Podróże po Europie

Londyn - atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Co warto zwiedzić i zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 30 listopada 2023

Londyn, którego populacja sukcesywnie zbliża się do 10 milionów, to stolica i największe miasto w Anglii oraz w Wielkiej Brytanii. Uważany przez wielu za kulturalne i rozrywkowe centrum Europy, jest on swoistym międzynarodowym tyglem - znajdziemy tu prawdopodobnie każdą możliwą kuchnię i zaobserwujemy większość znanych kultur.

Londyn oferuje odwiedzającym ogromną ilość atrakcji i ciekawych miejsc. Od zabytków, przez stadiony i nowoczesne osiedla biznesowe, aż po muzea najwyższej klasy. Sami odwiedziliśmy stolicę Anglii wielokrotnie, więc mieliśmy okazję skorzystać z wielu z nich. Na podstawie naszych doświadczeń przygotowaliśmy dla Was listę najciekawszych zabytków i atrakcji, wraz ze wskazówkami praktycznymi.

Wybierasz się do Londynu? Sprawdź nasz artykuł: Gdzie spać w Londynie? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Londyn - miasto przepełnione historią

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że historia osadnictwa w miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się Londyn, sięga czasów prehistorycznych. Swoją osadę założyli tu również Rzymianie po inwazji w 43 roku. W II wieku, rzymskie miasto Londinium stało się stolicą prowincji, a liczba jego mieszkańców sięgnęła blisko 60 000 osób. Do dziś możemy natrafić na większe i mniejsze relikty tamtych czasów.

Na znaczeniu Londyn zaczął ponownie zyskiwać w średniowieczu. Z tego okresu pochodzą między innymi Opactwo Westminsterskie oraz twierdza Tower - oba kompleksy wpisane zostały na światową listę dziedzictwa UNESCO. Musimy niestety rozczarować czytelników liczących na mnogość zabytków z wieków średnich - większość zabudowy Londynu z tamtego okresu była drewniana i została strawiona podczas różnych pożarów, zwłaszcza wielkiego pożaru z 1666 roku. Dzisiejszy wygląd miasta jest efektem wysiłków nowożytnych architektów, w tym najbardziej znanego z nich, Christophera Wrena, projektanta katedry św. Pawła.

Oprócz wspomnianych, na liście UNESCO w Londynie znajdują się jeszcze dwie inne atrakcje: Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew oraz kompleks Old Royal Naval College w Greenwich.

Tower Bridge w Londynie
Tower Bridge w Londynie

Jak zwiedzać Londyn?

Najprzyjemniejszym sposobem zwiedzania Londynu jest połączenie intensywnych spacerów z korzystaniem z komunikacji publicznej do przemieszczania się do bardziej oddalonych atrakcji. Większość historycznego centrum Londynu jest łatwo dostępna pieszo, chociaż do niektórych miejsc trzeba będzie dojechać. Najwygodniej będzie zazwyczaj metrem (underground), a najtaniej zawsze piętrowymi, czerwonymi autobusami.

Komunikacja miejska w Londynie na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, dlatego warto przed przyjazdem poświęcić chwilę na zapoznanie się ze sposobem płatności za bilety oraz z różnymi środkami transportu. W przypadku krótkiego pobytu najwygodniej korzystać z systemu pay as you go, w którym za każdy przejazd płacimy zbliżeniowo (ang. contactless), korzystając z własnej karty płatniczej.

Chcąc ułatwić zwiedzanie Londynu, przygotowaliśmy praktyczny artykuł opisujący sposób korzystanie z komunikacji miejskiej. Zachęcamy do zapoznania się z nim przed wyjazdem - Komunikacja miejska w Londynie: metro, bilety, autobusy.

Darmowe muzea, drogie atrakcje i karta turystyczna The London Pass

Londyn wyróżnia się darmowymi muzeami publicznymi oraz bardzo drogimi pozostałymi atrakcjami (takimi jak pałace, muzea-statki, prywatne galerie sztuki, wycieczki po stadionach). Jeśli zależy Ci bardziej na tych drugich, może Cię zainteresować karta turystyczna The London Pass, która oferuje darmowe wejścia do większości głównych atrakcji Londynu. Nie należy ona do najtańszych, więc warto dobrze przemyśleć, czy jej zakup się nam opłaci. Więcej informacji znajdziecie w naszym artykule The London Pass - recenzja karty turystycznej.

Co warto zobaczyć w Londynie? Największe atrakcje oraz zabytki

Big Ben i Pałac Westminsterski - zabytki Londynu

Nie będzie zaskoczeniem informacja, że wielu turystów swoje pierwsze kroki kieruje w stronę słynnego Pałacu Westminsterskiego. Ten rozległy gmach, należący do najlepiej znanych zabytków Londynu, kojarzy się z charakterystyczną Wieżą Elżbiety, która często mylnie nazywana jest Big Benem. A skąd ten błąd? Big Ben to nazwa wielkiego dzwonu zegarowego znajdującego się na górnych poziomach konstrukcji. Nazwa potoczna stała się tak popularna, że już niemal nikt nie używa oryginalnego i poprawnego nazewnictwa.

Big Ben - informacje praktyczne

Od jakiegoś czasu Wieża Elżbiety został ponownie udostępniony zwiedzającym. W trakcie wycieczki, po pokonaniu 334 stopni, zobaczyć można mechanizm słynnego Big Bena.

Koszt biletu należy do wysokich i kosztuje aż 25£. Aktualny kalendarz znajdziecie na oficjalnej stronie.

W Pałacu Westminsterskim na co dzień urzęduje brytyjski parlament. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że kompleks w dzisiejszym kształcie powstał dopiero w latach 1840-1870, ponieważ średniowieczny budynek stojący wcześniej w tym miejscu spłonął w 1834 roku.

Pałac Westminster w Londynie
Pałac Westminster w Londynie

Zwiedzanie Pałacu Westminsterskiego

Pałac Westminsterski udostępniany jest do zwiedzenia podczas 90-minutowych wycieczek z przewodnikiem. Odbywają się one jednak nieregularnie, w czasie, kiedy nie urzęduje brytyjski parlament.

Bilety, które nie są tanie, można zakupić online (w sezonie warto zrobić to z wyprzedzeniem, by nie zabrakło miejsc). Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie brytyjskiego parlamentu.

Nie przegap! Tuż obok Wieży Wiktorii (Victoria Tower) stoi jeden z ostatnich zachowanych elementów starego pałacu - XIV wieczna wieża Jewel Tower. Struktura powstała w 1365 roku i początkowo przechowywano w niej skarby Edwarda III. Wieża jest dostępna do zwiedzania. W środku możemy zobaczyć oryginalną architekturę budynku oraz małą wystawę.

Parliament Square Garden

Na północ od pałacu oraz opactwa rozciąga się otoczony rzeźbami (w tym statuą Winstona Churchilla) plac Parliament Square Garden. Po zachodniej stronie placu możemy podziwiać fasadę brytyjskiego Sądu Najwyższego, od południa - kościół św. Małgorzaty, a na północy - budynek rządowy, w podziemiach którego w trakcie wojny urzędowały władze brytyjskie. Dziś kompleks (Churchill War Rooms) jest udostępniony turystom i obejmuje również muzeum Churchilla - więcej napisaliśmy o nim w dalszej części przewodnika.

Opactwo Westminsterskie - atrakcje Londynu dla miłośników średniowiecza

Znajdujące się po zachodniej stronie Pałacu Westminsterskiego Opactwo Westminsterskie jest jednym z najważniejszych miejsc w historii Anglii. W murach świątyni odbywają się koronacje władców - pierwsza miała miejsce już w 1066 roku, kiedy koronowano Wilhelma Zdobywcę. Zwiedzając zabytek zobaczymy miejsca pochówku wielu słynnych Brytyjczyków, w tym Williama Blake’a i Isaaca Newtona, a także niesamowity grobowiec Elżbiety I.

Informacje praktyczne

Chociaż bilet do Opactwa Westminsterskiego nie należy do tanich i kosztuje aż 29£, to dla osób zainteresowanych historią miejsce to na pewno nie będzie rozczarowaniem. Oprócz wspaniałych grobowców i architektury samej świątyni na odwiedzających czekają również urokliwe krużganki, najstarsze drzwi w Anglii oraz podziemna komnata z 1070 roku.

Więcej: Opactwo Westminsterskie: zwiedzanie, historia, ciekawostki

Opactwo Westminster w Londynie (źródło: http://www.westminster-abbey.org/)
Opactwo Westminster w Londynie (źródło: http://www.westminster-abbey.org/)
Ciekawostka Oprócz Opactwa Westminsterskiego istnieje tylko jeden kościół, w którym odbyła się koronacja angielskiego króla - jest to kościół Church of the Holy Rude w Stirling, położony tuż obok tamtejszego zamku.

Tower Bridge - atrakcje w Londynie

Trudno wyobrazić sobie plan zwiedzania Londynu bez chociażby rzucenia okiem na ten słynny most zwodzony, wzniesiony w stylu wiktoriańskiego neogotyku, który stał się nierozłącznym symbolem miasta. Oficjalna inauguracja konstrukcji miała miejsce pod koniec XIX wieku i od tego czasu zachwyca ona odwiedzających brytyjską stolicę.

Informacje praktyczne

Budowla jest udostępniona do zwiedzania, ale niekoniecznie warto kupować bilet, jeśli liczycie tylko na wspaniałe widoki (są znacznie lepsze punkty widokowe w Londynie). Inaczej sytuacja wygląda w przypadku miłośników historii techniki, którzy będą mogli obejrzeć zabytkową maszynownie. Więcej informacji o zwiedzaniu znajdziecie w naszym artykule Tower Bridge w Londynie - zwiedzanie i historia jednego z najbardziej znanych mostów świata

Atrakcje Londynu - maszynownia mostu Tower Bridge
Atrakcje Londynu - maszynownia mostu Tower Bridge

Tower of London - zabytki Londynu

Niewiele jest miejsc kojarzonych z Londynem bardziej niż masywna twierdza Tower, której historia sięga XI wieku. Wzniósł ją Wilhelm Zdobywca, poszukując sposobu na utemperowanie buntowniczych zapędów ówczesnych Londyńczyków. Od tamtego czasu, w jej murach przetrzymywano najważniejszych więźniów korony oraz przechowywano najcenniejsze skarby.

Zwiedzanie Tower of London

Twierdza Tower należy do najpopularniejszych atrakcji Londynu. Jej najważniejszym zabytkiem jest Biała Wieża, we wnętrzu którego obecnie przechowywane są klejnoty królewskie, regalia władzy oraz zabytkowe zbroje. Oprócz niej, na terenie kompleksu znajduje się jeszcze kilka innych wartych zwiedzenia konstrukcji.

Na spokojną wizytę w tym miejscu warto zarezerwować sobie przynajmniej dwie godziny. Bilet wstępu kosztuje 33,60£.

Więcej informacji znajdziecie w naszym artykule Tower of London - zwiedzanie, bilety, historia i ciekawostki

Londyn - Twierdza Tower of London
Londyn - Twierdza Tower of London

Pałac Buckingham

Dla wielu turystów najważniejszym symbolem brytyjskiej rodziny królewskiej w Londynie jest Pałac Buckingham, który od 1837 roku pełni funkcję oficjalnej siedziby monarchy. Gmach pałacu imponuje swoim rozmiarem - na 77 tysiącach metrów kwadratowych znajduje się kilkaset komnat i pomieszczeń.

Na początku XX wieku, naprzeciwko pałacu wzniesiono imponujący monument jako hołd dla królowej Wiktorii (ang. Queen Victoria Memorial). Jest to obecnie jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w Londynie. Mierzący 25 metrów wysokości pomnik zakończony złotą statuą powstawał przez ponad 20 lat. Jego projektantem był Thomas Brock. Monument został po raz pierwszy odsłonięty 16 maja 1911 roku, a prace budowlane trwały od 1901 (projekt powstał kilka miesięcy po śmierci królowej) aż do 1924 roku.

Na północ od monumentu rozciąga się przyjemny park Green Park (pol. Zielony Park), gdzie możemy odpocząć od tłumów turystów oraz schować się przed słońcem.

Wejścia do parku strzeże bogato zdobiona Brama Kanady (ang. Canada Gate), która powstała jako integralna część pomnika Królowej Wiktorii. Nazwa bramy nie jest przypadkowa - to prezent od władz Kanady, która w tamtym czasie była częścią Imperium Brytyjskiego. Blisko wejścia do parku wzniesiono Canada Memorial, skromny pomnik mający upamiętnić milion kanadyjskich żołnierzy (w tym blisko 100 tysięcy ofiar), którzy walczyli u boku Brytyjczyków w trakcie I i II wojny światowej.

Pomnik ma kształt granitowej płyty pokrytej liśćmi klonu, jednego z najważniejszych symboli Kanady, z brązu.

Zwiedzanie Pałacu Buckingham

Niektórych czytelników może ucieszyć fakt, że apartamenty i sam pałac udostępniane są do zwiedzenia, choć niestety nie każdy układający plan zwiedzania Londynu będzie mieć taką możliwość. Apartamenty królewskie dostępne są do odwiedzenia tylko przez 10 tygodni w roku (w 2023 roku od 14 lipca do 24 września) oraz w pojedynczych dniach w pozostałych miesiącach, a bilety należą do bardzo drogich. Na oficjalnej stronie można sprawdzić dokładne godziny wstępu oraz zakupić bilet.

Przez większość roku możemy odwiedzić za to znajdujące się kawałek dalej królewskie stajnie (ang. The Royal Mews), w których wystawione są m.in. powozy należące do brytyjskiej monarchii. Pomiędzy stajniami a pałacem stoi charakterystyczny budynek mieszczący The Queen's Gallery (pol. Galeria Królowej), czyli galerię sztuki ze zbiorami należącymi do rodziny królewskiej. Oprócz kolekcji stałej (m.in. dzieła starych mistrzów oraz kolekcji zdobień w środku) w środku organizowane są wystawy czasowe. Niestety, w przeciwieństwie do wielu innych galerii sztuki w Londynie, wejście do Galerii Królowej jest biletowane.

Uroczysta zmiana warty przed Pałacem Buckingham

Stanięcie przed Pałacem Buckingham to oczywiście obowiązkowy punkt w planie zwiedzania Londynu, ale warto tak zaplanować naszą wizytę, aby zobaczyć słynną zmianę warty. Przez większość roku uroczystość odbywa się co drugi dzień (w poniedziałki, środy, piątki i niedzielę) o godzinie 11:00. W miesiącach letnich (z reguły od maja do lipca) ceremonia zmiany warty może być organizowana codziennie, ale nie jest to reguła. Szczegółowy terminarz można sprawdzić na oficjalnej stronie brytyjskiej armii pod tym adresem - warto to zrobić przed przyjazdem.

Podczas zmiany warty, nowi strażnicy przejmują od ustępujących obowiązek ochrony władcy. W trakcie uroczystej ceremonii gra muzyka, a gwardziści są ubrani w swoje tradycyjne stroje: czarne spodnie, czerwone tuniki i wysokie czarne czapki.

Uwaga! W przypadku złej pogody oraz podczas różnych ważnych wydarzeń państwowych ceremonia zmiany warty może zostać odwołana.

Trafalgar Square i Galeria Narodowa - atrakcje Londynu

Do najbardziej charakterystycznych placów w Londynie zaliczyć można Trafalgar Square, nazwany na cześć zwycięskiej bitwy morskiej z 1805 roku, podczas której wyspiarze pokonali zjednoczone siły Francji oraz Królestwa Hiszpanii. Plac ten pełnił ważną funkcję w mieście już od XIII wieku, kiedy to znajdowały się tu królewskie stajnie.

Na środku placu wznosi się kolumna admirała Nelsona, otoczona przez cztery lwy, a obok niej znajdują się fontanny. Najważniejszym budynkiem przy placu jest brytyjska Galeria Narodowa, ciesząca się renomą jednej z najważniejszych galerii sztuki na świecie. W jej wnętrzu podziwiać można dzieła wielu znanych mistrzów pędzla, w tym kilka prac van Gogha. Wstęp jest darmowy, więc grzechem byłoby nie zajrzeć tam choćby na chwilkę. Więcej informacji znajdziecie w naszym tekście

Słynne 'Słoneczniki' Vincenta van Gogha - Galeria Narodowa w Londynie
Słynne 'Słoneczniki' Vincenta van Gogha - Galeria Narodowa w Londynie

Plac jest swoistym centrum artystycznym. Okupują go uliczni grajkowie oraz artyści, a niektórzy z nich tworzą piękne prace kredą na chodniku. W krypcie stojącego tuż obok georgiańskiego kościoła St Martin-in-the-Fields działa obecnie... kawiarnia! Warto zajrzeć do tej świątyni też po to, aby zobaczyć niezwykłą formę żelaznej ramy bramy okna znajdującego się za głównym ołtarzem.

Piotr Rubens w Londynie oraz historia ściętej głowy króla

Polecamy Wam przespacerować się ulicą Whitehall, ciągnąca się od placu Trafalgar do okolic Pałacu Westminsterskiego. Wzdłuż niej ciągną się rzedy pięknych fasad oraz interesujące pomniki, m.in. monument upamiętniający kobiety żyjące w czasie II wojny światowej.

Po drodze natrafimy na Salę Bankietową (Banqueting House), ostatni relikt historycznego pałacu Whitehall. Wejście jest płatne, a w środku można podziwiać sufit ozdobiony malowidłem Piotra Rubensa.

Przed wejściem do budynku często zatrzymują się przewodnicy, by opowiedzieć turystom o ponurej historii króla Karola I Stuarta, któremu właśnie przed tym pałacem ścięto głowę toporem podczas publicznej egzekucji. Po restauracji monarchii, ciało Olivera Cromwella - odpowiedzialnego za śmierć króla - zostało wyjęte z grobu w Opactwie Westminsterskim i wywieszone nad wejściem do Parlamentu.

Salę Bankietową (Banqueting House) - Londyn
Salę Bankietową (Banqueting House) - Londyn

Muzeum Brytyjskie - najważniejsza kulturalna atrakcja w Londynie

British Museum jest jednym z najważniejszych muzeów na świecie, a różnorodność jego kolekcji przypomina o statusie, jaki jeszcze całkiem niedawno posiadało Imperium Brytyjskie. W środku możemy spędzić nawet kilka godzin podziwiając skarby z różnych epok. Do najważniejszych eksponatów zaliczają się rzeźby z ateńskiego Akropolu czy słynny Kamień z Rosetty.

Więcej informacji o kolekcji muzeum znajdziecie w naszym artykule British Museum (Muzeum Brytyjskie) w Londynie - kolekcja, zwiedzanie oraz informacje praktyczne

Co warto zobaczyć w Londynie? Muzeum Brytyjskie!
Co warto zobaczyć w Londynie? Muzeum Brytyjskie!

Muzeum Historii Naturalnej

Muzeum Historii Naturalnej (ang. Natural History Museum) to idealna propozycja zarówno dla młodszych, jak i starszych odwiedzających. Olbrzymie szkielety dinozaurów, skamieliny oraz ruszający się model gigantycznego Tyrannosaurusa rexa - to tylko niektóre z atrakcji tego miejsca.

Muzeum temu poświęciliśmy cały artykuł, do którego Was zapraszamy Muzeum Historii Naturalnej w Londynie - zwiedzanie, kolekcja oraz informacje praktyczne

Płetwal błękitny - Muzeum Historii Naturalnej (Natural History Museum) w Londynie
Płetwal błękitny - Muzeum Historii Naturalnej (Natural History Museum) w Londynie

Hyde Park - najbardziej znany z londyńskich parków

Hyde Park to nie tylko najbardziej znany z londyńskich parków, ale również największy. Na jego terenie znajdziemy m.in.: jeziorko The Serpentine, przy którym w sezonie letnim działa pływalnia, ogród różany, Speakers' Corner (miejsce do wyrażania swobodnych myśli) oraz liczne rzeźby. Do naszych ulubionych należy Statua Achillesa, postawiona na cześć Arthura Wellesleya, Księcia Wellington. W celu stworzenia pomnika przetopiono 33 tony dział zdobytych podczas kampanii we Francji (położenie pomnika: 51.504507, -0.152551);

W okolicy - zabytki Londynu wokół Hyde Parku

  • Przy północno-wschodnim krańcu parku (od strony zewnętrznej) znajduje się Marble Arch (Łuk Marmurowy), który pierwotnie służył jako brama wjazdowa do Pałacu Buckingham.
  • Po południowej stronie odnajdziemy z kolei wspaniały gmach sali koncertowej Royal Albert Hall. Ta budowla uchodzi za jedną z najważniejszych realizacji architektonicznych okresu wiktoriańskiego.
  • Przy południowo-wschodniej granicy parku możemy zobaczyć Wellington Arch - XIX-wieczny łuk triumfalny postawiony w hołdzie bohaterowi wojen napoleońskich.
Wellington Arch w Londynie
Wellington Arch w Londynie

London Eye - najbardziej kontrowersyjna atrakcja Londynu!

Nie ma chyba drugiej atrakcji w Londynie budzącej tak duże kontrowersje jak ten monumentalny diabelski młyn! Czytając komentarze w sieci dowiemy się jednej z dwóch rzeczy - że jest to świetna atrakcja lub że zakup biletu był całkowitą stratą pieniędzy. Nam osobiście "Oko Londynu" bardzo się podobało, choć oczywiście kwota wydana na bilet była znaczna.

Czy warto dodać London Eye do naszego planu zwiedzania Londynu? Jeśli macie dużo czasu i kwota wydana za bilet nie doprowadzi Was do frustracji w przypadku zawodu, to czemu nie! W innym przypadku prawdopodobnie lepiej skorzystać z innych punktów widokowych Londynu. A zanim się podejmiecie decyzję, sprawdźcie nasz artykuł London Eye - bilety, cena, ciekawostki..

Widok z London Eye
Widok z London Eye

St James's Park oraz budynek królewskiej konnicy

St James's Park to jeden z najbardziej urokliwych parków miejskich w Londynie. Patrząc na mapę, można zauważyć, że oddziela Pałac Buckingham od siedziby premiera przy 10 Downing Street, czyli władzę królewską od wykonawczej. Środek parku zajmuje małe jeziorko. O każdej porze w parku spotkać można spacerujących mieszkańców, a także szare wiewiórki, które bez obaw podchodzą do ludzi. Niestety, zwierzęta te stopniowo wypierają wiewiórki rude, które nie są w stanie wygrać z nimi rywalizacji o pożywienie.

Domek opiekunów ptactwa - St James's Park, Londyn
Domek opiekunów ptactwa - St James's Park, Londyn

Podczas spaceru po St James's Park, można łatwo zapomnieć, że jesteśmy w sercu wielkiej metropolii. Na wschód od parku znajduje się budynek królewskiej konnicy, Horse Guards. Budynek ten jest wart zobaczenia od zewnątrz, a w jego środku mieści się Muzeum Kawalerii (The Household Cavalry Museum).

Zmiana warty - nie tylko przy Pałacu Buckingham!

Nie każdy turysta zdaje sobie sprawę, że w Londynie odbywa się jeszcze jedna uroczysta zmiana warty. Zmiana konnych Strażników Życia Królowej (ang. The Queen’s Life Guard) ma miejsce na największym londyńskim placu defilad, Horse Guards Parade, który znajduje się po wschodniej stronie parku St James's Park. W przeszłości, plac był częścią pałacu Whitehall i odbywały się na nim różne wydarzenia, takie jak rocznice urodzin królowej Elżbiety I czy turnieje rycerskie.

Co warto odnotować, ten obszerny plac jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku był wykorzystywany jako parking. Dopiero tragiczny atak terrorystyczny doprowadził do decyzji o przywróceniu placu jego funkcji reprezentacyjnej.

Ceremonia na placu Horse Guards Parade odbywa się codziennie: od poniedziałku do soboty o 11:00 (w niedzielę o 10:00) oraz o 16:00. Uwaga! Godziny oraz dni mogą ulec zmianie. Dokładne informacje o zmianach w terminarzu można sprawdzić na tej stronie.

Muzeum Wiktorii i Alberta

Londyn już w XIX wieku zasłynął jako miasto stawiające na kulturę i sztukę. To właśnie wtedy powstały muzea przy Exhibition Road - wspomniane już Muzeum Historii Naturalnej, ale również Muzeum Wiktorii i Alberta oraz Muzeum Nauki.

Victoria and Albert Museum (w skrócie V&A) to największe na świecie muzeum sztuki dekoracyjnej oraz rzemiosła artystycznego. Na uwagę zasługuje fakt, że stała kolekcja liczy niemal 3 miliony najróżniejszych eksponatów. W środku zobaczymy m.in.: replikę rzeźby Dawida przechowywanej we Florencji, kolekcję prac włoskiego mistrza Gian Lorenzo Berniniego, najróżniejsze elementy wystroju oraz dekoracji wnętrz, w tym całe pokoje, a także meble, zegary, gobeliny, i wiele, wiele więcej.

Informacje praktyczne

Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Bez większego problemu możemy spędzić w muzeum nawet pół dnia. Dla sympatyków architektury już sam budynek muzeum może być bodźcem, który zachęci ich do odwiedzin. Spacerując pomiędzy salami, zobaczymy motywy wzorowane na włoskim renesansie czy średniowieczu.

Placówka skrywa jeszcze jeden sekret, z którego istnienia wielu odwiedzających nie zdaje sobie sprawy. To przepiękna XIX-wieczna kawiarnia, do której wchodzimy wprost z ogrodu. W jej wnętrzu zachwycają dekoracje pełne przepychu oraz wiktoriańska atmosfera. W oczy szczególnie rzucają się wzory z kolorowych płytek, które naśladują włoską majolikę, oraz drewniane panele.

Wymienione powyżej muzea to tylko część oferty kulturalnej Londynu. Więcej placówek - w tym kilka nieoczywistych propozycji - znajdziecie w naszym przewodniku Muzea w Londynie - przewodnik kulturalny po stolicy Anglii.

Tate Modern i Tate Britain

Większość turystów słysząc nazwę Tate skojarzy ją z jednym z największych muzeów sztuki współczesnej na świecie. Placówka ta mieści się w historycznym budynku elektrowni, stąd industrialny charakter jej wnętrza. Na odwiedzających duże wrażenie robi imponująca hala turbinowa.

Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że istnieje jeszcze jedno muzeum sygnowane marką Tate: Tate Britain, które skupia się na pracach brytyjskich artystów datowanych od 1500 roku. Wnętrze galerii ozdabiają dzieła takich artystów jak William Blake, John Constable czy J. M. W. Turner.

Warto tu przybyć zwłaszcza dla sporej kolekcji prac tego ostatniego, które bezustannie nas zachwycają, zwłaszcza Upadek imperium Kartaginy. Drugi z obrazów o tematyce Kartaginy Turnera - Dydona wznosi Kartaginę - wisi w Galerii Narodowej. Tate Britain to jedna z naszych ulubionych londyńskich galerii sztuki, do której staramy się zaglądać regularnie podczas naszych odwiedzin w brytyjskiej stolicy.

'The Lady of Shalott' - John William Waterhouse (Tate Britain - Londyn)
'The Lady of Shalott' - John William Waterhouse (Tate Britain - Londyn)

Churchill War Rooms i inne ślady London Blitz

Wielka Brytania odegrała kluczową rolę podczas II wojny światowej, a Londyn był wielokrotnie bombardowany w trakcie Bitwy o Anglię. Bombardowania te są współcześnie znane pod nazwą Blitz i w ich wyniku część budynków została zniszczona. Jednym ze świadectw tamtych czasów są ruiny kościoła St Dunstan in the East Church Garden, w których urządzono urokliwy ogród. Znajdują się one w City of London i będąc w okolicy, koniecznie do nich wstąpcie.

W trakcie nalotów władze brytyjskie ukrywały się w specjalnych bunkrach zbudowanych pod budynkami rządowymi, tuż przy Pałacu Westminsterskim. Stworzono tam całe centrum dowodzenia. Po wojnie kompleks został na kilkadziesiąt lat szczelnie zamknięty. Dziś możemy zwiedzić te podziemne pomieszczenia, które wyglądają identycznie jak w momencie zamknięcia w sierpniu 1945 roku.

Atrakcja nosi nazwę Churchill War Rooms. Na miejscu przejdziemy przez podziemne korytarze i zajrzymy do pomieszczeń odgrodzonych szybą. Na końcu trasy zwiedzania czeka muzeum poświęcone Winstonowi Churchillowi, w którym przedstawiono życie tego barwnego polityka i przywódcy.

HMS Belfast - muzeum-statek przy Tamizie

Inną ważną atrakcją związaną z okresem wojennym jest statek-muzeum HMS Belfast. Nazwa wywodzi się od stolicy Irlandii Północnej, gdzie jednostkę zbudowano w tamtejszej stoczni. Statek od początku brał aktywny udział w działaniach wojennych, w tym podczas operacji D-Day w Normandii. Dziś możemy wejść do środka i zwiedzić niemal wszystkie pomieszczenia.

Londyn - zwiedzanie krążownika HMS Belfast - miejsce kapitana i oficera nawigatora
Londyn - zwiedzanie krążownika HMS Belfast - miejsce kapitana i oficera nawigatora
Spacerując po mieście powinniśmy wielokrotnie trafić na pomniki oraz miejsca pamięci żołnierzy oraz ofiar obu wojen. Kilka z nich znajduje się wzdłuż Tamizy.

Pałace i zamki Londynu - najlepsze atrakcje Londynu dla miłośników historii

Dotychczas opisaliśmy trzy pałace oraz londyńskie zamki: Pałac Buckingham, Tower od London oraz Sale Bankietową z nieistniejącego już pałacu Whitehall.

Zamek Windsor - okolice Londynu
Zamek Windsor - okolice Londynu

Oprócz nich do zwiedzenia w Londynie jest jeszcze kilka zabytkowych rezydencji. Do najciekawszych z nich zaliczają się:

  • Pałac Hampton Court - pałac będący w rękach monarchii od 1528 roku. Do pałacu przynależą ogrody ze słynnym labiryntem żywopłotowym;
  • Pałac Kensington (Kensington Palace) - rezydencja królewska od XVII wieku. Dziś w środku znajduje się m.in. królewska galeria sztuki.;
  • Zamek Windsor - królewska rezydencja od 1110 roku, nadal wykorzystywana przez rodzinę królewską. Zamek leży poza Londynem.
  • Kenwood House - urokliwy dworek na obrzeżach Londynu, w którym przechowywane sa liczne dzieła sztuki, w tym jeden ze słynnych autoportretów Rembrandta.
Kenwood House - Londyn
Kenwood House - Londyn

Shakespeare's Globe Theatre - odkryjmy Londyn z czasów słynnego poety

Jeśli lubimy nietypowe miejsca, powinniśmy rozważyć wizytę w odbudowanym drewnianym teatrze z czasów Szekspira (Shakespeare's Globe Theatre). W środku staniemy pod sceną (pod gołym niebem) i na trybunach, a także poznamy historię teatru oraz zrozumiemy, jak wyglądały występy w czasach słynnego artysty.

Londyn - widok na trybuny w Teatrze szekspirowskim Globe
Londyn - widok na trybuny w Teatrze szekspirowskim Globe

Informacje praktyczne

Bilet wstępu kosztuje pomiędzy 20£ a 25£, w zależności od tego, jaki typ wycieczki jest akurat organizowany. Zwiedzanie głównej części możliwe jest wyłącznie podczas trwającej około 50 minut wycieczki z przewodnikiem. W jej trakcie dowiemy się wielu ciekawych rzeczy, np. dlaczego miejsca przy scenie były tymi najtańszymi. Następnie możemy samodzielnie przejść przez obszar wystawowy. Na wizytę warto zaplanować sobie około 90 minut.

Katedra św. Pawła - atrakcje Londynu dla miłośników architektury

Katedra św. Pawła, ze swoją monumentalną kopułą, jest jednym z najważniejszych kościołów anglikańskich. Ten imponujący zabytek, zaprojektowany przez słynnego architekta Christophera Wrena i oddany do użytku w 1710 roku, jest obecnie udostępniony do zwiedzania.

Informacje praktyczne

Świątynie możemy zwiedzać od poniedziałku do soboty. Bilety najlepiej zakupić online na oficjalnej stronie w cenie 20,50£, o 2,50£ taniej niż w kasie.

W ramach wizyty będziemy mogli zajrzeć do krypty oraz wejść na punkt widokowy. Do świątyni możemy też zajrzeć za darmo, podczas trwania mszy świętej, ale wtedy zobaczymy wyłącznie jej fragment.

Katedra św. Pawła w Londynie
Katedra św. Pawła w Londynie
Chcąc spojrzeć na katedrę św. Pawła z innej perspektywy warto udać się na dach centrum handlowego One New Change - poniżej zobaczycie widok, jaki tam znajdziecie.
Mniej znane atrakcje Londynu - widok z dachu centrum handlowego One New Change
Mniej znane atrakcje Londynu - widok z dachu centrum handlowego One New Change

West End - Soho, Chinatown i Leicester Square

West End to słynna londyńska dzielnica teatralna, będąca bez wątpienia jednym z najbardziej tętniących życiem obszarów w centrum Londynu. To tutaj kwitnie życie nocne i kulturalne miasta. Teatry, kluby, kina i puby - żadnego z tych miejsc tu nie brakuje.

Naszym ulubionym zakątkiem w tej okolicy jest Soho, po którym warto pospacerować bez większego planu, i po prostu podziwiać oryginalne fasady i zdobienia teatrów czy pubów. W okresach przedświątecznych ulice Soho są zawsze pięknie udekorowane. Warto pospacerować też po Carnaby Street, kultowej ulicy pełnej sklepów oraz barów i restauracji.

Podczas spaceru po Soho nie zapomnijcie zajrzeć na teren sąsiedniej dzielnicy Chinatown, aby zobaczyć wspaniałą bramę oraz kolorowe orientalne sklepy i restauracje.

Całkiem niedaleko znajduje się też słynny plac Leicester Square, otoczony kinami, w których odbywają się najważniejsze premiery kinowe. W jego centralnej części znajduje się park, ozdobiony rzeźbą Williama Szekspira. My będąc w tej okolicy lubimy zajrzeć do M&M'S London - kilkupiętrowego sklepu poświęconego słynnym drażetkom. W środku możemy zakupić słodycze, ale największą atrakcją są różne wystawy postaci znanych z popularnych reklam. Po przeciwnej stronie ulicy działa The LEGO® Store.

Piccadilly Circus ze słynnymi ekranami

Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Londynie jest leżący na granicy Soho plac Piccadilly Circus. Jego olbrzymie ekrany reklamowe są nieodłącznym elementem londyńskiego krajobrazu i często pojawiają się w produkcjach filmowych.

Oddalając się nieco od placu na północ ulicą Shaftesbury Ave, dojdziemy do pomnika Konie Heliosa (The Horses of Helios, adres: 34 Haymarket), przedstawiającego cztery konie greckiego boga słońca. Monument ten został stworzony w 1992 roku przez Rudy’ego Wellera.

Wskazówka praktyczne

Place Piccadilly Circus oraz Leicester Square oddalone są o dosłownie kilka kroków od Trafalgar Square.

Londyn, Soho, Piccadilly Circus
Londyn, Soho, Piccadilly Circus

Covent Garden - najpiękniejszy z londyńskich pasażów

Covent Garden w Londynie to wyjątkowe i żywiołowe miejsce, które łączy w sobie historię, kulturę oraz współczesne rozrywki. Jest to popularny punkt dla turystów i mieszkańców miasta, oferujący szeroką gamę sklepów, restauracji i kawiarni, a także słynny rynek Covent Garden Market, słynący ze swojej architektury, gdzie można znaleźć unikatowe pamiątki i rękodzieła. Na miejscu jest drogo, ale warto tam zawitać, aby poczuć atmosferę tego miejsca.

Obszar ten jest również znany z licznych teatrów i sal koncertowych, w tym Royal Opera House, będącego domem dla Królewskiego Baletu i Królewskiej Opery. Covent Garden to także miejsce pełne ulicznych artystów, co dodaje temu miejscu niepowtarzalnego, artystycznego charakteru. Spacer po zabytkowych uliczkach, wśród pięknych budynków z epoki georgiańskiej, jest jak podróż w czasie, łącząca historię z nowoczesnością.

Greenwich - świadectwo brytyjskiej potęgi morskiej

Nie ma w Londynie miejsca, które lepiej oddałoby potęgę morską imperium brytyjskiego niż Greenwich. Obszar ten od wieków ściśle związany jest z królewską marynarką wojenną. Najbardziej charakterystycznym zabytkiem jest Old Royal Naval College, dawna uczelnia kształcąca dowódców floty oraz marynarzy. Kompleks ten został wpisany na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Budynek Royal Naval College powstał w latach 1696 - 1712 jako szpital dla weteranów brytyjskiej floty. W 1873 roku zamknięto szpital i w jego miejsce otworzono uczelnię, która funkcjonowała aż do 1998 roku. Wcześniej, na tym miejscu, stał jeden z królewskich pałaców, Pałac Placentii, w którym na świat przyszło wielu członków rodziny królewskiej.

Kompleks jest dostępny do zwiedzania. Na jego terenie znajdują się m.in. centrum dla odwiedzających (Discover Greenwich Visitor Centre), kaplica oraz majestatyczna Painted Hall (Pomalowana Sala), do której wstęp jest płatny.

Inne atrakcje Greenwich:

  • Dom Królowej w Greenwich (Queen's House) - królewska rezydencja z początku XVII wieku, w której zobaczyć można wiele dzieł sztuki związanych z morzem oraz słynne geometryczne samo wspierające się schody (Tulip Stairs). Wstęp jest darmowy;
  • Narodowe Muzeum Morskie (National Maritime Museum’s) - jedno z największych na świecie muzeów poświęconych żegludze. Znajdują się w nim m.in. modele statków, obrazy czy eksponaty zabrane wprost ze statków. Część wystawy przedstawia historię brytyjskich morskich zwycięstw. Przed budynkiem muzeum stanął największy na świecie statek w butelce. Wstęp do muzeum jest darmowy;
  • Królewskie obserwatorium astronomiczne i Park Greenwich - jeden z królewskich parków. Na jego terenie znajduje się wzgórze stanowiące naturalny punkt widokowy z panoramą Londynu oraz Old Royal Naval College, a także obszar The Wilderness, zamieszkały przez jelenie. W parku znajduje się również królewskie obserwatorium, zamienione na płatne muzeum, przez które przechodzi południk zerowy;
  • Muzeum statek Cutty Sark - muzeum w historycznym statku, który służył do przewozu m.in. herbaty z Chin do Anglii. Jest to ostatni istniejący statek tego typu. Zbudowany został w 1869 roku. Wejście na pokład jest płatne;
  • Kolejka linowa IFS Cloud Cable Car - stosunkowo nowa atrakcja na mapie Greenwich, położona jednak nieco dalej od pozostałych. Kolejka linowa pozwala na przekroczenie Tamizy z półwyspu Greenwich do królewskich doków. Podczas jazdy gondolą możemy podziwiać ciekawy widok na miasto. Za przejazd zapłacimy niestety aż 6£ w jedną stronę.

Do Greenwich możemy dojechać pociągiem, metrem, lub dostać się tam statkiem w około 20 minut spod przystani przy twierdzy Tower.

Więcej: Greenwich w Londynie - zwiedzanie historycznej dzielnicy wypełnionej zabytkami z listy UNESCO

Widok ze wzgórza Greenwich (Londyn)
Widok ze wzgórza Greenwich (Londyn)

Borough Market - Londyn na talerzu!

Położony obok słynnego wieżowca The Shard, Borough Market to popularny targ spożywczy, który stanowi idealne połączenie zabytkowej architektury z nowoczesnym podejściem do sprzedaży żywności. Na miejscu można zakupić liczne produkty wysokiej jakości oraz skosztować dań serwowanych na szybko, przy okazji ciesząc oko atrakcyjną architekturą.

Targ czynny jest codziennie, ale z racji swojego profilu, powinniśmy liczyć się z wyższymi cenami.

Borough Market - Londyn
Borough Market - Londyn

Nie przegap w okolicy!

Zaledwie kilka kroków stąd znajduje się jeden z najstarszych zabytkowych londyńskich pubów - The George, który powstał w XVII wieku i słynie z drewnianej fasady z balkonami oraz rozległego dziedzińca. Mimo że w kwestii atmosfery mamy kilka innych preferowanych miejsc, to warto zobaczyć sam budynek!

Ruszając od Borough Market w przeciwnym kierunku, natrafimy na replikę statku Złota Łania (The Golden Hinde) - była to pierwsza angielska jednostka, która okrążyła kulę ziemską. Tuż obok przetrwał fragment ściany pałacu Winchester (wspominamy o nim również w dalszej części artykułu).

Sky Garden - atrakcje Londynu dla miłośników punktów widokowych

Sky Garden to podniebne ogrody w Londynie, położone na terenie biznesowej dzielnicy City. Utworzono je na ostatnich poziomach nowoczesnego drapacza chmur. Właściwie określenie "podniebne ogrody" jest trochę na wyrost - to po prostu przestrzeń z lokalami gastronomicznymi, ozdobiona licznymi roślinami. Nie ma się jednak co tym przejmować, gdyż największą atrakcję tego miejsca stanowi taras widokowy, z którego rozpościera się widok na okolicę, w tym m.in. na twierdzę Tower of London oraz przeciwny brzeg Tamizy.

Informacje praktyczne

Sky Garden jest dostępny za darmo, ale wymagana jest wcześniejsza rezerwacja darmowej wejściówki. Dokonujemy jej na stronie internetowej, wybierając godzinę odwiedzin. Nie powinniście jednak odkładać tego na ostatnią chwilę, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona!

Więcej informacji znajdziecie w naszym artykule Sky Garden - darmowy punkt widokowy w sercu londyńskiego City

Widok na Twierdzę Tower i Tower Bridge w Londynie z tarasu widokowego Sky Garden
Widok na Twierdzę Tower i Tower Bridge w Londynie z tarasu widokowego Sky Garden

Leadenhall Market i inne atrakcje City of London

Głównym biznesowym obszarem w Londynie jest City of London, czyli słynne City. To miejsce jest znane przede wszystkim jako światowe centrum finansowe, chociaż nie każdy zdaje sobie sprawę, że City powstało w granicach starożytnego Londinium. Spacerując tutejszymi ulicami, możemy natrafić na kilka antycznych śladów. W granicach tej dzielnicy znajduje się również katedra św. Pawła, a jej wschodni kraniec styka się z twierdzą Tower. City of London jest również nazywane Square Mile (mila kwadratowa), ponieważ mniej więcej taki obszar zajmuje. City jest niezależne od miasta Londyn i posiada własne władze.

Leadenhall Market - Londyn
Leadenhall Market - Londyn

Dziś City słynie z nowoczesnych biurowców wymieszanych z pojedynczymi przykładami historycznej zabudowy oraz ciągłego pośpiechu. Podczas spaceru wśród najnowocześniejszych biurowców możemy doznać skrętu karku od ciągłego patrzenia w górę.

Do atrakcji Londynu na terenie City, które najbardziej polecamy, należą:

  • Leadenhall Market - kryte targowisko z okresu wiktoriańskiego, którego wnętrze wyróżnia się żywymi kolorami oraz XIX-wiecznymi dekoracjami. Targowisko w tym miejscu istniało już prawdopodobnie w okresie średniowiecza (a może i w czasach rzymskich), ale obecne arkady zaprojektował w 1881 roku twórca mostu Tower Bridge, Horace Jones. W środku działają różnorodne sklepy oraz pojedyncze drogie kawiarnie i restauracje. Do Leadenhall wpadają również fani serii o Harrym Potterze;

  • Ogród Saint Dunstan in the East Church Garden - niewielki ogród stworzony na ruinach średniowiecznego kościoła St Dunstan-in-the-East, który został zniszczony podczas niemieckich bombardowań w 1941 roku. Jest to jeden z ukrytych skarbów Londynu. Z kościoła zachowały się ściany, wokół których zasadzono drzewa i krzewy, a w środku nawy umieszczono niewielką fontannę. Jest to świetne miejsce na krótki odpoczynek od zgiełku tej ruchliwej dzielnicy;

Ogród Saint Dunstan in the East Church Garden - Londyn
Ogród Saint Dunstan in the East Church Garden - Londyn
  • Budynek giełdy Royal Exchange oraz budynek Banku Anglii (Bank of England), w środku którego znajduje się muzeum wraz z mozaiką rzymska znalezioną w trakcie prac modernizacyjnych;

  • Kościół Temple (Temple Church) - XII-wieczny kościół zbudowany przez Templariuszy. Znany przede wszystkim z książki i filmu Kod da Vinci. Nie jest łatwy do znalezienia, aby go odnaleźć trzeba wejść na jeden z wewnętrznych dziedzińców. Kościół znajduje się na obszarze Temple, gdzie w przeszłości mieszkali rycerze zakonu. Niestety, większość budynków nie przetrwała Wielkiego Pożaru oraz bombardowań z czasów II wojny światowej;

  • Prince Henry's Room jeden z nielicznych zachowanych budynków sprzed Wielkiego Pożaru na terenie City. Warto podejść i zobaczyć drewnianą fasadę.

Widok ze Sky Garden w Londynie
Widok ze Sky Garden w Londynie

Most Millennium i spacer wzdłuż Tamizy

Tamiza jest nierozłącznie związana z Londynem. Jeśli chcemy lepiej poznać stolicę Anglii, warto zorganizować dłuższy spacer wzdłuż rzeki. Rozpocząć możemy przy Pałacu Westminsterskim i przejść aż do mostu Tower Bridge.

Spacerując wzdłuż Victoria Embankment, mijać będziemy wiele pięknych budynków oraz ogrodów, w tym ogrody Whitehall (Whitehall Gardens), ogrody pałacowe Somerset House czy grupę trzech ogrodów występujących po sobie: Victoria Embankment Gardens, Middle Temple Gardens oraz Inner Temple Gardens.

Most Millennium Bridge w Londynie
Most Millennium Bridge w Londynie

W trakcie spaceru, oprócz licznych pomników i pięknych budynków, zobaczymy też słynny most dla pieszych Millennium, który po wystąpieniach w reklamach oraz w filmie o Jamesie Bondzie na stałe wpisał się do popkultury. Po południowej stronie mostu znajdują się Tate Modern oraz Shakespeare's Globe, a idąc wprost na północ dojdziemy do katedry św. Pawła.

Początkowa część trasy wydaje się bardziej atrakcyjna po stronie północnej, jednak od mostu Millennium zalecamy podążać stroną południową, gdzie minąć można nowoczesną zabudowę oraz dostosowane do spacerowiczów nabrzeże, a także słynny statek wojenny HMS Belfast.

Jednym z najbardziej imponujących monumentów przy nabrzeżu Tamizy jest pomnik "Bitwa o Brytanię" (Battle of Britain), poświęcony lotnikom, którzy oddali życie w walce o wolność kraju. Jeśli przyjrzeć się mu uważnie, zobaczyć można na nim polskie nazwiska. Blisko 150 polskich lotników brało czynny udział w walkach. Pomnik znajduje się dosłownie kawałek na północ od mostu Westminster (położenie: 51.502972, -0.123418)

Londyn poza utartym szlakiem Jedną z mniej oczywistych atrakcji Londynu jest mozaika Queenhithe, zainstalowana na ścianie po północnej stronie Tamizy. Rozpościerająca się na 30 metrach, przedstawia ona historię Londynu od czasów rzymskich. Ponad 300 artystów pracowało nad jej stworzeniem, tworząc w sumie ponad 150 paneli.
Podczas spaceru wzdłuż Tamizy
Podczas spaceru wzdłuż Tamizy

Notting Hill i Portobello Road Market

Notting Hill to urokliwa i modna dzielnica, znana z malowniczych i kolorowych kamienic. Swoją sławę zawdzięcza Portobello Road Market, targowi staroci ciągnącemu się wzdłuż ulicy o tej samej nazwie. My, z racji coraz większej komercji, mamy co do niego coraz bardziej mieszane uczucia, ale uwielbiamy tamtejsze antykwariaty. Jeśli chcielibyście zobaczyć słynną księgarnię z filmu Notting Hill, powinniście udać się pod adres 13 Blenheim Cres.

Wskazówki praktyczne

Teoretycznie Portobello Road Market działa od poniedziałku do soboty, ale prawdziwy pchli targ ma miejsce w piątki i soboty. To właśnie wtedy wystawionych jest kilkaset kramów. W pozostałe dni wybór miejsc jest znacznie mniejszy, a dla odwiedzających pozostają głównie sklepy ciągnące się wzdłuz ulicy. Odwiedzając Portobello Road Market nie powinniście mieć też większego problemu, aby zjeść coś dobrego.

Na miejsce najwygodniej dojechać metrem. Wysiadamy na stacji Notting Hill Gate, na której zatrzymują się aż trzy linie: Central, Circle oraz District.

Harrods

Fani drogich marek znajdą w Londynie swoją świątynię: centrum handlowe Harrods, znane z imponującej architektury i eleganckich wnętrz, w tym z Sali Egipskiej. Aż wstyd się przyznać, ale była to jedna z atrakcji Londynu, którą odwiedziliśmy podczas naszych pierwszych odwiedzin lata temu.

Informacje praktyczne

Galeria mieści się w siedmiopiętrowym budynku, zlokalizowanym przy przy Brompton Road, w najdroższej londyńskiej dzielnicy Knightsbridge. Znajduje się na trasie pomiędzy Hyde Parkiem a Muzeum Wiktorii i Alberta.

Jeśli interesują Was zakupy, powinniście udać się na Oxford Street - długą ulicę handlową. Jeśli jesteście z dziećmi, koniecznie odwiedźcie Disney Store!
Wnętrze Harrodsa
Wnętrze Harrodsa

Camden Town i Camden Market

Camden Town to kolejne niezwykłe miejsce w Londynie, które koniecznie trzeba zobaczyć. Serce multikulturowego Londynu, wybuchowa mieszanka stylów, oryginalności, awangardy i nietuzinkowości.

Informacje praktyczne

Wielu turystów przybywa do Camden Town w celu odwiedzenia słynnego kompleksu targowego Camden Lock Market, gdzie spróbujemy dań różnych kuchni świata oraz zakupimy najróżniejsze produkty, od staroci, przez wyroby rzemieślnicze, po modne ubrania. W sumie ponad 1000 różnych stoisk!

Na miejsce najłatwiej dojechać metrem. Niedaleko rynku znajduje się stacja Camden Town linii Northern.

Polecamy Wam wybrać się na krótki spacer wzdłuż kanału Regent's Canal, aby zobaczyć Londyn z nieco innej perspektywy.

Podczas wizyty w Camden Town w Londynie
Podczas wizyty w Camden Town w Londynie

Zwiedzanie stadionów piłkarskich w Londynie

Nie ma w Europie drugiego takiego kraju, gdzie w najwyższej klasie rozgrywkowej piłki nożnej gra aż tyle klubów z jednego miasta, co w Anglii. W sezonie 2022-2023 w rozgrywkach Premier League występowało aż 7 zespołów z Londynu, a czasami bywało ich nawet więcej! Niemal każdy fan futbolu zna zespoły takie jak Arsenal, Chelsea czy Tottenham. W najwyższej klasie rozgrywkowej grają również West Ham, Fulham, Brentford FC oraz Crystal Palace.

Kibice piłkarscy mogą połączyć zwiedzanie Londynu z wizytą na stadionie swojego ulubionego klubu. Obiekty największych drużyn są udostępnione do zwiedzania - czasem z przewodnikiem, innym razem samodzielnie. Przy większości z nich znajdziecie również niewielkie muzea. Fani futbolu mogą odwiedzić również słynny stadion Wembley, uważany za jedną z kolebek futbolu. Poniżej znajdziecie nasze artykuły opisujące zwiedzanie konkretnych obiektów.

Przy dobrym zaplanowaniu możliwe jest odwiedzenie wszystkich trzech stadionów w ciągu jednego dnia. Niestety, ceny wycieczek są wysokie! Oprócz stadionów piłkarskich fani tenisa mogą zajrzeć również na słynne korty tenisowe Wimbledonu.

Królewskie Ogrody Botaniczne Kew Gardens

Kew Gardens to unikalny na skalę światową kompleks botaniczny wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Na miejscu czeka na nas wiele atrakcji, takich jak liczne szklarnie i ogrody tematyczne z roślinami z całego świata. Oprócz nich, możemy zobaczyć:

  • trasę prowadzącą ponad koronami drzew;
  • galerię obrazów wiktoriańskiej artystki Marianny North, o tematyce botanicznej;
  • letni pałac Kew, dawniej należący do króla Jerzego III;
  • orientalne i neoklasyczne budowle, takie jak chińska Wielka Pagoda.
Największe atrakcje Londynu - Sklarnia w ogrodach Kew Gardens
Największe atrakcje Londynu - Sklarnia w ogrodach Kew Gardens
Naszą relację z wizyty w ogrodzie znajdziecie w artykule Kew Gardens (Londyn) - zwiedzanie królewskiego ogrodu botanicznego

Parki w Londynie - atrakcje Londynu na świeżym powietrzu

Prawie wszystkie większe tereny zielone znajdujące się w centrum Londynu i jego dalszych dzielnicach są własnością brytyjskiej monarchii. W czasach świetności służyły rodzinie królewskiej jako miejsca odpoczynku i polowań.

Najbardziej znanymi parkami są opisane już przez nas Hyde Park oraz St James's Park.

Inne popularne londyńskie parki warte uwagi to m.in.

  • Kensington Park, który sąsiaduje z Hyde Parkiem;
  • The Regent's Park, słynący z letnich spektakli teatralnych na świeżym powietrzu;
  • Richmond Park, położony daleko od centrum, w którym spotkać możemy... swobodnie biegające jelenie!
  • Hampstead Heath - park, który nie należy do korony. Jego główne atrakcje to wzgórze z naturalnym punktem widokowym Parliament Hill oraz była rezydencja brytyjskiej arystokracji, Kenwood House (wejście darmowe), z autoportretem Rembrandta.
Richmond Park - Londyn
Richmond Park - Londyn

Więcej informacji o parkach (wymienionych powyżej, jak i innych) umieściliśmy w artykule: Parki w Londynie. Znajdziecie tam kilka nieoczywistych propozycji!

Zwiedzanie Londynu - wskazówki i informacje praktyczne

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Londynu?

Londyn może być idealnym miejscem na krótki weekendowy wypad, jak i na długie dwutygodniowe wakacje. Wszystko zależy od atrakcji, które chcemy zwiedzić i zobaczyć.

Nie warto jednak planować odwiedzenia zbyt wielu atrakcji w Londynie w trakcie weekendowego wypadu. Kolekcje w miejscowych muzeach są naprawdę obszerne i trudno będzie w satysfakcjonujący sposób zwiedzić wszystkie najważniejsze instytucje w tak krótkim czasie.

Kiedy najlepiej odwiedzić Londyn?

Jeżeli priorytetem jest dla Ciebie dobra pogoda, polecamy rozważyć odwiedziny Londynu pomiędzy majem a wrześniem. Niestety, w tym czasie na miejscu będą całe tłumy turystów, co może utrudniać zwiedzanie zamkniętych pomieszczeń. Z drugiej strony, niektóre atrakcje Londynu związane z monarchią brytyjską, w tym Pałac Buckingham, są udostępniane dla zwiedzających jedynie w miesiącach wakacyjnych.

W miesiącach zimowych - od listopada do lutego - liczba turystów znacząco spada, co czyni zwiedzanie historycznych atrakcji oraz muzeów znacznie przyjemniejszym. W niektórych płatnych atrakcjach można spotkać jedynie pojedynczych zwiedzających. Wyjątkiem jest tu druga połowa grudnia - okres świąteczny, kiedy Londyn mieni się kolorami i przyciąga rzesze turystów. Zima to doskonały okres dla turystów, których głównym zainteresowaniem są muzea - sami odwiedziliśmy Londyn w tym czasie kilka razy i pomimo niesprzyjającej pogody, wróciliśmy z mnóstwem wspaniałych wspomnień..

W sezonie zimowym, spacery nad Tamizą oraz wizyty w ogrodach i parkach mogą okazać się mniej przyjemne. Tereny zielone w tym okresie często wyglądają szaro i mogą sprawiać wrażenie przygnębiających.

Darmowe atrakcje w Londynie

Na szczęście nie wszystkie największe atrakcje w Londynie są biletowane. Do najważniejszych muzeów publicznych wejdziemy całkowicie za darmo.

Przykłady darmowych muzeów:

  • Muzeum Brytyjskie (British Museum)
  • Galeria Narodowa (National Gallery)
  • Muzeum Historii Naturalnej (Natural History Museum)
  • Galeria Portretów (National Portrait Gallery)
  • Victoria & Albert Museum
  • Muzeum Nauki (Science Museum)

Ceny pozostałych sprawdzicie w naszym zestawieniu Ceny w Londynie.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama