Podróże po Europie

Komunikacja miejska w Berlinie: bilety, środki transportu, zasady

Ostatnia aktualizacja: 13 lipca 2022

Komunikacja miejska w Berlinie należy do bardzo rozbudowanych i pozwala na szybkie dotarcie do dowolnego zakątka miasta, choć nierzadko z przynajmniej jedną przesiadką.

W naszym artykule zebraliśmy praktyczne informacje, które przydadzą się turystom wybierającym się do stolicy Niemiec - dowiecie się z niego więcej o rodzajach biletów komunikacji miejskiej w Berlinie, dostępnych środkach transportu oraz zniżkach.

Jak działa komunikacja miejska w Berlinie?

Na transport miejski w Berlinie składa się kilka środków transportu. Są to:

 • autobusy,
 • metro (U-Bahn, linie oznaczaną są przez U i liczbę, np. U1),
 • kolej naziemna (S-Bahn, linie oznaczane są przez S i liczbę, np. S1),
 • pociągi regionalne,
 • tramwaje,
 • tramwaje wodne (linie oznaczane są przez F i liczbę, np. popularna linia F10).

Warto w tym miejscu wspomnieć, że berlińskie metro nie zawsze porusza się pod ziemią - część infrastruktury znajduje się na powierzchni.

Za obsługę autobusów, metra oraz tramwajów odpowiada firma Berliner Verkehrsbetriebe (w skrócie BVG), a za kolej naziemną S-Bahn firma S-Bahn Berlin.

Strefy taryfowe w Berlinie

Berlin podzielony został na 3 strefy taryfowe:

 • strefa A obejmuje obszar nazywany S-Bahn-Ring, który odpowiada przebiegowi linii kolejowej otaczającej ścisłe centrum miasta,
 • strefa B obejmuje obszar poza pierścieniem S-Bahn-Ring aż do granic administracyjnym Berlina,
 • strefa C obejmuje przedmieścia, sąsiednie miasta takie jak m.in. Poczdam.

Bilety występują w trzech kombinacjach: na strefy AB, na strefy BC i na strefy ABC (nie istnieją bilety wyłącznie na jedną strefę).

W większości przypadków odpowiednim biletem będzie bilet na strefy AB. Bilet ABC przyda się gdy wyruszamy z centrum Berlina do Poczdamu, a bilet BC będzie odpowiedni dla tych turystów, którzy jadą do Poczdamu, ale znajdują się na obrzeżach Berlina i nie przejeżdżają przez strefę A.

Mapę przedstawiającą strefy w sposób czytelny znajdziecie na tej stronie.

Bilety komunikacji miejskiej w Berlinie

W Berlinie istnieje zintegrowany system biletów komunikacji miejskiej dla wszystkich środków transportu opisanych wyżej. Dotyczy to także tramwajów wodnych.

Pamiętajmy, że każdy bilet papierowy musimy skasować przed podróżą (metro, pociągi - żółte lub czerwone kasowniki) albo od razu po wejściu do pojazdu (autobus, tramwaj). Bilet zakupiony w automacie na stacji nie jest automatycznie skasowany.

Bilety czasowe kasujemy tylko za pierwszym razem.

Kasownik na stacji U-Bahn / S-Bahn w Berlinie
Kasownik na stacji U-Bahn / S-Bahn w Berlinie

Rodzaje biletów w komunikacji miejskiej w Berlinie

Podróżując po Berlinie możemy zakupić jeden z kilku rodzajów biletów. W dalszej części naszego przewodnika opisaliśmy skrótowo większość dostępnych opcji.

W komunikacji miejskiej w Berlinie dzieci poniżej 6. roku życia podróżują za darmo, a dzieci i młodzież od 6 do 14 roku życia jest upoważniona do korzystania z tańszych o około 35% biletów ulgowych.

Jeśli planujemy poruszać się z rowerem, to musimy dokupić dla niego specjalny bilet - jego cena zależy od stref i wynosi pomiędzy 2,10€ a 2,70€. Bilet rowerowy musimy również skasować! Dostępne są również bilety 24-godzinne dla rowerów.

Bilety na pojedynczy przejazd w komunikacji miejskiej w Berlinie

Bilety pojedyncze występują w dwóch wariantach:

 • normalnym - pozwala on na podróż bez ograniczeń w ramach stref biletu,
 • skróconym - pozwala na przejechanie określonej ilości stacji/przystanków.

Poniżej przedstawiliśmy najważniejsze rodzaje biletów pojedynczych. W drugiej, trzeciej i czwartej kolumnie umieściliśmy warianty cenowe dla biletów normalnych dla stref AB, BC i ABC.

Bilet AB BC ABC
bilet na jeden przejazd (niem. Einzelfahrausweis)
3€ 3,50€ 3,80€
bilet na jeden przejazd (niem. Einzelfahrausweis) - ulgowy 1,90€ 2,40€ 2,70€
Bilet na jeden przejazd ważny jest przez 2 godziny i umożliwia podróż z przesiadkami w jednym kierunku (bez możliwości powrotu).
grupa czterech biletów pojedynczych (niem. 4-Fahrten-Karte) 9,40€ 12,60€ 13,80€
grupa czterech biletów pojedynczych (niem. 4-Fahrten-Karte) - ulgowy 5,80€ 8,60€ 9,80€
Opcja zakupu czterech pojedynczych biletów w pakiecie w niższej cenie.
bilet na krótki przejazd (niem. Kurzstrecke) 2€ 2€ 2€
bilet na krótki przejazd (niem. Kurzstrecke) - ulgowy 1,50€ 1,50€ 1,50€
Bilety na krótki przejazd są przydatne dla tych, którzy chcą przemierzyć niewielką odległośc. W przypadku S-Bahn oraz U-Bahn możemy przejechać do 3 stacji (możliwa jest przesiadka), a w przypadku tramwajów i autobusów do 6 stacji, ale już bez możliwości przesiadki.
grupa czterech biletów na krótki przejazd (niem. 4-Fahrten-Karte Kurzstrecke) 6€ 6€ 6€
grupa czterech biletów na krótki przejazd (niem. 4-Fahrten-Karte Kurzstrecke) - ulgowy 4,60€ 4,60€ 4,60€

Bilety czasowe i grupowe w komunikacji miejskiej w Berlinie

W przypadku planów częstego korzystania z transportu publicznego warto rozważyć zakup któregoś z biletów okresowych.

Do wyboru mamy:

 • bilet dla jednej osoby,
 • bilety grupowe, z których może korzystać więcej niż jedna osoba.
Bilet AB BC ABC
bilet 24-godzinny (niem. 24-Stunden-Karte) 8,80€ 9,20€ 10€
bilet 24-godzinny (niem. 24-Stunden-Karte) - ulgowy 5,60€ 5,90€ 6,10€
Bilet 24-godzinny to najlepsza opcja dla tych, którzy planują poruszać się po Berlinie wielokrotnie w ciągu doby - bilet ten zwraca się już przy 3 podróży. Bilet ważny jest przez 24 godziny od pierwszego użycia
bilet 24-godzinny grupowy (niem. 24-Stunden-Karte Kleingruppe) 25,50€ 26€ 26,50€
Bilet 24-godzinny grupowy to idealna opcja dla tych turystów, którzy wybierają się do Berlina w grupie przynajmniej 3 osób. Bilet ten ważny jest przez 24 godziny od pierwszego użycia i może z niego korzystać aż do 5 osób!
bilet siedmiodniowy (niem. 7-Tage-Karte) 36€ 37€ 43€
Bilet ten ważny przez siedem następujących po sobie dni - od godziny 0:00 dnia skasowania do godziny 24:00 ostatniego (siódmego) dnia. W ramach biletu od poniedziałku do piątku od godziny 20:00 możemy zabrać ze sobą za darmo jedną osobę dorosłą oraz maksymalnie 3 dzieci poniżej 15. roku życia. W soboty i niedzielę ograniczenie to nie obowiązuje i wspomniane osoby mogą podróżować z nami przez cały dzień.

Uwaga! Istnieje możliwość dokupienia rozszerzenia biletu w cenie 1,80€, dzięki czemu posiadając bilet na strefę AB będziemy mogli dojechać także do strefy C.

Berlin WelcomeCard

Alternatywą do biletów okresowych jest karta turystyczna Berlin WelcomeCard, która umożliwia darmowe korzystanie z komunikacji publicznej oraz oferuje zniżki do popularnych atrakcji.

Wariant karty strefa AB strefa ABC
wersja 48-godzinna 24€ 29€
wersja 72-godzinna 34€ 39€
wersja 72-godzinna z Wyspą Muzeów 52€ 55€
wersja 4-dniowa 41€ 46€
wersja 5-dniowa 47€ 50€
wersja 6-dniowa 50€ 53€

Karta Berlin WelcomeCard jest droższa niż bilety dzienne, warto więc samemu podliczyć, czy kwota zaoszczędzona na zniżkach przewyższa dopłatę względem biletu dziennego.

Gdzie kupić bilety komunikacji miejskiej w Berlinie?

Bilety możemy zakupić w automatach na stacjach i dworcach lub w punktach sprzedaży. Automaty posiadają interfejs w języku polskim, więc zakup biletu nie powinien sprawić nam większego kłopotu. Płatność możliwa jest kartą lub gotówką, choć spotkaliśmy automat obsługujący jedynie płatności bezgotówkowe.

Bilety na pojedynczy przejazd oraz bilety dzienne powinniśmy móc zakupić także u kierowcy autobusu (najlepiej mieć wyliczoną kwotę) lub w automatach wewnątrz tramwajów. Bilety zakupione u kierowcy lub w pojeździe są już skasowane. Automaty w tramwajach nie przyjmują banknotów.

Bilety dzienne oraz bilety turystyczne możemy zakupić również przed przyjazdem na tej stronie lub w oficjalnej aplikacji.

Środki transportu komunikacji miejskiej w Berlinie

U-Bahn oraz S-Bahn - kolej naziemna i metro w Berlinie

 • chcąc wejść do wagonu, a także z niego wyjść, powinniśmy wcisnąć guzik umieszczony na środku drzwi lub pociągnąć za specjalną rączkę.
 • w wagonach nie ma kasowników. Bilety powinniśmy skasować na stacji przed wejściem do wagonu.
 • niektóre z linii U-Bahn i S-Bahn współdzielą stacje, ale przemieszczanie się pomiędzy peronami może zając nam nawet do kilku minut.
 • na stacjach metra nie ma bramek i możemy się po nich dowolnie przemieszczać.

Jakiś czas temu zakończyła się rozbudowa linii metra U5, która kursuje teraz od dworca głównego i zatrzymuje się przy najpopularniejszych berlińskich zabytkach takich jak m.in.: Reichstag, Brama Brandenburska, Wyspa Muzeów, Katedra Berlińska czy Alexanderplatz.

Komunikacja miejska w Berlinie - jeden z pojazdów
Komunikacja miejska w Berlinie - jeden z pojazdów

Autobusy w Berlinie

Do autobusów w Berlinie wsiadamy przodem pokazując bilet, a wysiadamy dalszymi drzwiami. Przed planowanym przystankiem powinniśmy wcisnąć guzik Stop. Kasowniki znajdują się w pojeździe.

Po Berlinie kursują dwie linie nazywane turystycznymi: linia 100 i linia 200.

Linia 100 rusza spod ogrodu zoologicznego i mijając najważniejsze atrakcje historycznego centrum dojeżdża do placu Alexanderplatz. Linia 200 również rusza z okolicy ogrodu zoologicznego, ale jedzie dalej na wschód.

Autobus linii 100 w ciągu około 60 minut mija m.in.:

Autobusy te kursują nawet co kilka minut i są warte uwagi dla osób, które mają mało czasu lub nie mogą dużo spacerować. I co najważniejsze - obowiązują w nich zwykłe bilety miejskie.

Rozkład jazdy

Szczegółowe rozkłady jazdy autobusów, metra U-Bahn, tramwajów oraz tramwajów wodnych można znaleźć na tej stronie.

Obie berlińskie firmy transportowe udostępniły planner podróży, dzięki któremu można sprawdzić również cenę za przejazd. Znajdziecie je tu i tutaj.

My będąc w Berlinie korzystamy zawsze z map Google, które udostępniają także informacje o opóźnieniach.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama