Poczdam (Niemcy) - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Wielu turystów zmęczonych gwarnym i olbrzymim Berlinem nie zawsze zdaje sobie sprawę, że w najbliższej okolicy znajduje się miasto pełne bajkowych pałaców z tysiącletnią historią. Warto pamiętać o Poczdamie, do którego ze stolicy Niemiec dojechać możemy szybko i tanio!

!Poczdam - Nikolaikirche
Poczdam - Nikolaikirche
Nie masz jeszcze noclegu w Poczdamie? Sprawdź aktualne oferty i promocje na stronie Booking.com (kliknij tutaj aby sprawdzić!)
Reklama


Krótka historia miasta

Etymologia nazwy miasta nie jest do końca jasna, ale wywodzi się ją od słowiańskiego określenia oznaczającego "bliskość". Możliwe więc, że była to osada założona w niewielkiej odległości od jakiegoś innego grodu. Według innej teorii pierwotna nazwa Poczdamu odwoływała się do rosnących tutaj licznych dębów.

Początkowo osada zamieszkiwana była przez plemiona germańskie, ale na skutek wędrówek ludów zajęty został przez Słowian. Szybko jednak przejęło go cesarstwo i z tego okresu pochodzi pierwsza wzmianka o mieście - cesarz Otton III w 993 roku przekazał osadę klasztorowi w Quedlinburgu. Niewielkie miasto nie odgrywało zbyt dużej roli w dziejach, dodatkowo poważne zniszczenia z czasów wojny trzydziestoletniej zahamowały jego rozwój. I kiedy wydawało się, że Poczdam już na zawsze pozostanie nic nieznaczącym miasteczkiem, w 1660 roku Fryderyk Wilhelm Wielki Elektor postanowił zbudować tu swoją siedzibę.

Wydany niedługo potem edykt poczdamski świadczy o tym, że miasto zaczynało odgrywać ważną rolę w Brandenburgii. Jednak prawdziwy boom czekał Poczdam w XVIII wieku. Wtedy to właśnie Fryderyk II Wielki postanowił zbudować tu swoją rezydencję "wolną od trosk" czyli Sanssouci. Kolejni władcy Prus stawiali w okolicy własne pałace lub tworzyli rezydencje dla swoich żon. W krótkim czasie jak grzyby pod deszczu wyrastały tu niewielkie dworki i bajkowe zamki. Wprawdzie stolicą Prus był Berlin, ale wiele istotnych spraw załatwiano właśnie w nieodległym Poczdamie. Również wiele istotnych wydarzeń XX wieku zaczynało się właśnie w tutejszych pałacach.

W 1914 roku cesarz Wilhelm II wypowiedział tu wojnę państwom Ententy, a w 1933 Hindenburg mianował Adolfa Hitlera kanclerzem Rzeszy. W czasie działań wojennych miasto zostało bardzo poważnie zniszczone przez alianckie bombardowania. Zajęte przez Armię Czerwoną trafiło do Radzieckiej Strefy Okupacyjnej. W poczdamskim pałacu Cecilienhof obradowała Wielka Trójka przypieczętowując porozumienia z konferencji jałtańskiej oraz wprowadzając szereg rozwiązań regulujących sytuację polityczną w tej części świata. Lata powojenne niezbyt przysłużyły się miastu, władze NRD starały się wznieść tu wiele budynków utrzymanych w duchu socrealizmu, dodatkowo zaniedbując odbudowę i konserwację "niewygodnych" zabytków. Dopiero w zjednoczonych Niemczech Poczdam zaczął odzyskiwać swój blask. W roku 1990 wiele tutejszych rezydencji zostało wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO pod nazwą "Pałace i zespoły parkowe w Poczdamie i Berlinie" (wpis był dwukrotnie rozszerzany w późniejszych latach).

Poczdam - zwiedzanie

Zwiedzanie miasta wbrew pozorom nie jest prostą sprawą. Zabytki rozrzucone są na dość dużym obszarze więc na obejrzenie wszystkiego najlepiej przeznaczyć kilka dni lub skupić się tylko na tym co nas najbardziej interesuje.

Centrum

Mimo wielu zniszczeń i przeobrażeń (także z czasów współczesnych) zachowało się tu trochę budynków z czasów świetności miasta. Wielbiciele architektury mieszczańskiej epoki baroku powinni przejść się ulicami Yorckstrasse i Kiezstrasse. Budowlą przyciągającą wzrok już z daleka jest z całą pewnością Nikolaikirche (Am Alten Markt), zbudowany w stylu klasycystycznym, poważnie uszkodzony podczas II wojny światowej - obecnie odbudowany. Jego architektem był jeden z najwybitniejszych przedstawicieli tego nurtu Karl Friedrich Schinkel.

Inne interesujące świątynie centrum Poczdamu to dawny kościół hugenocki Französische Kirche (Gutenbergstraße 77) oraz katolicki pod wezwaniem św. Piotra i Pawła (Katholische Pfarrkirche St. Peter und Paul, Am Bassin 7). Interesujące muzea to przede wszystkim umieszczone w zabytkowych pałacach: Muzeum Filmu (Filmmuseum Potsdam, Breite Str. 1A) oraz prezentujące zbiory sztuki Museum Barberini (Humboldtstraße 5-6).

Miasto, podobnie jak Berlin, posiada Bramę Brandenburską - nieco bardziej przysadzistą, ale równie interesującą. Znajduje się ona przy Luisenplatz 5.

!Poczdam - podczas spaceru po centrum
Poczdam - podczas spaceru po centrum

Sanssouci

Nie da się ukryć, że większość turystów przyjeżdża do Poczdamu właśnie ze względu na Sanssouci. Letnia rezydencja króla Prus przyciąga turystów z całego świata, ale rozległy park o tej samej nazwie kryje w sobie znacznie więcej ciekawych miejsc. Przez lata następni władcy wznosili tu kolejne budowle, nadając tym terenom niezwykłego charakteru. Więcej o Sanssouci przeczytasz tutaj: Pałac Sanssouci w Poczdamie - zwiedzanie i informacje praktyczne.

!Pałac Sanssouci w Poczdamie
Pałac Sanssouci w Poczdamie

Neuer Garten

Na północ od ścisłego centrum powstał park angielski stworzony przez następcę Fryderyka II Wielkiego - Fryderyka Wilhelma II Pruskiego. Także i na jego terenie znajduje się kilka ciekawych zabytków. Zobaczyć możemy: Oranżerię (Orangerie Neuer Garten), klasycystyczny Pałac Marmurowy (Marmorpalais), oraz pałac Cecilienhof. W tym ostatnim odbywała się konferencja Wielkiej Trójki. Piękny ogród przylega do brzegu jeziora Święte (Heiliger See) oraz rzeki Hawela.

Sacrow i Wannsee

Te dwie znajdujące się na obrzeżach dzielnice (administracyjnie Wannsee należy już do Berlina, ale zdecydowanie bliżej będzie dostać się tam z Poczdamu) to rozległe tereny zielone i… kolejne zabytkowe rezydencje. Na listę UNESCO wpisano pałac Sacrow, którego początki sięgają końca XVIII wieku. Fryderyk Wilhelm IV, który kupił i przebudował rezydencję. Dodatko zażyczył sobie również aby w pobliżu wybudowano świątynię. Powstał niezwykły Kościół Zbawiciela (Heilandskirche am Port von Sacrow) w stylu arkadowym, przywodzący na myśl skojarzenia z architekturą Włoch.

Już poza granicami miasta, na Wyspie Pawiej leży kolejna rezydencja królewska wpisana na listę UNESCO. To Schloss Pfaueninsel, wybudowany przez Fryderyka Wilhelma II dla swojej kochanki Wilhelminy Encke. Budowla wyróżnia się bajkową, białą fasadą.

Także na terenie Berlina obok stacji kolejowej Berlin Wannsee znajduje się budynek, w którym doszło słynnej i haniebnej konferencji niemieckich nazistów, podczas której zapadła decyzja o eksterminacji Żydów. Obecnie znajduje się tu muzeum z ekspozycją poświęconą tamtym wydarzeniom.

Babelsberg

Południowa część Poczdamu to przede wszystkim dzielnica Babelsberg, która również posiada swój pałac wpisany na listę UNESCO. Tutaj zobaczyć możemy rezydencję cesarza Wilhelma I w stylu neogotyku angielskiego. Prace nad pałacem rozpoczął wspomniany wcześniej Schinkel lecz zmarł podczas budowy. Pałac kończyli Ludwig Presius i Johann Heinrich Strack, ale pewne poprawki dodała również księżna Augusta Sachsen-Weimar.

!Poczdam - podczas spaceru po centrum
Poczdam - podczas spaceru po centrum

Poczdam - informacje praktyczne

Miasto nie jest duże i do większości obiektów możemy dojść na własnych nogach. Problemem może być odległość poszczególnych obiektów od siebie. I tak wprawdzie z głównego dworca do Sanssouci czeka nas nie więcej niż trzy kilometry spaceru, o tyle droga z Sanssouci do Babelsbergu to już ponad sześć kilmetrów! Warto więc dobrze rozplanować wycieczkę i zwrócić uwagę na to gdzie powinniśmy wysiąść jeśli przyjeżdżamy do Poczdamu pociągiem z Berlina. Na przykład do pałacu Babelsberg bliżej będzie ze stacji o tej samej nazwie, a jeśli wybieramy się do Sanssouci lepiej wysiąść na Potsdam Hauptbahnhof. Pamiętajmy też, że Poczdam leży w ostatniej strefie biletowej - jeśli chcemy tam dojechać z centrum Berlina powinniśmy kupić bilet na strefy ABC.

Poczdam


Reklama