Podróże po Europie

Lotnisko Londyn Heathrow (LHR) - jak dojechać do centrum Londynu?

Ostatnia aktualizacja: 5 czerwca 2023

Lotnisko Heathrow w Londynie to, pod względem liczby obsłużonych pasażerów, jeden z trzech największych portów lotniczych Europy. W 2022 roku przewinęło się przez niego ponad 65 milionów podróżnych! Wśród przewoźników operujących z Polski na lotnisku Londyn Heathrow najczęściej ląduje LOT.

Lotnisko Londyn Heathrow jest oddalone o około 26 km od ścisłego centrum miasta. Stanowi ono dobry wybór dla turystów, którzy nie planują korzystać z tanich linii lotniczych i chcą jak najszybciej rozpocząć zwiedzanie Londynu. Z naszego artykułu dowiecie się, jak dojechać z lotniska Heathrow do centrum Londynu.

Lotnisko Londyn Heathrow - podstawowe informacje o porcie lotniczym

Najważniejsze dane lotniska Londyn Heathrow:

  • pełna nazwa po angielsku: London Heathrow Airport (lub po prostu Heathrow Airport),
  • Kod IATA - LHR,
  • liczba terminali - 4 (T2, T3, T4, T5),
  • Adres: Longford TW6, Wielka Brytania.

Lotnisko jest wykorzystywane przez British Airways oraz innych tradycyjnych przewoźników. Jego rozmiary są wręcz ogromne, więc warto wcześniej sprawdzić, z którego z terminali korzysta wybrana przez nas linia lotnicza. Możemy tego dokonać na tej stronie. Na moment ostatniej aktualizacji naszego artykułu, LOT korzystał z terminala 2 - więcej informacji znajdziecie tutaj.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie lotniska.

Chcąc skorzystać z tanich lotów, możemy przylecieć na położone znacznie dalej od miasta lotnisko Londyn Luton lub lotnisko Londyn Stansted.

Jak dojechać z lotniska Londyn Heathrow do centrum Londynu?

Istnieje kilka opcji transportu z lotniska Heathrow do centrum miasta - w tym metro wchodzące w skład londyńskiego transportu publicznego, pociągi oraz autobusy lotniskowe. Poniżej opisujemy w sposób praktyczny najpopularniejsze i najwygodniejsze z nich.

Metro - linia Piccadilly Line

Najtańszym sposobem na dojazd do centrum Londynu jest skorzystanie z metra. W większości przypadków, będzie to najlepsza opcja - nie tylko ze względu na cenę, ale również na wygodę oraz mnogość stacji po drodze.

Lotnisko jest połączone z centrum linią Piccadilly Line, a na jego terenie znajdują się aż trzy stacje:

  • Heathrow Terminals 2 & 3 Underground station;
  • Heathrow Terminal 4 Underground station;
  • Heathrow Terminal 5 Underground station.

Ważne jest, aby pamiętać, że pociągi jadące na lotnisko nie zatrzymują się na wszystkich stacjach! Każdy z pociągów zatrzymuje się na stacji przy terminalach 2 i 3, ale niektóre dojeżdżają do stacji przy terminalu 4, a inne przy terminalu 5. Pamiętajmy, aby sprawdzić to przed wejściem do pojazdu!

Dojazd metrem z lotniska Heathrow do centrum Londynu - informacje praktyczne

Czas przejazdu do centrum zajmuje około 50-60 minut. Niektóre ze stacji na trasie to: Hyde Park Corner, Green Park, Leicester Square, Piccadilly Circus oraz Covent Garden.

Metro kursuje mniej więcej od 05:00 do 23:30 każdego dnia tygodnia, a w piątki i soboty również w godzinach nocnych (w nocy metro jednak nie zatrzymuje się na terminalu 4).

Lotnisko znajduje się w szóstej strefie taryfowej. Aby dojechać do strefy pierwszej, możemy zakupić pojedynczy bilet w cenie 6,70 £ (33,67 zł) lub skorzystać z systemu pay as you go za około 5,60 £ (28,14 zł). W przypadku pay as you go mamy do wyboru skorzystanie z własnej karty płatniczej w modelu zbliżeniowym lub zakup specjalnej karty przedpłaconej Oyster Card.

Uwaga! Podczas podróży z lotniska Heathrow do strefy pierwszej, podróż jest zawsze naliczana według taryfy peak.

Dokładne zasady funkcjonowania londyńskiego transportu publicznego, jego strefy oraz płatności za przejazdy, opisaliśmy szczegółowo w rozbudowanym przewodniku Komunikacja miejska w Londynie.

Wskazówka praktyczna Naszym zdaniem alternatywę do metra warto rozważyć wyłącznie wtedy, gdy inny środek transportu dowiezie nas bliżej miejsca naszego noclegu lub chcemy dostać się bezpośrednio na któryś z dworców kolejowych bądź autobusowych. Jednym z wyjątków może być sytuacja, gdy planujemy poruszać się po centrum tylko pieszo i uda nam się zakupić bilet na pociąg Heathrow Express z odpowiednim wyprzedzeniem (więcej informacji znajdziecie w dalszej części artykułu).

Autobus National Express - dojazd na dworzec autobusowy Victoria Coach Station

Autobusy National Express są dobrym wyborem dla tych czytelników, którzy chcieliby dojechać bezpośrednio z lotniska na główny londyński dworzec autobusowy Victoria Coach Station. Przy okazji, dworzec ten znajduje się w ścisłym centrum i jest oddalony zaledwie kilkaset metrów od stacji metra trzech linii: Victoria Line, District Line oraz Circle Line.

Autobus National Express do Victoria Coach Station - informacje praktyczne

National Express posiada na lotnisku trzy przystanki: przy terminalach 2 i 3, przy terminalu 4 oraz przy terminalu 5.

Czas przejazdu wynosi około 50-60 minut.

Cena biletu, przy zakupie z dużym wyprzedzeniem, zaczyna się od 6,00 £ (30,15 zł), ale z czasem rośnie i może osiągnąć około 10,00 £ (50,25 zł) na chwilę przed odjazdem.

Pociąg Heathrow Express lub TfL Rail - dojazd na dworzec kolejowy Paddington

Jeśli naszym celem jest dworzec kolejowy Paddington, to wygodną alternatywą będzie skorzystanie z jednej z dwóch linii kolejowych: Heathrow Express lub TfL Rail.

Pociągi Heathrow Express dowiozą nas na miejsce w 15 minut (podróż może zając około 10 minut dłużej, jeśli ruszymy z terminala 5). Cena za przejazd zależy od momentu zakupu i może się diametralnie różnić. Przy zakupie ponad 90 dni wcześniej możemy zapłacić zaledwie 5,50 £ (27,64 zł), przy zakupie z 60-dniowym wyprzedzeniem już 16,50 £ (82,91 zł), a kupując bilet z dnia na dzień aż 25,00 £ (125,63 zł). Bilety rezerwujemy na oficjalnej stronie. Za przejazd pociągiem możemy zapłacić również zbliżeniowo w modelu pay as you go, ale w takim wypadku będzie nas obowiązywać najdroższa taryfa.

Wskazówka praktyczna Dworzec Paddington znajduje się stosunkowo niedaleko Hyde Parku oraz Oxford Street, a do tego w pobliżu kursuje kilka linii metra. Jeśli uda nam się zakupić bilet za 5,50 £ (27,64 zł) i mamy nocleg niedaleko, to może to być najwygodniejsza i najtańsza opcja transportowa.

Warto też dodać, że w pociągach Heathrow Express dzieci poniżej 15 roku życia mogą podróżować za darmo w towarzystwie płacącego dorosłego.

Pociągi TfL Rail kosztują 11,60 £ (58,29 zł). Czas przejazdu jest około kwadrans dłuższy niż w przypadku Heathrow Express. Pociąg TfL Rail jest częścią londyńskiego transportu publicznego, więc za przejazd możemy zapłacić w systemie pay as you go. Więcej informacji znajdziecie w naszym przewodniku Komunikacja miejska w Londynie.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama