Gdzie spać w Berlinie? Najlepsze dzielnice i polecane noclegi
W ostatnich latach Berlin zyskał miano jednej z najchętniej odwiedzanych przez turystów stolic Europy, co niestety odbiło się negatywnie na cenach noclegów, które wręcz wystrzeliły w górę.
Dobra wiadomość jest taka, że stolica Niemiec oferuje wiele możliwości noclegowych dostosowanych do turystów dysponującymi różnymi budżetami. Chcąc jednak zaoszczędzić musimy liczyć się z pewnymi kompromisami - takimi jak nocowanie dalej od centrum.
Stolica Niemiec należy do naszych ulubionych miast i staramy się odwiedzać ją regularnie. Na bazie naszych doświadczeń stworzyliśmy przewodnik odpowiadający na pytanie gdzie nocować w Berlinie i na co zwrócić uwagę szukając zakwaterowania.
- Gdzie najlepiej spać w Berlinie?
- Mitte - centrum miasta
- Kreuzberg - alternatywna twarz niemieckiej stolicy
- Neukölln - bardziej budżetowe noclegi w Berlinie
- Charlottenburg - na zachód od centrum i dla fanów zakupów
- Friedrichshain - imprezowa strona miasta
- Prenzlauer Berg
- Poza centrum
- Baza noclegowa w Berlinie
Gdzie najlepiej spać w Berlinie?
Wybór najlepiej dzielnicy do spania w Berlinie może sprawić nieco problemów. Turyści wybierający się do niemieckiej stolicy po raz pierwszy mogą nie zdawać sobie sprawy, że jest ona naprawdę sporawa, a jej dzielnice potrafią diametralnie różnić się od siebie charakterem. Jeśli nie mamy więc budżetu wystarczającego na nocleg w centrum, to nic nie szkodzi - inne miejsca mogą zaoferować nam niemało atrakcji oraz doświadczeń kulinarnych!
Do tego komunikacja miejska w Berlinie stoi na wysokim poziomie, więc dojazdy nie powinny być większym problemem. Sama berlińska kolej podziemna (U-Bahn) to aż 10 linii i niemal 200 stacji!
Mitte - centrum miasta
Mitte (co oznacza po prostu centrum) to centralna część miasta, w której odwiedzając Berlin po raz pierwszy spędzimy większość czasu. Znajduje się tu lwia część największych atrakcji Berlina, w tym: Wyspa Muzeów, Brama Brandenburska czy słynna aleja Unter den Linden. Warto pamiętać, że Mitte to zarówno nazwa dzielnicy, jak i nazwa dużego okręgu administracyjnego zawierającego w sobie 6 dzielnic centralnych (oprócz dzielnicy Mitte w skład okręgu Mitte wchodzi na przykład dzielnica Tiergarten, która słynie z ogrodu zoologicznego). Czasami zdarzyć się może tak, że znaleziony nocleg nie będzie wcale tak blisko, jakby mogło się wydawać.
Nie powinno nikogo zdziwić, że noclegi w Mitte są najdroższe w stolicy Niemiec. Z drugiej strony, będziemy blisko głównych atrakcji i w przypadku krótkiego pobytu nie tracimy czasu na długie dojazdy. My zatrzymaliśmy się w Mitte podczas naszych pierwszych odwiedzin i był to strzał w dziesiątkę, ale były to też czasy, gdy noclegi w Berlinie należały do znacznie tańszych.
Berlin - gdzie spać na obszarze Mitte?
- Holiday Inn Express - Berlin - Alexanderplatz by IHG - zaczniemy od droższej propozycji, dla czytelników szukających nieco wyższego standardu. Holiday Inn Express mieści się przy Alexanderplatz i wszędzie dotrzemy stąd wygodnie pieszo. Obiekt posiada prywatny parking, ale kosztuje on ponad 20 Euro na dobę (co nie jest niczym niespotykanym w ścisłym centrum).
- Na naprawdę umiarkowane ceny możemy liczyć w hotelu easyHotel - easyHotel Berlin Hackescher Markt. Pamiętajmy, że hotele tej sieci działają podobnie jak tanie linie lotnicze - jest schludnie i czysto, ale wszystko w minimalnym możliwym standardzie (prysznic to chociażby kabina stojąca naprzeciwko łózka). W naszej ocenie easyHotel posiada jedną z lepszych relacji lokalizacji do ceny w Berlinie - sami spaliśmy w obiektach tej marki i wiemy czego się spodziewać, ale szukając oszczędności trudno narzekać! Pamiętajmy jednak, że leży on dalszy kawałek spacerem od turystycznego serca miasta, jednak w okolicy znajdziemy wiele knajpek i restauracji. To jeden z naszych ulubionych obszarów w centrum.
- W poszukiwaniu lepszych warunków możemy spojrzeć na H+ Hotel Berlin Mitte - jest on jednak położony znacznie dalej od głównych atrakcji, więc czekać nas będą dojazdy metrem. W cenę noclegu wliczone jest śniadanie.
- MEININGER Hotel Berlin Hauptbahnhof - jeśli przyjeżdżamy do Berlina pociągiem, nocleg w tym miejscu może być dobrym wyborem pod kątem logistyki, gdyż znajduje się on obok dworca głównego. Firma MEININGER posiada też hotele w innych miastach - my spaliśmy w nich kilkukrotnie, w tym raz w samym Berlinie (ale tylko w samodzielnych pokojach) i nie narzekaliśmy, ale trzeba brać poprawkę na to, że warunki są tylko poprawne, a cena wynika z lokalizacji. Ostatnimi czasy noclegi w MEININGER są jednak coraz droższe, więc warto sprawdzić inne opcje.
- więcej noclegów w dzielnicy Mitte znajdziecie tutaj
Kreuzberg - alternatywna twarz niemieckiej stolicy
Kreuzberg należy do najpopularniejszych wyborów wśród młodszych turystów odwiedzających Berlin. Dawno temu była to typowa dzielnica imigrantów zamieszkana głównie przez mniejszość turecką, ale na przestrzeni dekad wprowadziło się tu również wielu młodych Niemców i studentów z całego świata. Pamiętajmy, że Kreuzberg różni się od zadbanego centrum stolicy Berlina - wiele miejsc żyje do późna w nocy, i wszędzie spotkamy modne bary oraz liczne przykłady sztuki ulicznej. Nie powinniśmy jednak liczyć na miejsce poza szlakiem - Kreuzberg stał się przez ostatnie lata atrakcją turystyczną stolicy Niemiec, czemu sprzyja bliskość centrum oraz łatwy dostęp do metra, przez co ceny poszły tu znacznie w górę.
Dla nas w ostatnich latach Kreuzberg stał się ulubioną dzielnicą do spania w Berlinie, gdyż znajdowaliśmy tu noclegi oferujące najlepszy stosunek jakości do ceny.
Gdzie spać w Berlinie - dzielnica Kreuzberg
- Dobre warunki i oceny zbiera Nena Apartments Moritzplatz, znajdujący się przy samej stacji metra linii U8, które dowiezie nas do Alexanderplatz.
- Numa I Arc Rooms & Apartments jeden z najlepiej ocenianych wśród turystów obiektów pośród opcji w cenie wciąż akceptowalnej przy krótkim pobycie. Stacja metra Kochstraße linii U6, która dowiezie nas do serca Mitte, znajduje się około 150 m obok.
- Znajdź inne noclegi w dzielnicy Kreuzberg
Neukölln - bardziej budżetowe noclegi w Berlinie
Dalej na południe rozciąga się rozległy okręg administracyjny Neukölln, który podobnie jak Kreuzberg zamieszkany był przez imigrantów ściąganych do Berlina Zachodniego. Dzielnica ta jednak nie przekształciła się w modne zagłębie i wciąż działa tu wiele sklepów i restauracji zorientowanych na lokalną społeczność, więc będziemy mieć szansę zjeść tam różne dania kuchni tureckiej i arabskiej.
Naszym zdaniem najlepszym miejscem do spania w Neukölln jest najbliższa okolica ulicy Karl-Marx-Straße. Przez niemal całą długość przechodzi pod nią metro linii U7 umożliwiające dostanie się z przesiadką do centrum, a do tego przy jej północnym krańcu znajduje się stacja linii U8, która dowiezie nas bezpośrednio pod Alexanderplatz. My podczas jednego z wyjazdów zatrzymaliśmy się w okolicy tutejszego ratusza i nie czuliśmy się niekomfortowo wracając po zmroku, ale nie mamy doświadczenia ze wszystkimi dalszymi zakątkami Neukölln. Jeśli jednak nie macie doświadczenia w europejskich wielokulturowych dzielnicach, możecie nie czuć się tu w pełni komfortowo - statystycznie szanse na niebezpieczne zdarzenie są podobne jak w innych częściach miasta, ale liczy się również poczucie bezpieczeństwa.
Gdzie nocować w Berlinie - Neukölln
Poniżej wybraliśmy trzy noclegi położone przy Karl-Marx-Straße blisko stacji metra.
- Hotel Ludwig van Beethoven - dobrze oceniany obiekt obok stacji metra U Hermannplatz linii U7 i U8. Cena jest jednak nieco wyższa niż w innych miejscach w okolicy, jednak w cenę noclegu wliczone jest dobre śniadanie.
- Nena Apartments Berlin Neukölln - apartamenty z aneksem kuchennym tuż obok stacji metra Hermannplatz, gdzie krzyżują sie linie U7 i U8. Cena jest umiarkowana, ale warunki są zauważalnie gorsze niż w poprzednio wspomnianym hotelu. Obiekt mieści się przy ruchliwym skrzyżowaniu, więc wieczorem może być nieco głośno. Nena Apartments to działająca w kilku niemieckich miastach sieć budżetowych obiektów noclegowych.
- Erlanger Hof - bardziej budżetowa opcja, w nieco dalszej lokalizacji, ale wciąż blisko metra linii U7. Biorąc pod uwagę warunki, oferuje on dobry stosunek ceny do jakości.
Charlottenburg - na zachód od centrum i dla fanów zakupów
Kolejną z dzielnic mogącą pochwalić się większą liczbą zabytków i atrakcji jest Charlottenburg, jedno z najprzyjemniejszych miejsc w Berlinie. Znajdują się tu chociażby stadion olimpijski (Olympiastadion), Pałac Charlottenburg czy Kościół Pamięci. Oprócz zabytków, okolica ta słynie również ze sklepów i centrów handlowych. Tuż za jej wschodnią granicą znajdziemy słynne centrum handlowe KaDeWe (Kaufhaus des Westens), które dla zakupoholików może być tym czym pałac Charlottenburg dla miłośników historii. Fani modnych marek mogą kojarzyć Charlottenburg z ulica Kurfürstendamm, która w czasach Berlina Zachodniego stanowiła najważniejsza aleję handlową, ale po zjednoczeniu Niemiec straciła nieco na prestiżu.
Gdzie nocować w Berlinie - Charlottenburg
Niestety, w przypadku Charlottenburga trudno liczyć na ceny drastycznie niższe niż w Mitte, ale za to relacja jakości do kosztu noclegu jest lepsza. Najwięcej opcji noclegowych znajdziemy wzdłuż ulicy Kurfürstendamm (zwanej przez lokalsów Ku'damm), skąd też wygodnie dojedziemy do centrum. Jest to okolicna bezpieczna i bardzo przyjemna.
- Art Nouveau Hotel am Kurfürstendamm - butikowy hotel oferujący pokoje w stylu secesyjnym. Nie jest tanio, ale dla fanów modnych wnętrz może być to wymarzona opcja! Do stacji metra będziemy mieć stąd około 500 m.
- Best Western Plus Plaza Berlin Kurfürstendamm - to nieco bardziej budżetowa opcja. Średnia ocen jest nieco niższa niż w niektórych obiektach w okolicy. Trzeba jednak brać pod uwagę fakt, że Best Western nigdy nie oferuje luksusów, ale noclegi u nich są z reguły tańsze niż w innych sieciówkach, a do tego zawsze można liczyć na poprawny standard. My często korzystamy z Best Western, ale tylko w przypadku natrafienia na promocję, ponieważ w ich cenach bazowych można znaleźć coś lepszego. Poza sezonem jednak potrafią oni oferować ceny prawdziwie budżetowe.
- tu znajdziecie więcej noclegów w dzielnicy Charlottenburg
Friedrichshain - imprezowa strona miasta
Jeśli chcielibyśmy znaleźć nocleg w dzielnicy żyjącej do późna, z dużą ilością klubów oraz restauracji, ale mniej alternatywnej niż Kreuzberg, możemy poszukać noclegu po drugiej stronie rzeki - w Friedrichshain.
To właśnie w granicach Friedrichshain zlokalizowana jest ulica Warszawska (Warschauer Strasse), czyli centrum nocnego życia Berlina. Przy okazji znajduje się tu stacja metra oraz szybkiej kolejki miejskiej (S-Bahn). Problemem jest jednak fakt, że całkiem niedaleko swoje siedziby ma sporo firm, a do tego wzniesiono tu halę Mercedes-Benz Arena, więc ceny w najlepiej ocenianych hotelach są dość wysokie. Wciąż jednak znajdziemy tu kilka noclegów w dobrych cenach!
Berlin - gdzie spać w Friedrichshain?
- Hotel 26 - obiekt ten potrafi oferować czasem pokoje w budżetowych jak na Berlin cenach. Wnętrze nie jest może zbyt modne, ale stacja metra znajduje się około 500 m dalej.
- Nu Wave Hotel Berlin - kolejne miejsce z kategorii tych bardziej budżetowych. Może jest nieco gorzej oceniane, ale w podobnej odległości do stacji metra co poprzednia propozycja. Nie ma co oczekiwać cudów odnośnie standardu, ale lokalizacja jest dobra, a warunki poprawne.
Prenzlauer Berg
Na wschód od Mitte rozciąga się dzielnica Prenzlauer Berg. Nie jest to na pewno obszar budżetowy, ale wyróżnia się dość ładną jak na Berlin zabudową i dużym wyborem knajpek oraz restauracji. W przeciwieństwie do wcześniej opisanych miejsc, Prenzlauer Berg jest dzielnicą bardziej mieszkalną niż turystyczną. Plusem jest możliwość niemal natychmiastowego dostania się do ścisłego centrum.
Tu znajdziecie nocleg na obszarze Prenzlauer BergPoza centrum
Jeśli z jakiegoś powodu nie udało nam się znaleźć noclegu w szeroko rozumianym centrum, możemy poszukać także w dalszych dzielnicach mieszkalnych (np. w popularnej dzielnicy Pankow). Przed wyborem noclegu sprawdźmy tylko odległość od komunikacji oraz opinie o okolicy pozostawione przez wcześniejszych gości.
Kluczowy jest jednak dostęp do komunikacji - jeśli będziemy blisko stację metra bądź kolejki podmiejskiej, to dojazdy może i będą dłuższe, ale za to łatwo dostaniemy się do centrum.
Baza noclegowa w Berlinie
Baza noclegowa w Berlinie jest ściśle związana z okolicą. W ścisłym centrum (dzielnica Mitte) i jej najbliższej okolicy (np. Charlottenburg) przeważają hotele, w tym te gwiazdkowe i droższe. W przypadku dalszych dzielnic, takich jak Kreuzberg, zaczynają dominować hostele, pensjonaty i apartamenty oraz pokoje.
Wybierając hostel lub pensjonat warto sprawdzić dwie rzeczy: czy posiada samodzielne pokoje oraz czy łazienka jest prywatna. Łazienki współdzielone są oczywiście tańsze, ale nie każdemu taka opcja przypadnie do gustu. W przypadku apartamentów (mieszkań) upewnijmy się, że nie ma dodatkowych, ukrytych opłat za sprzątanie.
Innym rozwiązaniem na tańszy nocleg są wieloosobowe pokoje w hostelach. Od jakiegoś czasu w Berlinie popularne stają się hostele kopułowe - teoretycznie śpimy w nich w dużej sali, ale wewnątrz niewielkiej i prywatnej kapsuły.
My dotychczas przyjeżdżaliśmy do Berlina wyłącznie pociągiem, ale ostatnio wyjątkowo wpadliśmy na chwilę samochodem. Sporym wydatkiem okazał się parking - udało nam się znaleźć obiekt z prywatnym miejscem parkingowym za prawie 20 Euro za dobę, ale parkowanie przy ulicy w centrum nie musi być specjalnie tańsze (większość to strefa płatnego parkowania), a do tego miejsc postojowych z każdym rokiem ubywa. Pamiętajcie, by upewnić się, czy będziecie mieli gdzie bezpieczeństwie zostawić auto. Jeśli macie taką możliwość, do stolicy Niemiec lepiej przyjechać transportem publicznym.