Komunikacja miejska w Berlinie: metro, bilety, autobusy

Komunikacja publiczna w Berlinie należy do bardzo rozbudowanych i pozwala na szybkie dotarcie do dowolnego zakątka miasta, choć najczęściej z przynajmniej jedną przesiadką.

W naszym artykule zebraliśmy praktyczne informacje, które przydadzą się turystom wybierającym się do stolicy Niemiec.

Środki transportu w Berlinie

Poruszając się po Berlinie możemy skorzystać z jednego z kilku środków transportu. Są to:

  • autobusy,
  • metro (U-Bahn, linie oznaczaną są przez U i liczbę, np. U1),
  • kolej naziemna (S-Bahn, linie oznaczane są przez S i liczbę, np. S1),
  • pociągi regionalne,
  • tramwaje,
  • tramwaje wodne (linie oznaczane są przez F i liczbę, np. popularna linia F10).

Warto w tym miejscu wspomnieć, że berlińskie metro nie zawsze porusza się pod ziemią - część infrastruktury znajduje się na powierzchni.

Za obsługę autobusów, metra oraz tramwajów odpowiada firma Berliner Verkehrsbetriebe (w skrócie BVG), a za kolej naziemną S-Bahn firma S-Bahn Berlin.

!Kasownik na stacji U-Bahn / S-Bahn w Berlinie
Kasownik na stacji U-Bahn / S-Bahn w Berlinie

U-Bahn oraz S-Bahn

Chcąc wejść do wagonu, a także z niego wyjść, powinniśmy wcisnąć guzik umieszczony na środku drzwi lub pociągnąć za specjalną rączkę.

W wagonach nie ma kasowników. Bilety powinniśmy skasować na stacji przed wejściem do wagonu.

Niektóre z linii U-Bahn i S-Bahn współdzielą stacje, ale przemieszczanie się pomiędzy peronami może zając nam nawet do kilku minut.

Na stacjach metra nie ma bramek i możemy się po nich dowolnie przemieszczać.

Komunikacja miejska w Berlinie - jeden z pojazdów

Autobusy w Berlinie

Do autobusów w Berlinie wsiadamy przodem pokazując bilet, a wysiadamy dalszymi wejściami. Przed planowanym przystankiem powinniśmy wcisnąć guzik Stop. Kasowniki znajdują się w pojeździe.

Po Berlinie kursują dwie linie nazywane turystycznymi: linia 100 i linia 200.

Linia 100 rusza spod ogrodu zoologicznego i mijając najważniejsze atrakcje historycznego centrum dojeżdża do placu Alexanderplatz. Linia 200 również rusza z okolicy ogrodu zoologicznego, ale jedzie dalej na wschód.

Autobusy te kursują nawet co kilka minut i są warte uwagi dla osób, które mają mało czasu lub nie mogą dużo spacerować.

Bilety komunikacji miejskiej w Berlinie

W Berlinie istnieje zintegrowany system biletów komunikacji publicznej dla wszystkich środków transportu opisanych wyżej. Dotyczy to także tramwajów wodnych.

Pamiętajmy, że bilet musimy skasować przed podróżą (metro, pociągi) lub od razu po wejściu do pojazdu (autobus, tramwaj). Bilet zakupiony w automacie na stacji nie jest automatycznie skasowany.

Bilety czasowe kasujemy tylko za pierwszym razem.

Strefy taryfowe

Berlin podzielony jest na 3 strefy taryfowe:

  • strefa A obejmuje obszar nazywany S-Bahn-Ring, który odpowiada przebiegowi linii kolejowej otaczającej ścisłe centrum miasta,
  • strefa B obejmuje obszar poza pierścieniem S-Bahn-Ring aż do granic administracyjnym Berlina,
  • strefa C obejmuje przedmieścia, sąsiednie miasta takie jak m.in. Poczdam.

Bilety występują w trzech kombinacjach: na strefy AB, na strefy BC i na strefy ABC. W większości przypadków odpowiednim biletem będzie bilet na strefy AB. Bilet ABC przyda się gdy wyruszamy z centrum Berlina do Poczdamu, a bilet BC będzie odpowiedni dla tych turystów, którzy jadą do Poczdamu, ale znajdują się na obrzeżach Berlina i nie przejeżdżają przez strefę A.

Mapę przedstawiającą strefy w sposób czytelny znajdziecie na tej stronie.

Rodzaje biletów

Podróżując po Berlinie możemy zakupić jeden z kilku rodzajów biletów. W naszym artykule opisaliśmy skrótowo większość dostępnych możliwość. W drugiej i trzeciej kolumnie umieściliśmy warianty cenowe dla biletów normalnych dla stref AB i ABC. Ceny biletów na strefy BC i biletów ulgowych można sprawdzić na oficjalnej stronie przewoźnika.

Nazwa Cena (strefa AB) Cena (strefa ABC)
bilet na jeden przejazd (niem. Einzelfahrausweis)
Bilet ważny przez 2 godziny i umożliwiający podróż z przesiadkami w jednym kierunku (bez możliwości powrotu).
2,90€ 3,60€
grupa czterech biletów pojedynczych (niem. 4-Fahrten-Karte)
Możliwość zakupu czterech pojedynczych biletów w niższej cenie.
9,00€ 13,20€
bilet na krótki przejazd (niem. Kurzstrecke)
Bilety przydatne dla tych, którzy chcą przemierzyć niewielką odległośc. W przypadku S-Bahn oraz U-Bahn możemy przejechać do 3 stacji (możliwa jest przesiadka), a w przypadku tramwajów i autobusów do 6 stacji, ale już bez możliwości przesiadki.
1,90€ 1,90€
grupa czterech biletów na krótki przejazd (niem. 4-Fahrten-Karte Kurzstrecke) 5,60€ 5,60€
bilet dzienny (niem. Tageskarte)
Najlepsza opcja dla tych, którzy planują poruszać się po Berlinie wielokrotnie w ciągu dnia - bilet ten zwraca się już przy 3 podróży. Bilet dzienny ważny jest do godziny 3:00 następnego dnia. Uwaga! Nie jest to bilet 24-godzinny.
8,60€ 9,60€
bilet siedmiodniowy (niem. 7-Tage-Karte)
Bilet ważny przez siedem następujących po sobie dni - od godziny 0:00 dnia skasowania do godziny 24:00 ostatniego (siódmego) dnia. W ramach biletu od poniedziałku do piątku od godziny 20:00 możemy zabrać ze sobą za darmo jedną osobę dorosłą oraz maksymalnie 3 dzieci poniżej 15. roku życia. W soboty i niedzielę ograniczenie to nie obowiązuje i wspomniane osoby mogą podróżować z nami przez cały dzień.
34€ 41,00€
bilet grupowy dla maksymalnie 5 osób (niem. Kleingruppen-Tageskarte)
Opcja dla tych turystów, którzy wybierają się do Berlina w grupie przynajmniej 3 osób. Mogą oni zakupić bilet dzienny grupowy ze stałą ceną, który jest ważny do godziny 3:00 następnego dnia. Uwaga! Nie jest to bilet 24-godzinny.
23,50€ 24,90€
karta turystyczna Berlin WelcomeCard
Dla niektórych turystów rozsądnym wyborem będzie zakup karty turystycznej Berlin WelcomeCard, która umożliwia darmowe korzystanie z komunikacji publicznej. Karta Berlin WelcomeCard jest droższa niż bilety dzienne, ale zapewnia zniżki do popularnych atrakcji - warto więc samemu podliczyć, czy kwota zaoszczędzona na zniżkach przewyższa dopłatę względem biletu dziennego.

Dzieci poniżej 6. roku życia podróżują za darmo. Dzieci i młodzież od 6 do 14 roku życia mogą kupić bilet ulgowy, który jest tańszy o około 20-25% od biletu normalnego.

Uwaga! Istnieje możliwość dokupienia rozszerzenia biletu w cenie 1,60€, dzięki czemu posiadając bilet na strefę AB będziemy mogli dojechać także do strefy C.

Gdzie kupić bilety komunikacji publicznej w Berlinie?

Bilety możemy zakupić w automatach na stacjach lub w punktach sprzedaży. Automaty posiadają interfejs w języku polskim, więc zakup biletu nie powinien sprawić nam kłopotu. Płatność możliwa jest kartą lub gotówką, choć spotkaliśmy automat obsługujący jedynie płatności bezgotówkowe.

Bilety na pojedynczy przejazd oraz bilety dzienne powinniśmy móc zakupić także u kierowcy (najlepiej mieć wyliczoną kwotę) lub w automatach wewnątrz tramwajów. Bilety zakupione u kierowcy lub w pojeździe są już skasowane. Automaty w tramwajach nie przyjmują banknotów.

Bilety dzienne oraz bilety turystyczne możemy zakupić również przed przyjazdem na tej stronie.

Rozkład jazdy

Szczegółowe rozkłady jazdy autobusów, metra U-Bahn, tramwajów oraz tramwajów wodnych można znaleźć na tej stronie.

Obie berlińskie firmy transportowe udostępniły planner podróży, dzięki któremu można sprawdzić również cenę za przejazd. Znajdziecie je tu i tutaj.

My będąc w Berlinie korzystamy zawsze z map Google, które udostępniają także informacje o opóźnieniach.


Reklama