Podróże po Europie

Lotnisko Londyn Stansted - dojazd do centrum Londynu oraz innych lotnisk i miast

Ostatnia aktualizacja: 10 maja 2022

Lotnisko Londyn Stansted oddalone jest o około 60 km od centrum Londynu i leży w granicach niewielkiego miasteczka Stansted Mountfitchet.

Lotnisko jest główną londyńską bazą taniego przewoźnika Ryanair, który obsługuje około tuzina tras pomiędzy Stansted a największymi miastami w Polsce. W wielu przypadkach to właśnie lądowanie na Stansted będzie najtańszym sposobem na dostanie się do stolicy Anglii.

Port lotniczy Londyn-Stansted - najważniejsze informacje

 • pełna nazwa po angielsku: London Stansted Airport
 • Kod IATA - STN
 • Adres: Bassingbourn Rd, Stansted CM24 1QW, Wielka Brytania
 • godziny otwarcia: 24 godziny

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie WWW.

Jak dojechać z lotniska Londyn Stansted do centrum Londynu?

Trasę pomiędzy lotniskiem Londyn Stansted a centrum Londynu możemy pokonać autobusem (wersja tańsza i dłuższa) oraz pociągiem (opcja szybsza i droższa).

Jak najtaniej dojechać z lotniska Londyn Stansted do centrum Londynu?

Jeszcze do niedawna najtańszym sposobem na przejazd z lotniska Londyn Stansted do centrum Londynu były autobusy sygnowane marką easyBus. Ich ceny zaczynały się już od 1,99£ przy rezerwacji z dużym wyprzedzeniem, ale trasa ta została niestety zawieszona.

Warto jednak obserwować ich oficjalną stronę, bo może kursy zostaną wznowione - więcej tutaj.

Obecnie najtańszą, i właściwie jedyną opcją na tańszy przejazd jest zakup biletów na autobus firmy National Express z odpowiednim wyprzedzeniem (nawet dwu-, trzymiesięcznym) - ich ceny zaczynają się od .

Autobusy lotniskowe

Przystanek autobusów lotniskowych znajduje się kilka kroków po wyjściu z terminala i dostaniemy się do niego w maksymalnie dwie minuty.

National Express

Przewoźnikiem oferującym przejazdy na trasie lotnisko Londyn Stansted a centrum Londynu jest National Express, który w normalnym trybie obsługuje ponad 200 kursów dziennie na czterech trasach: A6, A7, A8 oraz A9. Uwaga! W momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu linie A7 oraz A8 były zawieszone do odwołania.

Przewagą autobusu nad pociągiem jest większa liczba dostępnych przystanków, gdyż autobusy zatrzymują się po drodze w kilku miejscach na obszarze centralnego Londynu, gdzie możemy przesiąść się na metro lub inny środek transportu. Więcej o poruszaniu się po największej brytyjskiej metropolii przeczytacie w naszym artykule Komunikacja miejska w Londynie: metro, bilety, autobusy

Linie A6 i A7 kończą bieg na dworcu autobusowym Victoria (Victoria Coach Station), i to właśnie one będą pierwszym wyborem dla większości turystów.

Czas przejazdu z lotniska na dworzec Victoria w zależności od pory dnia zajmie nam mniej więcej dwie godziny (z minutami).

Trasa autobusu A6 (do 46 kursów w ciągu dnia):

 • Victoria Coach Station,
 • Victoria Rail Station,
 • Marble Arch,
 • Baker Street,
 • St John's Wood,
 • Finchley Road,
 • Golders Green,
 • Stansted Airport.

Trasa autobusu A7 (do 60 kursów w ciągu dnia, obecnie zawieszona)

 • London Victoria Coach Station,
 • London Victoria Railway Station,
 • Waterloo,
 • Southwark,
 • Whitechapel,
 • Mile End,
 • Bow,
 • Stansted Airport.

Trasa autobusu A8 (do 46 kursów w ciągu dnia, obecnie zawieszona)

 • King's Cross,
 • Farringdon,
 • Liverpool Street,
 • Shoreditch,
 • Bethnal Green,
 • South Hackney,
 • Stansted Airport.

Trasa autobusu A9 (do 14 razy w ciągu dnia):

 • Stratford,
 • Stansted Airport.

Podane powyżej trasy i ich stan były aktualne w momencie aktualizacji naszego artykułu. Sugerujemy jednak przed planowanym przyjazdem sprawdzić bieżące dane na oficjalnej stronie przewoźnika.

Bilety możemy zakupić online lub na pokładzie u kierowcy (płatność tylko gotówką), o ile są wolne miejsca. Cena biletu za przejazd w jedną stronę przy zakupie z odpowiednim wyprzedzeniem rozpoczyna się od . Najtańsza pula biletów jest jednak ograniczona i czasem dostępne są tylko na trzy miesiące wcześniej. Cena regularna to 15£. Dzieci pomiędzy 3. a 15. rokiem życia płacą połowę ceny. Dzieci poniżej 3. roku życia podróżują za darmo.

Do każdego biletu zakupionego online doliczana jest opłata rezerwacyjna w wysokości . Możemy ją jednak łatwo ominąć zakładając konto na oficjalnej stronie przewoźnika.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie przewoźnika

Terravision (we współpracy z National Express)

Alternatywą do zakupu biletu bezpośrednio na stronie National Express jest skorzystanie z oferty firmy Terravison. Dawniej posiadali oni własne autobusy, ale obecnie współpracują z National Express i sprzedają bilety na ich przejazdy.

Ich cena jest stała (14£), więc kupując bilet na ostatnią chwilę zapłacimy trochę mniej niż na stronie National Express. W przypadku zakupu biletu z wyprzedzeniem lepszym wyjściem jest skorzystanie z oficjalnej strony.

Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Pociąg Stansted Express

Inną opcją na dojazd ze Stansted do centrum Londynu jest pociąg Stansted Express, który w około 50 minut dowiezie nas do stacji London Liverpool Street. Pociągi kursują regularnie co około 30 minut z przerwą w nocy.

Dworzec znajduje się bezpośrednio pod lotniskiem, więc bez problemu się do niego dostaniemy. Pociągi są na pewno wygodniejsze, ale warto sprawdzić dokładnie, czy stacja London Liverpool Street nie znajduje się zbyt daleko naszego miejsca docelowego - czasem może się okazać, że po dojechaniu na miejsce czekać nas jeszcze będzie długa podróż.

Standardowa cena biletu na przejazd to 20,70£, ale przy zakupie z odpowiednim wyprzedzenie możemy natrafić na ofertę promocyjną w wysokości 12£. Warto rozważyć też od razu zakup biletu powrotnego - w takim przypadku cena za przejazd w obie strony wychodzi taniej niż bilety kupowane oddzielnie.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie przewoźnika Stansted Express.

Dojazd na inne londyńskie lotniska

Jak dojechać z lotniska Londyn Stansted na lotnisko Londyn Luton?

Bezpośrednio połączenie pomiędzy tymi dwoma lotniskami oferuje wspomniany wcześniej National Express. Czas przejazdu to 90 minut, a ceny zaczynają się od około 15£. Niestety, autobusy te nie kursują zbyt często, więc warto wcześniej sprawdzić rozkład jazdy.

Więcej informacji można znaleźć tutaj

Jak dojechać z lotniska Londyn Stansted na lotnisko Heathrow?

W tym przypadku bezpośrednio połączenie również obsługuje National Express. Ceny zaczynają się od 18£, a czas przejazdu wynosi około 95-110 minut. Więcej informacji znajdziecie tutaj

Jak dojechać z lotniska Londyn Stansted do innych miast w Anglii?

Lotnisko Luton jest również dobrym punktem do rozpoczęcia podróży do innych miast w Anglii. Autobusy National Express kursują m.in. do: Colchester, Coventry, Birmingham, Cambridge, Ipswich, Norwich i Oxfordu. Listę wszystkich tras znajdziecie tutaj.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama