Podróże po Europie

Lotnisko Piza (PSA) - dojazd do centrum Pizy oraz innych miast Toskanii

Ostatnia aktualizacja: 22 lutego 2022

Lotnisko w Pizie, zwane też lotniskiem Galileusza (Galileo Galilei Airport), oddalone jest o zaledwie ponad kilometr od głównego dworca kolejowego (Pisa Centrale) i około 4 kilometry od najsłynniejszego zabytku w mieście - Krzywej Wieży.

Sama Piza jest świetnym wyborem na krótki city break, a tutejsze lotnisko może stanowić dobry punkt początkowy naszej podróży do miast i miasteczek Toskanii.

Port lotniczy Piza - podstawowe informacje

  • Nazwa po angielsku: Pisa International Airport
  • Nazwa po włosku: Aeroporto di Pisa-San Giusto
  • Kod IATA - PSA
  • Adres: Piazzale D'ascanio, 1, 56121 Pisa PI, Włochy
  • Godziny otwarcia: Lotnisko zamykane jest na noc od około 00:30 do 4:00 (nie ma możliwości spania ani na lotnisku, ani przed obiektem).

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie WWW.

Lotnisko obsługuje zarówno tradycyjne jak i budżetowe linie lotnicze - z Polski lata chociażby Ryanair.

Jak dojechać z lotniska w Pizie do centrum Pizy?

Z lotniska w Pizie do centrum miasta dojedziemy szybką kolejką, autobusem lub taksówką. Przed podróżą warto zastanowić się nad odpowiednim środkiem transportu, biorąc pod uwagę miejsce docelowe, godziny oraz ilość osób podróżujących.

Jak najtaniej dojechać z lotniska w Pizie do centrum miasta?

Lotnisko położone jest bardzo blisko centrum i część osób wybiera po prostu spacer. Wygodniejszą opcją będzie jednak skorzystanie z kolejki łączącej lotnisko z dworcem lub ewentualnie z autobusu miejskiego.

Pisa Mover - szybki przejazd z lotniska na dworzec centralny

Najwygodniejszym i najmniej problematycznym sposobem na dostanie się na dworzec centralny (Pisa Centrale) jest skorzystanie z szybkiej, automatycznej kolei wahadłowej Pisa Mover.

Pisa Mover kursuje codziennie od 6:00 do 24:00, a cała jej trasa składa się z zaledwie trzech stacji: samego lotniska (stacja znajduje się kilkadziesiąt metrów od terminala), stacji San Giusto/Aurelia oraz dworca centralny. Czas przejazdu pomiędzy lotniskiem a dworcem to zaledwie pięć minut.

Cena biletu za przejazd w jedną stronę wynosi 5€. Bilety kupimy w automatach. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie przewoźnika.

Autobus miejski

Tańszym, choć znacznie mniej wygodnym i pewnym sposobem na dojazd do centrum miasta będzie skorzystanie z lokalnego autobusu obsługiwanego przez firmę Autolinee Toscane. W okolicy lotniska znajdziemy przynajmniej dwa przystanki, na których zatrzymują się autobusy jadące w kierunku dworca centralnego Pisa Centrale. Są to m.in. linia zielona (Lam Verde) oraz linia E3.

Musimy jednak pamiętać, że linie te nie kursują w weekendy i nie jeżdżą wieczorami. Aktualny rozkład oraz lokalizację przystanków odnajdziemy w aplikacji Moovit. Bilet możemy zakupić u kierowcy (2,50€) lub w kiosku bądź kawiarni oznaczonej literą T (1,50€), jeśli na takowe natrafimy.

Taksówka

Z lotniska w Pizie do centrum miasta łatwo i szybko dojedziemy również taksówką. Przed skorzystaniem z oferty przewozu najlepiej upewnić się jaką mniej więcej kwotę zapłacimy za kurs do interesującego nas punktu docelowego. Pamiętajmy, że taryfa wieczorna/nocna oraz weekendowa i świąteczna różni się od tej dziennej w tygodniu roboczym.

Za przejazd z lotniska na dworzec zapłacimy około 9€, a opłata za przejazd z lotniska do Krzywej Wieży wyniesie około 12,00€.

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie CoTaPi.

Jak dojechać z lotniska w Pizie do Florencji?

Pisa Mover i przesiadka w pociąg regionalny

Wygodnym sposobem na dotarcie do Florencji jest dojazd do dworca centralnego, a następnie przesiadka do pociągu regionalnego, którego cena zaczyna się od 8,70€. Przejazd z dworca centralnego w Pizie na dworzec Firenze Santa Maria Novella zajmie nam około godziny, do czego musimy doliczyć jeszcze czas przejazdu z lotniska w Pizie na dworzec oraz ewentualne oczekiwanie na pociąg do Florencji.

Aktualne ceny i rozkłady pociągów regionalnych znajdziemy na oficjalnej stronie włoskiego przewoźnika TRENITALIA.

Autobus

Alternatywą do pociągu jest kursujący kilka razy dziennie autobus Sky Bus Lines Caronna, który dowiezie nas do centrum Florencji. Czas przejazdu to około 60 minut, a cena biletu dla osoby dorosłej wynosi 13,90€. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie przewoźnika

Jak z lotniska w Pizie dojechać do Lukki?

Pisa Mover i przesiadka w pociąg regionalny

Do Lukki dojedziemy analogicznie jak do Florencji - najpierw kolejką Pisa Mover musimy dostać się na lotnisko, gdzie przesiądziemy się w pociąg regionalny, który w mniej niż 30 minut dowiezie nas na miejsce. Koszt biletu na pociąg zaczyna się od 3,60€.

Aktualne ceny i rozkłady pociągów regionalnych znajdziemy na oficjalnej stronie włoskiego przewoźnika TRENITALIA.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama