Podróże po Europie

Wieża Telewizyjna w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 21 lipca 2024

Wieża Telewizyjna w Berlinie (niem. Berliner Fernsehturm) należy do największych symboli stolicy Niemiec. Jeśli jakakolwiek reklama telewizyjna nagrywana jest w Berlinie, to możemy z niemal stuprocentową pewnością założyć, że ta wysoka struktura pojawi się gdzieś w tle.

Berlińska Wieża Telewizyjna to jednak nie tylko punkt orientacyjny, ale też jedna z najpopularniejszych atrakcji miasta. W naszym artykule przygotowaliśmy praktyczny przewodnik po najważniejszych kwestiach, z którymi warto się zapoznać przed podjęciem decyzji o wybraniu się na taras widokowy.

Artykuł jest częścią naszego przewodnika po największych atrakcjach Berlina.
Widok na Wieżę Telewizyjną (Berliner Fernsehturm) z tarasu widokowego w hotelu Park Inn - Alexanderplatz, Berlin
Widok na Wieżę Telewizyjną (Berliner Fernsehturm) z tarasu widokowego w hotelu Park Inn - Alexanderplatz, Berlin

Krótkie wprowadzenie historyczne

Pierwsze przymiarki do budowy wieży nadawczej dla sygnału telewizyjnego pojawiły się już w latach pięćdziesiątych poprzedniego stulecia. Władze NRD szukały odpowiedniej lokalizacji i początkowo wybrały leżące na obrzeżach wzgórze Müggelbergen. Po wykonaniu początkowej części prac okazało się jednak, że miejsce to kolidowałoby z torem lotu samolotów korzystających z lotniska Schönefeld.

Wieża Telewizyjna w Berlinie
Wieża Telewizyjna w Berlinie

Przez kolejne lata trwały więc poszukiwania nowej lokalizacji. Jednym z pomysłów było gruzowisko po dawnych pałacu królewskim, ale szczęśliwie dla krajobrazu dzisiejszego Berlina zaniechano tej koncepcji. Ostatecznie w połowie lat sześćdziesiątych podjęto decyzję o budowie wysokiej konstrukcji przy przebudowywanym placu Aleksandra (Aleksanderplatz). Za przygotowanie oraz realizację projektu odpowiadał zespół architektów oraz inżynierów z Hermannem Henselmannem na czele. W efekcie powstał wysoki budynek ze strukturą o kształcie kuli w górnej części, która w założeniu miała przywodzić na myśl radzieckie satelity sputnik.

Budowa wieży rozpoczęła się w 1965 roku, a jej oficjalnie otwarcie nastąpiło 3 października 1969 roku. Wysoka budowla miała mieć nie tylko wymiar praktyczny, ale też jasno pokazywać potęgę oraz możliwości systemu socjalistycznego.

Budowę rozpoczęto oczywiście od podstawy, którą stopniowo wznoszono do góry - najpierw stawiano stalowe rusztowanie, a dopiero za nim podążała otaczająca je okrągła ściana z betonu. W sumie do budowy "nogi" wykorzystano aż 26 000 ton betonu! Większym wyzwaniem było jednak zainstalowanie kuli na wysokości około 200 m. W tym przypadku stalowe fragmenty struktury przygotowywano wcześniej, następnie wciągano je na górę specjalnymi żurawiami i dopiero wtedy dołączano do konstrukcji.

Widok na Wieżę Telewizyjną w Berlinie
Widok na Wieżę Telewizyjną w Berlinie

Wieża Telewizyjna - fakty i ciekawostki

Wysokość Wieży Telewizyjnej to 368 m (licząc od ziemi do czubka anteny), co czyni ją najwyższą budowlą w Niemczech i jedną z najwyższych w Europie. Sama antena jest wysoka na około 118 metrów.

Konstrukcja wciąż pełni swoją oryginalną funkcję stacji nadawczej. W 1997 roku antena wieży otrzymała nowy koniec, który wzmocnił jej siłę i jednocześnie podwyższył wysokość całej budowli z 365 do 368 m.

Widok na Wieżę Telewizyjną (Berliner Fernsehturm) z tarasu widokowego w hotelu Park Inn - Alexanderplatz, Berlin
Wieża telewizyjna w Belinie

Taras widokowy powstał na wysokości 203 m. Leżąca powyżej restauracja znajduje się cztery metry wyżej, na wysokości 207 m. Stoliki w restauracji ustawione są na ruchomej platformie, która w mniej niż godzinę wykonuje pełen obrót. Co ciekawe, z powodów bezpieczeństwa restauracja nie posiada własnej kuchni, a dania dostarczane są na górę windą.

Turystów wożą dwie windy, z których każda może pomieścić około tuzina osób. Czas wjazdu na górę wynosi niecałe 40 sekund (pokonujemy około 5-6 m na sekundę).

Wieża lekko się chwieje. Sama kula może zmienić pozycję o zaledwie kilkanaście centymetrów, ale antena już o kilkadziesiąt.

Berlińska Wieża Telewizyjna należy do najczęściej odwiedzanych niemieckich atrakcji i każdego roku na jej taras widokowy wjeżdża ponad milion turystów.

Widok na Wieżę Telewizyjną (Berliner Fernsehturm) z tarasu widokowego w hotelu Park Inn - Alexanderplatz, Berlin
Widok na Wieżę Telewizyjną (Berliner Fernsehturm) z tarasu widokowego w hotelu Park Inn - Alexanderplatz, Berlin

Lokalizacja

Wieża Telewizyjna w Berlinie sąsiaduje od północnego-wschodu z dworcem kolejowym oraz placem Alexanderplatz. Wejście na wieżę (wraz z kasami biletowymi) skierowane jest w stronę dworca.

Bilety - zasady zakupu wejściówek

Zanim napiszemy więcej o możliwych sposobach zakupu biletów warto zacząć od kilku słów wprowadzenia. Na wieży w jednym momencie (wliczając to taras widokowy oraz restaurację) może przebywać maksymalnie 350 osób.

Nie powinniśmy też zapominać, że Wieża Telewizyjna w Berlinie, i to nawet pomimo wysokiej ceny, należy do najbardziej popularnych atrakcji w stolicy (a nawet w całych Niemczech). W sezonie turystycznym, w weekendy i w późniejszych godzinach (zwłaszcza przed zachodem słońca) chętnych potrafi być na tyle dużo, że czas oczekiwania na wjazd może wynosić do godziny (a w ekstremalnych przypadkach będziemy musieli poczekać nawet dłużej). Nie znaczy to jednak, że jest tak zawsze. Sami byliśmy poza sezonem i wjechaliśmy praktycznie od razu.

Wieczorny widok z wieży telewizyjnej w Berlinie
Wieczorny widok z wieży telewizyjnej w Berlinie
Wskazówka! Jeśli nie zależy nam na podziwianiu Berlina w późniejszych godzinach, to możemy pojawić się na miejscu na otwarcie, dzięki czemu powinniśmy nie tylko wjechać szybciej, ale też nie natrafimy na długą kolejkę do windy przy zjeżdżaniu na dół.

Chcąc zakupić bilety mamy dwie podstawowe możliwości: zakup na miejscu w dniu wizyty lub wcześniejsza rezerwacja online na konkretną godzinę. Poniżej przedstawiliśmy charakterystykę każdej z opcji.

Widok na wieżę telewizyjną w Berlinie
Widok na wieżę telewizyjną w Berlinie

Zakup biletu na miejscu

Pierwszym sposobem nabycia biletu jest zakup na miejscu w dniu wizyty. Automaty znajdują się w budynku wieży oraz na zewnątrz.

Dla biletów zakupionych na miejscu funkcjonuje uporządkowana kolejka - tzn. kto pierwszy zakupił, ten pierwszy wejdzie - czyli po prostu otrzymamy bilet na pierwsze wolne okno czasowe. Trudno jednak przewidzieć ile będziemy musieli odczekać - wiele osób wjeżdża niedługo po zakupie wejściówki, ale w przypadku pechowców najbliższe okno czasowe może być bardziej odsunięte w czasie.

Cena biletu kupowanego na miejscu w dniu ostatniej aktualizacji naszego artykułu wynosiła aż 26,50 (114,21 zł). Posiadacze karty Berlin WelcomeCard posiadają 25% zniżki. W przypadku karty Berlin WelcomeCard w wersji all inclusive na wieżę wjedziemy za darmo.

Pamiętajcie jednak, że posiadacze karty Berlin WelcomeCard również otrzymają bilety na pierwsze wolne okno czasowe (nie można zarezerwować wizyty na inną datę). W momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu rezerwacja online z Berlin WelcomeCard nie była możliwa.

Zakup online

Naszym zdaniem obecnie lepszą alternatywą jest zakup biletu z wyprzedzeniem - nie dość, że cena może być niższa i zaczyna się od 22,50 (96,97 zł), to będziemy mogli zawczasu wybrać interesujące nas okno czasowe wizyty. Bilet możemy nabyć na oficjalnej stronie.

Istnieją jeszcze dwie droższe wersje biletu o nazwie Premium - pozwalają one dodatkowo na obejrzenie jednego lub dwóch filmów w technologii rozszerzonej rzeczywistości (najdroższa wersja zapewnia jako bonus darmowego drinka w barze Sphere).

Filmy noszą wspólną nazwę BERLIN'S ODYSSEY. Jeden z nich trwa 12 minut i przedstawia historię wieży, a drugi - 15 minutowy - skupia się na dziejach Berlina.
Widok z restauracji wieży telewizyjnej w Berlinie
Widok z restauracji wieży telewizyjnej w Berlinie

Punkt widokowy na Wieży Telewizyjnej - co warto wiedzieć

Widoczność

Taras widokowy jest zamknięty i pozwala na podziwianie miasta wyłącznie zza szyby. Znajduje się on jednak na tak dużej wysokości, że w przypadku sprzyjającej pogody będziemy mogli sięgnąć wzrokiem daleko poza centrum miasta.

Ile czasu zaplanować na wizytę na wieży

Na całą wizytę na wieży (bez wliczonego czasu oczekiwania na wjazd oraz zjazd) powinno spokojnie wystarczyć nam do 45 minut. W przypadku chęci skorzystania z restauracji dobrze jest zarezerwować około 90-120 minut.

Inną kwestią jest czas oczekiwania na wjazd. Jeśli kupujemy bilet na miejscu, to przy kiepskim scenariuszu możemy zostać zmuszeni do czekania na nasze okno czasowe przez ponad godzinę. Warto mieć też na uwadze, że w przypadku dużej ilości osób przebywających na wieży będziemy musieli też odstać swoje w oczekiwaniu na zjazd.

Godziny otwarcia

Wieża czynna jest do późna, więc możemy odwiedzić ją również po godzinach pracy muzeów i nie tracić cennego czasu przy krótkim pobycie. Aktualne godziny otwarcia sprawdzicie tutaj.

Winda oraz brak dostępu dla osób z ograniczoną mobilnością

Na taras widokowy wjeżdżamy windą. Czas wjazdu to około 40 sekund. Zanim dostaniemy się do windy czekać nas będzie jeszcze pokonanie kilku schodów. Niestety, w momencie wznoszenia wieży pojęcie dostępności nie było jeszcze znane i z powodów bezpieczeństwa atrakcja nie jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub z pomocą kul. Spowodowane jest to faktem, że w przypadku pożaru lub innego niebezpiecznego zdarzenia jedyna droga ewakuacji prowadzi schodami, a do pokonania jest ponad 900 stopni.

Kontrola bezpieczeństwa i zakazane przedmioty

Przed wejściem do windy czeka nas kontrola osobista wraz ze sprawdzeniem bagaży. Jeśli odmówimy poddania się kontroli, to nie zostaniemy wpuszczeni.

Uwaga! Na wieżę nie wjedziemy z dużymi plecakami lub torbami, z wózkami dziecięcymi oraz z własnymi napojami w puszkach czy butelkach.

Bilet wstępu w trakcie wizyty

Pamiętajmy, żeby przez cały pobyt zachować bilet wstępu, który przykładamy do automatycznej bramki zarówno przy wejściu, jak i późniejszym wyjściu. W przypadku zakupu online wystarczy nam bilet w formacie PDF do pokazania na ekranie telefonu.

Widok z restauracji wieży telewizyjnej w Berlinie
Widok z restauracji wieży telewizyjnej w Berlinie

Bar Sphere oraz restauracja Sphere

Na poziomie tarasu widokowego działa bar o nazwie Sphere, w którym zakupimy coś do picia. Dostęp do baru nie jest w żaden sposób limitowany. Ceny należą do dość wysokich, choć biorąc pod uwagę lokalizację, nie powinno to zaskakiwać.

Na wyższym poziomie, na wysokości 207 m, funkcjonuje restauracja o nazwie Sphere. Ciekawostką są w niej stoliki ustawione na ruchomej platformie, która w mniej niż godzinę wykonuje pełny obrót.

Chcąc dostać się do restauracji najbezpieczniej powinniśmy dokonać rezerwacji miejsca online, ponieważ w innym przypadku możemy nie doczekać się na miejsce. Bilet na wieżę wraz z gwarantowanym stolikiem przy oknie możemy zakupić tutaj.

Jeśli nie mamy rezerwacji to powinniśmy podejść do pracownika stojącego przy schodach prowadzących do restauracji i zapytać o wolne miejsca. Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że w przypadku dużego zainteresowania możemy nie otrzymać stolika przy oknie.

Co do jedzenia serwowanego w restauracji, to my zamawialiśmy wyłącznie desery (były bardzo dobre) oraz napoje, więc nie możemy napisać nic więcej o samej kuchni. Aktualne menu sprawdzicie tutaj.

W restauracji wieży telewizyjnej w Berlinie
W restauracji wieży telewizyjnej w Berlinie

Czy warto wjechać na Wieżę Telewizyjną w Berlinie?

To jest jedno z tych pytań, na które niełatwo udzielić obiektywnej odpowiedzi. Jeśli cena biletu nie zwala Was z nóg i lubicie tego typu atrakcje, to jak najbardziej warto. Wieża Telewizyjna oferuje panoramiczny widok, a z góry zobaczymy najważniejsze zabytki Berlina, takie jak Czerwony Ratusz, Reichstag czy Bramę Brandenburską.

Nie ma się jednak co oszukiwać - berlińska Wieża Telewizyjna ma również minusy, takie jak bardzo wysoka cena, widok jedynie zza szyby czy ewentualność stania w długiej kolejce.

Na pewno nie polecalibyśmy wjazdu na wieżę w przypadku dużego zachmurzenia i mglistej lub deszczowej pogody. Widoczność wtedy może być na tyle mała, że będziemy żałować wydanych pieniędzy.

Mniej znaną alternatywą dla Wieży Telewizyjnej jest taras widokowy Panorama Terrace, który utworzono w stojącym po przeciwnej stronie placu Aleksandra hotelu Park Inn Berlin Alexanderplatz. Cena jest w tym przypadku o wiele niższa, sam taras widokowy jest otwarty i raczej nie będziemy musieli stać w kolejce. No i co nie mniej ważne - z góry zobaczymy też samą wieżę. Największa wada? Taras nie jest panoramiczny, więc nie obejmiemy wzrokiem całego miasta. Więcej informacji znajdziecie w naszym zestawieniu najlepszych punktów widokowych Berlina.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama