Podróże po Europie

Zoo w Berlinie - zwiedzanie berlińskiego ogrodu zoologicznego

Ostatnia aktualizacja: 2 października 2022

Berlińskie zoo (niem. Zoologischer Garten Berlin) jest najstarszym niemieckim ogrodem zoologicznym, a jego początki sięgają 1844 roku. Pierwsze zwierzęta pojawiły się w ogrodzie dzięki ofiarności króla Prus Fryderyka Wilhelma IV, humanisty, nazywanego czasem "romantykiem na tronie".

Leżący na terenie największego berlińskiego parku Tiergarten zwierzyniec każdego roku przyciąga do siebie kilka milionów miejscowych i turystów, którzy pragną zobaczyć pandę wielką oraz inne zwierzęta. Zoo w Berlinie wyróżnia się mnogością różnych gatunków zwierząt, w tym takich, które rzadko kiedy zobaczymy odwiedzając inne europejskie ogrody.

Zebra w ZOO w Berlinie
Zebra w ZOO w Berlinie
Wielbąłdy - ZOO w Berlinie
Wizyta w ZOO w Berlinie

Zwiedzanie zoo w Berlinie

Berlińskie zoo podzielone jest na trzy obszary.

  • główny obszar, na którym znajduje się większość wybiegów,
  • niewielki obszar po drugiej stronie kanału Landwehrkanal, do którego przechodzimy niewielkim mostkiem,
  • akwarium.

Dwa pierwsze obszary możemy odwiedzić ze zwykłym biletem do zoo, ale chcąc wejść do akwarium musimy zakupić dodatkową wejściówkę.

Na wizytę w zoo warto zaplanować przynajmniej 3 do 5 godzin. Do ogrodu wejdziemy przez dwie bramy: Löwentor (bramę lwa) i Elefantentor (bramę słonia). Wysiadając na stacji Berlin Zoologischer Garten wygodniej będzie podejść pod Löwentor.

Nie zawsze uda nam się zobaczyć wszystkie zwierzaki. Te potrafią się dobrze schować i zakamuflować. Jeśli zależy nam na konkretnym gatunku to warto wrócić w kolejnej części dnia, może akurat trafimy na naszego ulubieńca.

Zwierzęta i wybiegi w berlińskim ogrodzie zoologicznym

Mnogość gatunków zwierząt w berlińskim zoo sprawia, że trudno się tu nudzić. Rzadko spotykana panda wielka, słonie, nosorożce, niedźwiedzie, setki ptaków czy małp - a to tylko niektóre z nich. Poniżej przedstawiliśmy niektóre z gatunków lub całe wybiegi, na które naszym zdaniem warto zwrócić uwagę.

Pingwiny - ZOO w Berlinie
Kangur rudy - ZOO w Berlinie

Panda wielka

Trudno o przykład innego zwierzęcia, które budzi tak pozytywne emocje jak panda wielka. Jej wybieg (Panda Garden) jest wręcz oblegany przez odwiedzających. W godzinach szczytu musimy się wręcz przeciskać przez olbrzymie ilości osób, chcących zobaczyć na własne oczy tego niedźwiedziowatego.

Niestety, nie zawsze będzie nam to dane. Pandy lubią się ukrywać i nie przepadają za tłumami. Nie dość, że pandy większą aktywność wykazują nocą, to sam układ wybiegu utrudnia obserwacje. Trudno mieć jednak o to pretensje - celem ogrodu jest zapewnienie odpowiednich warunków i odrobiny prywatności tym uroczym zwierzakom.

Panda wielka - ZOO w Berlinie
Panda wielka - ZOO w Berlinie

Warto tutaj wspomnieć, że w berlińskim zwierzyńcu przez pewien czas nie mieszkał żaden z przedstawicieli tego gatunku. Stan rzeczy zmieniał się następująco:

  • w 2012 roku zmarł ostatni tamtejszy przedstawiciel - panda imieniem Bao Bao,
  • w 2017 roku sprowadzono z Chin dwóch osobników: samca Jiao Qing i samicę Meng Meng,
  • na koniec sierpnia 2019 roku na świat przyszły młode (bliźniaki) tej pary.
Panda wielka w ZOO w Berlinie
Panda wielka w ZOO w Berlinie

UWAGA! W październiku 2019 roku jeszcze nie można było zobaczyć młodej mamy z małymi. Na wybiegu znajdował się tylko samiec Jiao Qing.

Jeśli zależy nam na zobaczeniu pandy, najlepiej udać się do ZOO od razu na otwarcie, gdy prawdopodobnie przy wybiegu będzie zaledwie kilka osób. W przypadku dużej liczby odwiedzających, nawet jeśli panda jest "widoczna", w tłumie innych chętnych będzie nam trudno podejść do szyby lub barierek, żeby mieć najlepszy widok.

Proponujemy również podejść do wybiegu kilkukrotnie oraz zakończyć wizytę w zoo przechodząc obok "Panda Garden". Nam udało się ją zobaczyć 2- lub 3-krotnie, na dwa razy więcej prób.

Panda Garden - ZOO w Berlinie
Panda wielka w ZOO w Berlinie

W Berlinie wybieg dla pand wyróżnia się stojącą przed nim azjatycką bramą, którą mijamy idąc do głównego punktu obserwacyjnego. Możliwe jest również spojrzenie z drugiej strony - przygotowano tam specjalny punkt widokowy. Wśród otaczających "mieszkanie" pand drzew i krzewów dostępne są też pojedyncze luki w barierkach czy zieleni. Także stamtąd możemy spróbować wypatrzyć pandę. Możliwe, że właśnie "zasiadła do stołu" i będziemy mogli spojrzeć na nią bez tłumu innych gości.

Panda wielka występuje również w innych ogrodach zoologicznych. Chcesz dowiedzieć się w których? Zajrzyj do naszego artykułu Panda wielka w Europie.

Zwierzęta z gospodarstw domowych - ZOO w Berlinie
Zwierzęta z gospodarstw domowych - ZOO w Berlinie

Świat ptaków (WELT DER VÖGEL)

Ogród zoologiczny w Berlinie może pochwalić się wieloma rzadkimi i egzotycznymi gatunkami ptaków. Najciekawsze okazy znajdziemy w specjalnym pawilonie "Świat ptaków". Jest on podzielony na części: Afryka, Australia, Azja i swobodne loty, gdzie możemy sami przejść pomiędzy niewielkimi ptakami.

Błyszczak królewski - ZOO Berlin
Kakabura chichotliwa - ZOO Berlin
Kakabura chichotliwa - ZOO Berlin

Zobaczymy tam takie gatunki jak chociażby:

  • lanius (dzierzba sawannowa),
  • błyszczak królewski (ptak przyciąga wzrok swoimi niesamowitymi barwami, warto go wypatrywać),
  • kukabura chichotliwa (przybyła tutaj aż z kontynentu australijskiego, charakteryzuje się dużą głową i dziobem),
  • dzioborożec srebrnolicy (ptak o bardzo masywnym dziobie, warto na niego "rzucić okiem"),
  • nikobarczyk zwyczajny (ptak z rodziny gołębiowatych, choć ten konkretny gatunek w żaden sposób nie przypomina znanych nam z dobrze gołębi; pióra nikobarczyka zwyczajnego mienią się pięknymi kolorami, warto poszukać go w wolierze),
  • papuzik czerwonolicy,
  • pekińczyk czerwonodzioby,
  • dzioborożec maskowy (ptak z solidnym dziobem, na którym znajduje się jeszcze niewielki "garb"),
  • wieloszpon lśniący (rodzina bażantów),
  • arasari czarnoszyi (rodzina tukanowatych),
  • kakadu palmowa (rodzina kakaduwatych),
  • żałobnica rudosterna - znana również jako kakaud Banksa (rodzina kakaduwatych), -kakadu biała (rodzina kakaduwatych),
  • kakadu ognistoczuba.
Flamingi - ZOO w Berlinie
Wizyta w ZOO w Berlinie

Ptaki - inne

Poza wspomnianym wcześniej pawilonem nazywanym "Światem ptaków" w berlińskim zoo ptaki występują jeszcze w kilku miejscach. Spacerując po ogrodzie zobaczymy m.in. kaczki, flamingi czy duże drapieżne ptaki.

Oto kilka wyodrębnionych miejsc i gatunków:

  • Adlerschlucht (ang. Eagle Canyon) - jest to specjalnie wydzielony obszar, w którym zobaczymy swobodnie latające sępy! Poza tymi ogromnymi ptakami, w osobnych wolierach przebywają sowy.

  • Flamingi - te niezwykle, kolorowe i przyciągające uwagę ptaki także zamieszkują tutejsze zoo. Cała gromada flamingów powinna ucieszyć oko wielu odwiedzających. Zobaczymy tutaj dwa gatunki: flamingi chilijskie oraz flamingi różowe.

  • Czaple, pelikany, bociany i bażanty oraz inne często występujące w ogrodach zoologicznych duże ptactwo - w różnych częściach zoo spotkamy mieszkających tam przedstawicieli wymienionych ptaków, choć nie tylko. Bażantów szukać możemy w miejscu nazywanym Fasanerie (ang. Pheasantry / pol. bażantarnia), które znajduje się tuż obok pawilonu Świat ptaków;

  • Bażantarnia (niem. Fasanerie / ang. Pheasantry);

Ostronos białonosy - ZOO w Berlinie
ZOO w Berlinie

Świat pingwinów

Pinguinwelt (ang. Penguin World), czyli Świat pingwinów, to kolejna atrakcja parku warta uwagi. Część pingwiniego wybiegu jest delikatnie schowana poniżej poziomu chodnika i przebywające tam zwierzęta możemy oglądać zza szyby. Ich wybieg przystosowany jest do klimatu, w jakim żyją te zwierzęta na wolności.

Inna część wystawiona jest przy trasie spacerowej. Pingwiny, które zobaczymy w berlińskim zoo, to: pingwin królewski i pingwin przylądkowy.

Poza pingwinami w "świecie pingwinów" wypatrzymy również płetwonogie ssaki morskie (czyli fokowate, uchatkowate i morsowate). Wyglądać ich możemy w dużych basenach (najczęściej podczas pływania), choć często wylegują się na brzegu czy też w basenie, na specjalnych "wysepkach".

Świat pingwinów - ZOO w Berlinie
Ssaki morskie - ZOO Berlin

Dom Małp

Affenhaus (pol. Dom Małp) to kolejny interesujący obszar na terenie berlińskiego zoo. Kompleks ten składa się z ogromnego pawilonu oraz otaczających go wybiegów na świeżym powietrzu.

W "Domu Małp" spotkamy dużą ilość gatunków, takich jak: orangutany, szympansy karłowate, szympansy zwyczajne, goryle nizinne czy pawiany.

Pawian - ZOO Berlin
Pawian - ZOO Berlin

W pawilonie warto zwrócić uwagę na znajdującą się za jedną z szyb "kuchnię", w której pokazano co podawane jest oraz w jakich ilościach poszczególnym gatunkom tej części zoo.

'Kuchnia' w Świecie Małp
'Kuchnia' w Świecie Małp

Dom antylop / żyraf

Antilopenhaus (ang. Antelope house) to kolejne miejsce, którego nie powinniśmy przegapić. Na sporawym terenie mieszkają tu razem różna gatunki antylop oraz żyraf, w tym żyrafa siatkowana (znana również jako żyrafa somalijska) oraz żyrafa Rothschilda (zwana również żyrafą Baringo). Dodatkowo możemy zajrzeć do wyglądającego dosyć egzotycznie budynku, w którym możemy spróbować wypatrywać tutejszych lokatorów.

ZOO w Berlinie
ZOO w Berlinie

Wilk polarny

Wilki polarne były jednymi z tych zwierząt, które wywarły na nas największe wrażenie. Te ogromne, białe wilki przypominają nieco wilkory znane z serialu "Gra o Tron".

Wilki potrafią być bardzo aktywne i biegać po całym wybiegu, ale zdarza się też tak, że skrywają się gdzieś i są niedostępne dla wzroku. Jeśli zależy nam na zobaczeniu ich z bliska warto zajrzeć do nich więcej niż raz.

Wilk polarny - ZOO w Berlinie
Wilk polarny - ZOO w Berlinie

Pozostałe zwierzęta

Na terenie ZOO istnieje znacznie więcej pawilonów i wybiegów. Obejrzenie wszystkich z nich zajmie nam nawet do kilku godzin. Na pewno warto wspomnieć jeszcze o kilku z nich:

  • "Dom nosorożców" (niem. Nashornhaus/ ang. Rhino House) - na terenie ogrodu zoologicznego mieszkają przedstawiciele gatunków: nosorożec indyjski, nosorożec czarny;
  • "Dom hipopotamów" (niem. Flusspferdhaus / ang. Hippo House);
  • "Dom słoni" (niem. Elefantenhaus / ang. Elephant House) - wybieg ten zamieszkują robiące ogromne wrażenie słonie indyjskie (Elephas maximus). Warto pamiętać, że w ciągu dnia odbywa się karmienie na oczach publiczności.
Malutki hipopotam - ZOO w Berlinie
Hipopotam - ZOO w Berlinie

Trudno by było wymienić wszystkich mieszkańców ogrodu, choć warto wspomnieć jeszcze o kilku z nich. Do bardziej interesujących należy jeżozwierz, którego nie spotkamy w wielu zwierzyńcach. Kangurowatych reprezentować może największy z torbaczy - kangur rudy. Wśród innych zwierząt możemy wypatrywać też imponujących rozmiarów barasinge bagienną (jeleniowate), czy drapieżnego ssaka likaona pstrego.

Wśród tutejszych lokatorów nie zabrakło też wielbłądów i tapirów.

Jeżozwierz - ZOO w Berlinie
Likaon pstry - ZOO w Berlinie

Ciekawym doświadczeniem może być "podglądanie" ostronosa białonosego (rodzina szopowatych), który często wdrapuje się na gałęzie drzew).

Ze zwierząt "egzotycznych" spotkać możemy także zebry. W ogrodzie mieszkają: zebra pręgowana (zebra Grevy'ego) i zebra równikowa. Bez problemu zobaczymy stojące na tylnich łapkach surykatki, a przy odrobinie szczęścia (jeśli nie postanowi się przed nami schować) także guźca zwyczajnego (popularnego Timona z Króla Lwa).

Wśród mieszkańców tego ZOO nie zabrakło również przedstawicieli rodziny niedźwiedziowatych. Przebywa tam znanym wszystkim niedźwiedź polarny oraz mniej znany, aczkolwiek równie interesujący wargacz leniwy.

Zebry - ZOO w Berlinie
Słonie - ZOO w Berlinie

Uwaga! Nie przegapmy mniejszej części zwierzyńca znajdującej się za mostem "Lichtensteinbrücke", którym możemy swobodnie przejść i wrócić.

Po drugiej stronie mostu zobaczymy m.in.: kapibary, strusie i kangury. Przechodząc przez mostek możemy zwrócić uwagę na znajdujący się przy brzegu pomnik komunistycznej działaczki Róży Luksemburg, którą najpierw zabili, a potem wrzucili do kanału Landwehrkanal członkowie nazistowskiej bojówki.

Niedźwiedź polarny - ZOO w Berlinie
Niedźwiedź polarny - ZOO w Berlinie

Zwierzęta gospodarskie

Nie lada gratką, zwłaszcza dla najmłodszych mieszkańców, jest możliwość pospacerowania pośród zwierząt występujących na co dzień w gospodarstwach domowych, czyli m.in. kóz, koników czy owiec. Część z nich spaceruje po tych samych ścieżkach co odwiedzający, a inne są oddzielone od gości jedynie krótkim płotem.

Do oazy tych zwierzaków dostaniemy się po przejściu przez niewielką bramę. Wewnątrz znajduję się pojemniki, w których za niewielką opłatą zakupimy garstkę odpowiedniego pokarmu dla tutejszych mieszkańców.

Zwierzęta z gospodarstw domowych - ZOO Berlin
Zwierzęta z gospodarstw domowych - ZOO Berlin

Akwarium na terenie berlińskiego zoo

Niezależną częścią berlińskiego zoo jest trzypiętrowe akwarium, do którego obowiązują oddzielne bilety. Wejściówkę możemy nabyć razem z biletem do zoo lub w bezpośrednio w kasie akwarium. Pamiętajmy tylko, żeby wychodząc z budynku akwarium wrócić z powrotem do ogrodu zoologicznego, a nie wyjść z niego poza teren parku.

Samo akwarium jest na pewno warte polecenia i spokojnie możemy w nim spędzić nawet 90 minut. Określenie akwarium nie jest zresztą zbyt precyzyjne - morskie stworzenia (ryby, meduzy i inne podwodne stwory) zajmują jedynie parter, a kolejne dwa piętra wypełnione są zwierzętami, które w innych ogrodach zoologicznych zamieszkiwałyby własne pawilony.

Na piętrach zobaczymy m.in. krokodyle, węże, żaby i różne gatunki robaków.

Akwarium w Berlinie
Akwarium w Berlinie

Zoo w Berlinie - informacje praktyczne

  • Do ZOO możemy wejść przez dwie bramy: Löwentor (bramę lwa) i Elefantentor (bramę słonia).
  • Dla rodzin z dziećmi na terenie ogrodu przewidziano miejsce do zabawa. Sporej wielkości plac zabaw urozmaici wizytę najmłodszym.
  • Na miejscu znajdziemy niewielkie punkty gastronomiczne (z przekąskami lub z lodami) oraz jedną restaurację (w okolicach Akwarium i bramy słonia). Jak na Berlin przestało, nie powinno zabraknąć tam również piwa! ;)
  • Przy kasie pamiętajmy o mapie (mapę znajdziemy również na stronie ogrodu - wersja angielska).
Tapir - ZOO w Berlinie
Wizyta w berlińskim ZOO

Karmienie zwierząt

Wartą uwagi atrakcją jest możliwość obejrzenia karmienia niektórych mieszkańców zoo. Wybrane zwierzęta otrzymują pożywienie na oczach gości o określonych godzinach (nie we wszystkie dni, jak na przykład w Akwarium). Jeśli chcemy wziąć udział w karmieniu, to powinniśmy wcześniej sprawdzić na stronie harmonogram - dostępny jest tutaj.

Wizyta w ZOO w Berlinie
Wizyta w ZOO w Berlinie

Dni i godziny otwarcia

Berliński ogród zoologiczny czynny jest przez cały tydzień, ale w sezonie zimowym godziny otwarcia są skrócone. Przed przyjazdem najlepiej sprawdzić dni i godziny otwarcia na oficjalnej stronie: pod tym adresem. Kasy zamykane są około 60-90 minut wcześniej niż ogród - w zależności od sezonu.

Kasy czynne są od godziny 9:00, tak samo jak zoo.

ZOO w sezonie zamykane jest około 18:00-18:30, poza sezonem około 16:30.

Wizyta w ZOO w Berlinie
Wizyta w ZOO w Berlinie

Ceny biletów wstępu

Aktualne ceny biletów najlepiej sprawdzić przed przyjazdem na oficjalnej stronie w tym miejscu.

Bilety do Akwarium nie należą do biletu podstawowego. Na miejscu możemy zdecydować czy chcemy odwiedzić Akwarium i już tam dokupić osobny bilet, lub zrobić to od razu przy wejściu do samego zoo.

Dostępne są również bilety roczne.

Świat Małp - ZOO w Berlinie
Ssaki morskie - ZOO w Berlinie

Serdecznie dziękujemy zespołowi ZOO w Berlinie za udostępnienie wejściówek do ogrodu.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama