemy zakupić słodycze, ale największą atrakcją są różne wystawy postaci znanych z popularnych reklam;
 • Teatr London Palladium - słynny teatr będący jednym z największych zabytków Londynu. W teatrze odbywają się oczywiście przedstawienia, możliwe jest jednak również zwiedzenie słynnego budynku w trakcie godzinnej wycieczki z przewodnikiem. Podczas wycieczki zobaczymy teatr od środka i od kulis. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie;
 • Carnaby Street - kultowa ulica pełna sklepów oraz barów i restauracji.

Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Londynie jest leżący na granicy Soho plac Piccadilly Circus wyróżniający się olbrzymimi ekranami reklamowymi. Jeśli odejdziemy z placu na północ ulicą Shaftesbury Ave dojdziemy do pomnika Konie Heliosa (The Horses of Helios, adres: 34 Haymarket) przedstawiającego cztery konie greckiego boga słońca. Monument został stworzony w 1992 roku przez Rudy’ego Wellera.

Więcej: Soho - relacja ze spaceru po dzielnicy.

!Londyn, Soho, Piccadilly Circus
Londyn, Soho, Piccadilly Circus

Greenwich

Nie ma w Londynie miejsca lepiej oddającego potęgę morską imperium brytyjskiego niż Greenwich. Obszar ten niemal od zawsze związany był z królewską marynarką. Najbardziej charakterystycznym budynkiem jest Old Royal Naval College, w którym swoją siedzibę miała uczelnia szkoląca dowódców floty oraz marynarzy. Kompleks został wpisany na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Budynek Royal Naval College powstał w latach 1696 - 1712 jako szpital dla weteranów floty brytyjskiej. W 1873 roku zamknięto szpital i otworzono uczelnie, która działała do 1998 roku. Wcześniej w tym miejscu stał jeden z królewskich pałaców, Palace of Placentia, w którym na świat przyszło wielu członków rodziny królewskiej.

Kompleks możemy zwiedzić. W środku możemy zajrzeć m.in. do centrum dla odwiedzających (Discover Greenwich Visitor Centre), kaplicy oraz do majestatycznej Painted Hall (Pomalowana Sala, wstęp płatny).

Inne atrakcje Greenwich:

 • Dom Królowej w Greenwich (Queen's House) - królewska rezydencja z początku XVII wieku. W środku zobaczymy wiele dzieł sztuki związanych z morzem oraz słynne geometryczne samo wspierające się schody (Tulip Stairs). Wejście do środka jest darmowe;
 • Narodowe Muzeum Morskie (National Maritime Museum’s) - jedno z największych muzeów poświęconych żegludze na świecie. W środku znajdziemy m.in. modele statków, obrazy czy eksponaty zabrane wprost ze statków. Część wystawy przedstawia dzieje brytyjskich morskich zwycięstw. Wejście do muzeum jest darmowe;
 • Park Greenwich - jeden z królewskich parków. Na jego obszarze największą atrakcją jest wzgórze będące naturalnym punktem widokowym (widok na Londyn oraz Old Royal Naval College) oraz zamknięty obszar The Wilderness zamieszkały przez jelenie. W parku znajduje się również królewskie obserwatorium;
 • Muzeum statek Cutty Sark - muzeum w historycznym statku, który służył do przewozu m.in. herbaty z Chin do Anglii. Jest to ostatni istniejący statek tego typu. Zbudowany został w 1869 roku. Wejście na pokład jest płatne;
 • Kolejka linowa Emirates Air Line - stosunkowo młoda atrakcja, która znajduje się jednak dalej od pozostałych. Kolejka linowa pozwala na przedostanie się nad Tamizą z półwyspu Greenwich do królewskich doków. Będąc w gondoli będziemy mieć ciekawy widok na miasto. Korzystając z karty Oyster za przejazd zapłacimy niestety aż 3,50£ w jedną stronę.

Do Greenwich możemy dojechać pociągiem, metrem, lub dopłynąć statkiem w około 20 minut spod przystani przy twierdzy Tower.

Więcej: Greenwich w Londynie - zwiedzanie historycznej dzielnicy wypełnionej zabytkami z listy UNESCO

Zielony Londyn

Niemal wszystkie większe tereny zielone znajdujące się w centrum Londynu i jego dalszych dzielnicach są własnością brytyjskiej monarchii. W czasach świetności służyły rodzinie królewskiej jako miejsce odpoczynku i polowań.

Najbardziej znanymi z parków są Hyde Park oraz St James's Park znajdujące się tuż obok Pałacu Buckingham.

Inne znane parki londyńskie to m.in.

 • The Regent's Park - park słynący z otwartych występów teatralnych w trakcie wakacji;
 • Królewskie Ogrody Botaniczne Kew Gardens - unikalny w skali świata kompleks botaniczny wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Ciekawą atrakcją jest trasa prowadzą ponad koronami drzew;
 • Hampstead Heath - park nie należący do korony. Jego głównymi atrakcjami są wzgórze z naturalnym punktem widokowym Parliament Hill oraz była rezydencja brytyjskiej arystokracji Kenwood House (wejście darmowe).

Więcej informacji o parkach (wymienionych wyżej i nie tylko) umieściliśmy w artykule: Parki w Londynie.

City of London

Głównym biznesowym obszarem w Londynie jest City of London, czyli słynne City. Miejsce to znane jest przede wszystkim jako światowe centrum finansowe, chociaż nie każdy zdaje sobie sprawę, że w jego granicach znajduje się również katedra św. Pawła, a wschodnia granica styka się z twierdzą Tower. City of London nazywane jest również Square Mile (mila kwadratowa), ponieważ mniej więcej taki obszar zajmuje. City jest niezależne od miasta Londyn i posiada własne władzę.

Dziś City słynie z nowoczesnych biurowców wymieszanych z pojedynczymi przykładami historycznej zabudowy oraz ciągłego pośpiechu. Podczas spaceru wśród najnowocześniejszych biurowców może nas zaboleć kark od ciągłego patrzenia w górę.

Wśród turystów popularnymi atrakcjam City są:

 • Punkt widokowy Sky Garden z oszklonym dachem. Wjechać na górę możemy za darmo, wcześniej jednak musimy dokonać rezerwacji na na tej stronie;
 • Leadenhall Market - kryte targowisko z okresu wiktoriańskiego, którego wnętrze wyróżnia się żywymi kolorami oraz XIX-wiecznymi dekoracjami. Targowisko w tym miejscu istniało już prawdopodobnie w okresie średniowiecza (a może i w czasach rzymskich), ale obecne arkady zaprojektował w 1881 roku twórca mostu Tower Bridge Horace Jones. W środku działają różnorodne sklepy oraz pojedyncze drogie kawiarnie i restauracje;
 • Ogród Saint Dunstan in the East Church Garden - niewielki ogród stworzony na ruinach średniowiecznego kościoła St Dunstan-in-the-East, który został zniszczony w trakcie niemieckich bombardowań w 1941 roku. Jest to jeden z ukrytych skarbów Londynu. Z kościoła zachowały się ściany, wokół których zasadzono drzewa i krzewy, a w środku nawy umieszczono niewielką fontannę. Jest to świetne miejsce na krótki odpoczynek od zgiełku tej ruchliwej dzielnicy;
 • Budynek giełdy Royal Exchange oraz budynek Banku Anglii (Bank of England), w środku którego znajduje się muzeum wraz z mozaiką rzymska znalezioną w trakcie prac modernizacyjnych);
 • Kościół Temple (Temple Church) - XII-wieczny kościół zbudowany przez Templariuszy. Znany przede wszystkim z książki i filmu Kod da Vinci. Nie jest łatwy do znalezienia, aby go odnaleźć trzeba wejść na jeden z wewnętrznych dziedzińców. Kościół znajduje się na obszarze Temple, który w przeszłości był zamieszkiwany przez rycerzy zakonu. Niestety, większość budynków zniszczył Wielki Pożar oraz bombardowania z czasów II Wojny Światowej;
 • Prince Henry's Room jeden z nielicznych zachowanych budynków sprzed Wielkiego Pożaru na terenie City. Warto podejść i zobaczyć drewnianą fasadę.

Londinium - rzymska osada w miejscu dzisiejszego Londynu

Na terenie dzisiejszej dzielnicy City w czasach rzymskich znajdowała się rzymska osada Londinium, która otoczona była murem obronnym. Obecnie przez środek dzielnicy przechodzi ulica London Wall. Nazwa nie jest przypadkowa, to właśnie tędy przebiegała część fortyfikacji obronnej. Ulicę od zachodu zamyka Muzeum Londynu (Museum of London), w którym przedstawiono historię miasta od czasów rzymskich. W placówce zobaczymy m.in. makietę miasta z czasów Londinium oraz odwzorowaną kuchnię z tego okresu.

Niedaleko muzeum znajdziemy fragment rzymskiego fortu (położenie: 51.517020, -0.095545) oraz większe ruiny bramy prowadzącej do fortu (położenie: 51.517831, -0.094929).

Dwa fragmenty murów odnajdziemy także na północ od słynnej Tower. Pierwszy znajduje się przy ulicy Tower Hill (51.509826, -0.075904), drugi kawałek dalej (51.510645, -0.076128).

W muzeum Guildhall Museum zobaczymy kilka eksponatów z czasów rzymskich oraz ruiny rzymskiego amfiteatru, który odkryty został w 1985 roku podczas przeprowadzania renowacji budynku.

W trakcie jednej z budów odkryto również podstawę ruiny rzymskiej świątyni, Temple of Mithras, która ma zostać udostępniona dla zwiedzających.

Miasto nad rzeką

Tamiza jest nierozłącznie związana z Londynem. Jeśli chcemy lepiej poznać stolicę Anglii, warto zrobić sobie dłuższy spacer wzdłuż rzeki. Możemy rozpocząć przy Pałacu Westminsterskim i przejść aż do mostu Tower Bridge.

Spacerując wzdłuż Victoria Embankment miniemy wiele pięknych budynków oraz ogrodów, w tym np. ogrody Whitehall (Whitehall Gardens), ogrody pałacowe Somerset House czy grupę trzech ogrodów występujących po sobie: Victoria Embankment Gardens, Middle Temple Gardens oraz Inner Temple Gardens.

!Most Millennium Bridge w Londynie
Most Millennium Bridge w Londynie

Po drodze oprócz wielu pomników i pięknych budynków miniemy również słynny most dla pieszych Millennium, który po występach w reklamach oraz w filmie o Jamesie Bondzie wszedł na stałe do popkultury. Po południowej stronie mostu znajdują się Tate Modern oraz Shakespeare's Globe, a idąc wprost na północ dojdziemy do katedry św. Pawła.

Początkowa część trasy wydaje się przyjemniejsza po stronie północnej, jednak od mostu Millennium chyba lepiej podążać stroną południową, gdzie miniemy nowoczesną zabudowę i nabrzeże dostosowane do spacerowiczów oraz słynny statek wojenny HMS Belfast.

Jednym z najbardziej imponujących monumentów przy nabrzeżu Tamizy jest pomnik Bitwa o Brytanię (Battle of Britain). Jest on poświęcony lotnikom, którzy oddali życie w walce o wolność kraju. Jeśli dobrze się przyjrzymy zobaczymy na nim polskie nazwiska. Blisko 150 polskich lotników brało czynny udział w walkach. Pomnik znajduje się dosłownie kawałek na północ od mostu Westminster (położenie: 51.502972, -0.123418)

!Podczas spaceru wzdłuż Tamizy
Podczas spaceru wzdłuż Tamizy

Jeśli chcecie zobaczyć Londyn od strony rzeki, sprawdźcie nasz artykuł: Spacer wzdłuż Tamizy.

Miasto rozrywki i zakupów

Londyn jest w ciągłym ruchu, niemal wszędzie jest tu kolorowo i gwarnie. Są jednak miejsca, które nawet jak na standardy miasta się wyróżniają. Jednym z takich miejsc jest słynny Camden Town - czyli kolorowa dzielnica i olbrzymie targowisko, gdzie kupimy i zjemy dosłownie wszystko.

Jeśli interesują nas zakupy - powinniśmy skierować się na Oxford Street, czyli długą ulicę handlową. Fani drogich marek znajdą w Londynie swoją świątynie, centrum handlowe Harrods, które w środku wygląda niczym pałac królewski.

Jeśli chcielibyśmy zajrzeć na historyczny bazar warto wybrać się na tyły Katedry św. Pawła na rynek Covent Garden. Na miejscu znajdziemy 3 wewnętrzne targi, z których każdy specjalizuje się czymś innym.

!Podczas wizyty w Camden Town w Londynie
Podczas wizyty w Camden Town w Londynie

Sportowy Londyn

Nie ma w Europie drugiego takiego kraju, gdzie w najwyższej klasie rozgrywkowej piłki nożnej gra aż tyle klubów z jednego miasta co w Anglii. W sezonie 2017-2018 w rozgrywkach Premier League zespołów z Londynu jest aż 5, a bywało, że liczba ta była blisko dwa razy większa. Niemal każdy fan futbolu zna zespoły takie jak Arsenal, Chelsea czy Tottenham. W najwyższej klasie rozgrywkowej grają również West Ham oraz Crystal Palace. Obiekty największych drużyn udostępnione są do zwiedzania. Przy każdym znajdziemy również muzeum. Fani futbolu mogą odwiedzić również słynny obiekt Wembley uważany za jedną z kolebek futbolu.

Więcej informacji o zwiedzaniu stadionów w Londynie

Przy dobrym zaplanowaniu możliwe jest odwiedzenie wszystkich trzech stadionów w ciągu jednego dnia. Niestety, opłaty za zwiedzanie są wysokie.

Oprócz stadionów piłkarskich fani tenisa mogą zajrzeć na słynne korty tenisowe Wimbledonu.

Jak oszczędzić pieniądze odwiedzając Londyn?

Londyn nie jest tanim miastem. Szczególnie widać to w przypadku zakwaterowania. Cena za pokój w hotelu z prywatną łazienką w centrum potrafi dochodzić do 100£. Poszukiwania noclegów najlepiej zacząć na długo przed wyjazdem. Warto rozważyć noclegi poza centrum, pamiętajmy jednak o kosztach dojazdów.

Podobnie ma się sytuacja z atrakcjami w stolicy Anglii. Wstęp do większości płatnych atrakcji waha się w przedziale od około 15,00 do 25,00£.

Wyszukaj nocleg w Londynie

Sprawdź też nasz artykuł: Ceny w Londynie.

Darmowe atrakcje w Londynie

W Londynie na szczęście nie wszystkie ważne atrakcje są biletowane. Do najważniejszych muzeów publicznych wejdziemy całkowicie za darmo.

Przykłady darmowych muzeów:

 • Muzeum Brytyjskie (British Museum)
 • Galeria Narodowa (National Gallery)
 • Muzeum Historii Naturalnej (Natural History Museum)
 • Galeria Portretów (National Portrait Gallery)
 • Victoria & Albert Museum
 • Muzeum Nauki (Science Museum)

Jedzenie w pubach

W wielu pubach w Londynie zjemy posiłek w cenie niższej niż w restauracji. Nie będą to wykwintne danie, powinniśmy jednak zjeść dobrego burgera, zupę czy kurczaka z grilla.

Oferty lunchowe

Londyn to typowe miasto biznesowe. Wiele knajpek oferuje zestawy lunchowe. Czasami już za mniej niż 10£ możemy zjeść obiad składający się z dwóch dań oraz napoju.

Uliczne jedzenie

Nie ma chyba lepszego miejsca w Europie do zjedzenia czegoś na szybko lub na wynos niż Londyn. Spotkamy tu knajpki z dowolną kuchnią. Dużo takich miejsc znajdziemy m.in. w Soho.

Bezpieczeństwo

Londyn dotychczas uważany był za miasto bezpieczne dla turystów. Niestety, ostatnio do stolicy Anglii powróciły zamachy terrorystyczne. Nie wpłynęło to dotychczas na ilość turystów odwiedzających miasto - nadal do Londynu przybywają tłumy.

Każdy powinien jednak przed odwiedzinami sam ocenić na ile niebezpieczeństwo terroryzmu będzie wpływało na jego poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

Na co uważać podczas odwiedzin Londynu?

Londyn, podobnie jak każda wielka metropolia, narażony jest na przestępstwa kryminalne. Odwiedzając stolicę Anglii powinniśmy uważać po zmroku na mniej oświetlonych obszarach, nie nosić kosztowności w miejscach łatwo dostępnych oraz nie wdawać się w pyskówki w barach i pubach.

Kieszonkowcy

Londyńskie metro w godzinach szczytu potrafi być całkowicie zapchane. Dotyczy to zarówno tuneli, jak i samych wagonów. Jest to idealne środowisko dla kieszonkowców.

Podobnie w przypadku placów oraz muzeów. Darmowy dostęp do najważniejszych muzeów ułatwia kieszonkowcom obserwacje oraz wyczekiwanie na odpowiedni moment.

Okolice dworców i stacji metra wieczorem

W Londynie, podobnie jak w każdym większym mieście, okolice dworców nie należą do najprzyjemniejszych. W Londynie dotyczy to przede wszystkim przystanków autobusowych oraz stacji metra. Największe londyńskie dworce kolejowe są nowoczesne i obserwowane przez całą dobę.


Reklama