Podróże po Europie

Lotnisko Piza. Sprawdź jak dojechać z lotniska do centrum miasta oraz do innych miejsc!

Ostatnia aktualizacja: 15 lutego 2024

Lotnisko w Pizie, zwane też lotniskiem Galileusza (Galileo Galilei Airport), oddalone jest o zaledwie ponad kilometr od głównego dworca kolejowego (Pisa Centrale) i około 4 kilometry od najsłynniejszego zabytku w mieście - Krzywej Wieży.

Sama Piza jest świetnym wyborem na krótki city break, a tutejsze lotnisko może stanowić dobry punkt początkowy naszej podróży do Cinque Terre lub miast i miasteczek Toskanii.

O najciekawszych miejscach w Pizie przeczytasz w naszym przewodniku po największych atrakcjach w Pizie.

Port lotniczy Piza - najważniejsze informacje

  • Pełna nazwa: Aeroporto di Pisa-San Giusto (ang. Pisa International Airport)
  • Kod IATA - PSA
  • Adres: Piazzale D'ascanio, 1, 56121 Pisa PI, Włochy
  • Godziny otwarcia: Lotnisko zamykane jest na noc od około 00:30 do 4:00 (nie ma możliwości spania ani na lotnisku, ani przed obiektem).

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej.

Lotnisko obsługuje zarówno tradycyjne jak i budżetowe linie lotnicze - z Polski lata chociażby Ryanair.

Jak dojechać z lotniska w Pizie do centrum miasta?

Podstawowym środkiem transportu z lotniska w Pizie do centrum jest kolejka Pisa Mover. Alternatywą są autobusy miejskie lub taksówka.

Ponadto, ponieważ lotnisko położone jest bardzo blisko centrum, część osób wybiera po prostu spacer - my podczas jednego z wyjazdów też tak zrobiliśmy i znaleźliśmy się w okolicy dworca w niecałe 20 minut.

Planujesz nocować w Pizie? Sprawdź nasz praktyczny przewodnik Gdzie spać w Pizie?

Pisa Mover - szybki przejazd z lotniska na dworzec centralny

Najwygodniejszym i najmniej problematycznym sposobem na dostanie się na dworzec centralny (Pisa Centrale) jest skorzystanie z szybkiej, automatycznej kolei wahadłowej Pisa Mover.

Kolejka Pisa Mover kursuje codziennie od 6:00 do 24:00, a cała jej trasa składa się z zaledwie trzech stacji: samego lotniska (stacja znajduje się kilkadziesiąt metrów od terminala), stacji San Giusto/Aurelia oraz dworca centralnego. Czas przejazdu pomiędzy lotniskiem a dworcem to zaledwie pięć minut.

Cena biletu za przejazd w jedną stronę wynosi 6,50€. Bilety kupimy w automatach oraz w autoryzowanych punktach sprzedaży. Nasz bilet będzie posiadał kod QR, który wystarczy zeskanować na bramce. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie przewoźnika.

Autobus miejski

Tańszym, lecz znacznie mniej wygodnym i pewnym sposobem na dojazd do centrum miasta będzie skorzystanie z lokalnego autobusu obsługiwanego przez firmę Autolinee Toscane. W odległości kilku minut spacerem od lotniska znajdziemy przynajmniej dwa przystanki, na których zatrzymują się autobusy jadące w kierunku dworca centralnego Pisa Centrale. Możliwych połączeń najwygodniej poszukać w aplikacji moovit, wpisując jako miejsce początkowe Pisa Aeroporto.

Musimy jednak pamiętać, że linie miejskie mogą nie kursują w weekendy ani wieczorami. Bilet możemy zakupić u kierowcy (3€) lub w kiosku bądź kawiarni oznaczonej literą T (1,70€), jeśli na takowe natrafimy, a także w aplikacji at bus.

Taksówka

Z lotniska w Pizie do centrum miasta łatwo i szybko dojedziemy również taksówką. Przed skorzystaniem z oferty przewozu najlepiej upewnić się jaką mniej więcej kwotę zapłacimy za kurs do interesującego nas punktu docelowego. Pamiętajmy, że taryfa wieczorna/nocna oraz weekendowa i świąteczna różni się od tej dziennej w tygodniu roboczym.

Za przejazd z lotniska na dworzec zapłacimy około 9€, a opłata za przejazd z lotniska do Krzywej Wieży wyniesie około 12,00€.

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie CoTaPi.

Dojazd z lotniska w Pizie do Cinque Terre

Aby dostać się do słynnego parku narodowego Cinque Terre, najpierw musimy dojechać do Pisa Centrale - dworca kolejowego w Pizie. Tam przesiadamy się w pociąg, którzy dowiezie nas do miasta La Spezia, nazywanego bramą do Cinque Terre.

Czas przejazdu pociągiem regionalnym z Pizy do La Spezia wynosi około 75 minut, a bilet kosztuje 8,40€.

W La Spezia przesiadamy się w pociąg 5 Terre Express, który ekspresowe dowiezie nas do dowolnego z pięciu miast. Więcej o ich zwiedzaniu przeczytacie w naszym rozbudowanym przewodniku Cinque Terre: zwiedzanie, atrakcje i informacje praktyczne

Jak dojechać z lotniska w Pizie do Florencji?

Wygodnym sposobem na dotarcie do Florencji jest dojazd do dworca centralnego, a następnie przesiadka do pociągu regionalnego, którego cena wynosi 9,30€. Przejazd z dworca centralnego w Pizie na dworzec Firenze Santa Maria Novella zajmie nam około godziny, do czego musimy doliczyć jeszcze czas przejazdu z lotniska w Pizie na dworzec oraz ewentualne oczekiwanie na pociąg do Florencji.

Aktualne ceny i rozkłady pociągów regionalnych znajdziemy na oficjalnej stronie włoskiego przewoźnika TRENITALIA.

Alternatywą do pociągu jest kursujący kilka razy dziennie autobus Sky Bus Lines Caronna, który dowiezie nas do centrum Florencji. Czas przejazdu to około 60 minut, a cena biletu dla osoby dorosłej wynosi 12,90€. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie przewoźnika

Jak z lotniska w Pizie dojechać do Lukki?

Do Lukki dojedziemy analogicznie jak do Florencji - najpierw kolejką Pisa Mover musimy dostać się na lotnisko, gdzie przesiądziemy się w pociąg regionalny, który w mniej niż 30 minut dowiezie nas na miejsce. Koszt biletu na pociąg zaczyna się od 3,90€. Pamiętajcie, że włoska nazwa Lukki to Lucca.

Aktualne ceny i rozkłady pociągów regionalnych znajdziemy na oficjalnej stronie włoskiego przewoźnika TRENITALIA.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama