Padwa (Włochy) - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Padwa, miejsce kojarzone w szerszej świadomości z postacią św. Antoniego, to na pewno jedno z najciekawszych - ale i często pomijanych przez turystów - włoskich miast. Chociaż obszar dzisiejszej Padwy zamieszkiwany był już w czasach rzymskich, to nie odnajdziemy w mieście wielu śladów z tego okresu. Zachował się m.in. fragment ruin rzymskiego amfiteatru z początku I wieku.

W Padwie odnajdziemy za to dobrze zachowaną architekturę średniowieczną i renesansową, zarówno świecką jak i kościelną. Padwa jest również ważnym ośrodkiem akademickim, nie powinien nas więc dziwić widok wielu młodych mieszkańców na ulicach oraz duży wybór knajp i restauracji nastawionych na młodszych odwiedzających.

Jako ciekawostkę można dodać, że w Padwie wynaleziono popularny we Włoszech alkohol Aperol. Dziś marka należy do globalnej korporacji Campari, nie powinniśmy jednak mieć problemu z zakupem na mieście tego popularnego aperitifu czy drinków na jego bazie.

Wybierasz się do Padwy? Sprawdź nasz artykuł: Gdzie spać w Padwie? Garść praktycznych informacji i przykładowe noclegi.

!Padwa - widok na plac Prato della Valle
Padwa - widok na plac Prato della Valle

Chcesz obejrzeć więcej zdjęć? Zobacz naszą: galerię zdjęć z Padwy.

Jak zwiedzać Padwę?

Padwę dobrze zwiedza się pieszo. Szczególnie przyjemne jest przemierzanie labiryntów średniowiecznych uliczek w najstarszej części miasta pomiędzy katedrą a historycznymi placami miejskimi. Można powiedzieć, że Padwa jest modelowym włoskim miastem. Spotkamy tu połączenie różnych epok - mijać będziemy średniowieczne ulicę i renesansowe pałace, a wszystko to poprzeplatane jest typowo młodzieżowym klimatem ośrodka pełnego studentów.

Odległości w centrum nie są duże, chociaż np. dworzec kolejowy oddalony jest dalszy kawałek od historycznego centrum. Jeśli będziemy chcieli dostać się gdzieś szybciej możemy skorzystać z dobrze działającej komunikacji miejskiej.

Komunikacja miejska w Padwie

Komunikacja publiczna w Padwie oparta jest na autobusach oraz jednej długiej linii tramwajowej. Pojedyncze bilety ważne są 75 minut. Jeśli planujemy częstsze podróże to możemy rozważyć zakup karnetu składającego się z 10 biletów. Jest to zestaw pojedynczych biletów, z których może korzystać więcej niż jedna osoba. Dostępne są również bilety czasowe.

Tramwaj może okazać się wygodną opcją jeśli wizytę w Padwie zaczynamy na dworcu kolejowym lub autobusowym. Tramwaje kursują co kilka minut.

Bilety kupimy w kioskach lub punktach z oznaczeniem "T" (Tabaccheria). Czasem punkt taki znajduje się wewnątrz kawiarni znajdującej się najbliżej przystanku. Bilety bez problemu zakupimy na dworcu.

Do autobusu wsiadamy przodem lub tyłem i kasujemy bilet. Wysiadamy środkiem. Wiele przystanków jest na żądanie, pamiętajmy o pilnowaniu trasy. Mapę sieci znajdziemy pod tym adresem, chociaż wygodniejsze może być skorzystanie z map Google.

!Street art w Padwie
Street art w Padwie

Rowery [aktualizacja 2017]

Padwa jest miastem idealnie dostosowanym do ruchu rowerowego. Mnogość ścieżek rowerowych i zrozumienie mieszkańców dla poruszających się na dwóch kółkach pozwala na przyjemne zwiedzanie miasta korzystając z tej formy transportu.

W Padwie funkcjonuje oficjalna wypożyczalnia rowerów GoodBike Padova. Zasady są zbliżone do tych znanych z innych miast. Najpierw musimy wykupić abonament, później możemy wypożyczać rowery z jednej z 25 stacji zlokalizowanych na obszarze historycznego centrum. Pierwsze 30 minut korzystania jest darmowe, potem naliczane są opłaty. Drugie pół godziny kosztuje 0,50€, druga godzina 1,50€, a każda kolejna to z kolei koszt 2€. (aktualizacja 2017)

Dla turystów przygotowano również dwie specjalne warianty (aktualizacja 2017):

 • 4FORYOU - umożliwia darmowe korzystanie przez 4 godziny, cena 8€
 • 8FORYOU - umożliwia darmowe korzystanie przez 8 godzin, cena 13€

Oficjalna strona firmy GoodBike Padova dostępna jest pod tym adresem. Znajdziemy tam wszystkie informacje, niestety musimy użyć translatora. Jeśli będziemy mieć problemy podczas korzystania ze strony lub chcielibyśmy zakupić abonament na miejscu możemy udać się do oficjalnego punktu sprzedaży pod adresem via Altinate 70. Punkt otwarty jest od poniedziałku do piątku od 9:00 do 19:00.

Karta turystyczna PadovaCard (aktualizacja 2017)

Władze miejskie Padwy przygotowały dla turystów specjalną kartę turystyczną o nazwie PadovaCard. Karta występuje w dwóch wariantach:

 • 48-godzinna - koszt 16€,
 • 72-godzinna - koszt 21€.

Z karty może korzystać jedna osoba dorosła i jedno dziecko poniżej 14. roku życia.

Kupując kartę możemy korzystać z komunikacji publicznej oraz otrzymujemy możliwość darmowego wejścia do części ważnych atrakcji w mieście, w tym do kaplicy Scrovegni (musimy wcześniej zarezerwować miejsce za co dopłacamy 1€ (aktualizacja 2017)), do muzeów miejskich, do Palazzo della Ragione czy do oratorium św. Rocha.

Niestety, karta nie obowiązuje w uniwersytecie, ogrodzie botanicznym czy chociażby w oratorium św. Jerzego przy Bazylice św. Antoniego. Karta zapewnia również zniżki do niektórych atrakcji jak wspomniany wcześniej ogród botaniczny czy inne atrakcje w regionie.

Kartę możemy zakupić w punktach informacji turystycznej, w kasach Muzeum Eremitani oraz online na oficjalnej stronie. Ten ostatni sposób nie jest zbyt wygodny, sama strona jest bardzo "toporna". Pamiętajmy, że podczas zakupu (online czy na miejscu) powinniśmy od razu zarezerwować wizytę w kaplicy Scrovegni, w sezonie może zabraknąć miejsc!

Punkt informacji turystycznej

Będąc w Padwie możemy zajrzeć do jednego z punktów informacji turystycznej. Na miejscu możemy otrzymać mapę oraz wiele informacji praktycznych o atrakcjach i o karcie PadovaCard. Na miejscu dogadamy się po angielsku.

Punkty:

 • Dworzec główny w Padwie (Stazione FS) Adres: Piazzale Stazione Ferroviaria Padova
  Otwarty od poniedziałku do soboty od 9:00 do 18:00 (z przerwą 13:00-14:00)

 • Punkt informacji Vicolo Pedrocchi Otwarty od poniedziałku do soboty od 9:00 do 19:00
  Adres: Vicolo Pedrocchi

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Padwy?

Wiele osób decyduje się na odwiedzenie Padwy w ciągu jednego dnia. Warto jednak rozważyć dłuższy pobyt, optymalne wydają się 2 do 3 dni. Atrakcji nie powinno nam zabraknąć, a przy okazji możemy zapoznać się z bogatą ofertą kulinarną.

Zwiedzanie Padwy

Za historyczne centrum Padwy uważa się imponujący budynek Palazzo della Ragione oraz otaczające go place. W miejscu tej średniowiecznej budowli prawdopodobnie w czasach antycznych znajdowało się rzymskie forum.

!Palazzo della Ragione w Padwie
Palazzo della Ragione w Padwie

Palazzo della Ragione oddany do użytku został w 1218 lub 1219 roku i od początku pełnił istotną funkcje w życiu miasta. Na parterze znajdowały się sklepy oraz zakłady rzemieślnicze (sprzedające m.in. futra), a na piętrze sale sądowe oraz pomieszczenia zajmowane przez zarządców miejskich. Dolna część nosi nazwę Sottosalone, a górna il Salone.

Górne piętro początkowo składało się z trzech sal, jednak 2 lutego 1420 roku dach został doszczętnie zniszczony w trakcie pożaru. Podczas tworzenia planów odbudowy zdecydowano się na stworzenie jednej olbrzymiej hali. O jej rozmiarze może świadczyć fakt, że jest to największa średniowieczna hala tego typu w Europie.

Wnętrze hali jest dziś puste, o ile nie odbywa się w niej żadna wystawa. Wyjątkami są olbrzymia (chociaż i tak wydaje się relatywnie mała…) drewniana rzeźba konia z 1466 roku oraz tzw. kamień wstydu (Pietra del vituperio). Nazwa kamienia wzięła się stąd, że trzykrotnie musieli na nim usiąść dłużnicy (w samej bieliźnie!) przed wygnaniem z miasta.

Największą atrakcją il Salone są freski ścienne nawiązujące do miesięcy, znaków zodiaku i planet. Wejście na górne piętro jest płatne.

Palazzo della Ragione rozdziela dwa place - Piazza delle Erbe (na południu) oraz Piazza dei Frutti. Na obu z nich odbywają się targi ze świeżymi produktami (warzywa, owoce, ryby, mięso). Znajdziemy tu także knajpki, w których wypijemy aperitif i zjemy coś małego (np. kanapki ze świeżymi produktami).

Kierując się na zachód możemy dojść do kolejnego placu - Piazza dei Signori. Ozdoļą placu jest wieża/brama Torre Dell’Orologio z najstarszych działającym zegarem astronomicznym na świecie. Do wnętrza wieży w 2017 roku można było wejść tylko w weekendy. Sam plac Piazza dei Signori jest jednym z ulubionych miejsc mieszkańców, zawsze znajdziemy tu zapełnione stoliki z okolicznych knajp. Po południowej stronie placu warto spojrzeć na budynek Loggia del Consigli z końca XIII wieku.

Jeśli jednak z placu Palazzo della Ragione ruszymy na wschód po chwili dojdziemy do historycznej kawiarni Cafè Pedrocchi. Miejsce to powstało w XVIII wieku i od początku przyciągało do siebie artystów, studentów i innych mieszkańców szukających intelektualnej rozrywki. Do dziś na parterze funkcjonuje kawiarnia (warto wejść do środka i zobaczyć ciekawe zdobienia), a na pierwszym piętrze otworzono muzeum (Museo del Risorgimento). W przeszłości górne piętro nosiło nazwę Casino Pedrocchi i odbywały się tam imprezy oraz spotkania.

Jeśli interesują nas tego typu atrakcje warto zajrzeć do środka i zobaczyć oryginalne wyposażenie i dekoracje (m.in. Pokój Egipski, Pokój Etruski czy Salę Balową).

Na piętrze stworzono także wystawę opisujące okres od końca Republiki Weneckiej do początku Zjednoczonych Włoch.

Katedra oraz Plac Katedralny

Kolejnym z istotnych placów miejskich jest Plac Katedralny (Piazza del Duomo). Chociaż nie zdarza się to zbyt często, to katedra jest dopiero trzecią świątynią pod względem wielkości w mieście.

!Katedra w Padwie
Katedra w Padwie

Trzeba uczciwie przyznać, że katedra w środku nie imponuje. Ściany są odnowione i zdają się być bardzo surowe, nie czuć tu historycznego klimatu znanego z innych włoskich katedr. Aż ciężko uwierzyć, że projekt prezbiterium jest autorstwa samego Michała Anioła. Do katedry wejdziemy za darmo, jest ona jednak zamykana na chwilę w środku dnia.

Prawdziwym skarbem jest dopiero znajdujące się po prawej stronie od wejścia do katedry baptysterium. W środku możemy zobaczyć freski autorstwa Giusto de Menabuoi’ego z drugiej połowy XIV wieku. Na freskach zobaczymy sceny z życia Jezusa. Na miejscu może nas zaboleć szyja od spoglądania na niesamowity sufit ozdobiony freskiem, na którym Jezus otoczony jest postaciami świętych. Turyści do środka wpuszczani są w grupach co 30 minut. Jeśli jednak nie ma nikogo w środku lub są pojedyncze osoby możemy poprosić pracownika o szybsze wejście.

Północną stronę Placu Katedralnego zamyka brama Arco Vallaresso, a południową Muzeum Diecezjalne (Museo Diocesano di Padova) mieszczące się w Pałacu Biskupa (Palazzo Vescovile). Pałac powstał na początku XIV wieku, jednak w XV wieku został przebudowany w stylu renesansowym.

W środku nie znajdziemy wielu eksponatów, będą to raczej pojedyncze obrazy religijne czy manuskrypty. Prawdziwą perełką tego miejsca jest natomiast imponująca Sala Biskupa (Salone dei Vescovi) z drewnianą podłogą oraz pomalowanymi sufitem i ścianami. W środku zobaczymy także małą kaplicę Santa Maria degli Angeli wypełnioną freskami.

!Padwa - Pałac Biskupa czyli Palazzo Vescovile i Sala Biskupa (Salone dei Vescovi)
Padwa - Pałac Biskupa czyli Palazzo Vescovile i Sala Biskupa (Salone dei Vescovi)

W piwnicach pałacu odbywają się wystawy czasowe. Co ciekawe, podczas prac remontowych odkryto tam oryginalne pomieszczenia więzienie - malutkie pokoje, do których prowadzą drewniane drzwi. Jeśli chcielibyśmy je zobaczyć musimy poprosić o pomoc jednego z pracowników muzeum.

Uniwersytet

Uniwersytet w Padwie jest drugim najstarszym uniwersytetem we Włoszech i piątym najstarszym istniejącym uniwersytetem świata. Uczelnia założona została w 1222 roku (data oficjalna, jest prawdopodobne, że prawdziwa data jest wcześniejsza) przez profesorów i studentów najstarszego włoskiego uniwersytetu z Bolonii. Od początku istnienia instytucji przyświecała idea całkowitej wolności nauki zgodnie z hasłem Libertas scholastica. Innym dowodem otwartego podejścia jest to, że padewski uniwersytet z dyplomem skończyła pierwsza kobieta na świecie - Elena Lucrezia Cornaro Piscopia w 1678 roku.

Od 1539 roku główna siedziba uniwersytetu mieści się niemal w samym historycznym centrum w Pałacu Bo (Palazzo del Bo, adres: Via 8 Febbraio 1848, 2). Możemy za darmo zajrzeć na dziedziniec lub zdecydować się na płatne zwiedzanie pomieszczeń z przewodnikiem. Cały pałac ozdobiony jest herbami rodów wspierających uniwersytet.

W trakcie wycieczki z przewodnikiem (po angielsku):

 • Wejdziemy do słynnej sali Magna Aula.
 • Zobaczymy trybunę z której przemawiał Galileusz.
 • Zobaczymy obrazy i popiersia słynnych studentów z całego świata, w tym Stefana Batorego czy Jana Zamoyskiego. Na uniwersytecie w Padwie studiowało także wielu innych naszych rodaków, w tym m.in. Mikołaj Kopernik i kardynał Stanisław Hozjusz.
 • Wejdziemy do sali medycznej z oryginalnym drewnianym sufitem z XIV wieku i czaszkami wykładowców.
 • Zobaczymy najstarszy zachowany Teatr Anatomiczny na świecie (z 1595 roku).

Jeśli wcześniej odwiedziliśmy Bolonię to padewski Teatr Anatomiczny może nas zaskoczyć swoim rozmiarem. W porównaniu do swojego bolońskiego odpowiednika jest wręcz mikroskopijny. Spowodowane jest to tym, że w momencie powstania sekcja zwłok traktowana była jako bezczeszczenie ciała i na przeprowadzenie takiej operacji wymagana była zgoda władz miejskich. Te zezwalały na tę procedurę zaledwie kilka razy w roku. Z tego powodu w celach dydaktycznych… wykradano ciała z cmentarzy.

Teatr Anatomiczny nie posiadał okien, a ciało wyjeżdżało na specjalnej podstawce z dołu. Aż trudno uwierzyć, że podobno w środku mieściło się nawet 250 osób!

Zwiedzanie odbywa się od 3 do 6 razy dziennie od poniedziałku do soboty, w godzinach: 9:30, 10:30, 11:30 (wtorek, czwartek, sobota) oraz 14:30, 15:30 i 16:30 (poniedziałek, środa, czwartek, piątek). Trwa około 35-40 minut. Bilet kosztuje 7€ (aktualizacja 2017), nie obowiązuje tu karta miejska. W środku nie można robić zdjęć, a niektóre sale mogą nie być dostępne w trakcie zwiedzania. Bilety kupujemy w specjalnej wolnostojącej budce w środku.

Uniwersytecki ogród botaniczny

Innym historycznym miejscem związanym z nauką jest uniwersytecki ogród botaniczny. Ogród założony został w 1545 roku co czyni go pierwszą placówką tego typu na świecie. W ogrodzie pojawiły się pierwsze egzotyczne rośliny spoza Europy, które zmieniły dietę Włochów, a później Europejczyków. Przykładem oryginalnych roślin, które przez Padwę rozprzestrzeniły się po Europie są słonecznik czy agawa. To także tutaj sprowadzano jedne z pierwszych ziemniaków czy sezam.

!Ogród botaniczny w Padwie
Ogród botaniczny w Padwie

Do dziś zachowała się najstarsza część ogrodu w formie koła otoczonego kanałem wody. Ogród został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Kształt ogrodu miał symbolizować ziemię. Dziś oprócz historycznej części na terenie ogrodu znajdziemy również nowoczesne szklarnie z roślinami z obu Ameryk.

Niestety, wejściówki są stosunkowo drogie. Bilet normalny kosztuje 10€, a bilet z kartą PadovaCard 5€ (aktualizacja 2017). Najstarsza część jest przyjemna, chociaż niewielka. Nie każdy będzie zadowolony po wizycie biorąc pod uwagę wysokość ceny.

Piazza Eremitani, muzea miejskie oraz Kaplica Scrovegni

Za swoiste centrum sztuki i historii Padwy można uznać Plac Eremitani (Piazza Eremitani) i jego okolicę. Mniej niż 300 metrów na północ od placu stoi słynna kaplica Scrovegni (Cappella degli Scrovegni) ozdobiona freskami Giotto (Giotto di Bondone) z 1305 roku. Freski przedstawiają sceny z życia Maryi oraz Jezusa i uważane są za jedno z największych dzieł sztuki europejskiej z tego okresu. Kaplica w przeszłości była częścią wyburzonego w pierwszej połowie XIX wieku pałacu.

!Cappella degli Scrovegni - Wnętrze kaplicy Scrovegni w Padwie
Cappella degli Scrovegni - Wnętrze kaplicy Scrovegni w Padwie

Aby odwiedzić kaplicę musimy wcześniej zarezerwować lub kupić bilet na konkretny dzień i godzinę. Możemy to zrobić w budynku Muzeum Eremitani (Musei Civici Eremitani), w punktach informacji turystycznej jeśli kupujemy kartę PadovaCard lub online na tej stronie. Aby dojść do kaplicy musimy przejść przez Muzeum Eremitani.

W sezonie możemy mieć trudności ze zrobieniem rezerwacji na ten sam dzień. Do kasy najlepiej udać się z samego rana, powinny być wtedy jeszcze pojedyncze miejsca na późniejsze godziny. Jeśli dokonaliśmy jedynie rezerwacji musimy zamienić ją na bilet do 45 minut przed wejściem. Pamiętajmy też, aby zostawić plecaki i torby w przechowalni.

Przed wejściem do wnętrza kaplicy wchodzimy do specjalnej sali multimedialnej, gdzie przez około 15 minut w słuchawkach oglądamy film. Następnie wchodzimy na maksymalnie 15 minut do wnętrza kaplicy. Realnie w środku jesteśmy z 10-12 minut, część czasu zajmuje wejście całej grupy do środka. Jeśli zależy nam na szybkim wejściu powinniśmy ustawić się jak najbliżej drzwi.

Inne atrakcje okolicy Placu Eremitani:

 • Muzeum Eremitani (Musei Civici Eremitani) - muzeum w historycznym klasztorze składające się z części archeologicznej oraz pinakoteki. W części historycznej zobaczymy eksponaty znalezione w grobach w regionie, ale też rzymskie mozaiki, mumie czy freski ścienne. W pinakotece oprócz obrazów religijnych przechowywana jest duża kolekcja krajobrazów. W środku zobaczymy m.in. prace Tycjana czy Tintoretto.
 • Pałac Zuckermann (Palazzo Zuckermann) - muzeum mieszczące się w budynku po drugiej stronie ulicy. W środku zobaczymy różne eksponaty związane z życiem codziennym jak monety czy meble. Kolekcja nie jest olbrzymia, jeśli mamy kartę miejską warto zajrzeć do środka.
 • Arena Romana di Padova - ruiny rzymskiego amfiteatru z I wieku naszej ery. Zachowały się jedynie mury, których część została zburzona podczas budowy pałacu oraz kaplicy Scrovegni. Dziś na terenie teatru odbywają się koncerty i inne wydarzenia kulturalne.
 • Kościoł Eremitani (Chiesa degli Eremitani) - kościół przylega od południowej strony do Muzeum Eremitani. Pomimo poważnych zniszczeń w trakcie II Wojny Światowej warto zajrzeć do środka.

Plac Prato della Valle

Zaraz po Bazylice św. Antoniego to gigantyczny plac Prato della Valle jest najbardziej charakterystycznym symbolem miasta. Eliptyczny plac ma powierzchnię 90 000 metrów kwadratowych, co czyni go jednym z największych placów w Europie i na świecie.

Na środku placu znajduje się wysepka Isola Memmia otoczona kanałem, wzdłuż którego stoją statuy świętych i innych ważnych osobistości (m.in. Dantego). W ciepłe dni plac pełen jest mieszkańców odpoczywających na ławkach lub bezpośrednio na trawie.

!Plac Prato della Valle w Padwie
Plac Prato della Valle w Padwie

Na plac z historycznego centrum miasta najwygodniej dojść ciągnącymi się jeden za drugim deptakami Via Roma oraz Via Umberto I. Po drodze miniemy dziesiątki sklepów czy kawiarni. Po zachodniej stronie placu stoi ciekawy budynek Lodge Amulea, który dziś zajmują władze miejskie.

W południowo wschodnim rogu placu łatwo wypatrzymy monumentalną Bazylikę Santa Giustina będąca jednym z największych kościołów chrześcijańskich na świecie.

W środku bazyliki zobaczymy m.in.:

 • Pozostałość kaplicy z V wieku (z fragmentem mozaiki i grobem pierwszego biskupa Padwy Prosdocimusa). Pierwotna kaplica została zniszczona w 1117 roku podczas trzęsienia ziemi.
 • Korytarz męczenników (Il Corridoio dei Martiri) ze studnią o tej samej nazwie, w której przez kraty zobaczymy szczątki świętych.
 • Masywną żelazną klatkę w której przechowywane są szczątki św. Łukasza.

!Korytarz i studnia męczenników w Bazylice Santa Giustina w Padwie
Korytarz i studnia męczenników w Bazylice Santa Giustina w Padwie

Studnia męczenników odkryta została w 1257 roku po tym, jak pękła podłoga bazyliki. Prawdopodobnie są tu szczątki ofiar wczesnochrześcijańskich pogromów.

Bazylika jest zamykana w środku dnia. Wejście do środka jest darmowe.

Kult św. Antoniego

Każdego roku miliony pielgrzymów przybywają do Padwy w celu odwiedzenia Bazyliki i barokowej Kaplicy Relikwii Antoniego Padewskiego. Budowę świątyni rozpoczęto w 1232 roku, zaledwie rok po śmierci świętego. Prace zakończono w 1310 roku. Wnętrze wypełnione jest kaplicami (niestety w większości zamkniętymi, można oglądać przez kraty) oraz dziełami sztuki z różnych epok i różnych styli. Główny ołtarz bazyliki został stworzony przez florenckiego artystę Donatello.

!Bazylika Świętego Antoniego w Padwie
Bazylika Świętego Antoniego w Padwie

W środku znajdziemy również polskie akcenty. Przy ołtarzu z relikwiami św. Antoniego umieszczono relikwiarze św. Faustyny oraz św. Jana Pawła II. Turystów bardziej może zainteresować jednak polska kaplica znajdująca się po lewej stronie od wejścia do Kaplicy Relikwii. W środku zobaczymy m.in. groby polskich możnych, tablice wotywne i inne elementy związane z naszym krajem. Łatwo w tłumie ją przegapić.

W środku wypatrzymy m.in. ołtarz św. Stanisława, herby (m.in. województw wileńskiego i kijowskiego), popiersie Jana III Sobieskiego, popiersie i epitafium Erazma Kretkowskiego (epitafium ułożył Jan Kochanowski) czy tablicę upamiętniająca Cud nad Wisłą. Kaplica zamykana jest żelazną kratą z 1925 roku po bokach której umieszczono orły w koronie.

Wejście do Bazyliki św. Antoniego jest darmowe. Bazylika to jednak nie tylko kościół, ale cały kompleks - składający się również z trzech dziedzińców z krużgankami i muzeum (wejście biletowane). Muzeum składa się z dwóch pięter. Na parterze przechowywane są ofiary składane przez zwykłych ludzi, na piętrze zobaczymy z kolei dzieła sztuki przekazane kościołowi, m.in. kadzielnicę w formie statku stworzoną w Norymberdze czy obrazy religijne.

!Kadzielnica w kształcie statku (stworzoną w Norymberdze) - muzeum Bazyliki św. Antoniego w Padwie
Kadzielnica w kształcie statku (stworzoną w Norymberdze) - muzeum Bazyliki św. Antoniego w Padwie

Na Piazza del Santo oprócz wejścia do bazyliki znajdziemy również wejście do Oratorium św. Jerzego (Oratorio di San Giorgio). Wejście do środka jest płatne. Samo pomieszczenie udekorowane jest freskami uczniów samego Giotto. Kaplica powstała w drugiej połowie XIV wieku, a freski zachowane są w dobrym stanie. Obok oratorium znajduje się inny ukryty skarb Padwy, znajdujące się na pierwszym piętrze miejsce spotkań Scoletta del Santo, które swoimi pracami ozdobił m.in. sam Tycjan. Wejście do każdego z miejsc kosztuje 3€, możliwy jest zakup biletu łączonego za 5€. (aktualizacja 2017)

Będąc na placu lub w bazylice uważać powinniśmy na kieszonkowców. Dookoła placu Piazza del Santo rozlokowani są sprzedawcy pamiątek, atmosfera na miejscu przypomina tą znaną z polskich odpustów. Na terenie kompleksu znajdziemy również oficjalny sklep i toalety.

Kościoły i oratoria

Padwa zachwyca swoimi budowlami religijnymi. Wyróżniają się przede wszystkim ozdobione freskami oratoria, kaplice czy miejscami spotkań zakonników nazywane Scoletta. Oratoria były miejscami modlitwy stworzonymi przez władze kościelne.

Część z najważniejszych miejsc opisaliśmy w poprzednich akapitach. W tej sekcji przedstawimy kilka dodatkowych punktów wartych uwagi.

 • Scolleta przy kościele Karmelitów (Basilica e Scoletta di S.Maria del Carmine, adres: Piazza Petrarca 1) - budynek przy kościele Karmelitów (Basilica del Carmine) jest jednym z ukrytych skarbów Padwy. Do środka, w przeciwieństwie do innych miejsc tego typu w mieście, wejdziemy za darmo. W środku zobaczymy freski malowane przez niemal 60 lat przez czterech różnych artystów (od 1505 do 1560 roku). Na wejściu dostaniemy ulotkę z opisami w języku angielskim. Warto zapytać o fresk znajdujący się na ulotce pod numerem 17. Znajduje się on na zakrystii, ale możliwe, że pracownicy na chwilę nas tam wpuszczą.

 • Oratorium św. Rocha (Oratorio di San Rocco) - dwupiętrowy budynek wypełniony freskami z życia św. Rocha. Niestety, górne piętro nie jest dostępne. Niektóre z fresków nie są w idealnym stanie, nadal jednak zachwycają kunsztem artysty.

!Freski przedstawiające życie św. Rocha - Oratorium św. Rocha (Oratorio di San Rocco) w Padwie
Freski przedstawiające życie św. Rocha - Oratorium św. Rocha (Oratorio di San Rocco) w Padwie
 • Sanktuarium św. Leopolda Mandica (Santuario di San Leopoldo Mandic) - sanktuarium znajduje się kawałek dalej od centrum. Kościół jest częścią konwentu kapucynów i został niemal doszczętnie zniszczony w trakcie wojny, a potem odbudowany. W środku zobaczymy m.in. grób świętego, przejdziemy przez krużganki i inne pomieszczenia wykorzystywane przez zakonników. W przeciwieństwie do poprzednich opisywanych miejsc w środku nie zobaczymy historycznych fresków i zdobień.

Inne zabytki, atrakcje i ciekawe miejsca

Spacerując po Padwie zobaczymy jeszcze wiele ciekawych struktur i miejsc. W tej sekcji wymieniliśmy kilka wartych uwagi:

 • Ponte Molino - rzymski most z pierwszego wieku przed naszą erą. Znajduje się blisko historycznych fortyfikacji. Nazwa mostu nawiązuje do znajdujących się tu w przeszłości 34 masywnych młynów. Do mostu prowadzi brama z XIII wieku.

 • Loggia e Odeo Cornaro (Loggia i Odeon Cornaro) - pozostałość po renesansowym kompleksie pałacowym i ogrodowym. Do odwiedzenia możliwe są dwa budynki wewnątrz których zobaczymy m.in. freski i klimatyczne pomieszczenia. Loggia służyła w przeszłości jako miejsce występów artystycznych. Drugi z budynków był z kolei miejscem spotkań, muzyki oraz poezji. Kompleks jest trochę ukryty i znajduje się tuż obok Bazyliki św. Antoniego. Bilet wstępu 3€. (aktualizacja 2017)

!Loggia i Odeon Cornaro w Padwie
Loggia i Odeon Cornaro w Padwie
 • Accademia Galileiana (adres: Via Accademia, 7) - niedaleko katedry swoją siedzibę ma organizacja naukowa Accademia Galileiana, do której należał m.in. słynny Galileusz. Znajduje się ona w historycznym pałacu rodziny Carrara. W środku zachowały się m.in. fragmenty fresków. Możemy zajrzeć do środka za darmo od środy do soboty od 10:00 do 12:30 oraz w niedzielę od 10:00 do 12:30 i 15:30 do 18:00. Godziny mogą się zmienić lub pałac może być zamknięty. [aktualizacja 2017]

 • Muzeum La Specola (adres: Vicolo dell'Osservatorio, 5) - muzeum w budynku historycznego obserwatorium astronomicznego, które stworzono w średniowiecznej wieży. W muzeum zobaczymy wystawę instrumentów astronomicznych. Ze szczytu wieży rozpościera się widok na miasto.

 • Ogród różany Santa Giustina - mały ogród różany z widokiem na dach i kopułę Santa Giustina.

Fortyfikacje miejskie

Padwa podobnie jak inne średniowieczne miasta otoczona była murami obronnymi, a wejście do miasta możliwe były jedynie jedną z zamykanych na noc bram. Fortyfikacje miejskie powstawały w czterech fazach - w czasach rzymskich (niemal nic już nie zostało) oraz w XIII, XIV i XVI wieku. To właśnie w XVI wieku, w czasach Republiki Weneckiej, powstały najbardziej imponujące struktury. Pomimo, że z samych murów zachowały się jedynie fragmenty, to część bram wjazdowych do miasta istnieje do dziś w dobrym stanie.

!Padwa - dawna brama miejska Porta Savonarola
Padwa - dawna brama miejska Porta Savonarola

Niektóre z nich to:

 • Porta Savonarola - brama miejska z XVI wieku. Nad drzwiami widnieje Lew św. Marka. Do bramy prowadzi most, a z obu stron zobaczymy zachowane mury miejskie.
 • Porta san Giovanni - brama miejska z 1528 roku, bardzo podobna do bramy Savonarola. Nad drzwiami widać fragment Lwa św. Marka, który niestety został zniszczony w trakcie wojen napoleońskich.
 • Porta Ognissanti (lub Portello) - jedna z najbardziej imponujących bram miejskich. Prowadzi do niej most. Początkowo w miejscu bramy znajdowało się nabrzeże portowe, które później przebudowane zostało na bramę miejską udekorowaną kamieniami z chorwackiej Istrii.
 • Porta Santa Croce - brama w przeszłości pełniła funkcję wieży obronnej, jednak jej górna część została zniszczona w XVII wieku.

Jak oszczędzać pieniądze podczas odwiedzin Padwy?

Padwa w porównaniu z innymi miastami na północy Włoch wydaje się być bardziej przyjazna dla portfela. Nawet w centrum możemy znaleźć tańsze noclegi (np. w apartamentach), a jeśli ruszymy kawałek dalej to znajdziemy restauracje w bardzo przyjaznych cenach.

Pierwsza niedziela miesiąca [aktualizacja 2017]

W Padwie, podobnie jak w całych Włoszech, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca istnieje możliwość darmowego wejścia do muzeów publicznych. Pamiętajmy, że wszystko może ulec zmianie, atrakcje mogą zmienić dzień darmowego wstępu lub całkowicie go wycofać. Przed wyjazdem najlepiej sprawdzić interesujące nas miejsca.

Fontanny z wodą pitną

Jeśli zabierzemy ze sobą pustą butelkę możemy korzystać ze specjalnych fontann z wodą pitną znajdujących się na terenie miasta. Pamiętajmy jednak, że na fontannie musi być specjalne oznaczenie.

Wino domowe

Będąc w knajpie czy restauracji warto zapytać o wino domowe. Często nie ma ich w karcie, a ich ceny mogą być nawet o połowę niższe od najtańszego wina firmowego. Wino domowe po włosku to vino della casa, chociaż możemy po prostu zapytać o house wine.

Darmowe wi-fi - PADOVAweb [aktualizacja 2017]

W niektórych miejscach w mieście (np. przy Bazylice św. Antoniego) będziemy w stanie złapać darmową sieć miejską - PADOVAweb. Niestety, prędkość nie jest zawrotna i liczba miejsc z zasięgiem ograniczona - warto jednak mieć świadomość istnienia takiego rozwiązania.

Bezpieczeństwo

Padwa uważana jest za miasto bezpieczne dla turystów. Nie powinno nas to jednak zmylić i warto uważać na kieszonkowców, szczególnie w dużych skupiskach takich jak Bazylika św. Antoniego. Warto również omijać po zmroku i bardzo rano okolice dworca kolejowego.

!Torre Dell'Orologio w Padwie
Torre Dell'Orologio w Padwie

Na co uważać podczas odwiedzin Padwy?

Godziny otwarcia kościołów/przerwy w ciągu dnia

Część/większość kościołów (w tym katedra) zamykana jest na pewien czas (od 1 do 4 godzin) w środku dnia. Jeśli planujemy dzień co do godziny warto wcześniej sprawdzić godziny otwarcia świątyń.

Język angielski

Mimo, że Padwa to miasto studenckie to znajomość angielskiego wśród starszych mieszkańców i pracowników gastronomii nie jest na najwyższym poziomie. Dobrze jest wcześniej poznać kilka podstawowych zwrotów.

Ścieżki rowerowe

Część ścieżek rowerowych prowadzi przez trasy spacerowe. Warto rozglądać się za oznaczeniami na ziemi i uważać na mijających nas rowerzystów.


Reklama