Bath (Anglia) - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Zwiedzanie Bath

Bath, niewielkie angielskie miasto, znajdujące się niedaleko Bristol i mieszczące się w hrabstwie Somerset. Dzisiaj mieszka tu mniej niż 100 tysięcy osób. I przy okazji, jest to jedno z najpiękniejszych i najwspanialszych miast Anglii. Spacerując po ulicach starej części miasta możemy cały czas czuć się niczym w otwartym muzeum, co zresztą nie może dziwić, gdy dowiemy się, że cały obszar miejski Bath został wpisany na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO. I faktycznie, na każdym kroku napotkamy na budynek zapierający dech w piersiach. Zakłada się, że historycznych budynków może być tu ponad 5 tysięcy!

Bath w Anglii

Dzisiejsze Bath swoje początki miało już w 60 roku naszej ery, gdy Rzymianie zbudowali tutaj swoje termy oraz świątynie. Dobre położenie spowodowało, że w VII wieku powstało tu opactwo Bath i miejsce stało się religijnym centrum regionu.

Dzisiejszy budynek opactwa (Bath Abbey) ma nowszy kształt po zmianach w XII i XVI wieku. Warto zajrzeć do środka, wstęp jest darmowy - środek jest naprawdę imponujący.

!Sklepienie Bath Abbey
Sklepienie Bath Abbey

Od XVII wieku, od czasów georgiańskich, miasto zaczęło rozwijać się bardziej dynamicznie i wtedy powstało wiele budynków, które dzisiaj są perłą i powodem częstych odwiedzin Bath przez turystów z całego świata. W tym czasie mieszkał tu słynny Beau Nash, nazywany “arbitrem elegancji”. Nash pełnił w mieście funkcję “Mistrza Ceremonii”, a ludzie z całej Anglii przyjeżdżali na występy, które prowadził.

Termy i gorące źródła

Dla Rzymian dzisiejsze Bath nosiło nazwę Aquae Sulis, i było ważną osadą, w której zbudowali świątynie oraz kompleks term i łaźni, który dzisiaj nazwalibyśmy kompleksem spa. Gorące źródła w tych rejonach były jednak znane długo wcześniej.

!Łaźnie rzymskie w Bath
Łaźnie rzymskie w Bath

W XVII wieku Bath zaczęło pełnić ważną rolę uzdrowiska dla Anglików, do którego przyjeżdżali najznakomitsi obywatele Angielscy, w tym członkowie rodzin królewskich.

Dzisiaj historyczne termy rzymskie są udostępnione dla zwiedzających, w środku oprócz głównych basenów znajdziemy również sale muzealne oraz wykopaliska, między innymi sal uzdrowiskowych z czasów rzymskich. Przy samym wyjściu możemy również napić się wody płynącej prosto ze źródeł.

Warto zapamiętać, że sami możemy również skorzystać z gorących wód odwiedzając Bath, oczywiście nieco nowocześniejszych niż te z czasów rzymskich.

Architektoniczny Półksiężyc oraz Cyrk

Królewski Półksiężyc (ang. Royal Crescent) to 30 budynków zbudowanych w latach 1767-1774, jeden koło drugiego, tworzących kształt półksiężyca. Ten niesamowity układ zaprojektował John Wood “Młodszy”, i od ponad 230 lat mieszkają tam bogaci i wpływowi mieszkańcy miasta.

"Cyrk" w mieście Bath w Anglii

Nie tak daleko Royal Crescent znajdziemy inny ciekawy układ urbanistyczny, tzw. “Cyrk” (The Circus). Słowo cyrk nie nawiązuje oczywiście do miejsca rozrywki, a do okrągłego układu, znanego już w czasach rzymskich. Budowa “cyrku” przypadła na lata 1754-1768, a zaprojektowany został przez Johna Wooda “Starszego” (czyli ojca Johna Wood “Młodszego”).

The Circus jest zabytkiem pierwszej kategorii i został uznany za jedno z najważniejszych dzieł tego angielskiego architekta.

Zdecydowanie warto po Bath poruszać się piechotą, odległości nie są duże, a na każdym kroku możemy napotkać perełkę architektoniczną.

Prawie jak Florencja

Odwiedzając Bath pod żadnym pozorem nie powinniśmy ominąć mostu Pulteneya. Wybudowany w 1774 roku most został zaprojektowany po wizycie architekta Roberta Adama we Florencji.

!Most Punteney w Bath
Most Punteney w Bath

Po obu stronach mostu i na samym moście znajdziemy bowiem.. sklepy, analogicznie do mostu złotników we Florencji.

!Most Punteney w Bath
Most Punteney w Bath

Dzisiejszy kształt mostu różni się trochę od swojej oryginalnej wersji, z powodu powiększenia ilości i rozmiaru sklepów oraz powodzi, most został wzmocniony i lekko rozbudowany.

Warto zejść z mostu po drugiej stronie i pospacerować się wzdłuż rzeki Avon.

Oferta kulturalna i inne atrakcje

Jeśli po odwiedzeniu term, opactwa oraz dobrym poznaniu miasta zostało nam jeszcze trochę czasu, możemy zastanowić się nad wizytą w którymś z muzeum, np. w muzeum Jane Austen lub do domu-muzeum No. 1 Royal Crescent, w którym zobaczymy jak w środku wyglądał dom w czasach georgiańskich.


Reklama