Podróże po Europie

Lotnisko Londyn Stansted. Sprawdź jak dojechać do centrum Londynu!

Ostatnia aktualizacja: 20 listopada 2023

Lotnisko Londyn Stansted, oddalone o około 60 km od centrum Londynu, leży w granicach niewielkiego miasteczka Stansted Mountfitchet.

Stansted jest główną londyńską bazą niskokosztowego przewoźnika Ryanair, który obsługuje liczne trasy pomiędzy tym lotniskiem a największymi miastami Polski. W wielu przypadkach to właśnie lądowanie na Stansted może okazać się najtańszą opcją dotarcia do stolicy Wielkiej Brytanii.

Z naszego artykułu dowiecie się, jak dojechać z lotniska Stansted do centrum Londynu. Po dotarciu na miejsce będziecie mogli przesiąść się w londyński transport publiczny, o którym dowiecie się więcej z naszego przewodnika o komunikacji miejskiej w Londynie.

Lotnisko Londyn Stansted - podstawowe informacje o porcie lotniczym

 • pełna nazwa po angielsku: London Stansted Airport
 • Kod IATA - STN
 • Adres: Bassingbourn Rd, Stansted CM24 1QW, Wielka Brytania
 • godziny otwarcia: 24 godziny

Lotnisko Stansted dysponuje jednym terminalem i jest drugim co do wielkości lotniskiem w Londynie, ustępując jedynie lotnisku Londyn Heathrow. W 2022 roku obsłużyło ponad 24 miliony pasażerów.

Inne lotniska londyńskie, takie jak Gatwick oraz lotnisko Londyn Luton, obsługuje znacznie mniej pasażerów.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie lotniska.

Jak dojechać z lotniska Londyn Stansted do centrum Londynu?

Trasę pomiędzy lotniskiem Londyn Stansted a centrum miasta można pokonać na dwa sposoby: autobusem lub pociągiem. Wybór metody transportu zależy od naszych preferencji – autobus jest tańszą, ale dłuższą opcją, podczas gdy pociąg pozwala dotrzeć do centrum szybciej, ale jest droższy.

Autobusy lotniskowe National Express

Obecnie najtańszym sposobem na przemieszczenie się z lotniska Stansted do centrum Londynu jest skorzystanie z usług firmy National Express, przy czym zalecamy zakupienie biletu z odpowiednim wyprzedzeniem - nawet dwu- lub trzymiesięcznym. Teoretycznie ceny ich biletów zaczynają się od 11£, ale ostatnimi czasy rzadko kiedy widzieliśmy taką cenę.

Podczas ostatniej aktualizacji naszego artykułu, National Express obsługiwał około 100 kursów dziennie na czterech trasach (A5, A6, A8 oraz A9). Przystanek autobusów lotniskowych znajduje się kilka kroków od wyjścia z terminalu, a dojście do niego zajmie nam maksymalnie dwie minuty.

Przewagą autobusu nad pociągiem jest większa liczba dostępnych przystanków - w sumie jest ich aż 14. Po drodze autobusy zatrzymują się w kilku miejscach w centralnym Londynie, co umożliwia wygodne przesiadki na metro lub inne środki transportu. Więcej informacji o poruszaniu się po największej brytyjskiej metropolii znajdziecie w naszym artykule opisującym komunikację miejską w Londynie.

Z punktu widzenia turysty, najbardziej przydatna jest linia A6, która kończy swój bieg na dworcu autobusowym Victoria (Victoria Coach Station). Czas przejazdu z lotniska na dworzec Victoria, w zależności od pory dnia, wynosi mniej więcej godzinę i 45 minut. Po drodze autobus zatrzymuje się w jeszcze w kilku miejscach w centrum Londynu. Od niedawna znów kursuje linia 5, której stacja końcowa to dworzec Paddington.

Trasa autobusu A6 (do 48 kursów w ciągu dnia):

 • Victoria Coach Station,
 • Victoria Rail Station,
 • Marble Arch,
 • Baker Street,
 • St John's Wood,
 • Finchley Road,
 • Golders Green,
 • lotnisko Londyn Stansted.

Trasa autobusu A5 (do 16 kursów w ciągu dnia):

 • Paddington Station,
 • Marble Arch,
 • Baker Street,
 • St John's Wood,
 • Finchley Road,
 • Finchley Road & Frognal,
 • Golders Green,
 • lotnisko Londyn Stansted.

Trasa autobusu A8 (do 50 kursów w ciągu dnia):

 • Whitechapel,
 • Liverpool Street,
 • Shoreditch,
 • Bethnal Green,
 • Mile End,
 • Bow,
 • Stratford,
 • lotnisko Londyn Stansted.

Trasa autobusu A9 (do 57 razy w ciągu dnia):

 • Stratford,
 • Stansted Airport.

Autobus A9 może być alternatywą dla osób, którym zależy na oszczędności czasu i nie chcą martwić się korkami w centrum Londynu. Czas przejazdu z lotniska do Stratford wynosi około 50 minut, a stamtąd możemy przesiąść się na metro, które w ciągu około 22 minut dowiezie nas do okolic Westminsteru. W takim przypadku do kosztu podróży musimy dodać opłatę za przejazd komunikacją miejską.

Wypisane powyżej trasy oraz przystanki były aktualne w momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu. Zalecamy jednak sprawdzenie najświeższych informacji na oficjalnej stronie przewoźnika przed planowanym przyjazdem..

Gdzie kupić bilety na autobus lotniskowy National Express?

Bilety można zakupić online lub bezpośrednio u kierowcy (płatność tylko gotówką) - o ile są wolne miejsca. Cena biletu za przejazd w jedną stronę przy zakupie z odpowiednim wyprzedzeniem zaczyna się od 11,00 £ (55,28 zł). Pula najtańszych biletów jest jednak ograniczona, a czasem można je nabyć tylko na trzy miesiące wcześniej. Cena regularna to 17,00 £ (85,43 zł). Nawet kilka funtów taniej zapłacimy kupując u pośrednika - na stronie firmy Terravision. Dzieci pomiędzy 3. a 15. rokiem życia płacą połowę ceny. Dzieci poniżej 3. roku życia podróżują za darmo.

Firma Terravision udostępniła naszym czytelnikom kod zniżkowy PPE5TERRIT o wartości 5% na transfer z lotniska Londyn Stansted. Kod jest ważny do 31 maja 2024 roku.

Do każdego biletu zakupionego online doliczana jest opłata rezerwacyjna w wysokości . Możemy jej jednak uniknąć, zakładając konto na oficjalnej stronie przewoźnika.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie przewoźnika

Uwaga! Najtańsze bilety są dostępne w taryfie Standard, która nie pozwala na skorzystanie z innego autobusu niż ten, który wybraliśmy podczas rezerwacji (na przykład w przypadku opóźnionego lotu). Dlatego warto zarezerwować sobie dodatkowy czas na spokojne opuszczenie lotniska.

Terravision (we współpracy z National Express)

Alternatywą do zakupu biletu bezpośrednio na stronie National Express może być skorzystanie z oferty firmy Terravison. Dawniej posiadali oni własne autobusy, ale obecnie współpracują z National Express i oferują bilety na ich przejazdy.

W ich przypadku cena biletu jest stała i wynosi 14,00 £ (70,35 zł) za dojazd do dworca autobusowego Victoria Coach Station. W związku z tym, kupując bilet na ostatnią chwilę, zapłacimy mniej niż na oficjalnej stronie National Express. Jeżeli jednak planujemy zakup biletu z wyprzedzeniem, lepiej skorzystać z oficjalnej strony przewoźnika.

Firma Terravision udostępniła naszym czytelnikom kod zniżkowy PPE5TERRIT o wartości 5% na transfer z lotniska Londyn Stansted. Kod jest ważny do 31 maja 2024 roku.

Bilet można kupić na oficjalnej stronie.

Pociąg Stansted Express

Innym środkiem transportu, którym można dojechać z lotniska Stansted do centrum Londynu, jest pociąg Stansted Express. W ciągu około 50 minut dowiezie nas on do stacji London Liverpool Street. Pociągi odjeżdżają regularnie co około 30 minut, z wyjątkiem przerwy nocnej.

Dworzec znajduje się bezpośrednio pod lotniskiem, więc bez problemu się do niego dostaniemy. Pociągi są na pewno wygodniejsze, ale warto upewnić się, że stacja London Liverpool Street nie znajduje się zbyt daleko od naszego miejsca docelowego - czasem może się okazać, że po dojechaniu na miejsce czekać nas jeszcze będzie długa podróż.

Standardowa cena biletu na przejazd to 21,90 £ (110,05 zł), ale przy zakupie z odpowiednim wyprzedzeniem możemy natrafić na oferty promocyjne za 12,50 £ (62,81 zł). Warto od razu rozważyć też zakup biletu powrotnego - w takim przypadku cena za przejazd w obie strony wychodzi taniej niż bilety kupowane oddzielnie.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie przewoźnika Stansted Express.

Dojazd na inne londyńskie lotniska

Jak dojechać z lotniska Londyn Stansted na lotnisko Londyn Luton?

Bezpośrednie połączenie pomiędzy tymi dwoma lotniskami oferuje National Express, o której wcześniej wspominaliśmy. Czas przejazdu wynosi około 90 minut, a ceny zaczynają się od 15,00 £ (75,38 zł). Niestety, autobusy nie kursują zbyt często, więc warto sprawdzić rozkład jazdy z wyprzedzeniem.

Więcej informacji można znaleźć tutaj

Jak dojechać z lotniska Londyn Stansted na lotnisko Heathrow?

Także w tym przypadku bezpośrednie połączenie obsługuje National Express. Ceny zaczynają się od 18,00 £ (90,45 zł), a czas przejazdu wynosi około 95-110 minut. Więcej informacji znajdziecie tutaj

Jak dojechać z lotniska Londyn Stansted do innych miast w Anglii?

Lotnisko Stansted jest również dobrym punktem do rozpoczęcia podróży do innych miast w Anglii. Autobusy National Express kursują m.in. do: Colchester, Coventry, Birmingham, Cambridge, Ipswich, Norwich i Oxfordu. Listę wszystkich tras znajdziecie tutaj.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama