Emirates Stadium - zwiedzanie stadionu Arsenalu Londyn
Emirates Stadium w Londynie, na którym swoje mecze rozgrywa Arsenal, zalicza się do najnowocześniejszych obiektów piłkarskich świata i należy do miejsc wartych zobaczenia przez każdego fana futbolu planującego zwiedzanie Londynu.
- Historia stadionu Arsenalu - Od Highbury po Emirates Stadium
- Ile osób może pomieścić Emirates Stadium?
- Zwiedzanie Emirates Stadium - jak wygląda?
- Ile kosztuje zwiedzanie Emirates Stadium?
- Największe atrakcje zwiedzania Emirates Stadium
- Muzeum Arsenalu
- Jak dojechać do Emirates Stadium?
- Dni i godziny zwiedzania
- Emirates Stadium - ciekawostki
Historia stadionu Arsenalu - Od Highbury po Emirates Stadium
Od 1913 do 2006 roku Kanonierzy swoje mecze rozgrywali na legendarnym stadionie Highbury, który w pewnym momencie stał się hamulcowym w rozwoju klubu. Podjęto więc odważną decyzję o budowie nowego, przystosowanego do wymogów współczesnego futbolu stadionu na gruntach położonych zaledwie kilkaset metrów od wcześniejszego obiektu.
Rozpoczęta w 2004 roku budowa Emirates Stadium trwała zaledwie dwa lata - już 23 lipca 2006 rozegrano pierwszy mecz Arsenal - Ajax, który był zarazem meczem pożegnalnym dla Dennisa Bergkampa. Koszt budowy wyniósł 390 milionów funtów, a jednym z kluczowych sponsorów została firma Emirates, która przejęła przy tym prawa do nazwy obiektu. W 2010 roku zniknęło stare Highbury, które przebudowano na... osiedle mieszkalne
Nowy stadion Arsenalu należy do najnowocześniejszych obiektów piłkarskich w Europie, a samo zwiększenie pojemności stadionu oraz utworzenie lóż i pomieszczeń biznesowych umożliwiło kilkukrotne pomnożenie rocznego dochodu z dnia meczowego (którego bazowa wartość wynosiła 37 milionów funtów).
Ile osób może pomieścić Emirates Stadium?
Pojemność nowego stadionu Arsenalu to nieco ponad 60 000 widzów, co czyni go piątym największym obiektem sportowym w Wielkiej Brytanii.
Zwiedzanie Emirates Stadium - jak wygląda?
Stadion Emirates Stadium zwiedzamy samodzielnie korzystając z przewodnika audio w języku angielskim, do którego otrzymujemy słuchawki (możemy je zatrzymać jako pamiątkę). Na własną rękę możemy eksplorować różne części obiektu, w tym trybuny oraz szatnię. Jest to rzadko spotykane podejście na europejskich stadionach, a szkoda, bo pozwala na nieśpieszne zwiedzanie obiektu i bezstresowe robienie zdjęć.
Na każdym z poziomów stadionu znajdziemy pracownika klubu, który jest również kibicem ”Kanonierów” - dzięki czemu możemy zadać mu pytanie i dowiedzieć się interesujących nas rzeczy.
Oprócz samego stadionu możliwe do zwiedzenia jest również muzeum klubowe.
Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Emirates Stadium?
Ponieważ zwiedzamy indywidualnie, to wszystko zależy od naszego tempa oraz tego czy jesteśmy kibicami Arsenalu - stąd na przespacerowanie stadionu oraz muzeum możemy przeznaczyć od 1,5 do nawet 3 godzin.
Jednym z pierwszych miejsc do których się udajemy jest strefa VIP, która jest jednocześnie restauracją oraz posiada wyjście na lożę. My trafiliśmy na małe zamieszanie dzień po urodzinach Arsene Wengera, które odbyły się w strefie VIP i mogliśmy pokręcić się po restauracji i poczuć się jak jeden ze sponsorów lub legend klubu.
Ile kosztuje zwiedzanie Emirates Stadium?
Koszt biletu w opcji samodzielnego zwiedzania wynosi:
- dla osoby dorosłej 29,00 £ (145,73 zł),
- dla dzieci i młodzieży pomiędzy 5. a 15. rokiem życia 19,00 £ (95,48 zł),
- dla studentów, seniorów - 24,00 £ (120,60 zł),
- najmłodsi poniżej 5. roku życia wchodzą za darmo.
Dodatkowo dostępne są również dwa dodatkowe typy wycieczek:
- Legend Tour - wycieczka z przewodnikiem, którym jest jeden ze byłych piłkarzy klubu - całość trwa blisko 90 minut i jest znacznie droższa od wersji standardowej.
- Matchday Tour - około godzinna wycieczka z przewodnikiem w dni meczowe (w tym przypadku musimy liczyć się z tym, że nie zajrzymy do szatni ani innych pomieszczeń wykorzystywanych przez zawodników i sztab).
Aktualne warianty oraz ceny wycieczek sprawdzicie na oficjalnej stronie.
Największe atrakcje zwiedzania Emirates Stadium
- wejście do szatni Arsenalu oraz gości,
- wizyta w loży oraz strefie VIP,
- przejście tunelem meczowym,
- stanięcie na wysokości płyty boiska,
- wizyta w sali konferencyjnej.
Muzeum Arsenalu
Wejście do muzeum znajduje się w budynku na tyłach stadionu, do którego schodzimy schodami. Ekspozycja nie należy do największych i można ją spokojnie obejrzeć w mniej niż 30 minut.
Bilety do muzeum można kupić oddzielnie za 10,00 £ (50,25 zł) funtów (do lat 16. to koszt 7,00 £ (35,18 zł)) bez zwiedzania stadionu, ale naszym zdaniem jest to całkowicie nieopłacalne.
Jak dojechać do Emirates Stadium?
Stadion Arsenalu położony jest w północnym Londynie, na terenie dzielnicy Islington. Najbliższe stacje metra to:
- Arsenal - linia Piccadilly (3 minuty pieszo do stadionu),
- Highbury & Islington linia metra Victoria oraz kolejka naziemna London overground (12 minut pieszo do stadionu),
- Finsbury Park linie metra Victoria i Piccadilly (12 minut pieszo do stadionu).
Wszystkie stacje znajdują się w drugiej strefie taryfowej.
W okolicy stadionu zatrzymuje się również kilka linii autobusowych.
Dni i godziny zwiedzania
Samodzielne zwiedzanie możliwe jest codziennie z wyjątkiem dni meczowych, kiedy organizowane są specjalne wycieczki.
Aktualne godziny otwarcia sprawdzimy na oficjalnej stronie na dole. Pamiętajmy, że wejście na stadion możliwe jest do godziny przed zamknięciem.
Emirates Stadium - ciekawostki
- obiekt został w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, i znalazło się w nim nawet miejsce na toalety dostosowane do potrzeb kibiców poruszających się z psami przewodnikami,
- w związku z wybudowaniem stadionu w dzielnicy Islington powstało blisko 2000 nowych domów,
- na budowę stadionu zaciągnięto normalny kredyt na rynkowych warunkach,
- na całym kompleksie stadionowym znajduje się blisko 2000 drzwi
- na stadionie i w jego okolicach działa nawet 250 punktów kateringowych
- na Emirates Stadium ani razu nie zagrała reprezentacja Anglii, a pierwszym spotkaniem międzynarodowym był mecz towarzyski Brazylia - Argentyna, który odbył się 3 września 2006.