Podróże po Europie

Gdzie na wakacje w 2024? Lista 30 pomysłów na aktywny wyjazd!

Ostatnia aktualizacja: 23 stycznia 2024

Szeroki wybór i różnorodność kierunków wakacyjnych w Europie potrafią przyprawić o ból głowy. Dziś - własnym samochodem, pociągiem samolotem - mamy możliwość odwiedzenia niemal każdego zakątka naszego kontynentu.

W naszym artykule, bazując na naszych osobistych doświadczeniach, odpowiadamy na pytanie gdzie wyjechać na wakacje, przedstawiając kilkadziesiąt interesujących propozycji. Przy wyborze kierowaliśmy się kilkoma czynnikami: zabytkami, smaczną kuchnią, ale i dostępnością plaż czy innych miejsc umożliwiających leniwy wypoczynek. Zamiast koncentrować się na konkretnych miastach, skupiliśmy uwagę na regionach. Dlatego nasze propozycje mogą szczególnie przypaść do gustu tym z Was, którzy cenią sobie przemieszczanie się podczas wakacji.

Mamy nadzieję, że przeglądając naszą listę, każdy – miłośnik aktywnego wypoczynku, fan dobrej kuchni, jak i pasjonat zabytków – znajdzie coś dla siebie.

Grecja kontynentalna - od Salonik do Aten

Grecja stanowi jeden z wiodących kierunków w ofercie biur podróży, chociaż dotyczy to przede wszystkim greckich wysp. Warto jednak mieć na uwadze, że część kontynentalna Grecji również może być świetnym miejscem na wakacyjny wypad.

Grecja to zawsze dobry pomysł na wakacje
Grecja to zawsze dobry pomysł na wakacje

Udając się w podróż komunikacją publiczną (autobusy, pociągi) lub samochodem, możemy pokonać trasę z Aten po Salonik (lub odwrotnie). Po drodze czekać będą na nas tak wspaniałe miejsca jak słynne Meteory (formacje skalne i klasztorne), Delfy czy Przylądek Sunion. Góry, wzgórza, plaże, antyczne stanowiska archeologiczne oraz wyśmienita kuchnia - wszystko to znajdziemy w kontynentalnej części Grecji.

Jeśli jednak wolicie leniwy wypoczynek, możecie rozważyć nadmorską dzielnicę Glyfada w Atenach.

Meteory (Grecja kontynentalna)
Meteory (Grecja kontynentalna)

Peloponez - wakacje śladem bohaterów mitów

Peloponez należy do najważniejszych krain w historii Grecji. To właśnie tu istniały ważne greckie państwa-miasta, w tym m.in. Korynt, Mykeny czy Sparta. W przypadku dwóch pierwszych warto odwiedzić stanowiska archeologiczne, w przypadku Sparty niestety zachowały się jedynie pojedyncze ruiny.

Peloponez - idealne miejsce na aktywne wakacje
Peloponez - idealne miejsce na aktywne wakacje

Na półwyspie znajdziemy jeszcze kilka ciekawych miejsc, w tym słynny Kanał Koryncki, miasto Nafplio (Nauplion) (stolica Grecji z XIX wieku po odzyskaniu niepodległości) czy antyczny teatr w mieście Epidauros.

Peloponez to również plaże, chociaż te najprzyjemniejsze znajdziemy bardziej na zachodzie. Na pewno warta zapamiętania jest słynna plaża Voidokilia w kształcie greckiej litery Omega.

Peloponez teoretycznie da się zwiedzać korzystając z autobusów, nie jest to jednak proste i z reguły pojedyncze miasta nie są ze sobą dobrze skomunikowane. Oznacza to, że trzeba często korzystać z przesiadek. Zdecydowanie wygodniejsze jest wypożyczenie auta. Pamiętajmy jednak, że drogi na półwyspie są kręte i często leżą na wysokości, więc podczas podróży powinniśmy zachować ostrożność.

Kanał Koryncki - Peloponez, Grecja
Kanał Koryncki - Peloponez, Grecja

Półwysep Chalcydycki - leniwy wypoczynek

Niedaleko Salonik, miasta bogatego w bizantyńskie zabytki, leży Półwysep Chalcydycki. To jedno z ulubionych miejsc wypoczynkowych Greków z północy kraju. Półwysep ten dzieli się na trzy mniejsze półwyspy, nazywane niekiedy palcami: Athos (ze słynną górą Athos), Kasandra i Sithonia.

Gdzie na wakacje - krajobrazy Półwyspu Chalcydyckiego
Gdzie na wakacje - krajobrazy Półwyspu Chalcydyckiego

Pierwszy z nich, Athos, od wieków zamieszkany jest przez mnichów. Jest on zamknięty dla odwiedzających z zewnątrz, choć przy odrobinie starań mężczyźni mogą się tam dostać.

Pozostałe dwa półwyspy są idealne dla turystów pragnących relaksu - obfitują w plaże, kawiarnie i restauracje. Należy jednak pamiętać, że w sezonie mogą być tam tłumy. Co więcej, jest to region szczególnie popularny wśród turystów z Rosji, dlatego język rosyjski jest tam często słyszalny zaraz po greckim.

Zakynthos lub Kefalonia

Te dwie leżące obok siebie greckie wyspy są jak ogień i woda. Zakynthos to wyspa turystyczna, zatłoczona i głośna. Kefalonia natomiast jest spokojniejsza, bardziej dziewicza i pozwala uciec od codziennego hałasu i tłumów.

Jedna z plaż na Zakynthos
Jedna z plaż na Zakynthos

Zakynthos moglibyśmy polecić czytelnikom poszukującym miejsca na leniwe wakacje, którzy jednocześnie chcieliby mieć okazję na nieco aktywnego wypoczynku. Pamiętajcie jednak, aby zatrzymać się z dala od Laganas, a wybrać się na mniej zabudowane tereny - np. Półwysep Vasilikos. Kefalonia to natomiast wymarzony kierunek dla osób, które chcą spędzić wakacje w ciszy i spokoju, w otoczeniu dzikiej przyrody.

Widok na plażę Myrtos (Kefalonia)
Widok na plażę Myrtos (Kefalonia)

Jako że kilka linii lotniczych oferuje bezpośrednie połączenia z Polski, dotarcie na Zakynthos jest znacznie łatwiejsze. Aby dostać się na Kefalonię, można skorzystać z promu, ale najpierw trzeba dotrzeć do Aten lub Salonik (ewentualnie dolecieć na Zakynthos i stamtąd przepłynąć na Kefalonię, ale terminal promowy znajduje się po przeciwnej stronie wyspy co lotnisko).

Andaluzja (Hiszpania)

Andaluzja to niewątpliwie jeden z najbardziej fascynujących i zróżnicowanych regionów Hiszpanii. Jednocześnie zajmuje dość rozległy obszar, z tego względu planując przemieszczanie się pomiędzy miastami powinnismy zarezerwować sobie na to odpowiednią ilość czasu.

Część nadmorska Malagi
Część nadmorska Malagi

Duże piętno na dzisiejszym kształcie regionu odcisnęły czasy panowania Arabów nad Półwyspem Iberyjskim, kiedy to Andaluzja nazywana była Al-Andalus. Do dziś przetrwało wiele zabytków z tego okresu, w tym słynny kompleks Alhambra w Grenadzie. Zachwycające zdobienia autorstwa arabskich rzemieślników były tak imponujące, że po odbiciu regionu przez chrześcijańskich władców Kastylii, stworzono styl Mudéjar, czerpiący całymi garściami z dziedzictwa Maurów.

Andaluzja to także pyszna kuchnia i królujący w całej Hiszpanii tapas. Degustując lokalne potrawy, warto skosztować miejscowego wina sherry oraz specjałów z owoców morza i mięs.

Niektóre atrakcje i ciekawe miejsca w Andaluzji:

 • Plaże nadmorskiego regionu Costa del Sol oraz przywodząca na myśl kurort Malaga.
 • Sewilla - niegdyś jeden z najważniejszych portów świata, który zyskał na monopolu na handel z Ameryką. Do dziś w mieście zachowało się wiele zabytków z tego okresu, w tym katedra oraz Alcázar, czyli najdłużej funkcjonującą rezydencja królewska Europy.
 • Kordoba ze słynnym Wielkim Meczetem (Mezquita) zamienionym na katedrę, wąskimi uliczkami starego miasta oraz słynnym rzymskim mostem.
 • Ronda ze słynnym mostem oddzielającym od siebie stare i nowe miasto.
 • Port w Kadyksie.
 • Gibraltar ze słynną Skałą zamieszkaną przez złośliwe magoty, uwielbiające zaczepiać i okradać turystów.
 • El Caminito del Rey - wisząca trasa prowadząca wzdłuż górskiej ściany ponad 100 metrów nad przepływająca w dole rzeką.
 • Grenada z jedynym istniejącym średniowiecznym arabskim kompleksem pałacowym Alhambra.

Niestety, ten kierunek może nie być odpowiedni dla osób, które źle znoszą wysokie temperatury. Andaluzja bywa nazywana patelnią Hiszpanii, a latem tamtejsze upały są intensywne, z temperaturami sięgającymi nawet 40 stopni Celsjusza.

Podróżując do Andaluzji, możemy przylecieć do Sewilli lub Malagi. W Andaluzji komunikację zapewniają autobusy i pociągi, choć największą swobodę przemieszczania się daje wynajęty samochód.

Puente Nuevo (Nowy Most) - Ronda (Andaluzja, Hiszpania)
Puente Nuevo (Nowy Most) - Ronda (Andaluzja, Hiszpania)

Chorwacja - plaże, zabytki i tłumy

Trudno stworzyć artykuł odpowiadający na pytanie gdzie na wakacje? bez chociażby wzmianki o Chorwacji, która wśród Polaków stała się jednym z najczęściej wybieranych kierunków wakacyjnych w Europie. Jej wybrzeże Adriatyku, rozciągające się na setki kilometrów, zachwyca błękitnymi wodami, malowniczymi zatokami i historycznymi miastami takimi jak Dubrownik, Split czy Rovinj. Ponadto, wyspy takie jak Hvar czy Korčula, stanowią prawdziwe perły, oferując zarówno miejsca do relaksu, jak i bogate dziedzictwo kulturowe.

Nabrzeże w Splicie - w wakacje zawsze bywa ono zatłoczone!
Nabrzeże w Splicie - w wakacje zawsze bywa ono zatłoczone!

Chorwacja nie ogranicza się jednak tylko do wybrzeża. W głębi lądu kryje się wiele skarbów, takich jak Park Narodowy Jezior Plitwickich, gdzie krystalicznie czyste jeziora połączone są wodospadami tworząc malowniczy krajobraz. Dla miłośników aktywnego wypoczynku regiony takie jak Istria czy Dalmacja oferują szeroki zakres aktywności.

Jeziora Plitwickie w Chorwacji
Jeziora Plitwickie w Chorwacji

Gastronomia Chorwacji to kombinacja śródziemnomorskich smaków z wpływami sąsiednich krajów. Degustując lokalne specjały, takie jak cevapi, ryby i owoce morza, a nawet trufle, można popijać je doskonałymi miejscowymi winami.

Dla nas największą wadą Chorwacji jako kierunku wakacyjnego są tłumy turystów na miejscu, dlatego my sami będziemy wybierać się tam już wyłącznie poza sezonem letnim.

Wybrzeże Amalfitańskie

Tym razem przedstawiamy propozycję dla czytelników dysponujących większym budżetem. Słynne na całym świecie Wybrzeże Amalfitańskie jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Włoszech. Miasteczka takie jak Positano czy Amalfi, położone na stromych klifach dominujących nad błękitnym morzem Tyrreńskim, zachwycają swoim niepowtarzalnym urokiem. Przemieszczając się pomiędzy nimi wąskimi, krętymi drogami czy pieszymi szlakami, można podziwiać niezapomniane widoki: morze, cytrusowe sady i urokliwe miasteczka. Region ten słynie również z wybornej kuchni oraz mnóstwa unikatowych specjałów.

Największe wyzwania, jakie stawia przed turystami Wybrzeże Amalfitańskie, to wysokie ceny, niewielkie kamieniste plaże oraz trudności w komunikacji. W szczycie sezonu letniego drogi są często zatłoczone, a ceny za noclegi i posiłki rosną. Często warto więc rozważyć planowanie wizyty poza sezonem, gdy tłumy turystów nieco się przerzedzają, a ceny stają się bardziej przystępne. Aktywni turyści mogą też zatrzymać się w miasteczkach górskich, które są znacznie tańsze i wciąż omija je atmosfera masowej turystyki.

Widok na Wybrzeże Amalfitańskie
Widok na Wybrzeże Amalfitańskie

Kampania - dla miłośników historii i dobrego jedzenia

Wybrzeże Amalfitańskie nie musi być wcale głównym celem naszej podróży, lecz jednym z wielu punktów na trasie zwiedzania Kampanii. Ten region słynie z niesamowitych zabytków, wysp oraz innych fascynujących miejsc, takich jak Capri, Pompeje czy Neapol. Więcej ciekawych miejsc znajdziecie w naszym artykule Kampania: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Przewodnik po regionie.

Wyspa Capri - idealne miejsce na krótki wypad
Wyspa Capri - idealne miejsce na krótki wypad

Północne Włochy

Kiedy myślimy o wakacjach we Włoszech, na myśl często przychodzi nam długie wybrzeże Adriatyku. Jednak równie atrakcyjne mogą być północne regiony Włoch: Liguria, położona nad Morzem Liguryjskim, Lombardia, stolica włoskich jezior czy Wenecja Euganejska, słynąca z zabytkowych miast.

Jeśli dysponujemy czasem i preferujemy aktywne przemieszczenia się podczas wyjazdu, możemy odwiedzić wszystkie te regiony podczas jednej podróży. Naszym zdaniem warto jednak skupić się na jednym, ewentualnie dwóch z nich, aby w spokoju cieszyć się lokalną atmosferą, poznawać zabytki, a także znaleźć chwilę na relaks i leniuchowanie.

Przemieszczając się między miastami, warto skorzystać z pociągów regionalnych. Choć nie oferują one komfortu pociągów InterCity, są stosunkowo niedrogie. Dla osób podróżujących własnym samochodem, zwiedzanie małych miasteczek i miejscowości nie powinno stanowić żadnego problemu.

Liguria - Riwiera Włoska

Włoski region Liguria nie jest często wybierany przez zagranicznych turystów jako główny cel wycieczek do Włoch. Jednak wśród samych Włochów Liguria jest nazywana Włoską Riwierą i cieszy się dużą popularnością jako miejsce wakacyjne.

Największym miastem regionu jest Genua, będąca niegdyś centrum potężnej republiki morskiej. Genua zachowała swój historyczny charakter nadmorskiego miasta pełnego pałaców i wąskich uliczek. Odwiedzając miasto, w którym urodził się Krzysztof Kolumb, nie zapomnijcie odwiedzić rybackiej osady o nazwie Boccadasse, która zachwyca kolorowymi fasadami budynków.

Portofino - jedna z pereł Ligurii
Portofino - jedna z pereł Ligurii

Na południe od Genui, wzdłuż wybrzeża, ciągnie się pas nadmorski z licznymi kurortami wakacyjnymi. Do najbardziej znanych należy Portofino, ale jest to miejsce ekstremalnie drogie. Bardziej dostępne ceny powinniśmy znaleźć w Santa Margherita Ligure, Sestri Levante oraz innych miasteczkach.

Kierując się dalej południe, dotrzemy do parku narodowego Cinque Terre, składającego się z pięciu miasteczek położonych na wzgórzach nad morzem. Cinque Terre to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych obszarów Włoch, lecz w sezonie wakacyjnym możemy spodziewać się tam tłumów. Na szczęście bardziej wymagające szlaki turystyczne nie są tak zatłoczone. Jeśli czujemy się na siłach, warto wybrać się pieszo z Cinque Terre do urokliwego miasteczka Porto Venere. Pamiętajmy jednak, że we Włoszech w okresie wakacyjnym jest bardzo ciepło.

Na zachód od Genui, aż do granicy z Francją, również rozciągają się nadmorskie miasta i miasteczka, które idealnie nadają się na leniwe spędzenie czasu.

Jeśli zdecydujecie się odwiedzić Włochy, czekać tam na Was wyśmienita kuchnia. Warto wiedzieć, że to właśnie w Ligurii powstało znane na całym świecie pesto (nazywane tam pesto alla genovese) oraz ciasto Focaccia, w wersji z oliwą z oliwek.

Cinque Terre (Liguria, Włochy) - widok na Manarolę (widok z trasy Manarola - Corniglia)
Cinque Terre (Liguria, Włochy) - widok na Manarolę (widok z trasy Manarola - Corniglia)

Lombardia - jeziora, Mediolan i zabytkowe miasta

Lombardia jest popularnym wyborem pośród polskich turystów, którzy decydują się jednak najczęściej na krótki wypad do Mediolanu. Naszym zdaniem Lombardia możę być także interesującym wyborem na wyjazd wakacyjny, choć może nie dla osób, które nie wyobrażają sobie wakacji bez dostępu do morskich plaż.

Jezioro Garda - zachód słońca
Jezioro Garda - zachód słońca

Na terenie Lombardii leżą trzy największe włoskie jeziora: Jezioro Garda, Jezioro Como oraz Jezioro Maggiore. Każde z nich jest idealnym miejscem na aktywny wypoczynek wśród pięknych okoliczności przyrody. Miłośnicy historii będą mieli okazję zgubić się w średniowiecznych uliczkach i odwiedzić zabytkowe kościoły. Z kolei entuzjaści aktywnego spędzania czasu mogą wybrać jedną z licznych tras spacerowych lub górskich. Niestety, jeziora Lombardii oferują zaledwie niewielkie naturalne plaże, jednak w wielu miejscach dostępne są też odkryte baseny z zapierającym dech w piersiach widokiem.

Varenna (nad Jeziorem Como)
Varenna (nad Jeziorem Como)

Lombardzkie jeziora są na tyle rozległe, że każdemu z nich można spokojnie poświęcić nawet 3 do 5 dni. Po Lombardii możemy poruszać się niedrogimi pociągami regionalnymi. Planując 10-dniowy wyjazd, warto rozważyć 2-3 dni spędzone nad Jeziorem Como, kolejne 2-3 dni nad Jeziorem Garda, a resztę czasu przeznaczyć na zwiedzanie Mediolanu – stolicy mody, pełnej muzeów - oraz innych miast takich jak Bergamo i Brescia. Więcej ciekawych miejsc znajdziecie w naszym zestawieniu największych atrakcji Lombardii.

Lądując na lotnisku w Bergamo, warto poświęcić przynajmniej kilka godzin na spacer po tym urokliwym miasteczku. Najstarsza część Bergamo, nazywana Górnym Miastem (wł. Città Alta), stanowi jeden z najpiękniejszych przykładów średniowiecznej architektury we Włoszech.

Jeśli zdecydujemy się przedłużyć pobyt w Lombardii, warto rozważyć wycieczkę do Turynu, leżącego już na terenie sąsiedniego regionu Piemontu. W mieście tym, którego wizytówką jest klub piłkarski Juventus, możemy zajrzeć do majestatycznego Pałacu Królewskiego z XVII wieku, zwiedzić zabytkowe kościoły oraz odwiedzić któreś z muzeów - np. Muzeum Egipskie (wł. Museo delle Antichità Egizie).

Wenecja Euganejska

Turyści, którzy chcą połączyć relaks na piaszczystych plażach Adriatyku z odkrywaniem zabytków, powinni rozważyć wizytę w regionie Wenecja Euganejska (wł. Veneto), który ciągnie się wzdłuż północnej części Morza Adriatyckiego.

Nie jest to na pewno najtańszy włoski region, ale jeśli nie musimy wylegiwać się akurat na weneckiej plaży Lido di Venezia lub w jednym z najdroższych kurortów, może udać nam się znaleźć nocleg blisko plaży w rozsądnej, jak na Włochy, cenie.

Gondole w Wenecji
Gondole w Wenecji

Oprócz relaksu na plaży, region ten oferuje kilka historycznych włoskich miast do zwiedzenia:

 • historyczną część Wenecji, położoną na wyspie, która zachwyca unikalną zabudową i zabytkami najwyższej klasy, takimi jak Bazylika św. Marka w Wenecji;
 • Padwę, siedzibę jednego z najstarszych uniwersytetów świata, gdzie można podziwiać wiele historycznych zabytków. Padwa jest również kojarzona z postacią św. Antoniego, a jego bazylika przyciąga pielgrzymów z całego świata;
 • Weronę, symboliczne miasto zakochanych, gdzie znajdują się piękne kościoły oraz rzymskie zabytki, w tym m.in. amfiteatr czy odbudowany Most Kamienny (wł. Ponte Pietra);
 • Vicenzę, miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, gdzie można podziwiać m.in. znany Teatr Olimpijski (wł. Teatro Olimpico) z XVI wieku oraz wille zaprojektowane przez słynnego architekta Andrea Palladio.

Kalabria

Myśląc o włoskich wakacjach rzadko kiedy pierwszym skojarzeniem będzie Kalabria, która wciąż bardziej kojarzy się z mafią niż wypoczynkiem.

Region ten w ostatnich latach zyskuje jednak coraz bardziej na popularności. I właściwie trudno się temu dziwić - turkusowa i przezroczysta woda, mniejsze tłumy oraz ceny niższe niż w innych częściach kraju - wszystko to sprawia, że przybywa tu coraz więcej zagranicznych gości.

Dla części turystów istotną wadą może być fakt, że region ten nie obfituje w najważniejsze zabytki ani kluczowe dla włoskiej kultury miasta. Zobaczymy tu co prawda ruiny normańskich zamków, przejdziemy się wąskimi uliczkami w najstarszych obszarach miast, czy odwiedzimy kościoły oraz sanktuaria ulokowane na skałach lub zboczach, ale trudno porównywać pod tym względem Kalabrię z Kampanią czy Sycylią.

Tropea - Kalabria, Włochy
Tropea - Kalabria, Włochy

W przypadku planowania wakacji najbardziej zachęcające wydaje się być zachodnie wybrzeże, które nosi poetycki przydomek Costa degli Dei, czyli Wybrzeże Bogów. Jego linia brzegowa wypełniona jest przyjaznymi dla turystów miastami, takimi jak: Pizzo, Ricardi, Tropea czy Zambrone.

Niektóre atrakcje zachodniego wybrzeża Kalabrii:

 • położona na wysokim klifie Tropea, która oprócz plaż może pochwalić się również klimatycznym starym miastem,
 • miasteczko Pizzo, które słynie z lodowego deseru nazywanego Tartufo (Tartufo di Pizzo), czyli połączenia lodów z nadzieniem (np. czekoladowym lub owocowym),
 • plaża Arcomagno z dwoma łukami skalnymi,
 • przylądek Capo Vaticano z ukrytymi plażami , do których dostaniemy się tylko od strony morza,
 • miasto Reggio di Calabria, w którym zwiedzimy muzeum archeologiczne ze słynnymi Brązami z Riace,
 • malownicza Scilla, której ozdobą jest wzniesiony na szczycie skały zamek Ruffo.

Więcej: Kalabria - zwiedzanie i informacje praktyczne oraz Kalabria - zabytki, atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca

Balaton (Węgry)

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu Jezioro Balaton kojarzyło się polskim turystom z odrobiną luksusu i egzotyki. Dziś "węgierskie morze" postrzegane jest już zupełnie inaczej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się tam na wakacje.

Największe z węgierskich jezior charakteryzuje się wyjątkowo płytkim południowym brzegiem. Z tego powodu woda nagrzewa się tu szybciej niż chociażby nad Bałtykiem. Co więcej to idealne miejsce na wyjazd z dzieckiem (płycizny w kilku punktach sięgają nawet kilkuset metrów od brzegu). Osoby, które wolą popływać lub pozwiedzać mogą wybrać wypoczynek nad północnym brzegiem. Ciekawą opcją jest objechanie Balatonu rowerem - wokół brzegu przeprowadzono trasę rowerową oddzieloną od ruchu samochodowego. Coś dla siebie znajdą tutaj również miłośnicy: zabawy w kurortach (Siofok, Balatonfüred), dzikiej przyrody (Kis-Balaton), zabytków (Tihany, Keszthely) a nawet kąpieli termalnych (Heviz).

Pobyt nad jeziorem to również możliwość spróbowania typowej węgierskiej kuchni. Placek lawasz kupimy praktycznie w każdym lokalu, a i ze znalezieniem popularnej zupy gulaszowej nie powinno być problemu.

Wybierając się nad Balaton trzeba pamiętać o dwóch sprawach - latem jezioro przeżywa prawdziwy najazd turystów. Lepiej więc pojechać tam we wrześniu lub na początku czerwca. Po drugie na Węgrzech raczej nie znajdziemy plaż jakie znamy z nadbałtyckich miejscowości. Zamiast tego koce i ręczniki rozłożymy na porastającej brzegi Balatonu trawie.
Jezioro Balaton, Węgry
Jezioro Balaton, Węgry

Bawaria (Niemcy) - alpy, pałace i starówki

Piękne pałace i zamki, muzea, galerie sztuki, majestatyczne Alpy na wyciągnięcie ręki. Do tego klimatyczne ogrody i hale piwne, smaczne (chociaż tłuste!) jedzenie oraz uśmiechnięci i wyluzowani mieszkańcy - tak w skrócie można opisać niemiecką Bawarię.

Takie krajobrazy czekają na nas podczas wakacji w Bawarii
Takie krajobrazy czekają na nas podczas wakacji w Bawarii

Bawaria, w naszej opinii, wydaje się być najprzyjemniejszym niemieckim krajem związkowym. Jej mieszkańcy wydają się być bardziej otwarci niż w innych częściach Niemiec. Niestety, wadą Bawarii są ceny, które są wyższe niż w innych regionach kraju.

Niektóre atrakcje i ciekawe miejsca w Bawarii

 • Monachium: nowoczesna metropolia z licznymi ogrodami, halami piwnymi, muzeami pełnymi dzieł sztuki oraz rezydencjami królów Bawarii. Kibice piłkarscy mogą zwiedzić stadion Allianz Arena oraz kompleks olimpijski.
 • Norymberga: historyczne miasto położone w regionie Frankonii. Zniszczone podczas nalotów w trakcie II wojny światowej, jednak odbudowane i wciąż otoczone historycznymi murami. Pod ulicami starego miasta ciągną się podziemne tunele, z których część została udostępniona jako atrakcje turystyczne.
 • Małe urocze miasteczka zachowujące swój historyczny urok, takie jak Ratyzbona (wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO), Lindau (miasto na rzece z domami ozdobionymi kolorowymi fasadami) czy Würzburg.
 • Pałace i zamki, w tym słynny Zamek Neuschwanstein umiejscowiony na wzgórzu przypominający budowlę wyjętą wprost z baśni. Innymi miejscami wartymi odwiedzenia są także rezydencje w Bamberg oraz Würzburg. Więcej w osobnym artykule: Pałace i zamki Bawarii - zwiedzanie, ciekawostki i informacje praktyczne.
 • Przepiękne jeziora i krajobrazy – od Jeziora Bodeńskiego po Jezioro Chiemsee, a także malownicze Alpy i lasy, które przyciągają miłośników przyrody.
Norymberga - Bawaria, Niemcy
Norymberga - Bawaria, Niemcy

Cypr - wypoczynek z odrobiną historii

Cypr od dawna jest jednym z popularniejszych kierunków wakacyjnych w ofertach biur podróży. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby samodzielnie zorganizować sobie wyjazd na trzecią co do wielkości wyspę Morza Śródziemnego.

Chociaż Cypr jest typowym miejscem wypoczynku, oferuje także mnóstwo zabytków, zamków i innych atrakcji. Są one jednak rozproszone na całej wyspie, dlatego najwygodniej przemieszczać się wypożyczonym samochodem. Wypożyczenie pojazdu na Cyprze jest stosunkowo tanie w porównaniu z cenami w Europie kontynentalnej. Można również zwiedzać wyspę korzystając z komunikacji publicznej, ale wymaga to częstego przemieszczania się i zmiany miejsc noclegowych.

Jednym z głównych powodów do odwiedzenia Cypru jest jego kuchnia. Dominują tu dania mięsne, ale są one przyrządzane w sposób lekki, głównie na grillu. Dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju przekąski (mezze) oraz tradycyjny cypryjski ser Halloumi.

Warto mieć na uwadze, że geograficznie Cypr znajduje się w zachodniej Azji, niedaleko granic Izraela, Libanu i Turcji. W miesiącach letnich średnia temperatura oscyluje wokół 30 stopni, jest to o kilka stopni mniej niż na przykład w Andaluzji.

Most Zakochanych - Ayia Napa
Most Zakochanych - Ayia Napa

Niektóre atrakcje i ciekawe miejsca na Cyprze:

 • Plaże z turkusową wodą i tzw. jaskinie morskie - np. w okolicy Cape Greco i miasta Ajia Napa (Ayia Napa).
 • Centrum imprezowe i plażowe Ajia Napa. Jeśli zależy nam na opalaniu, kąpielach i imprezach - to nie ma lepszego miejsca na wyspie.
 • Miasto Limassol z nowoczesną promenadą i znajdującymi się w okolicy miasteczkiem Kourion oraz zamkiem Kolossi.
 • Słone jeziora (np. tuż obok lotniska w Larnace), gdzie przebywają migrujące flamingi.
 • Góry Troodos z trasami spacerowymi oraz miasteczkami i wioskami w których znajdziemy kościoły ozdobione freskami wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
 • Otoczone murami stare miasto Nikozji. Sama Nikozja jest ostatnią stolicą przedzieloną granicą na pół. Północna część Cypru jest wciąż okupowana przez samozwańczą Republikę Turecką.
 • Nadmorskie miasto Pafos z Grobowcami Królewskimi oraz parkiem archeologicznym Nea Pafos. Stanowisko Nea Pafos słynie z niesamowitych mozaik, a odpowiedzialna za nie jest polska misja archeologiczna Uniwersytetu Warszawskiego. Po drodze do Pafos można odwiedzić słynną Skałę Afrodyty.

Wszystkie nasze artykuły o wyspie znajdziecie na stronie Cypr.

Stanowisko archeologiczne starożytnego Kurion (Cypr)
Stanowisko archeologiczne starożytnego Kurion (Cypr)

Czarnogóra - Zatoka Kotorska i góry

Czarnogóra od jakiegoś kojarzona jest z tańszą alternatywą dla Chorwacji. Rzeczywiście ceny są tu niższe niż w pobliskim Dubrowniku, a architektura i krajobraz dość zbliżone. Ostatnimi czasy Podgorica posiadała bezpośrednie połączenia lotnicze z Polską (ceny są dość zróżnicowane ale da się upolować prawdziwe okazje). Pamiętajmy jednak, że Czarnogóra dopiero rozbudowuje swoja turystyczna infrastrukturę, dlatego może okazać się, że kraj pod pewnym względami (czystość plaż, jakość hoteli) ustępuje temu do czego przyzwyczaiła nas Chorwacja.

 • Niewielka Boka Kotorska czyli zatoka o charakterystycznym kształcie robi duże wrażenie na odwiedzających. Poza malowniczymi górami otaczającymi czyste wody Adriatyku znajdziemy tu niewielkie malownicze miasteczka z zaskakującymi zabytkami (np. ruiny rzymskiej willi w Risan czy sanktuarium maryjne na małej wysepce koło Perastu). Dwa większe miasta Kotor i Herceg Novi zachwycą każdego zainteresowanego architekturą średniowieczną i nowożytną. Całość docenili eksperci UNESCO wpisując wewnętrzną część zatoki na Listę Świętego Dziedzictwa (Kotor znalazł się na niej dwa razy - po razy drugi ze względu na umocnienia z czasów rządów Wenecjan). Zatoka Kotorska nie jest jednak dobrym wyborem na leniwe plażowanie, ponieważ, ze względu na wysokie góry, słońce nie zawsze tam dociera
 • Budva to niewielkie miasto popularne wśród amatorów kąpieli słonecznych. Warto jednak pamiętać, że zachowała się tu interesująca średniowieczna starówka z cytadelą i kilkoma zabytkowymi świątyniami.
 • Wielu turystów odwiedza również zabytkowy Bar. Samo miasto to w większości przypadków współczesna architektura, ale kilka kilometrów metrów dalej przetrwały ruiny średniowiecznego miasta czyli Starego Baru. Spacer pomiędzy dawnymi zabudowaniami to doskonała propozycja na wycieczkę dla każdego miłośnika wieków średnich. (Sprawdź więcej w naszym artykule: Bar i Stary Bar - atrakcje, zwiedzanie i informacje praktyczne)
 • Czarnogórskie plaże są najczęściej kamieniste. Wyjątek to piaszczysta Velika Plaža w Ulcjinj. Samo miasto ma nieco inny charakter niż reszta kraju. Większość jego mieszkańców to Albańczycy i to oni nadają specyficzny rys temu nadmorskiego kurortowi. W centrum zobaczymy szereg średniowiecznych budowli, a w lokalnym muzeum dawne cele, w których piraci przetrzymywali niewolników.
 • Prawdziwy raj dla miłośników dzikiej przyrody to Jezioro Szkoderskie. Startując z popularnego Virpazaru lub malowniczej Rijeki Crnojevickiej będziemy mogli wybrać się w rejs łodzią lub przejść jeden z wytyczonych szlaków po parku narodowym. Na południu spotkamy pelikany, a przy dużej dozie szczęścia rzadkiego pelikana kędzierzawego.
 • Istotna część kraju to góry (co zresztą pomogło Czarnogórcom utrzymać względną niepodległość w czasach walk z Turkami) tak więc poszukujący kolejnych szczytów do zdobycia będą tu mieli co robić. Łatwiejsze i krótsze szlaki znajdziemy w okolicach Boki Kotorskiej. Na Jezerski Vrh możemy wjechać samochodem (przy okazji zwiedzając umieszczone na szczycie mauzoleum Piotra II Petrowić-Niegosza). Turyści z pewnym doświadczeniem wybierają się do Parku Narodowego Durmitor. Za najtrudniejsze uważane są Góry Przeklęte (ze słabo rozwiniętą infrastrukturą turystyczną i bazą noclegową).
Jezioro Szkoderskie
Jezioro Szkoderskie

Drogi w Czarnogórze utrzymane są w stosunkowo dobrym stanie, większym problemem może okazać się styl jeżdżenia autochtonów. Baza hotelowa jest najlepiej rozwinięta na wybrzeżu, nieco gorzej jest w głębi kraju. Oferta biur podróży i agencji turystycznych jest zróżnicowana - będziemy mogli uprawiać tu sporty wodne, chodzić po górach, wypoczywać na plażach i zwiedzać zabytkowe miasta.

Islandia - wakacje dla aktywnych!

Czas na jeden z naszych ulubionych kierunków wakacyjnych w ostatnich latach. Islandia to propozycja dla czytelników, dla których większą wartość niż kąpiel w morzu mają przygody i atrakcje przyrodnicze.

Majestatyczne islandzkie wodospady, wulkaniczne krajobrazy, strzelające wodą gejzery i gorące źródła - to tylko niektóre z cudów krainy lodu i ognia.

Lato to optymalny czas na odwiedziny Islandii, z przynajmniej dwóch powodów. Po pierwsze, warunki pogodowe są wówczas najkorzystniejsze, ale nie spodziewajmy się, że będziemy swobodnie chodzić w krótkim rękawku. Po drugie, mamy okazję doświadczyć białych nocy, kiedy to słońce praktycznie nigdy nie zachodzi, dzięki czemu możemy kontyuować zwiedzanie nawet o 22:00.

Czarna plaża Reynisfjara (Islandia)
Czarna plaża Reynisfjara (Islandia)

Aby w pełni wykorzystać pobyt na wyspie, warto wypożyczyć samochód. Dzięki temu będziemy mogli swobodnie objechać całą Islandię.

Dla czytelników zainteresowanych tym kierunkiem przygotowaliśmy kilka praktycznych przewodników:

Wodospad Seljalandsfoss (Islandia)
Wodospad Seljalandsfoss (Islandia)

Lazurowe Wybrzeże (Francja)

Drogie samochody, jachty, wszechobecny blichtr, wysokie ceny oraz bogaci Francuzi oraz Rosjanie - tak wiele osób wyobraża sobie słynne Lazurowe Wybrzeże. Chociaż jest w tym wyobrażeniu ziarno prawdy, możemy spędzić wakacje w tym słonecznym regionie bardziej budżetowo. Jeżeli elastyczność terminów to dla nas nie problem, warto rozważyć wrzesień - ceny noclegów spadają, a tłumy turystów z Francji znikają.

Plaża w Cannes
Plaża w Cannes

Doskonałym miejscem na zatrzymanie się na Lazurowym Wybrzeżu jest Nicea. Jest to spora metropolia, jednak jej obszar nadmorski ma klimat kurortu. Chociaż plaże w Nicei są kamieniste, wystarczy krótka wycieczka na wschód, do Villefranche-sur-Mer, aby znaleźć piaszczyste wybrzeże. Tańsze noclegi można znaleźć w dwóch mniej znanych kurortach, Juan Les Pins oraz Vallauris, które posiadają dostęp do stacji kolejowej.

Nicea jest jednocześnie świetnym punktem wypadowym. Autobusami łatwo dostać się do większości popularnych miejsc regionu (poza Saint-Tropez). Warto podkreślić, że koszt przejazdu wynosi jedynie 1,50€ za przejazd w dowolnym kierunku (w granicach regionu).

Podczas podróży po Francji największym wydatkiem zwykle są posiłki w restauracjach, które niestety w całym kraju bywają drogie.

Lazurowe Wybrzeże to również idealne miejsce dla aktywnych. Malownicze trasy wzdłuż morza, wzgórza i inne atrakcje zachęcają do pieszych wędrówek.

Sprawdź nasz rozbudowany przewodnik: Lazurowe Wybrzeże: atrakcje, miasta, ciekawe miejsca.

Niektóre atrakcje i ciekawe miejsca na Lazurowym Wybrzeżu

 • Monako, księstwo ze starym miastem na wzgórzu oraz słynną dzielnicą Monte Carlo
 • Cannes, miasto słynące z odbywającego się tu festiwalu filmowego. Chcąc odpocząć od zgiełku możemy wybrać się na jedną z wysp, Wyspę św. Honorata lub Wyspę Małgorzaty
 • Èze, średniowieczne urokliwe miasteczko umiejscowione na jednym ze wzgórz
 • Saint-Paul de Vence, kolejne miasto usytuowane na wzgórzu i otoczone murami, chociaż dalej od morza. Słynie z licznych galerii sztuki, w których spotkamy wielu różnych artystów pracujących lub sprzedających swoje dzieła.
 • Mentona, miasto znajdujące się przy samej granicy z Włochami, którego stare miasto przypomina miejscowości z włoskiej Ligurii.
 • Antibes, kolejne z nadmorskich miast otoczone murami. Było to jedno z ulubionych miejsc Pabla Picassa. Muzeum poświęcone artyście powstało w starym zamku.
Widok na średniowieczne miasteczko Eze-Village z ogrodu egzotycznego (Lazurowe Wybrzeże, Francja)
Widok na średniowieczne miasteczko Eze-Village z ogrodu egzotycznego (Lazurowe Wybrzeże, Francja)

Mierzeja Kurońska i Litewskie Wybrzeże

Można powiedzieć, że litewskie wybrzeże jest miniaturką polskiego. Ci, którzy poznali nasze Pomorze dostatecznie dobrze, ale nie wyobrażają sobie wakacji na południu, powinni bez wahania udać się na Litwę.

Największym miastem tej części kraju jest Kłajpeda. Wprawdzie nie leży nad samym morzem, ale stanowi doskonałą bazę wypadową dla tych turystów, którzy niekoniecznie widzą siebie leżących na plaży.

Piaszczysta plaża na Mierzei Kurońskiej
Piaszczysta plaża na Mierzei Kurońskiej

Pozostali pewnie wybiorą Połągę czyli nadmorskie uzdrowisko, które swą historią sięga XIX-wieku. Nietrudno tu poczuć klimat tych czasów gdy w okolicznych willach mieszkali Reymont, Witkiewicz czy Mickiewicz. Trzeba jednak mieć świadomość, że tutejsze plaże w lipcu czy w sierpniu przypominają Łebę lub Kołobrzeg.

Jeśli szukamy czegoś mniej zatłoczonego to lepiej zdecydować się na niewielkie wioski położone na Mierzei Kurońskiej (Pervalka, Preila czy Juodkrantė). Pamiętajmy jednak, że ceny mogą być tu wyższe niż w Połądze. Z drugiej strony sama Mierzeja może dostarczyć niezapomnianych wrażeń - tutejsze wydmy należą do niezwykle malowniczych. Okolicę docenił pisarz Tomasz Mann, który kupił tu letni domek (obecnie znajduje się w nim muzeum noblisty). Jeśli kontakt z dziką przyrodą jest dla nas priorytetem, a wydmy to za mało, możemy wybrać się do rozległego rezerwatu ujścia Niemna (Nemuno deltos regioninis parkas). Atutem jest również dostępność litewskiej kuchni i charakterystycznych dla regionu trunków.

Wydmy na Mierzei Kurońskiej
Wydmy na Mierzei Kurońskiej

Wszystko to sprawia, że wyjazd na litewskie wybrzeże może być ciekawą przygodą zarówno dla tych, którzy szukają ciszy i spokoju, jak i dla tych którzy wolą wypić piwo w centrum dużego miasta.

Litewskie Wybrzeże - Połąga, widok na morze
Litewskie Wybrzeże - Połąga, widok na morze

Madera (Portugalia)

Madera to archipelag składający się z czterech wysp, które są często nazywane najbardziej zielonymi wyspami Europy. Potocznie uważa się, że Madera jest kierunkiem bardzo drogim, co przy wcześniejszym rozpoczęciu poszukiwań noclegu oraz dolotu nie zawsze jest prawdą. Na Maderę można przylecieć tanim przewoźnikiem easyJet z lotnisk w Porto i Lizbonie, gdzie latają również tanie linie z Polski.

Madera to idealne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku. Malownicze trasy spacerowe, w tym ścieżka na szczyt Pico do Arieiro, imponujące klify, jak chociaży taras widokowy Cabo Girão, oraz czyste powietrze zachęcą do spędzania długich godzin na świeżym powietrzu. Na zakończenie dnia warto skosztować lokalnych potraw i napić się słodkiego wina Madera.

Malta

Malta od kilku lat cieszy się rosnącą popularnością wśród turystów z Polski jako kierunek całorocznych wyjazdów. Warto pamiętać, że Malta to nie tylko jedna wyspa, a niewielki archipelag wysp położonych na południe od Sycylii. Do odwiedzenia są wyspy Gozo i Malta. Możemy również wybrać się na plażę (nazywaną Błękitną Laguną) na małej wysepce Camino znajdującej się pomiędzy nimi.

Klify Dingli na Malcie
Klify Dingli na Malcie

Przed wyborem Malty jako celu wakacji, warto przyjrzeć się lokalizacji plaż. Najlepsze z nich znajdują się na północy i zachodzie (m.in. plaża Golden Bay). Wiele "plaż" to faktycznie skaliste miejsca umożliwiające dostęp do morza. Jeśli zatrzymamy się w bliskiej okolicy Valletty, możemy napotkać pewne trudności logistyczne z dostępem do piaszczystych plaż.

Malta to raj dla miłośników historii. Znajdziemy tu stanowiska archeologiczne datowane nawet na 5000 lat przed naszą erą! Na wyspie zachowało się wiele budowli z okresu średniowiecza, wczesnochrześcijańskie katakumby oraz doskonale zachowane mozaiki rzymskie.

Niektóre atrakcje i ciekawe miejsca na Malcie:

 • Otoczona murami Valletta. W mieście możemy m.in. odwiedzić zbrojownię i pałac królewski, Konkatedrę świętego Jana z niesamowitymi freskami i zdobieniami czy bibliotekę narodową zaprojektowaną przez polskiego architekta Stefana Ittara.
 • Megalityczne świątynie na Malcie (np. Ħaġar Qim i Mnajdra) i Gozo.
 • Klify na południu Malty (np. Klify Dingli) i Gozo.
 • Blue Grotto - jaskinie do których możemy podpłynąć łódką.
 • Średniowieczna cytadela w mieście Victoria (Gozo).
 • Otoczone murami miasto Mdina. Odwiedzając miasto warto zajrzeć do Muzeum Katedralnego.
 • Wczesnochrześcijańskie i rzymskie katakumby w mieście Rabat.

Sprawdź więcej w naszym artykule: Malta: atrakcje, zabytki i ciekawe miejsca. Co zwiedzić i zobaczyć?

Malta, widok na Vallettę
Malta, widok na Vallettę

Portugalia

Portugalia to wciąż mało odkryty kierunek. Turyści zazwyczaj wybierają się tam, aby podziwiać atrakcje Lizbony oraz sąsiedniej Sintry, ewentualnie wpadają na chwilę do Porto.

Pamiętajcie jednak, że kraj ten posiada malownicze wybrzeże, plaże nad Oceanem Atlantyckim, wypełnione zabytkami miasta i miasteczka, a także słynie ze smacznej kuchni. No i - z wyjątkiem dotarcia na miejsce - będzie zdecydowanie tańsza niż Włochy.

Według nas Portugalia jest idealnym kierunkiem dla turystów planujących połączenie aktywnego zwiedzania z wypoczynkiem. Na miejscu można poruszać się transportem publicznym, który jest dobrze zorganizowany, lub wypożyczyć samochód.

Cabo da Roca - kraniec Europy
Cabo da Roca - kraniec Europy

Prowansja (Francja)

Chociaż obecnie Prowansja stanowi część znacznie większego regionu administracyjnego o nazwie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, to z opisanym wcześniej Lazurowym Wybrzeżem ma niewiele wspólnego. Region zamiast nadmorskich miasteczek (chociaż na jakość plaż raczej nie będziemy narzekać) wyróżnia się historycznymi miastami i zabytkami z czasów rzymskich.

Pomysł na wakacje - Park Narodowy Callelongue nieopodal Marsylii
Pomysł na wakacje - Park Narodowy Callelongue nieopodal Marsylii

Najbardziej rozpoznawalnym miastem Prowansji jest niewątpliwie Marsylia. To owiane złą sławą portowe miasto przez wielu jest pomijane w wakacyjnych planach. Warto jednak znaleźć chwilę i zobaczyć zabytki takie jak chociażby Opactwo św. Wiktora czy Pałac Longchamp. Po zwiedzaniu możemy spróbować lokalnej zupy rybnej Bouillabaisse czy ciastek o posmaku pomarańczy o nazwie Navettes (więcej w artykule: Co zjeść w Marsylii?), którymi karmiono pielgrzymów odwiedzających wspomniane wcześniej opactwo. Również plaże Marsylii są godne polecenia, chociaż otaczająca je okolica jest raczej zaniedbana.

Niektóre atrakcje i ciekawe miejsca historycznej Prowansji:

 • Akwedukt Pont du Gard, przechodząca przez rzekę Gard część akweduktu jest jedną z najlepiej zachowanych konstrukcji tego typu na świecie.
 • Nîmes, chociaż miasto nie leży w Prowansji, a na terenie regionu o nazwie Oksytania, to warto odwiedzić je i zobaczyć świetnie zachowane zabytki rzymskie takie jak amfiteatr czy najlepiej zachowana rzymska świątynia Maison Carrée.
 • Arles oraz Orange, dwa miasta w których zobaczymy zabytki z czasów rzymskich.
 • Aix-en-Provence, historyczna stolica Prowansji, słynąca z przyjemnej zabudowy i fontann.
Plaża Plage de Saint Estève na wyspie Ratonneau (Archipelag Frioul, Marsylia - Prowansja, Francja)
Plaża Plage de Saint Estève na wyspie Ratonneau (Archipelag Frioul, Marsylia - Prowansja, Francja)

Region Północna Holandia (North Holland)

Region Północna Holandia rozciąga się na północny wschód od Amsterdamu, aż do brzegów Morza Północnego. Stanowi idealne miejsce dla każdego, kto ceni sobie aktywny wypoczynek i bliskość natury. Trasy rowerowe, miasteczka z drewnianą zabudową, plaże, pola z wiatrakami, brak dużych metropolii - wszystko to powoduje, że obszar ten wciąż wygląda tak, jak na obrazach holenderskich mistrzów sprzed wieków.

Wiatraki na terenie skansenu Zaanse Schans
Wiatraki na terenie skansenu Zaanse Schans

Niektóre atrakcje i ciekawe miejsca regionu Północna Holandia

 • Amsterdam, to poprzecinane kanałami miasto jest jednym z najbardziej oryginalnych miejsc w całej Europie.
 • Historyczne miasto Haarlem ze słynną katedrą.
 • Osada Marken, która znajduje się na małej wyspie, gdzie czas jakby stanął w miejscu.
 • Skansen Zaanse Schans w którym zobaczymy działające wiatraki i inne miejsca nawiązujące do historii regionu Zaan będącego pierwszym przemysłowym regionem Europy.
 • Miasto Edam. W wakacje odbywają się tu inscenizacje targów serowych.
 • Nadmorskie miasto Zandvoort, będące dziś dla Holendrów nadmorskim kurortem.
 • Alkmaar, jedno z najbardziej uroczych holenderskich miast. Będąc na miejscu warto wybrać się na krótki rejs przepływający pod niskimi mostami.
 • Hoorn, w przeszłości jedna z głównych siedzib Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, dziś pozostało tu wiele budynków z tego okresu.

Decydując się na Holandię powinniśmy pamiętać, że nigdy nie mamy gwarancji dobrej pogody i raczej na pewno czekają na nas dni deszczowe.

Spacer wzdłuż kanału Luttik Oudorp w Alkmaar - Północna Holandia
Spacer wzdłuż kanału Luttik Oudorp w Alkmaar - Północna Holandia

Kornwalia (Anglia)

Kornwalia, najbardziej wysunięte na zachód hrabstwo Anglii, zadziwia krajobrazami przypominającymi bardziej wybrzeża Portugalii niż typowe rejony Wielkiej Brytanii. Klify, ocean, piaszczyste plaże i palmy tworzą niepowtarzalny mikroklimat bez srogich zim.

Chociaż region jest nastawiony na rolnictwo i turystykę oraz jest jednym z najbiedniejszych hrabstw, przyciąga bogatych Brytyjczyków, którzy mają tu swoje wakacyjne rezydencje. Ceny, mimo to, nie różnią się znacznie od innych części kraju.

Kornwalia to raj dla aktywnych: trasy spacerowe jak South West Coast Path, krańce kraju jak Land's End, malownicze klify i plaże czy ogrody botaniczne. Inne atrakcje to futurystyczny projekt Eden, zamek St Michael's Mount dostępny podczas odpływu oraz urokliwe miasteczka rybackie z lokalnymi przysmakami.

Chociaż do Kornwalii można dostać się pociągiem z Bristol, najwygodniej zwiedzać ją samochodem, który pozwoli odkryć jej ukryte zakątki. My odkryliśmy uroki tego regionu całkiem przypadkowo, podczas podróży biznesowej.

Widok na Zamek w St Mawes - Kornwalia, Anglia
Widok na Zamek w St Mawes - Kornwalia, Anglia

Szkocja

Szkocja nie jest jeszcze tak popularnym kierunkiem wakacyjnym, jak inne proponowane przez nas kraje. Częściowo wynika to z niewielkiej znajomości tego regionu oraz z wyższych cen. Te ostatnie stały się nieco bardziej przystępne, kiedy funt brytyjski osłabił się po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wakacje to idealny czas na odwiedzenie Szkocji – pogoda jest wówczas najbardziej sprzyjająca, a silniejsze wiatry nie powinny nam aż tak bardzo przeszkadzać podczas wędrówek po terenach zielonych.

Szkocję można podzielić na trzy główne regiony. Południowa część kraju jest najgęściej zaludniona, a w jej skład wchodzą takie miasta jak Edynburg, Glasgow czy Stirling. Pomiędzy nimi łatwo przemieszczać się komunikacją publiczną – korzystając z niedrogich autobusów (pamiętajmy o zakupie biletów z wyprzedzeniem) oraz pociągów. Jednak Południowa Szkocja to nie tylko metropolie i zamki – warto odwiedzić także takie naturalne atrakcje jak jezioro Loch Lomond.

Centralna część Szkocji to głównie Park Narodowy Cairngorms z popularnym całorocznym kurortem Aviemore. To miejsce przyciąga miłośników przyrody, górskich szlaków, ale także lokalnych mieszkańców wypoczywających tu na urlopie. Do Aviemore łatwo dostaniemy się pociągiem lub autobusem. My w Aviemore spędziliśmy kilka aktywnych dni i zdecydowanie polecamy to miejsce.

Północna Szkocja to wręcz raj dla tych, którzy szukają ucieczki od tłumów i pragną spędzać czas w otoczeniu przyrody. Czekają tam na nas małe miasta i miasteczka, góry, wszechobecna zieleń i natura, a do tego majestatyczna wyspa Skye z olbrzymimi klifami i latarnią morską w Punkcie Neist (Neist Point), znajdującym się na najbardziej zachodniej części wyspy.

Niestety, podróżowanie po północnej Szkocji komunikacją publiczną może być wyzwaniem. Dla tych, którym nie przeszkadza jazda po lewej stronie, wynajem samochodu będzie idealnym rozwiązaniem, pozwalającym na swobodne poruszanie się po tych zapierających dech w piersiach terenach.

Widok na Edynburg
Widok na Edynburg

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama