Podróże po Europie

Giżycko atrakcje - 14 ciekawych miejsc, które warto zwiedzić i zobaczyć!

Ostatnia aktualizacja: 3 listopada 2023

Giżycko, leżące na północnym brzegu jeziora Niegocin, jest jednym z najpopularniejszych miejsc na Mazurach. Przez zachodnią część miasta przepływa Kanał Łuczański, zwany również Kanałem Giżyckim, łączący jeziora Niegocin i Kisajno (Mamry).

Giżycko stanowi ważny port na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i dumnie nosi tytuł żeglarskiej stolicy Polski. Najbardziej znane atrakcje Giżycka to XIX-wieczna twierdza Boyen oraz neogotycka wieża ciśnień z tarasem widokowym na jej szczycie.

W naszym przewodniku odpowiadamy na pytanie co warto zobaczyć w Giżycku? Znajdziecie w nim zestawienie naszych ulubionych miejsc, także spoza utartego szlaku. Na zakończenie zapraszamy do krótkiego zapoznania się z historią tego miasta.

Więcej ciekawych miejsc na Mazurach znajdziecie w naszym przewodniku Mazury atrakcje - 21 ciekawych miejsc, które warto zwiedzić i zobaczyć.
Zachód Słońca - Giżycko
Zachód Słońca - Giżycko

Twierdza Boyen - najbardziej okazały zabytek na Mazurach

Główną atrakcją Giżycka, będącą jednocześnie jednym z najważniejszych zabytków Mazur, jest XIX-wieczna twierdza Boyen. Ten rozległy fort zbudowano nieco na zachód od miasta, na przesmyku pomiędzy jeziorami Kisajno oraz Niegocin. Niegdyś stanowił on jeden z kluczowych punktów długiej na około 180 km linii obrony Wielkich Jezior Mazurskich.

O rozmachu budowniczych kompleksu, który pełnił funkcję fortu artyleryjskiego, najlepiej świadczy fakt, że do jego wzniesienia wykorzystano nawet 16 do 17 milionów cegieł. Całość otoczona była murem o długości 2303 m. Na terenie twierdzy stacjonowało około 3000 żołnierzy. W spichlerzach na terenie twierdzy przechowywano 2 tys. ton zboża oraz do 1200 beczek sucharów. Dzięki tym zapasom twierdza mogła funkcjonować bez zewnętrznych dostaw nawet przez kilka miesięcy.

Atrakcje Giżycka - Twierdza Boyen
Atrakcje Giżycka - Twierdza Boyen

Chociaż po zakończeniu II wojny światowej powoli popadał w ruinę, to w ostatnich latach trwa jego rewitalizacja.

Twierdza Boyen - informacje praktyczne

Twierdzę Boyen zwiedzamy samodzielnie. Kompleks jest zorganizowany wokół centralnego placu, zwanego majdanem, który otaczają wysokie wały i mury. Aby dokładnie poznać całość założenia, trzeba się liczyć z koniecznością pokonywania schodów i stromych podejść, ale istnieje również opcja wyboru łatwiejszej trasy. Według nas na spokojne zwiedzenie twierdzy warto przeznaczyć około 2 godzin.

Bilet w sezonie letnim, od 1 kwietnia do 31 października, kosztuje 18 zł. W pozostałe miesiące cena biletu wynosi 12 zł. Dzieci do lat 7 zwiedzają twierdzę za darmo, pozostałe mają prawo do zakupu biletów zniżkowych.

Dla odwiedzających przygotowano trzy szlaki - pokonanie najkrótszego zajmie nam około godziny, a najdłuższego dwóch. Istnieje też możliwość skorzystania z wycieczki z przewodnikiem.

W trakcie wizyty czekać na nas będą: obiekty wystawowe, historyczne budynki gospodarcze oraz obiekty obronne.

Więcej szczegółów o zwiedzaniu fortu znajdziecie w naszym artykule: Twierdza Boyen w Giżycku: jak zaplanować zwiedzanie?
Twierdza Boyen - Giżycko
Twierdza Boyen - Giżycko
Twierdza Boyen - Giżycko
Twierdza Boyen - Giżycko

Most obrotowy - unikatowa atrakcja Giżycka oraz wyjątkowy zabytek techniki

Giżycko na dwie części rozdziela długi na ponad dwa kilometry Kanał Łuczański, zwany też Kanałem Giżyckim. Najbardziej znanym z mostów umożliwiających przeprawienie się przez kanał jest most obrotowy z końca XIX wieku. Jest on jednocześnie jedną z najpopularniejszych atrakcji Giżycka.

Konstrukcja została wzniesiona w celu ułatwienia dojazdu z miasta do twierdzy Boyen. To druga postać tej przeprawy - pierwszy most, powstały w latach 50. XIX wieku, przetrwał zaledwie kilka lat. 4 września 1859 roku wjechał na niego przeładowany wóz, który doprowadził do zarwania się budowli.

Most obrotowy - Giżycko
Most obrotowy - Giżycko

Sam most, dzięki wykorzystaniu mechanizmu ręcznego otwierania, jest nie lada gratką dla wszystkich miłośników techniki. Chociaż konstrukcja została wysadzona pod koniec wojny przez wycofujące się wojska niemieckie, a po wojnie odbudowano ją już z mechanizmem automatycznym, to w latach 90. przywrócono jej oryginalny, ręczny sposób otwierania. Most może otworzyć zaledwie jedna osoba i zajmie jej to około 5 minut.

Godziny otwarcia mostu obrotowego w Giżycku

Wielu turystów przybywających do Giżycka pragnie na własne oczy zobaczyć moment otwarcia/zamknięcia mostu. W lipcu i sierpniu otwierany jest on w regularnych godzinach. W pozostałe miesiące sezonu letniego harmonogram wynika z aktualnego zapotrzebowania.

Aktualne godziny otwarcia można znaleźć na oficjalnej stronie miasta.

Pamiętajmy, że most może być otwarty dla ruchu wodnego nawet przez około godzinę, co sprawia, że będzie w tym czasie niedostępny dla ruchu samochodowego i pieszego.

Kanał Łuczański ma długość 2130 m i zajmuje trzecie miejsce pod względem długości wśród kanałów mazurskich. Co warto podkreślić, został on wykopany już w XVIII wieku. Kanał ten łączy jezioro Niegocin z jeziorem Kisajno. W 2023 roku trwa przebudowa kanału, mająca na celu jego poszerzenie oraz pogłębienie.

Wieża ciśnień - najlepszy punkt widokowy oraz wystawa różnorodności

Krajobraz wielu mazurskich miast zdobią wieże ciśnień - zbiorniki na wodę, które zapewniały stabilne ciśnienie w systemie wodociągowym. Niektóre z tych budowli popadają w zapomnienie, inne zaś po odpowiedniej rewitalizacji stają się dumnym świadectwem historii i atrakcją dla mieszkańców oraz turystów. W Giżycku mamy do czynienia z drugim przypadkiem - neogotycka wieża ciśnień (niem. Wasserturm) z 1900 roku została przekształcona w punkt widokowy oraz muzeum. W tym celu dobudowano dodatkowe piętra oraz kopułę, w której przygotowano taras widokowy wraz z kawiarnią. Z tarasu rozpościera się panoramiczny widok na jezioro Niegocin oraz okolicę. Po przebudowie budynek osiągnął wysokość 25 m.

Wieża ciśnień - Giżycko
Wieża ciśnień - Giżycko

Nas najbardziej zachwycił widok jeziora pełnego żaglówek oraz statków. Chociaż architektura Giżycka ustępuje panoramie natury, warto skierować wzrok na wschód i wypatrzyć szpital miejski, który mieści się w zabytkowym budynku z 1910 roku.

Wieża ciśnień - Giżycko
Wieża ciśnień - Giżycko

Na przedostatni poziom wieży dostaniemy się windą. W drodze powrotnej zachęcamy do skorzystania ze schodów (w sumie do pokonania jest około 130 stopni) i zwiedzenia wystaw rozmieszczonych na poszczególnych piętrach.

Wśród eksponatów znajdują się m.in. obrazy, przedmioty zgromadzone przez miejscowe koło łowieckie, historyczne fotografie oraz obiekty codziennego użytku, które należały do osób mieszkających w Giżycku na przestrzeni lat.

Wieża ciśnień - Giżycko
Wieża ciśnień - Giżycko

Wieża Ciśnień w Giżycku - informacje praktyczne

Bilet wstępu dla osób dorosłych kosztuje 15 zł. Uczniowie i studenci mogą kupić bilet za 8 zł, natomiast dzieci do 7. roku zycia wchodzą za darmo.

Wieża Ciśnień jest czynna wyłącznie w sezonie letnim - aktualne godziny otwarcia sprawdzicie tutaj

Wieża ciśnień - Giżycko
Wieża ciśnień - Giżycko
Wieża ciśnień - Giżycko
Wieża ciśnień - Giżycko
Cerkiew św. Anny - Giżycko (obok wieży ciśnień)
Cerkiew św. Anny - Giżycko (obok wieży ciśnień)

Park linowy Wiewióra: sposób na aktywny wypoczynek

Nieopodal twierdzy Boyen utworzono park linowy Wiewióra, usytuowany nad niewielkim jeziorkiem. Park reklamuje się tym, że jest największą atrakcją tego typu na Mazurach - my nie byliśmy w stanie zweryfikować tej informacji!

Park linowy Wiewióra - Giżycko
Park linowy Wiewióra - Giżycko

Dla odwiedzających przygotowano kilka tras z przeszkodami o różnej długości oraz poziomie trudności. Szczególną atrakcją jest możliwość zjechania tyrolką: dostępnych jest około 10 zjazdów, w tym 4 przechodzące bezpośrednio nad jeziorem. Dla najmłodszych, w wieku od 3 lat wzwyż, przygotowano "Trasę Malucha" z basenem z piłeczkami o powierzchni blisko 40 metrów kwadratowych.

Park linowy czynny jest w sezonie letnim.

Nasze doświadczenie Sami w parku linowym bawiliśmy się dobrze, ale wydaje się nam, że najwięcej frajdy będą mieć dzieci oraz osoby, które nigdy nie miały okazji skorzystać z tego typu atrakcji (musimy jednoczesnie przyznać, że zjazd tyrolką nad wodą dostarcza unikatowych wrażeń!). Na pewno jednak tam wrócimy, gdy nas syn nieco podrośnie!
Park linowy Wiewióra - Giżycko
Park linowy Wiewióra - Giżycko

Zamek krzyżacki jako przykład udanej rewitalizacji

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Giżycku jest zrekonstruowany zamek krzyżacki, we wnętrzach którego obecnie mieści się luksusowy hotel St. Bruno. Współczesny wygląd budowli nie ma jednak wiele wspólnego z jej średniowiecznym charakterem. Jedynym oryginalnym elementem zamku jest dom zakonny położony w południowo-zachodniej części kompleksu, który w połowie XVI wieku zyskał cechy renesansowe.

Zamek krzyżacki - Giżycko
Zamek krzyżacki - Giżycko

W XIX wieku zrujnowany kompleks został rozebrany, a to co przetrwało, zaadaptowano do celów mieszkalnych. Wewnątrz budynku kwaterowano m.in. oficerów z sąsiedniej twierdzy Boyen. W XX wieku podjęto się ambitnego projektu rekonstrukcji zamku. Budowniczowie hotelu dążyli do odtworzenia historycznego wyglądu twierdzy - i trzeba przyznać, że wyszło im to całkiem zgrabnie. Zwiedzając Giżycko, warto obejść teren zamku i podziwiać efekty ich starań.

Zamek krzyżacki - Giżycko
Zamek krzyżacki - Giżycko

Wzgórze św. Brunona z Krzyżem św. Brunona z Kwerfurtu

Popularnym punktem widokowym w Giżycku jest wzgórze św. Brunona, połozone nieco na obrzeżu. Na jego szczycie dominuje żeliwny krzyż wzniesiony w 1910 roku na cześć patrona miasta, św. Brunona z Kwerfurtu. Wzgórze znajduje się na zachodnim brzegu jeziora Niegocin i jest oddalone o ponad kilometr od mostu obrotowego.

Do wzgórza dojdziecie jedną z dwóch tras:

  • ścieżką wzdłuż jeziora Niegocin, biegnącą obok torów kolejowych,
  • ulicą św. Brunona, która zaczyna się przy moście obrotowym.

Ze szczytu wzgórza roztacza się malowniczy widok na miasto i okolicę.

Czy wiesz, że św. Brunon był biskupem oraz misjonarzem, który na początku XI wieku, z inicjatywy Bolesława Chrobrego, przybył na tereny Galindów w celu ich chrystianizacji. Jego misja zakończyła się fiaskiem, a sam biskup zginął śmiercią męczeńska, według tradycji nieopodal jeziora Niegocin. Święty Brunon uważany jest za jednego z patronów Warmii.

Plaża miejska w Gizycku

Dosłownie kilka minut spacerem od centrum miasta, turystów wita piaszczysta plaża nad jeziorem Niegocin. W sezonie letnim to właśnie tutaj kwitnie życie miasta. Oprócz samego kąpieliska na miejscu dostępne są piaszczyste boiska do siatkówki oraz boiska do piłki nożnej i koszykówki.

Obok plaży znajduje się park, w którym często ustawiane są stoiska oraz organizowane różnorodne imprezy i aktywności.

Plaża miejska - Giżycko
Plaża miejska - Giżycko
Plaża miejska - Giżycko
Plaża miejska - Giżycko

Molo oraz kładka

Trudno znaleźć lepsze miejsce na wieczorny spacer niż giżyckie molo oraz wysoka kładka o długości blisko 72 metrów. Jej końcowy fragment służy turystom jako punkt obserwacyjny na przystań, oferując piękny panoramiczny widok na jezioro Niegocin.

Zawsze odwiedzając Giżycko bliżej wieczora staramy się znaleźć chwilę, aby tamtędy pospacerować.

Giżycko - molo
Giżycko - molo

Ekomarina - port w Giżycku i rejsy turystyczne

Nawet jeśli nie jesteście żeglarzami, podobnie jak my, i przybyliście na Mazury drogą lądową, wciąż możecie podziwiać Wielkie Jeziora Mazurskie oraz łączące je kanały podczas któregoś z rejsów turystycznych. Jednym z najbardziej znanych armatorów jest Żegluga Mazurska. W ich ofercie znajdują się różne trasy tematyczne oraz rejsy do konkretnych portów.

Giżycko - port
Giżycko - port

Plac Grunwaldzki i fontanna Naga Galinda

Plac Grunwaldzki był centralnym punktem miasta aż do 1944 roku. Pełnił funkcję placu targowego, a otaczały go najważniejsze budynki oraz mieszczańskie kamienice. Do dziś przetrwało zaledwie kilka historycznych zabudowań, w tym: kościół ewangelicki, plebania, wikarówka, budynek starostwa oraz dawny hotel cesarski.

Ciekawym elementem placu jest fontanna Naga Galinda. Ozdabia ją rzeźba z brązu, przedstawiająca młodą kobietę trzymającą w rękach żabę. Dzieło to nawiązuje do popularnej legendy o córce rybaka, który mieszkał z rodziną na wyspie na jeziorze Niegocin. Miał on nawet tuzin córek - rzeźba przedstawia najmłodszą z nich, która miała odziedziczyć wyspę. Niewiasta się jednak zakochała i zdecydowała opuścić dom. Jej zrozpaczony ojciec, pragnąc zemsty, poprosił o pomoc czarownicę, która zamieniła ukochanego młodej niewiasty w żabę.

Fontanna Naga Galinda - Giżycko
Fontanna Naga Galinda - Giżycko

Kościół ewangelicki projektu Karla Friedricha Schinkla

Przy Placu Grunwaldzkim szczególnie rzuca się w oczy kościół ewangelicki z XIX wieku, który stanął w miejscu wcześniejszej, spalonej świątyni z 1633 roku. Za projekt budowli odpowiadał Karl Friedrich Schinkel, wybitny niemiecki architekt specjalizujący się w stylu klasycystycznym. Jego dzieła możemy podziwiać m.in. w Berlinie oraz Poczdamie. Mieliśmy już wielokrotnie okazję podziwiać realizacje tego architekta i doznaliśmy niemałego szoku, dowiedziawszy się o istnieniu budynku jego projektu w Giżycku.

Kościół ewangelicki - Giżycko
Kościół ewangelicki - Giżycko

Kamień węgielny pod budowę nowego kościoła położono 11 maja 1826 roku, a już 16 września 1827 roku odbyła się uroczysta konsekracja. Projekt Schinkla rozbudowano w 1881 roku, dodając do jego założenia m.in. absydę chóru.

Świątynię charakteryzują typowe dla kościołów ewangelickich empory (galerie wsparte na kolumnach), które otaczają nawę główną. Wewnątrz przechowywana jest oryginalna tablica pamiątkowa ustawiona z Krzyża św. Brunona.

Piekarnia Regelskiego oraz dom Kętrzyńskiego

Niewiele przetrwało z dawnej zabudowy historycznej uliczki Margrabowskiej, którą w 1866 roku przekształcono w szeroką drogę (obecna ul. Warszawską). Jedynym reliktem dawnych czasów jest niewielki budynek historycznej piekarni Otto Regelskiego, mieszczący się pod adresem Warszawska 17.

Piekarnia Regelskiego - Giżycko
Piekarnia Regelskiego - Giżycko

To parterowy, murowany budynek w konstrukcji szachulcowej, z wysoką piwnica. Wzniesiono go w połowie XIX wieku, po tragicznym pożarze z 1822 roku, i jest to jedna z najstarszych budowli w mieście.

Co może lekko dziwić to fakt, że dom stoi na podwyższeniu i prowadzą do niego schody. Przed przebudową ulica Margrabowska znajdowała się na niewielkim wzgórzu, które zostało zniwelowane podczas prac nad nową szosą.

Piekarnia Regelskiego - Giżycko
Tablica pamiątkowa - Wojciech Kętrzyński - Giżycko

Nieopodal historycznej piekarni znajduje się tablica pamiątkowa upamiętniająca miejsce urodzenia historyka Wojciecha Kętrzyńskiego, o którym mawiano, że wrócił Polsce Mazury, a Polskę Mazurom. Na jego cześć nazwano sąsiednie miasto Kętrzyn.

Dom, w którym się urodził, nie dotrwał do dzisiaj (został zniszczony podczas poszerzania drogi), ale budynek z tablicą znajduje się na tej samej działce.

Więcej o Kętrzynie przeczytacie w naszym przewodniku Kętrzyn atrakcje, zabytki, zwiedzanie. Co warto zobaczyć?

Park przy ulicy Warszawskiej i pozostałości dawnej nekropolii

Rozległy park miejski przy ulicy Warszawskiej to idealne miejsce na odpoczynek i znalezienie schronienia w cieniu. Park wytyczono w miejscu dawnego cmentarza ewangelickiego.

Fragment tej nekropolii zachował w północnej części parku. W 2014 roku na zachowanym fragmecie cmentarza wzniesiono ossuarium, w którym złożono szczątki blisko 4000 mieszkańców niemieckiego Lötzen.

Giżycko - cmentarz
Giżycko - cmentarz

Cmentarz z okresu II wojny światowej

Odwiedzając twierdzę Boyen, możemy przy okazji zajrzeć również na niewielki cmentarz wojenny, gdzie spoczywa blisko 2000 radzieckich żołnierzy poległych w trakcie II wojny światowej. Centralnym punktem nekropolii jest pomnik z napisem dziękczynnym dla żołnierzy poległych w trakcie walk o wyzwolenie Ziemi Mazurskiej.

Jak zwiedzać Giżycko?

Naszym zdaniem Giżycko najlepiej jest potraktować jako kurort wakacyjny. Nie licząc twierdzy Boyen, dwóch punktów widokowych oraz kilku historycznych zabudowań, miasto nie oferuje zbyt wielu atrakcji dla osób zainteresowanych aktywnym zwiedzaniem. Całe historyczne stare miasto poznamy (i to bez pośpiechu) w około godzinę. Głównym punktem zwiedzania będzie spacer wzdłuż ulicy Warszawskiej. Przy najważniejszych zabytkach zainstalowano tablice informacyjne.

Więcej czasu warto zaplanować za to na wizytę w twierdzy Boyen (nawet od 2 do 3 godzin) oraz na ewentualny spacer na wzgórze św. Brunona.

Inaczej sytuacja wygląda z perspektywy turystów poszukujących aktywnego wypoczynku. Piaszczysta plaża, przystań żeglarska, jezioro, park linowy, wiele restauracji oraz lokali gastronomicznych - wszystko to każdego roku przyciąga rzesze turystów.

Wieża ciśnień - Giżycko
Wieża ciśnień - Giżycko

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama