Krzywa Wieża w Pizie - zwiedzanie i informacje praktyczne

Krzywa Wieża jest bezsprzecznie najbardziej znanym symbolem Pizy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że jest to zaledwie jeden z czterech historycznych budynków stojących przy Placu Katedralnym (Piazza del Duomo). Pozostałe to: katedra, baptysterium oraz cmentarz Camposanto. Oprócz średniowiecznych zabytków znajdziemy na obszarze katedralnym także Muzeum Sinopie oraz Muzeum Katedralne, które jest jednak do 2018 roku zamknięte z powodu renowacji.

Cały kompleks powstał pomiędzy XI a XIII wiekiem. Najpierw rozpoczęto budowę katedry (1064), następnie baptysterium (1152), potem wieży (1173), a na końcu Cmentarza Camposanto (1277).

W momencie powstania był to jeden z najwspanialszych kompleksów religijnych na świecie, i do dziś ciężko mu dorównać.

Plac Katedralny to nazwa oficjalna. Obszar jest jednak bardziej znany jako Campo dei Miracoli, czyli Pole Cudów. Cały imponujący kompleks został wpisany w 1987 roku na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

!Pole Cudów i Krzywa Wieża w Pizie
Pole Cudów i Krzywa Wieża w Pizie

W trakcie II Wojny Światowej kompleks uległ pewnym zniszczeniom. Najbardziej ucierpiał cmentarz, w którym zniszczony został dach i bezcenne freski ścienne. Mało brakowało, a również Krzywa Wieża została by zmieciona z powierzchni ziemi. Żołnierze niemieccy wybrali wieżę jako swój punkt obserwacyjny, o czym alianci dobrze wiedzieli. Podczas jednej z operacji amerykański żołnierz, Leon Weckstein, miał za zadanie obserwować wieżę - i gdy pojawią się w niej żołnierze dać znać, a po sygnale artyleria miała ostrzelać budowlę.

Na szczęście Weckstein nie zauważył żadnego niemieckiego żołnierza, lub nie chciał go zobaczyć. Amerykanin zdawał sobie sprawę, że po ostrzale z tej niesamowitej struktury nie zostanie kamień na kamieniu.

Artykuł skupią się na Placu Katedralnym, jeśli jesteś zainteresowany informacjami o praktycznym zwiedzaniu Pizy sprawdź nasz przewodnik Piza - zwiedzanie i informacje praktyczne.

Zwiedzanie

Jeśli chcemy wejść do każdego z miejsc potrzebujemy na wizytę zarezerwować przynajmniej 3 godziny. Najlepiej przyjść z samego rana, kiedy jeszcze nie ma wielu turystów. Aby zrobić dobre zdjęcie w sezonie najlepiej przyjść godzinę przed otwarciem, lub jeszcze wcześniej.

W ciągu dnia na miejscu znajdują się tłumy turystów, chociaż gromadzą się przede wszystkim na placu, w katedrze i w baptysterium. W Muzeum Sinopie oraz na terenie cmentarza Camposanto turystów z reguły jest zdecydowanie mniej. Wejście na wieżę jest możliwe na wcześniej zarezerwowaną godzinę.

Dostępność dla osób z ograniczoną mobilnością

Oprócz wieży wszystkie atrakcje dostosowane są do osób z ograniczoną mobilnością dzięki zamontowaniu specjalnych ramp. Osoby z ograniczoną mobilnością razem z opiekunem mogą odwiedzić zabytki Placu Katedralnego za darmo.

Wejście na Krzywą Wieżę jest odradzane każdemu z problemami zdrowotnymi.

Bilety

Wstęp do każdego z zabytków odbywa się na innych zasadach.

 • Baptysterium, Cmentarz Camposanto oraz Muzeum Sinopie - wejście do każdej pojedynczej atrakcji kosztuje 5€. Chcąc wejść do dwóch z nich możemy zakupić bilet łączony za 7€. Wejście do wszystkich trzech kosztuje 8€. Darmowe wejście: dla osób z ograniczoną mobilnością z opiekunem oraz dla dzieci poniżej 11 lat.
 • Katedra - wejście jest darmowe. Jeśli kupimy bilet do Baptysterium, na cmentarz Camposanto lub do Muzeum Sinopie - do katedry możemy wejść w dowolnym momencie. W przeciwnym wypadku musimy iść do kasy i odebrać darmowy bilet przypisany na konkretną godzinę. Nie jest możliwe wejście do katedry bez biletu.
 • Krzywa Wieża - koszt wejścia 18€. Brak biletów ulgowych dla dzieci. Bilet kupujemy na konkretną godzinę.

Na tyłach Palazzo dell’Opera znajduje się toaleta. Opłata za skorzystanie to 0,80€.

Bilety możemy zakupić w kasach (w budynku Palazzo dell'Opera oraz w kasie Muzeum Sinopie) lub online na oficjalnej stronie organizacji Opera della Primaziale Pisana, która jest odpowiedzialna za utrzymanie obiektów na Placu Katedralnym. Bilety online możemy zakupić maksymalnie w okresie 1 do 20 dni przed planowanymi odwiedzinami.

W budynku Palazzo dell'Opera znajduje się sklepik z pamiątkami.

!Piza - widok na Katedrę i Krzywą Wieżę
Piza - widok na Katedrę i Krzywą Wieżę

Dojazd i lokalizacja

Plac Katedralny oddalony jest o około 2 kilometry od dworca kolejowego, czyli niecałe 30 minut pieszo. Z dworca dojedziemy autobusem linii Lam Rossa, wysiadamy na przystanku Pisa P.Za Manin, z lotniska również dojedziemy autobusami miejskimi, niestety z przesiadką. Trasę można sprawdzić TUTAJ.

Więcej informacji o korzystaniu z komunikacji miejskiej: Komunikacja miejska w Pizie.

Parking

Niedaleko Placu Katedralnego znajdziemy kilka parkingów. Pamiętajmy jednak, że parkować możemy tylko poza murami miejskimi.

Darmowy parking typu Park&Ride znajduje się przy ulicy Via Pietrasantina, trochę ponad kilometr na północ od Placu Katedralnego. Jego nazwa na mapie to Parcheggio scambiatore gratuito Via Pietrasantina. Po zostawieniu samochodu możemy podejść pieszo lub w miesiącach letnich skorzystać z autobusu wahadłowego.

Przy samym Placu Katedralnym znajduje się płatny parking Parcheggio di Piazza dei Miracoli (adres: Via Cammeo). Tutaj niestety w ciągu dnia godzina parkowania kosztuje aż 2€, mamy do przejścia jednak tylko kilkadziesiąt metrów.

Krzywa Wieża

Krzywa Wieża to tak naprawdę zewnętrzna dzwonnica, czyli Kampanila (wł. campanile). Podobne wieże spotkamy też w innych włoskich miastach, chociaż żadna z nich nie będzie przypominać tej z Pizy. Wieża jest stosunkowo niska, jej wysokość to niecałe 55 metrów. Wieża nie tak dawno przez 11 lat była zamknięta dla zwiedzających. Otworzono ją ponownie w 2001 roku. Ta unikalna konstrukcja powstawała etapami przez 177 lat.

Na szczyt wieży możemy wejść i podziwiać z góry piękną panoramę Campo dei Miracoli. Bilet kupuje się na konkretną godzinę, liczba miejsc jest ograniczona.

Do przejścia jest 251 stopni, wejście i zejście trwa niecałe 40 minut. Pamiętajmy, że musimy stawić się na czas, inaczej nasz bilet przepadnie. Dzieci poniżej 8 lat nie mogą wejść na wieżę. Przed wejściem zostaniemy sprawdzeni detektorem metalu. Nie możemy mieć ze sobą bagaży. Na szczęście w Palazzo dell’Opera znajduje się przechowalnia.

Wieża otwarta jest codziennie, godziny różnią się jednak w zależności od sezonu:

 • styczeń, grudzień: 10:00 - 17:00
 • od 21 grudnia: 16 stycznia - 10:00 - 19:00
 • luty, listopad: 09:45 - 17:15
 • 1 listopada: 09:00 - 18:00
 • od 1 marca do 22 marca: 09:00 - 18:00
 • od 23 marca do 29 marca: 09:00 - 19:00
 • 30,31 marzec: 08:30 - 20:00
 • od kwietnia do 17 czerwca i od 1 września do końca miesiąca: 09:00 - 20:00
 • od 17 czerwca do 31 sierpnia: 08:30 - 22:00
 • październik: 09:00 - 19:00

Campo dei Miracoli - Plac Cudów

Katedra

Budowa katedry rozpoczęła się w 1064 roku i trwała aż do połowy XII wieku. W środku świątynia wydaje się być dość surowa, chociaż wyraźnie widać w niej wpływy bizantyjskie. Kilka elementów potrafi jednak zachwycić. Są to przede wszystkim: ambona autorstwa rzeźbiarza Giovanniego Pisano, mozaika w stylu bizantyjskim nad głównym ołtarzem czy grobowiec cesarza Henryka VII. Godna uwagi jest również posadzka naprzeciwko głównego ołtarza oraz drewniany sufit.

Na bocznych ścianach wywieszono obrazy z XVIII i XIX wieku przedstawiające najwspanialsze momenty z historii miasta.

Pomimo, że wszyscy kierują się do głównego wejścia, warto podejść na tyły katedry i zobaczyć niesamowite drzwi z brązu autorstwa Bonanno Pisano (Drzwi San Ranieri). Zobaczymy na nich sceny z Nowego Testamentu, podzielone na 24 części. Są to jedyne drzwi, które przetrwały pożar z 1595 roku.

Wchodząc do katedry musimy być odpowiednio ubrani. Nie można wchodzić do środka z dużymi bagażami.

Katedra otwarta jest w styczniu, lutym, marcu, listopadzie i grudniu od 10:00 do 18:00, od kwietnia do września od 10:00 do 20:00, w październiku od 10:00 do 19:00. Od 25 grudnia do 6 stycznia katedra otwarta jest od 10:00 do 19:00. Ostatnie wejście możliwe jest do 30 minut przed zamknięciem. Jeśli chcielibyśmy wejść się pomodlić możemy skorzystać z wejścia od strony zachodniej strony katedry.

Baptysterium

!Baptysterium w Pizie, Plac Cudów
Baptysterium w Pizie, Plac Cudów

Baptysterium, czyli miejsce w którym udzielano chrztu, znajduje się naprzeciwko wejścia do katedry. W środku najbardziej imponującymi zabytkami są ambona autorstwa Nicola Pisano oraz chrzcielnica.

Niesamowitym doświadczeniem jest “występ” jednego z pracowników, który odbywa się 2 razy w ciągu każdej godziny. Pracownik w pewnym momencie zamyka drzwi wejściowe, staje na środku i "śpiewa" prezentując przy tym genialną akustykę budynku. Będąc na miejscu koniecznie zaczekajmy na występ.

Odwiedzając baptysterium możemy wejść na drugie piętro - galerię. Dobrze widać stamtąd wnętrze budynku, ale warto podejść do okna znajdującego się naprzeciwko katedry - zerwana jest tam siatka, co umożliwia świetny widok na katedrę oraz oddaloną za nią wieżę.

Baptysterium z reguły otwarte jest w tych samych godzinach co katedra, czasem jednak drzwi otwarte są wcześniej.

!Widok z góry na wnętrze Baptysterium w Pizie
Widok z góry na wnętrze Baptysterium w Pizie

Cmentarz Camposanto Monumentale

!Piza - Cmentarz Camposanto Monumentale
Piza - Cmentarz Camposanto Monumentale

Słowo Camposanto nawiązuje do typu cmentarza spotykanego we Włoszech, czyli do płaskiego terenu w kształcie prostokąta otoczonego murami i krużgankiem. Groby znajdowały się właśnie w krużgankach - na ścianach lub w podłodze. Cmentarz Camposanto w Pizie był najbardziej znanym ze wszystkich cmentarzy tego rodzaju, i jednym z najstarszych. Powstał w drugiej połowie XIII wieku. Według miejscowych ziemię przywieziono tu specjalnie z Ziemi Świętej. Wewnętrzne ściany ozdobione były pięknymi freskami.

Od niemal dwóch wieków na cmentarzu nie chowano nowych zmarłych, a sama nekropolia została jednym z pierwszych cmentarzy zamienionych na muzeum historyczne.

Niestety, dziś wygląd cmentarza nie jest tak majestatyczny jak w przeszłości. Nekropolia uległa potężnym zniszczeniom w trakcie nalotów podczas II Wojny Światowej. Nadal jednak zachowała się niewielka część fresków, które zostały odrestaurowane. Za autora fresków uchodzi Buonamico Buffalmacco.

Na miejscu zobaczymy także sarkofagi z różnych okresów, groby i nagrobki znanych mieszkańców, umieszczone na ścianach oraz na podłodze. Będąc na miejscu warto rozejrzeć się za pomnikiem oraz grobem słynnego matematyka, Leonardo Fibonacci’ego.

Piza, Cmentarz Camposanto Monumentale - pomnik z grobem słynnego matematyka Leonardo Fibonacci’ego

Odwiedzając Camposanto nie przegapmy kaplicy z relikwiarzem, w którym znajdują się relikwie aż 80 świętych, w tym podobno 11 z 12 apostołów.

Muzeum Sinopie (Museo delle Sinopie)

W budynku po przeciwnej stronie cmentarza otworzono Muzeum Sinopie (Museo delle Sinopie), gdzie wystawiono szkice fresków znajdujących się wcześniej na terenie cmentarza. Odkryto je zresztą w ciekawy sposób. Po bombardowaniu cmentarza zdecydowano się rozbić do końca zniszczone ściany i wtedy odkryto szkice znajdujące się pod ich główną powierzchnią.

Muzeum zajmuje dwa nieduże piętra, z których możemy obserwować wystawione szkice. Pamiętajmy, że były to szkice pokryte kolejną warstwą - na pracach ledwo cokolwiek widać. W środku zaciekawić może okrągły model wszechświata. Nawet jeśli nie planujemy wejścia do muzeum warto podejść w okolicę kas biletowych, gdzie wystawiono duży model Pola Cudów.

!Odkryte freski w Muzeum Sinopie (Museo delle Sinopie) w Pizie
Odkryte freski w Muzeum Sinopie (Museo delle Sinopie) w Pizie

Muzeum Katedralne (Museo del Opera del Duomo)

Innym muzeum przy Placu Katedralnym jest Muzeum Katedralne (Museo del Opera del Duomo), w którym znajduje się trochę artefaktów przywiezionych z wypraw krzyżowych. Muzeum szczyci się także tarasem widokowym ze świetnym widokiem na Krzywą Wieżę. Niestety, muzeum jest tymczasowo zamknięte, otwarcie ma nastąpić w 2018 roku, nie ma niestety dokładnej daty.

Zwiedzanie z przewodnikiem

W każdy piątek, sobotę oraz niedzielę o godzinie 11:30 odbywa się zwiedzanie Pola Cudów z przewodnikiem w języku angielskim. Koszt wycieczki to 10€ dla dorosłych i 8€ dla osób w wieku 10-18 lat. Wejście dla osób poniżej 10 lat jest darmowe.

Podczas wycieczki przewodnik opowie o budynkach przy Polu Cudów oraz oprowadzi po katedrze i baptysterium. Wejście do obu świątyń jest wliczone w cenę.

Wycieczka wyrusza spod kas biletowych w Muzeum Sinopie. Nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja. Dodatkowe dni podczas których odbywa się zwiedzanie: 17, 24, 25 kwietnia, 1 maja, 14, 15 sierpnia, 1, 2 listopada oraz 26 kwietnia. Nie ma wycieczek podczas Bożego Narodzenia.


Reklama