Podróże po Europie

Komunikacja miejska w Berlinie: bilety, środki transportu, zasady

Ostatnia aktualizacja: 29 stycznia 2024

Komunikacja miejska w Berlinie jest bardzo rozbudowana, co pozwala na szybkie dotarcie do dowolnego zakątka miasta, choć często z koniecznością co najmniej jednej przesiadki.

W naszym artykule zebraliśmy praktyczne informacje, które przydadzą się turystom udającym się do stolicy Niemiec. Dowiecie się z niego więcej o:

 • cenach biletów komunikacji miejskiej w Berlinie,
 • podziale na strefy biletowe,
 • dostępnych środkach transportu,
 • a także o zniżkach i biletach ulgowych.

Jak działa komunikacja miejska w Berlinie?

Transport miejski w Berlinie składa się różnorodnych środków transportu. Są to:

 • autobusy,
 • metro (U-Bahn, linie oznaczane literą U i liczbą, np. U1),
 • kolej naziemna (S-Bahn, linie oznaczane literą S i liczbą, np. S1),
 • pociągi regionalne,
 • tramwaje,
 • tramwaje wodne (linie oznaczane literą F i liczbą, np. popularna linia F10).

Warto zaznaczyć, że berlińskie metro nie zawsze porusza się pod ziemią - część infrastruktury znajduje się na powierzchni.

Za obsługę autobusów, metra i tramwajów odpowiada firma Berliner Verkehrsbetriebe (w skrócie BVG), podczas gdy kolej naziemna S-Bahn jest zarządzana przez S-Bahn Berlin.

Strefy taryfowe w Berlinie

Berlin podzielony został na 3 strefy taryfowe:

 • Strefa A obejmuje obszar nazywany S-Bahn-Ring, który odpowiada przebiegowi linii kolejowej otaczającej ścisłe centrum miasta - śródmieście oraz kilka z innych dzielnic.
 • Strefa B obejmuje obszar poza pierścieniem S-Bahn-Ring aż do granic administracyjnym Berlina.
 • strefa C obejmuje przedmieścia oraz sąsiednie miasta takie jak m.in. Poczdam.

Bilety występują w trzech kombinacjach: na strefy AB, na strefy BC i na strefy ABC (bilety wyłącznie na jedną strefę nie są dostępne).

Wskazówka dla turystów

W większości przypadków turystom wystarczy bilet na strefy AB. Bilet na strefy ABC jest potrzebny, jeśli udajemy się z centrum Berlina do Poczdamu. Natomiast bilet na strefy BC będzie odpowiedni dla tych, którzy udają się do Poczdamu, ale zaczynają podróż na obrzeżach Berlina i nie przejeżdżają przez strefę A.

Mapę, która przedstawia strefy w sposób czytelny, znajdziecie na tej stronie.

Bilety komunikacji miejskiej w Berlinie

W Berlinie funkcjonuje zintegrowany system biletów komunikacji miejskiej obejmujący wszystkie środki transportu opisane w naszym przewodniku, w tym również tramwaje wodne.

Kiedy skasować bilet w komunikacji miejskiej w Berlinie?

Pamiętajmy, że każdy bilet papierowy musimy skasować przed rozpoczęciem podróży (w przypadku metra i pociągów – przy użyciu żółtych lub czerwonych kasowników) albo od razu po wejściu do pojazdu (w autobusie czy tramwaju). Bilet zakupiony w automacie na stacji nie jest automatycznie skasowany.

Bilety czasowe kasujemy tylko przy pierwszym użyciu.

Kasownik na stacji U-Bahn / S-Bahn w Berlinie
Kasownik na stacji U-Bahn / S-Bahn w Berlinie
Podróżowanie z rowerem Jeśli planujecie podróżować z rowerem, powinniście dokupić dla niego specjalny bilet. W przypadku biletu normalnego cena zależy od stref i wynosi od 2,30€ do 30€. Pamiętajcie, by bilet rowerowy również skasować! Dostępne są także 24-godzinne bilety dla rowerów w cenie od 5,30€ do 5,90€

Ulgi i zniżki w komunikacji miejskiej w Berlinie

W komunikacji miejskiej w Berlinie dzieci poniżej 6. roku życia podróżują za darmo, a dzieci i młodzież od 6 do 14 roku życia jest upoważniona do korzystania z tańszych o około 35% biletów ulgowych.

Młodzież po ukończeniu 14. roku życia musi niestety zakupić bilet normalny.

Rodzaje biletów w komunikacji miejskiej w Berlinie

Podróżując po Berlinie, mamy do wyboru kilka rodzajów biletów, w tym: pojedyncze, pojedyncze na krótki przejazd, pakiety biletów pojedynczych, bilety dobowe i tygodniowe. Alternatywnie możemy nabyć również jedną z kart turystycznych. W kolejnych punktach opisujemy większość dostępnych opcji.

Bilety na pojedynczy przejazd w komunikacji miejskiej w Berlinie

Bilety pojedyncze występują w dwóch wariantach:

 • normalnym, który umożliwia podróż bez ograniczeń w ramach wyznaczonych stref,
 • skróconym, który pozwala na przejechanie określonej liczby stacji lub przystanków.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze rodzaje biletów jednorazowych. W drugiej, trzeciej i czwartej kolumnie prezentujemy ceny dla biletów normalnych w strefach AB, BC i ABC.

Bilet na jeden przejazd (niem. Einzelfahrausweis)

Bilet ten jest ważny przez 2 godziny i pozwala na podróż z dowolną liczbą przesiadek, ale wyłącznie w jednym kierunku (bez możliwości powrotu na tej samej trasie).

Bilet AB BC ABC
Normalny 3,50€ 4€ 4,40€
Ulgowy 2,20€ 2,70€ 3,20€

Pakiet czterech biletów pojedynczych (niem. 4-Fahrten-Karte)

Możliwość zakupu pakietu czterech biletów jednorazowych w promocyjnej cenie.

Bilet AB BC ABC
Normalny 10,80€ 13,80€ 15€
Ulgowy 6,60€ 9,40€ 10,60€

Bilet na krótki przejazd (niem. Kurzstrecke)

Bilety na krótki przejazd są przydatne dla osób, które potrzebują pokonać niewielki dystans. W przypadku S-Bahn oraz U-Bahn można nimi przejechać do 3 stacji, przy czym przesiadka jest dozwolona. Natomiast w przypadku tramwajów i autobusów limit wynosi 6 stacji, ale bez możliwości przesiadki.

Bilet na krótki przejazd nie obowiązuje w pociągach regionalnych. Nie upoważnia on także do powrotu do miejsca początkowego naszej podróży.

Bilet AB BC ABC
Normalny 2,40€ 2,40€ 2,40€
Ulgowy 1,90€ 1,90€ 1,90€

Pakiet czterech biletów na krótki przejazd (niem. 4-Fahrten-Karte Kurzstrecke)

Możliwość zakupu pakietu czterech biletów na krótki przejazd w promocyjnej cenie.

Bilet AB BC ABC
Normalny 7€ 7€ 7€
Ulgowy 5,40€ 5,40€ 5,40€

Bilety okresowe i grupowe w komunikacji miejskiej w Berlinie

Jeśli planujesz często korzystać z transportu publicznego, warto rozważyć zakup jednego z biletów okresowych.

Do wyboru mamy:

 • bilet okresowy dla jednej osoby,
 • bilety grupowe, z których może korzystać więcej niż jedna osoba,
 • bilety niemieckich kolei o nazwie Brandenburg-Berlin-Ticket.

Bilet 24-godzinny (niem. 24-Stunden-Karte)

Bilet 24-godzinny to idealna opcja dla osób, które planują wielokrotnie przemieszczać się po Berlinie w ciągu jednej doby, ponieważ zwraca się on już przy 3 podróży. Bilet ważny jest przez 24 godziny od pierwszego użycia/skasowania.

Bilet 24-godzinny umożliwia korzystanie ze wszystkich środków transportu publicznego w wybranych strefach, w tym również z pociągów regionalnych.

Z biletu może korzystać jeden dorosły i maksymalnie trójka dzieci w wieku 6-14 lat.

Bilet AB BC ABC
Normalny 9,90€ 10,40€ 11,40€
Ulgowy 6,50€ 6,80€ 7€

Bilet 24-godzinny grupowy (niem. 24-Stunden-Karte Kleingruppe)

Bilet 24-godzinny grupowy stanowi idealne rozwiązanie dla turystów odwiedzających Berlin w grupie składającej się z przynajmniej 3 osób. Bilet ten jest ważny przez 24 godziny od pierwszego użycia i może z niego korzystać aż do 5 osób!

Bilet AB BC ABC
31€ 32€ 33€

Bilet siedmiodniowy (niem. 7-Tage-Karte)

Bilet jest ważny przez siedem kolejnych dni, począwszy od godziny 0:00 dnia pierwszego skasowania. Jego ważność kończy się o godzinie 24:00 siódmego dnia.

Korzystając z tego biletu, od poniedziałku do piątku po godzinie 20:00 możemy zabrać ze sobą jedną osobę dorosłą oraz maksymalnie 3 dzieci do ukończenia 15. roku życia za darmo. W soboty i niedziele to ograniczenie nie obowiązuje, co oznacza, że wspomniane osoby mogą podróżować z nami przez cały dzień.

Bilet AB BC ABC
Cena 41,50€ 42,50€ 49€
Wskazówka praktyczna! Istnieje możliwość dokupienia rozszerzenia biletu w cenie 2,10€, dzięki czemu posiadając bilet na strefę AB będziemy mogli dojechać także do strefy C.

Brandenburg-Berlin-Ticket

Dla niektórych turystów ciekawą opcją może być bilet regionalny oferowany przez niemieckie koleje państwowe pod nazwą Brandenburg-Berlin-Ticket. Kosztuje on 33€ i upoważnia do korzystania z pociągów regionalnych oraz środków transportu miejskiego na terenie całego kraju związkowego Brandenburgia oraz w Berlinie. Na podstawie tego biletu może podróżować maksymalnie 5 osób dorosłych oraz trójka dzieci w wieku od 6 do 14 lat.

Bilet ten ma niestety pewne ograniczenie – w dni robocze, od poniedziałku do piątku, jest ważny od godziny 9:00 do 3:00 nocy następnego dnia. W weekendy oraz święta jego ważność zaczyna się już od godziny 0:00.

Bilet zalecamy zakupić online lub w automacie biletowym, ponieważ w kasie jest o 2€ droższy.

Berlin WelcomeCard

Alternatywą dla biletów okresowych jest karta turystyczna Berlin WelcomeCard, która pozwala na darmowe korzystanie z komunikacji publicznej oraz oferuje zniżki do popularnych atrakcji.

Wariant karty strefa AB strefa ABC
wersja 48-godzinna 26€ 31€
wersja 72-godzinna 36€ 41€
wersja 72-godzinna z Wyspą Muzeów 54€ 57€
wersja 4-dniowa 45€ 51€
wersja 5-dniowa 49€ 53€
wersja 6-dniowa 55€ 57€
Wskazówka praktyczna Karta Berlin WelcomeCard jest droższa niż zwykłe bilety dzienne. Z tego względu warto samemu przeliczyć, czy kwota zaoszczędzona na zniżkach przewyższa dopłatę względem biletu dziennego.

Gdzie kupić bilety komunikacji miejskiej w Berlinie?

Bilety możemy zakupić w automatach zlokalizowanych na stacjach i dworcach, a także w punktach sprzedaży. Automaty posiadają interfejs w języku polskim, dzięki czemu zakup biletu nie powinien sprawić nam większego kłopotu. Płatność możliwa jest kartą lub gotówką, chociaż zdarzyło nam się spotkać automat akceptujący wyłącznie płatności bezgotówkowe.

Bilety na pojedynczy przejazd oraz bilety dzienne powinniśmy móc zakupić także u kierowcy autobusu (najlepiej mieć wyliczoną kwotę) lub w automatach wewnątrz tramwajów. Bilety zakupione u kierowcy lub w pojeździe są już skasowane. Automaty w tramwajach nie przyjmują banknotów.

Bilety możemy nabyć również w jednej z kilku aplikacji, w tym:

 • BVG Fahrinfo-App,
 • oficjalnej aplikacji VBB,
 • bądź Jelbi, która umożliwia dodatkowo wypożyczenie roweru lub hulajnogi.

Środki transportu komunikacji miejskiej w Berlinie

U-Bahn oraz S-Bahn - kolej naziemna i metro w Berlinie

 • Aby wejść do wagonu, a także z niego wyjść, powinniśmy wcisnąć guzik umieszczony na środku drzwi lub pociągnąć za specjalną rączkę.
 • W wagonach nie ma kasowników. Bilety powinniśmy skasować na stacji przed wejściem do wagonu.
 • Część linii U-Bahn i S-Bahn korzysta z tych samych stacji, jednak przemieszczanie się pomiędzy peronami może zając nam nawet do kilku minut.
 • Na stacjach metra nie ma bramek, więc możemy się po nich swobodnie przemieszczać.

Jakiś czas temu zakończono rozbudowę linii metra U5, która kursuje obecnie od dworca głównego i zatrzymuje się przy najpopularniejszych berlińskich zabytkach takich jak m.in.: Reichstag, Brama Brandenburska, Wyspa Muzeów, Katedra Berlińska czy Alexanderplatz.

Komunikacja miejska w Berlinie - jeden z pojazdów
Komunikacja miejska w Berlinie - jeden z pojazdów

Autobusy w Berlinie

Do autobusów w Berlinie wsiadamy przodem, pokazując bilet, a wysiadamy przez tylne drzwi. Przed naszym przystankiem docelowym powinniśmy wcisnąć guzik oznaczony jako "Stop". Kasowniki znajdują się w środku pojazdu.

Po Berlinie kursują dwie linie, często nazywane "turystycznymi": linia 100 i linia 200.

Linia 100 rusza spod ogrodu zoologicznego, następnie mija najważniejsze atrakcje historycznego centrum, i dojeżdża do placu Alexanderplatz. Linia 200 również rusza z okolicy ogrodu zoologicznego, ale jedzie dalej na wschód.

Autobus linii 100 w ciągu około 60 minut mija m.in.:

Autobusy tych linii kursują nawet co kilka minut i są doskonałą opcją dla osób, które dysponują ograniczonym czasem lub nie chcą dużo spacerować. I co najważniejsze - obowiązują w nich zwykłe bilety miejskie.

Rozkład jazdy

Szczegółowe rozkłady jazdy autobusów, metra U-Bahn, tramwajów oraz tramwajów wodnych można znaleźć na tej stronie.

Obie berlińskie firmy transportowe udostępniły planner podróży, dzięki któremu można sprawdzić również cenę za przejazd. Znajdziecie je tu i tutaj.

My będąc w Berlinie korzystamy zawsze z map Google, które udostępniają także informacje o opóźnieniach.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama