Wizyta w ZOO w Londynie

Wizyta w Londynie nie musi oznaczać jedynie zwiedzania galerii sztuki i licznych muzeów. Gwarne i tętniące całą dobę życiem miasto ma do zaoferowania także nieco spokojniejsze miejsca, będące odskocznią od miejskiej architektury. Odrobinę natury w tak wielkiej metropolii można poczuć w Regent’s Park. Ten królewski park zajmuje ogromny obszar, a jedną z jego części jest również niemały ogród zoologiczny w Londynie, jego powierzchnia to ok 15 hektarów.

podczas pobytu w zoo w Londynie

Historia i ciekawostki

ZOO w stolicy Anglii jest trzecim najstarszym ogrodem zoologicznym na świecie, pierwsze miejsce należy do wiedeńskiego zoo. Publiczna działalność zoo rozpoczęła się w 1847 roku.

żyrafa w ogrodzie zoologicznym w Londynie

Zwierzyniec był pierwszym na świecie, w którym otworzono publiczne terrarium (1849 rok), akwarium (1853 rok) oraz insektarium (1881 rok).

akwarium w zoo w Londynie

Ciekawostką jest, że Karol Darwin od 1831 rok był stałym gościem w londyńskim zoo. Należał on do Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego (Zoological Society of London), będącego opiekunem zoo w stolicy Anglii.

Zwierzęta

zoo w Londynie

Pierwszymi planami było utworzenie placówki naukowo-badawczej, dzisiaj priorytetem w tym ogrodzie jest ochrona zagrożonych gatunków i środowiska. Spośród licznie zgromadzonych tam gatunków zwierząt ponad 100 wpisanych jest do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych.

pingwin w ZOO w Londynie

Park podzielony został na kilka obszarów, poświęconych danym zwierzętom lub grupom czy obszarom, z których pochodzą. Zwierzęta, które możemy spotkać podczas wizyty to m.in.: tygrysy, leniwce, pingwiny Humboldta, goryle i żyrafy. Poza gatunkami zwierząt często widywanymi w różnych ogrodach zoologicznych możemy zobaczyć tam również bardziej unikalne okazy, takie jak: warany z Komodo czy orangutany.

!Leniwiec w londyńskim ogrodzie zoologicznym
Leniwiec w londyńskim ogrodzie zoologicznym

Podział na obszary i pawilony:

 • B.U.G.S
 • Others - inne
 • Meerkats
 • Galapagos Tortoises
 • Pygmy Hippos
 • Meet the Monkeys - spotkanie z małpkami Sajmiri
 • In with the Lemurs - spotkanie z lemurami
 • Tiger Territory
 • Blackburn Pavilion - ptaszarnia
 • Gorilla Kingdom - królestwo goryli
 • Snowdon Aviary
 • Penguin Beach
 • Fruit bat forest
 • Aquarium - akwarium
 • In with the spiders
 • Rainforest life - życie lasów deszczowych
 • Land od the Lions
 • Butterfly paradise - motylarnia - pawilon w kształcie gąsienicy
 • Komodo Dragon
 • Animal Adventure
 • Into Africa - przez Afrykę
 • Reptile House

Blackburn Pavilion w ZOO w Londynie


Aquarium

akwarium w zoo w Londynie

Akwarium znajdujące się na terenie ogrodu podzielone jest na trzy strefy, a każda z nich prezentuje inny obszar wód na świecie i zamieszkujące tam gatunki. Jedna ze stref pokazuje świat Amazonki, druga Rafę Koralową, a ostatnia resztę wód.

Akwarium - Zoo w Londynie

Tiger Territory

!Tiger Territory - Zoo w Londynie
Tiger Territory - Zoo w Londynie

Tygrysy - znajdziemy ja na specjalnie wydzielonym terenie Tiger Territory, do którego przechodzimy przez oryginalnie i nieco orientalnie wyglądającą "bramę". Tygrysy obserwować możemy przez szybę, z bardzo bliskiej odległości.

tygrys w zoo w Londynie

Dodatkowo po obejściu tego obszaru możemy wejść na podwyższoną nieco platformę i przy odrobinie szczęście tym razem oglądać te zwierzęta z góry. Oprócz tego znajdziemy tam również różne posągi tych zwierząt, przyciągające ogromną liczbę dzieci, fotografujących się przy tym.

!Tiger Territory w ZOO w Londynie
Tiger Territory w ZOO w Londynie

Meet the Monkeys

Jeden z najciekawszych pawilonów tego ogrodu to obiekt o nazwie Meet the Monkeys. Jest to miejsce spotkań z malutkimi małpkami sajmiri. Możemy tutaj swobodnie poruszać się pośród bujnej zieleni i tych zwinnych małpek sajmiri, przechodzących obok nas bez żadnej dodatkowej siatki czy szyby. Zwierzątka mają tutaj dużą swobodę w poruszaniu się, przechodzą ścieżką wyznaczoną dla zwiedzających, ochoczo podchodzą do ludzi, po czym szybciutko uciekają. Są bardzo zręczne i żwawe, wyzwaniem może być zrobienie im zdjęcia.

!Małpka sajmiri - Meet the Monkeys - w zoo w Londynie
Małpka sajmiri - Meet the Monkeys - w zoo w Londynie

In with the Lemurs

Kolejnym bardzo ciekawym i chętnie odwiedzanym obiektem w londyńskim zoo jest pawilon - In with the Lemurs, będący miejscem spotkań z lemurami. Jest to obiekt, po którym poruszamy się w towarzystwie otaczających nas lemurów. Zwierzęta chętnie podchodzą do ścieżki, często i ochoczo skaczą i bawią się ze sobą, co z bliska wygląda naprawdę zdumiewająco, ponieważ nie dzieli nas żadna siatka czy szyba.

!Lemur - In with the Lemurs - ZOO w Londynie
Lemur - In with the Lemurs - ZOO w Londynie

Informacje praktyczne

Ceny biletów wstępu:

[stan na 3 marca 2020]

Cennik wejściówek jest zależny od miesiąca, dnia, a także od natężenia w wybranej dacie. Koszt najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie - LINK. Klikając na różne miesiące w kalendarzu zobaczymy kolorowe pola, do każdego z kolorów przypisana jest inna cena.

Warto pamiętać, że zakup biletu on-line z wyprzedzeniem może być najbardziej korzystny cenowo. Bilety on-line są o około 10% tańsze niż te sprzedawane w kasach na miejscu.

Ceny biletów normalnych wahają się w granicach około 23-35£. Tak duża rozbieżność cenowa wynika z faktu, że władze ogrodu chcą zachęcić odwiedzających do wizyt w mniej popularnych datach, co wpływa na mniejsze tłumy.

Więcej informacji o zoo w Londynie znajdziecie na oficjalnej stronie.


terytorium tygrysów - Tiger Territory - zoo w Londynie

Dni i godziny otwarcia:

Zoo przez cały rok działa od godziny 10:00, jednak zamykane jest w zależności od pory roku. Najkrócej otwarte jest do 16:00, najdłużej zaś do 18:00, ostatnie wejście możliwe jest godzinę przed zamknięciem. Przed wizytą najlepiej sprawdzić aktualne godziny działania zoo (LINK), ponieważ mogą one ulec zmianie.

zwierzęta w zoo w Londynie

Lokalizacja:

Ogród zoologiczny znajduje się na terenie parku Regent's Park, najbliżej położoną stacją metra są: Camden Town oraz Regent's Park, skąd trzeba udać się na około 20 minutowy spacer. Do zoo można dojechać również autobusem o numerze 274.

Adres: Regent's Park, London NW1 4RY, Wielka Brytania

Dla dzieci:

Obszarem wydzielonym z myślą dla dzieci, jest Animal Adventure z placem zabaw oraz zwierzętami domowymi (owce, kozy, króliku, kury itp.).


Reklama