Podróże po Europie

Zoo w Londynie - zwiedzanie, bilety, informacje praktyczne

Ostatnia aktualizacja: 20 października 2022

Wizyta w angielskiej stolicy nie musi oznaczać jedynie zwiedzania zabytków oraz licznych muzeów. Do popularnych (zarówno wśród młodszych jak i starszych odwiedzających) atrakcji Londynu należy zwłaszcza tutejszy ogród zoologiczny, który powstał w granicach królewskiego parku Regent’s Park.

Akwarium w zoo w Londynie
Akwarium w zoo w Londynie

Historia i ciekawostki

Działalność zoo w Londynie rozpoczęła się już w 1828 roku, ale początkowo ogród pełnił funkcję placówki naukowej należącej do Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego (Zoological Society of London). Stąd też bierze się dzisiejsza nawa ogrodu - ZSL London Zoo. Do towarzystwa należeli wybitni naukowcy, w tym sam Karol Darwin, który bywał tu częstym gościem.

Wiele z pierwszych zwierząt trafiło tu około 1832 roku z menażerii mieszczącej się na terenie słynnej twierdzy Tower of London.

Publiczna działalność londyńskiego zoo rozpoczęła się w 1847 roku

Londyńskie zoo - jeden z najstarszych ogrodów zoologicznych świata

Zoo w Londynie jest trzecim najstarszym ogrodem zoologicznym świata - palmę pierwszeństwa w tej kwestii dzierży zoo w Wiedniu, a druga jest paryska menażeria, której nie należy jednak mylić z głównym ogrodem zoologicznym w stolicy Francji.

Zwierzyniec w Londynie był z kolei pierwszym na świecie, w którym otworzono publiczne terrarium (1849 rok), akwarium (1853 rok) oraz insektarium (1881 rok).

Żyrafa w ogrodzie zoologicznym w Londynie
Żyrafa w ogrodzie zoologicznym w Londynie

Zwiedzanie i zwierzęta w londyńskim zoo

W swoich pierwszych latach ogród pełnił funkcję placówki naukowo-badawczej, a dzisiaj jego priorytetem jest ochrona zagrożonych gatunków zwierząt oraz środowiska. Ponad 100 gatunków żyjących tu zwierząt znalazło się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

pingwin w ZOO w Londynie
pingwin w ZOO w Londynie

Park podzielony został na kilka części tematycznych skupiających się na obszarach pochodzenia zwierząt. Do tutejszych mieszkańców należą m.in.: tygrysy, leniwce, pingwiny Humboldta, goryle i żyrafy. Poza gatunkami zwierząt często widywanymi w różnych ogrodach zoologicznych możemy zobaczyć tam również bardziej unikalne okazy, takie jak: warany z Komodo czy orangutany.

Leniwiec w londyńskim ogrodzie zoologicznym
Leniwiec w londyńskim ogrodzie zoologicznym

Poniżej wypisaliśmy wybrane obszary oraz pawilony:

 • B.U.G.S
 • Others - inne
 • Meerkats
 • Galapagos Tortoises
 • Pygmy Hippos
 • Meet the Monkeys - spotkanie z małpkami Sajmiri
 • In with the Lemurs - spotkanie z lemurami
 • Tiger Territory
 • Blackburn Pavilion - ptaszarnia
 • Gorilla Kingdom - królestwo goryli
 • Snowdon Aviary
 • Penguin Beach
 • Fruit bat forest
 • Aquarium - akwarium
 • In with the spiders
 • Rainforest life - życie lasów deszczowych
 • Land od the Lions
 • Butterfly paradise - motylarnia - pawilon w kształcie gąsienicy
 • Komodo Dragon
 • Animal Adventure
 • Into Africa - przez Afrykę
 • Reptile House

Szczegółową mapę zoo znajdziecie tutaj.

zoo w Londynie
zoo w Londynie
Blackburn Pavilion w ZOO w Londynie
Blackburn Pavilion w ZOO w Londynie

Aquarium

akwarium w zoo w Londynie
akwarium w zoo w Londynie

Akwarium znajdujące się na terenie ogrodu podzielone jest na trzy strefy, a każda z nich prezentuje inny obszar wód na świecie i zamieszkujące tam gatunki. Jedna ze stref pokazuje świat Amazonki, druga Rafę Koralową, a ostatnia resztę wód.

Tiger Territory - terytorium tygrysów

Tygrysy zamieszkują specjalnie wydzielony obszar nazywany Tiger Territory, do którego przechodzimy przez oryginalnie i nieco orientalnie wyglądającą "bramę". Tygrysy obserwować możemy przez szybę, z bardzo bliskiej odległości.

tygrys w zoo w Londynie
tygrys w zoo w Londynie

Dodatkowo po obejściu tego obszaru możemy wejść na podwyższoną platformę i przy odrobinie szczęście spojrzeć na te drapieżniki z góry. Oprócz tego zobaczymy tam również różne posągi tych zwierząt, przyciągające ogromną liczbę dzieci, fotografujących się przy tym.

Tiger Territory w ZOO w Londynie
Tiger Territory w ZOO w Londynie

Meet the Monkeys - poznaj małpki

Jeden z najciekawszych pawilonów tego ogrodu to obiekt o nazwie Meet the Monkeys. Jest to miejsce spotkań z malutkimi małpkami sajmiri. Możemy tutaj swobodnie poruszać się pośród bujnej zieleni i tych zwinnych zwierzątek przechodzących obok nas bez żadnej dodatkowej siatki czy szyby. Zwierzątka mają tutaj dużą swobodę w poruszaniu się, przechodzą ścieżką wyznaczoną dla zwiedzających, ochoczo podchodzą do ludzi, po czym szybciutko uciekają. Są bardzo zręczne i żwawe, wyzwaniem może być zrobienie im zdjęcia.

Małpka sajmiri - Meet the Monkeys - w zoo w Londynie
Małpka sajmiri - Meet the Monkeys - w zoo w Londynie

In with the Lemurs - oko w oko z lemurem

Kolejnym wartym uwagi i chętnie odwiedzanym obiektem w londyńskim zoo jest pawilon In with the Lemurs, będący miejscem spotkań z lemurami. Jest to obiekt, po którym poruszamy się w towarzystwie otaczających nas lemurów.

Zwierzęta chętnie podchodzą do ścieżki, często i ochoczo skaczą i bawią się ze sobą, co z bliska wygląda naprawdę zdumiewająco, ponieważ nie dzieli nas żadna siatka czy szyba.

Lemur - In with the Lemurs - ZOO w Londynie
Lemur - In with the Lemurs - ZOO w Londynie

Zoo w Londynie - informacje praktyczne

Bilety wstępu - zasady i ceny

W momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu w przypadku każdego rodzaju biletu wymagana była wcześniejsza rezerwacja online. Nie możemy więc pojawić się bezpośrednio w kasach bez zakupionego wcześniej biletu.

Ceny wejściówek zależą od miesiąca, dnia, a także od natężenia w wybranej dacie - i wahają się od 26,50 £ (133,16 zł) do nawet 35,00 £ (175,88 zł).

Koszt najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie pod tym adresem. Klikając na różne miesiące w kalendarzu zobaczymy kolorowe pola, do każdego z kolorów przypisana jest inna cena.

Więcej informacji o zoo w Londynie znajdziecie na oficjalnej stronie.

Dni i godziny otwarcia

Bilety rezerwujemy na konkretną godzinę, po minięciu której możemy pojawić się w ogrodzie i przebywać w nim aż do zamknięcia. Aktualne godziny otwarcia sprawdzimy na oficjalnej stronie.

Ostatnie wejście możliwe jest do godziny przed zamknięciem.

zwierzęta w zoo w Londynie
zwierzęta w zoo w Londynie

Jak dojechać do londyńskiego zoo?

Ogród zoologiczny znajduje się na terenie parku Regent's Park. Dwie najbliżej położone stacje metra to Camden Town (około 10 minut pieszo do wejścia) oraz Regent's Park (stąd będzie nas czekać około 20 minutowy spacer). W okolice zoo możemy dojechać również autobusem.

Adres: Regent's Park, London NW1 4RY, Wielka Brytania

Więcej informacji o korzystaniu z transportu publicznego znajdziecie w naszym przewodniku Komunikacja miejska w Londynie: metro, bilety, autobusy

Atrakcje dla dzieci

Obszarem wydzielonym z myślą o najmłodszych jest Animal Adventure z placem zabaw oraz zwierzętami domowymi (owce, kozy, króliku, kury itp.).

Podczas zwiedzania zoo w Londynie
Podczas zwiedzania zoo w Londynie

Zdjęcia z londyńskiego zoo

Akwarium - Zoo w Londynie
Akwarium - Zoo w Londynie
Tiger Territory - Zoo w Londynie
Tiger Territory - Zoo w Londynie
terytorium tygrysów - Tiger Territory - zoo w Londynie
terytorium tygrysów - Tiger Territory - zoo w Londynie

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama