Podróże po Europie

Padwa - atrakcje i zwiedzanie miasta Giotta oraz św. Antoniego

Ostatnia aktualizacja: 31 października 2022

Padwa należy do najciekawszych i jednocześnie często omijanych przez turystów włoskich miast. Jako cel obierają ją najczęściej pątnicy odwiedzający Bazylikę św. Antoniego oraz miłośnicy sztuki pragnący zobaczyć na własne oczy arcydzieło Giotta w Kaplicy Scrovegnich i malowidła jego uczniów tudzież naśladowców.

Pochodzące z XIV wieku malowidła w 2021 roku otrzymały wspólny wpis na liście UNESCO pod tytułem Padwa malowane miasto (Padova Urbs picta). W sumie uhonorowano dzieła znajdujące się w ośmiu budynkach na terenie starego miasta.

Wartych zobaczenia atrakcji w Padwie jest jednak znacznie więcej, co udowodnimy Wam w naszym przewodniku. Miasto jest również ważnym ośrodkiem akademickim, więc posiada szeroki wybór knajp i restauracji bardziej dostępnych cenowo niż w przypadku ośrodków typowo turystycznych.

Padwa leży w bliskiej odległości Wenecji i przez stulecia znajdowała się w strefie wpływów słynnej republiki morskiej. Nie powinny nas więc zdziwić spotykany co jakiś czasy symbol Wenecji - lew św. Marka.

Czy wiesz, że...

To właśnie w Padwie wynaleziono popularny we Włoszech alkohol Aperol. Dziś marka należy do globalnej korporacji Campari, ale nie powinniśmy jednak mieć problemu ze skosztowaniem na mieście tego popularnego aperitifu czy drinków na jego bazie.

Padwa - widok na plac Prato della Valle
Padwa - widok na plac Prato della Valle

Jak zwiedzać Padwę?

Historyczne centrum Padwy jest na tyle niewielkie, że najlepiej zwiedza się je pieszo. Szczególnie przyjemne jest przemierzanie labiryntów średniowiecznych uliczek w najstarszej części miasta pomiędzy katedrą a historycznymi placami miejskimi. Można powiedzieć, że Padwa jest modelowym włoskim miastem - podczas spaceru miniemy zarówno średniowieczne ulice jak i renesansowe pałace, a wszystko to poprzeplatane jest typowo młodzieżowym klimatem ośrodka pełnego studentów.

Street art w Padwie
Street art w Padwie

Co warto zobaczyć w Padwie? Największe atrakcje, zabytki i ciekawe miejsca

Bazylika św. Antoniego

Każdego roku miliony pielgrzymów przybywają do Padwy w celu odwiedzenia Bazyliki oraz jej barokowej Kaplicy Relikwii Antoniego Padewskiego. Budowę świątyni rozpoczęto w 1232 roku, zaledwie rok po śmierci świętego, a prace zakończono w 1310. Wnętrze wypełnione jest kaplicami (wiele z nich jest zamkniętych, ale można oglądać ich wnętrza przez kraty) oraz dziełami sztuki z różnych epok. Główny ołtarz bazyliki został stworzony przez florenckiego artystę Donatello.

Bazylika Świętego Antoniego w Padwie
Bazylika Świętego Antoniego w Padwie

Polskie ślady w Bazylice św. Antoniego

W środku znajdziemy również polskie akcenty. Przy ołtarzu z relikwiami św. Antoniego umieszczono relikwiarze św. Faustyny oraz św. Jana Pawła II. Turystów bardziej może zainteresować jednak polska kaplica znajdująca się po lewej stronie od wejścia do Kaplicy Relikwii. W środku zobaczymy m.in. groby polskich możnych, tablice wotywne i inne elementy związane z naszym państwem. Łatwo w tłumie ją przegapić.

W środku wypatrzymy m.in. ołtarz św. Stanisława, herby (m.in. województw wileńskiego i kijowskiego), popiersie Jana III Sobieskiego, popiersie i epitafium Erazma Kretkowskiego (epitafium ułożył Jan Kochanowski) czy tablicę upamiętniająca Cud nad Wisłą. Kaplica zamykana jest żelazną kratą z 1925 roku po bokach której umieszczono orły w koronie.

Wejście do Bazyliki św. Antoniego jest darmowe. Bazylika to jednak nie tylko kościół, ale cały kompleks - składający się również z trzech dziedzińców z krużgankami i muzeum (wejście biletowane). Muzeum składa się z dwóch pięter. Na parterze przechowywane są ofiary składane przez pielgrzymów, na piętrze zobaczymy z kolei dzieła sztuki przekazane kościołowi, m.in. kadzielnicę w formie statku stworzoną w Norymberdze oraz obrazy religijne.

Wskazówka praktyczna

Będąc na placu Piazza del Santo lub w bazylice uważać powinniśmy na kieszonkowców. Dookoła placu ustawiają są sprzedawcy pamiątek, a atmosfera na miejscu przypomina znaną z polskich odpustów. Na terenie kompleksu znajdziemy również oficjalny sklep i toalety.

Kadzielnica w kształcie statku (stworzoną w Norymberdze) - muzeum Bazyliki św. Antoniego w Padwie
Kadzielnica w kształcie statku (stworzoną w Norymberdze) - muzeum Bazyliki św. Antoniego w Padwie

Oratorium św. Jerzego oraz Scoletta del Santo

Na Piazza del Santo oprócz bazyliki znajdziemy również wejście do Oratorium św. Jerzego (Oratorio di San Giorgio). Pomieszczenie to udekorowane zostało freskami uczniów samego Giotta. Kaplica powstała w drugiej połowie XIV wieku, a freski zachowane są w dobrym stanie.

Obok oratorium znajduje się inny ukryty skarb Padwy - położone na pierwszym piętrze miejsce spotkań Scoletta del Santo, które swoimi pracami ozdobił m.in. Tycjan (były to zresztą pierwsze wykonane przez niego freski!).

Wejście do obu miejsc jest biletowane

Pomnik Gattamelaty autorstwa Donatella

Turyści spacerujący po placu naprzeciwko Bazyliki św. Antoniego często bez większej uwagi mijają ustawiony na nim pomnik konny z brązu. A to błąd! Jego twórcą był Donatello i przez historyków sztuki uważany jest za jeden z najważniejszych monumentów tego typu w całej epoce Renesansu. Twórca uwiecznił na nim w sposób nad wyraz realistyczny weneckiego kondotiera Erasma da Narni (lepiej znanego jako Gattamelata) przedstawionego w pozie cesarskiej znanej chociażby z rzeźby Marka Aureliusza z rzymskiego Kapitolu.

Rzeźba Gattamelaty nierzadko zestawiana jest z pomnikiem konnym Bartolomeo Colleoniego stojącym na jednym z weneckich placów. Więcej napisaliśmy o nim w naszym przewodniku po atrakcjach Wenecji.

Plac Prato della Valle

Zaraz po Bazylice św. Antoniego to gigantyczny Prato della Valle jest najbardziej charakterystycznym symbolem miasta. Ten eliptyczny plac ma powierzchnię 90 000 metrów kwadratowych, co czyni go jednym z największych w Europie i na świecie.

Na jego środku znajduje się otoczona kanałem wysepka Isola Memmia, wzdłuż którego stoją statuy świętych i innych ważnych osobistości (m.in. Dantego). W ciepłe dni plac pełen jest mieszkańców odpoczywających na ławkach lub bezpośrednio na trawie.

Plac Prato della Valle w Padwie
Plac Prato della Valle w Padwie

Na plac z historycznego centrum miasta najwygodniej dojść ciągnącymi się jeden za drugim deptakami Via Roma oraz Via Umberto I. Po drodze miniemy dziesiątki sklepów czy kawiarni. Po zachodniej stronie placu stoi warty rzucenia okiem budynek Lodge Amulea, który dziś zajmują władze miejskie.

Bazylika Santa Giustina i jej skarby

W południowo wschodnim rogu placu łatwo wypatrzymy monumentalną Bazylikę Santa Giustina będąca jednym z największych kościołów chrześcijańskich na świecie.

W środku bazyliki zobaczymy m.in.:

 • Pozostałość kaplicy z V wieku (z fragmentem mozaiki i grobem pierwszego biskupa Padwy Prosdocimusa). Pierwotna kaplica została zniszczona w 1117 roku podczas trzęsienia ziemi.
 • Korytarz męczenników (Il Corridoio dei Martiri) ze studnią o tej samej nazwie, w której przez kraty zobaczymy szczątki świętych.
 • Masywną żelazną klatkę w której przechowywane są szczątki św. Łukasza.
Korytarz i studnia męczenników w Bazylice Santa Giustina w Padwie
Korytarz i studnia męczenników w Bazylice Santa Giustina w Padwie

Studnia męczenników odkryta została w 1257 roku po tym, jak pękła podłoga bazyliki. Prawdopodobnie są tu szczątki ofiar wczesnochrześcijańskich pogromów.

Bazylika jest zamykana w środku dnia. Wejście do środka jest darmowe.

Kaplica Scrovegnich ze słynnymi freskami Giotta

Do najważniejszych miejsc w Padwie należy Plac Eremitani (Piazza Eremitani) i jego okolica. Mniej niż 300 metrów na północ od niego stoi słynna kaplica Scrovegnich (Cappella degli Scrovegni), która dawniej była częścią wyburzonego w pierwszej połowie XIX wieku pałacu.

Kaplica skrywa bezcenne malowidła Giotta (Giotto di Bondone) z 1305 roku przedstawiające sceny z życia Maryi oraz Jezusa. Freski te uważane są za jedno z najważniejszych dzieł sztuki z tamtego okresu, ponieważ artysta po raz pierwszy od czasów antycznych przedstawił ludzi jako trójwymiarowe formy w ruchu oraz zastosował zasady perspektywy do elementów architektonicznych znajdujących się w tle. Można więc bez większej przesady stwierdzić, że stworzył pierwsze w historii malowidło renesansowe.

Zwiedzanie Kaplicy Scrovegnich - co powinniśmy wiedzieć

Aby odwiedzić kaplicę musimy wcześniej zarezerwować lub kupić bilet na konkretny dzień i godzinę (jeśli się spóźnimy nie zostaniemy wpuszczeni do środka). Możemy to zrobić online na tej stronie, w kasach Muzeum Eremitani (Musei Civici Eremitani, oddalone o około 100 m od wejścia do kaplicy) lub w punktach informacji turystycznej jeśli kupujemy kartę turystyczną. Aby dojść do kaplicy musimy przejść przez Muzeum Eremitani.

Warto mieć na uwadze, że w sezonie możemy mieć trudności ze zrobieniem rezerwacji w dniu wizyty. Do kasy najlepiej udać się z samego rana, powinny być wtedy jeszcze pojedyncze miejsca na późniejsze godziny.

Pamiętajmy, aby zostawić plecaki i torby w przechowalni. Przed wejściem do wnętrza kaplicy wchodzimy do specjalnej sali multimedialnej, gdzie przez około 15 minut w słuchawkach oglądamy film. Następnie wchodzimy na maksymalnie 15 minut do wnętrza kaplicy. Realnie w środku jesteśmy z 10-12 minut, ponieważ część czasu zajmuje wejście całej grupy do środka. Jeśli zależy nam na jak najszybszym podziwianiu słynnych malowideł powinniśmy ustawić się jak najbliżej drzwi wejściowych.

Rezerwacje dokonywane na dni od wtorku do niedzieli umożliwiają wejście do Muzeum Eremitani oraz do Pałacu Zuckermann.

Cappella degli Scrovegni - Wnętrze kaplicy Scrovegni w Padwie
Cappella degli Scrovegni - Wnętrze kaplicy Scrovegni w Padwie

Inne atrakcje Padwy w okolicy Placu Eremitani

Muzeum Eremitani

Musei Civici Eremitani powstało w historycznym klasztorze i składa się z części archeologicznej oraz pinakoteki. W części historycznej zobaczymy eksponaty znalezione w grobach w regionie, ale też rzymskie mozaiki, mumie czy freski ścienne. W pinakotece oprócz obrazów religijnych przechowywana jest duża kolekcja krajobrazów. W środku zobaczymy m.in. prace Tycjana czy Tintoretto.

Pałac Zuckermann (Palazzo Zuckermann)

Muzeum mieszczące się w budynku po drugiej stronie ulicy. W środku zobaczymy różne eksponaty związane z życiem codziennym jak monety czy meble. Kolekcja nie jest olbrzymia, ale skoro pałac wchodzi w skład biletu do kaplicy, to szkoda nie zajrzeć.

Rzymskie ślady w Padwie - Arena Romana di Padova

W okolicy zobaczymy również ruiny rzymskiego amfiteatru z I wieku. Zachowały się jedynie mury, których część została zburzona podczas budowy pałacu oraz kaplicy Scrovegnich. Dziś na terenie teatru odbywają się koncerty i inne wydarzenia kulturalne.

Kościoł Eremitani

Chiesa degli Eremitani przylega od południowej strony do Muzeum Eremitani. Pomimo poważnych zniszczeń w trakcie II wojny światowej warto zajrzeć do środka, gdzie zobaczymy malowidła wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Porte Contarine - świadectwo kunsztu weneckich inżynierów

Będąc w okolicy Placu Eremitani warto odejść kawałek w bok do Porte Contarine, czyli pozostałości systemu hydraulicznego datowanego na XIII wiek, który łączył ze sobą dwa szlaki wodne i pozwalał na transport dóbr z Vicenzy do Wenecji.

Zabytek ten zainteresuje najpewniej głównie fanów historii techniki, ale będąc w okolicy szkoda nie rzucić na niego okiem.

Palazzo della Ragione

Po opisaniu okolicy Bazyliki św. Antoniego oraz atrakcji wokół Placu Eremitani czas skierować się w kierunku padewskiej starówki. Jej centralny punkt stanowi imponujący gmach Palazzo della Ragione oraz otaczające go place. Co ciekawe, w miejscu tej średniowiecznej budowli w czasach antycznych najprawdopodobniej znajdowało się rzymskie forum.

Palazzo della Ragione w Padwie
Palazzo della Ragione w Padwie

Palazzo della Ragione został oddany do użytku w 1218 lub 1219 roku i od początku pełnił istotną funkcje w życiu miasta. Na parterze znajdowały się sklepy oraz zakłady rzemieślnicze (sprzedające m.in. futra), a na piętrze sale sądowe oraz pomieszczenia zajmowane przez zarządców miejskich. Dolna część nosi nazwę Sottosalone, a górna il Salone.

Górne piętro początkowo składało się z trzech sal, jednak 2 lutego 1420 roku dach został doszczętnie zniszczony w trakcie pożaru. Podczas tworzenia planów odbudowy zdecydowano się na stworzenie jednej olbrzymiej hali. O rozmachu tego zamysłu najlepiej świadczy fakt, że jest to największa średniowieczna hala tego typu w Europie.

Wnętrze hali jest dziś puste, o ile nie odbywa się w niej żadna wystawa. Wyjątkami są olbrzymia (chociaż i tak wydaje się relatywnie mała...) drewniana rzeźba konia z 1466 roku oraz tzw. kamień wstydu (Pietra del vituperio). Jego nazwa bierze się stąd, że trzykrotnie musieli na nim usiąść dłużnicy (w samej bieliźnie!) przed wygnaniem z miasta.

Palazzo della Ragione - informacje praktyczne

Największą atrakcją il Salone są freski ścienne nawiązujące do miesięcy, znaków zodiaku i planet. Zwiedzanie górnego poziomu jest płatne. Wejście znajduje się od strony placu Piazza delle Erbe.

Piazza delle Erbe i Piazza dei Frutti - place miejskie

Palazzo della Ragione rozdziela dwa place - Piazza delle Erbe (na południu) oraz Piazza dei Frutti. Na obu z nich odbywają się targi ze świeżymi produktami (warzywa, owoce, ryby, mięso). Znajdziemy tu także knajpki, w których wypijemy aperitif i zjemy coś małego (np. kanapki ze świeżymi produktami).

Torre Dell’Orologio - najstarszy zegar astronomiczny świata

Kierując się na zachód możemy dojść do kolejnego placu - Piazza dei Signori. Jego ozdobą jest wieża bramna Torre Dell’Orologio z najstarszych działającym zegarem astronomicznym na świecie. Do wnętrza wieży roku można wejść tylko w trakcie wycieczki z przewodnikiem, a te odbywają się w okolicy weekendu.

Ciekawostka: Na tarczy brak jest znaku Wagi, ponieważ dawniej tworzył on jeden znak ze Skorpionem.
Torre Dell'Orologio w Padwie, po lewej kolumna z lwem św. Marka
Torre Dell'Orologio w Padwie, po lewej kolumna z lwem św. Marka

Sam plac Piazza dei Signori jest jednym z ulubionych miejsc mieszkańców, zawsze znajdziemy tu zapełnione stoliki okolicznych knajp. Na jego środku stoi kolumna z lwem św. Marka przypominająca o weneckich dziedzictwie miasta. Po południowej stronie placu warto spojrzeć na wspaniały renesansowy budynek Loggia del Consigli z końca XV wieku, w którym obradowała wielka rada.

Cafè Pedrocchi - największa kawiarnia świata

Jeśli jednak z placu Palazzo della Ragione ruszymy na wschód po chwili dojdziemy do historycznej kawiarni Cafè Pedrocchi. Miejsce to powstało w XVIII wieku i od początku przyciągało do siebie artystów, studentów i innych mieszkańców szukających intelektualnej rozrywki. Dzisiejszy neoklasycystyczny budynek pochodzi jednak z 1831 roku, a jego powierzchnia wynosi aż 3 550 ㎡.

Do dziś na parterze funkcjonuje kawiarnia (warto wejść do środka i zobaczyć ciekawe zdobienia), a na pierwszym piętrze otworzono muzeum (Museo del Risorgimento). W przeszłości górne piętro nosiło nazwę Casino Pedrocchi i odbywały się tam imprezy oraz spotkania.

Zwiedzanie Cafè Pedrocchi

Jeśli interesują nas tego typu atrakcje warto zajrzeć do środka i zobaczyć oryginalne wyposażenie i dekoracje (m.in. Pokój Egipski, Pokój Etruski czy Salę Balową). Na piętrze stworzono także wystawę opisujące okres od końca Republiki Weneckiej do początku Zjednoczonych Włoch.

Zabytki i atrakcje placu katedralnego

Katedra

Kolejnym z istotnych placów miejskich jest Plac Katedralny (Piazza del Duomo). Chociaż nie zdarza się to zbyt często, to padewska katedra jest dopiero trzecią świątynią pod względem wielkości w mieście.

Po lewej fasada katedry w Padwie, a po prawej baptysterium
Po lewej fasada katedry w Padwie, a po prawej baptysterium

Trzeba uczciwie przyznać, że katedra w środku nie imponuje. Ściany są odnowione i zdają się być bardzo surowe, nie czuć tu historycznego klimatu znanego z innych włoskich katedr. Aż ciężko uwierzyć, że projekt prezbiterium jest autorstwa samego Michała Anioła. Do katedry wejdziemy za darmo, ale jest ona jednak zamykana na chwilę w środku dnia.

Baptysterium

Z naszej perspektywy znacznie ciekawsze jest znajdujące się po prawej stronie od wejścia do katedry baptysterium. W środku możemy zobaczyć freski autorstwa Giusto de Menabuoi’ego z drugiej połowy XIV wieku. Na malowidłach zobaczymy sceny z życia Jezusa oraz św. Jana Chrzciciela. Na miejscu może zaboleć nas szyja od spoglądania na niesamowity sufit ozdobiony freskiem, na którym Jezus otoczony jest postaciami świętych.

Baptysterium - informacje praktyczne

Wejścia do baptysterium jest płatne. Turyści do środka wpuszczani są w grupach co 30 minut. Jeśli jednak nie ma nikogo w środku lub są pojedyncze osoby możemy poprosić pracownika o szybsze wejście.

Muzeum Diecezjalne

Północną stronę Placu Katedralnego zamyka brama Arco Vallaresso, a południową Muzeum Diecezjalne (Museo Diocesano di Padova) mieszczące się w Pałacu Biskupa (Palazzo Vescovile). Pałac powstał na początku XIV wieku, jednak w XV wieku został przebudowany na modłę renesansową.

W środku nie znajdziemy wielu eksponatów, będą to raczej pojedyncze obrazy religijne czy manuskrypty. Prawdziwą perełką tego miejsca jest natomiast imponująca Sala Biskupa (Salone dei Vescovi) z drewnianą podłogą oraz pomalowanymi sufitem i ścianami. W środku zobaczymy także małą kaplicę Santa Maria degli Angeli wypełnioną freskami.

Padwa - Pałac Biskupa czyli Palazzo Vescovile i Sala Biskupa (Salone dei Vescovi)
Padwa - Pałac Biskupa czyli Palazzo Vescovile i Sala Biskupa (Salone dei Vescovi)

W piwnicach pałacu odbywają się wystawy czasowe. Co ciekawe, podczas prac remontowych odkryto tam oryginalne pomieszczenia więzienie - malutkie pokoje, do których prowadzą drewniane drzwi. Jeśli chcielibyśmy je zobaczyć musimy poprosić o pomoc jednego z pracowników muzeum.

Zwiedzanie Uniwersytetu w Padwie

Uniwersytet w Padwie jest drugim najstarszym uniwersytetem we Włoszech i piątym najstarszym istniejącym uniwersytetem świata. Uczelnia oficjalnie założona została w 1222 roku (a nieoficjalnie mogła powstać wcześniej) przez profesorów i studentów najstarszego włoskiego uniwersytetu z Bolonii. Od początku istnienia instytucji przyświecała idea całkowitej wolności nauki zgodnie z hasłem Libertas scholastica. Innym dowodem otwartego podejścia jest to, że padewski uniwersytet z dyplomem skończyła pierwsza kobieta na świecie - Elena Lucrezia Cornaro Piscopia w 1678 roku.

Od 1539 roku główna siedziba uniwersytetu mieści się niemal w samym historycznym centrum w Pałacu Bo (Palazzo del Bo, adres: Via 8 Febbraio 1848, 2). Możemy za darmo zajrzeć na dziedziniec lub zdecydować się na płatne zwiedzanie pomieszczeń z przewodnikiem (do czego zachęcamy!). Cały pałac ozdobiony jest herbami rodów wspierających uniwersytet.

W trakcie wycieczki z przewodnikiem (po angielsku):

 • Wejdziemy do słynnej sali Magna Aula.
 • Zobaczymy trybunę z której przemawiał Galileusz.
 • Zobaczymy obrazy i popiersia słynnych studentów z całego świata, w tym Stefana Batorego czy Jana Zamoyskiego. Na uniwersytecie w Padwie studiowało także wielu innych naszych rodaków, w tym m.in. Mikołaj Kopernik i kardynał Stanisław Hozjusz.
 • Wejdziemy do sali medycznej z oryginalnym drewnianym sufitem z XIV wieku i czaszkami wykładowców.
 • Zobaczymy najstarszy zachowany Teatr Anatomiczny na świecie (z 1595 roku).

Aktualne informacje o wycieczkach (ceny, kalendarz) najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie uniwersytetu.

Teatr Anatomiczny w Padwie a w Bolonii

Jeśli wcześniej odwiedziliśmy Bolonię to padewski Teatr Anatomiczny może nas zaskoczyć swoim rozmiarem. W porównaniu do swojego bolońskiego odpowiednika jest wręcz mikroskopijny. Spowodowane jest to tym, że w momencie powstania sekcja zwłok traktowana była jako bezczeszczenie ciała i na przeprowadzenie takiej operacji wymagana była zgoda władz miejskich. Te zezwalały na tę procedurę zaledwie kilka razy w roku. Z tego powodu w celach dydaktycznych... wykradano ciała z cmentarzy.

Teatr Anatomiczny nie posiadał okien, a ciało wyjeżdżało na specjalnej podstawce z dołu. Aż trudno uwierzyć, że podobno w środku mieściło się nawet 250 osób!

Do zwiedzania udostępniona jest również Sala Gigantów w Palazzo Liviano. My jednak nie mieliśmy okazji do niej zajrzeć, więc nie znamy szczegółów zwiedzania. Więcej informacji znajdziecie tutaj

Uniwersytecki ogród botaniczny

Innym zabytkowym miejscem związanym z nauką jest uniwersytecki ogród botaniczny, który założony został w 1545 roku, co czyni go pierwszą placówką tego typu na świecie. W ogrodzie pojawiły się pierwsze egzotyczne rośliny spoza Europy, które zmieniły dietę Włochów, a później Europejczyków. Przykładem oryginalnych roślin, które przez Padwę rozprzestrzeniły się po Europie są słonecznik czy agawa. To także tutaj sprowadzano jedne z pierwszych ziemniaków czy sezam.

Ogród botaniczny w Padwie
Ogród botaniczny w Padwie

Do dziś zachowała się najstarsza część ogrodu w formie koła otoczonego kanałem wodnym. Ogród został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Kształt ogrodu miał symbolizować ziemię. Dziś oprócz historycznej części na terenie ogrodu znajdziemy również nowoczesne szklarnie z roślinami z obu Ameryk.

Niestety, wejściówki do ogrodu są stosunkowo drogie. Bilet normalny kosztuje 10€. Najstarsza część jest urokliwa, chociaż niewielka, więc nie każdy będzie zadowolony po wizycie biorąc pod uwagę koszt wejścia.

Pozostałe kościoły i oratoria w Padwie

Padwa zachwyca swoimi budowlami religijnymi, wśród których wyróżniają się przede wszystkim ozdobione freskami:

 • oratoria, czyli miejsca modlitwy stworzone przez władze kościelne,
 • kaplice,
 • miejsca spotkań zakonników nazywane Scoletta.

Wiele z najważniejszych miejsc opisaliśmy w poprzednich akapitach. W tej sekcji przedstawimy kilka dodatkowych punktów wartych uwagi.

Scolleta przy kościele Karmelitów

(Basilica e Scoletta di S.Maria del Carmine, adres: Piazza Petrarca 1)

Budynek przy kościele Karmelitów (Basilica del Carmine) jest jednym z ukrytych skarbów Padwy. Do środka, w przeciwieństwie do innych miejsc tego typu w mieście, wejdziemy za darmo. Warto jednak wcześniej sprawdzić aktualne dni i godziny otwarcia. W środku zobaczymy freski malowane przez niemal 60 lat przez czterech różnych artystów (od 1505 do 1560 roku).

Na wejściu dostaniemy ulotkę z opisami w języku angielskim. Warto zapytać o fresk znajdujący się na ulotce pod numerem 17. Znajduje się on na zakrystii, ale możliwe, że pracownicy na chwilę nas tam wpuszczą.

Oratorium św. Rocha (Oratorio di San Rocco)

Dwupiętrowy budynek, którego dolny poziom wypełniony jest w całlości freskami ze scenami z życia św. Rocha. Niektóre z fresków nie są w idealnym stanie, ale nadal jednak zachwycają kunsztem artysty.

Freski przedstawiające życie św. Rocha - Oratorium św. Rocha (Oratorio di San Rocco) w Padwie
Freski przedstawiające życie św. Rocha - Oratorium św. Rocha (Oratorio di San Rocco) w Padwie

Sanktuarium św. Leopolda Mandica

(Santuario di San Leopoldo Mandic)

Sanktuarium znajduje się kawałek dalej od centrum. Kościół jest częścią konwentu kapucynów i został niemal doszczętnie zniszczony w trakcie wojny, a potem odbudowany. W środku zobaczymy m.in. grób świętego, przejdziemy przez krużganki i inne pomieszczenia wykorzystywane przez zakonników. W przeciwieństwie do poprzednich opisywanych miejsc w środku nie zobaczymy historycznych fresków i zdobień.

Atrakcje w Padwie poza utartym szlakiem

Spacerując po Padwie zobaczymy jeszcze wiele ciekawych struktur i miejsc. W tej sekcji wymieniliśmy kilka wartych uwagi:

Loggia e Odeo Cornaro (Loggia i Odeon Cornaro)

Loggia e Odeo Cornaro (Loggia i Odeon Cornaro) - pozostałość po renesansowym kompleksie pałacowym i ogrodowym. Do odwiedzenia możliwe są dwa budynki wewnątrz których zobaczymy m.in. freski i klimatyczne pomieszczenia. Loggia służyła w przeszłości jako miejsce występów artystycznych. Drugi z budynków był z kolei miejscem spotkań, muzyki oraz poezji. Kompleks jest trochę ukryty i znajduje się tuż obok Bazyliki św. Antoniego. Wejście jest biletowane

Loggia i Odeon Cornaro w Padwie
Loggia i Odeon Cornaro w Padwie

Ponte Molino

Rzymski most z pierwszego wieku przed naszą erą. Znajduje się blisko historycznych fortyfikacji. Nazwa przeprawy nawiązuje do znajdujących się tu w przeszłości 34 masywnych młynów. Do mostu prowadzi brama z XIII wieku.

Accademia Galileiana

(adres: Via Accademia, 7)

Niedaleko katedry swoją siedzibę ma organizacja naukowa Accademia Galileiana, do której należał m.in. słynny Galileusz. Znajduje się ona w historycznym pałacu rodziny Carrara. W tutejszej kaplicy zachowały się m.in. fragmenty fresków, które trafiły na listę UNESCO. Regularnie organizowane są wycieczki po pałacu - niestety, oficjalna strona organizacji jest tylko w języku włoskim i musimy użyć translatora. Znajdziemy ją tutaj.

Muzeum La Specola - zabytkowe obserwatorium

(adres: Vicolo dell'Osservatorio, 5)

Muzeum mieszczące się w budynku historycznego obserwatorium astronomicznego założonego w XVIII wieku dekretem władz republiki weneckiej, które powstało w średniowiecznej wieży. W muzeum zobaczymy wystawę instrumentów astronomicznych. Ze szczytu wieży rozpościera się widok na miasto. Budowlę zwiedzamy z przewodnikiem i warto wcześniej sprawdzić zasady rezerwacji biletów.

Ogród różany Santa Giustina

Niewielki ogród różany z widokiem na dach i kopułę Santa Giustina.

Szlakiem pozostałości murów obronnych w Padwie

Padwa, podobnie zreszta jak wszystkie średniowieczne miasta, otoczona była pierścieniem fortyfikacji obronnych, a wejście do miasta możliwe były jedynie jedną z zamykanych na noc bram. Fortyfikacje miejskie powstawały w czterech fazach - w czasach rzymskich (niemal nic z nich nie przetrwało) oraz w XIII, XIV i XVI wieku. To właśnie w XVI wieku, w czasach Republiki Weneckiej, powstały najbardziej imponujące struktury. Mimo że z samych murów zachowały się jedynie fragmenty, to część bram wjazdowych do miasta istnieje do dziś i znajduje się w dobrym stanie.

Padwa - dawna brama miejska Porta Savonarola
Padwa - dawna brama miejska Porta Savonarola

Niektóre z nich to:

 • Porta Savonarola - brama miejska z XVI wieku. Nad drzwiami widnieje lew św. Marka. Do bramy prowadzi most, a z obu stron zobaczymy zachowane mury miejskie.
 • Porta san Giovanni - brama miejska z 1528 roku, bardzo podobna do bramy Savonarola. Nad drzwiami widać fragment lwa św. Marka, który niestety został zniszczony w trakcie wojen napoleońskich.
 • Porta Ognissanti (lub Portello) - jedna z najbardziej imponujących bram miejskich. Prowadzi do niej most. Początkowo w miejscu bramy znajdowało się nabrzeże portowe, które później przebudowane zostało na bramę miejską udekorowaną kamieniami z chorwackiej Istrii.
 • Porta Santa Croce - brama w przeszłości pełniła funkcję wieży obronnej, jednak jej górna część została zniszczona w XVII wieku.

Padwa - wskazówki i informacje praktyczne

Karty turystyczne

Planując aktywne zwiedzanie zabytków Padwy z malowidłami z listy UNESCO warto rozważyć zakup karty turystycznej Padova Urbs Picta Card, która umożliwia wejście do wszystkich zabytkowych budynków. Występuje ona w dwóch wariantach - 48- i 72-godzinny i pozwala na darmowe korzystanie z transportu publicznego. Listę miejsc możliwych do odwiedzenia znajdziemy tutaj. Kartę możemy zakupić na miejscu lub online na na tej stronie. Pamiętajmy jednak o tym, że musimy zarezerwować okno czasowe w Kaplicy Scrovegnich.

Punkt informacji turystycznej

Będąc w Padwie możemy zajrzeć do jednego z punktów informacji turystycznej. Na miejscu możemy otrzymać mapę oraz wiele informacji praktycznych o atrakcjach i o kartrach turystucznych.

Punkty informacji znajdziemy m.in. na dworcu oraz obok kawiarni Pedrocchi.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Padwy?

Wiele osób decyduje się na odwiedzenie Padwy w ciągu jednego dnia. Naszym zdaniem warto jednak rozważyć dłuższy pobyt, bo w ciągu tak krótkiego pobytu na pewno nie zwiedzimy wszystkiego co warto.

Optymalnie na odwiedziny najlepiej poświęcić 2 lub 3 dni. Atrakcji nie powinno nam zabraknąć, a przy okazji zapoznamy się z bogatą ofertą kulinarną.

Komunikacja miejska w Padwie

Komunikacja publiczna w Padwie oparta jest na autobusach oraz jednej długiej linii tramwajowej. Za jej obsługę odpowiedzialna jest firma FS Busitalia Veneto

Bilety możemy zakupić w automatach lub w autoryzowanych punktach sprzedaży (najczęściej z literą "T"). Chcąc dowiedzieć się więcej możemy sprawdzić oficjalną stronę przewoźnika

Na co uważać podczas odwiedzin Padwy?

 • godziny otwarcia kościołów/przerwy w ciągu dnia - wiele z obiektów sakralnych, w tym katedra, jest zamykanych nawet na kilka godzin w środku dnia. Jeśli planujemy nasz dzień co do godziny warto wcześniej sprawdzić godziny otwarcia świątyń.

 • ścieżki rowerowe - część ścieżek rowerowych prowadzi przez trasy spacerowe. Warto rozglądać się za oznaczeniami na ziemi i uważać na mijających nas rowerzystów.

Reklama