Podróże po Europie

Gdzie spać w Berlinie? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

W przeciwieństwie do wielu innych stolic zachodniej Europy wybierając się do Berlina nie powinniśmy zbytnio martwić się o nocleg. Stolica Niemiec oferuje wiele możliwości w różnym zakresie cenowym.

Przy odpowiednio wczesnym rozpoczęciu poszukiwań mamy szansę znaleźć pokój z prywatną łazienką dla dwóch osób za mniej niż 50€ w rozsądnej odległości od centrum, chociaż w szczycie sezonu wakacyjnego może to być trudne. W przypadku współdzielonej łazienki lub apartamentu dalej od centrum ceny potrafią być nawet niższe (tylko czasami i poza szczytem sezonu). Pamiętajmy tylko, że ceny w ścisłym centrum będą wyższe.

O czym warto wspomnieć: szukając oszczędności musimy liczyć się z dojazdami. Na szczęście berlińska kolej podziemna (U-Bahn) to 10 linii i niemal 200 stacji, dzięki czemu dojazdy nie są skomplikowane. Bez względu na miejsce znalezionego noclegu powinniśmy rozglądać się za pobliskimi stacjami metra, sprawdźmy też odległość i możliwości dojazdowe do centrum. Innym rozwiązaniem na tańszy nocleg jest wieloosobowy pokój w hostelu lub wynajęcie pokoju u kogoś w mieszkaniu - wtedy poza centrum powinniśmy móc znaleźć coś już za 15-20€.

Nie warto zostawiać poszukiwania noclegu na ostatnią chwilę - mogą wtedy ominąć nas najlepsze oferty.

Baza noclegowa w Berlinie

Baza noclegowa w Berlinie jest ściśle związana z okolicą. W ścisłym centrum (dzielnica Mitte) i jej najbliższej okolicy (np. Charlottenburg) przeważają hotele, w tym te gwiazdkowe i droższe.

W przypadku dalszych dzielnic (np. Kreuzberg) zaczynają dominować hostele, pensjonaty i apartamenty czy pokoje.

Wybierając hostel lub pensjonat powinniśmy sprawdzić dwie rzeczy - czy wybraliśmy samodzielny pokój oraz czy łazienka jest współdzielona albo prywatna. Łazienki współdzielone są oczywiście tańsze. W przypadku apartamentów (mieszkań) upewnijmy się, że nie ma dodatkowych opłat za sprzątanie.

Gdzie najlepiej spać w Berlinie?

Mitte - centrum miasta

Mitte (co oznacza po prostu centrum) to główna część Berlina. Znajduje się tu najwięcej zabytków i atrakcji, w tym: Wyspa Muzeów, Brama Brandenburska czy jedna z najważniejszych ulic Unter den Linden. Warto pamiętać, że Mitte to zarówno nazwa dzielnicy, jak i nazwa dużego okręgu administracyjnego zawierającego w sobie 6 dzielnic centralnych (oprócz dzielnicy Mitte w skład okręgu Mitte wchodzi m.in. dzielnica Tiergarten słynąca z ogrodu zoologicznego).

Co oczywiste, noclegi będą tu najdroższe. Z drugiej strony jesteśmy blisko atrakcji i w przypadku krótkiego pobytu nie tracimy czasu na dłuższe dojazdy.

Popularnym noclegiem w rozsądnej jak na centrum cenie jest MEININGER Hotel Berlin Hauptbahnhof , który znajduje się tuż obok głównego dworca kolejowego. Jeśli przyjeżdżamy do Berlina pociągiem to nocleg w tym miejscu może być dobrym wyborem pod kątem logistyki. Firma MEININGER posiada też hotele w innych miastach i wszystkie wyróżniają się czystością oraz dobrymi warunkami.

Na stosunkowo dobre ceny możemy liczyć w hotelu sieci easyHotel - easyHotel Berlin Hackescher Markt. Pamiętajmy, że hotele sieci easyHotel działają podobnie jak tanie linie lotnicze czy autobusu tej marki - jest schludnie i czysto, ale wszystko oferowane jest w minimalnym możliwym standardzie.

Znajdź inne noclegi w dzielnicy Mitte

Charlottenburg

Kolejną z dzielnic z większą ilością zabytków i atrakcji jest Charlottenburg. Znajdują się tu chociażby stadion olimpijski (Olympiastadion), pałac Charlottenburg czy Kościół Pamięci. Oprócz zabytków dzielnica słynie też ze sklepów i centrów handlowych. Tuż za wschodnią granicą dzielnicy znajdziemy słynne centrum handlowe KaDeWe (Kaufhaus des Westens), które dla fanów zakupów może być tym czym pałac Charlottenburg dla fanów historii.

Niestety, trudno w przypadku Charlottenburga liczyć na ceny dużo niższe (o ile w ogóle) niż w Mitte. Mając trochę szczęścia możemy trafić na promocję w hotelu EnergieHotel Berlin City West. Oferuje on bardzo dobre warunki i znajduje się tuż przy stacji metra.

Znajdź inne noclegi w dzielnicy Charlottenburg

Prenzlauer Berg

Na wschód od Mitte rozciąga się dzielnica Prenzlauer Berg. Nie jest to na pewno obszar budżetowy, ale wyróżnia się dość ładną jak na Berlin zabudową i dużym wyborem knajpek oraz restauracji. W przeciwieństwie do dwóch wcześniej opisanych Prenzlauer Berg jest dzielnicą bardziej mieszkalną niż turystyczną. Plusem jest możliwość niemal natychmiastowego dostania się do ścisłego centrum.

Znajdź nocleg na obszarze Prenzlauer Berg

Kreuzberg

Dzielnica Kreuzberg jest jednym z pierwszych wyborów młodszych turystów odwiedzających Berlin. Dawno temu była to typowa dzielnica imigrantów, a dziś mieszka tu również wielu młodych Niemców i studentów z całego świata. Pamiętajmy, że Kreuzberg różni się od dość zadbanego (chociaż niezbyt pięknego) centrum stolicy Berlina - część miejsc żyje do późna w nocy, wszędzie spotkamy przykłady sztuki ulicznej i wciąż przebywa tu wiele osób z całego świata. Nie powinniśmy jednak liczyć na miejsce całkowicie poza szlakiem - Kreuzberg stał się przez ostatnie lata atrakcją turystyczną stolicy Niemiec.

Szukając noclegu warto sprawdzić zdjęcia z okolicy i upewnić się, że taka lokalizacja nam w pełni pasuje. Niezaprzeczalnym plusem Kreuzberga są ceny - szczególnie pokojów lub hosteli czy pensjonatów ze współdzieloną łazienką. Inna zaletą jest większy wybór knajpek i restauracji na każdą kieszeń.

Przykładem hostelu z dobrymi warunkami i stosunkowo dobrą ceną jest acama Hotel & Hostel Kreuzberg.

Znajdź inne noclegi w dzielnicy Kreuzberg

Friedrichshain

Jeśli chcielibyśmy znaleźć nocleg w żyjącej dzielnicy (dużo klubów i restauracji), ale mniej alternatywnej niż Kreuzberg, to możemy poszukać noclegu w sąsiedniej Friedrichshain.

To właśnie w granicach Friedrichshain znajduje się Ulica Warszawska (Warschauer Strasse), czyli centrum nocnego życia Berlina. Przy okazji znajduje się tu stacja metra oraz szybkiej kolejki miejskiej (S-Bahn).

Znajdź nocleg na obszarze Friedrichshain. W tym przypadku musimy samodzielnie na mapie odnaleźć hotele, ponieważ na stronie zwracane są też obiekty z obszaru dzielnicy Kreuzberg.

Poza centrum

Jeśli z jakiegoś powodu nie udało nam się znaleźć noclegu w szeroko rozumianym centrum, to możemy poszukać także w dalszych dzielnicach mieszkalnych (np. w popularnej dzielnicy Pankow). Przed wyborem noclegu sprawdźmy tylko odległość od komunikacji oraz opinie o bezpieczeństwie napisane przez wcześniejszych gości.

Wyszukaj wśród wszystkich noclegów w Berlinie

Reklama