Podróże po Europie

Unter den Linden - czyli Aleja Lip - najpiękniejsza ulica w Berlinie

Aleja Unter den Linden jest jedną z najpiękniejszych ulic w stolicy Niemiec. Jej nazwa tłumaczona jest dosłownie jako Aleja pod Lipami i jak nietrudno zgadnąć pochodzi od porastających centralny pas ulicy oraz obie jej strony lip.

Informacje i ciekawostki

[Brama Brandenburska - Brandenburger Tor - Berlin]
[Brama Brandenburska - Brandenburger Tor - Berlin]

Aleja ma długość 1,5 kilometra, a wzdłuż niej znajduje się szereg zabytków, pomników oraz śladów niemieckiej historii.

Lipy zaczęto sadzić już w 1647 roku! Ciągnęły się one od pałacu elektorskiego, do bramy miasta. Fryderyk Wilhelm, zwany również Wielkim Elektorem, który sprawował ówcześnie rządy zażyczył sobie, aby trasa prowadząca z jego zamku do parku Grosser Tiergarten była bardziej wytworna i utrzymana w barokowym stylu.

Tym samy aleja stała się najbardziej popularną i największą ulicą miasta. Niestety, po zakończeniu II Wojny Światowej aleja stała się jednym ogromnym gruzowiskiem. W wyniku walk ucierpiały nie tylko budynku i zabytki, ale również ... lipy.

Jeśli to możliwe, wybierzcie się do Berlina w okresie od końca czerwca do lipca. To właśnie wtedy kwitną lipy! Zapach i wygląd Unter den Linden przyprawia wtedy o istny zawrót głowy.

Spacerując Aleją pod Lipami musicie przygotować się na liczne budowy i renowacje okolicznych zabytków. To widoczny znak troski o dziedzictwo kulturowe i historyczne i nie należy nazbyt zrażać się tym faktem.

Po wschodniej, starszej stronie ulicy znajdują się imponujące gmachy. Wśród nich zdecydowanie przeważają stare XVII i XIX-wieczne kamienice. Nowsza – zachodnia część wygląda nieco nowocześniej. Głównie ze względu na fakt, że to właśnie ona częściej ulegała przeobrażeniom. Najstarszym budynkiem na mapie alei jest dawna Zbrojownia, w której obecnie zlokalizowane jest Niemieckie Muzeum Historyczne. Obiekt ten znajdziecie pod numerem 2. Zaraz obok niego mieści się budynek opery berlińskiejStaatsoper Unter den Linde. Zdecydowanie warto obejrzeć go również w środku. Nieco dalej znajduje się imponujący gmach Ambasady Federacji Rosyjskiej, który zajmuje aż 10 numerów!

W okolicy traktu mieści się również główny budynek najstarszej uczelni wyższej w Berlinie - Uniwersytetu Humboldta.

Alexander von Humboldt - pomnik przed Uniwersytetem Humboldta w Berlinie
Alexander von Humboldt - pomnik przed Uniwersytetem Humboldta w Berlinie

Zachodnią część alei zamyka Brama Brandenburska (Brandenburger Tor) – unikalna brama miejska, która jako jedyna oryginalna zachowała się w Berlinie. Brama Brandenburska jest symbolem integralności Niemiec i pokoju między narodami. W jej okolicach znajduje się stacja szybkiej kolei miejskiej.

Wśród zabytków, które warto zobaczyć należy wspomnieć także o Pałacu Księżniczek, Pomniku Fryderyka Wielkiego czy Gabinecie Figur Woskowych Madame Tussauds, który mieści się pod numerem 74.

Aleja pod Lipami jest doskonałym miejscem na spacer. Otoczona szeregiem knajpek, sklepów z pamiątkami i ekskluzywnymi restauracjami, jest jednym z ulubionych miejsc napływających z całego świata turystów.

Brama Brandenburska - Brandenburger Tor - zwieńczenie Alei Lip - Unter den Linden w Berlinie
Brama Brandenburska - Brandenburger Tor - zwieńczenie Alei Lip - Unter den Linden w Berlinie

Reklama