Wizyta w ZOO w Londynie

Wizyta w Londynie nie musi oznaczać jedynie zwiedzania galerii sztuki i licznych muzeów. Gwarne i tętniące całą dobę życiem miasto ma do zaoferowania także nieco spokojniejsze miejsca, będące odskocznią od miejskiej architektury. Odrobinę natury w tak wielkiej metropolii można poczuć w Regent’s Park. Ten królewski park zajmuje ogromny obszar, a jedną z jego części jest również niemały ogród zoologiczny w Londynie, jego powierzchnia to ok 15 hektarów.

podczas pobytu w zoo w Londynie

Historia i ciekawostki

ZOO w stolicy Anglii jest trzecim najstarszym ogrodem zoologicznym na świecie, pierwsze miejsce należy do wiedeńskiego zoo. Publiczna działalność zoo rozpoczęła się w 1847 roku.

żyrafa w ogrodzie zoologicznym w Londynie

Zwierzyniec był pierwszym na świecie, w którym otworzono publiczne terrarium (1849 rok), akwarium (1853 rok) oraz insektarium (1881 rok).

akwarium w zoo w Londynie

Ciekawostką jest, że Karol Darwin od 1831 rok był stałym gościem w londyńskim zoo. Należał on do Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego (Zoological Society of London), będącego opiekunem zoo w stolicy Anglii.

Zwierzęta

zoo w Londynie

Pierwszymi planami było utworzenie placówki naukowo-badawczej, dzisiaj priorytetem w tym ogrodzie jest ochrona zagrożonych gatunków i środowiska. Spośród licznie zgromadzonych tam gatunków zwierząt ponad 100 wpisanych jest do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych.

pingwin w ZOO w Londynie

Park podzielony został na kilka obszarów, poświęconych danym zwierzętom lub grupom czy obszarom, z których pochodzą. Zwierzęta, które możemy spotkać podczas wizyty to m.in.: tygrysy, leniwce, pingwiny Humboldta, goryle i żyrafy. Poza gatunkami zwierząt często widywanymi w różnych ogrodach zoologicznych możemy zobaczyć tam również bardziej unikalne okazy, takie jak: warany z Komodo czy orangutany.

!Leniwiec w londyńskim ogrodzie zoologicznym
Leniwiec w londyńskim ogrodzie zoologicznym

Podział na obszary i pawilony:

 • B.U.G.S
 • Others - inne
 • Meerkats
 • Galapagos Tortoises
 • Pygmy Hippos
 • Meet the Monkeys - spotkanie z małpkami Sajmiri
 • In with the Lemurs - spotkanie z lemurami
 • Tiger Territory
 • Blackburn Pavilion - ptaszarnia
 • Gorilla Kingdom - królestwo goryli
 • Snowdon Aviary
 • Penguin Beach
 • Fruit bat forest
 • Aquarium - akwarium
 • In with the spiders
 • Rainforest life - życie lasów deszczowych
 • Land od the Lions
 • Butterfly paradise - motylarnia - pawilon w kształcie gąsienicy
 • Komodo Dragon
 • Animal Adventure
 • Into Africa - przez Afrykę
 • Reptile House

Blackburn Pavilion w ZOO w Londynie


Aquarium

akwarium w zoo w Londynie

Akwarium znajdujące się na terenie ogrodu podzielone jest na trzy strefy, a każda z nich prezentuje inny obszar wód na świecie i zamieszkujące tam gatunki. Jedna ze stref pokazuje świat Amazonki, druga Rafę Koralową, a ostatnia resztę wód.

Akwarium - Zoo w Londynie

Tiger Territory

!Tiger Territory - Zoo w Londynie
Tiger Territory - Zoo w Londynie

Tygrysy - znajdziemy ja na specjalnie wydzielonym terenie Tiger Territory, do którego przechodzimy przez oryginalnie i nieco orientalnie wyglądającą "bramę". Tygrysy obserwować możemy przez szybę, z bardzo bliskiej odległości.

tygrys w zoo w Londynie

Dodatkowo po obejściu tego obszaru możemy wejść na podwyższoną nieco platformę i przy odrobinie szczęście tym razem oglądać te zwierzęta z góry. Oprócz tego znajdziemy tam również różne posągi tych zwierząt, przyciągające ogromną liczbę dzieci, fotografujących się przy tym.

!Tiger Territory w ZOO w Londynie
Tiger Territory w ZOO w Londynie

Meet the Monkeys

Jeden z najciekawszych pawilonów tego ogrodu to obiekt o nazwie Meet the Monkeys. Jest to miejsce spotkań z malutkimi małpkami sajmiri. Możemy tutaj swobodnie poruszać się pośród bujnej zieleni i tych zwinnych małpek sajmiri, przechodzących obok nas bez żadnej dodatkowej siatki czy szyby. Zwierzątka mają tutaj dużą swobodę w poruszaniu się, przechodzą ścieżką wyznaczoną dla zwiedzających, ochoczo podchodzą do ludzi, po czym szybciutko uciekają. Są bardzo zręczne i żwawe, wyzwaniem może być zrobienie im zdjęcia.

!Małpka sajmiri - Meet the Monkeys - w zoo w Londynie
Małpka sajmiri - Meet the Monkeys - w zoo w Londynie

In with the Lemurs

Kolejnym bardzo ciekawym i chętnie odwiedzanym obiektem w londyńskim zoo jest pawilon - In with the Lemurs, będący miejscem spotkań z lemurami. Jest to obiekt, po którym poruszamy się w towarzystwie otaczających nas lemurów. Zwierzęta chętnie podchodzą do ścieżki, często i ochoczo skaczą i bawią się ze sobą, co z bliska wygląda naprawdę zdumiewająco, ponieważ nie dzieli nas żadna siatka czy szyba.

!Lemur - In with the Lemurs - ZOO w Londynie
Lemur - In with the Lemurs - ZOO w Londynie

Informacje praktyczne

Ceny biletów wstępu:

[stan na 3 marca 2020]

Cennik wejściówek jest zależny od miesiąca, dnia, a także od natężenia w wybranej dacie. Koszt najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie - LINK. Klikając na różne miesiące w kalendarzu zobaczymy kolorowe pola, do każdego z kolorów przypisana jest inna cena.

Warto pamiętać, że zakup biletu on-line z wyprzedzeniem może być najbardziej korzystny cenowo. Bilety on-line są o około 10% tańsze niż te sprzedawane w kasach na miejscu.

Ceny biletów normalnych wahają się w granicach około 23-35£. Tak duża rozbieżność cenowa wynika z faktu, że władze ogrodu chcą zachęcić odwiedzających do wizyt w mniej popularnych datach, co wpływa na mniejsze tłumy.

Posiadacze ważnej karty The London Pass wchodzą do zoo za darmo, bez dodatkowych opłat.

Kartę LONDON Pass można zakupić na oficjalniej stronie LONDON PASS.

Więcej informacji o zoo w Londynie znajdziecie na oficjalnej stronie.


terytorium tygrysów - Tiger Territory - zoo w Londynie

Dni i godziny otwarcia:

Zoo przez cały rok działa od godziny 10:00, jednak zamykane jest w zależności od pory roku. Najkrócej otwarte jest do 16:00, najdłużej zaś do 18:00, ostatnie wejście możliwe jest godzinę przed zamknięciem. Przed wizytą najlepiej sprawdzić aktualne godziny działania zoo (LINK), ponieważ mogą one ulec zmianie.

zwierzęta w zoo w Londynie

Lokalizacja:

Ogród zoologiczny znajduje się na terenie parku Regent's Park, najbliżej położoną stacją metra są: Camden Town oraz Regent's Park, skąd trzeba udać się na około 20 minutowy spacer. Do zoo można dojechać również autobusem o numerze 274.

Adres: Regent's Park, London NW1 4RY, Wielka Brytania

Dla dzieci:

Obszarem wydzielonym z myślą dla dzieci, jest Animal Adventure z placem zabaw oraz zwierzętami domowymi (owce, kozy, króliku, kury itp.).


Reklama