Wizyta w Londynie nie musi oznaczać jedynie zwiedzania galerii sztuki i licznych muzeów. Gwarne i tętniące całą dobę życiem miasto ma do zaoferowania także nieco spokojniejsze miejsca, będące odskocznią od miejskiej architektury. Odrobinę natury w tak wielkiej metropolii można poczuć w Regent’s Park. Ten królewski park zajmuje ogromny obszar, a jedną z jego części jest również niemały ogród zoologiczny w Londynie, jego powierzchnia to ok 15 hektarów.
Historia i ciekawostki
ZOO w stolicy Anglii jest trzecim najstarszym ogrodem zoologicznym na świecie, pierwsze miejsce należy do wiedeńskiego zoo. Publiczna działalność zoo rozpoczęła się w 1847 roku.
Zwierzyniec był pierwszym na świecie, w którym otworzono publiczne terrarium (1849 rok), akwarium (1853 rok) oraz insektarium (1881 rok).
Ciekawostką jest, że Karol Darwin od 1831 rok był stałym gościem w londyńskim zoo. Należał on do Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego (Zoological Society of London), będącego opiekunem zoo w stolicy Anglii.
Zwierzęta
Pierwszymi planami było utworzenie placówki naukowo-badawczej, dzisiaj priorytetem w tym ogrodzie jest ochrona zagrożonych gatunków i środowiska. Spośród licznie zgromadzonych tam gatunków zwierząt ponad 100 wpisanych jest do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych.
Park podzielony został na kilka obszarów, poświęconych danym zwierzętom lub grupom czy obszarom, z których pochodzą. Zwierzęta, które możemy spotkać podczas wizyty to m.in.: tygrysy, leniwce, pingwiny Humboldta, goryle i żyrafy. Poza gatunkami zwierząt często widywanymi w różnych ogrodach zoologicznych możemy zobaczyć tam również bardziej unikalne okazy, takie jak: warany z Komodo czy orangutany.
Podział na obszary i pawilony:
- B.U.G.S
- Others - inne
- Meerkats
- Galapagos Tortoises
- Pygmy Hippos
- Meet the Monkeys - spotkanie z małpkami Sajmiri
- In with the Lemurs - spotkanie z lemurami
- Tiger Territory
- Blackburn Pavilion - ptaszarnia
- Gorilla Kingdom - królestwo goryli
- Snowdon Aviary
- Penguin Beach
- Fruit bat forest
- Aquarium - akwarium
- In with the spiders
- Rainforest life - życie lasów deszczowych
- Land od the Lions
- Butterfly paradise - motylarnia - pawilon w kształcie gąsienicy
- Komodo Dragon
- Animal Adventure
- Into Africa - przez Afrykę
- Reptile House
Aquarium
Akwarium znajdujące się na terenie ogrodu podzielone jest na trzy strefy, a każda z nich prezentuje inny obszar wód na świecie i zamieszkujące tam gatunki. Jedna ze stref pokazuje świat Amazonki, druga Rafę Koralową, a ostatnia resztę wód.
Tiger Territory
Tygrysy - znajdziemy ja na specjalnie wydzielonym terenie Tiger Territory, do którego przechodzimy przez oryginalnie i nieco orientalnie wyglądającą "bramę". Tygrysy obserwować możemy przez szybę, z bardzo bliskiej odległości.
Dodatkowo po obejściu tego obszaru możemy wejść na podwyższoną nieco platformę i przy odrobinie szczęście tym razem oglądać te zwierzęta z góry. Oprócz tego znajdziemy tam również różne posągi tych zwierząt, przyciągające ogromną liczbę dzieci, fotografujących się przy tym.
Meet the Monkeys
Jeden z najciekawszych pawilonów tego ogrodu to obiekt o nazwie Meet the Monkeys. Jest to miejsce spotkań z malutkimi małpkami sajmiri. Możemy tutaj swobodnie poruszać się pośród bujnej zieleni i tych zwinnych małpek sajmiri, przechodzących obok nas bez żadnej dodatkowej siatki czy szyby. Zwierzątka mają tutaj dużą swobodę w poruszaniu się, przechodzą ścieżką wyznaczoną dla zwiedzających, ochoczo podchodzą do ludzi, po czym szybciutko uciekają. Są bardzo zręczne i żwawe, wyzwaniem może być zrobienie im zdjęcia.
In with the Lemurs
Kolejnym bardzo ciekawym i chętnie odwiedzanym obiektem w londyńskim zoo jest pawilon - In with the Lemurs, będący miejscem spotkań z lemurami. Jest to obiekt, po którym poruszamy się w towarzystwie otaczających nas lemurów. Zwierzęta chętnie podchodzą do ścieżki, często i ochoczo skaczą i bawią się ze sobą, co z bliska wygląda naprawdę zdumiewająco, ponieważ nie dzieli nas żadna siatka czy szyba.
Informacje praktyczne
Ceny biletów wstępu:
[stan na 3 marca 2020]
Cennik wejściówek jest zależny od miesiąca, dnia, a także od natężenia w wybranej dacie. Koszt najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie - LINK. Klikając na różne miesiące w kalendarzu zobaczymy kolorowe pola, do każdego z kolorów przypisana jest inna cena.
Warto pamiętać, że zakup biletu on-line z wyprzedzeniem może być najbardziej korzystny cenowo. Bilety on-line są o około 10% tańsze niż te sprzedawane w kasach na miejscu.
Ceny biletów normalnych wahają się w granicach około 23-35£. Tak duża rozbieżność cenowa wynika z faktu, że władze ogrodu chcą zachęcić odwiedzających do wizyt w mniej popularnych datach, co wpływa na mniejsze tłumy.
Więcej informacji o zoo w Londynie znajdziecie na oficjalnej stronie.
Dni i godziny otwarcia:
Zoo przez cały rok działa od godziny 10:00, jednak zamykane jest w zależności od pory roku. Najkrócej otwarte jest do 16:00, najdłużej zaś do 18:00, ostatnie wejście możliwe jest godzinę przed zamknięciem. Przed wizytą najlepiej sprawdzić aktualne godziny działania zoo (LINK), ponieważ mogą one ulec zmianie.
Lokalizacja:
Ogród zoologiczny znajduje się na terenie parku Regent's Park, najbliżej położoną stacją metra są: Camden Town oraz Regent's Park, skąd trzeba udać się na około 20 minutowy spacer. Do zoo można dojechać również autobusem o numerze 274.
Adres: Regent's Park, London NW1 4RY, Wielka Brytania
Dla dzieci:
Obszarem wydzielonym z myślą dla dzieci, jest Animal Adventure z placem zabaw oraz zwierzętami domowymi (owce, kozy, króliku, kury itp.).