Zwiedzanie stadionu Arsenalu Londyn - Emirates Stadium

Nowy stadion Arsenalu jest trzecim największym stadionem w Anglii o pojemności 60 432 widzów. Został wybudowany kilkaset metrów od starego obiektu Highbury, który został w 2010 przebudowany na osiedle mieszkalne.

Budowę Emirates Stadium rozpoczęto w 2004 roku i trwała tylko dwa lata, 23 lipca 2006 rozegrano pierwszy mecz Arsenal - Ajax, który był zarazem meczem pożegnalnym dla Dennisa Bergkampa. Koszt budowy to 390 milionów funtów.

Zwiększenie pojemności stadionu oraz rozbudowa lóż i pomieszczeń biznesowych zwiększyło roczny dochód z dnia meczowego z 37 do aż 90 milionów funtów!

Trybuny stadionu Arsenalu Londyn

Zwiedzanie Emirates Stadium jest bardzo przyjemne - na wejściu otrzymujemy słuchawki (które możemy zatrzymać jako pamiątkę) oraz przewodnik audio - i możemy samodzielnie rozpocząć spacer po stadionie i trybunach. Jest to rzadko spotykane podejście na europejskich stadionach, a szkoda, bo pozwala na spokojnie zwiedzanie obiektu i bezstresowe robienie zdjęć.

Na każdym z poziomów stadionu znajdziemy pracownika klubu, który jest również kibicem ”Kanonierów” - dzięki czemu możemy samodzielnie zadać pytanie i dowiedzieć się interesujących nas rzeczy. Na przykład tego, że kibice Arsenalu nauczyli się idealnie wymawiać nazwisko Szczęsny ;)

Strefa biznesowa na stadionie Arsenalu Londyn

Jednym z pierwszych miejsc do których się udajemy jest strefa VIP, która jest jednocześnie restauracją i ma wyjście na lożę. My trafiliśmy na małe zamieszanie dzień po urodzinach Arsene Wengera, które odbyły się w strefie VIP i mogliśmy pokręcić się po restauracji i poczuć się jak jeden ze sponsorów lub legend klubu.

Najciekawsze atrakcje

  • wejście do szatni Arsenalu oraz gości
  • wizyta w loży oraz strefie VIP
  • przejście tunelem meczowym
  • wizyta na poziomie płyty boiska
  • wizyta w sali konferencyjnej

Szatnie Arsenalu Londyn

Muzeum Arsenalu

Wejście do muzeum znajduje się w budynku na tyłach stadionu, trzeba zejść po schodach. Ekspozycja jest mała i można ją obejrzeć w mniej niż 30 minut. Bilety do muzeum można kupić oddzielnie za 10 funtów (do lat 16. to koszt 7 funtów) bez zwiedzania stadionu, ale jest to całkowicie nieopłacalne.

Muzeum Arsenalu Londyn

Praktyczne informacje

Stadion znajduje się w dzielnicy Islington, najbliższa stacja metra to Arsenal linii Piccadilly, Highbury & Islington linii Victoria i London overground oraz Finsbury Park linii Victoria i Piccadilly. Od każdej ze stacji do stadionu trzeba przejść kawałek piechotą.

Bilety kupuje się w specjalnej kasie w sklepie kibica, następnie dostajemy słuchawki i przewodnik i jesteśmy wpuszczeni do środka przez parking. Zwiedzać można codziennie (z wyłączeniem dni meczowych), co pół godziny wchodzi kolejna grupa.

Dni i godziny otwarcia

Stadion:

STADION
/ dni otwarcia
godziny otwarcia ostatnie wejście
poniedziałek - sobota 09:30 - 18:00 17:00
niedziela 10:00 - 16:00 15:00

Muzeum:

MUZEUM
/ dni otwarcia
godziny otwarcia ostatnie wejście
poniedziałek - sobota 10:30 - 18:30 18:15
niedziela 10:30 - 16:30 16:15

Ceny biletów wstępu

Koszt biletu zwiedzania stadionu razem z muzeum to 20 funtów dla dorosłych, dla dzieci do lat 16. bilet kosztuje 10 funtów. Zwiedzanie trwa w zależności od naszego tempa od 45 do 90 minut, w muzeum spędzimy mniej niż 30 minut.

Istnieje również możliwość zwiedzania samego muzeum, cena biletu normalnego wynosi 10 funtów (bilet ulgowy, dla dzieci do lat 16. to koszt 7 funtów).

Ciekawe fakty

  • w związku z wybudowaniem stadionu w dzielnicy Islington powstanie blisko 2000 domów
  • sklep kibica (megastore) zajmuje 1 000 kilometrów kwadratowych!
  • na całym kompleksie stadionowym znajduje się blisko 2000 drzwi
  • na stadionie i w jego okolicach jest blisko 250 punktów kateringowych
  • Na stadionie ani razu nie zagrała reprezentacja Anglii, a pierwszym spotkaniem międzynarodowym był mecz towarzyski Brazylia - Argentyna, który odbył się 3 września 2006.

Emirates Stadium Zdjęcie stadionu Arsenalu z zewnątrz

Ławka rezerwowych na stadionie Arsenalu

Trybuny Emirates Stadium

Sala konferencyjna na stadionie Arsenalu


Reklama