Podróże po Europie

Anglia

Anglia to wyspiarskie państwo wchodzące w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, które pełne jest średniowiecznych zabytków oraz muzeów najwyżej klasy.

Wybierając się do Anglii pamiętajmy, że obowiązuje tam funt brytyjski i nie zapomnijmy zabrać ze sobą przejściówki do kontaktu.

Miasta i miejsca

Na naszym blogu opisaliśmy dotychczas następujące miasta i miejsca:

Anglia praktycznie

Co warto wiedzieć przed odwiedzinami Anglii?

Darmowe muzea

Wszystkie publiczne muzea w Anglii są darmowe, dotyczy to także najbardziej znanych placówek jak Muzeum Brytyjskie w Londynie.

Wcześniejsze kupowanie biletów oraz wejściówek

W wielu atrakcjach w Anglii kupując bilety online możemy zaoszczędzić niewielką kwotę - z reguły 1-3£. Dużo większe oszczędności są możliwe przy wcześniejszym zakupie biletów pociągowych oraz autobusowych. Ceny biletów zakupionych z wyprzedzeniem mogą być nawet 50% niższe.

Karta English Heritage - sposób na tańsze zwiedzanie najważniejszych angielskich zabytków

Jeśli chcemy odwiedzić większą liczbę atrakcji, takich jak zamki czy miejsca dziedzictwa narodowego jak Stonehenge, warto zakupić kartę organizacji English Heritage, która kosztuje 39£ i pozwala przez 9 dni zwiedzać wszystkie atrakcję, którymi opiekuje się wspomniana organizacja. Aby uświadomić sobie jaka to oszczędność, warto wspomnieć, że wejściówka do Stonehenge dla jednej osoby to wydatek 20£.

Karta English Heritage dla rodziny to koszt 77£, a dla dwóch osób dorosłych 68£. Dostępne są również karty na 16 dni. Więcej informacji można znaleźć pod tym adresem.

Komunikacja miejska oraz międzymiastowa

W angielskim transporcie publicznym nierzadko występują taryfy Peak oraz Off Peak. Peak to taryfa w godzinach szczytu, która wyróżnia się wyższymi cenami. Warto o tym pamiętać kupując bilety. Z reguły okres Off Peak zaczyna się po godzinie 9:00, z przerwą na godziny powrotów z pracy - 16:00 do 18:00.

Dotyczy to również komunikacji miejskiej - w dużych miastach bilet dzienny zaczynający się od 9:00 często będzie tańszy od tego umożliwiającego przejazdy od samego rana.

Kościoły oraz świątynie

Większość kościołów w Anglii jest darmowa (oprócz kilku wyjątków - takich jak katedra św. Pawła czy Opactwo Westminsterkie). Mimo to w wielu historycznych kościołach zastaniemy budki z możliwością zostawienia dotacji - warto wspomóc chociaż małą kwotą, ponieważ wiele z nich nie otrzymuje wsparcia od władz państwowych.

Reklama