Podróże po Europie

Sewilla - atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Zwiedzanie stolicy Andaluzji.

Ostatnia aktualizacja: 5 czerwca 2024

Sewilla to stolica i największe miasto Andaluzji, a także jedno z najciekawszych miejsc na całym Półwyspie Iberyjskim. W przeszłości zazwyczaj kojarzyła się w Polsce z dwoma klubami piłkarskimi, lecz dziś, dzięki ofercie tanich linii lotniczych, coraz więcej turystów decyduje się na odwiedziny tej kipiącej historią metropolii.

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że stolica Andaluzji jest jednym z najbardziej naszpikowanych zabytkami miast w Hiszpanii. Podczas odwiedzin czekają na nas m.in.: imponująca gotycka katedra, bajeczne wille i pałace, najstarsza wciąż wykorzystywana rezydencja królewska na świecie (Alcázar), barokowe kościoły, jedna z najstarszych aren walk byków w Hiszpanii i wiele, wiele innych atrakcji.

Sewilla słynie również ze swoich historycznych tawern oraz knajpek, w których można zjeść pyszne dania tapas i napić się lokalnego wina. Ciekawostką jest, że barmani często zapisują należność na blacie baru naprzeciwko klienta.

Nasz przewodnik powstał na podstawie doświadczeń zdobytych podczas kilkukrotnych wizyt w stolicy Andaluzji. Na początek przedstawiamy najważniejsze atrakcje turystyczne Sewilli, a także te mniej znane. Następnie przygotowaliśmy zestawienie praktycznych informacji, które przydadzą się podczas podróży, a na zakończenie opowiemy nieco więcej o historii tego niezwykłego miejsca. Aby ułatwić nawigację po artykule, poniżej znajdziecie spis treści.

Metropol Parasol w Sewilli - na dachu budowli znajduje się taras widokowy, a w jej podziemiach stanowisko archeologiczne
Metropol Parasol w Sewilli - na dachu budowli znajduje się taras widokowy, a w jej podziemiach stanowisko archeologiczne

Jak zwiedzać Sewillę?

W zależności od naszego planu zwiedzania, Sewilla może wydawać się stosunkowo mała lub olbrzymia. Turyści, którzy koncentrują się na atrakcjach wokół słynnej katedry, mogą łatwo i szybko dotrzeć do nich pieszo. Jednak ci, którzy planują odwiedzić dalsze zakątki starego miasta, powinni przygotować się na dłuższe spacery wąskimi, krętymi uliczkami.

Historyczne stare miasto w Sewilli jest naprawdę sporawe, co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę, że było jednym z największych miast średniowiecznej Europy. Spacer szybkim krokiem od katedry do oddalonej najdalej na północ dawnej bramy miejskiej (Puerta de la Macarena) może zająć nam nawet 30 minut (pod warunkiem, że po drodze nie skręcimy w żadną boczną uliczkę, która wciągnie nas na dłużej).

Na szczęście, spacery to nie jedyny sposób na poruszanie się po Sewilli. Możemy skorzystać z komunikacji miejskiej zarządzanej przez firmę Tussam, która obejmuje kilka linii autobusowych oraz tramwaj Metro-Centro kursujące przez historyczne centrum. Jeśli planujecie regularnie korzystać z transportu publicznego, polecamy Wam zakupić kartę przepłaconą Tarjeta Multiviaje, która pozwala na tańsze przejazdy i może być używana przez więcej osób. Więcej informacji znajdziecie w naszym artykule Komunikacja miejska w Sewilli. Alternatywą jest wypożyczenie roweru miejskiego Sevici.

Sewilla - fontanna Fuente de Hispalis
Sewilla - fontanna Fuente de Hispalis

Co warto zobaczyć w Sewilli? Największe atrakcje i zabytki

Katedra w Sewilli i dzwonnica La Giralda

Najbardziej znanym zabytkiem Sewilli jest majestatyczna Katedra Najświętszej Marii Panny (Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla). Ta olbrzymia budowla, wraz z dzwonnicą La Giralda, już z daleka rzuca się w oczy na tle okolicznej zabudowy. Nic w tym dziwnego, w końcu mówimy o największej gotyckiej katedrze na świecie, o imponujących rozmiarach - 76 metrów długości i 116 metrów szerokości!

Świątynia powstała na miejscu dawnego meczetu, lecz z oryginalnego budynku zachowała się jedynie wysoka wieża oraz fragmenty kolumny. Katedra jest swoistą mieszanką różnych stylów: budowę rozpoczęto w okresie późnego gotyku, a kończono podczas rozkwitu renesansu. Mimo ciągłych przebudów i prac, świątynia była przez cały czas użytkowana.

Katedra w Sewilli jest monumentalną bazyliką pięcionawową z kaplicami międzyskarpowymi. Nawa główna i transept są jedynie nieco wyższe od naw bocznych. Ten układ, zapewniający rozległą przestrzeń, prawdopodobnie powstał pod wpływem architektury mauretańskich meczetów, które charakteryzowały się obszernymi wnętrzami.
Grób Krzysztofa Kolumba w Katedrze w Sewilli
Grób Krzysztofa Kolumba w Katedrze w Sewilli

Wnętrze katedry kryje w sobie wiele skarbów. Jednym z nich jest monumentalny grobowiec Krzysztofa Kolumba, który przedstawia czterech hiszpańskich królów niosących trumnę. Szczątki Kolumba, urodzonego w Genui, zostały przetransportowane do Sewilli z Kuby w 1898 roku, tuż po tym, jak kraj ten zdobył niepodległość po wojnie hiszpańsko-amerykańskiej. Badania DNA przeprowadzone na początku XX wieku potwierdziły, że szczątki te faktycznie należały do słynnego żeglarza.

Innym ważnym zabytkiem katedry jest majestatyczny główny ołtarz, prawdziwe arcydzieło sztuki. Jego wysokość wynosi prawie 30 metrów! Ołtarz zajmuje obszar 360 metrów kwadratowych i złożony jest z 45 scen ukazujących m.in. życie Jezusa i Maryi. Do jego stworzenia wykorzystano około 1000 figur, a całość zdobiona jest prawdziwym złotem. Aż trudno uwierzyć, że za projekt odpowiadała jedna osoba - Pierre Dancart. Dotychczas niewiele dzieł sztuki w kościołach zrobiło na nas większe wrażenie.

Oprócz tych atrakcji, wewnątrz zobaczymy m.in. wspaniałą Salę Kapitularną, przepiękną zakrystię oraz skarbiec

Zwiedzanie Katedry w Sewilli - informacje praktyczne

Wstęp do katedry jest płatny - bilet kosztuje 13€. Bilet najwygodniej zakupić na oficjalnej stronie, gdzie cena jest nieco niższa. Możliwy jest również zakup na miejscu, jednak nawet poza sezonem turystycznym kolejki bywają spore.

W cenę biletu wliczone jest również wejście na wieżę La Giralda, z której roztacza się widok na okolicę. W trakcie wizyty będziemy mogli także przejść po wypełnionych dziełami sztuki pomieszczeniach kościelnych i odpocząć na dziedzińcu.

Od poniedziałku do piątku, od 14:00 do 15:00, ograniczona liczba osób może wejść do katedry bezpłatnie. Wymagana jest jednak wcześniejsza rezerwacja miejsca na oficjalnej stronie.

Biorąc pod uwagę nasze doświadczenia, uważamy, że zwiedzanie katedry oraz wejście na wieżę może zająć nawet do 2 godzin. Przy wejściu otrzymamy małą ulotkę z mapą. Zalecamy zapoznanie się z rozkładem pomieszczeń, aby nie przegapić żadnego z nich podczas wizyty. Dla turystów przygotowano też dodatkowo płatne przewodniku audio. W środku jest też toaleta.

Ceglana La Giralda, zbudowana w XII wieku, pierwotnie służyła jako minaret (miejsce, z którego wzywano wiernych do modlitwy). Co ciekawe, w momencie jej wybudowania była to najwyższa konstrukcja na świecie!

Podczas zwiedzania katedry odwiedzimy dziedziniec Patio de los Naranjos, obsadzony drzewkami pomarańczowymi. Przy wyjściu z niego warto przyjrzeć się arabskim zdobieniom na bramie Puerta del Perdón. W czasach arabskich dziedziniec pełnił funkcję miejsca, gdzie wierni dokonywali ablucji, czyli rytualnego oczyszczenia przed wejściem do świątyni.

Więcej informacji o słynnym zabytku Sewilli znajdziecie w naszym artykule Katedra w Sewilli - zwiedzanie, historia oraz informacje praktyczne
Sala Kapitularna (Sala Capitular) w Katedrze w Sewilli
Sala Kapitularna (Sala Capitular) w Katedrze w Sewilli
Wskazówka praktyczna: Podczas zwiedzania Sewilli warto spróbować odwiedzić Kaplicę Królewską (Capilla Real Catedral de Sevilla) z niesamowitym sufitem ozdobionym posągami. W kaplicy pochowany jest król Ferdynand III wraz z małżonką. Podczas naszej wizyty do wnętrza można było zajrzeć jedynie podczas mszy świętej. Mimo że przylega ona do katedry (dawniej była częścią jej apsydy), wejście do niej znajduje się od zewnątrz.

Wycieczka na dach katedry - największa atrakcja Sewilli!

Gdybyśmy mieli wybrać tylko jedną najważniejszą atrakcję Sewilli, której nie chcielibyśmy przegapić, to najpewniej byłaby to wycieczka z przewodnikiem na dach katedry. W trakcie spaceru dowiemy się więcej o budowie świątyni oraz zobaczymy z bliska kunszt dawnych rzeźbiarzy i kamieniarzy. Widoki z góry, chociaż nie tak spektakularne, umożliwią nam zapoznanie się z najbliższą, i trochę dalszą, okolicą.

Informacje praktyczne

Atrakcja ta należy niestety do drogich. Dodatkowo, wycieczki na dach organizowane są zaledwie kilka razy dziennie, więc najbezpieczniej jest zarezerwować wycieczkę online. Poza sezonem istnieje jednak ryzyko związane z pogodą - w przypadku złych warunków zwiedzanie może zostać odwołane. W takim przypadku, otrzymamy jedynie możliwość zmiany daty wizyty.

Koszt przy zakupie online to 20€ lub 21€ w kasie. W cenę wliczona jest jednak możliwość wejścia do katedry.

Wycieczka na dach trwa około 90 minut. Aktualny kalendarz wycieczek sprawdzicie na oficjalnej stronie

Spacer po dachu Katedry w Sewilli
Spacer po dachu Katedry w Sewilli

Alcázar - słynny kompleks pałacowy w stylu mudéjar

Katedra od strony południowo-wschodniej graniczy z placem Triumfu (Plaza del Triunfo), przy którym znajduje się wejście do królewskiego kompleksu pałacowego Alcázar - jest to druga najważniejsza atrakcja Sewilli, która w opinii wielu przewyższa nawet katedrę.

Kompleks pałacowy składa się z kilku części, które były budowane w różnych okresach. Po zdobyciu Sewilli przez Ferdynanda III, król ten zlecił budowę nowego pałacu w stylu gotyckim. W czasie kolejnych rozbudów, architekci chętnie korzystali natomiast z charakterystycznego stylu mudéjar, który narodził się w średniowiecznej Hiszpanii. Jego nazwa wywodzi się od arabskiego słowa "mudaggin", co oznacza "pozostać" (w kontekście "pozostać Arabem wśród chrześcijan"). Styl mudéjar charakteryzuje się mauretańskimi ornamentami, choć zawierał również elementy gotyckie, a później także renesansowe.

Alcazar w Sewilli - arcydzieło stylu mudéjar. Sklepienie przypomina zdobienia znane z Alhambry, ale zostało stworzone przez chrześcijan.
Alcazar w Sewilli - arcydzieło stylu mudéjar. Sklepienie przypomina zdobienia znane z Alhambry, ale zostało stworzone przez chrześcijan.

Oprócz pomieszczeń pałacowych, kompleks zaskakuje swoimi przestronnymi ogrodami i fontannami, a także monumentalnymi łaźniami, które znajdują się pod gotyckimi sklepieniami pod pałacem.

Alcázar w Sewilli urzekł wielu twórców filmowych, a wśród najbardziej znanych tytułów, które tutaj kręcono, należą serial Gra o Tron oraz Gwiezdne Wojny. Ciekawostką jest fakt, że Dziedziniec Dziewic posłużył jako siedziba króla Jerozolimy w filmie Królestwo Niebieskie. Miłośnicy tego filmu mogą jednak nie rozpoznać tego miejsca, ponieważ dziś w jego centralnej części znajduje się basen, który został odkryty i odrestaurowany stosunkowo niedawno.

Zwiedzanie Alkazaru w Sewilli - wskazówki praktyczne

Według nas, spokojne zwiedzanie pomieszczeń pałacowych oraz ogrodów Alkazaru powinno zająć od 90 do 120 minut. Alkazar warto zwiedzać korzystając z mapy, ponieważ w gąszczu przejść łatwo jest ominąć niektóre ciekawe miejsca. Jeżeli zakupimy bilet online, po wejściu na teren pałacu możemy poprosić pracownika o mapę w języku angielskim.

Warto podkreślić, że Alkazar w Sewilli jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w całej Hiszpanii, a liczba osób, które mogą wejść na jego teren, jest ograniczona do mniej niż 300 osób na godzinę. Oznacza to, że w sezonie bilety mogą szybko się wyprzedać zarówno online, jak i na miejscu, dlatego w kasach już ich nie nabędziemy lub mogą pozostać dla nas zaledwie ostatnie sztuki. Mając to na uwadze, zalecamy zakup biletów z wyprzedzeniem.

Kasa biletowa znajduje się od strony Patio de Banderas. Akceptowana jest wyłącznie płatność kartą. Wejściówka kosztuje 13,50€. Bilety kupowane na oficjalnej stronie biletowej są droższe o 1€. W poniedziałki, przez jedną godzinę, istnieje możliwość darmowego zwiedzenia Alkazaru. Najlepiej jednak zarezerwować bilet online z wyprzedzeniem (opłata za rezerwację to 1€).

Podczas odwiedzin Alcázaru warto skorzystać z dodatkowo płatnej, 30-minutowej wycieczki z przewodnikiem po apartamentach królewskich - jej koszt to 5,50€. Wycieczki odbywają się regularnie, ale liczba miejsc jest ograniczona. Najlepiej jest zarezerwować godzinę wizyty online, podczas zakupu biletu, lub przyjść wcześnie rano. W sezonie zdarza się, że wszystkie miejsca są zarezerwowane na kilka dni do przodu.

Ponadto, od marca do października organizowane są wieczorne wycieczki.

Więcej o kompleksie pałacowym napisaliśmy w artykule Alcázar w Sewilli - zwiedzanie, historia i informacje praktyczne
Łaźnie pod pałacem gotyckim (Los Baños de Doña María de Padilla) - Alcazar w Sewilli
Łaźnie pod pałacem gotyckim (Los Baños de Doña María de Padilla) - Alcazar w Sewilli

Sewilla i płytki azulejo

Spacerując po starym mieście niejednokrotnie natkniemy się na historyczne wille, pałace czy kościoły, których fasady ozdobione są płytkami azulejo. Wielu turystów kojarzy te dekoracje przede wszystkim z Portugalią, ale były one popularne również w Andaluzji. Na terenie Alkazaru przygotowano wystawę eksponatów ceramicznych i płytek azulejo z kolekcji Vicente Carranza oraz jego syna Miguela Ángela. Kolekcja Carranza jest uznawana za jeden z najważniejszych tego typu zbiorów w Hiszpanii. Wejście do niej znajduje się na piętrze, na lewo od wejścia do apartamentów królewskich. Zwiedzając wystawę dowiemy się więcej o fenomenie płytek azulejo w Sewilli i Andaluzji. Eksponaty zostały wystawione w trzech pomieszczeniach, w których panuje półmrok.

Główne Archiwum Indii - dawny gmach giełdy

Na południe od katedry znajduje się budynek giełdy z drugiej połowy XVI wieku. Obecnie mieści się w nim Główne Archiwum Indii (Archivo de Indias), które zostało utworzone na mocy dekretu króla Karola III w 1785 roku. W placówce gromadzone są wszystkie dokumenty związane z hiszpańskimi koloniami. Niestety, nie powinniśmy nastawiać się na zobaczenie map i innych dokumentów przechowywanych w archiwum - są one przeznaczone wyłącznie dla naukowców, którzy umówili wcześniej wizytę.

Co zobaczymy w środku?

Wejście do budynku archiwum jest darmowe. Oprócz monumentalnych schodów i atrakcyjnego architektonicznie wewnętrznego dziedzińca, na miejscu zobaczyć można wystawy oraz pojedyncze pomieszczenia. Na piętrze powstała obszerna wystawa poświęcona rzece Gwadalkiwir. Zobaczymy tam różne dokumenty, szkice, obrazy i zdjęcia. Niestety, duża część materiałów opisana jest jedynie w języku hiszpańskim..

Wystawa ta nie należy co prawda do największych atrakcji Sewilli i raczej warto ją odpuścić, jeśli przyjeżdżamy na krótko, to miłośnicy zabytkowej architektury na pewno docenią kunszt budowniczych tego gmachu.

Wszystkie trzy opisane wcześniej obiekty - Katedra, Alcázar oraz budynek giełdy - zostały wpisane w 1987 roku na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Sklepienie w hali wystawowej Głównego Archiwum Indii
Sklepienie w hali wystawowej Głównego Archiwum Indii

Kościół Najświętszego Zbawiciela

Bilet do Katedry daje nam również możliwość zwiedzenia Kościoła Najświętszego Zbawiciela (Iglesia del Salvador). Wcześniej, na tym miejscu stał meczet, z którego zachował się fragment dawnego minaretu. Po rekonkwiście budynek przekształcono w kościół, jednak konstrukcja stopniowo ulegała zniszczeniu. W 1671 roku podjęto decyzję o rozbiórce budynku i rozpoczęto budowę nowego kościoła w stylu sewilskiego baroku. Prace zakończono w 1712 roku.

Kościoła Najświętszego Zbawiciela (Iglesia del Salvador) w Sewilli
Kościoła Najświętszego Zbawiciela (Iglesia del Salvador) w Sewilli

Co zobaczymy w środku?

Wnętrze kościoła wypełniają wspaniałe zabytki, w tym majestatyczne i wysokie ołtarze. Główny ołtarz, zwany Wysokim, datowany jest na koniec XVIII wieku i przedstawia Przemienienie Pańskie (Transfigurację Jezusa). Jest to unikatowe dzieło sztuki, które jednak nie przesłania urody innych wspaniałych ołtarzy, znajdujących się po lewej i prawej stronie. Warto też zwrócić uwagę na freski sufitowe w stylu rokoko, znajdujące się nad prezbiterium. Odwiedzając świątynię, można zajrzeć również do zakrystii oraz na wewnętrzny dziedziniec, pełen drzew pomarańczowych.

Na miejscu dostępne są do wypożyczenia, za dodatkową opłatą, audioprzewodniki w języku angielskim.

Ratusz w Sewilli - perła stylu złotniczego (plateresco)

Innym ważnym zabytkiem historycznego starego miasta jest imponujący ratusz (Ayuntamiento de Sevilla). Jest on zlokalizowany przy Nowym Placu (Plaza Nueva) z pomnikiem Ferdynanda III Świętego w centralnej części. Jego tylna część wychodzi natomiast na Plac św. Franciszka (Plaza de San Francisco).

Budynek ratusza to w rzeczywistości połączenie dwóch konstrukcji. Na początku XVI wieku podjęto decyzję o budowie nowej siedziby władz miejskich. Budynek ten, wybudowany w 1534 roku, przylegał do sąsiadującego z nim klasztoru franciszkanów. Jego fasada charakteryzuje się popularnym w tamtym okresie stylem plateresco, znanym również jako styl złotniczy, który nawiązywał do bogatej ornamentyki mauretańskiej.

Czy wiesz, że... styl plateresco narodził się pod koniec XV wieku, kiedy pełen mauretańskich inspiracji styl mudéjar zaczęto łączyć z elementami gotyckimi oraz dodatkami renesansowymi, pochodzącymi z Italii.

W XIX wieku, po zburzeniu klasztoru, władze miejskie postanowiły wybudować nowe skrzydło ratusza z fasadą w stylu neoklasycznym. Na szczęście, podczas projektowania nowego skrzydła, nie podjęto decyzji o zburzeniu lub modyfikacji pierwotnego budynku, lecz zdecydowano się na ich połączenie.

Zwiedzanie ratusza w Sewilli - informacje praktyczne

Budynek ratusza możemy zwiedzić podczas częściowo samodzielnej wycieczki z udziałem pracownika. W trakcie wizyty odwiedzimy kilka pomieszczeń na dwóch piętrach. Zaczniemy od części pochodzącej z XVI wieku, a następnie przejdziemy do gabinetu burmistrza z balkonem wychodzącym na Plaza Nueva, oraz do sali głosowań. Wnętrza są wypełnione dziełami sztuki, takimi jak meble, obrazy i inne eksponaty.

Przez cały czas trwania wizyty towarzyszy nam pracownik, ale zwiedzamy samodzielnie, korzystając z przewodnika audio dostępnego w języku angielskim. Całość wycieczki trwa około 50 minut. Pamiętaj, że niektóre z pomieszczeń mogą być niedostępne w trakcie naszej wizyty.

Podczas zwiedzania Ratusza w Sewilli
Podczas zwiedzania Ratusza w Sewilli

Aby odwiedzić ratusz, konieczne jest wcześniejsze rezerwowanie miejsca. Możemy to zrobić online - link do systemu rezerwacji znajdziecie na na tej stronie. Możemy też skorzystać z automatu znajdującego się bezpośrednio w ratuszu (po wejściu wchodzimy do pomieszczenia na lewo). Na rozpoczęcie wizyty czekamy na korytarzu zaraz po wejściu do ratusza.

Wycieczki są płatne i odbywają się od poniedziałku do czwartku. W sobotę ratusz można zwiedzić za darmo, ale konieczne jest wcześniejsze zarezerwowanie miejsca.

Santa Cruz i Judería - dawna dzielnica żydowska

Niektóre z wcześniej opisywanych atrakcji administracyjnie należą do dzielnicy Santa Cruz. Wiele osób nazwą Santa Cruz określa jednak mniejszy obszar na wschód od katedry, gdzie dawniej mieściła się Judería, czyli dzielnica żydowska.

Santa Cruz jest niewątpliwie jednym z najbardziej malowniczych zakątków w Sewilli. Wąskie uliczki i przejścia, niewielkie place, ozdobione kwiatami dziedzińce w stylu arabskim, a do tego lokalne knajpki i sklepiki rzemieślnicze. W żadnym wypadku nie powinniśmy przegapić szansy, aby leniwie pospacerować po tej wyjątkowej okolicy.

Dzielnica Santa Cruz w Sewilli - Aleja Wody (Callejon del Aqua)
Dzielnica Santa Cruz w Sewilli - Aleja Wody (Callejon del Aqua)

Niektóre z wartych uwagi miejsc w dzielnicy Santa Cruz to:

  • Patio de Banderas - urokliwy plac otoczony drzewami pomarańczy,
  • Calle Agua - "Aleja Wody", która ciągnie się wzdłuż murów Alkazaru, podczas spaceru można podziwiać pięknie ozdobione dziedzińce,
  • Plaza de Doña Elvira - kolejny urokliwy placyk z fontannami, knajpkami, sklepikami, ozdobami z płytek azulejo i drzewami pomarańczowymi.

Hospital de los Venerables - dawny przytułek z dziełami Diego Velázqueza

Główną atrakcją kulturalną dzielnicy Santa Cruz jest barokowy kompleks Hospital de los Venerables, który niegdyś służył jako przytułek dla starszych i schorowanych księży. Obecnie w jego wnętrzach mieści się muzeum sztuki. W jego kolekcji znajdują się między innymi obrazy "Santa Rufina" autorstwa Diego Velázqueza oraz dzieło Bartolomé Estebana Murillo, malarza urodzonego w Sewilli.

Kolekcja obrazów starych mistrzów jest niewielka, ale na miejscu można podziwiać także pięknie zdobiony kościół wraz z zakrystią (w całości pokryte malowidłami), a także urokliwe patio (dziedziniec). Ściany patio oraz korytarze zostały ozdobione wspaniałymi dekoracjami z płytek azulejo. Dodatkowo, na turystów czeka również większa kolekcja sztuki współczesnej.

Naszym zdaniem: Niestety, atrakcja ta należy do drogich, a zwiedzanie nie zajmuje zbyt dużo czasu. Dlatego polecamy ją tylko tym czytelnikom, którzy są zafascynowani erą baroku. Pozostali mogą wyjść z poczuciem niedosytu.
Zwiedzanie szpitala Hospital de los Venerables w dzielnicy Santa Cruz w Sewilli - widok na dziedziniec i fontannę
Zwiedzanie szpitala Hospital de los Venerables w dzielnicy Santa Cruz w Sewilli - widok na dziedziniec i fontannę

Plac Hiszpański (Plaza de España) oraz inne atrakcje Parku Marii Luizy

Na południe od starego miasta ciągnie się najpopularniejszy obszar zieleni w stolicy Andaluzji - Park Marii Luizy (Parque de María Luisa). Jeszcze do końca XIX wieku był on częścią ogrodów Pałacu św. Elma (więcej o nim napisaliśmy w części poświęconej atrakcjom Sewilli poza utartym szlakiem). Jednak na początku XX wieku przeszedł gruntowną przebudowę, aby móc gościć Wystawę Iberyjsko-Amerykańską w 1929 roku.

Największą atrakcją tych terenów jest malowniczy Plac Hiszpański, będący jednym z najważniejszych symboli współczesnych Sewilli. Z pewnością wielu z Was już widziało zdjęcia jego monumentalnej zabudowy, nawiązującej do hiszpańskiej architektury i tradycji. Jego głównym elementem jest półkolisty budynek z galerią arkadową, otaczający fontannę.

Wśród jego atrakcji znajdują się ławki ozdobione malowidłami przedstawiającymi wszystkie prowincje Hiszpanii (malowane ręcznie), a także możliwość wypożyczenia łodzi i popływania po kanałach.

W granicach Parku Marii Luizy, poza terenami zielonymi, trasami spacerowymi i fontannami, znajdziemy także ciekawe muzea:

  • Muzeum Historii Wojskowości (Museo Histórico Militar de Sevilla), które mieści się w głównym gmachu Placu Hiszpańskiego. To darmowe, niewielkie muzeum skrywa jedną niespodziankę, która może zainteresować nie tylko miłośników historii wojskowości - makietę przedstawiającą oblężenie Sewilli przez Ferdynanda III podczas odbijania miasta z rąk Maurów. Wejście znajdziemy od strony placu.
  • Muzeum Archeologiczne (Museo Arqueológico de Sevilla) (w momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu muzeum było zamknięte z powodu renowacji),
  • Muzeum Sztuki i Lokalnych Zwyczajów (Museo de Artes y Costumbres Populares).
Więcej o najważniejszych muzeach i ciekawych miejscach na terenie parku napisaliśmy w oddzielnym artykule Plac Hiszpański w Sewilli i inne atrakcje Parku Marii Luizy
Plac Hiszpański w Sewilli
Plac Hiszpański w Sewilli

Czy wiesz, że...?

Wędrując po Sewilli niejednokrotnie natkniemy się na tajemnicze hasło NO8DO. Znajduje się ono na muralach, chodnikach, pojazdach komunikacji, a nawet na włazach kanałowych. To oficjalny symbol miasta i zarazem jego logo. W przypadku prezentacji graficznej, liczba 8 w środku przedstawiona jest jako wełniana włóczka.

Możecie się zastanawiać, co to właściwie oznacza. NO8DO to akronim No me ha dejado, co w wolnym tłumaczeniu oznacza Nie opuściłaś mnie. Nie jest do końca jasne, kiedy hasło to zostało użyte po raz pierwszy. Najczęściej spotykaną interpretacją jest nawiązanie do historii króla Alfonsa X Mądrego (El Sabio), który rządził Kastylią od 1252 roku. Władca ten słynął jako mecenas sztuki i kultury, co nie przypadło do gustu wszystkim poddanym. Bogatym rodom bardziej zależało na wyparciu Maurów z Półwyspu Iberyjskiego i zdobyciu Portugalii, aniżeli na stworzeniu pierwszej księgi opisującej historię Hiszpanii (Estoria de Espana), co bardziej absorbowało króla.

Wybuchła przeciwko niemu rebelia, a jednym z jej przywódców był syn władcy, Sancho IV Odważny. Alfons X powoli tracił swoje królestwo, ale znalazł bezpieczne schronienie w Sewilli, która nie dołączyła do rewolty. Buntownicy nie zdecydowali się na szturm na miasto. Alfons X pozostał w Sewilli aż do śmierci i w hołdzie dla miasta nadał mu przydomek, z którego później powstał skrót NO8DO.

Dom Piłata (Casa de Pilatos)

Jednym z naszych ulubionych miejsc w Sewilli jest Dom Piłata (Casa de Pilatos), największy prywatny pałac w całym mieście. Chociaż jest on nieco oddalony od ścisłego historycznego centrum, to szczególnie polecamy go odwiedzić wszystkim miłośnikom architektury.

Ten pałacowy kompleks to unikalne połączenie stylów włoskiego renesansu i hiszpańskiego mudéjar. Podczas wizyty zobaczymy wszechobecne płytki azulejo (około 150 różnych wzorów!), otwarte dziedzińce, geometryczne stiuki, antyczne rzeźby i urocze ogrody. Spacer po pałacu to prawdziwa przyjemność, momentami możemy nawet odnieść wrażenie, jakbyśmy znowu znaleźli się w murach pałacu Alcázar (oczywiście, jeśli mieliśmy okazję go odwiedzić!).

Dom Piłata (Casa de Pilatos) w Sewilli
Dom Piłata (Casa de Pilatos) w Sewilli

Budowę pałacu zlecili Pedro Enríquez de Quiñones oraz jego drugą żona, Catalina de Rivera. Pedro Enríquez posiadał tytuł "Adelantado", który przyznawany był najważniejszym mieszkańcom regionu. Dzięki swojej pozycji, otrzymał grunt pod budowę pałacu, skonfiskowany przez Trybunał Inkwizycji. Prace budowlane rozpoczęto 1483 roku, ale po śmierci Pedro Enríqueza w 1493 roku Catalina de Rivera musiała je wstrzymać. Obecny kształt kompleks nabrał dopiero około 30 lat później. Syn pary, Fadrique Enríquez, w latach 1518-1520 udał się na pielgrzymkę do Włoch i Ziemi Świętej. Podczas podróży tak bardzo zachwycił się włoską architekturą, że po powrocie zdecydował się nanieść zmiany do projektu rodzinnego pałacu.

Czy wiesz, że... nazwa Dom Piłata wiąże się z faktem, iż od 1520 roku z kaplicy pałacowej wyruszała sewilska Droga Krzyżowa. Ze względu na dużą liczbę chętnych, dekadę później pierwszą stację Drogi Krzyżowej przeniesiono pod główne drzwi pałacu.

Zwiedzanie Domu Piłata - informacje praktyczne

Dom Piłata dzieli się dwie części: dolną oraz górną. Odwiedzający mogą na własną rękę zwiedzić dolną część pałacu wraz z ogrodami. Za dodatkową opłatą istnieje możliwość skorzystania z wycieczki z przewodnikiem po górnym piętrze.

Dolne pomieszczenia i ogrody nie zachwycają obfitością eksponatów - są wręcz pustawe. Nie znajdziemy tam ani mebli, ani dzieł sztuki. Zwracają natomiast uwagę detale architektoniczne, takie jak stiuki i wzory z płytek azulejo, przepiękny dziedziniec z fontanną otoczony antycznymi rzeźbami i arkadami oraz ciche i spokojne ogrody.

Bilet wstępu do części parterowej kosztuje 10€. W cenie jest przewodnik audio w języku angielskim. Na wizytę wystarczy nam około 45 minut, choć jeśli będziecie chcieli przesłuchać przewodnik audio w całości, to potrzebujecie około godziny.

Pokoje na pierwszym piętrze, do których prowadzą bogato zdobione schody, skrywają natomiast bogatą kolekcję malarstwa, oryginalne umeblowanie oraz inne artefakty. Pałac ten jest uważany za jeden z najlepszych istniejących przykładów andaluzyjskiej willi.

Metropol Parasol (inaczej Las setas) na placu Plaza de la Encarnación

Nieco dalej od centrum znajduje się popularny plac Plaza de la Encarnación. Jego centralny punkt zajmuje najbardziej charakterystyczna nowoczesna budowla Sewilli - Metropol Parasol. Chociaż jest to oficjalna nazwa konstrukcji, mieszkańcy równie często nazywają ją Las setas, co dosłownie oznacza "grzyby". Skąd taki przydomek? Ta imponująca drewniana konstrukcja przypomina sześć splecionych ze sobą kapeluszy grzybów.

Obszar dzisiejszego Plaza de la Encarnación był już wykorzystywany w czasach rzymskich. Od XIX do drugiej połowy XX wieku funkcjonowało tu miejskie targowisko. Pod koniec XX wieku, władze Sewilli postanowiły wybudować na tym terenie parking. W trakcie prac budowlanych odkryto ruiny rzymskich i arabskich budowli, co całkowicie zmieniło plany władz miasta. Zdecydowano o stworzeniu nowoczesnego kompleksu dla mieszkańców oraz turystów. Do współpracy zaproszono niemieckiego architekta, Jürgena Mayera. Budowa, która napotkała na liczne problemy, trwała od 2005 do 2009 roku.

Kompleks Metropol Parasol kryje w sobie dwie niezależne atrakcje:

  • punkt widokowy na dachu konstrukcji
  • Antykwarium (Museo Arqueologico Antiquarium, stanowisko archeologiczne).

Wejście do obu tych miejsc znajduje się w podziemnej części kompleksu, do której dostęp uzyskamy od strony ulicy Calle Imagen. . Na parterze kompleksu powstało zamknięte targowisko, a na pierwszym poziomie utworzono miejsce spotkań dla mieszkańców, które dzisiaj jest popularne wśród młodzieży jeżdżącej na deskorolkach.

Antyczne ruiny pod Metropol Parasol

Antyczne ruiny odkryto dopiero w 2003 roku podczas budowy parkingu. Na terenie stanowiska archeologicznego można zobaczyć pozostałości z czasów rzymskich (I wiek p.n.e.) oraz arabskich. Wśród nich znajdują się fundamenty domów (w tym mozaiki), fragmenty murów, odcinki drogi prowadzącej do portu oraz, między innymi, pozostałości po rzymskiej fabryce solonych ryb.

Cena biletu do muzeum jest przystępna, a co więcej, można odwiedzić je za darmo z biletem do Alkazaru. W środku, obok tablic informacyjnych w języku angielskim, na odwiedzających czekają również multimedialne ekrany (chociaż nie wszystkie mogą być sprawne). Na ekranach prezentowane są wizualizacje, które pokazują, jak prawdopodobnie wyglądały domy w okresie swojego rozkwitu. Miłośnicy epoki rzymskiej z pewnością będą zadowoleni z tej atrakcji.

Antykwarium w Sewilli
Antykwarium w Sewilli

Punkt widokowy na dachu Metropol Parasol

Punkt widokowy na dachu funkcjonuje niezależnie od Muzeum Archeologicznego, ale kasa biletowa znajduje się tuż obok wejścia do muzeum (bilety możemy nabyć również online). Na górę dostaniemy się za pomocą windy. Na szczycie działą restauracja, a po dachu można przechadzać się specjalnymi ścieżkami spacerowymi.

Obecnie jednak, zastanawiamy się, czy moglibyśmy z czystym sumieniem polecić tę atrakcję. Mieliśmy okazję odwiedzić popularne grzybki podczas naszej pierwszej wizyty w Sewilli kilka lat temu, kiedy bilet wstępu kosztował jedynie kilka Euro. Dzisiaj cena ta wzrosła do 15€! Jeżeli ta kwota nie wydaje się Wam zbyt wysoka, to zdecydowanie polecamy to miejsce. W przeciwnym przypadku, lepiej wydać te środki na inne atrakcje.

Widoki z Metropol Parasol w Sewilli
Widoki z Metropol Parasol w Sewilli

Pałac Księżnej Lebrija (Palacio de la Condesa de Lebrija)

Choć Pałac Księżnej Lebrija jest mniej znany niż Dom Piłata, dla wielu czytelników to właśnie on może okazać się ciekawszym miejscem do odwiedzenia. Używanie słowa "pałac" w nazwie może być nieco mylące - jest to w rzeczywistości duży dom mieszkalny, który jest usytuowany wśród innych budynków, w nieco niepozornym miejscu. Wiele osób zapewne przechodzi obok niego nieświadomie.

Pałac Księżnej Lebrija (Palacio de la Condesa de Lebrija)
Pałac Księżnej Lebrija (Palacio de la Condesa de Lebrija)

Budynek pałacu został wybudowany w XVI wieku, stanowiąc połączenie stylów renesansu i mudéjar. Jego obecny wygląd jest efektem przebudowy przeprowadzonej na początku XX wieku, tuż po tym, jak nabyła go księżna Lebrija Regla Manjón Mergelina, która zasłynęła tym, że jako pierwsza kobieta studiowała na sewilskiej Akademii Sztuk Pięknych. Sztuka antyczna, a w szczególności rzymska, należała do jej koników.

Po zakupie willi, nowa właścicielka niemalże całkowicie ją przebudowała. Niemal wszystkie podłogi na parterze pokryła rzymskimi mozaikami, przywiezionymi z różnych stanowisk archeologicznych. Bez przesady można powiedzieć, że w pałacu znajdują się jedne z najbardziej wyjątkowych antycznych mozaik w całej Europie. Oprócz mozaik, w środku wystawiono również rzymskie rzeźby, monety i inne znaleziska z różnych okresów z historii świata, w tym ceramikę przywiezioną z Meksyku i Peru. Ściany pomieszczeń, schody i dziedzińce zostały ozdobione płytkami azulejo, charakterystycznymi dla innych sewilskich willi, co czyni z pałacu unikalne połączenie stylów z całej historii miasta, począwszy od czasów antycznych.

Zwiedzanie Pałacu Księżnej Lebrija - informacje praktyczne

Parter pałacu możemy zwiedzić samodzielnie. Pokoje na pierwszym piętrze dostępne są do zwiedzania podczas 30-minutowej wycieczki z przewodnikiem w języku angielskim.

Bilet normalny kosztuje 12€. W piątek rano ograniczona liczba osób ma szansę zwiedzić pałac za darmo - więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie pałacu.

Atrakcje Sewilli - Pałac Księżnej Lebrija (Palacio de la Condesa de Lebrija)
Atrakcje Sewilli - Pałac Księżnej Lebrija (Palacio de la Condesa de Lebrija)

W okolicy - atrakcja Sewilli dla fanów flamenco

W bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Księżnej Lebrija znajduje się centrum flamenco "Casa de la Memoria", gdzie codziennie organizowane są wieczorne przedstawienia tej andaluzyjskiej sztuki. Mimo że ceny, jak za ponad godzinny występ, są dość wysokie (aż 22,00 (94,82 zł) dla dorosłych), w sezonie warto zarezerwować bilet odpowiednio wcześniej, zarówno w kasie jak i oficjalnej stronie. Pamiętajmy, żeby przybyć na miejsce z wyprzedzeniem (nawet 45 minut przed rozpoczęciem w sezonie letnim), aby zapewnić sobie dobre miejsca i uniknąć długich kolejek.

Centrum flamenco w Sewilli
Centrum flamenco w Sewilli

Złota Wieża i dzielnica Arenal - atrakcje Sewilli na obszarze dawnego portu

Na zachód od dzielnicy Santa Cruz, aż do nadbrzeża rzeki Gwadalkiwir, rozciąga się obszar znany jako Arenal (El Arenal). W czasach sewilskiego Złotego Wieku, właśnie w tym miejscu znajdował się port, który sięgał niemal do samej katedry. W obrębie portu działały magazyny, stocznia i pozostała infrastruktura wspomagająca rozładunek oraz załadunek towarów.

Z biegiem czasu, po zmniejszeniu znaczenia Sewilli w handlu międzykontynentalnym, obszar portowy stopniowo przekształcił się w kolejną dzielnicę miasta. W miejscu dawnych doków i magazynów powstały budynki użyteczności publicznej.

Jednym z niewielu obiektów pamiętających złote czasy miasta (a nawet okres rządów arabskich!) jest Torre del Oro, czyli Złota Wieża. Spotkać można różne teorie dotyczące pochodzenia jej nazwy, ale najbardziej prawdopodobna wydaje się ta, która mówi o kolorze tafli wody, w której odbijała się jej fasada.

Złota Wieża w Sewilli
Złota Wieża w Sewilli

Zwiedzanie Złotej Wieży

Konstrukcja powstała w XIII wieku, na krótko przed odbiciem miasta przez siły chrześcijańskie. Wieża ma dość nietypową budowę i składa się z dwóch części. Zewnętrzna ma kształt dwunastoboku, a wewnętrzna sześcioboku. Przez środek części wewnętrznej prowadzą schody, a na obszarze między obiema częściami znajdują się pomieszczenia.

Dzisiaj na szczycie wieży funkcjonuje punkt widokowy, a w jej wnętrzu mieści się niewielkie muzeum morskie z interesującymi eksponatami - w tym obrazami, modelami statków, działami czy sprzętem morskim. Na spokojne zwiedzenie całości wystarczy nam około 30 minut.

Nie przegapcie w okolicy Złota Wieża w czasach istnienia fortyfikacji miejskich była połączona murem ze Srebrną Wieżą (Torre de la Plata), którą możemy zobaczyć przy ulicy Calle Postigo del Carbón. Sama Srebrna Wieża nie jest dostępna do zwiedzenia.

Nieopodal Srebrnej Wieży zobaczymy Szpital Miłosierdzia (hiszp. Hospital de la Caridad). Ten barokowy kompleks ufundowany został w XVII wieku przez Miguela de Maňara i od początku świadczył pomoc dla osób schorowanych i starszych. Szpital powstał na terenie Stoczni Królewskiej (Reales Atarazanas, z pierwotnej fabryki statków zachował się zaledwie fragment łuków).

Zwiedzanie Hospital de la Caridad

Przy szpitalu wzniesiono kościół, który obecnie gromadzi bogatą kolekcję malarstwa i rzeźby barokowej. Wejście jest płatne, ale muzeum odwiedzimy za darmo w niedzielę od 16:30 do 18:30 (aktualne godziny darmowego zwiedzania sprawdzicie tutaj). Nawet jeżeli nie planujemy wejścia do środka, warto zobaczyć fasadę kościoła, która została ozdobiona niebieskimi malowidłami na płytkach.

Arena walk byków (Plaza de toros) - atrakcje Sewilli dla ciekawych hiszpańskiej kultury

Najważniejszą atrakcją dzielnicy Arenal jest słynna arena walk byków. Jej trybuny mogą pomieścić 12 000 widzów i należy ona do najstarszych aren walk byków (Plaza de toros) w Hiszpanii. Szukając informacji o tym obiekcie możemy natknąć się również na nazwę La Real Maestranza. Odnosi się ona do organizacji, które powstawały na terenie kraju i zajmowały się szkoleniem wojska oraz arystokracji w czasie pokoju. To właśnie te organizacje zapoczątkowały tradycję walk byków, choć początkowo miały one inny charakter - odbywały się na koniach. Sposób zawodów zmienił się dopiero w XVIII wieku dzięki rodowi Romero z Rondy (więcej o tym urokliwym miasteczku przeczytacie w naszym przewodniku opisującym atrakcje Rondy).

Zwiedzanie areny walk byków - Plaza de toros w Sewilli
Zwiedzanie areny walk byków - Plaza de toros w Sewilli

Zwiedzanie areny walk byków w Sewilli

Arenę zwiedzamy z przewodnikiem audio. Bilet kosztuje 10€. Aktualne dni i godziny otwarcia można sprawdzić tutaj.

Oprócz spaceru po okrągłym, pokrytym piachem placu (zwanym rueda), możemy także przejść po pomieszczeniach wystawowych, gdzie dowiemy się więcej o historii budowli oraz samej tradycji walk byków. Odwiedzimy również galerię sztuki i muzealne pomieszczenia z eksponatami związanymi z torreadorami.

Walki byków odbywają się od marca do kwietnia, ale najważniejsza impreza ma miejsce w trakcie festiwalu Feria de Abril.

Alameda de Hércules (Promenada Herkulesa)

Alameda de Hércules (dosłownie Promenada Herkulesa), to plac o długości blisko 400 metrów, oddalony o około 20 minut spacerem od ścisłego centrum miasta. Obszar ten powstał w 1574 roku i początkowo szczelnie otoczony był białymi topolami (álamos). Dziś plac wypełniony jest knajpkami i restauracjami, w których przesiadują miejscowi w nieco mniej formalnej atmosferze. Jeśli szukacie miejsca na drinka w rozsądnej cenie, możemy polecić bar Corral de Esquivel. A może chcielibyście spojrzeć na plac z góry? W takim przypadku polecamy którąś z restauracji z restauracji hotelowych umiejscowionych na dachach - wejście dla wszystkich oferują The Corner House oraz Patio de la Alameda.

Alameda de Hércules - czyli Promenada Herkulesa w Sewilli
Alameda de Hércules - czyli Promenada Herkulesa w Sewilli

Po obu stronach placu ustawiono wysokie kolumny w stylu rzymskim. Kolumny stojące po stronie północnej są reprodukcjami, natomiast te na południu są oryginalnymi zabytkami przeniesionymi z jednej z rzymskich świątyń. Na szczycie południowych kolumn umieszczono dwie rzeźby. Jedna przedstawia Herkulesa, który według legendy założył miasto. Na drugiej kolumnie dumnie stoi Juliusz Cezar, inicjator założenia kolonii, która dała początek dzisiejszej Sewilli.

Ciekawe miejsca w okolicy

Warto odwiedzić również Casa de las Sirenas, czyli Dom Syren. To pałac zbudowany w XIX wieku w stylu francusku, gdzie odbywają się różne imprezy i wystawy czasowe. W ciągu dnia można wejść do środka - część wystaw jest dostępna za darmo.

Nieopodal Alameda de Hércules znajduje się Palacio Marqueses de la Algaba - XV-wieczny pałac odrestaurowany w XVI wieku. Dziś w jego murach mieści się Centrum Sztuki Mudéjar, gdzie zonaczymy niewielką wystawę różnych elementów charakterystycznych dla tego stylu (m.in. stiuki i inne różnego rodzaju zdobienia). Wejście jest darmowe.

Macarena - atrakcje Sewilli dla fanów murów obronnych i słynna bazylika

Macarena (La Macarena) to najdalej wysunięta na północ dzielnica starego miasta. Historycznie, nazwa ta określała obszar położony poza murami miejskimi, choć dzisiaj administracyjnie do Macareny zalicza się również znaczącą część terenów na południe od murów.

To właśnie długie i dobrze zachowane fragmenty murów miejskich, z których część pamięta jeszcze czasy arabskie (XII wiek), przyciągają turystów zainteresowanych średniowiecznymi fortyfikacjami. Na zachodzie mury kończą się bramą miejską Puerta de la Macarena (lub Arco de la Macarena),przez którą dawniej do miasta wkraczali królowie. Obecnie brama ta ma dość charakterystyczny żółty kolor (który ostatnimi czasy mocno wyblakł), a na jej przedniej fasadzie umieszczono obraz Matki Bożej. Po przeciwnej stronie ulicy stoi popularna wśród miejscowych budka, serwująca churros oraz gorącą czekoladę (Kiosko de Churros de la Macarena).

Brama miejska Puerta de la Macarena niedługo po nałożeniu świeżej farby. Dziś jest już nieco wyblakła.
Brama miejska Puerta de la Macarena niedługo po nałożeniu świeżej farby. Dziś jest już nieco wyblakła.

Mury w kierunku wschodnim ciągną się aż do kolejnej bramy miejskiej - Puerta de Córdoba, która zdecydowanie bardziej przypomina średniowieczną strukturę. Podczas spaceru wzdłuż murów, miniemy też kilka wież obronnych.

Tuż za Puerta de la Macarena, wewnątrz murów, znajduje się Bazylika Macarena (Basílica de la Macarena). Wejście do kościoła jest darmowe, jednak w obrębie kompleksu bazyliki znajduje się również płatne muzeum. W kościele przechowywana jest słynna figura Matki Bożej Nadziei (Virgen de la Esperanza Macarena), która przenoszona jest w trakcie procesji Wielkiego Tygodnia (Semana Santa). Postać Matki Bożej znana jest z zaczerwienionych policzków - według miejscowej legendy, figura została oblaną czerwonym winem przez protestanta, i nigdy nie udało się jej oczyścić.

Atmosfera prawdziwej Sewilli: W północnej części dzielnicy znajduje się najstarszy z sewilskich targów - Mercado de la Feria. Targowisko to nie jest nastawione na turystów, co daje możliwość poczucia atmosfery codziennego życia lokalnych mieszkańców.

Triana - płytku azulejo, słynne targowisko i inne atrakcje Sewilli po przeciwnej stronie rzeki

Na zachodniej stronie rzeki Gwadalkiwir rozciąga się obszar znany jako Triana. W czasach średniowiecznych było to niezależne miasto, słynące z produkcji ceramiki oraz popularnych płytek azulejo. Chcąc zgłębić wiedzę na temat tego rzemiosła, warto odwiedzić muzeum ceramiki Centro Cerámica Triana - bilet wstępu jest niedrogi, a posiadacze biletów do Alkazaru mogą wejść tam bezpłatnie.

Historyczne centrum Sewilli z Trianą łączy Most Izabeli II (Puente de Isabel II). Na jego zachodnim końcu znajduje się popularne miejskie targowisko Mercado de Triana, które jest idealnym miejscem, aby poczuć autentyczny andaluzyjski klimat. Budynek targowiska powstał na miejscu dawnego zamku św. Jerzego, którego mury były niegdyś siedzibą Trybunału Inkwizycji. Pozostałości tej budowli, rozciągające się w podziemiach, można zwiedzać bezpłatnie (w momencie ostatniej aktualizacji naszego przewodnika stanowisko archeologiczne pozostawało zamknięte).

Sewilla - na targu Mercado de Triana
Sewilla - na targu Mercado de Triana

Po wschodniej stronie mostu znajduje się inne targowisko - Mercado Lonja del Barranco. Jest to nowoczesna hala, w której znajdują się knajpki oferujące różne wariacje kuchni hiszpańskiej i międzynarodowej. Jeśli pragniemy spróbować czegoś mniej tradycyjnego i dysponujemy większym budżetem, to miejsce może okazać się doskonałym wyborem.

Więcej o dzielnicy napisaliśmy w artykule Triana - historia, atrakcje i informacje praktyczne
Ruiny pod targowiskiem Mercado de Triana
Ruiny pod targowiskiem Mercado de Triana

Muzeum Sztuk Pięknych

Sewilskie Muzeum Sztuk Pięknych (Museo de Bellas Artes de Sevilla) uchodzi za jedno z najważniejszych w całej Hiszpanii. Placówkę założono w 1835 roku i już w 1841 roku otwarto ją dla publiczności. Muzeum mieści się w budynkach dawnego klasztoru.

Główną kolekcję stanowią dzieła skonfiskowane kościołom i klasztorom przez władze królewskie. Wewnątrz można podziwiać przede wszystkim XVII-wieczne prace reprezentujące sewilski barok (w tym dzieła Bartolomé Estebana Murillo), które wystawione są w dawnej świątyni klasztornej.

Zwiedzanie Muzeum Sztuk Pięknych - miejsca dla miłośników sztuki i architektury

Wejście do muzeum jest darmowe. Warto odwiedzić je w świetle dnia, aby móc podziwiać dziedzińce ozdobione płytkami azulejo oraz główną fasadę.

Nawet jeśli nie jesteśmy wielkimi fanami malarstwa, to sam budynek muzeum może nas zaciekawić. Centralna część dzisiejszego kompleksu, w tym kościół, powstała w 1612 roku, a reszta była dobudowywana przez kolejnych 150 lat. Główna hala została udekorowana płytkami przywiezionymi do muzeum z sewilskich klasztorów i kościołów.

Muzeum Sztuk Pięknych w Sewilli, autor: Francisco de Goya
Muzeum Sztuk Pięknych w Sewilli, autor: Francisco de Goya

Atrakcje w Sewilli poza utartym szlakiem

Opisane przez nas atrakcje stolicy Andaluzji powinny zapełnić Wam nawet kilka długich dni. To jednak nie wszystko, co warto zobaczyć w Sewilli - w mieście znajdziecie więcej pałaców, zabytkowy uniwersytet, wyspę Kartuzów, a także stadiony udostępnione do zwiedzania. Więcej propozycji znajdziecie w naszym artykule Nieoczywiste miejsca w Sewilli - 13 atrakcji poza utartym szlakiem.

Atrakcje Sewilli poza miastem

Itálica - ruiny antycznego miasta

Mniej niż 10 kilometrów od centrum Sewilli leży niewielkie miasto Santiponce, które kryje w sobie ruiny rzymskiej kolonii Itálica. Itálica założona została w 206 roku p.n.e. po II wojnie punickiej jako miejsce zamieszkania dla rzymskich weteranów wojennych. Kolonia szybko zyskała na znaczeniu, stając się jednym z najważniejszych rzymskich osiedli na Półwyspie Iberyjskim - właśnie stąd pochodzili cesarze Hadrian i Trajan (więcej na ich temat napisaliśmy w części historycznej).

Do dziś zachowało się stosunkowo wiele z tamtego okresu, w tym m.in. ruiny amfiteatru, podstawy rzymskich domów (z doskonale zachowanymi mozaikami) oraz resztki akweduktu i ulic. Amfiteatr może wydać nam się znajomy - to właśnie tu kręcono sceny spotkania zwaśnionych stron pod koniec siódmego sezonu Gry o Tron, które zorganizowano na ruinach "Smoczej Jamy".

Część artefaktów odkrytych na terenie starożytnego miasta można zobaczyć w Sewilli - w Muzeum Archeologicznym przy Placu Hiszpańskim (chwilowo zamknięte z powodu renowacji).

Jedna z mozaik w Muzeum Archeologicznym w Sewilli
Jedna z mozaik w Muzeum Archeologicznym w Sewilli

Itálica - zwiedzanie i dojazd

Obszar ruin jest częścią stanowiska archeologicznego Conjunto Arqueológico de Itálica, które mieszkańcy Unii Europejskiej mogą odwiedzić za darmo. Uwaga! W poniedziałki stanowisko archeologiczne jest zamknięte. Nieopodal możemy zobaczyć tez ruiny rzymskiego teatru.

Do Santiponce dojedziemy autobusem linii 170A lub 170B z dworca autobusowego Plaza de Armas. Trasę obsługuje firma Consorcio Transportes Sevilla. Rozkład jazdy pobierzemy z tej strony. Na rozkładzie zwróćmy uwagę na odjazdy oznaczone Servicios Express, czyli na trasę ekspresową. Na miejsce dojedziemy w około 30 minut.

Zwiedzanie Sewilli - wskazówki i informacje praktyczne

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Sewilli?

Sewilla to miejsce doskonałe na weekendowy wypad, ale aby lepiej ją poznać, powinniśmy poświęcić na to od 3 do 5 dni. A jeśli lubimy historię i dobrą kuchnię, to i przez tydzień w Sewilli nie powinniśmy się nudzić!

Podczas krótkiej wizyty warto uprzednio sprawdzić, jak funkcjonują atrakcje, które chcemy odwiedzić. Niektóre z nich (jak wycieczka na dach katedry czy do ratusza) wymagają rezerwacji i dostępne są tylko w określonych godzinach. Atutem miasta jest to, że wiele atrakcji (szczególnie w sezonie letnim) jest otwartych do późnych godzin.

Kiedy najlepiej odwiedzić Sewillę?

Być może lepszym pytaniem byłoby "Kiedy nie powinniśmy zwiedzać Sewilli?". Dla wielu turystów przyjazd latem może okazać się kiepskim doświadczeniem, ponieważ Sewilla jest jednym z najcieplejszych miast w Europie. Średnia temperatura przekracza 35 stopni, a w nocy nie obniża się drastycznie. Nie jest rzadkością, że temperatury w ciągu dnia przekraczają 40 stopni. Miasto jest położone z dala od morza, co sprawia, że skwar bywa trudny do zniesienia.

Dla wielu turystów z Polski takie temperatury mogą utrudnić przyjemne zwiedzanie. W sierpniu sami mieszkańcy Sewilli często uciekają z miasta, a życie tych, którzy zostają, koncentruje się wokół wieczorów i nocy.

Świetnym okresem na przyjazd do Sewilli są ciepła wiosna oraz jesień. Zimą, poza sezonem, Sewilla może być atrakcyjnym celem podróży. Jest stosunkowo ciepło, a dni są długie - jest jasno aż do około 18:00. Sami dwukrotnie odwiedziliśmy Sewillę w tym okresie i byliśmy bardzo zadowoleni. Dodatkowym atutem jest to, że ceny noclegów są znacznie niższe, co pozwoliło nam zaoszczędzić i wydać więcej na atrakcje oraz w restauracjach.

Wielki Tydzień i festiwal kwietniowy

W czasie Wielkiego Tygodnia (Semana Santa) Sewillę odwiedzają tłum turystów, aby na własne oczy zobaczyć tradycję codziennych procesji. Każda procesja jest unikalna, wyrusza z różnych parafii, a ich uczestnicy noszą charakterystyczne stroje z wysokimi kapturami.

Innym wiosennym wydarzeniem jest Feria de Abril. Święto to jest ruchome i odbywa się tydzień lub dwa po Wielkanocy. W przeciwieństwie do Semanta Santa, Festiwal Kwietniowy jest bardziej kolorowy, a jedną z jego ważniejszych atrakcji są walki byków na tutejszej arenie. W trakcie trwania festiwalu, ulice miasta wypełniają się kateratmi oraz mieszkańcami ubranymi w historyczne stroje.

Wieczorne zwiedzanie Sewilli

Sewilla tętni życiem aż do późnych godzin nocnych. Dotyczy to zwłaszcza najcieplejszych miesięcy, ale nie tylko. Wiele tawern i ulic wypełniona jest gwarem nawet po godzinie 22:00. Historyczne stare miasto, które po zmroku nabiera osobliwego uroku, jest bezpieczne dla zwiedzających.

Ciekawą atrakcją dla niektórych może być również nocne zwiedzanie Alcázaru. Bilety są dostępne na oficjalnej stronie kompleksu.

Jak oszczędzić pieniądze odwiedzając Sewillę? Darmowe wejścia do atrakcji

Jeżeli planujemy zwiedzić wiele atrakcji w mieście, może nas zaskoczyć fakt, że niektóre z nich są dość kosztowne. Na szczęście stolica Andaluzji oferuje kilka darmowych muzeów (zarządzanych przez władze regionalne) oraz wycieczek. Co więcej, wiele z najważniejszych atrakcji oferuje darmowe wejścia przez kilka godzin w określone dni tygodnia (które różnią się w zależności od miejsca), więc warto sprawdzić oficjalne strony przed przyjazdem.

Na co uważać w Sewilli?

Sewilla jest miastem bezpiecznym. Zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem na ulicach spotkamy wielu jej mieszkańców.

Przy planowaniu wizyty w Sewilli, niezwykle ważnym czynnikiem jest pogoda. Latem temperatura często osiąga 40 stopni Celsjusza. W takich warunkach zaleca się dostosować tempo zwiedzania, chronić głowę przed słońcem i pić dużo płynów.

Zimowe wieczory mogą natomiast być chłodne. Jest to szczególnie ważne przy wyborze noclegu - w niektórych hotelach czy apartamentach w nocy i rano potrafi być wręcz zimno. Przydatne może być zapoznanie się z opiniami innych gości, którzy odwiedzili wybrane miejsce podczas sezonu zimowego.

Warto pamiętać, że w Sewilli obowiązuje siesta, przez co niektóre miejsca mogą być zamknięte w środku dnia.

Street art w Sewilli
Street art w Sewilli

Historia Sewilli - atrakcje Sewilli w kontekście historycznym

Czasy starożytne

Osada, która dała początek dzisiejszej Sewilli, powstała już w VIII wieku p.n.e. jako port o nazwie Spal (lub Ispal) w regionie Tartessos. Jej rozwój był napędzany handlem z fenickimi koloniami. Osada prawdopodobnie zajmowała niewielki obszar w miejscu dzisiejszego Alcázaru. Pod koniec VI wieku p.n.e., Kartagińczycy podbili Tartessos, przejmując kontrolę nad południową częścią Półwyspu Iberyjskiego.

Pod koniec II wieku p.n.e., po triumfie w II wojnie punickiej, Półwysep Iberyjski podbili Rzymianie. Prawdopodobnie to oni zmienili nazwę osady na Hispalis. Po zakończeniu wojny, dowódca wojsk rzymskich Scypion Afrykański Starszy, założył w pobliżu Hispalis (około 10 kilometrów dalej) kolonię o nazwie Italica, której mieszkańcy byli obywatelami Rzymu. W Italice przyszli na świat cesarz Hadrian i prawdopodobnie cesarz Trajan. Do dnia dzisiejszego zachowały się tam ruiny takich budowli jak amfiteatr, akwedukt czy wille z mozaikami.

Hispalis dynamiczny rozwój zawdzięczało Juliuszowi Cezarowi. W 55 roku p.n.e. nadał on miastu status rzymskiej kolonii, która otrzymała nazwę Colonia Iulia Romula Hispalis, czym nawiązano zarówno do Rzymu, jak i do imienia władcy. Status kolonii przyniósł miastu wiele korzyści. Powstało forum, port rozszerzył swoje możliwości handlowe, a miasto otoczono murami. Przez pierwsze dziesięciolecia po utworzeniu kolonii, miasto rozwijało się wokół portu. Powstało wiele warsztatów i innych punktów rzemieślniczych. Pod koniec I wieku n.e., za panowania cesarza Trajana, Hispalis przeszło transformację. Warsztaty zniknęły z miasta, a na ich miejsce pojawiły się bogato zdobione wille bogatych mieszkańców. Pozostałości mozaik i domów z tego okresu można zobaczyć w muzeum archeologicznym, znajdującym się w podziemiach kompleksu Metropol Parasol (Antiquarium).

Osłabienie Imperium Rzymskiego spowodowało odpływ mieszkańców i opuszczenie wielu willi oraz domostw. Niektóre z rzymskich domów połączono, tworząc większe budynki, inne zaś rozebrano. Po upadku Imperium Rzymskiego losy Sewilli były związane z całym regionem. Miasto rządzone było przez Wandalów i Wizygotów, a w V wieku powstała tu archidiecezja. W okresie rządów chrześcijańskich, Sewilla podzielona była na kilka mniejszych dzielnic mieszkalnych.

Parlament Andaluzji w Sewilli
Parlament Andaluzji w Sewilli

Średniowiecze - czasy arabskie i rekonkwista

Na początek VIII wieku przypada podbój Półwyspu Iberyjskiego przez Arabów, którzy swoje zdobyczne ziemie nazywali Al-Andalus. Sewilla nie broniła się długo i została zdobyta już w 712 roku. W czasach arabskich różne dynastie sprawowały władzę nad miastem, a jego największy rozkwit datuje się na przełom XI i XII wieku.

Wojska chrześcijańskie odbiły Sewillę w XIII wieku, po ponad 500 latach, pod dowództwem króla Kastylii Ferdynanda III, zwanego później Świętym. Oblężenie miasta trwało od czerwca 1247 roku aż do 23 listopada 1248 roku i było najbardziej skomplikowaną operacją wojskową w trakcie rekonkwisty trwającej w latach 1240-1248. Zdobycie miasta wymagało skoordynowania ataku lądowego oraz od strony rzeki, a także użycia zaawansowanych maszyn oblężniczych. Zgodnie z ustaleniami poddania miasta, wojska kastylijskie razem z Ferdynandem wkroczyły do Sewilli 22 grudnia 1248 roku.

Po odbiciu Sewilli nowe władze rozpoczęły proces sprowadzania chrześcijan na dawne tereny arabskie. Osadnikom, którzy zdecydowali się na przyjazd, oferowano ziemię oraz nieruchomości pozostawione przez uciekających Maurów. Prawdopodobnie do miasta przybyło wtedy około 20 000 nowych mieszkańców. Z ówczesnej zabudowy do dzisiejszych czasów nie przetrwało niemal nic, ale po wypędzeniu Maurów narodził się styl mudéjar, łączący arabską architekturę i wzornictwo ze stylem gotyckim i romańskim. Najwspanialszym przykładem tego charakterystycznego stylu jest królewski Alcázar.

Odkrycie Ameryki, Złoty Wiek Sewilli i czasy nowożytne

Miasto pod rządami chrześcijan nieśpiesznie rozwijało aż do końca XV wieku, kiedy to Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę. Wydarzenie to otworzyło nowe możliwości handlowe dla całego kraju. W 1503 roku utworzono w Sewilli Izbę Handlową (Casa de Contratación), dzięki której miasto uzyskało monopol na handel z nowym kontynentem. Wszystkie produkty wypływające lub wpływające do Hiszpanii z Ameryki przechodziły przez sewilski port. Okres ten nazywany jest Złotym Wiekiem w historii miasta, które było bramą do Nowego Świata. Sewilla stała się wówczas jednym z najważniejszych i najbardziej zaludnionych ośrodków Europy, z populacją przekraczającą 100 tysięcy osób.

XVI i XVII wiek to okres rozkwitu barokowej sztuki i architektury. W Sewilli urodził się m.in. Bartolomé Esteban Murillo, a wiele dzieł lokalnych artystów można dziś zobaczyć w Muzeum Sztuk Pięknych (Museo de Bellas Artes) miasta

Dynamiczny rozkwit Sewilli trwał do połowy XVII wieku, kiedy epidemia dżumy zabiła niemal połowę populacji. Klęska ta razem z ogólnym kryzysem w Europie doprowadziły do tego, że miasto zaczęło tracić na znaczeniu. OstaOstatecznymtnim ciosem dla miasta było przeniesienie w 1717 roku Izby Handlowej (Casa de Contratación) do Kadyksu. Następne dziesięciolecia przyniosły kolejne klęski żywiołowe, w tym lizbońskie trzęsienie ziemi, które dało o sobie znać także tutaj.

W drugiej połowie XIX wieku oraz XX wieku stolica Andaluzji ponownie rozkwitała. Zburzono wówczas mury otaczające stare miasto i połączono Sewillę z resztą kraju siecią kolejową. Powstawały liczne fabryki i zakłady produkcyjne. W 1929 roku miasto było gospodarzem Wystawy Iberyjsko-Amerykańskiej, w związku z którą przebudowano m.in. Park Marii Luizy (Parque de María Luisa).

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama