Podróże po Europie

Alhambra (Grenada) - zwiedzanie, bilety i informacje praktyczne

Alhambra to jeden z najwspanialszych zabytków Andaluzji i jeden z najważniejszych śladów panowania Arabów (Maurów) nad Półwyspem Iberyjskim. Każdego dnia kompleks ten odwiedzają całe tłumy turystów pragnących zobaczyć na własne oczy to unikalne mauretańskie dziedzictwo.

Widok na Alhambrę w Grenadzie
Widok na Alhambrę w Grenadzie

Alhambra znana jest dziś przede wszystkim z pomieszczeń pałacowych władców z rodu Nasrydów. Powinniśmy jednak pamiętać, że nazwa Alhambra odnosi się do całego ufortyfikowanego miasta. Na terenie kompleksu znajdowały się także pałace innych możnych i arystokracji, koszary wojskowe i infrastruktura militarna, obszary handlowe, uniwersytet, meczety i zwyczajna dzielnica mieszkalna (Medina).

Pałac Comares (Palacio de Comares) - Alhambra, Grenada
Pałac Comares (Palacio de Comares) - Alhambra, Grenada

Ważnym atrybutem kompleksu było jego położenie. Alhambra powstała na stromym wzgórzu nazywanym La Sabika, a pierwsze budynki i fortyfikacje zostały zbudowane bezpośrednio na skale. Dziś zbocza wzgórza otoczone są drzewami, w czasach świetności kompleksu teren ten prawdopodobnie nie był zalesiony. Alhambra nigdy nie została zdobyta, władcy chrześcijańscy do środka wkroczyli dopiero po poddaniu miasta. W szczycie rozkwitu dostępu do miasta broniło ponad 30 wież z których część nie zachowała się do dziś. W niektórych wieżach znajdowały się pomieszczenia przypominające pałace.

Nazwa Alhambra oznacza dosłownie Czerwony (arabski Al-Ḥamrā). Sam kompleks nazywany był Czerwoną Twierdzą/Zamkiem (Qalat Al-Hamra) . Historycy wątpią jednak, że powodem nadania tej nazwy był kolor murów czy budynków. Prawdopodobnie w momencie wybudowania budynki były białe, podobnie jak pałac w Generalife, a nazwa nawiązuje do koloru w jakim widzieli twierdzę okoliczni mieszkańcy gdy ta po zmroku oświetlona była pochodniami.

Kompleks Alhambry w 1984 roku wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Historia

Półwysep Iberyjski, w tym niemal cały obszar dzisiejszej Andaluzji, przez wiele wieków znajdował się pod panowaniem arabskim. Obszar ten nazywany był w tamtym okresie Al-Andalus i geograficznie był znacznie większy od dzisiejszych granic administracyjnych Andaluzji.

Początek arabskiej dominacji to 711 rok, kiedy to Arabowie podbili słabe oraz niezorganizowane państwo Wizygotów i przez kolejnych 7 wieków przebywali na terenach dzisiejszej Hiszpanii.

Początkowo Grenada nie była ważnym punktem na mapie ówczesnego arabskiego świata. Zmieniło się to dopiero w 1236 i 1237 roku po tym, jak siły chrześcijańskie podczas rekonkwisty odbiły najważniejsze z arabskich miast znajdujących się bliżej centrum kraju, czyli Kordobę i Sewillę. Po tych wydarzeniach wielu Maurów udało się na południe, a Grenada została stolicą ostatniego arabskiego królestwa na terenie Hiszpanii. Emiratem Granady od 1230 roku rządziła dynastia Nasrydów.

Do miasta po rekonkwiście przybyło wielu rzemieślników i różnych mistrzów, i to wtedy powstała dzisiejsza Alhambra. Najpierw zdecydowano o budowie twierdzy na ruinach starego zamku, który prawdopodobnie stał na wzgórzu od około IX wieku. Dalsza rozbudowa miasta odbywała się etapami przez kolejne dziesięciolecia. Przed utworzeniem Emiratu Grenady rezydencje władców miasta znajdowały się na znajdującym się naprzeciwko wzgórzu Albaicín.

Zwiedzanie Pałacy Nasrydów - Alhambra, Grenada
Zwiedzanie Pałacy Nasrydów - Alhambra, Grenada

Dziś spacerując pomiędzy bogato zdobionymi pomieszczeniami może mylnie wydawać się nam, że twierdza powstała w szczycie chwały arabskiego imperium. Prawda jest jednak taka, że był to już raczej schyłek i tylko słabość oraz problemy wewnętrzne hiszpańskich królestw umożliwiły dalsze funkcjonowanie emiratu i dynastii Nasrydów przez niemal 250 lat.

Zakończenie arabskiego panowania nad Grenadą przypadło na 3 stycznia 1492 roku. Właśnie wtedy ostatni z władców, król Boabdil (Abu Abdallah Muhammad XII), poddał miasto połączonym siłom Izabeli Kastylijskiej (zwanej później Izabelą Katolicką) oraz Ferdynanda Aragońskiego. Według legend Boabdil poprosił zdobywców miasta o zamknięcie na zawsze bramy przez którą opuścił twierdzę, żeby już nikt nigdy nie wkroczył nią na teren Alhambry.

Po zdobyciu miasta władcy chrześcijańscy zachwycili się kompleksem i zdecydowali się dokonać jedynie małych korekt czy zmian bez większej ingerencji w samą strukturę. Pomiędzy Pałacami Nasrydów a twierdzą Alcazab powstał renesansowy Pałac Karola V, a meczet zamieniony został na kościół.

Pałac Karola V (Palacio de Carlos V) - Alhambra, Grenada
Pałac Karola V (Palacio de Carlos V) - Alhambra, Grenada

Od początku XVIII wieku, po zawirowaniach z sukcesją na hiszpańskim tronie, Alhambra przestała być siedzibą członków rodziny królewskiej i zaczęła popadać w coraz większą ruinę. Po inwazji Napoleona w latach 1808 - 1812 kompleks zamieniony został w koszary i chyba tylko cud uratował pałace przed zniszczeniem. Po opuszczeniu terenu przez wojska francuskie teren wciąż niszczał, zaczęli jednak odkrywać go wędrowcy i artyści, którzy umieszczali piękne budynki i zdobienia na swoich obrazach czy w książkach.

Na pewno do zwiększenia popularności Alhambry przyczynił się pisarz Washington Irving, którego książkę Opowieści z Alhambry przyciągnęła wielu zaciekawionych turystów.

W 1870 roku Alhambra została wpisana na listę narodowych zabytków i od tego czasu rozpoczęły się prace oraz starania nad przywróceniem kompleksowi dawnej świetności.

Najważniejsze miejsca i budynki

Pałace Nasrydów (Palacios Nazaríes)

Detale w Pałacach Nasrydów - Alhambra, Grenada
Detale w Pałacach Nasrydów - Alhambra, Grenada

Pałace Nasrydów są bez wątpienia najwspanialszą częścią Alhambry. Cały kompleks pałacowy zachwyca pięknymi zdobieniami (m.in. płytki azulejos, gipsowe płaty wypełnione wzorami geometrycznymi i naturalistycznymi oraz drewniane zdobione sufity), dziedzińcami (patio), fontannami i ogólnym przepychem.

Pałace Nasrydów to tak naprawdę trzy pałace całkowicie niezależne od siebie i zbudowane w różnych okresach. Każdy z nich spełniał też inną rolę. Wszystkie jednak wchodziły w skład królewskich rezydencji (Alcazar). Prawdopodobnie aż do czasu zdobycia miasta przez siły chrześcijańskie pałace te nie były w żaden sposób ze sobą połączone.

W skład kompleksu pałacowego Nasrydów wchodzą:

 • Mexuar - część oficjalna, gdzie emir spotykał się z posłami i innymi wysłannikami. Jest to najstarsza część, która została jednak w istotny sposób zmieniona po rekonkwiście. Największą ze zmian było dodanie dachu do głównej sali pałacu, gdzie środek w czasach arabskich był otwarty.
Zwiedzanie Mexuar (Pałace Nasrydów) - Alhambra, Grenada
Zwiedzanie Mexuar (Pałace Nasrydów) - Alhambra, Grenada
 • Pałac Comares (Palacio de Comares) - oficjalna rezydencja króla. To tam znajduje się największe i najwyższe z pomieszczeń - Sala Ambasadorów. Warto spędzić w niej chwilę i popatrzeć na niesamowite naturalistyczne wzory pełne gwiazd czy kwiatów. Dolna część ścian pokryta jest azulejos.
Sala Ambasadorów (Pałace Nasrydów) - Alhambra, Grenada
Sala Ambasadorów (Pałace Nasrydów) - Alhambra, Grenada
 • Pałac Lwów (Palacio de los Leones) - prywatny pałac/harem władcy w którym przebywał jedynie emir i jego najbliżsi. Pałac ten powstał najpóźniej ze wszystkich trzech. Najbardziej charakterystyczną częścią pałacu jest Dziedziniec Lwów (Patio de los Leones) z charakterystyczną fontanną składająca się z rzeźb 12 lwów patrzących we wszystkie strony. Dziedziniec otoczony jest prywatnymi pomieszczeniami władcy i jego rodziny.
Fontanna i Dziedziniec Lwów (Patio de los Leones) w Pałacu Lwów (Palacio de los Leones) - Pałace Nasrydów - Alhambra, Grenada
Fontanna i Dziedziniec Lwów (Patio de los Leones) w Pałacu Lwów (Palacio de los Leones) - Pałace Nasrydów - Alhambra, Grenada

Wszystkie z pałaców odwiedzamy kolejno jeden po drugim. Na koniec wychodzimy do części pomieszczeń stworzonych już w trakcie panowania władców chrześcijańskich. Po przejściu tej części możemy zajrzeć do królewskich łaźni.

Pomimo różnych zmian wprowadzonych do pomieszczeń pałacowych po zdobyciu miasta praktycznie wszystkie z nich zachowały arabski charakter. Interesujący jest układ przejść i pomieszczeń. W świecie arabskim starano się nie budować prostych kompleksów jak w przypadku pałaców i zamków znanych z Europy. Kręte ścieżki i przejścia miały za zadanie zmylić i zdezorientować przybyszów spoza miasta.

Alcazaba

Najstarszą częścią Alhambry jest twierdza Alcazaba. Jej budowa rozpoczęła się w pierwszej połowie XIII wieku, zaraz po tym jak utworzono niezależny Emirat Grenady. Na miejsce budowy nowego kompleksu wybrano wzgórze La Sabika na którym zachowały się ruiny istniejącej tam wcześniej twierdzy. Nowa struktura powstała bezpośrednio na skale i otoczona była podwójnymi murami oraz wysokimi wieżami.

Alcazaba - Alhambra, Grenada
Alcazaba - Alhambra, Grenada

Początkowo na terenie Alcazaby znajdowały się rezydencje królewskie oraz koszary wojskowe. Dziś z koszarów zachowały się jedynie ruiny. Możemy z nich jednak wywnioskować jak wyglądały oryginalne zabudowania. Większość budynków była podobnego rozmiaru, lecz jeden z nich wyróżniał się rozmiarem i znajdującym się w środku basenem. Prawdopodobnie zajmował go dowódca oddziału.

Odwiedzając Alcazabę możemy pospacerować po murach i wejść na część wież obronnych. Najwyższą z nich jest 27-metrowa wieża Torre de la Vela (po prostu Wieża Strażnicza). Z góry rozpościera się świetny widok na otaczające miasto.

Na murach Alcazaby znajdziemy także przyjemny ogród Jardín de los Adarves. Możemy tam odpocząć po dość męczących chodzeniu po murach i wieżach.

El Partal

Obszar nazwany Partal znajduje się po północnej stronie Alhambry, tuż obok kompleksu pałacowego Nasrydów. Dziś trudno w to uwierzyć, ale w czasach arabskich znajdowały się tu rezydencje bogatych mieszkańców i arystokracji. Małą namiastką tamtych czasów jest fragment pałacu Torre de las Damas (Wieża Dam) z portykami oraz znajdujący się obok mały budynek modlitewny. Nazwa Partal pochodzi z arabskiego i oznacza właśnie portyki.

W miejscu historycznych pałaców stoją dziś ogrody nazywane rajskimi (Jardines del Paraiso). W części zachodniej możemy gdzieniegdzie zaobserwować pozostałości po ruinach istniejących tu wcześniej budowli. Część wschodnia jest już bardziej nowoczesna i jest świetnym miejscem na krótki odpoczynek w pięknych okolicznościach przyrody.

Jeśli ruszamy z El Partal do Generalife możemy również pójść trasą prowadzącą przy samych murach i po drodze minąć wieże obronne. Zdarza się, że wieże są otwarte i możemy zajrzeć do środka. Niektóre z nich w środku są zdobione niczym pałace.

El Partal - Alhambra, Grenada
El Partal - Alhambra, Grenada

Calle Real i łaźnie Baño de la Mezquita

Już od czasów arabskich główną arterią Alhambry była długa ulicą łącząca twierdzę Alcazaba z dzielnicą mieszkalną Mediną. Wzdłuż trasy stały ważne budynki publiczne jak np. Wielki Meczet. Dziś ulica ta nazywa się Calle Real (Królewska Ulica) i funkcjonują przy niej współczesne sklepy, punkt informacji czy hotele.

Niestety, wzdłuż historycznego traktu nie zachowało się niemal nic z oryginalnej zabudowy. W miejscu Wielkiego Meczetu powstał Kościół św. Marii. Kształt świątyni to efekt XVII-wiecznej przebudowy i nie zobaczymy w środku elementów oryginalnej arabskiej budowli. Meczet był w tak złym stanie, że zaledwie kilkadziesiąt lat po zdobyciu miasta przez chrześcijan nadawał się tylko do wyburzenia.

Co ciekawe, w dobrym stanie zachowały się łaźnie arabskie przynależące w przeszłości do meczetu (Baño de la Mezquita). Dziś znajdują się jednak kawałek za kościołem św. Marii. Możemy zwiedzić je za darmo. Łaźnie (Hammam) powstały w latach 1302-1309 w trakcie panowania sułtana Mohameda III. Mimo, że przez lata przeszły różne transformacje to zachowały się w bardzo dobrym stanie. Wejście do łaźni nie jest dobrze oznaczone i niektórzy nieświadomi turyści nie zachodzą do środka.

Łaźnie (Bano de la Mezquita) - Alhambra, Grenada
Łaźnie (Bano de la Mezquita) - Alhambra, Grenada

Łaźnie znajdowały się przy budynku, w którym mieszkał hiszpański kompozytor Angel Barrios. W budynku znajduje się muzeum poświęcone artyście, niestety pod koniec 2017 roku było w trakcie prac konserwacyjnych.

Dla osób z większym budżetem nie lada gratką może być zatrzymanie się na noc w hotelu Parador de Granada, który stworzony został w budynku historycznego klasztoru Franciszkanów. W podziemiach klasztoru funkcjonuje również restauracja.

Medina

Nazwa Medina odnosi się do dzielnicy mieszkalnej spotykanej w wielu miastach arabskich. Wyróżniały się one wąskimi i krętymi uliczkami oraz niewysokimi zabudowaniami. W czasach panowania dynastii Nasrydów to tam mieszkali zwyczajni mieszkańcy, czyli ci nie należący do rodziny czy gwardii królewskiej, arystokracji oraz ci nie będący wojskowymi. Dziś niestety po Medinie pozostały jedynie ruiny, które możemy zobaczyć spacerując wzdłuż Calle Real aż do wschodniej bramy.

Palacio de Carlos V

Duży wpływ na wygląd Alhambry po rekonkwiście miał Karol V, władca Królestwa Hiszpanii i Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Według historyków król wraz ze swoją wybranką Izabelą Portugalską wręcz zakochali się w Alhambrze podczas swojego przedłużonego miesiąca miodowego. Efektem tego zauroczenia była decyzja o budowie nowego pałacu na terenie pomiędzy Alcazabą i Pałacami Nasrydów.

Do tego trudnego zadania król zaprosił hiszpańskiego architekta Pedro Machucę. Machuca nauki pobierał we Włoszech od największych renesansowych mistrzów. Budowa rozpoczęła się w 1527 roku i kończyła się już po śmierci architekta w 1550 roku. Finalnym efektem prac jest prawdopodobnie najwspanialszy renesansowy pałac w Hiszpanii z niesamowitym okrągłym wewnętrznym dziedzińcem otoczonym portykami i dwoma galeria nad sobą. Pałac zachwyca również bogatą w zdobienia fasadą. Co warte podkreślenia, przy budowie prawdopodobnie zniszczone zostało zaledwie jedno małe pomieszczenie z kompleksu pałacowego Nasrydów.

Według historyków zajmujących się architekturą projekt Machuca’i nie został zrealizowany do końca. Zakładają, że dziedziniec miał być pokryty dachem podobnym do tego znanego z rzymskiego Panteonu. Dzisiaj jedynie dziedziniec jest odkryty, jednak jeszcze niedawno odkryta byłą również górna galeria.

Górna galeria w Pałacu Karola V - Alhambra, Grenada
Górna galeria w Pałacu Karola V - Alhambra, Grenada

Dziś na terenie pałacu znajdują się dwa muzea. Na parterze mieści się Muzeum Alhambry (Museo de la Alhambra) z eksponatami archeologicznymi. Na pierwszym piętrze z kolei znajduje się Muzeum Sztuk Pięknych (Museo de Bellas Artes).

Brama Wina (Puerta del Vino)

Alcazabę od Pałacu Karola V oddziela Brama Wina. Brama ta różni się od innych bram tym, że nie jest jest konstrukcją typowo obronną. Nazwa bramy pochodzi już z czasów chrześcijańskich. W połowie XVI wieku kupcy mogli handlować w niej winem z mieszkańcami Alhambry bez potrzeby uiszczania podatku.

Dziś obok bramy znajduje się centrum informacyjne i toalety.

Brama Wina (Puerta del Vino) - Alhambra, Grenada
Brama Wina (Puerta del Vino) - Alhambra, Grenada

Generalife

Ogrody Generalife nigdy nie wchodziły w skład Alhambry. Powstały na uboczu i miały być miejscem, w którym rodzina rządząca mogła w spokoju odpocząć i delektować się naturą oraz spokojem. Najważniejszym punktem ogrodów był Pałac Generalife. Dziś pałac nie jest w najlepszym stanie. Wszystko wskazuje jednak na to, że w czasach arabskich był niemal tak piękny jak kompleks pałacowy Nasrydów.

W pałacu zobaczyć możemy pojedyncze pomieszczenia, dziedzińce oraz ogrody. Warto zwrócić uwagę na długie patio z kanałem wody na środku, który otoczony jest kwiatami. Ciekawe są również tzw. wodne schody ze spływającą wodą przez tunele wydrążone w poręczach. Jeśli wejdziemy nimi na górę trafimy do tzw. Górnych Ogrodów.

Patio z kanałem wody na środku - Generalife, Alhambra, Grenada
Patio z kanałem wody na środku - Generalife, Alhambra, Grenada

W przeszłości ogrody Generalife zajmowały znacznie mniejszy obszar. Dopiero w poprzednim stuleciu zbudowane zostały tzw. Nowe Ogrody, które ciągną się na niemal całej długości murów Alhambry. Na początku ogrodów czasami ustawiany jest Teatr Generalife (Teatro del Generalife). Jeżeli nie odbywają się przedstawienia to w miejscu sceny zobaczymy po prostu pustą przestrzeń.

Widok z ogrodów Generalife - Alhambra, Grenada
Widok z ogrodów Generalife - Alhambra, Grenada

Zwiedzanie

Najważniejszą informacją dla turystów wybierających się do Alhambry jest to, że kupując bilet musimy od razu wybrać godzinę odwiedzin kompleksu pałacowego Nasrydów. Musimy również stawić się o czasie przed wejściem, które znajduje się tuż obok Pałacu Karola V (a najlepiej chwilę wcześniej). W innym wypadku nie zostaniemy wpuszczeni i przepadnie nam bilet. Pozostałe atrakcje możemy odwiedzić w dowolnym momencie.

Sama Alhambra dostępna jest dla wszystkich i nie musimy kupować biletu żeby dostać się wewnątrz murów. Z biletem możemy zwiedzić Pałace Nasrydów, twierdzę Alcazaba, ogrody Alhambry (El Partal) i znajdujące się poza murami Generalife, czyli ogrody z białym pałacem. Do Pałacu Karola V (Palacio de Carlos V) i znajdujących się w nim muzeów wejdziemy za darmo. Podobnie jak do małych łaźni arabskich znajdujących się przy ulicy Calle Real.

Przygotowując plan odwiedzin powinniśmy wziąć pod uwagę odległości. Z twierdzy Alcazab do Generalife jest blisko kilometr i przejście zajmie nam około 15 minut.

Zwiedzanie Generalife - Alhambra, Grenada
Zwiedzanie Generalife - Alhambra, Grenada

Na terenie Alhambry znajdują się sklepy z pamiątkami, toalety, kawiarnie, budki z jedzeniem, a nawet hotel. Przewodniki audio dostępne są w języku angielskim w sklepie w Pałacu Karola V (lub na stoisku naprzeciwko wejścia do pałacu) oraz przy głównej kasie biletowej. Koszt wypożyczenia to 6€. Jeśli nie zdecydujemy się na przewodnik audio warto zakupić książkę w jednym ze sklepów i to z nią zwiedzać pomieszczenia pałacowe. W innym wypadku może nam uciec wiele smaczków i ciekawych informacji. Niestety, w pomieszczeniach pałacowych nie ma bardziej szczegółowych tablic informacyjnych.

Odwiedzając Alhambrę musimy brać pod uwagę, że niektóre pomieszczenia czy fragmenty mogą być zakryte lub poddawane renowacji.

Zasady zwiedzania Pałaców Nasrydów

Przed ustawieniem się w kolejce do kompleksu pałacowego Nasrydów warto zapoznać się z podstawowymi zasadami i informacjami

 • Musimy zjawić się na czas.
 • Jeśli dokonaliśmy rezerwacji online, to musimy w specjalnym punkcie wydrukować bilet. Bez wydrukowanego biletu nie zostaniemy wpuszczeni do środka.
 • Nie wolno wchodzić z torbami czy plecakami większymi niż 40cm x 40cm. Jeśli mamy większy bagaż musimy go zostawić w szatni w budynku przy Bramie Wina (Puerta del Vino). Jest to rygorystycznie przestrzegane. Mniejsze plecaki będziemy musieli nosić na przodzie.
 • W środku nie można korzystać z flesza, statywów ani kijków do selfie.

Do środka wchodzimy z całą grupą. Nie ma limitów czasowych na wyjście. Jeśli chcielibyśmy spokojnie pooglądać to warto przepuścić grupę i trzymać się trochę w tyle.

Bilety, rezerwacja miejsc i różne warianty zwiedzania

Nawet jeśli wybieramy się do Alhambry poza sezonem to powinniśmy rozważyć wcześniejszą rezerwację biletu online na oficjalnej stronie.

W teorii bilety są dostępne w kasach i w automatach do dwóch godzin przed planowaną godziną odwiedzin. W praktyce jednak liczba miejsc do Pałaców Nasrydów jest ograniczona i wielu odwiedzających nie było już w stanie zakupić biletu w dzień wizyty. Zdarzają się nawet takie sytuacje, że miejsc na daną datę braknie nawet kilka dni wcześniej. Warto rozpocząć obserwacje dostępności miejsc nawet do 2-3 tygodnie wcześniej.

Pamiętajmy, że na stronie dokonujemy jedynie rezerwacji, którą musimy zamienić na konkretny bilet już po dotarciu na teren Alhambry. Możemy dokonać tego w specjalnych maszynach. Rezerwacje na bilet zamienimy w punkcie informacji przy Calle Real lub przy głównej kasie biletowej.

Zakupione bilety przypisane są do konkretnej osoby i nie można ich przekazać osobie trzeciej. W kasach biletowych zapłacimy jedynie gotówką, płatność kartą możliwa jest w automatach.

Ceny biletów wstępu

 • Wejście do wszystkich atrakcji Alhambry - 14€
 • Wejście do wszystkich atrakcji Alhambry (osoby powyżej 65 lat) - 9€
 • Wejście do wszystkich atrakcji Alhambry (dla posiadaczy karty EURO26 i EURO30 Youth Card) - 9€
 • Wejście do wszystkich atrakcji Alhambry (dzieci poniżej 11 lat) - wejście darmowe
 • Wejście do wszystkich atrakcji Alhambry (dzieci 12-15 lat) - 8€
 • Wejście do wszystkich atrakcji z wyjątkiem Pałaców Nasryda - 7€
 • Wejście do wszystkich atrakcji z wyjątkiem Pałaców Nasryda (dla posiadaczy karty EURO26 i EURO30 Youth Card) - 6€
 • Nocna wizyta w ogrodach Alhambry i Generalife - 5€
 • Nocna wizyta w Pałacach Nasryda - 8€

Muzea w Pałacu Karola V są darmowe dla odwiedzających z Unii Europejskiej. Wejście do łaźni na ulicy Calle Real jest również darmowe.

Kasy biletowe i bramy wejściowe

Na teren Alhambry możemy wejść korzystając z:

 • Bramy Sprawiedliwości (Puerta de la Justicia)
 • Bramy Kart (Puerta de los Carros)
 • Wejścia przy głównej kasie biletowej (Pabellón de Acceso a la Alhambra).

Jeśli nie posiadamy biletów powinnismy udać się do ostatniego z nich.

Jeżeli dokonaliśmy rezerwacji online możemy skorzystać ze wszystkich punktów wejściowych. Po przejściu Bramy Sprawiedliwości czy Bramy Kart musimy udać się na ulicę Calle Real do punktu informacji, gdzie wymienimy voucher na bilet.

Jeśli mamy w planach jedynie wejście na teren Alhambry bez biletu musimy skorzystać z Bramy Sprawiedliwości lub Bramy Kart.

Jak dostać się na teren Alhambry?

Na teren Alhambry z centrum miasta możemy dostać się pieszo, autobusem lub samochodem.

Aby wejść na górę pieszo powinnismy przy placu Plaza Nueva skręcić w ulicę Cuesta de Gomérez i dojść do renesansowej Bramy Granatów (Puerta de las Granadas). Już sama brama dla wielu będzie atrakcją wartą zobaczenia. Ta monumentalna konstrukcja powstała w 1536 roku na polecenie Karola V i uznawana jest jednocześnie za łuk triumfalny.

Po przejściu przez bramę wystarczy kierować się za znakami w górę do Bramy Sprawiedliwości. Do przejścia jest trochę ponad kilometr, sama trasa prowadzi jednak pod górę i potrafi troszkę zmęczyć. Od Plaza Nueva na miejsce powinnismy dojść w około 20 minut. Idąc pieszo miniemy różne monumenty, w tym pomnik Waszyngtona Irvinga, którego książka z Alhambrą w tle przyczyniła się do turystycznego rozkwitu tego miejsca. Niemal przy samej Bramie Sprawiedliwości możemy zobaczyć renesansową fontannę Karola V z 1545 roku.

Pod samą Alhambrę dojeżdża również komunikacja miejska - linia C3. Przystanek w centrum znajduje się przy Plaza Isabel La Católica. Przy Alhambrze możemy wysiąść w jednym z trzech miejsc:

 • Przy Bramie Sprawiedliwości (przystanek Puerta de la Justicia)
 • Przy Bramie Kart (przystanek Palacio Emperador Carlos V)
 • Przy kasie biletowej (przystanek Alhambra - Generalife 2)

Bilet zakupimy bezpośrednio u kierowcy. Niestety, trasę obsługują małe busiki i w sezonie mogą być zapchane.

Jeżeli dojedziemy samochodem to parkingi znajdziemy na wschód od głównej kasy biletowej.

Mapa Alhambry (Screen: maps.google.pl)
Mapa Alhambry (Screen: maps.google.pl)

W jakiej kolejności najlepiej zwiedzać Alhambrę?

Cały plan zwiedzania Alhambry musimy dostosować do godziny odwiedzin kompleksu pałacowego Nasrydów. W przypadku godziny zwiedzania w pierwszej połowie dnia najlepiej zacząć od twierdzy Alcazaba i Pałacu Karola V, następnie Pałace Nasrydów, a potem ogrody Alhambry i Generalife. Po wyjściu z Pałaców Nasryda wyjdziemy bezpośrednio na teren El Partal. W takim wypadku najlepiej wejść Bramą Sprawiedliwości. Jeśli nasza rezerwacja jest na godzinę późniejszą to wygodniej odwrócić kolejność i wejść na teren Alhambry przy głównej kasie biletowej.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Alhambry?

Rozsądnym czasem minimalnym na zwiedzenie całego kompleksu są trzy godziny. Nie dotyczy to muzeów w Pałacu Karola V. Jeśli chcielibyśmy odwiedzić także muzea, usiąść i odpocząć na jednej z ławeczek i nie śpieszyć się podczas wizyty to zaplanujmy mniej więcej 5 do 6 godzin.

Godziny otwarcia

Wejście na teren Alhambry możliwe jest od poniedziałku do niedzieli. Godziny różnią się jednak w zależności od pory roku.

Godzina otwarcia:

Od 15 października do 31 marca

 • kasa biletowa: od 8:00 do 18:00
 • godziny odwiedzin: od 8:30 do 18:00

Od 1 kwietnia do 14 października

 • kasa biletowa: od 8:00 do 20:00
 • godziny odwiedzin: od 8:30 do 20:00

W przypadku Pałaców Nasrydów odwiedziny możliwe są tylko o godzinie ustalonej przy zakupie biletu.

Godziny otwarcia Muzeów w Pałacu Karola V:

Muzeum Sztuk Pięknych:

 • nieczynne w poniedziałki
 • 1 stycznia do 31 marca - 9:00-18:00
 • 1 kwietnia do 15 czerwca - 9:00-20:00
 • 16 czerwca do 15 września - 9:00-15:00
 • 16 września do 14 października - 9:00-20:00
 • 15 października do 31 grudnia - 9:00-18:00
 • niedziela i święta - 9:00-15:00
 • ostatnie wejście 15 minut przed godziną zamknięcia.

Muzeum Alhambry:

 • nieczynne w poniedziałki
 • 15 października do 14 marca - od środy do soboty - 8:30-18:00
 • 15 października do 14 marca - wtorek i niedziela - 8:30-14:30
 • 1 kwietnia do 14 października - od środy do soboty - 8:30-20:00
 • 1 kwietnia do 14 października - wtorek i niedziela - 8:30-14:30
 • od maja do września w soboty muzeum otwarte jest od 8:30 do 21:30

Dostęp dla osób z ograniczoną mobilnością

Niestety, dostęp do wszystkich miejsc w Alhambrze nie jest możliwy dla osób z ograniczoną mobilnością lub poruszających się na wózkach inwalidzkich. Zarządcy Alhambry przygotowali specjalną mapę z trasą (zaznaczoną na niebiesko) przyjazną dla wszystkich odwiedzających. Znajduje się pod tym adresem. Od razu rzuci nam się w oczy to, że całkowicie niedostępna jest twierdza Alcazaba.

Jeśli poruszamy się o kulach możemy poprosić obsługę o udostępnienie wózka. Obsługa na pewno udzieli nam wszelkiej pomocy w innych kwestiach.

Pałac Karola V został dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością.

Palacio de los Abencerrajes - Alhambra, Grenada
Palacio de los Abencerrajes - Alhambra, Grenada

Kiedy najlepiej odwiedzić Alhambrę?

Ciężko mówić o Alhambrze w odniesieniu do sezonów turystycznych. Nawet w zimę, kiedy reszta miasta turystycznie nie żyje, to w Alhambrze jest wielu turystów. Na pewno najprzyjemniejszym momentem nie jest środek lata, kiedy to temperatury dochodzą nawet do 40 stopni. Warto wtedy zabrać ze sobą jakieś nakrycie na głowę, okulary słoneczne i coś do picia. Najprzyjemniejszym okresem na odwiedziny wydają się być wiosna i jesień, nie jest aż tak gorąco i dni są dość długie. W zimę możliwe są opady śniegu.

Reklama