Podróże po Europie

Piza (Włochy) - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Piza kojarzona jest przede wszystkim ze swoim największym symbolem, słynną Krzywą Wieżą. Każdego roku zastępy turystów przyjeżdżają zobaczyć słynną budowlę. Było by jednak znacznym uproszczeniem twierdzenie, że to jedyna atrakcja w tym historycznym mieście.

Początki Pizy sięgają prawdopodobnie czasów Etrusków. Największy rozkwit miasta przypadł jednak na okres pomiędzy X a XII wiekiem, kiedy Piza była republiką i jedną z potęg morskich oraz handlowych Europy. Właśnie w tym okresie powstają w Pizie najpiękniejsze budowle, z których część przetrwała do dziś.

W późniejszych wiekach miasto wpadło w ręce Genueńczyków (XIII wiek), a jeszcze później Florencji (początek XV i XVI wieku). Piza na chwilę w 1494 roku odzyskała niepodległość, chwile wolności nie trwały jednak długo. Po tych wydarzeniach znaczenie miasta stopniowo spadało.

W 1343 roku w Pizie powstał Uniwersytet. Dziś jest on jednym z najstarszych działających uniwersytetów na świecie. To tu urodził się słynny Galileusz, który uczęszczał do tutejszego uniwersytetu. Dzisiejszą Pizę można nazwać miastem studenckim, z tego powodu znajdziemy tu wiele knajpek nastawionych na młodszych mieszkańców.

Miasto bardzo ucierpiało w trakcie II Wojny Światowej. Piza była zajęta przez wojska niemieckie, stąd niemal stałe bombardowania alianckie. Wiele budynków zostało bezpowrotnie zniszczonych.

Pomimo ogromu zniszczeń wojennych w historycznej części Pizy zobaczymy wiele średniowiecznych kościołów czy budynków.

Piza - Plac Katedralny (Pole Cudów) i widok na Katedrę i Krzywą Wieżę
Piza - Plac Katedralny (Pole Cudów) i widok na Katedrę i Krzywą Wieżę

Nie macie pomysłu na posiłek? Sprawdźcie nasze zestawienie: Gdzie zjeść w Pizie?

Jak zwiedzać Pizę?

Miasto najlepiej zwiedzać pieszo. Wiele uliczek w centrum miasta zostało wyłączonych z ruchu samochodowego. Dworzec główny od Placu Katedralnego (na którym znajduje się Krzywa Wieża) oddalony jest o około 2 kilometry. Dojdziemy tam pieszo w mniej niż 30 minut. Spacerując od dworca zobaczymy wiele ciekawych budowli, ulic oraz placów.

Ciekawym sposobem na zwiedzanie Pizy może być wypożyczenie roweru miejskiego Ciclopi. Niestety, potrzebujemy do tego specjalnej karty, którą możemy wyrobić w punkcie informacji turystycznej. Koszt karty dziennej to 5€ (z czego 1€ zostaje do wydania). Mając kartę możemy odbić ją i pobrać rower. Później płacimy już za czas ciągłego wykorzystania roweru. Pierwsze 30 minut jest darmowe, drugie 30 minut płatne 0,90€, trzecie 30 minut płatne 1,5€, a każde kolejne 2€. [aktualizacja 2017]

Więcej informacji dostępnych jest na oficjalnej stronie firmy Ciclopi pod tym adresem.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Pizy?

Panuje przekonanie, że oprócz Placu Katedralnego w Pizie nie ma nic więcej do zobaczenia. Nie jest to oczywiście prawda, chociaż trzeba uczciwie przyznać, że w samej Toskanii znajdziemy miasta z większą ilością zabytków i muzeów. Najważniejsze atrakcje powinniśmy zobaczyć w 1 dzień, a w ciągu dobrze zaplanowanych 2 do 3 dni powinnismy zwiedzić większość miejsc wartych uwagi (i dostępnych dla turystów).

Punkt informacji turystycznej [aktualizacja 2017]

Punkt informacji turystycznej znajduje się przy Placu Katedralnym pod adresem Piazza del Duomo 7. Punkt otwarty jest od 9:30 do 17:30. W środku bez problemu dogadamy się w języku angielskim.

Przechowalnia bagażu [aktualizacja 2017]

Przechowalnia bagażu w Pizie znajduje się na dworcu kolejowym. Musimy skręcić w lewo przed głównych wejściem. Koszt zostawienia bagażu to 5€ za cały dzień. Przechowalnia otwarta jest od 7:00 do 21:00.

Swoje rzeczy możemy zostawić również w przechowalni przy Placu Katedralnym.

Punkt wypadowy

Piza może być idealnym punktem wypadowym na całą Toskanię. Korzystając z pociągów regionalnych dostaniemy się stąd łatwo do Lukki (niecałe 30 minut) lub do Florencji (w niecałą godzinę). Z przesiadką w Empoli w około dwie godziny dojedziemy do Sieny. Stosunkowo niedaleko znajduje się słynny Park Cinque Terre.

Do zatrzymania się w Pizie zachęcają ceny noclegów, które potrafią być zdecydowanie niższe niż w turystycznych miastach Toskanii.

Komunikacja miejska w Pizie [aktualizacja 2017]

Za komunikacje miejską w Pizie odpowiadają autobusy. Najlepszymi z perspektywy turysty są trzy linie przyśpieszone:

 • Lam Rossa (linia czerwona)
 • Lam Blu (linia niebieska)
 • Lam Verde (linia zielona)

Niestety, w przypadku Lam Blu oraz Lam Verde autobusy kursują jedynie do mniej więcej 21:00. Po tej godzinie musimy znaleźć zwykłe autobusy oznaczone liczbami. Na przystankach w centrum znajdują się szczegółowe rozpiski tras. Niektóre z autobusów wyglądają na nowe, w trakcie jazdy mogą jednak mocno szarpać.

Bilety możemy zakupić w kioskach oznaczonych literką “T” (Tabaccheria) za 1,20€ lub u kierowcy za 2€.

Jeśli planujemy korzystać z komunikacji miejskiej częściej powinnismy rozważyć zakup karnetów. Dostępne są karnety 4 biletów (4€) oraz karnety 10 biletów (9€). Karnet to zwyczajny zestaw pojedynczych biletów, z których może korzystać więcej niż jedna osoba. Dostępne są także bilety dzienne za 3,70€.

Sprawdź też jak dojechać z i na lotnisko w Pizie?.

Zwiedzanie Pizy

Co może nieco zdziwić, Piza nie jest miastem typowo turystycznym. Oczywiście, z wyjątkiem Placu Katedralnego i Krzywej Wieży. Atrakcje nie są nastawione typowo pod turystów, kościoły i zabytki często zamknięte są na cztery spusty. Ułatwieniem dla turystów jest to, że przy niektórych ważnych zabytkach powieszone są tablice informacyjne w języku angielskim.

Zabudowa Pizy jest przyjemna. Wiele ulic jest wyłączonych z ruchu, a do wielu budynków przylegają długie portyki.

Jeśli rozpoczynamy zwiedzanie od przyjazdu na dworzec centralny możemy pójść na Plac Katedralny dość przyjemną trasą zahaczającą o najważniejsze atrakcje. Najpierw możemy udać się na plac Piazza Vittorio Emanuele II. Po zachodniej stronie placu znajduje się kościół Chiesa di San Antonio Abate, na tyłach którego zobaczymy mural o nazwie Tuttomondo autorstwa Keitha Haringa. Praca przedstawia 30 postaci, z których każda korzysta ze swojej wolności w dowolny sposób. Będąc na miejscu możemy podejść do budynku Domus Mazziniana. W tym domu ostatnie lata spędził Giuseppe Mazzini - jeden z architektów włoskiego zjednoczenia. Muzeum raczej nie zainteresuje turystów z Polski, warto jednak zobaczyć ciekawą fasadę budynku ozdobioną połączonymi ze sobą napisami.

Po zobaczeniu murala możemy cofnąć się na Piazza Vittorio Emanuele II i pójść prosto ulicą Corso Italia aż do samej rzeki, do placu Piazza XX Settembre. Od południowej strony plac zamyka loggia Logge dei Banchi, gdzie przeszłości odbywały się targi, a dzisiaj wystawione są stoiska ze starymi książkami.

Po zachodniej stronie placu znajduje się ratusz miejski, który znajduje się w historycznym pałacu Palazzo Gambacorti. Niestety, budynku nie można zwiedzać, możemy za to wejść na wewnętrzny dziedziniec i zobaczyć ciekawe sklepienia kolumnowe oraz powóz, którym jeździł Giuseppe Garibaldi.

Na drugą stronę rzeki przechodzimy mostem Ponte Di Mezzo i wchodzimy na plac Piazza Giuseppe Garibaldi z pomnikiem Garibaldi’ego. Stamtąd możemy wejść w historyczną uliczkę Borgo Stretto otoczoną portykami. Wchodząc na ulicę rozglądajmy się w górze za drewnianą rzeźbą Maryi. Na końcu ulicy skręcamy w lewo w Via Ulisse Dini i dochodzimy do renesansowego placu Piazza dei Cavalieri. Stamtąd zostanie nam tylko kawałek spaceru w kierunku północno-zachodnim.

Krzywa Wieża oraz Campo dei Miracoli (Plac Cudów)

Plac Cudów w Pizie - widok na Katedrę i Krzywą Wieżę
Plac Cudów w Pizie - widok na Katedrę i Krzywą Wieżę

Krzywa Wieża jest najbardziej znanym symbolem Pizy. Jest to jednak zaledwie jeden z czterech historycznych budynków stojących przy Placu Katedralnym (Piazza del Duomo). Pozostałe to: katedra, baptysterium oraz cmentarz Camposanto. Oprócz tych średniowiecznych zabytków znajdziemy tu także Muzeum Sinople oraz Muzeum Katedralne, które jest jednak do 2018 roku zamknięte z powodu renowacji.

Plac Katedralny to nazwa oficjalna, obszar jest bardziej znany jako Campo dei Miracoli, czyli Pole Cudów. Ten cały imponujący kompleks został wpisany w 1987 roku na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Jeśli chcemy zobaczyć i wejść do każdego z miejsc potrzebujemy na wizytę zarezerwować przynajmniej 3 godziny. Najlepiej przyjść z samego rana, kiedy jeszcze nie ma wielu turystów. Aby zrobić dobre zdjęcie w sezonie najlepiej przyjść godzinę przed otwarciem, lub jeszcze wcześniej.

Więcej informacji o zwiedzaniu, cenach, biletach, godzinach otwarcia umieściliśmy w artykule Krzywa Wieża i Plac Cudów - zwiedzanie i informacje praktyczne.

Mury, lwia brama oraz Stary Cmentarz Żydowski

Plac Katedralny od strony zachodniej otoczony jest średniowiecznym murem. Przejście za mur możliwe jest bramą Porta Nuova, za którą odbywa się mały bazar. Kupimy tam np. magnesiki za około 1€, powinniśmy jednak uważać na kieszonkowców.

Piza, brama miejska - Porta Nuova
Piza, brama miejska - Porta Nuova

Na północ od Porta Nuova znajduje się historyczna brama Porta del Leone (Lwia Brama), a za nią stary żydowski cmentarz. Jest to jeden z najstarszych żydowskich cmentarzy będących wciąż w użyciu w Europie. Cmentarz powstał w 1674 roku na terenach przekazanych przez księcia Ferdynanda II. Na miejscu oprócz nowych nagrobków zobaczymy wiele starszych, nawet z XIII wieku, które zostały tu przeniesione z innych, nieistniejących już, żydowskich cmentarzy Pizy.

Cmentarz otwarty jest dla zwiedzających w środę (czerwiec-październik od 16:00 do 18:00, listopad-maj od 14:00 do 16:00) oraz w niedzielę (od 10:00 do 12:30, przez cały rok). [aktualizacja 2017]

Do środka wchodzimy od zewnętrznej strony murów.

Piazza dei Cavallieri - renesansowa perełka Pizy

Najpiękniejszym placem świeckim w Pizie jest niewątpliwie Piazza dei Cavallieri, czyli w wolnym tłumaczeniu Plac Rycerzy. Już od czasów średniowiecznych był to najważniejszy plac w mieście. W XVI wieku cały obszar przebudowany został decyzją Kosmy I Medyceusza, którego pomnik stanął przed pałacem Palazzo della Carovana. Za projekt przebudowy odpowiadał słynny architekt Giorgio Vasari.

Piza, Piazza dei Cavallieri - Plac Rycerzy i widok na Palazzo della Carovana
Piza, Piazza dei Cavallieri - Plac Rycerzy i widok na Palazzo della Carovana

Budynki otaczające plac:

 • Palazzo della Carovana - pięknie zdobiony pałac zbudowany jako siedziba Zakonu Rycerzy św. Stefana. Fasadę zaprojektował Giorgio Vasari i jest uważana za jeden z najlepszych przykładów włoskiego renesansu. W sześciu wnękach w górnej części zobaczymy figury przedstawiające Wielkich Władców Toskanii. Zostały one jednak dodane później, podobnie schody prowadzące do pałacu. Na samym środku, nad wejściem, umieszczono herb Medyceuszy.
 • Palazzo dell’Orologio - czyli pałac zegarowy. Jeśli przyjrzymy się dobrze, zobaczymy, że w samym środku budynku znajduje się stara wieża zegarowa. Pałac powstał poprzez dołączenie do niej sąsiednich budynków. Stara wieża nosiła nazwę Torre della Muda i wystąpiła w Boskiej Komedii Dantego.
 • Santo Stefano dei Cavalieri - kościół zbudowany dla Zakonu św. Stefana.
 • Fasady pozostałych pałacy - jeśli mamy chwilkę możemy przyjrzeć się fasadom innych budynków znajdujących się przy placu. Są one w gorszym stanie, nadal jednak pozwalają wyobrazić sobie jak to miejsce wyglądało w przeszłości.

Miasto nad rzeką Arno

Piza podzielona jest niemal na równe połowy przez rzekę Arno. W czasach potęgi morskiej Republiki Pizy morze znajdowało się bliżej i rzeką Arno wpływały do miasta statki handlowe oraz wojskowe. Dziś nabrzeże (nazywane po włosku Lungarni) jest idealnym miejscem na spacer. Spacerując wzdłuż rzeki zobaczymy kościoły, piękne pałace, muzea i przykłady średniowiecznej zabudowy. Niestety, tuż obok chodnika przebiega ruchliwa droga - co trochę psuje doznania. Powinnismy również uważać przechodząc przez jezdnię i korzystać z pasów.

Można powiedzieć, że granice przebiegu rzeki w obrębie historycznej części miasta wyznaczają Giardino Scotto oraz Cytadela (La Cittadella).

Giarino Scotto - Piza
Giarino Scotto - Piza

Giardino Scotto znajduje się na wschodzie miasta, po południowej stronie rzeki. Wcześniej w tym miejscu znajdowała się Nowa Cytadela. Dziś zostały z niej jedynie ruiny zamienione na przyjemny park miejski. Nie powinnismy oczekiwać tu wielu pozostałości po twierdzy, zostały jedynie kawałek murów, wieża i kilka fragmentów podstawy. W ciągu dnia spotkamy tu młodych uczniów, studentów oraz rodziców z dziećmi. Na miejscu czekają na odwiedzających ławeczki, kawiarnia oraz mały plac zabaw.

Na zachodzie, bliżej morza, znajduje się z kolei Cytadela. W przeszłości była to główna strażnica broniąca miasta oraz stocznia. Dziś z twierdzy została wieża (Torre Guelfa), fragment murów oraz część budynku przy wieży. Na więżę możemy wejść, w środku zaprezentowano małą wystawę. Wieża otwarta jest od marca do października, od piątku do niedzieli - od 15:00 do 19:00 (godziny mogą się zmienić lub być nieaktualne). W pozostałe miesiące wieża powinna być otwarta w sobotę i niedzielę od 14:00 do 17:00. [aktualizacja 2017]

Kawałek na zachód od Palazzo Gambacorti znajduje się jeden z najbardziej niedocenianych skarbów Pizy, Palazzo Blu (Niebieski Pałac, adres: Lungarno Gambacorti 9). Nazwa budynku jest dosłowna, jego fasada jest niebieska.

Podczas zwiedzania Palazzo Blu w Pizie
Podczas zwiedzania Palazzo Blu w Pizie

Pałac możliwy jest do odwiedzenia. Na kilku piętrach, w kilku salach, wystawiono wiele eksponatów z najróżniejszych historycznych epok. Zwiedzanie zaczynamy od drugiego piętra. W środku czekają na nas odwzorowane pomieszczenia, wystawy monet (imponująca kolekcja!), sale wypełnione obrazami czy meble oraz zastawa.

W podziemiach znajdziemy część z wykopaliskami archeologicznymi, gdzie zobaczymy m.in. naczynia z czasów Etrusków. W muzeum wystawione są materiały informacyjne w języku angielskim.

Wejście do muzeum jest darmowe. Płatne są wystawy tymczasowe (od około 5-6€). W muzeum nie ma tłumów turystów. Warto zajrzeć, w środku kolekcja jest imponująca. Za odwiedzinami przemawiają także godziny otwarcia, w miesiące letnie pałac otwarty jest przynajmniej do 19:00. [aktualizacja 2017] W środku możemy spokojnie spędzić nawet 2 godziny.

Inne miejsca przy nabrzeżu warte zobaczenia:

 • Kościół Santa Maria della Spina (adres: Lungarno Gambacorti 51) - ten filigranowy kościół wygląda niczym wyjęty prosto z obrazu. Słowo Spina w nazwie wywodzi się od przechowywanej tu w przeszłości relikwii fragmentu korony cierniowej Jezusa. Budynek został zbudowany w 1230 roku. Co ciekawe, świątynia początkowo znajdowała się w innym miejscu, dosłownie kawałek dalej. Groziło jej jednak zalanie i w 1871 roku przeniesiono ją kamień po kamieniu do nowej lokalizacji. W środku kościół również jest wart zobaczenia. Dziś odbywają się w nim wystawy tymczasowe (płatne). Jeśli będziemy mieć szczęście uda się nam zajrzeć do środka przez otwarte drzwi i zobaczyć wewnętrzne zdobienie w postaci pasów znanych z innych świątyń Toskanii.
Kościół Santa Maria della Spina w Pizie
Kościół Santa Maria della Spina w Pizie
 • Museo Nazionale di San Matteo (adres: Piazza S. Matteo In Soarta 1) - muzeum poświęcone średniowieczu i religii. W środku zobaczymy przykłady sztuki religijnej, rzeźby (m.in. popiersie z brązu świętego San Lussorio autorstwa Donatello czy prace Nicola Pisano), ceramikę, cenne manuskrypty. Sam budynek wygląda od zewnątrz niepozornie, w środku zachwycają jednak chociażby krużganki. Wiele eksponatów zostało przeniesionych tu z kościołów w całej Pizie, gdzie zostały zastąpione replikami.

 • Museo Nazionale di Palazzo Reale - muzeum poświęcone rodzinom władającym w przeszłości miastem, w tym Medyceuszom. W środku zobaczymy obrazy, ubrania (w tym suknie), zbroje i wyposażenie wykorzystywane przez władców miasta. Jeśli nie planujemy wejść do środka możemy zajrzeć na dziedziniec i poszukać powozu stojącego niedaleko wejścia. Uwaga! Muzeum jest otwarte zaledwie od 9:00 do 14:30 (13:30 w sobotę). Muzeum zamknięte jest we wtorki oraz niedzielę. [aktualizacja 2017]

 • Kościół Santo Sepolcro (adres: Piazza S. Sepolcro) - jeden z najbardziej tajemniczych kościołów w Pizie. W środku przechowywano relikwie przywiezione z Pierwszej Krucjaty. Sama świątynia została wybudowana prawdopodobnie na początku XII wieku. Niestety, ciężko trafić na moment, gdy kościół jest otwarty. Mimo to warto podejść i zobaczyć tę ośmioboczną strukturę. Świątynia przypomina wyglądem kopułę Kościoła Grobu Świętego w Jerozolimie. Została ufundowana przez Zakon Templariuszy.

 • Ussero Café (adres: Lungarno Antonio Pacinotti 27) - kawiarnia założona w 1775 roku. Znajduje się w historycznym pałacu Palazzo Agostini z XIV wieku. Środek kawiarni aż tak bardzo nie zachwyca, warto jednak podejść i zobaczyć fasadę budynku.

 • Palazzo Roncioni (adres: Lungarno Mediceo 30) - pałac z XVII wieczną fasadą, nad drzwiami wypatrzymy duży herb rodziny Roncioni, w przeszłości jednego z najbogatszych rodów Toskanii.

 • Piazza Cairoli - plac stworzony podczas rządów Kosmy I Medyceusza. W przeszłości na placu trzymano przestępców przywiązanych do kolumn. Na środku placu stoi kolumna autorstwa Pierino da Vinci. Przy placu zobaczymy budynki, w których w przeszłości mieściły się magazyny.

Place, kościoły oraz ciekawe miejsca

Oprócz atrakcji wymienionych wcześniej, w Pizie znajdziemy jeszcze kilka miejsc wartych odwiedzenia. Są one rozproszone, jednak znajdują się głównie po północnej stronie rzeki Arno.

Miejscem, które warto wyróżnić, jest kościół św. Pawła w Ogrodzie (Chiesa di San Paolo all’Orto, adres: Piazza S. Paolo All’Orto 21). Świątynia od zewnątrz wyróżnia się ciekawą fasadą oraz XIII-wieczną dzwonnicą. Prawdziwe skarby skrywa jednak w środku, gdzie Uniwersytet w Pizie otworzył Gipsotekę, czyli wystawę reprodukcji historycznych rzeźb. Wejście do środka jest darmowe. [aktualizacja 2017]

Piza - Chiesa di San Paolo all’Orto - kościół zamieniony na gipsotekę
Piza - Chiesa di San Paolo all’Orto - kościół zamieniony na gipsotekę

W środku zobaczymy reprodukcję najpiękniejszych światowych prac. Zobaczymy prace znajdujące się w muzeach w Rzymie, Atenach, Neapolu czy Paryżu. Jest to jeden z ukrytych skarbów Pizy. Warto zajrzeć chociaż na chwilę i zobaczyć najpiękniejsze światowe dzieła w jednym miejscu. Prace są podpisane, znajduje się przy nich także informacja o miejscu przechowywania oryginału. Wejście jest darmowe. [aktualizacja 2017]

Możemy także wejść na drugie piętro, gdzie znajdziemy małą wystawę archeologiczną składającą się m.in. z naczyń oraz małych rzeźb. Niestety na górnym piętrze opisy są po włosku.

Inne miejsca warte odwiedzenia w Pizie:

 • Kościół San Paolo a Ripa d’Arno (adres: Piazza S. Paolo a Ripa D’Arno) - Historyczny kościół nazywany Starą Katedrą (Duomo vecchio). W środku zobaczymy m.in. freski Buonamico Buffalmacco. Świątynia zachwyca również XIV wieczną fasadą. Niestety kościół z powodu renowacji może być zamknięty. Za kościołem znajduje się malutka kaplica poświęcona św. Agacie z 1063 roku. W przeszłości kaplica otoczona była krużgankami, te zostały jednak zniszczone w trakcie nalotów. Dziś znajduje się w ogólnodostępnym parku.
 • Ogród botaniczny (Orto E Museo Botanico, adres: Via Luca Ghini 13) - uniwersytecki ogród botaniczny. Uważany za pierwszy ogród botaniczny w Europie, założony został przez Kosmę I Medyceusza.
 • Muzeum Instrumentów Liczących (Museo Nazionale degli Strumenti per il Calcolo, adres: Via Bonanno Pisano 2) - jedno z bardziej oryginalnych muzeów miejskich. W środku liczydła, pierwsze kasy, stare komputery. W środku zobaczymy kompas, który podobno należał do Galileusza.
 • Palazzo dell’Arcivescovado (adres: Piazza Arcivescovado 18) - pałac znajdujący się na wschód od katedry. Nie jest dostępny do zwiedzania, możemy jednak wejść na otwarty dziedziniec z pomnikiem na środku.
 • Piazza delle Gondole - przyjemny plac tuż przy murach oraz średniowiecznej bramie wejściowej do miasta (Porta Santa Marta Pisa). Przy bramie zobaczymy wmurowaną w mur XVI wieczną fontannę. Obok placu znajduje się mały dok gdzie cumowały łodzie. W przeszłości dok był połączony bezpośrednio kanałem z rzeką Arno.
 • Kościół San Zeno (adres: Via S. Zeno 8) - malutki kościół znajdujący się kawałek od katedry. Pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą z 1029 roku. Niestety, kościół jest niemal zawsze zamknięty.
 • Plac Piazza Martiri della Libertà - bardzo przyjemny park znajdujący się niemal w centrum miasta. Na środku parku stoi pomnik Leopolda I, władcy Toskanii
 • Kościół Chiesa di Santa Caterina d’Alessandria - XIII wieczny kościół znajdujący się w północno wschodnim rogu Piazza Martiri della Libertà. Fasada w stylu gotyckim została ukończona w 1326 roku. Warto przyjrzeć się małej rozecie.
 • Termy Nerona (Bagni di Nerone, adres: Largo Parlascio 14) - ruiny rzymskich łaźni, które znajdują się tuż obok bramy Porta a Lucca. W dobrym stanie zachowało się jedno pomieszczenie. Ruiny nie są może imponujące, chociaż może być to gratka dla każdego sympatyka czasów antycznych.
 • Kościół San Michele in Borgo (adres: Borgo Stretto 10) - kościół jest łatwy do przegapienia podczas szybkiego przejścia Borgo Stretto. Warto jednak zatrzymać się przy nim na chwilę i zobaczyć piękną górną część fasady. Kościół powstał w X lub XI wieku w miejscu antycznej świątyni poświęconej Marsowi.
Kościół Chiesa di Santa Caterina d’Alessandria w Pizie
Kościół Chiesa di Santa Caterina d’Alessandria w Pizie

Fortyfikacje miejskie

Piza, podobnie jak inne średniowieczne miasta, otoczona była murami obronnymi. W przeciwieństwie do np. Lukki mury miejskie w Pizie nie były aż tak grube i masywne. Przede wszystkim dlatego, że są dużo starsze - powstały w XII wieku. Ich całkowita długość wynosiła około 7 kilometrów i tworzyła jedno z największych zamkniętych murami miast w całej Europie. Do dziś po północnej stronie rzeki Arno zachowała się duża część fortyfikacji.

Co może zaciekawić, mury miejskie zostały dostosowane do turystów i możliwe są spacery na ich niemal całej długości. Niestety, wejście na mury nie jest możliwe codziennie. Z reguły miasto udostępnia mury odwiedzającym na cały weekend raz na 2-3 miesiące. Najlepiej zapytać o dostępne daty w punkcie informacji turystycznej lub śledzić strony internetowe z wiadomościami miejskimi z Pizy.

Wejście na mury z kasą biletową znajduje się przy wieży Torre Piezometrica. Inne wejścia znajdują się przy Torre di Legno (naprzeciwko Giardino Scotto), Piazza delle Gondole oraz Torre Santa Maria. Przy wejściach znajdują się windy dla osób z ograniczoną mobilnością. Murami możemy dojść aż do Placu Katedralnego.

Wieczorne spacery

Można powiedzieć, że Piza wieczorami jest dość żywa i tłoczna. Szczególnie dużo ludzi spotkamy na historycznej ulicy Borgo Stretto i okolicach. Zawiedzeni możemy być z kolei na terenie Placu Katedralnego. Fasada katedry jest podświetlona, pozostałe budynki delikatnie, po zmroku jest jednak ciemno i mało przyjemnie.

Ciekawym doświadczeniem może być wieczorny spacer wzdłuż rzeki Arno, niektóre z budynków są podświetlone, a ich światło odbija się w tafli wody.

Piza - Torre della Cittadella / Torre Guelfa
Piza - Torre della Cittadella / Torre Guelfa

Noclegi poza centrum

Noclegi poza historycznym centrum Pizy potrafią być w rozsądnych cenach. Najlepiej poszukać noclegów typu B&B na trasie jednej z linii ekspresowych, np. LAM Blu, dzięki czemu dojazd do centrum będzie tani i szybki.

Bezpieczeństwo

Pisa jest uważana za bezpieczne miasto. Na ulicach o każdej porze spotkamy wielu mieszkańców czy turystów. W przypadku okolicy Placu Katedralnego powinniśmy uważać jednak na kieszonkowców i nigdy nie zostawiać swoich rzeczy bez opieki.

Na co uważać podczas odwiedzin Pizy?

Godziny otwarcia kościołów oraz atrakcji

Jeśli chcielibyśmy zobaczyć wszystkie historyczne kościoły, może się to okazać trudne do wykonania. Wiele z nich jest otwartych tylko w trakcie mszy świętej lub w konkretnych dniach i godzinach. Niektóre są z kolei zamknięte całkowicie.

Podobnie ma się sytuacja z częścią atrakcji - takich jak cytadela czy mury miejskie, które udostępnione odwiedzającym są jedynie na specjalne okazje.

Bilet do katedry [aktualizacja 2017]

Pamiętajmy, że wejście do katedry wymaga biletu. Jest on co prawda darmowy, bez niego nie wejdziemy jednak do świątyni “prosto z ulicy”.

Przerwa w knajpach i restauracjach w środku dnia

Jeśli zdecydujemy się w połowie dnia wybrać na obiad możemy doznać szoku. Większość knajp i restauracji jest otwierana dopiero od 17:00-19:00. Niektóre mają okienko obiadowe od około 12:00 do 13:30. Warto wcześniej sprawdzić godziny otwarcia miejsca, do którego planujemy się udać.

Reklama