Weekend w Polsce. Dużo pomysłów na krótki wyjazd.

Nie trzeba wielkich pieniędzy aby wyjechać na weekend w naszym kraju. Jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę zabytków czy atrakcji przyrodniczych okaże się, że praktycznie w każdej części kraju mamy miejsca, w których możemy interesująco spędzić dwa, trzy dni. Oto nasze propozycje na krajowy weekend.

Babia Góra i okolice

Czy ci, którzy lubią wędrówki wysokogórskie są skazani tylko na Tatry? Ależ skąd! Można spróbować zdobyć Babią Górę.

 • Babiogórski Park Narodowy - najwyższe części znajdujących się tu wzniesień to już tak zwane piętra alpejskie. Podczas wędrówek należy zachować szczególną ostrożność (były tu wypadki śmiertelne), ale w zamian za to będzie mogli podziwiać niesamowite krajobrazy.
 • Jedna z najdłuższych wsi w Polsce - Zawoja, z drewnianym kościołem św. Klemensa i niewielkim skansenem.
 • Zubrzyca Górna i znajdujący się we wsi Orawski Park Etnograficzny.

Elbląg

Stare, średniowieczne miasto położone blisko Zalewu Wiślanego i jeziora Drużno. Z całą pewnością nie będziemy się tutaj nudzić. Co warto zobaczyć?

 • Średniowieczną zabudowę z Katedrą św. Mikołaja i Bramą Targową. Co ciekawe większość z tutejszych kamienic została odbudowana całkiem niedawno, a ich architektura wspaniale nawiązuje do dawnych wieków nie kopiując jednak starych rozwiązań architektonicznych.
 • Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu z poruszająca wystawą "Elbląg Reconditus".
 • Bażantarnia czyli las miejski z trasami turystycznymi wiodącymi po wąwozach i wzgórzach.
 • Jezioro Drużno położone na południe od miasta dzięki silnie zarośniętym brzegom stało się siedliskiem licznych gatunków ptaków.

Więcej informacji: Elbląg - zwiedzanie i informacje praktyczne.

!Ścieżka kościelna w Elblągu
Ścieżka kościelna w Elblągu

Góry Świętokrzyskie i okolice

To całkiem spory obszar, którego raczej nie zwiedzimy w ciągu jednego weekendu. Wiele zależy od tego gdzie się zatrzymamy. A do wyboru mamy co najmniej kilka opcji:

 • Świętokrzyski Park Narodowy - gdzie szlaki turystyczne zaprowadzić nas mogą do Bazyliki na Świętym Krzyżu, klasztoru bernardynek na Świętej Katarzynie czy rozległe gołoborze.
 • Zabytkowe miasteczko Bodzentyn z ruinami zamku biskupów krakowskich.
 • Kielce gdzie można zwiedzić Pałac Biskupów (obecnie Muzeum Narodowe), barokową bazylikę z piękną polichromią oraz lapidarium z macew.
 • Okolice Kielc z ruinami zamku w Chęcinach czy ruinami pałacu Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim, skansenem w Tokarni, jaskinią Raj i Centrum Neandertalczyka.

!Góry Świętokrzyskie
Góry Świętokrzyskie

Katowice i okolice

Może to być dla Was zaskoczenie, ale jedno z najważniejszych śląskich miasto to bardzo dobra baza na weekendowy wypad. Niezależnie od tego jak wyobrażamy sobie dobry wypoczynek powinniśmy tu znaleźć coś dla siebie:

 • Nowoczesne Muzeum Śląskie położone na terenie dawnej kopalni węgla.
 • Ciekawą dzielnicę Nikiszowiec, na terenie której przetrwało wiele zabytkowych domów robotniczych.
 • Legendia czyli Śląskie Wesołe Miasteczko, położone na granicy Katowic i Chorzowa z jedną z największych kolejek górskich w tej części Europy.
 • Miasto Będzin ze średniowiecznym zamkiem i Podziemną Trasą Turystyczną w tajemniczych podziemiach będzińskich.

Więcej: Katowice - zwiedzanie i informacje praktyczne

!Katowice - Pomnik Powstańców Śląskich i w tle fragment ogromnego bloku mieszkalnego, tzw. Superjednostki
Katowice - Pomnik Powstańców Śląskich i w tle fragment ogromnego bloku mieszkalnego, tzw. Superjednostki

Kościoły Pokoju i okolice

Drewniane, zdobione wewnątrz licznymi malowidłami ewangelickie kościoły to symbol skomplikowanych dziejów religijnych Śląska. Warto wiedzieć, że ta okolica jest bogata w zabytki i podczas weekendu z pewnością będziemy tu mieli co robić.

 • Świdnica i Jawor - dwa stare miasta, które trafiły na listę UNESCO dzięki przepięknych protestanckim kościołom. Położone są przy linii kolejowej co umożliwia dojazd nawet niezmotoryzowany turystom.
 • Legnica - może stanowić bazę wypadową naszej wycieczki, ale i atrakcję samą w sobie. Mimo wielu zniszczeń z czasów powojennych zachowała zabytkową starówkę, kilka starych kościołów, Mauzoleum Piastów Śląskich i Zamek Piastowski.
 • Perła baroku czyli bazylika św. Jadwigi w Legnickim Polu.
 • Interesujące muzea: Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy i Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.

Więcej: Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy

!Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy

Kotlina Kłodzka i Ziemia Kłodzka

Tutaj spędzić możemy nie jeden, a nawet kilka weekendów. Wszystko zależy od tego jakie miasteczko czy wieś wybierzemy na bazę wypadową.

 • Kłodzko i centrum Kotliny - miasto nazywane "małą Pragą" przez wzgląd na przepięknie zachowaną starówką oraz niewielki most gotycki przypominający praski most Karola. Nocleg Kłodzku pozwoli na wypady do innych perełek architektury jak Bystrzyca Kłodzko czy Bardo.
 • Wambierzyce, z bardzo cennym barokowym Sanktuarium Królowej Rodzin, są świetnym punktem wypadowym do Parku Narodowego Gór Stołowych.
 • Kudowa-Zdrój czyli miasto-kurort z kaplicą Czaszek w dzielnicy Czermna. Jest też dobrą bazą do zwiedzania Czech np. historycznego miasta Nachod lub Skalnego Miasta.
 • Międzygórze - niewielka miejscowość położona u stóp Czarnej Góry. Liczne szlaki piesze pozwalają na wycieczki na Śnieżnik lub do Jaskini Niedźwiedziej.

!Kłodzko
Kłodzko

Kraków i okolice

Podobnie jak w przypadku Torunia, także i tutaj sam Kraków wystarczy na spędzenie kilku weekendów, ale może się też okazać dobrą bazą do wycieczek w małopolski interior.

 • Stare Miasto w Krakowie - wpisane na listę UNESCO zachwyca turystów z całego świata architekturą świecka i sakralną oraz niespotykanym klimatem.
 • Zamek i katedra na Wawelu - Tu niegdyś biło serce Polski. Nie ma w tym stwierdzeniu nic przesadzonego bo przecież wawelskie wzgórze było świadkiem wielu ważnych wydarzeń oraz miejscem pochówków i koronacji władców naszego kraju.
 • Nowa Huta - Nieco zapomniana i demonizowana dzielnica dziś przyciąga turystów szukających zabytków architektury socrealistycznej. Warto odwiedzić również Galerię Zdzisława Beksińskiego w Nowohuckim Centrum Kultury.
 • Wieliczka - kolejny obiekt z listy UNESCO, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Słynna kopalnia soli to jedno z najchętniej odwiedzanych muzeów w naszym kraju.
 • Tyniec - położone na stromej skale opactwo benedyktynów wraz z kościołem św. Piotra i św. Pawła istnieje już od czasów średniowiecza choć swoja obecną formę uzyskało w XVII wieku.

Więcej o samym Krakowie można znaleźć na naszej stronie: Kraków.

!Smok wawelski - symbol Krakowa
Smok wawelski - symbol Krakowa

Lublin

To jedno z największych miast wschodniej Polski jest wprost wymarzoną opcją na typowy "city break". Nie ma tu tak wielu turystów co np. w Krakowie, a liczba zabytków wystarczy na zapełnienie dwóch lub trzech dni.

 • Stare miasto - z zabytkowymi kamienicami, kościołami, katedrą oraz Piwnicami pod Fortuną (od 12.02.2018 r. atrakcja zawieszona) gdzie przetrwały interesujące renesansowe malowidła.
 • Zamek lubelski - największe muzeum w mieście składa się z kilku części (archeologia, sztuka, etnologia) ale największe wrażenie na turystach robią bizantyjsko-ruskie freski w słynnej Kaplicy Świętej Trójcy.
 • Państwowe Muzeum na Majdanku - ukazuje gehennę ludzi uwięzionych i pomordowanych w założonym tu przez Niemców obozie koncentracyjnym.
 • Muzeum Wsi Lubelskiej - położony przy wjeździe do miasta skansen (adres: aleja Warszawska 96A) to jedna z najciekawszych placówek tego typu w Polsce.

Więcej o samym Lublinie można znaleźć na naszej stronie: Lublin.

!Baszta - Zamek w Lublinie
Baszta - Zamek w Lublinie

Łęknica i okolice

To jedna z propozycji, które powinny spodobać się tym z Was, którzy lubią wypoczywać tam gdzie nie ma zbyt wielu turystów. Jeśli dodatkowo cenicie sobie obcowanie z dziką przyrodą to nie ma lepszej opcji na spędzenie weekendu.

 • Park Mużakowski wpisany na listę UNESCO wraz z położonym po stronie niemieckiej pałacem księcia Hermanna von Pückler-Muskau.
 • Park krajobrazowy Łuk Mużakowa - gdzie zobaczyć możemy kolorowe jeziorka powstałe w miejscu dawnej kopalni.
 • Miasto Żary z ruinami kompleksu zamkowo-pałacowego oraz Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego.

!Mużaków - pałac i park
Mużaków - pałac i park

Łódź

Może to wydawać się dziwne, ale to miasto niezbyt kojarzone z turystyką, ma wiele do zaoferowania weekendowym turystom. Co ciekawe znajdziemy tu zabytki architektury, ale też sporo zieleni oraz niezwykłe imprezy kulturalne:

 • Zabytkowa zabudowa Księżego Młyna - olbrzymie fabryki, pałace fabrykantów, domy dla pracowników i budynki użyteczności publicznej - wszystko stanowiło imperium najbogatszego z łodzian Karola Scheiblera. Dziś miejsce robotników zajęli artyści i zwyczajni mieszkańcy, a w pałacowych wnętrzach zobaczyć możemy interesujące muzea.
 • Pałace fabrykantów - jest ich wiele i nie wszystkie można zwiedzać, ale piękno fasad zawsze będziemy mogli docenić. Warto zobaczyć pałac Izraela Poznańskiego (Muzeum Historii Miasta), pałac Biedermannów (Franciszkańska 1/5, Uniwersytet Łódzki) czy pałac Karola Poznańskiego (Gdańska 32, Akademia Muzyczna).
 • Ulica Piotrkowska - uznawana przez łodzian za najdłuższy deptak w kraju przyciąga pięknem kamienic i licznymi pubami czy restauracjami. Przyjezdni często spędzają czas wolny na terenie "OFF Piotrkowska" (Piotrkowska 138/140) i "Piotrkowska 217".
 • Interesujące festiwale i inne imprezy jak chociaż Light Move Festival, Rocznica Likwidacji Getta, Łódź Design Festival czy Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier.
 • Las Łagiewnicki z barokowym klasztorem franciszkanów będący jednym z największych lasów miejskich w kraju.

Więcej o samym mieście można znaleźć na naszej stronie: Łódź.

!Manufaktura w Łodzi
Manufaktura w Łodzi

Pieniny

Można powiedzieć, że Pieniny to "małe Tatry" - wprawdzie góry nie są wysokie, ale ich najwyższe partie przypominają nieco to co możemy oglądać w na tatrzańskich szlakach. Z pewnością spędzony tu weekend nie będzie należał do straconych. Zobaczyć będziemy mogli:

 • Pieniński Park Narodowy - z możliwością zdobycia szczytów Trzy Korony i Sokolica.
 • Zabytkowe miasta: Szczawnica i Krościenko.
 • Malowniczą Drogę Dunajecką, którą możemy przebyć pieszo bądź na łodzi z flisakami.
 • Stanowiący bramę do Małych Pienin Wąwóz Homole.
 • Jeśli poruszamy się samochodem warto wybrać się na wycieczkę dookoła zalewu Czorsztyńskiego i zobaczyć zamek w Niedzicy, ruiny zamku w Czorsztynie i drewniany kościół w Dębnie Podhalańskim (lista UNESCO).

!Zamek w Niedzicy - Pieniny
Zamek w Niedzicy - Pieniny

Płock i okolice

Dawna siedziba książąt jest dziś liczącym ponad 100 tysięcy ludzi miastem z bogatą ofertą kulturalną i ciekawym zabytkami. Położenie w centrum naszego kraju sprawia, że weekend w Płocku może być ciekawą propozycją dla mieszkańców Łodzi lub Warszawy.

 • Muzeum Mazowieckie w Płocku - z częścią historyczną oraz bardzo interesującymi zbiorami sztuki, zwłaszcza secesji i art deco.
 • Wzgórze Tumskie - z katedrą o wnętrzu z pięknymi polichromiami i kaplicą grobową książąt polskich, resztkami zamku oraz widokiem na przepływającą w pobliżu Wisłę.
 • ZOO Płock - jedno z mniejszych w kraju, ale z kilkoma ciekawymi gatunkami zwierząt w tym pandą małą czy lampartem perskim.
 • Położona nad jeziorem i w pobliżu parku krajobrazowego miejscowość wypoczynkowa Soczewka.
 • Turyści zmotoryzowani mogą wybrać się do pobliskiego Ciechanowa gdzie przetrwały ruiny zamku Książąt Mazowieckich lub do Sierpca gdzie zwiedzić można Muzeum Wsi Mazowieckiej.

Więcej o samym mieście można znaleźć na naszej stronie: Płock.

!Płock
Płock

Podlasie

Kraina dzikiej przyrody i kilku mniejszości etnicznych staje się coraz bardziej popularna wśród turystów. Ci, którzy nie dysponują własnym środkiem transportu mogą na bazę noclegową wybrać Białystok - do większości miejsc da się dotrzeć transportem publicznym.

 • Białystok - pałac Branickich wraz z ogrodem, bazylikę archikatedralną, która jest połączeniem dwóch kościołów oraz jeden z rzadkich przykładów sakralnej architektury art deco w Polsce - kościół świętego Rocha.
 • Choroszcz - letni pałacyk Branickich obecnie pełniący funkcję muzeum.
 • Tykocin - niewielkie miasteczko z zachowaną dawną zabudową, ciekawym układem urbanistycznym, pomnikiem hetmana Czarnieckiego, synagogą, barokowym kościołem i odbudowanym zamkiem królewskim.
 • Supraśl - odbudowany monastyr Zwiastowania i multimedialne Muzeum Ikony. Niedaleko znajduje się też Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej.
 • Sokółka - znana z Sanktuarium Cudu Eucharystycznego. Siedem kilometrów na wschód od miasta znajduje się wieś Bohoniki z drewnianym meczetem i jednym z głównych ośrodków działalności polskich Tatarów.

!Białystok - Kościół świętego Rocha
Białystok - Kościół świętego Rocha

Puszcza Białowieska

Jeden z pierwszych polskich wpisów na liście UNESCO to chyba dostateczna rekomendacja do odwiedzenia tego regionu. A co możemy zobaczyć w Białowieskim Parku Narodowym i w jego okolicach?

 • Białowieża - dobra baza wypadowa do wycieczek po okolicy, Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego, Rezerwat Pokazowy Żubrów oraz możliwość wejścia do Rezerwatu Ścisłego.
 • Białowieski Park Narodowy - liczne szlaki turystyczne prowadzące np. do jeziorka w Topile, tzw. Miejsca Mocy czy Dębów Królewskich i Wielkich Książąt Litewskich.
 • Hajnówka - nowoczesny Sobór Świętej Trójcy, Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej oraz drewniana cerkiew Krynoczka.
 • Zalew Siemianówka gdzie kręcono m. in "Opowieści z Narni".

!Białowieża
Białowieża

Rzeszów i Przemyśl

Dwa największe miasta Podkarpacia to przede wszystkim obietnica intrygujących spotkań z historią i zabytkami. W ciągu spędzonych tu kilku dni zobaczyć możemy:

 • Stare Miasto w Przemyślu z Zamkiem Kazimierzowskim, licznymi kościołami i cerkwiami.
 • Forty Twierdzy Przemyśl - uznawanej niegdyś za jedną z największych twierdz całej Europy.
 • Zamek w Rzeszowie oraz powstałą z połączonych piwnic podziemną trasę turystyczną.
 • Zamek i Powozownię w Łańcucie czyli dawną rezydencję Lubomirskich i Potockich z udostępnionymi do zwiedzania salami oraz świetnie zachowanym ogrodem.

Szlak Piastowski

Wzrost zainteresowania historią naszego kraju (a zwłaszcza okresem średniowiecza) jest w ostatnich latach coraz bardziej zauważalny. Powstaje więc wiele inicjatyw, które mniej lub bardziej skutecznie, odpowiadają na głód wiedzy. Jedną z nich było utworzenie w Wielkopolsce klastra gimn i organizacji turystycznych mających promować ten ciekawy szlak.

 • Dobry punktem wypadowym na poznanie miejsc związanych z początkiem naszego państwa może być Gniezno. Dysponujące stosunkowo dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną i położone przy linii kolejowej miasto zachowało też kilka interesujących zabytków (Bazylika prymasowska, kościół Świętego Jerzego czy Muzeum Początków Państwa Polskiego).
 • Ostrów Lednicki z ruinami siedziby pierwszych władców Polski oraz położonym w pobliżu (Dziekanowice) Wielkopolskim Parkiem Etnograficznym.
 • Średniowieczne kościoły: Mogilno, Strzelno, Inowrocław i Kruszwica.
 • Poznań z zespołem średniowiecznych zabytków - Ostrów Tumski, Archikatedra i Muzeum Archeologiczne.

Toruń i okolice

Miasto Mikołaja Kopernika z całą pewnością ma dostatecznie dużo atrakcji na jeden weekend. Jednak nawet ci, którzy już Toruń zwiedzili nie powinni się nudzić - wystarczy tylko rozejrzeć się nieco po okolicy:

 • Średniowieczny Zespół Miejski w Toruniu wpisany na listę UNESCO z zabytkowymi kamienicami, kościołami i słynną Krzywą Wieżą.
 • Ruiny zamku krzyżackiego w Toruniu oraz położone na obrzeżach miasta: Zamek Dybów oraz ruiny Zamku Kazimierza Wielkiego w Złotorii.
 • Dwa interesujące muzea: Dom Mikołaja Kopernika i Żywe Muzeum Piernika.
 • Miasto Chełmno z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym, murami miejskimi, renesansowym ratuszem i gotyckimi kościołami. Miasto ze względu na rozwinięty kult św. Walentego określane jest mianem "Miasta Miłości".
 • Bydgoszcz i skupione wokół tzw. Węzła Wodnego zabytki m. in. Wenecja Bydgoska czy dawne spichrze.

!Toruń
Toruń

Uniejów

Położony nieopodal Łodzi niewielki Uniejów zasłynął kompleksem basenów termalnych do których ściągają rzesze turystów. Większość ludzi przyjeżdża tu na jeden dzień - a gdyby tak zostać tu trochę dłużej? Z pewnością będzie co robić (Uwaga! Aby dotrzeć do większości tych miejsc potrzebny będzie samochód). Warto odwiedzić:

 • Zabytki Uniejowa w tym zamek biskupi i Kolegiatę Wniebowzięcia NMP z nagrobkiem bł. Bogumiła.
 • Zalew Jeziorsko - utworzony na rzece Warcie liczy sobie 42 kilometry kwadratowe.
 • Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku w którym polichromie wykonał Józef Mehoffer.
 • Chełmno nad Nerem z pomnikiem na terenie dawnego Obozu Zagłady.
 • Dwa sanktuaria związane z kultem świętych i błogosławionych: św. Faustyny Kowalskiej w Świnicach Warckich i bł. Bogumiła w Dobrowie.

Sprawdź też artykuł: Uniejów - termy, zabytki i informacje praktyczne.

!Uniejów - widok na miasto
Uniejów - widok na miasto

Wrocław

Wrocław w tym zestawieniu nie powinien nikogo dziwić - w końcu to miasto w którym można spędzić wiele dni i w ogóle się nie nudzić, ale może warto zwrócić uwagę na nieco inne zabytki niż do tej pory?

 • Zabytki techniki - warto zacząć od odremontowanego Dworca Głównego z jego piękną fasadą. Fani tego rodzaju architektury powinni zobaczyć też monumentalny Most Grunwaldzki oraz secesyjny Most Zwierzyniecki. Wycieczkę zakończyć można we wpisanej na listę UNESCO Hali Stulecia.
 • Szlakiem wrocławskich krasnali - jest ich ponad 300! Pierwsze nawiązywały do czasów opozycji antykomunistycznej i "Pomarańczowej Alternatywy" dziś są już symbolem miasta.
 • Browary - nie da się ukryć, że Wrocław to świetny wybór dla piwoszy. Poza legendarnym Spiżem (Ratusz 2) działają tu chociażby Browar Stu Mostów (Jana Długosza 2), Browar Złoty Pies (Wita Stwosza 1-2) czy AleBrowar (Pawła Włodkowica 27).

Więcej o samym mieście można znaleźć na naszej stronie: Wrocław.

!Wrocław - widok z Mostku Pokutnic
Wrocław - widok z Mostku Pokutnic

Wyspa Wolin i okolice

Największa z polskich wysp to nie tylko gwarne Międzyzdroje, które co roku przyciągają celebrytów i gwiazdy ekranu. To także park narodowy i spora dawka historii.

 • Woliński Park Narodowy z punktami widokowymi na klifach Gosań i wzgórzu Zielonka oraz Muzeum Przyrodnicze w Międzyzdrojach.
 • Podziemne Miasto na przedmieściach Świnoujścia czyli kompleks bunkrów gdzie naziści umieścili baterię potężnych dział, a władze PRLu planowały atak na Skandynawię.
 • Miasto Wolin gdzie corocznie odbywa się Festiwal Wikingów, a w Muzeum Regionalnym zobaczyć można jedną z nielicznym figurek przedstawiających boga Świętowita.
 • Kamień Pomorski z romańsko-gotycką konkatedrą oraz zabudowaniami Starego Miasta.
 • Turyści z własnym samochodem mogą wybrać się też do Szczecina gdzie zwiedzić można Zamek Książąt Pomorskich oraz Muzeum Narodowe.

Zamojszczyzna

To chyba jeden z najciekawszych (a jednocześnie mało znanych) regionów Polski na kilkudniowy wypad. Niezależnie od tego czy wolimy spędzać czas w muzeach czy leśnych ostępach to Zamojszczyzna powinna okazać się strzałem w dziesiątkę:

 • Zamość - wpisane na listę UNESCO miasto ze świetnie zachowaną renesansową zabudową, pięknym ratuszem i katedrą gdzie spoczywają przedstawiciele rodu Zamoyskich. Warto zwiedzić też potężną twierdzę, która wielokrotnie skutecznie stawiała opór najeźdźcom.
 • Zwierzyniec i Roztoczański Park Narodowy - zabytki i dzika przyroda w jednym miejscu - czyli czego chcieć więcej? Można spacerować po terenie Parku gdzie znajduje się hodowla koników polskich, obejrzeć "Kościół na wodzie", a potem wypić piwo w zabytkowym browarze i spróbować regionalnego pieroga biłgorajskiego.
 • Szczebrzeszyn - wszyscy Polacy wiedzą, że to właśnie tam "chrząszcz brzmi w trzcinie" może więc warto odwiedzić tę zabytkową miejscowość i zrobić sobie zdjęcie przy pomniku chrząszcza, a potem zobaczyć dwa barokowe kościoły i najstarszą czynną cerkiew w Polsce.

!Roztocze
Roztocze

Reklama


Zobacz nasze inne artykuły z Polski